X-RAH0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT erkent fouten in onderwijs I Mogelijk tweeduizend doden door zeebeving bij Sumatra PZC b Er kan nog een schaap komen nnan wees contract ie-voor-voedsel iet zelf toe aan zoon mm etenschappelijk bureau: dertig jaar invloed en dertig jaar mis or Uden is maat vol irkeerstoets verlengen n rijbewijs R+; DU B BELG LAS i K Glashandel MELIESTE 21 Pechtold nieuwe minister voor D66 Akajev geeft presidentschap op Pendelaars gehecht aan intercity verhuist naar linkerkant Kuijt Ondernemer 13° 16° t I Z 3 ilerig bewolking en nu en dan regen, zuidelijke wind. :emperaturen rond 13 graden. ruil' 6dagt< [e jaargang no. 74 ensdag 30 maart 2005 nummer 1,25 Openingsactie tlm 9 april Trendwear - GOES We zijn verhuisd naar Papegaaistraat 14. Ieder 2e artikel 20korting. internet: www.pzc.nl Jeroen Hoorn HAAG - Dertig jaar jheeft de PvdA grote in- d gehad op het onder- beleid en dertig jaar had de partij het mis. is de strekking van een uitgegeven door het nschappelijk bureau diezelfde PvdA. ici keken vanuit hun ivoren ialleen maar naar de struc- en de inrichting van het on- lijs en vergaten dat het ging ;raren en leerlingen, s het aantreden van PvdA' an Kemenade als minister Onderwijs in 1973 zijn 'het encorps en de politiek van ir vervreemd', schrijven de rwijskundigen S. Karsten f. Meijnen, de auteurs van joek, dat gisteren werd ge- De gemeente Uden harder optreden tegen jon- idie over de schreef gaan. de uitkomst van een dberaad van de gemeente 3 na een tweede brandstich- bij de islamitische basis- ol Bedir. „De maat is vol", shet college van B en W. au toe was het gemeentebe- rooral gericht op het voor- en van buitensporig gedrag, dat wordt nu uitgebreid ük-op-stuk'-beleid. ANP HAAG - Verkeersveilig- sorganisatie 3V0 wil dat ie- tn bij het vernieuwen van rijbewijs een toets aflegt. lentraal Bureau Rijvaardig- bewijzen (CBR) wil de ken- ran verkeersregels 'opfris- na cd-roms met verkeersre- Beide organisaties zijn ge- okken van het 'Nationaal ïersexamen', afgelopen tónde op TV, waarbij hts 21 procent van de 14.000 nemers een voldoende haal- iwee procent minder dan vo lar. GPD presenteerd. De afgelopen drie decennia waren de bewindslie den op onderwijs vaak van Pv- dA-signatuur. Zij verzonnen de ene na de andere regel voor scho len, aldus Karsten en Meijnen, terwijl kennis van de praktijk in het onderwijs ontbrak. De ver houdingen verslechterden in de jaren tachtig, toen Den Haag be zuinigde en schaalvergroting aanmoedigde. Minister Ritzen (1989 tot 1998) en zijn staatsse cretaris Wallage bedachten de inmiddels weer afgeschafte ba sisvorming. Netelenbos was als staatssecretaris verantwoorde lijk voor de invoering van het eindeloos bekritiseerde vmbo. Pas nu, aldus Karsten en Meij nen, 'groeit het besef in de PvdA dat een grondige kennis van de praktijk onontbeerlijk is voor goede onderwijspolitiek'. De auteurs doen de PvdA een aantal suggesties aan de hand. Zo moet het verplichte program ma voor basisschoolleerlingen beperkt worden tot de meest es sentiële vakken, zoals rekenen en taal. Vrij curriculum Daarnaast bieden scholen dan een 'vrij curriculum' aan, dat aansluit op de behoeften en de wensen van de leerlingen. Daar in kan bijvoorbeeld praktijkon derwijs worden gegeven. Nu ge beurt dat op basisscholen nau welijks. Volgens PvdA-kamerlid Hamer past het boek in het vernieu wingsproces waaraan de so ciaal-democraten na hun verkie zingsnederlaag in 2002 zijn be gonnen. Voortaan doet de partij het anders, belooft Hamer. „We moeten dit boek niet opvatten als weer een nieuwe blauwdruk voor het onderwijsbeleid, maar plannen gaan maken op basis van ideeën en gedachten uit het onderwijs zelf." De politiek "moet verder zorgen dat er genoeg geld is en dat er 's-GRAVENPOLDER - Om de kudde veilig de weg bij 's-Gravenpolder over te laten steken neemt de herder de spoorwegovergang van de Stoomtrein Goes-Borsele. Voor de automobilisten geldt dit keer: wacht tot het rode licht gedoofd is, er kan nog een schaap komen. foto Willem Woznitza 'Ans Bouwmans RINGTON - Kofi Annan, «cretaris-generaal van de aigde Naties, was niet per- ijk betrokken bij de toewij- in 1998 van een contract in •lie-voor-voedsel program man een bedrijf waar zijn werkte. Öie conclusie komt Paul Vol- die onderzoek doet naar fersaties in het hulpplan Irak dat onder supervisie de Verenigde Naties werd ïvoerd. Annan liet in een. lie weten blij te zijn dat ageen blaam treft', ter heeft de VN-baas wel lik op de vingers gegeven lat hij onvoldoende oog had mogelijke belangenver- _;eling via zoon Kojo. An ted begin 1999 een uitge- tó onderzoek moeten instel bar Cotecna, toen hem dui- twerd dat het bedrijf waar zoon werkte een VN-con- (Advertentie) Super isolerend! Vakkundige montage 1 Jtoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 tract in de wacht had gesleept, aldus het rapport. De Amerikaan Volcker staat aan het hoofd van een onafhan kelijke commissie die de fraude en corruptie onderzoekt in het olie-voor-voedselprogramma Oud-dictator Saddam Hoessein kreeg in de jaren negentig toe stemming om olie te verkopen in ruil voor voedsel en medicij nen voor zijn noodlijdende be volking. Daarbij was sprake van ondeug delijk financieel toezicht door de VN, wanbeleid en fraude, zo bleek uit het eerste tussenrap port van de oud-president van de Amerikaanse centrale bank dat vorige maand uitkwam. Sad dam Hoessein slaagde erin zich zelf te verrijken en hij zou bui tenlandse functionarissen steek penningen hebben gegeven. Gisteren kwam Volcker naar buiten met zijn oordeel over de handelwijze van Kofi Annan. In het rapport staat dat Kojo An nan zijn vader en de VN misleid de over zijn relatie met het Zwit serse bedrijf Cotecna. Ook Co tecna zelf heeft volgens Volcker valse verklaringen afgelegd in de media, tegen de VN en de on derzoekscommissie om te verhul len dat Kojo - tot februari 2004 - op hun loonlijst stond. Het rap port is kritisch over de integri teit en acties van Kojo Annan en het onderzoek naar hem wordt voorgezet. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - Het dodental van de zeebeving bij Sumatra is opgelopen tot boven de dui zend. Gevreesd wordt dat het totaal aantal slachtoffers meer dan tweeduizend zal be dragen. Ook wordt een Nederlander ver mist, zo maakte het Ministerie van Buiten landse Zaken gisteren bekend. Veel vermisten liggen waarschijnlijk onder het puin van de honderden gebouwen die op het geïsoleerde eiland Nias zijn verwoest. Op het nabijgelegen eiland Simeuluë zijn zo'n honderd doden te betreuren. De verbin dingen met het gebied zijn nog steeds zeer moeizaam. Tijdelijk was het eiland door het slechte weer geheel onbereikbaar voor de reddingswerkers. Op Sumatra zijn na de tsu nami van eind 2004 nog duizenden interna tionale hulpverleners aan het werk. Een deel van hen kan bij betere weersom standigheden tijdelijk worden ingezet op Nias. De Indonesische marine heeft drie schepen met hulpgoederen en medicijnen naar Nias gestuurd. Ze kunnen ook bij een eventuele evacuatie worden ingezet. Het ei land, een surfparadijs, lag dichtbij het epi- Stel Caravaggio in Londen geen verstikkende regels zijn, al dus Hamer. Maar oud-minister Van Kemenade laat weten dat je nu eenmaal niet zonder regels kunt. „Je kunt de exameneisen niet afschaffen, of de arbeids voorwaarden voor leraren." Klachten over een overdaad aan regels doet Van Kemenade af als 'kletspraat'. „Het is een hard nekkige mythe dat er zoveel re gels zijn. Het is een verhaal dat het altijd goed doet, en bewijs hoef je niet te leveren." GPD Burgemeester Alexander Pechtold van Wageningen wordt de nieuwe D66-minister van Bestuurlijke Vernieu wing en Koninkrijksrelaties. Zijn naam gonsde de afgelo pen dagen al rond, dus was zijn voordracht geen verras sing. Pechtold staat bekend als ambitieus en een tikje ei gengereid. Hij moet Thom de Graaf opvolgen die vorige week opstapte - als minister. De verdreven president Akajev van Kirgizië is bereid te vertrekken, als dat volledig in lijn zou zijn met de Kirgizi- sche grondwet. In een gesprek met de Russische staatstele visie eiste hij wel garanties voor zijn veiligheid. Europarlementariërs vinden intussen dat Euro pa zich meer moet bemoeien met Kirgizië. „Er zal toch wel iemand zijn verstand gebruiken en dit te genhouden?" Voor het plan om de intercity Vlissin- gen-Amsterdam op te heffen hebben Zeeuwse pendelaars die werken in de Randstad geen goed woord over. Over stappen op HSL in Rotterdam zien ze niet zit ten. Ze vrezen dat Zeeland met het doorsnij- den van deze 'levensader' geïsoleerd raakt. Dirk Kuijt speelt vanavond tegen Armenië op de plaats van de geblesseerde Arjen Robben. Omdat de Feye- noorder naar de linkerkant verhuist, posteert Marco van Basten (foto) Romeo Castelen op de rechtervleu gel. Ryan Ba- bel begint weer "S op de bank. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 25, 26 en 27. (Advertentie) Rook stijgt op uit beschadigde gebouwen in het dorp Gunungsitoli op het Indonesische ei land Nias dat maandag werd getroffen door een zeebeving. foto Crack Palinggi/RTR centrum van de zeebeving van maandaga vond. De hoofdstad Gunungsitoli (30.000 in woners) werd grotendeels verwoest. Ook het kleine vliegveld liep grote schade op. De Indonesische vice-president Yusuf Kalla zei dat Gununsitoli een dodenstad is. Ook hij sprak de vrees uit dat het aantal slachtof fers tot boven de 2000 zal stijgen. Ondanks de kracht van de beving, 8.7 op de schaal van Richter, bleef de schade in Zuid-Oost-Azië beperkt. Tsunami De door velen gevreesde tsunami bleef uit, maar de paniek in de kustgebieden die twee de kerstdag door zo'n alles verwoestende vloedgolf werden getroffen, was er niet min der om. In Sri Lanka, Maleisië, Thailand en India werd tsunami-alarm gegeven, maar dit werd ingetrokken toen enkele uren na de beving er geen tekenen waren die duidden op een vloedgolf. Desondanks waren honderdduizenden kust bewoners naar hoger gelegen gebieden ge vlucht. Ook werden op veel plaatsen, vooral in Thailand, toeristen geëvacueerd. De Nederlandse ambassade doet er volgens een woordvoerder alles aan om de vermiste Nederlander te traceren. Het ministerie kan niet zeggen waar de man of vrouw zich pre cies bevond ten tijde van de beving. De Samenwerkende Hulporganisaties gaan de slachtoffers helpen van de recente zeebe ving in Indonesië. Het geld voor de hulpac ties is afkomstig van giro 555. Volgens de laatste telling begin maart staat op het giro nummer ongeveer 183 miljoen euro. Dat is voldoende om daar ook de nieuwe slachtof fers van te helpen, laat een woordvoerder weten. GPD/RTR/ANP pagina 5 •Reddingwerkers schaars op Nias Woensdag 6 april a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Samenwerking onderwijs en bedrijfsleven Special Schouwen-Duiveland Contacta weer in 'de Ondernemer' (Advertentie) voorletters Ipost [bankrekeningnummer <ilk cp ms.YDtc.nl/abonneien. bel gratis 0800 -0231231 of stuur deie bon naar. PZC. sideling l&erssersice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geet daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden ge O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95) [H per kwartaal met automatische incasso 58.00) O per iaar met automatische incasso 222.50). 8II711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1