Van Basten damt euforie in Wanprestatie van Jong Oranje tegen leeftijdsgenoten Armenië Koelma is topscorer dankzij strafschoppen vital Selinger wil aternationals bij één lub onderbrengen 17 obben zeker Bondscoach hoopt dat Oranje nieuwe stap in ontwikkeling kan maken Koeman kritisch over Ajax-speiers er weken n de kant Knieblessure velt John de Jong Barthez wacht lange schorsing Verlies voor tafeltennisteams ;al Lazio topscorer woensdag 30 maart 2005 NINGEN - Arjen Robben volgens zijn vader Hans week of vier' aan de kant en. Een tweede scan in een erdams ziekenhuis wees dat er daadwerkelijk een urtje zit in een enkelbandje Ie linkervoet van de aanval- tan Chelsea. De Bedumer ;e afgelopen zaterdag ge- eerd tijdens de interland jenië-Nederland in Boeka- Robben weet niet goed hij aan moet met de vraag medische diagnose mee- wel tegenvalt. „Je had na- de hoop dat Arjen er een week of twee weer bij hmnen zijn, maar het had zes of acht weken kunnen ivoordat hij weer zou kun- pelen." ifs wel zes tot negen maan- ,Want", vertelt Robben se- „achteraf gezien heeft Ar- og heel veel mazzel gehad. »n met de arts van het Ne- inds elftal (Gert-Jan Gouds- rd) en Van Basten heeft Ar- naar videobeelden gekeken het moment waarop hij ge leerd raakte. Arjen dacht hij met zijn hoofd tegen het !d van een tegenstander Ie, maar hij kreeg een elle- tegen zijn hoofd en is toen de controle kwijt geweest, bij is zijn knie van links rechts gezwabberd en vol de dokter van het Neder- elftal heeft hij heel erg geluk gehad dat hij daarbij kruisband niet heeft afge- tird." ern München ledische staf van het Neder- b elftal heeft contact gehad dubarts Bryan English van bea en daarbij is de af- ak gemaakt dat Robben van bij Oranje blijft en daar wordt behandeld. Morgen gthij terug naar Engeland, n uitgaande dat Robben weken buitenspel staat, Ihij in ieder geval de kwart- les in de Champions League Chelsea met Bayern Mün- t,op 6 april in Londen en op ipril in München. GPD door Peter van Duyl KATWIJK - Met een serieuze waarschuwing van de bonds coach op zak begint het Neder lands elftal vanavond aan het duel met het nietige Armenië. Zij die denken dat de voormali ge Sovjet-republiek een simpele prooi voor Oranje wordt, kan op een uitbrander van Marco van Basten rekenen. „Ook dit soort wedstrijden moet je serieus aan pakken, dat zal ik de jongens ook aangeven." De opzet van Van Basten was zonneklaar, hij waakt voor elke vorm van euforie die rond zijn jonge elftal dreigt los te barsten. De knappe zege in Boekarest is in Nederland zo luid bejubeld, dat de bondscoach zich genood zaakt voelt hoogstpersoonlijk op de rem te trappen. „We moe ten het ook niet overdrijven. We hebben het tegen Roemenië rede lijk gedaan, maar er is nog een heel lange weg te gaan." En dus poetste Van Basten de Armeniërs gisteren bewust een beetje op. Hij noemde de oppo nent van vanavond een 'goed voetballende ploeg, met een aan tal lange mensen achterin en een paar behendige middenvel ders". Maar Oranje zou zich on sterfelijk belachelijk maken als het in de problemen zou komen tegen een elftal dat in zes kwali ficatiewedstrijden slechts vier punten verzamelde en eerder bij voorbeeld met 3-0 bij Macedo nië verloor. Natuurlijk rekent ook Van Bas ten op een duidelijke overwin ning. Niet voor niets zei hij giste ren dat hij hoopte dat het nieu we Nederlands elftal vanavond een stap in zijn ontwikkeling kan zetten. Tegen Armenië zal afwachten, zoals in Boekarest, niet meer voldoende zijn. „We zullen snel moeten opbouwen, de tegenstander vastzetten. Dat is iets heel anders." Toch start Oranje vandaag in na genoeg dezelfde opstelling als te gen Roemenië. De geblesseerde Arjen Robben wordt waarschijn lijk vervangen door Romeo Cas- telen, die als rechtsbuiten zal be ginnen. Dirk Kuijt verhuist naar de linkerkant. Ryan Babel, in Boekarest nog invaller voor Robben, valt daardoor weer bui ten het elftal. Idealen De bondscoach nam gisteren uit gebreid de tijd om stil te staan bij zijn werkwijze en idealen. Met aanstekelijk enthousiasme tracht de man die jaren niets met de sport te maken wilde heb ben zijn schouders onder Oranje en het hele Nederlandse voetbal te zetten. Zo hebben alle interna tionals een brief van de coach ge kregen, waar nodig met een aan tal tips om beter te worden. Speelwijze In de spaarzame tijd die Van Basten met Oranje heeft, pro beert hij discussies over het spel en de speelwijze uit te lokken. Niet voor niets merkte Phillip Cocu, toch 88-voudig internatio nal, op dat het hem is opgeval len dat Van Basten zich in be sprekingen veel meer dan ande re trainers op zijn eigen elftal fixeert. Het moet uiteindelijk leiden tot een ploeg, die zichzelf onder al le omstandigheden kan bedrui pen. „Wij hebben het niet uitge vonden en de spelers hebben het niet uitgevonden", legde Van Basten uit. „Wij leggen dingen voor, daar wordt enthousiast op gereageerd en over gediscussi eerd. Dat leidt tot interessante gesprekken en zo leren wij van hen en zij van ons. Bij de spelers moet er een bepaald bewustzijn ontstaan. Zij moeten situaties en momenten in een wedstrijd le ren herkennen en daar naar han delen. Uiteindelijk moet het zo zijn, dat wij op de tribune gaan zitten en rustig achterover kun nen leunen." Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Kromkamp, Boulah- rouz, Mathijsen, Van Bronck- horst; Van Bommel, Landzaat, Cocu; Castelen, Van Nistelrooij, Kuijt. GPD AMSTERDAM - In het eerste interview na zijn zelf geno men ontslag bij Ajax heeft Ronald Koeman flinke kritiek geuit over de mentaliteit van de spelers. In de Spaanse sportkrant Sport zegt Koeman dat hij de situatie bij Ajax zat was. „Vooral omdat je moet worstelen met de mentali teit van bepaalde spelers. Ik weet niet wat er gebeurt met de voetballers van vandaag de dag, maar als ze drie maan den in het eerste elftal spelen, denken ze dat ze heel wat zijn. En ze hebben nooit wat gewonnen en ze hebben nooit wat laten zien." „Ik heb de directie van Ajax gezegd dat we met de kwali teit van het huidige team op niks konden hopen. En met de houding van bepaalde spelers, zelfs op minder. Helaas gaf de 4-0-nederlaag die Ajax onlangs leed tegen PSV me daarin gelijk." In Sport zegt oud-Barcelona- speler Koe man verder dat niemand het recht heeft hem een verrader te noemen, mocht hij zich buigen over een aanbieding van Real Madrid. GPD EINDHOVEN - John de Jong heeft gisterochtend tijdens de training bij zijn club PSV een knieblessure opgelopen. De aard van het kwetsuur is nog niet bekend. Gisteren is de knie van de middenvelder verder onderzocht. Volgens clubarts Cees-Rein van den Hoogenband lijkt de blessure op het eerste gezicht 'niet dramatisch', maar hij houdt een stevige slag om de arm. „Onderzoek moet uitwijzen wat er precies aan de hand is. Dat moet binnen enkele da gen duidelijk zijn." Tijdens de training wilde De Jong passen. Daarbij maak te hij een rare beweging. Hij voelde iets aan de binnen kant van zijn knie en verliet de training. Het is een nieu we tegenslag voor De Jong, die dit seizoen al diverse ma len met blessures kampte en daardoor maar in vijftien duels in actie kwam. De 28-jarige voetballer was zojuist hersteld van een voetblessure. GPD DEN HAAG - Fabien Barthez heeft de titelrace van zijn ploeg Olympique Marseille in gevaar gebracht. Stond hij al bekend om malle fratsen, nu spuwde hij tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tegen Wydad Casablanca in februari naar de scheidsrechter. Volgens Marseille-trai ner Philippe Troussier is een eventuele schorsing van Barthez (in Frankrijk wordt rekening gehouden met een jaar) slecht nieuws: „Hij is een belangrijke speler in ons basisteam. Zijn afwezigheid zal bij ons, maar ook in het Franse team een geweldige straf betekenen." Marseille staat met acht wedstrijden te spelen op de twee de plaats in de Ligue 1, met elf punten achterstand op koploper Olympique Lyon. GPD/RTR AARHUS - De Nederlandse vrouwen zijn gisteren op het Europees kampioenschap tafeltennis als 22e geëindigd. Oranje verloor in de strijd om de 21e plaats met 3-1 van Litouwen. Li Jiao kreeg rust en kwam niet in actie. Het enige punt werd gemaakt door Carla Nouwen. De mannenploeg eindigde als 24e. Het Nederlands team verloor in de strijd om de 23e plek met 3-1 van Oekraïne. Speler/coach Danny Heister stelde zichzelf niet op. Het enige punt kwam op naam van Barry Wijers. ANP JE - Lazio Roma heeft giste- iemauwernood een faillisse- weten af te wenden. De Ita- ase voetbalclub sloot een :eenkomst met de belasting- st over een fiscale schuld 140 miljoen euro. Lazio het bedrag in een periode 23 jaar afbetalen. ANP irRené Banierink HTENVOORDE - Bonds- (h Avital Selinger en de club '59 zijn de afgelopen we- beziggeweest om in het bui- iand spelende volleybalinter- snals terug te halen naar Ne land en deze onder te bren- bij de landskampioen. Selin- zou in de wintermaanden ook als trainer in Lichten- rde gaan fungeren. Longa daar afgelopen weekeinde bet laatste moment echter af, maar het is niet uitgeslo- dat het idee via een andere i alsnog doorgaat. Nederlandse Volleybal Bond avital Selinger vandaag vrij- zeker presenteren als bonds- 1 De trainer is al sinds een actief in die functie maar Est na het faillissement van !Volley eind vorig jaar een !w akkoord zien te bereiken (de bond. zat nu juist het pro- De bond zit krap bij kas to zijn salaris op het gewens- dveau te krijgen en tegelijk aan het niveau van de inter vals te kunnen doen, Selinger met het plan om winter bij een Nederland- aan de slag te gaan. d)ij wilde hij proberen om rel mogelijk van de nu in het fcnland spelende internatio- over te halen ook bij die 'te gaan spelen, zodat de zo- fraining doorgetrokken kon ^en in de winter, ager heeft, buiten medewe ten de overige clubs om, een tal weken geleden landskam- Longa '59 daarvoor bena- tzo bevestigt manager Theo Sand. „Wij vonden het wel interessant idee. Wij én het ferlandse vrouwenvolleybal den er baat bij hebben. Maar badden ook een aantal voor- waarden. Het zou alleen gaan om internationals cÜe nu in het buitenland zitten, er zou een aantal speelsters uit de huidige Longa-ploeg bij moeten zitten en over twee jaar, wanneer Avi tal zich met Oranje wil voorbe reiden op de Olympische Spelen van Peking, moet er ook nog een fatsoenlijk Longa-team staan waarin de club en de fans zich herkennen." Ondanks alle haken en ogen wa ren Selinger en Longa een eind op weg. Een aantal speelsters in buitenlandse competities zou al hebben toegezegd, waaronder die van Münster, die zich desge vraagd overigens beroepen op de afspraak met Selinger om daar niets over te zeggen. „We waren heel dicht bij een ak koord. Maar afgelopen weekein de hebben we het alsnog afgebla zen", zegt Hofland. De reden: „Ten eerste omdat de speelsters van ons huidige team die we in dat plan mee wilden nemen, het niet zagen zitten. En ten tweede omdat Selinger vorige week een international heeft benaderd van een Nederlandse club. Dat was tegen de afspraak, wij wil len via dit plan geen Nederland se clubs afromen." Pissig Die speelster blijkt de zeventien jarige Carlijn Jans van Slie- drecht Sport, zo bevestigt trai ner Guillermo Bogers van die club. „En daar is de club knap pissig over", zegt de Tilburger, die verklaart dat Sliedrecht daarover een boze brief naar de Nevobo heeft gestuurd. Hij ver wijt de bond en de bondscoach ook dat er geen open kaart is ge speeld. Bondscoach Avital Selin ger noch Arjen Boonstoppel, ver- antwoordëlijk bij de bond voor de nationale teams, was gister avond bereikbaar voor commen taar. GPD door Leon ten Voorde TILBURG - De een (Robin van Persie) was geschorst door de Uefa, de ander (Collins John) gestraft door zijn trainer. Jong Oranje miste gisteravond tegen Armenië de bravou re en de klasse uit het Premiership, al mocht John nog wel een helftje meehobbe- len in het armzalige duel (0-0). Foppe de Haan heeft een bloedhekel aan sterallures als je nog niets hebt gepresteerd. De bondsoach van Jong Oranje had zich af gelopen vrijdag in Roemenië dan ook kapot geërgerd aan het onvolwassen gedrag van een deel van zijn ploeg binnen en buiten de lijnen. „Het wordt tijd dat de jeugd zich eens gaat gedragen", zo sprak De Haan kritische woorden in aanloop naar het duel tegen Ar menië. Twee van de grootste zondaars van afgelopen vrijdag waren er gisteravond in Tilburg niet bij. Robin van Persie (De Haan: „Hij laat zich meer leiden door zijn emotie dan door zijn verstand en zal moeten veran deren") was na zijn rode kaart, geschorst, terwijl Collins John zijn plek in de spits moest afstaan aan Klaas-Jan Huntelaar. Het was de straf voor zijn wanprestatie in Roemenië toen de spits van Fulharn er vol gens De Haan als „een gearriveerde speler" bij liep. Het was niet de eerste keer dat John zich zelf verloor, want het gedrag van de bij FC Twente opgeleide speler is voor velen al lan ger een bron van ergernis. De in Liberia ge boren aanvaller barst van het talent, maar de zelfverzekerdheid waarmee hij door het leven stapt neigt naar arrogantie. Die hou ding zal ze bij Twente niet onbekend voorko men, want in Enschede waren ze vorig jaar blij dat ze van de talentrijke aanvaller wa ren verlost. En dat was niet alleen omdat de club het geld goed kon gebruiken, maar ook omdat de geboren Liberiaan steeds meer moeite had om in het gareel te blijven. Apatisch De speler van wie deze zomer op het WK on der 20 jaar een hoofdrol wordt verwacht, mocht gisteravond 45 minuten lang op de bank zijn zonden overdenken. In zijn hart had De Haan John ongetwijfeld het liefst de hele wedstrijd naast zich gehouden, maar de beschamende stand bij rust (0-0) noopte de coach tot maatregelen. John mocht het het vanaf de 46e minuut proberen, maar ook dit keer wekte hij niet de indruk er zin in te hebben. John oogde opnieuw apa thisch en hobbelde maar wat mee in het team, dat zonder overtuiging naar het einde strompelde en de tweede wanprestatie in vijf dagen leverde. „Als je John brengt naast Huntelaar, verwacht je oorlog, maar die kwam er maar niet", aldus een zwaar te leurgestelde De Haan, die maar al te goed beseft dat de play-offs verder weg zijn dan ooit. „We moeten eerlijk zijn: het is gewoon niet goed genoeg." GPD Jong Oranje - Jong Armenië 0-0. Scheidsrech ter: Sjmolik (WRu). Gele kaart: Pachajyan (Ar menië). Aantal toeschouwers: 5000. Jong Oranje: Pasveer; Verhaegh (71. Rojer), Wolfgang, Kruiswijk en Van Mosselveld; De Jong, Hofs en Schaars; De Ridder, Huntelaar en Fafiani (46. John). MIAMI - Maria Sjarapova schreeuwt het uit nadat ze de Belgische Justine Henin- Hardenne heeft verslagen. De als tweede geplaatste Sjarapova bereikte door een zege in drie sets (6-1 6-7 6-2) als eerste de halve finales van het Masters-toernooi in Miami. De Russische treft nu één van de twee zusjes Williams, foto Dominic Ebenbichler/EPA door Eugène de Kok MIDDELBURG - „Ik heb er nu net zo veel als Alberto Conde Morgado, zeker?", zegt Freerk Koelma als hem wordt gevraagd naar zijn seizoenstotaal. Nee, dus. Koelma benutte maandag een penalty en kwam daarmee op acht treffers. Met dat totaal heeft de linksback van Zeelan- dia Middelburg één keer meer gescoord dan de productiefste spits van de zondag-derdeklas- Dat hij de clubtopscorer is, is leuk, maar Freerk Koelma (25) had het liever anders gezien. „Het was beter geweest als de spitsen wat meer hadden ge scoord. Dat doen ze iets te wei nig. Ze hebben te veel kansen no dig. Wat we dit seizoen missen, is een aanvaller die er twintig in schiet." Tot vorig seizoen kon Zeelandia Middelburg wat goals betreft re kenen op Marcel Lourens. De nummer twee van het laatste eindklassement (met 27 doelpun ten) is nu echter aan het afbou wen en traint nog maar één keer per week. Dat het niet ten goede komt aan zijn trefzekerheid, bleek maan dag. Lourens miste een penalty in de 89e minuut in het duel met Steen (2-2). „Ik heb voor de gein nog gevraagd of we donderdag op de training weer om de penal tybokaal konden schieten. Het was jammer. Je kon zien dat hij ervan baalde. Als hij hem er in had geschoten, hadden we een goede stap richting lijfsbehoud gezet. De bal raakte de buiten kant van de paal. Niets aan te doen." Koelma, die maandag in de 75e minuut werd gewisseld, weet waar hij over praat. De werkne mer van het streekziekenhuis Walcheren is dit seizoen de aan gewezen speler voor de straf schoppen. Voorheen was dat Lourens. „Als we samen in het veld staan, is hij altijd de eerste die de bal aan me geeft zodra we een penalty krijgen." Onder de acht doelpunten die achter de naam van Koelma staan, zitten zes benutte straf schoppen. „Ik heb nog één keer gescoord met een kopbal. Thuis tegen Patrijzen. En tegen RIA W. belandde er toevallig een bal op mijn voet. Op mijn rechter nog wel, mijn chocoladebeen. Maar die bal ging wel in de krui sing." Een strafschop missen deed hij slechts één keer, tegen Goes. Het grote aantal strafschoppen dat Zeelandia Middelburg tot nu toe in de wacht sleepte, ligt volgens Koelma aan de aanval lers van de hoofdstedelijke club. „Met Alberto Condo Morgado, de razendsnelle Mimo Fofana en Bouba Keita hebben we spitsen met onnavolgbare acties. Echte tropische verrassingen. Die lij ken me erg moeilijk te verdedi gen." Ondanks zijn 25 jaar is het pas het eerste, volledige seizoen van Freerk Koelma in het vlaggen schip van Zeelandia Middel burg. Leuk is het dit jaar niet al tijd geweest, bekent hij. „We hebben natuurlijk al twee trai ners (Wil Wijnands en Jack Schipper) zien vertrekken. Dat is niet echt leuk, maar Paul Schipper en elftalleider Jimmy Saya doen er nu alles aan en de sfeer in de groep is perfect." Koelma speelde voorheen altijd in het tweede. Vanwege zijn werk bij een geneeskundige een heid in het leger kon hij doorde weeks niet trainen. Sinds zijn te rugkeer in de burgermaatschap pij, maakt Koelma deel uit van de eerste selectie. „Vorig sei zoen ben ik er in de winterstop bijgekomen en heb ik mijn plek je moeten verdienen. Dat ik nu linksback sta, is uit nood gebo ren. Vroeger stond ik altijd linkshalf en linksvoor. Wel al tijd op de linkerkant, ja. Op mijn rechterbeen kan ik alleen maar staan." Het Zeeuws topscorersklassement ziet er als volgt uit: 1. Regilio Pi nas (GPC Vlissingen) 28 doelpun ten: 2. Bart van Steveninck (Arne- muiden) 27; 3 Robbie van de Wijn- ckel (Breskens) 20; 4. David Destorme (Hoek) en Frank Allaart (Serooskerke) beiden 15; 6. Daan van Damme (Hulsterloo) 14; 7 Mi chael de Jong (Tholense Boys), Hans Leune (WHS) en Mark Min- derhoud (De Noormannen) allen 13; 10. Sam Ysebaert (Hoek). Wilco de Valk (Kloetinge), Arjen Oost- dijk (Terneuzense Boys), Dennie le Comte (Duiveland), Martin Janse (RCS), Gert-Jan Tierie (SKNWK), Wemer Bisschop (Steen) en Jacky Lambert (Koewacht) allen 12. Marco van Basten (midden) jaagt tijdens een rondo op de bal, die wordt rondgespeeld door onder anderen Wesley Sneijder (links), Hedwiges Maduro en Romeo Castelen (liggend). foto Marcel Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17