rij baan voor plan Gazastrook Oppositie Taiwan dwarsboomt streven naar onafhankelijkheid us verschijnt na paasdienst mr uitspreken zegen mislukt Chirac wil vliegheffing tegen epidemieën Japan wordt vrijwel schokbestendig eekeinde met weer el geweld in Irak 5 Strijd om Terri Schiavo gaat door na haar dood Soedan pakt oorlogsmisdadigers op Twee doden tijdens uitstrooien as Skiërs in stoeltjeslift vergeten Lesbisch stel begraaft man levend Duitsers houden vredesmarsen m'üsche politiek stemt voorstel referendum over terugtrekking weg .eeiand dinsdag 29 maart 2005 van onze redactie buitenland TALLAHASSEE - De juridi sche strijd om Terri Schiavo lijkt ook na haar dood te zul len doorgaan. Op de tiende dag na het staken van de voe ding van de 'comapatiënte' bleek gisteren dat Michael Schiavo zijn vrouw wil laten cremeren. De familie van de vrouw wil volgens Ameri kaanse media echter dat ze wordt begraven. De familie deed gisteren op nieuw een beroep op Jeb Bush. „Bob en Mary Schind- ler smeken de gouveneur van Florida om in te grijpen en de voogdij over Terri te nemen", zei een woordvoerder van de ouders. De wanhopige poging heeft weinig kans van slagen, omdat de broer van president George Bush al te kennen heeft gegeven dat zijn moge lijkheden zijn uitgeput. De gouverneur van Florida er kende zondag dat hij niets meer kan doen om het leven van Schiavo te redden. „Ik kan niet ingaan tegen een ge rechtelijk bevel. Ik heb geen bevoegdheden gekregen van de Amerikaanse grondwet of van de grondwet van de staat Florida om in te grijpen na dat een beslissing is geno men." De familie leek zich eerder op de dag nog bij het naderende einde van Terri Schiavo te hebben neergelegd, na een week waarin allerhande Ame rikaanse instanties, tot de pre sident toe, zich hebben be moeid met het staken van de voeding. De advocaat van Schiavo's ouders zei zondag geen mogelijkheden meer te hebben. ANP Geleijnse 1ANSTAD - Het werd, verwachten was, een tra- aasviering voor de paus. ering en medelijden stre- de voorrang bij tiendui- op het Sint Pie- i toen de kerkvorst bij nis zondag probeerde en- orden te spreken nadat het raam van zijn ver in het Vaticaan ver- Hoorbaar was slechts reutel, goed zichtbaar wanhoopsgebaar dat Jo- ?aulus maakte. wat moet die Ik heb een enorme bewondering voor hem", zegt Dona Roccola, een huisvrouw uit Salerno die al jaren geen paasmis in Rome overslaat. Dat gevoel delen velen: als de paus voor het venster verschijnt weer klinkt eerst ovationeel applaus. Daarna wordt het stil. Minuten lang. Pas als een hand de micro foon voor de paus wegtrekt en kardinaal Angelo Sodano de pauselijke paasboodschap - met wensen voor de vrede, vooral in het Midden-Oosten - voorleest volgt er weer applaus. Playbacken Terwijl Sodano spreekt is de paus in beeld. Je ziet zijn lippen bewegen, zodat de indruk ont staat dat voor het eerst in de ge schiedenis een playbackende paus is te zien. Zijn 'optreden' duurt niet langer dan twaalf mi nuten. Maar die zijn na zijn ope ratie begin februari - waarbij om ademhalingsproblemen te verhelpen een buisje in zijn keel is aangebracht - kennelijk te veel van het goede geweest. „Hij heeft, zeker psychisch, te veel van zichzelf gevergd", is de teneur van de commentaren in de Italiaanse media. Zijn medi sche staf zou hem zelfs verbo den hebben om op tweede paas dag opnieuw voor zijn venster te verschijnen. „Hem is absolute rust voorgeschreven", meldt de Italiaanse televisie. GPD RIJS - De Franse president rac wil dat er nog dit jaar internationaal akkoord om via extra vliegbelas- jen epidemieën te lijf te bepleitte tijdens een staats- aan Japan vliegtuigben en -tickets extra te belas- Henk Glimmerveen ten. De opbrengst ervan zou be steed moeten worden aan de be strijding van aids, tuberculose en malaria. In Afrika zouden er drie miljoen mensenlevens per jaar mee gered kunnen worden, aldus Chirac. Het pleidooi van de Franse president is een va riant op zijn eerder dit jaar tij dens het Wereld Economisch Forum in Davos geformuleerde voorstel om internationale fi nanciële transacties te belas ten. Het idee voor een 'vliegbelas- ting' heeft al de steun van de Duitse bondskanselier Schro der, zo meldde Chirac in Tokio. De Japanse premier Koizumi zou er niet onwelwillend tegen over staan, maar hij wil eerst nader internationaal overleg. Chirac liet daarop weten dat hij zijn ideeën zal toelichten op de G8-top die in juli in het Schotse Gleneagles wordt ge houden. Leningen De Vei-enigde Staten willen van een dergelijke 'vliegbelas- ting' voorlopig niets weten, maar Chirac hoopt op de steun van de Britse premier Blair. Londen heeft onlangs het 'IFF-plan' gelanceerd waarmee derdewereldlanden hun ontwik keling via gunstige leningen kunnen financieren. Het IFF en de 'vliegbelasting' liggen in eik aars verlengde, aldus Chirac. Hij voegde eraan toe dat Parijs de Britse plannen zal ondersteu nen. GPD KHARTOEM - Soedan heeft voor de eerste keer militai ren en veiligheidsbeambten gearresteerd wegens oorlogs- misdaden in de regio Darfoer. Volgens de minister van Justitie, Yassin, worden zij beschuldigd van verkrach ting, moord en het platbranden van dorpen. De VN-Veiligheidsraad stemt naar verwachting morgen over een Franse resolutie om het Internationale Strafhof in Den Haag de oorlogsmisdaden in Darfoer te laten on derzoeken. Soedan is tegen die resolutie. Volgens de VN zijn de afgelopen anderhalf jaar zeker 180.000 mensen gedood in de westelijke regio. ANP/RTR MADRID - Twee broers zijn om het leven gekomen toen ze aan de kust van de Canarische Eilanden de as uitstrooi den van een overleden familielid. De familie was zondag op Las Palmas samengekomen om de overblijfselen van een overleden tiener uit te strooien. De resten van de tiener, die door een ziekte was overle den, werden verstrooid vanaf een klif aan de Atlantische Oceaan. Een golf van zes meter hoog greep de broers (23 en 36 jaar) en een vrouw. De laatste kon in veiligheid wor den gebracht. ANP/AFP LES ARCS - Twee skiërs hebben dit weekeinde de nacht noodgedwongen doorgebracht in een stoeltjeslift, vijftien meter boven de grond. De bedieners van de lift bij Les Ar cs waren het duo vergeten. De mannen (26 en 36 jaar) heb ben vijftien uur in het stoeltje gezeten, terwijl de tempera tuur tot onder het vriespunt daalde. De twee bleken bij hun bevrijding zondagochtend alleen wat onderkoeld. „We hadden niets te eten, niets te drin ken, het regende en het sneeuwde. Ik dacht dat ik zou ster ven", zei een van hen. Het duo zei geen klacht tegen het liftpersoneel in te dienen. „Die passen voortaan wel beter op en daar gaat het om." ANP/DPA PEKING - Een Chinese vrouw heeft, met hulp van haar minnares, haar echgenoot gedrogeerd en levend begraven in zijn eigen huis. Het lesbische stel wilde zo voorkomen dat hij hun relatie nog langer in de weg stond. De relatie tussen beide echtelieden was volgens buren ern stig bekoeld sinds de man, een metselaar, achter haar bui tenechtelijke verhouding was gekomen. Toen hij ziek werd, mengden de 'femmes fatales' slaappillen door zijn medicijnen. Daarna begroeven zij hem onder een laag ce ment. De buren waarschuwden de autonteiten toen zij op merkten dat de ramen en deuren van het huis waren dicht gespijkerd. De vrouwen zijn gearresteerd. ANP/AFP BERLIJN - Vijftigduizend mensen hebben in het paas weekeinde deelgenomen aan vredesmarsen in 65 Duitse steden, meldden de organisatoren gisteren. De vredesmar sen waren gericht tegen de oorlog in Irak en de nieuwe Eu ropese grondwet. Daar neemt het Duitse parlement op 12 mei een beslissing over. De grootste demonstraties von den plaats in Berlijn, Hamburg en Frankfurt. ANP/AFP van onze redactie buitenland TOKIO - De Japanse regering wil het aantal slachtoffers en de schade bij aardbevingen halve ren. Seismologen hebben ge waarschuwd dat er drie flinke aardbevingen aan lijken te ko men. De regering wil daarom vaart zeggen achter de voor zorgsmaatregelen die al gerui me tijd worden genomen. Onderdeel van het plan is het percentage aarbevingsbestendi- ge nieuwe of opgeknapte pan den op te voeren van 75 procent (2004) naar 90 procent. Dat moet binnen tien jaar gebeuren. Het actieplan wordt morgen for meel aangenomen door de Cen trale Raad Rampenpreventie, die onder voorzitterschap staat van premier Koizumi. Op de dreiging van aardbevin gen wordt zo serieus geantici peerd dat de gevreesde drie al een vermoedelijke kracht, loca tie en slachtofferaantal hebben gekregen. Het gaat om mogelij ke aardbevingen in de Stille Oceaan ten oosten van Midden- en Zuidwest-Japan. Zo zou er een van het 'type To- kai' volgens schattingen 9200 do den veroorzaken zonder extra maatregelen. Die moeten het aantal om te komen slachtoffers beperken tot hooguit 4500. Een andere mogelijkheid, die ook is gebaseerd op de trieste ervarin gen in Japan met aardbevingen, is twee bevingen vrijwel tegelij kertijd. Extra maatregelen en in vesteringen moeten bewerkstelli gen dat het gevreesde aantal do den, 17.800, bij zo'n ramp be perkt blijft tot 9100, zo stellen de plannen. De weerstand van gebouwen is echter in het laatste scenario la ger dan in het eerste scenario. De plannen beogen dat van alle overheidsgebouwen 85 procent bestand zal zijn tegen het eerste scenario en 72 procent tegen een natuurramp zoals in het tweede scenario. Lokale bestuurslichamen moe ten zich voorts extra inspannen om nog meer voorzorgsmaatre gelen te realiseren. Ze moeten onder meer kaarten verspeiden onder de bevolking die aange ven waar veilige structuren zijn neergezet om een toevlucht te vinden bij een aardbeving en waar de gebieden zijn die na de beving door vloedgolven wor den bedreigd. ANP redactie buitenland ID - Bij gewelddadighe- Irak zijn gisteren zeker en mensen omgekomen, vie vijf politiemannen en Een zelfmoorde ten zuiden van Bag- auto op bij een menigte ie pelgrims. Dat kostte lensen het leven. waren er tal van inciden- land. Zo werden het an de politie in Balaat al en zijn chauffeur in ;o doodgeschoten, sbom kostte nabij de hei tel Najaf het leven aan Enkele bur- gewond. Iemand fiets vol met 'bommen politieauto te plaatsen e weg, waarna een explo re, zei de politie. Vlak Bagdad kwamen twee mensen om door een bomaan slag. In Karbala zijn twee sjiie ten gedood. Ook in Samarra en Balad kwamen mensen om. Het Iraakse leger en politie heb ben gisteren in Salman Pak ten zuiden van Bagdad ruim negen tig vermoedelijke opstandelin gen gearresteerd. De veiligheid stroepen vielen met Amerikaan se steun een kamp aan. In het kamp zijn veel wapens, munitie en explosieven gevonden. Sal man Pak staat bekend als een verzetshaard. Op 20 maart dood den de Amerikanen er bij een confrontatie 24 opstandelingen. De Iraakse minister van Binnen landse Zaken Falah al Nakib heeft gisteren gezegd dat Iraak se veiligheidstroepen de terro rist Zarqawi hebben omsingeld. Zarqawi is leider van Al Qaeda in Irak. een groep die talrijke aanslagen en ontvoeringen heeft opgeëist. ANP/RTR/AFP door Erwin Tuil HONGKONG - De Taiwanese onafhankelijkheidsdroom heeft in het weekeinde een forse tegen slag gekregen. De nationalisti sche Kuomintang (KMT) stuurt haar vice-voorzitter Chiang Pin-kung naar China om een vreedzame hereniging te bespre ken. Chiang zal een uitgebreid programma afwerken. De KMT is tegen onafhankelijkheid. De reisplannen van de Kuomin tang komen na massale demon straties zaterdag in Taiwan te gen de zogeheten anti-afschei- dingswet. Die werd eerder deze maand unaniem aangenomen door het Chinese Nationale Volkscongres en biedt de Chine se regering de mogelijkheid om zonder al te veel aanleiding Tai wan militair 'terug te brengen in de Chinese moederschoot'. Over het aantal demonstranten tegen de Chinese wet lopen de tellingen sterk uiteen. De pro-onafhankelijken spreken van een miljoen. De politie van de hoofdstad Taipeh telde 275.000 mensen. Opmerkelijk was dat president Chen Shui-bien vijfhonderd meter meeliep, vergezeld door familie leden. Alle berichtgeving via buitenlandse zenders werd in communistisch China gecensu reerd. Analisten menen dat Peking ver rast is door de omvang van de demonstraties en door de woede die de anti-afscheidingswet ver oorzaakt heeft. Het wordt ge zien als een duidelijk signaal dat hereninging op initiatief van Peking op grote weerstand zal stuiten. Tegelijkertijd kan de missie van Chiang de span ning verminderen. Die is de afge lopen weken fors opgelopen na dat zowel Japan als de Verenig de Staten Taiwan bescherming toezegden. Inlijven De pro-onafhankelijkheidspar tijen in Taiwan hopen met de de monstratie van zaterdag de rest van de wereld er weer eens op gewezen te hebben dat een Chi na onder een communistische re gering van plan is een meerpar- tijen democratie tegen haar wil in te lijven. De KMT is altijd voor hereniging geweest, maar dan niet onder een communisti sche regering. Het is voor het eerst sinds het einde van de burgeroorlog in 1949 dat de KMT voet op com munistisch Chinese bodem zet. De KMT vormde, tot ze door de communisten van Mao Zedong verdreven werd, de regering van China. Sindsdien beschouwt Pe king Taiwan als een opstandige provincie. Een meerderheid van de Taiwanezen voelt echter wei nig voor hereniging en zegt zich niet volledig Chinees te voelen. Overigens is het zeer wel denk baar dat hereniging die de KMT gaat bespreken overeenkomt met die van China met Hong kong in 1997 en met Macau in 1999. Die voormalige koloniën van Groot-Brittannië en Portu gal genieten veel, zij het afkal vend, autonomie. Peking heeft in feite het laatste woord zich te bemoeien met alle belangrijke benoemingen en beslissingen waar de belangen van de Volks republiek in het spel zijn. GPD ftdBloemendaal 1VIV - De Israëlische poli- teelt in het weekeinde de ijgemaakt voor de militai- rugtrekking uit de Ga- ok en de ontruiming van ederzettingen in dat ge- Met ruime meerderheid de Knesset, het parlement, een voorstel van de om via een referendum terugtrekking te beslis- dagavond al wist premier de oppositiepartij ertoe over te halen zijn ling voor het jaar 2005 te Dat betekent dat de arding daarvan nu zo als vaststaat. Als dat niet londerdag zou zijn gelukt, ad de regering haar biezen pakken. tegenstanders van 'losmakingsplan' - met rugtrekking uit Gaza en ein deel van de Westoever hebben er tot het laat- alles aan gedaan om te beïnvloeden. >pperrabbijn Ovadia Josef, heerser in de religieuze Shas, stond daarbij in het van de belangstel- hele zondag was het bij een komen en gaan van rabbijnen uit rettingen en politici van e partij en. Josef is een ver- I tegenstander van de los- maar hij voelt weinig mogelijk maken van ferendum. Net als andere uze leiders is hij bang dat (Advertentie) inqwaqens het opnemen van zoiets in de wet de weg vrij zal maken voor referenda over andere vraag stukken die de Israëlische sa menleving spijten. Seculiere Is raëliërs zouden een uitspraak van het volk kunnen afdwingen over bijvoorbeeld de instelling van een burgerlijk huwelijk of de opening van winkels op de sabbat. Doorslag Rabbijn Josef vertelde de actie voerders dat hij bereid was de elf Shas-afgevaardigden het voorstel te laten steunen, als hun stemmen de doorslag zou den geven. Maar de rechtse poli tici slaagden er niet in hem de handtekeningen te bezorgen van vijftig van de 120 Knessetle- den, zoals hij had gevraagd. Het referendum-voorstel werd uit eindelijk met 72 tegen 39 stem men verworpen. Onder de voor stemmers waren zes ministers van Sharons eigen Likoed, on der wie Netanyahu (Financiën) en Shalom (Buitenlandse Za ken). Zelfs als het voorstel was aan vaard, was er geen referendum gehouden. De Arbeiderspartij zou onmiddellijk de regering hebben verlaten en premier Sharon had tevoren duidelijk ge maakt dat hij in dat geval nieu we verkiezingen zou uitschrij ven. GPD Joodse kolonisten protesteren in Jeruzalem tegen het plan van premier Sharon voor militaire terugtrekking uit de Gazastrook en de ontruiming van alle nederzettingen in dat gebied. foto Goran Tomasevic/RTR Paus Johannes Paulus H probeert de gelovigen te zegenen. foto Giampiero Sposito/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5