>zc )rukte paasdagen stemt tevreden Sluis verwelkomt Tibetaans instituut De Zonnebloem brengt vreugde met paasmaaltij d Joes is in beeld als locatie voor wielermuseum Parkeerterrein voor vrachtwagens in Clinge blijft onzeker Roofoverval op bewoner bij grens Koewacht leel dagjesmensen tijdens traditioneel begin seizoen ibrekers elen Goese d-winkel :lemaal leeg :s - MM Store Ganzestad Piet Heinstraat in Goes de nacht van vrijdag op za- iag leeggeroofd. De complete rraad dvd's ter waarde van SOO tot 100.000 euro is meege- nen. Nieuwe plek paasmarkt Breskens Drie keer scheepsrecht Fietser gewond bij aanrijding Rijbewijs kwijt na rit door tuin zeeuwse almanak Misselijk lactie: 0113-315649 w.pzc.nl iail:redactie@pzc.nl tbus 314460 AA Goes ^rtentie-exploitatie: iord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; iuws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. nsdag 29 maart 2005 Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Zeeuws-Vlaanderen prRené Hoonhorst IEWACHT - Een 27-jarige be- ner van de Tragel in Koe- eht is zondagavond slachtof- geworden van een gewapen- roofoverval. man hoorde omstreeks half twaalf iemand aan de deur van zijn huis, dat pal tegen de grens ligt. Toen hij open deed, zag hij twee jonge mannen staan, die hem onder bedreiging van een wapen dwongen weer naar bin nen te gaan. De overvallers maakten de Koewachtenaar en kele tientallen euro's afhandig, bonden hem vast en doorzoch ten de rest van de woning. Na dat de overvallers weg waren, slaagde het slachtoffer erin naar zijn buurman te lopen. Die be vrijdde hem en waarschuwde de politie. De bewoner kon slechts een vaag signalement van zijn twee belagers geven. De ene man was ongeveer 1.70 meter lang, droeg een bivak muts en blauwe kleding; de an der was tussen de 20 en 25 jaar oud en droeg 'deftige' (nette) kle ren. De politie wil, 'in het be lang van het onderzoek', niet kwijt met wat voor wapen de man is bedreigd en ook niet wat de precieze buit was. ipnze regioredactie KNEUZEN - Het paasweek- de heeft nergens in Zeeuws- anderen files of buitenspori- irukte opgeleverd. De uitba- van hotels en grotere vakan- ampings waren over het alge- c »n tevreden over de bezet- öportlGI j. Tegenvallende bezoekers lallen werden nergens ge- Braakman is Pasen voor De Vo gel traditioneel het begin van het seizoen voor de jaargasten. Mensen met een vaste stand plaats of een bungalow richten hun vrijetijdswoning in voor het zomerseizoen. draaide hotel-restaurant De nke Top in Cadzand beter de manager van tevoren ver- chtte. Het hotel zit eerste altijd wel vol, maar de aanloop van dagjesmen- was ook niet te klagen. Een irdvoerster van Badhotel De üngen in dezelfde badplaats dde dat het voor De Wielin- een normaal paasjaar was: op eerste paasdag en een ine uittocht op tweede paas- weer, veel mist, verleidde veel mensen tot een sponta- ocht naar de kust, maar een tal vakantieparken en cam- gs trok toch nog een behoor- aantal kampeerders. Zo ver tornde De Vogel in Hengst al behoorlijk wat kamperen- iuiderburen. „Er zijn altijd ipeèrders die zich weinig het weer gelegen laten lig- wist een woordvoerster, als voor Vakantie-eiland De p «s? irHarmen van der Werf Fleurbaay, eigenaar van MM res in Goes, Vlissingen en delburg, heeft een beloning vijfduizend euro uitgeloofd mensen die iets kunnen den over de diefstal. Fleur- was ten tijde van de in- ak nog net niet verzekerd te- een dergelijke calamiteit, zit sinds een jaar in Goes", telt Fleurbaay, „en huurde rinkel eerst. Je gaat dan niet steren in een duur alarmsys- ii. Vorige week heb ik het d gekocht. De zaken gingen loed. Ik durfde de aankoop de winkel nu wel aan." een afspraak om deze k de inbraakverzekering te den. „En dan gebeurt er zo- ierdere zaken zijn klanten in het paas- keinde te kunnen helpen, Fleurbaay dvd-films uit winkels in Vlissingen en delburg naar Goes gehaald, heb daar nogal wat dubbele 's staan." Hij prijst zich ge- kig meerdere zaken te heb- ,Als ik dat niet had gehad, ik vast -en zeker failliet ge- st." inbrekers hebben niet alleen 's gestolen, maar ook een tij sigaretten, shag en wat tant geld. Op De Braakman trekt een aan tal sportieve activiteiten altijd vrij veel mensen. Kampeerders lieten zich - in tegenstelling tot dagjesmensen, die op één van de sportieve evenementen (petan- que, tennis, eieren zoeken) af kwamen - op De Braakman wat minder zien. Maar op Vakantie park Pannenschuur in Nieuw- vliet was de helft van het kam peerterrein al bezet. De politie verbaliseerde een do zijn wilclkampeerders geduren de het paasweekeinde. Elf over treders vonden een illegale kam peerplaats langs de kust: in Bres- kens, Cadzand of Retranche- ment. De twaalfde dacht de nacht door te brengen op de Markt in IJzendijke. Op verschillende plaatsen langs de kust was het afgelopen week einde al behoorlijk druk met dagjesmensen. Ook Hulst mocht niet klagen over aanloop, zei be zoekersmanager M. de Bruijn. De Dag van de Klant zorgde za terdag voor iets meer binnen- stadbezoek dan op een normale zaterdag, terwijl het op tweede paasdag - mede door de week markt - enorm druk was. Dat de tweede paasdag bij minder mooi weer bij uitstek de gelegenheid biedt om een dagje te 'Morres- sen' bleek gisteren weer, laat een medewerkster weten. „Eer ste paasdag was het al lekker druk, maar vandaag op tweede paasdag loopt het echt storm." Dagtochtjes Ook in Walcheren en op Schou- wen-Duiveland stemde het aan tal bezoekers tevreden. Onge veer 850.000 buitenlanders be zochten Nederland in het paas weekeinde. Dat was iets minder dan vorig jaar. Circa 325.000 Ne derlanders gingen in eigen land op vakantie. Het Nederlands Bu reau voor Toerisme Congres sen schat dat er ongeveer vijf tien miljoen dagtochtjes zijn ge maakt. Vooral attractieparken, musea en dierentuinen waren in trek. Overal kwamen even veel als of iets meer bezoekers dan vorig jaar. Met de drukte op de snelwegen viel het gisteren mee; volgens de verkeerscentrale in Driebergen keerden vakantie gangers en. dagjesmensen door het matige weer waarschijnlijk eerder naar huis terug. ANP Zang en gedichten gaven extra sfeer aan de traditionele paasmaaltijd van De Zonnebloem. door Wilma Valk BRESKENS - „Leer mij de klei ne vreugden zien van elke dag" Dit gedicht van Nel Benschop werd voorgedragen tijdens de paasmaaltijd van De Zonne bloem in Breskens. Ruim tachtig ouderen waren in hotel Scaldis bijeen om geza menlijk deze maaltijd te vieren. Voor velen is de paasmaaltijd op de zaterdag voor Pasen een van de weinige uitstapjes. De be jaarden werden gebracht en ge haald door taxi's en door een groot aantal vrijwilligers. Een klein aantal kon de weg te voet afleggen, al dan niet met hun rol- lator. Zowel binnen als buiten stonden de hulpmiddelen gepar keerd. Na een welkomstwoord van de voorzitter van de Zonne bloem-afdeling Breskens, Clara de Feijter, was er een optreden van de plaatselijke gospelgroep, die ook muzikale ondersteuning bood bij de samenzang. Domi nee Hans Crans was aanwezig voor de paasoverweging. Hij las een toepasselijke tekst, een le zing van Marcus 16, vers 1 tot en met 14. Daarin wordt gespro ken over de tocht van de twee Maria's naar het lege graf, op de zondagmorgen. Tussen een heerlijk voorgerecht en de broodmaaltijd door, was er samenzang en werd er voorge- foto Wim Kooyman lezen, onder meer twee gedich ten van Benschop. Het bijzondere uitje voor de ouderen van Breskens werd dit jaar voor het eerst sinds tijden op een ander locatie gehouden. Dat was voor sommigen even wennen, maar in de late namid dag was er niemand die niet vol daan naar huis ging. door Jean-Lou de Gucht SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis heeft geen enkele moeite met de opening van het Boeddhistisch studie- en retrai tecentrum Naropa in het voor malige asielzoekerscentrum He- denesse in Cadzand. Die opening staat gepland voor zondag 10 april. De fracties van WD/Gemeentebelangen en Dorpsbelangen en Toerisme had den daar nogal wat moeite mee. Zij stellen dat het bestemmings plan nog niet gewijzigd is. Dat betekent volgens deze partijen dat op het terrein drie gebou wen illegaal staan en niet ge bruikt mogen worden. „Het is al om bekend dat in het voormali ge kantoorgebouw gewoond wordt en dat daar ingrijpende verbouwingen hebben plaatsge vonden." Daarnaast hebben zij twijfels over de relatie van het centrum met de buren, de familie Jong man. Deze familie wilde in eer ste instantie het voormalige asielzoekerscentrum kopen, maar eigenaar Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) ging in zee met het Tibetaans Insti tuut Yeunten Ling uit België. De familie Jongman denkt nu met de uitoefening van hun be drijf, een boerderij, in de knel te komen. Veroordeeld Volgens wethouder Johan Pro voost zijn de familie Jongman en het Tibetaans Instituut tot el kaar veroordeeld. „Volgende week gaan we met de familie Jongman en het Tibetaans Insti- oor Harmen van der Werf >0ES - Zeeland krijgt niet al len een nationaal voetbalmu- eum, maar mogelijk ook een ationaal wielermuseum. Goes in beeld als locatie. •atty Verkamman, initiatiefne er van het voetbalmuseum in iiddelburg, heeft met de Goe- burgemeester D. van der aag een oriënterend gesprek gehad. Hij heeft er ook met commissaris van de koningin W. van Gelder over gesproken. „Die vond het een aardig plan, ook om een einde te maken aan de Hoekse en Kabeljauwse twisten tussen Middelburg en Goes." Middelburg snoepte eer der het waterschapskantoor van Goes af. Volgens Verkam man ligt het idee 'in de week' bij de gemeente Goes en Sport- punt Zeeland in Goes. „Zo is het nationaal voetbalmuseum ook begonnen." Dat instituut opent met Pasen 2007 de deu ren, zo is de planning. Of het ooit zover komt met het wieler museum, durft niemand te voorspellen. Van der Zaag: „Het lijkt mij wel aardig." De logische plek voor het museum is in Goes het Hollandsche Hoe ve-gebied, bij Sportpunt Zee land. Dies van de Velde, direc teur van Sportpunt Zeeland, is ook benaderd. Dé vraag is of een nationaal wielermuseum rendabel te maken is. Oud-wiel renner Jo de Roo uit Kapelle heeft bedenkingen. „Freddy Maertens, toch een bekende Belgische wielrenner, heeft zijn schouders gezet onder een wielermuseum in Roeselare. Dat trok vorig jaar 18.000 be zoekers." In het Vlaamse Oude naarde is sinds 2003 een Cen trum Ronde van Vlaanderen. Het eerste jaar kwamen daar 40.000 mensen op af. Uit een haalbaarheidsonderzoek voor het nationaal voetbalmuseum in Middelburg, waaraan aller lei activiteiten worden gekop peld met bekende voetballers, is naar voren gekomen dat dit goed kan zijn voor 150.000 tot meer dan 200.000 bezoekers. Verkamman is realistisch: „Voetbal is in Nederland een grotere sport dan wielrennen." tuut om de tafel zitten. We ho pen er dan inderdaad uit te ko men. Als dat niet gebeurt ben ik bang dat anders de weg naar de rechter open ligt. En dat willen we als gemeentebestuur voorko men." Provoost voegt eraan toe dat er niets onoirbaars gebeurt op het terrein. „We hebben gecontro leerd op het terrein en hebben daar niets gezien wat niet mag. Er wordt inderdaad verbouwd. Er zijn bijvoorbeeld reparaties aan het dak uitgevoerd. De re gelgeving verbiedt dat soort werkzaamheden echter niet." Het bestemmingsplan is inder daad nog niet gewijzigd, zegt Provoost. „Zolang het instituut de bestaande gebouwen ge bruikt is dat geen enkel pro bleem. Een en ander gaan we be spreken met het Tibetaans Insti tuut. Als dat gesprek negatief zou uitvallen kunnen we altijd nog optreden. Maar zover is het nog lang niet. Als het aan ons ligt kan de opening van het insti tuut op 10 april gewoon door gang vinden." pagina 15 boeddhisme in de polder BRESKENS - De paasmarkt in Breskens, sinds twee jaar uitgebreid met een minikermis op het Spuiplein, begon dit jaar koud en mistig, maar de belangstelling van men sen uit de regio en toeristen was er niet minder om. Van de vroege maandag tot in de late namiddag stroomden mensen naar Breskens voor een bezoek aan de markt. Gro te vraag deze keer was, of er na de opknapbeurt van het Oranjeplein nog wel voldoende plek was voor de markt. Maar met passen en meten was er toch nog plaats voor haast honderd kramen. Er werd gekeken, gekocht en voor al gegeten. De lucht van hamburgers, gerookte paling en oliebollen hing, evenals de mist, over het Oranjeplein en de omliggende straten. De markt was weer ouderwets ge zellig en een groot succes. De tweede grote markt op het nieuwe Oranjeplein is met Pinksteren. HENGSTDIJK - Een 22-jarige Hulstenaar moet zich bin nenkort voor de rechter verantwoorden voor rijden onder invloed. De man werd zondagmorgen vroeg op de Ko- ningsdijk in Hengstdijk betrapt op rijden onder invloed. Bestuurders komen er met het geconstateerde alcoholpro millage vaak af met een boete en een beperkte rijontzeg ging, maar omdat het al de derde keer binnen een jaar was dat de automobilist tegen de lamp liet, krijgt hij een dagvaarding. WESTDORPE - Een 74-jarige Vlaamse fietser raakte za terdagmiddag gewond toen hij geen voorrang verleende aan een Terneuzense automobilist op de kruising van ded Tractaatweg en de Stekkerweg, nabij Westdorpe.De auto mobilist kon de plotseling overstekende fietser niet ver mijden. De onfortuinlijke Vlaming werd, vermoedelijk met een hersenschudding, naar het ziekenhuis in Terneu- zen gebracht. AARDENBURG - Een 42-jarige automobilist uit de ge meente Sluis raakte zondagmorgen vroeg zijn auto en rij bewijs voorlopig kwijt, nadat hij met zijn voertuig in een tuin aan de Kaai in Aardenburg belandde. De chauffeur bleek bijna vier keer zoveel alcohol te hebben gedronken als is toegestaan. Een 22-jarige plaatsgenoot moest ook zijn rijbewijs inleveren, nadat hij zondagmorgen tegen enen op de Dorpsstraat in Breskens onder invloed bleek te zijn bij een controle. Een 29-jarige Belg had iets min der gedronken en kwam er bij een controle in Klooster- zande vanaf met een bekeuring en een rijontzegging van vijf uur. door René Hoonhorst CLINGE - De gemeente Hulst moet van de provincie met bete re argumenten komen om de noodzaak van een vrachtwagen parkeerterrein in Clinge aan te tonen. Hulst moet ook de in het Besluit Luchtkwaliteit gestelde grenswaarden voor stikstofdi oxide in de onderbouwing be trekken. Gedeputeerde Staten stellen die aanvullende eisen op advies van de subcommissie gemeentelijke plannen. GS hebben anderhalf jaar terug een verklaring van geen bezwaar voor de aanleg van een parkeerterrein gegeven. De rechter hield de aanleg van het terrein vorig najaar echter tegen. De gerechtelijke uit spraak wijst uit dat de onder bouwing van de gemeente ram melt, dus moet Hulst alsnog wat huiswerk overnieuw doen. Of dat huiswerk voor Hulst is te maken, durft wethouder B. Pauwels niet te voorspellen. „Er loopt nog een procedure van omwonenden bij de Raad van State ook. We zijn als colle ge nog steeds overtuigd van het nut van een aan de rand gelegen parkeerplaats voor vrachtwa gens, vooral ook omdat de dorps raad jaren geleden zelf heeft ver zocht om vrachtwagens uit de dorpskern te weren. Of het ook daadwerkelijk wordt gereali seerd, hangt van de uitslag van de lopende procedures af." Pauwels stelt wel dat het be stemmingsplan Clinge in de loop van dit jaar eindelijk defini tief moet worden vastgesteld. De aanleg van een speciaal par keerterrein voor vrachtwagens mag dan onzeker blijven, de ove rige opmerkingen van de provin cie moeten snel in de plannen kunnen worden ingepast, denkt Pauwels. De gemeente moet on der meer het lokale karakter van het bedrijventerrein precie zer omschrijven. Uit het bestem mingsplan moet bijvoorbeeld di rect blijken dat er in Clinge geen plaats is voor transport-, distributie- of groothandelsbe drijven. Hulst moet ook nog wat plooien gladstrijken vanwege be denkingen van een aantal inwo ners. Zo moet een groene buffer tussen het nieuwe bedrijventer rein en woningen aan het Bos pad en de 's Gravenstraat duide lijk in het plan terug te vinden zijn. Maar de zes huizen die de gemeenteraad maximaal wil la ten bouwen, zijn volgens de pro vincie genoeg. De nieuwe ontsluitingsweg van de Tiberghienweg naar de Woes tijnestraat is intussen al in ge bruik en het kraanverhuurbe drijf Bonte is in aanbouw. Alle juridische procedures rondom de bouw zijn intussen afgerond en daarom is de provinciale sub commissie gemeentelijke plan nen niet ingegaan op bezwaren tegen vestiging van het bedrijf. Landerig hing die Vlissingse puber op de bank. Verkouden, keelpijn, moe, beetje misse lijk maar net niet genoeg om over te geven. Tijd voor een gezond, zelfgetrokken soepje, vond haar moeder. Even later zat het meisje met lichte tegenzin in de soep te roeren. Nam een lepel, en nog een. Boog zich toen wat die per over het bord, pikte met haar lepel iets op en riep wat paniekerig: „Er zit een vlo in mijn soep!" „Dat kan niet", zei haar moeder, maar op de rand van het bord lag toch echt iets zwarts. Opeens ging haar een licht op. Ze ging naar de keuken en keerde even later terug, in haar hand 'een pakje vermicelli. „Dat was nog van oma", zei ze schuldbewust, „en er zaten torrètjes in. Haar dochter rende naar het toilet. Zo te horen was ze nu wel misselijk genoeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51