Geloofwaardigheid D66 wankelt PZC Oude Akajev-aanhang zint op wraak op zuiderlingen PZC Congres D66 kan geen nee zeggen Aartsbisschop blijft Zimbabwes rebel Geen alternatief ai ia Democraten leveren hun kroonjuwelen in voor redden coalitie 29 maart 1955 m dinsdag 29 maart 2005 door Frank Hendrickx De hele top van D66 is zater dag uitgerukt om de kabi netscrisis te bezweren. Eerst ar riveert D66-fractievoorzitter Dittrich bij het ministerie van Algemene Zaken, daarna D66-minister Brinkhorst (Eco nomische Zaken), een paar uur later holt D66-staatssecretaris Van der Laan (Media) gehaast uit de parkeergarage, en na uren ijsberen tussen terrasjes en het Binnenhof mag ook voor zitter Pechtold aanschuiven. Fractielid Van der Ham moet buiten blijven wachten op nieuws. Na elf uur crisisberaad is D66 overstag: de partij blijft in de re gering. Ingeklemd tussen de twee. een kop grotere, fractie voorzitters Verhagen (CDA) en Van Aartsen (WD) mag Dit trich de buit bekendmaken die de kleinste regeringspartij heeft binnengehaald. Eén miljard extra voor onderwijs en innova tie, een drastische hervorming van het omroepbestel en een nieuw breed onderzoek naar een hervorming van het politieke be stel. Geen nieuw kiesstel en voorlopig geen gekozen burge meester. Is het genoeg om het congres van D66-leden te overtuigen? „Ik ben zeer tevreden", zegt Dit trich. Het kabinet is gered, zo lijkt het. „Tegenstemmen wordt wel heel moeilijk", zegt voorma lig partijleider Wolffensperger. Een enorme crisis in de partij zou het gevolg zijn. Lot Dittrich heeft al laten doorsche meren dat hij opstapt als het congres het akkoord van de hand wijst en ook Pechtold, de gedoodverfde opvolger van De Graaf, verbindt zijn lot aan het kabinet Balkenende-II. Van der Laan twijfelt niet aan het 'ja' van het congres. „Er ligt nu een vernieuwingsagenda. Ik heb er door Ap van den Berg Zaterdag moeten de 'gewone' Democraten zich op een spe ciaal congres van hun partij uit spreken over het akkoord dat Dittrich uit het vuur heeft ge sleept. Daarmee kwam een einde aan het tumult dat dinsdagavond los barstte, toen de PvdA-senaats- fractie het kabinetsplan voor de gekozen burgemeester torpe deerde. Een dag later trad ver antwoordelijk D66-minister De Graaf af. D66-leider Dittrich heeft aan de onderhandelingstafel uiteinde lijk het maximaal haalbare voor elkaar gekregen. Een brede oriëntatie op de positie van de door Eelco van der Linden Na zes jaar lijden onder het steeds autocratischer regime van president Robert Mugabe, heeft Zimbabwe één echte revolutionair gegene reerd: Pius Ncube. De bijna zestigjarige katholieke aarts bisschop haat Mugabe, haat diens partij Zanu PF en heeft nog nooit een blad voor de mond genomen. In het paas weekeinde riep hij op 'tot een opstand zoals in Oekraïne'. „Ik hoop dat de mensen na de verkiezingen van donderdag zo gedesillusioneerd zijn dat ze zich weten te organiseren en hem - Mugabe, red. - eruit schoppen", zei Ncube. Aan de muur in zijn sobere kantoor in Bulawayo, Zim babwes tweede stad, hangen prenten van Ghandi en Oscar Romero, de profeet van de Vrijheidstheologie, en in hun stijl wil hij handelen. „Ik wil geen geweld, ik wil dat de massa's opstaan en zich vreedzaam ontdoen van de leugenachtige, frauderende en harteloze Mugabe." Veiligheidsdienst Het zijn onwaarschijnlijk har de woorden in een land waar de angst regeert en niemand meer zijn mond open durft te doen. Voor heel wat minder verdwijnen personen. Ncube weet zich omringd door leden van de gevreesde veiligheids dienst CIO, zijn telefoon wordt afgeluisterd, maar tot nu is hem geen kwaad ge daan. Mugabes regering noemde de bisschop gisteren een 'een gek, die de afgelopen jaren constant heeft gelogen' en een 'agent van de Britten en Amerikanen', maar arres teerde de geestelijke niet. Dit kan te maken met het feit dat ook Mugabe katholiek is, hoewel de bisschop hem ook op dit gebied niets waard vindt. Hij memoreerde dat de presi dent zijn ernstig zieke en ui terst populaire Ghanese vrouw ooit verliet voor zijn jeugdige secretaresse Grace, met wie hij in 1996 trouwde. „Hij is katholiek als het hem uitkomt", aldus Ncube. De bisschop blijft zeer kri tisch ten aanzien van de oppo sitiepartij MDC, die 'zwak is en geen leiderschap heeft ge toond'. Dit weekeinde zei Ncube: „Het volk heeft be hoefte aan een sterke leider, een persoon voor wie de men sen bereid zijn hun leven te geven." Op de vraag of hij zelf in die rol zag, reageerde hij ooit bescheiden. „Ik weet niet of ik de capaciteiten heb, maar ik zal me niet terugtrek ken." Maar Ncube kent zijn eigen grenzen. De Zimbabwa- nen zijn zeer religieus, maar met vijfhonderd kerkgenoot schappen sterk verdeeld. De katholieke kerk is met 10 pro cent klein. „Iedereen op een lijn krijgen, is erg moeilijk", aldus Ncube. Deze onmacht is waarschijnlijk de reden dat de bisschop tot nu met rust is gelaten. In de parlementsverkiezin gen van donderdag heeft Ncu be in elk geval geen enkel ver trouwen. „Mugabe fraudeer de in 2000 en 2002 en zal het nu weer doen. De ervaring hebben ze." Maar de bis schop verwacht dat de nieu we overwinning van Mugabe in ieder geval in zijn regio, het westelijke Matabeleland, een reactie zal oproepen. „De mensen zullen erg kwaad zijn", aldus Ncube, die ver der suggereerde dat er hier en daar wat actieplannen klaar liggen. Honger Dat laatste is sterk de vraag. Matabeleland is sterk pro-MDC en Mugabe blijft hier geassocieerd worden met de twintigduizend 'poli tieke tegenstanders' die hij hier in 1983 liet vermoorden. Ook is dit het gebied waar de meeste honger wordt geleden als gevolg van wanbeleid van de landbouw en droogte. Maar tot nu is reactie uitge bleven. Mugabe, op tournee in Mata beleland deze week, zei drei gend dat 'jullie me hebben verlaten in 2000', maar dat hij bereid was te vergeven. Hij gaf toe dat er voedselte korten waren, en hij voedsel zal brengen. „Ik zal niemand van de honger laten sterven", aldus de 81-jarige president. GPD alle vertrouwen in dat de leden dat ook zullen erkennen." Toch is Wolffensperger 'terug houdend' over het paasakkoord, waarin twee kroonjuwelen van D66 (een nieuw kiesstelsel en de gekozen burgemeester) naar de achtergrond zijn verdreven. „Twee belangrijke zaken waar voor we in dit'kabinet zijn ge stapt, hebben we opgegeven. Toch blijven we zitten. Het wordt heel moeilijk dat uit te leggen aan de kiezers. Hoe ge loofwaardig zijn we nog als D66? Misschien berokkenen we ons op de lange termijn heel veel schade door als links-libera le partij in een conservatief kabi net te blijven." Een definitief oordeel heeft Wolffensperger nog niet. Hij wil eerst overleggen met geestver wanten binnen de partij. Veel bereidheid om nee te stem men zal hij er niet vinden. De voormalige D66-ministers Van Boxtel en Terlouw waren voor het paasweekeinde nog scep tisch, maar inmiddels hebben ze zich al uitgesproken voor het ak koord van Dittrich. Van de kriti sche D66-afdelingen in Gronin gen, Friesland, Limburg en Drenthe, lijkt alleen Groningen nog te overwegen om tegen te stemmen. „Het congres zal wel akkoord gaan", meent ook Paternotte, voorzitter van de Jonge Demo craten. „Van der Laan krijgt vrij spel bij het hervormen van het omroepbestel en we hebben een miljard binnengehaald voor onderwijs en innovatie. Dat is belangrijk, al willen we wel we ten waar dat geld aan wordt uit gegeven. Dat vinden we nog te vaag." Dat de kroonjuwelen verloren lijken, vindt Paternotte minder belangrijk. „Voor de jongeren binnen D66 was de bestuurlijke vernieuwing niet zo belangrijk. Natuurlijk, een gekozen burge meester is goed - ik snap niet hoe je daar tegen kunt zijn - maar zaken als onderwijs en mi lieu tellen voor ons zwaarder." GPD premier, de rol van Eerste Ka mer en Raad van State, op refe renda en burgerinitiatieven. Er komt ook nog een grondwetsher ziening voor de door het volk ge kozen burgemeester, maar die lijkt vanwege de tegenstand in linkse kringen op voorhand kansloos. D66 krijgt verder de vrije hand om wat stevige be stuurlijke reorganisaties door te voeren in omroepland. En Dit trich kreeg minister Zalm zover dat hij een miljard euro wil uit trekken voor onderwijs, weten schappelijk onderzoek en iet. Al met al heeft 'Klein Duimpje' toch nog aardig wat afgedwon gen. Als het congres zaterdag on verhoopt met 'nee' zou eindigen, dan loochenen de leden hun complete partijtop. GPD door Remco Reidinq In het hoofdkwartier van de 'contrarevolutie' klappen vijf honderd Kirgiezen hun handen blauw. Ze zijn in het stadhuis van het dorpje Tsjym-Korgon bijeengekomen uit vrees voor een machtsgreep van het zui den. Hier, in de provincie Kemin, werd de verjaagde president As kar Akajev geboren en zijn zoon onlangs met ruime meer derheid als parlementslid geko zen. Enorme fans van de ver dwenen president zijn de inwo ners van Tsjym-Korgon en om liggende dorpen niet meer. Zijn houdbaarheidsdatum was na veertien jaar heerschappij ver streken en wie vlucht is een laf aard. Van de nieuwe leider Koerman- bek Bakijev, een zuiderling, moeten zij echter niets hebben. „Akajev was een goede en ver standige man, maar hij werd omringd door boeven", zegt een oudere man. „Bakijev is twee jaar premier geweest en heeft niets gepresteerd. Dat zal nu echt niet anders worden." De aanwezigen beschouwen de volksopstand unaniem als een 'onwettige coup'. „Waarom heb ben ze niet een half jaar ge wacht op de presidentsverkie zingen?", zegt Taljabek Ibrajev-. „Dan had de hele wereld kun- nen zien hoe wij op legitieme wijze een nieuwe president zou den kiezen." Het stadhuisje aan de snelweg naar de hoofdstad Bisjkek barst intussen bijna uit zijn voegen. Uit de vergader zaal klinkt afwisselend harts tochtelijk gejuich, gefluit en ap plaus. De burgemeester kijkt bezorgd toe. Uit angst voor wraakacties wil hij wel zijn functie maar niet zijn naam prijsgeven. Hij is blij met de verkoelende sneeuw, die tot een lagere opkomst heeft geleid. „Ik ben degene die hier de orde moet zien te. bewaren. De mensen willen naar de hoofdstad, maar als ze gaan dan komt het tot een burgeroor log." Oude tegenstellingen worden als botte messen geslepen. Het zuiden, waar de volksopstand begon, krijgt alle schuld voor de chaos na de revolutie. „Al leen mensen uit het zuiden heb- Een man trotseert sneeuw en wind in de noordelijke provincie Kemin. Actievoerders blokkeren de snel weg naar Bisjkek uit vrees voor een machtsgreep van het zuiden. foto Remco Reiding/GPD ben het Witte Huis bestormd, verder niemand", zegt Oelan Kaipov. „Ze willen hun eigen mensen aan de macht." Plunderingen Veel mannen zinnen op wraak. Woedend zijn ze dat een meisje uit Kemin donderdagnacht zou zijn doodgeslagen door lieden uit het afgunstige zuiden, die in veel grotere armoede leven dan de bewoners van het relatief rij ke noorden. Ze zijn beledigd dat ze de schuld krijgen voor plunderingen na de revolutie. Vandalen uit Osj, een stad in het zuiden, zouden juist in hun winkels aan 'gratis shoppen' hebben gedaan. De paranoia is compleet als de 37-jarige Tologoen Sjerkazijev de kladblokjes van westerse journalisten wil doorlezen om zich ervan te overtuigen dat zijn plaatsgenoten niet als dwa ze dronkelappen worden afge schilderd. Omringd door een walm van alcohol druipt de zon derling af, als hij de aantekenin gen in een vreemde taal niet blijkt te kunnen lezen. De leegte die Akajev na zijn vlucht heeft achtergelaten, wordt in Tsjym-Korgon opge vuld door Temirbek Akmata- lijev. Hij is als minister van Rampenbestrijding harder no dig dan ooit, maar de chaos is zo groot dat hij niet eens meer weet of hij nog wel in functie is. Akmatalijev heeft zich terugge trokken in Kemin en op zijn agenda staat louter de verdedi ging van de belangen van zijn streekgenoten. Het lijkt erop dat de menigte vooral wordt opgejut, omdat oude leiders hun machtspositie willen heroveren. Maar de meu te in Tsjym-Korgon is tevreden met de eisen die Akmatalijev heeft opgesteld. Hij spreekt van pogroms in de nachten na de re volutie en dodelijke slachtof fers. „En geen één, twee of drie." De nieuwe leiders moeten ter plekke hun excuses komen aanbieden, vindt de voormalige vertrouweling van Akajev. Voor de onwettige bestorming van het Witte Huis, voor de plunde ringen en het geweld én voor valse beschuldigingen. „Ze moe ten openlijk zeggen hoeveel mensen zijn vermoord. We wil len compensatie voor vernielde eigendommen en de verantwoor delijken moeten worden ge straft", meent Akmatalijev, die zegt in contact te staan met an dere regio's die er net zo over denken. „Als ze niet luisteren, dan gaan we actie onderne men." Baby Honderd mensen zetten de woorden van de minister - of is het oud-minister? - direct kracht bij. Ze sluiten wegen die naar Bisjkek leiden af. Een vrouw loopt met een baby op haar schouders verdwaasd door; de actievoerders, de sneeuwval en de snijdende wind trotserend. Busreizigers kijken verbaasd toe, een taxi chauffeur die de blokkade wil omzeilen wordt weggejaagd. Dan verschijnt Sjerkazijev, de controleur van kladblokjes, weer. De tongval van een Kirgi- zische tolk blijkt diens zuidelij ke afkomst te hebben verraden. Sjerkazijev snauwt de 'spion uit het zuiden' verwensingen toe. De tolk neemt de bedreigingen serieus en vlucht doodsbang naar de auto. Akajev moge ver jaagd zijn, de strijd om macht is nog lang niet voorbij. GPD Blijft D66 in het kabinet-Balkenende U? ze waag stelt wiend en vijand zich na dt derhandelingen tussen de coalitiepart in het paasweekeinde. Komende zaterdag is woord aan een speciaal partijcongres. Dan zal ken of doorgaan met de coalitie het Redelijk A natief is waar de Democraten het patent op m te hebben. Dittrich komt met een bescheiden resultaat u. strijd. Zijn belangrijkste wapenfeiten zijn hai ving van bestuurlijke vernieuwing op de polit agenda, extra geld voor onderwijs/innovatie ei organisatie van de publieke omroep. Het werd nog dit weekeinde tenietgedaan PvdA-leider Bos. Hij ziet geen reden om nu 1' voluit mee te werken aan de benodigde wija; van de Grondwet. Daarmee is de kans verkf" dat D66 in deze kabinetsperiode nog iets ged J krijgt. Het extra geld voor onderwijs komt een belangrijk deel uit hogere aardgasbaten, zonder deze crisis had de coalitie het eens mos 4 worden over de invulling van deze financiële re te. Dat is nu alleen een beetje versneld. En het omroepbestel maken alleen de omroepen; zich druk. De leiding van D66 sprak in het afgelopen vsL einde om begrijpelijke reden nauwelijks over stuurlijke continuïteit. De erkenning dat best, i lijke vernieuwing geen onderbreking in het ij ringsbeleid waard is, devalueert immers kroonjuwelen. Toch rechtvaardigt juist de ca nuïteit de koers van de D66-top. De partij ka uit het kabinet stappen en zo nieuwe verkiezic jd afdwingen, maar het is op dit moment niet dió a lijk wat daarvan de grote winst zou kunnen Nog meer naar rechts? De peilingen wijzen en op. Naar links lijkt ook niet waarschijnlijk, linkse kleintjes SP en GroenLinks acteren bruikelijk. De linkse topper PvdA manoeuvi onder Bos echter op wijwei alle fronten opval]ol onopvallend. De socialisten lijken op dit monspi gewoon nog niet toe aan een nieuwe confront met CDA en WD. Onder dit gesternte heeft Nederland weinig een kabinetscrisis. En D66 al helemaal niet. minst slechte wat de Democraten uit deze situ kunnen halen, lijkt medelijden van de kiezer. Di voor hoeven ze alleen maar te blijven zitten, het partijcongres aanstaande zaterdag Dittii werk afkeurt, dan is de kans groot dat D66 plaats van met vernieuwing - definitief wordt J socieerd met bestuurlijke ellende. LONEN - De werkgeversorga nisaties zijn tegen de gelijke beloning voor mannen en vrou wen. De werkgevers waarschu wen de regering voor 'ernstige economische gevolgen'. De in ternationale arbeidsconferen- tie heeft een verdrag aanvaard waarin de gelijke beloning is geregeld. De werkgevers roe pen de Tweede Kamer op dit verdrag niet te bekrachtigen. KOU - In Ameiïka zijn 36 men sen om het leven gekomen als gevolg van uitzonderlijke kou de. In het noordoosten van de Verenigde Staten is drie tot vier meter sneeuw gevallen. Delen van Australië zijn ge fen door abnormale hoeve den regen. Duizenden m< in Queensland zullen hui] haard moeten verlaten oi rivieren buiten hun oevers; getreden. AFSCHEID - Noordge heeft afscheid genomen burgemeester Z. Cornelii was bij 40 jaar in dienst vi gemeente. Eerst als secre' ris-ontvanger en sinds 1 jam ri 1947 als burgemeester. Vi inwoners van Noordgouwe Schuddebeurs waren aan? zig bij het afscheid. De fami Comelis gaat in 't Gooi won Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc-.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc,nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel J einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag' 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoal overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volc=i de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gO" Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 in b Sier rvvi mili blie ijn the ÏW he poli' Internet: v Ar.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen ina,- (abonnomenten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenMf* :j[ yyr ductcn van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselfd^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij F/1- r r8 'i. Postbus 314460 AA Goes. Hans levt 4 pa; Hei tol dt tope loin asmi KOOI h i s. I ?ere Behoort tot 1 vi Blijde:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4