iVilde bloemen terug in steden etsers verbindt heden met verleden Slim zoeken, snel vinden! Name'n Number Challenge biedt jeugdig talent kans lich te laten zien in Axelse Halle >ZC 1 Scheldeflats Terneuzen druk bezocht tijdens kijkdagen 13 Het handigste nummer van Nederland. BelCompaimy Harmonie geeft concert in kerk Hoek Zwemnacht trekt 133 deelnemers Vechtpartij in Vlissingen Burgemeester benoemd tot 2010 Vechtersbazen aangehouden lerste nationale zaaidag onder meer in Goes kunst amerlid Slob ag op bezoek p Tholen Fracties willen opheldering over intercity dinsdag 29 maart 2005 Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). Name 'n Number doneert 7 cent per gesprek aan het Wereld Natuur Fonds )rRobin de Wever KNEUZEN - Je bent jong en »il op een podium staan. Met nieuwe band. Of met je dans- iep. Of gewoon alleen, in een Jact. ^Challenge bood gisteravond jongeren de kans om zich van "beste kant te laten zien. Het sultaat: een swingend avondje :gdig talent in De Halle in d. fezijn echte rock 'n' roll-ster- roept Valentino van den fghe (18) lachend. Van de fghe is de voorman van de Kdnieuwe Terneuzense rock band LYN. Zijn bandmaten knikken lachend met hem mee. Vanavond gaan ze de uitdaging aan. „'Challenge' is natuurlijk Engels voor 'uitdaging', legt Geert van den Eynde van de Stichting Challenge uit. „Voor de vijfde keer organiseren we een avond waarop regionale jeugd kan laten zien wat ze kan: een uitdaging, dus. Iedereen van ongeveer twaalf tot twintig kan zich inschrijven. In andere re gio's zorgt de culturele stichting Kunstbende voor een avond als deze, maar in Zeeuws-Vlaande- ren is zoiets nooit van de grond gekomen." Toch is de Kunstbende nog steeds zijdelings bij het evene ment betrokken. Zo zijn er van avond in cultureel centrum De Halle ook 'scouts' ('talentenja gers') aanwezig, die de meestbe- lovende jonge talentjes voor de Zeeuwse rondes van de Kunst bende uitnodigt. Het kiezen is voor de scouts on getwijfeld lastig werk: het ene talent volgt het andere op. Drie meisjes brengen een a capella versie van de Coca Cola-tune, een ander zingt live een heldere cover van Tori Amos. Twee an deren krijgen de zaal aan het la chen met het cabaret-stuk 'The Return of The Tiet'. De één ontroert, de ander laat het knallen. Als het einde van de avond dichterbij komt, stijgt voor Emmica de Smet (14) uit Spui de spanning. Samen met een groep andere meiden uit Ter- neuzen en Hulst mag ze de avond afsluiten: „We dansen 'Fa- me', het bekende musicalnum mer. Het is spannend, want we moeten zo op." Maar zorgen hoefde ze zich niet te maken, zo blijkt later. De da mes maken met hun dans een prachtig einde aan de avond. Het publiek applaudisseert en het doek gaat dicht. En nu maar hopen dat de scouts van de Kunstbende iets met de nieuwe talentjes kunnen. HOEK - Harmonie Elk Naar Zijn Kunnen geeft op vrijdag 1 april een concert in de protes tantse kerk aan Langestraat in Hoek. Het concert wordt gehouden ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van het kerkge bouw. Het gezelschap brengt muziek stukken zoals Karachi Boule vard, Madurodam en To My Country. Dirigent Johan Fa- maey (op orgel) en zijn broer Bart (op trompet) spelen Adante uit het trompetconcert van Josef Haydn en Gabriels Oboe van En- nio Morricone. Aanvang 19.30 uur. GOES - De eerste Goese nachtzwemmarathon in Sportl punt Zeeland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 133 zwemmers getrokken, verdeeld over dertien teams. Zij legden samen 628.800 meter af. Na afloop waren alle deelnemers 'op'. Ze zwommen om en om. Het team van zwemclub De Schelde uit Terneuzen won in de prestatie^ klasse. De Terneuzenaren maakten de meeste kilometers van allemaal. De teams van De Meerminnen en Cios-leerlingen eindig den in de klasse 'recreatief' op een gedeelde eerste plaats. De zwemmarathon, waarvan de organisatie in handed was van Cios-studenten Erika Burger, Evelien Tak en Charles Potin, heeft met aftrek van de kosten voorlopig 350 euro opgebracht voor een weeshuis voor aids-kinde- ren in Oeganda. Els van Teijlingen, zus van een Cios-do- cent, werkt daar. Zij was aanwezig met één van de wees*- kinderen, de vijfjarige Sarah. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vier jongens aangehouden in verband met een vechtpartij. Twee Vlissingers van zeventien en negenr tien raakten gewond in hun gezicht. Zij hadden ruzie mef twee Middelburgers van negentien en twintig jaar en een achttienjarige inwoner van de gemeente Veere. Bij het stadhuis van Vlissingen vochten ze de ruzie uit, die eerder op de avond in de binnenstad was ontstaan. Er werd over en weer geslagen en gestompt. De vijfde betrokkene, die na behandeling in het zieken huis naar huis was gegaan, moest zich later melden op het politiebureau. KRUININGEN - De nieuwe burgemeester van de gemeen te Reimerswaal krijgt een benoeming tot 'uiterlijk 2010'. Dat is het gevolg van één van de nieuwe afspraken van CDA, WD en D66 afgelopen zaterdag. De komst van de gekozen burgemeester in 2006, zoals de afgetreden D66-minister De Graaf wilde, leidde tot veel onrust on der zittende burgemeesters over onder meer hun rechtspos sitie. Zij en hun toekomstige collega's zijn nu gewaart- schuwd. De benoeming van een burgemeester geldt gewoonlijk voor zes jaar. De opvolger van de 1 maart vertrokken Rei£ merswaalse burgemeester A. Verbree was anders dus aan gesteld tot in 2011. Reimerswaal is de enige Zeeuwse ge meente met een burgemeesters vacature. TERNEUZEN - Drie Terneuzenaren in de leeftijd van 18 tot 22 jaar werden zaterdagmorgen aangehouden na een vechtpartij bij een discotheek in de Nieuwstraat in hun woonplaats. Drie jonge mannen waren eerder de zaak uit gezet, omdat zij geen entree betaalden en ruzie zochten met andere klanten. De drie die de deur waren gewezen, kwamen later in het gezelschap van drie tot vijf anderen terug. De portiers van de horecagelegenheid liepen een aantal klappen op en een glazen plaat van een windscherm sneu velde tijdens het opstootje. De politie hield later die nacht drie mannen aan. De drie zijn na verhoor naar huis gestuurd; het onderzoek loopt nog. door René Hoonhorst BRESKENS - Honderden be langstellenden togen zaterdag naar de kijkdagen van de twee opvallendste Zeeuws-Vlaamse bouwprojecten aan de Wester- schelde. Veel mensen namen de gelegenheid te baat om een kijk je te nemen in een voorbeeldap partement van Port Scaldis in Breskens en/of Waterfront in Terneuzen. Degenen die vroeg - vóór 14.00 uur - kwamen, misten de groot ste attractie van de woontorens: het uitzicht. De mist trok pas halverwege de middag weg, hoe wel ook toen nog niet zo ver kon worden gekeken als tijdens een echt heldere dag. De verkopers van de apparte mententorens waren zaterdag toch tevreden. Ze verwachten de komende weken weer een aantal flatwoningen aan de man te kunnen brengen. In Water front (oplevering voor de bouw vakvakantie) zijn nog tien van de 46 appartementen te koop. Van de 62 appartementen in (Advertentie) Flandria, de derde en laatste woontoren van Port Scaldis, zijn er 48 verkocht. Daarmee is niet per se gezegd dat er nog veertien woningen te koop zijri, stelde verkoper O. Knöpket. „Een enkele koper maakt van twee appartementen één wo ning. Er zijn een paar kandi daat-kopers die ook over zo'n extra groot appartement den- ken. Ik verwacht dat we voor de oplevering - van het eerste deel voor de zomer, het laatste deel in het najaar - alle woningen van de hand hebben gedaan.1 or Rolf Bosboom ERE - Het werk van Guido tsers uit Zoutelande zit vol t verwijzingen, naar de ge- iedenis, de Oudheid, de ar- fologie, de krijgskunde. Be- dte om dat toe te lichten ift hij echter niet. „Dat laat aan ieders fantasie over. Ik 'verder niets." ider de titel 'Tranen van Cart- go' werd zaterdag zijn ten- nstelling in de Grote Kerk in ire officieel geopend. Zo'n tig schilderijen zijn verdeeld er de twaalf nissen die de rk telt. Ook is er een vitrine it wat kleinere objecten, itsers (Hulst, 1940) toont wer- 1 uit de afgelopen tien jaar. toudste dateert van 1995, ter- jl een behoorlijk aantal doe- ndit jaar zijn gemaakt of vol- iid. vallend is de variatie in vor- a. Geen doek is hetzelfde: is heel klein, als contrast te- over de reusachtige kerk; de lere keer gaat het om forse rken, zoals het mooie Harem, de vorm van een kamer- erm. Het onderwerp lijkt vol- ig de maat van het doek te be en en ook de verscheidenheid i lijsten is groot. De naam i de tentoonstelling verwijst naar een belangrijke inspira tion: reizen naar Tunesië en geving, met de antieke stad thago, de heilige stad Kai- rouan en de havenstad Mahdia. De olieverfschilderijen ademen een surrealistische, soms ook magisch realistische sfeer. Perso nen, ogenschijnlijk uit deze tijd, worden vaak afgebeeld met al lerlei historische attributen, zo als gewaden en delen van har nassen, waardoor heden en ver leden met elkaar worden verbon den. Dat is ook in de titels zichtbaar, zoals R. als Dido of Judith, Holo- fernes, Betje, Joke en Kees, met daarop een vrouw (Judith) die het hoofd van de Assyrische veldheer (Holofernes) in haar handen houdt. Door de combina tie met eigentijdse namen wordt een direct verband gelegd met hedendaagse varianten op het verhaal. Naakten keren voortdu rend terug in het werk van Met sers. Soms onschuldig, zoals in het drieluik Roze badjas en het vastgehouden kind op Het zon netje van Malta, maar vaak ook in een bredere context, zoals in Golgotha en Sebastiaan in bad, waarbij de verwijzingen onmis kenbaar- zijn Expositie: 'Tranen van Carthago' van Guido Metsers, t/m 16 juni in de Grote Kerk in Veere. Geopend: ma. t/m za. 11.00-17.00 uur, zo. 13.00-17.00 uur. Guido Metsers hangt zijn werk Zonnetje van Malta op in de Grote Kerk in Veere. foto Ruben Oreel or Rinus Antonisse )ES - Wilde bloemen van leger terugbrengen in dorpen steden. Om dat te bevorderen laterdag 2 april uitgeroepen de (eerste) 'nationale zaai- f, Rond de klok van twaalf men in dertig Nederlandse leenten inwoners een lap nd inzaaien met zaad van bij- idere bloemen en planten. Zeeland vindt de nationale lidag, met als motto 'bloeien- kemen', plaats in Goes. De ree van de stad, aan de Ring- ig, moet de komende maan- ihet fleurigste plekje van de nzestad worden, pia Schreiber is namens de hting De Nationale Proef- n coördinator van het evene nt. Ze wijst erop dat gaande- g de kleurigheid en verschei- iheid in de dorpen en steden I0LEN - ChristenUnie-Ka- rlid Slob maakt maandag 4 ril een tournee over Tholen. (werkbezoek staat in het te- i van de toekomst van het Iteland. e landbouw en recreatie sa- n kunnen gaan, kan Slob met sn ogen zien op landschaps- nping Kruytenburg in Poort- et. Hij maakt vervolgens een docht over Tholen om een e te krijgen van de plannen er waterbeheersing. Slob is slot in Sint-Maartensdijk ar het thema 'wonen en zorg kleine kernen' centraal staat. ChristenUnie houdt over het- fde onderwerp 's avonds van- acht uur een bijeenkomst in lel-restaurant De Gouden iuw in Scherpenisse. Spre- is zijn Slob, W. Holm van de ïuwse Vereniging van Kleine men en directeur J. Kloet i woningcorporatie Castria. is verdwenen. Er verschenen in het openbaar groen en trouwens ook in de tuinen steeds meer de zelfde planten. Oude soorten als klaproos, kamille, korenbloem, blauw guichelheil en spiegel- klokje verdwenen. Verbannen naar natuurterreinen, wegber men of helemaal foetsie. „Met de nationale zaaidag wil len we de bloemen die uit het be bouwde gebied zijn verdwenen - terug brengen. De mensen duide lijk maken dat we de natuur best de vrije hand kunnen ge ven", zegt Schreiber. „Er is niks tegen de planten van de tuincen tra, maar die ouderwetse soor ten, die we inmiddels 'wilde bloemen' zijn gaan noemen, mo gen we niet vergeten. Ze zijn ook goed voor vlinders en ande re insecten." De bedoeling is dat de mensen op 2 april zelf het inzaaien ter hand nemen. De stichting zorgt voor zaad en gereedschap. Wet houder Charles Linssen en kin derburgemeester Andrea Geuze geven het goede voorbeeld. De trommelaars van Nada Nago zorgen vanaf 11.30 uur voor mu ziek en balletstudio Dancepoint geeft enkele demonstraties. Me dewerkers van De Betho men gen zand en zaden. Het Groen College heeft toegezegd met leer lingen voor het onderhoud te zorgen. Ook een super- en bouw markt in de buurt dragen een steentje bij. Silvia Schreiber is blij met alle hulp en ze hoopt dat ook de in woners inhaken. „Het gaat er om gezamenlijk iets neer te zet ten. Als bevolking zelf zorgen voor kleurige, stedelijke natuur en een verscheidenheid aan bloe men en planten." In augustus of september worden de zaden geoogst. Kunstwerk Het perceel op de hoek van de J. A. Van der Goeskade en de Zaag molenstraat wordt in juni voor zien van een kunstwerk in de vorm van een schip. Dat vervaar digt de groep G2A in het kader van het 600-jarig bestaan van Goes als stad. Rondom het kunstwerk worden blauwe bloe men ingezaaid, zodat er een zee van bloemen ontstaat. Met de nationale zaaidag beoogt de stichting De Nationale Proef tuin ook blijvend aandacht te krijgen voor de diversiteit en soortenrijkdom in de natuur. Met het oog daarop is op inter net de website wwiv.denationa- leproeftuin.nl opgericht. De be doeling hiervan is het gratis rui len van zaden te bevorderen. „Ie dere Nederlander met een tuin kan zo een elegante en concrete bijdrage leveren aan de biodiver siteit", aldus de stichting. Door de plannen van de Nederlandse Spoorwegen vervalt de rechtstreekse intercity tussen Zeeland en Schiphol wellicht. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede-Ka merfracties van CDA en WD willen van staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) opheldering over het mogelijk vervallen van de rechtstreekse intercity tussen Zeeland en Schiphol. Zaterdag meldde de PZC dat de intercityverbinding tussen Rot terdam en Amsterdam mogelijk in 2007 wordt opgeheven ten gunste van de hogesnelheidslijn (HSL). Een gevolg is dat dan vanuit Zeeland per trein niet meer direct kan worden gereisd naar Den Haag, Leiden, Schip hol en Amsterdam. Naar aanleiding van het kran tenbericht hebben de CDA-Ka- merleden Van Hijum en Buijs af gelopen weekeinde schriftelijke vragen ingediend. Ze willen van de staatssecretaris weten of de NS van plan is de lijn inderdaad te schrappen. Volgens het CDA mag de komst van de HSL niet ten koste gaan van reguliere ver bindingen tegen een normaal ta rief en moet in afspraken met de NS de bereikbaarheid van alle regio's in Nederland voorop staan. Overleg Ook de WD gaat vragen stellen over deze kwestie. Tot en met vandaag kan de Tweede Kamer schriftelijke vragen indienen over de HSL, vooruitlopend op een algemeen overleg dat op 13 april daarover plaatsvindt. „Wij grijpen deze gelegenheid aan om het ministerie te vragen wat er waar is van het voornemen om de intercity vanuit Zeeland naar Schiphol te schrappen", kondigt VVD-Kamerlid Geluk aan. „Dat kan natuurlijk niet. Het kan niet zo zijn dat de Zeeuwen op deze manier moeten betalen voor de HSL."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43