Vanleg duinwatering begint snel Dol-Fijn leeft als nooit tevoren PZC Paashaas opent speeltuin Groeiend verzet tegen rooiwerk 300 M GRATIS Gemeente steekt deel toeristenbelasting in vakantiesector 11 [aatregel tegen wateroverlast in Nieuw-Haamstede AAZET KUNSTSTOF KOZIJNEN It L L l EL Woning even ontruimd bij gaslek Grenslinde voor jarig Goes geplant 90-jarige van portemonnee beroofd Gewonde bij vechtpartij café Goes Weer auto-inbraken Stationspark Handbaltoernooi dinsdag 29 maart 2005 Kleemans - Voor aanpak van de wateroverlast wordt de- begonnen met de aan- van een duinwatering in het jregebied. Een bezwaar- rift van een omwonende te lde plannen kan nog voor ver ging zorgen. ih gaat de gebiedscommissie jouwen-West er van uit dat in april aanbesteed worden, waarna uitvoering joma- en najaar volgt. In de van Nieuw-Haamste- iwordt al geruime tijd ge- aan verbetering van de af van het gebied. Langs en de Strandweg sloten verbreed en uitge- pt; hetzelfde is gebeurd langs öxweg, Torenweg, Esdoorn- j en Korenbloemlaan. Ook bestaande vijvers vergroot uitgediept. art beek j is de bedoeling dat het in vijvers verzamelde water via zogeheten duinwatering - (Soort beek - naar het achter- jende Maire-gebied wordt af- oerd. Tegen dat onderdeel ide plannen is bezwaar aan- ekend door omwonenden C. stermans en M. Jongejan. men aantasting van de na- rwaarden in het gebied door aanleg van de duinbeek. stermans en Jongejan zijn gdat de strook grond tussen oestaande sloot en de nieuw raven duinbeek een soort nie- sdsland wordt, waar de rust stoord zal worden door au- Lwandelaars, honden, hard- r, mountainbikers, paarden cuads. In hun bezwaarschrift ten Heestermans en Jonge- voor de strook grond in estie te bestemmen als be- mnd natuurgebied, ang er nog geen uitspraak op het bezwaarschrift mag (Advertentie) Advertentie 1ZIJNEN - ZONWERING Kijk op «ww.blijmetkunststof.nl imaak kans op €2.500, aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 lezorgklachten: 600-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; sterdags tot 12.00 uur ED ACTIE iCHOUWEN-DUIVELAND xachtweg 23a ostbus 80 300 AB ZIERIKZEE 'el: 0111 -454647 ax: 0111-454657 j-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) it Kleemans Pankow 3me Soesman Üelita Lanting 'udy Boogert (sport) entrale redactie lationspark 28 bstbus 31 "60 AA goes il: (0113)315500 ax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl iternet Ww.pzc.nl ■mail: web@pzc.nl de duinbeek nog niet worden aangelegd. De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State heeft in 1996 bepaald dat een ingediend bezwaar de wer king van een vergunning - in dit geval een vergunning in het ka der van de Natuurbeschermings wet - schorst. De gemeente Schouwen-Duive- land - die via het bestemmings plan indirect toestemming geeft voor aanleg van de duinbeek - bestrijdt in haar reactie op het bezwaarschrift dat de natuur waarden in het geding zijn. In de visie van de gemeente dient in dit geval het algemeen belang zwaarder te wegen dan het per soonlijk belang van Heester mans en Jongejan. „In zijn alge meenheid biedt het plan ook voor bezwaarden een uitsteken de oplossing voor het probleem van de wateroverlast in hel be bouwde gebied van Nieuw- Haamstede", schrijft de gemeen te. Zij weet zich gesteund dooi de Belangenvereniging Nieuw- Haamstede Ongewenst „Het is ons bekend dat een fami lie de voortgang van de werk zaamheden in het voorjaar blok keert door het bezwaarschrift dat zij heeft ingediend. Voor ons bestuur is dit een ongewenste ontwikkeling. Het water uit het hoger gelegen deel van Nieuw-Haamstede wordt welis waar afgevoerd, maar kan niet verder doorstromen dan in de verbrede vijvers. Het pompje al daar is niet in staat veel water te verzetten en dan nog blijft het water in het gebied zolang de duinbeek niet is gegraven. Nu al klagen bewoners rond de vijvers over hogere grondwater standen. De bezwaarpunten van de fami lie Heestermans/Jongejan zijn van zeer persoonlijke aard. Het mag niet zo zijn dat de aanpak van de wateroverlast in dit gro te gebied door secundaire aan vullende zaken die zij aanvoe ren te lang wordt opgeschort cq tegengehouden. Zo'n 50 kinderen spartelen bij 'kaarslicht' in zwembad Dol-Fijn. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Kleurige lampjes, waxinelichtjes en koffie met gebak. Het is feest in zwembad Dol-Fijn. Een feest van optimisme. Na twee jaar strijd lijkt de toekomst van het Nieuwerkerkse zwembad voorlopig weer verzekerd. Voor omzien in wrok is geen tijd en dat willen ze ook niet. Met z'n allen de schouders eronder, dat moet. En dat lukt ook volgens een zelfverzekerde voorzitter C. Bax van de Stichting Dol-Fijn: „Dol-Fijn leeft als nooit tevo ren. En blijft leven." 'Hoera, Dol-Fijn blijft open' prijkt op spandoek. Het is zwembadwarm in de entreeruimte van Dol-Fijn. Nieuwerker- kers proosten met elkaar op de toe komst. Met trots wordt verhaald over het diploma-zwemmen in Zierikzee, waarbij alle 61 Dol-Fijn-leerlingen slaagden voor A, B dan wel C. In een van de kleedruimten - even weg uit het feestgewoel - doet stichtings voorzitter Bax zijn verhaal. Hij weet dat het niet simpel zal zijn het bad over eind te houden, hij weet ook dat de toe komst staat of valt met de inzet van vrij willigers. Bevlogen Nieuwerkerkers, dorpelingen met een missie. Maar te vens mensen die heel wat voor de kie zen hebben gekregen omdat steeds weer opnieuw - net op het moment dat je dacht het ergste gehad te hebben - de zaag in de stoelpoten van Dol-Fijn werd gezet. Bax was een van de mensen die de barricades opklom en onvermoei baar de belangen van het zwembad ver dedigde. Met wisselend succes. Hij pleit te vurig voor een subsidiebedrag van 51.000 euro per jaar. Dat, was, zo liet hij bij elke gelegenheid die zich voordeed weten, het absolute minimum om door te kunnen gaan. Het Schouwen-Duive- lands college ging elf mille lager zitten: 40.000 euro en geen cent meer. Dankzij de politieke oppositie rolde uiteindelijk het compromis van 45.000 euro eruit. Het hoogst haalbare, weet Bax. „Na tuurlijk is het krap en geeft het bepaal de risico's. Je praat toch over een jaar lijks gat van 6000 euro dat moet wor den gedicht en daarom gaan we op zoek naar sponsors en donateurs. En natuur lijk moet je gewoon heel zorgvuldig met je geld omgaan." Trots Voor wat betreft dat laatste weet Bax zich gesterkt door het hele dorp. De Nieu werkerkers zijn beretrots op 'hun' Dol-Fijn. En dus schenkt de lokale bak ker de taartjes voor bij de koffie, tekent een ander voor de drankjes en steken vrijwilligers vele uren in het onderhou den, opknappen en verfraaien van het zwembad. En er wordt en passant ook het wel en wee van de jeugdige zwem mers in het bad nauwlettend in de ga- foto Dirk-Jan Gjeltema ten gehouden. Nieuwerkerker raadslid J. van den Berge (ChristenUnie) beziet het feestgewoel met een glimlach. Hij had Dol-Fijn graag meer gegund en heeft ook geprobeerd dat ideaal te ver wezenlijken. Zelf gezwommen „Ik heb hier zelf ook nog gezwommen. En daarvoor in het openlucht-bad bij De Val. Ik weet nog dat de meester van school daar pas heen wilde als het wa ter 17 graden was." Voorzitter van de dorpsraad J. Prins is ook een van de voorvechters voor een hogere subsidie. Hij beschouwt het nu binnengehaalde subsidiebedrag net als Bax echter als 'het hoogst haalbare'. Tijdens het feest je zaterdagavond kwam Prins namens de dorpsraad met een blijk van waarde ring. En cheque van 1000 euro voor de aanschaf van een nieuwe warmtedeken voor het zwembad. Bax dankte hem har telijk. „Maar je weet hoe doortastend we hier zijn. Die nieuwe warmtedeken is er al. Maar we zullen het geld goed ge bruiken." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duive- lands dagelijks bestuur wil voor taan de meeropbrengst van de toeristenbelasting steken in het gemeentelijk actieprogramma Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme. Die investering is volgens burge meester en wethouders een goe de prikkel voor het toeris- tisch-recreatief bedrijfsleven. Dat staat in de gemeentelijke no titie toeristenbelasting. Onder meeropbrengst verstaat de gemeente in dit geval het aan tal overnachtingen dat per jaar méér wordt gerealiseerd dan in het peiljaar 2002, vermenigvul digd met het geldende tarief toe ristenbelasting. Als campings, bungalowparken en hotels er sa men in slagen meer overnachtin gen te scoren dan in 2002 levert hen dat niet alleen direct maar ook indirect geld op. De extra overnachtingen bren gen niet alleen bij de bedrijven meer geld in het laatje, maar zor gen voor een hogere opbrengst van de toeristenbelasting. Dat geld wordt gebruikt om het ac tieprogramma uit te voeren. De recreatieve sector is volgens het rapport 'in de peiling' van de Ka mer van Koophandel goed voor 254 miljoen euro per jaar: een kwart van de totale omzet op Schouwen-Duiveland. Van deze omzet profiteren ook andere sec toren. Van elke euro die op het eiland wordt besteed gaat 29 cent naar de detailhandel, 22 cent naar het overig bedrijfsle ven, 20 cent naar de horeca, 18 cent naar de verblijfsrecreatie en 11 cent naar de watersport. Om een goede toekomst van de sector te waarborgen moet vol gens de gemeente stevig geïnves teerd worden in kwaliteitsverbe tering. Bij de behandeling van de begro ting voor 2004 besloot de ge meenteraad het tarief toeristen belasting met 6,3 cent te verho gen en het overgrote deel daar van (5,7 cent) te gebruiken voor het actieprogramma. Met het voorstel komen B en W tegemoet aan een lang gekoester de wens van de ondernemers in de toeristenbranche. Het voor stel komt donderdag 9 april aan de orde tijdens de vergadering van de adviescommissie samen leving bestuur, die om 19.30 uur in het gemeentehuis begint. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij ziet er weer tip-top uit, de Mr. Breetvelt- speeltuin in Zierikzee. Zaterdag werd met het traditionele paas eieren zoeken - er waren er ruim driehonderd verstopt - het nieu we seizoen voor het speelpara- dijs ingeluid. De paashaas gaf tot groot enthousiasme van de kinderen acte de présence. Het was de kroon op hard wer ken volgens voorzitter van de speeltuinvereniging Paula Schoonen-van Dongen. Want er is heel wat werk verzet om de enige speeltuin die Zierikzee rijk is weer klaar te maken voor een nieuw seizoen. De bestrating rond het zaterdag officieel in gebruik genomen nieuwe dagverblijf is aangepast, het skelterhok werd opgeknapt, de banken van nieuwe leunin gen en zittingen voorzien en de prullenbakken fraai beschil derd. Assortiment Het toch al behoorlijk uitgebrei de assortiment van de Breetvelt- speeltuin is uitgebreid met wat te boek staat als 'het vogelnest'. Schoonen: „Het is eigenlijk een soort kleine hangmat om in te schommelen, vooral bedoeld voor de kleinsten." De belang stelling voor de speeltuin is, ÉL egsSeiii&s&lsSsi Tientallen kinderen wisten de heropende speeltuin in Zierikzee za terdag weer te vinden. foto Dirk-Jan Gjeltema stelt Schoonen, groot. De 'klan ten' komen niet alleen uit Zierik zee, maar ook van elders op Schouwen-Duiveland. Zelfs uit de Westhoek komen ouders en kinderen naar de Zie- rikzeese speeltuin. Met regel maat worden er kinderfeestjes gehouden. De speeltuinvereni ging telt momenteel rond de driehonderd leden; is een heel fraai score, vindt Schoonen. Minder florissant is het gesteld met het vrijwilligerskorps, een belangrijke factor voor de speel tuin. Schoonen: „ebben op het ogenblik vijf vrijwilligers en dat is wat weinig. Ik zou er graag wat meer hebben." De Mr. Breetveltspeeltuin - te vinden aan de De Brauwstraat in buitenwijk Malta - is tot en met de herfstvakantie dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Bewoners van een huis in de Hendrik straat in Vlissingen moesten zaterdagmiddag even hun huis uit. Rond half één werd een gaslek geconstateerd in de keuken. De brandweer heeft een defect stuk slang gede monteerd. Daarna konden de bewoners weer naar bin nen. De brandweer is, om de woning te kunnen bereiken, over het Scheldeterrein gereden. KATTENDIJKE - Vier historische figuren, onder wie de mysterieuze Jacoba van Beieren, hebben zaterdag onder aan de Oosterscheldedijk tussen Kattendijke en Wemel- dinge een grenslinde geplant ter gelegenheid van 600 jaar- stad Goes. Wethouder S. van 't Westeinde (WD) verleen de assistentie. De linde aan de Kokuitsweg, vlakbij een parkeerplaats waar vaak Belgische duikers bivakkeren, heeft nog lang niet de omvang van de sierlijke grenslin- den die op veel plekken op Zuid-Beveland oude grenzen' markeren. De jubileumboom is wel goed herkenbaar aan een plaquette met de namen van de initiatiefnemers: de: vereniging voor veldbiologie KNNV, afdeling de Bevelan- den, stichting Landschapsbeheer Zeeland en de afdeling groenbeheer van de gemeente Goes. De grenslinde aan de- Kokuitsweg geeft de grens weer tussen de gemeenten; Goes en Kapelle die in 1970 na de gemeentelijke herinde-, ling zijn ontstaan. Kattendijke en Wemeldinge waren" voor die tijd zelfstandig. GOES - Een 90-jarige Goesenaar is zaterdagmiddag rond kwart over drie van zijn portemonnee beroofd in het cen-i trum van Goes. Hij had geld gepind aan de Grote Markt; Aan het begin van de Lombardstraat, vlakbij het postkan toor, hield een onbekende vrouw hem staande. Toen dë Goesenaar even later zijn portemonnee wilde pakken;, bleek die verdwenen te zijn. GOES - Een 22-jarige Goesenaar heeft in de nacht van zondag op maandag een 18-jarige plaatsgenoot diverse; verwondingen in zijn gezicht toegebracht. Het incident ge-: beurde tegen half drie 's nachts in een café aan de Wijn-i gaardstraat in Goes. De 18-jarige was op een stoel gaan zitten waarop de 22-jarige wilde plaatsnemen. Dat was; de aanleiding voor de vechtpartij. De 22-jarige Goese-* naar is door de politie aangehouden en na verhoor vrijge laten. GOES - Op het parkeerterrein langs het spoor in Goes, bij het Stationspark, is opnieuw in auto's ingebroken. Twee wagens zijn in de nacht van zondag op maandag door in- brekers onder handen genomen. Of er iets is gestolen eiy wat, wist de politie gisteren nog niet. Begin maart waj het ook al raak op het parkeerterrein. Toen is in drie au-* to's ingebroken door de ruiten te vernielen. Vernielingen aan auto's bleven het paasweekeinde niet beperkt tot Goes. Van een aan de Lange Meet in Kapelle geparkeerdq auto is een ruit ingeslagen en waren de ruitenwissers en de antenne kapot gemaakt. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het verzet tegen het rooien van een houtwal langs de Vroonweg groeit. Na biologisch kweekster J. van Tongeren is nu ook gale riehoudster P. van Gent in actie gekomen om wat zij omschrijft als 'totale kaalslag' een halt toe te roepen. Ook vanuit het Insti tuut voor Natuurstudie (IVN) is forse kritiek op de manier waar op de provincie omgaat met de natuur. De provincie wil de Vroonweg slopen, maar voordat het zover is wordt een nieuw fietspad aan gelegd. Het oude fietspad liep parallel aan de Vroonweg, het nieuwe krijgt een ander tracé en om dat fietspad te kunnen aan leggen is vorig week begonnen met het rooien van een houtwal langs de Vroonweg. Dit tot gro te woede van biologisch kweek ster Van Tongeren. Zij stelt dat de provincie een complete bio toop vernietigt en broedende vo gels verjaagt. Van Tongeren heeft inmiddels Van Gent aan haar zijde gekregen en zij roe pen samen via onder meer e-mail dorpsgenoten op massaal in verzet te komen tegen het rooiwerk. „Uilennesten zijn ver dwenen, bosjes waarin overdag reeën zich gedekt houden zijn weg, eeuwenoude eiken gerooid. Zijn wij het hiermee eens?" vra gen Van Gent en Van Tongeren hun dorpsgenoten. Het duo stelt dat verder sprake is van overtreding door de pro vincie van de wet op flora en fauna. Het broedseizoen is vol gens Van Tongeren en Van Gent reeds begonnen en dan is derge lijk rooiwerk verboden. Zeldzaam baardmos Ook IVN-gids en natuurfotogra fiedocent J. Midavaine is be paald niet blij met het rooiwerk. Volgens hem is bij het weghalen van beplanting onder meer het zeldzame baardmos Usnea subfloridana, waarvan tot vori ge week nog één exemplaar aan wezig was op de Vroongronden, vernietigd. Het mos zat op een ruim vijftig jaar oude - en nu ge rooide - zomereik. Midavaine: „Het korstmosexemplaar dat in 1998 geïnventariseerd werd, was in de laatste zeven jaar met 1 mm per jaar uitgegroeid tot een bolvormig juweeltje met een doorsnede van 20 mm." Korst mossen zijn graadmeters om de luchtkwaliteit te meten. De pro-- vincie Zeeland laat in opdracht; regelmatig korstmossenonder-"' zoek verrichten door het Liche-. nologisch Onderzoekbureau Ne derland (LON), waaraan prijs kaartjes zijn verbonden. Boven dien en daaruit voortvloeiend- zou men, vindt Midavaine, op de hoogte moeten zijn van der aanwezigheid van vrij zeldzame korstmossen op de Vroongron den. Midavaine begrijpt er weinig van dat aan de ene kant flinke, sommen geld worden uitgege-* ven aan onderzoek, terwijl aam de andere kant met grote machi nes de natuur op Schouwen om-, zeep wordt geholpen. Hij vreest tevens voor aantasting van het leefgebied van de boomkikker. De boomkikker is aangewezen op het soort kleinschalig land schap, waarin gedeeltelijk mét bramenstruiken begroeide vee drinkputten en waterpartijen voorkomen. Die omgeving biedt een rijk in-i sectenleven en daarmee goede leefomstandigheden voor de Boomkikker. Die vegetatie wordt, stelt Midavaine, op dit moment in opdracht van de pro-; vincie vernietigd. „Stopt men niet onmiddellijk met deze de sastreuze werkzaamheden dan vrees ik voor het voortbestaan van-het voorkomen van de boom-; kikker op deze locatie. Elders in Nederland zijn er nog slechts vier locaties waar de boomkikj ker voorkomt." HEINKENSZAND - Het WhoZ- nextteam van handbalvereni ging s.v. Orion houdt zondag 3 april een handbaltoernooi in De Stenge in Heinkenszand. Aan het toernooi doen verschil lende teams uit de omgeving mee. Van 10.00 tot 13.00 speelt, de jeugd van acht tot twaalf jaar, van 13.00 tot 14.00 is het de beurt aan de jeugd van vijf, zes en zeven jaar en tot slot spe len de leden vanaf veertien jaar- en de senioren van 14.00 tot 17.00. Het WhoZnextteam bestaat uit jongeren van veertien tot acht tien jaar en organiseert sportac tiviteiten voor de jeugd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41