zc )rukte paasdagen stemt tevreden Nieuwe strategie voor dorpshuizen Werken in VVV-kantoor is hollen en stilstaan Goes is in beeld als locatie voor wielermuseum Zierikzeeënaar verdacht van grote hypotheekfraude ringen geblazen op straat en in lokale supermarkten d-winkel Goes ggeroofd eroving in issingen Vrouw beroofd van handtas Spelattributen voor asielzoekertjes Nachtelijke brandjes in Zierikzee Zierikzeeënaar mishandeld Buitenboordmotor gestolen zeeuwse almanak Misselijk die: 0113-315649 ipzc.nl il:redactie@ pzc.nl ius 314460 AA Goes itentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; maal: 020-4562500. sdag 29 maart 2005 waarin opgenomen a Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Op de originele wijze op l Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Schouwen-Duiveland Piet Kleemans DHOVEN - De politie Bra- Zuid-Oost heeft vrijdaga- leen 51-jarige man uit Zie- ;e en een in Bruinisse ver ende 55-jarige Duitser gear- erd op verdenking van hy- eekfraude. De politie sluit niet uit dat meer arrestaties in deze zaak zullen volgen. De twee mannen bemiddelden in de verkoop van recreatiewo ningen in Zeeland, waarbij hy potheken afgesloten werden. Bij de bemiddeling zouden de man nen volgens de politie valse inko menspapieren hebben overlegd. De politie kwam de mannen op het spoor nadat een van de gedu peerden aangifte had gedaan. In nauwe samenwerking met de Fiscale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst (Fiod) werd vervol gens een onderzoek naar de man nen ingesteld. De twee mannen - die volgens de politie in heel Zeeland actief waren - bemiddelden met name tussen Duitse kopers en een Ne derlandse bank. De politie schat dat de totale schade aan hypo theekfraude minimaal 7 miljoen euro bedraagt. Hoeveel mensen door de praktijken van de twee gedupeerde is op dit moment volgens een woordvoerder van de politie Brabant .Zuid-Oost nog niet te zeggen. Het politie-onderzoek is nog in volle gang. onze regioredactie ilKZEE - De sombere ver dingen voor het weekeinde niet uitgekomen. Op Schou- ■Duiveland was de indruk er deze Pasen eerder meer minder toeristen naar het ei- waren gekomen dan vorig dat niet direct uit het aan- loekingen blijkt kan klop- Met name in familiebad- Is Biu'gh- Haamstede - en indere mate ook in Renesse en erg veel vaste gasten die en van de vele campings een plaats hebben voor hun sta- ran. Zo kan het voorkomen liet bij de WV rustig blijft, ijl het op de straten en in de !e supermarkten dringen ge en is. Een bezettingsgraad de VW-informatrice M. wel niet te geven, maar wie Ie bonnefooi kwam had ze- nog een plekje kunnen vin- op het Schouwse. „Vooral ampings, want mensen vin- het eigenlijk nog te koud een tent." laatste beaamt voorzitter E. ist van Recron Schouwen- reland. Troost toont zich tevreden over het afgelopen weekeinde. „Vooral op de [alowparken en in de hotels er een heel behoorlijke be- Harmen van der Werf :s - MM Store Ganzestad de Piet Heinstraat in Goes de nacht van vrijdag op za ag leeggeroofd. De complete raad dvd's ter waarde van 00 tot 100.000 euro is meege- leurbaay, eigenaar van MM s in Goes, Vlissingen en lelburg, heeft een beloning 5000 euro uitgeloofd voor sen die iets kunnen melden de diefstal. Iiij was nog verzekerd tegen inbraak, zit sinds een jaar in Goes en de winkel eerst", vertelt irbaay. „Je gaat dan niet in- Ten in een duur alarmsys- Vorige week heb ik het jgekocht. De zaken gingen led. Ik durfde de aankoop e winkel nu wel aan." lad een afspraak om deze de inbraakverzekering te in. dan gebeurt er zoiets." Om klanten in het paasweekein- kunnen helpen, heeft Fleur- dvd-films uit zijn winkels Vlissingen en Middelburg Goes gehaald. heb daar nogal wat dubbele staan." Hij prijst zich ge- ag meerdere zaken te heb- „Als ik dat niet had gehad, ik vast en zeker failliet ge- st." inbrekers hebben niet alleen 's gestolen, maar ook een ij; sigaretten, shag en wat antgeld. SSINGEN - Een 38-jarigc singer is in de nacht van vrij- |op zaterdag met geweld van portemonnee beroofd. man werd bij zijn woning in 'aul Krugerstraat aangeval- door vier personen. Hij ont- pte en probeerde weg te ko- in de richting van de Keer- brug. ier belagers haalden de Vlis- 3" in en sloegen hem in el- De man heeft een gebro- vinger, gekneusde ribben en we plekken. In de portemon- zaten enkele honderden eu- politie verzoekt getuigen 'te melden via telefoonnum- 0900-8844. zetting. En in Renesse was het op straat en op het strand ge woon hartstikke druk. De strandpaviljoens zaten vol. Ze ker als je bedenkt dat het een heel vroege Pasen was hoor je ons niet klagen." Op de bonnefooi „Het heeft niet volgezeten, maar het is toch nog behoorlijk aange trokken"-, zegt C. Schönknecht van de WV Kust Walcheren. „Het kwam dit jaar wat laat op gang, maar dat komt vooral doordat Pasen zo vroeg viel. Mensen wachten af wat het weer doet. Toch zijn er nog heel wat mensen op de bonnefooi ge komen. Als het zonnetje schijnt, zijn er natuurlijk meer toeris ten, maar het was toch heel rede lijk." Schönknecht noemt het bijzonder dat de kamers met ont bijt dit jaar erg in trek waren. „Die waren eerder vol dan ho tels. Dat zal ongetwijfeld met de prijs te maken hebben." Bij het Arsenaal in Vlissingen was het vooral gisteren druk. „Zaterdag was eigenlijk een ge wone dag, vergelijkbaar met vo rig jaar", zegt directeur E. Ange- lini. „Zondag ook, maar maan dag hebben we echt geplust. Voor ons was het goed weer." Bij Miniatuur Walcheren was het, vanwege het weer, juist zon dag drukker dan gisteren. In Zeeuws-Vlaanderen leverde het paasweekeinde nergens files of buitensporige drukte op. De uitbaters van hotels en grotere vakantiecampings waren over het algemeen tevreden over de bezetting. Tegenvallende bezoe kersaantallen werden nergens gemeld. Ongeveer 850.000 buitenlanders bezochten Nederland in hét paasweekeinde. Dat was iets minder dan vorig jaar. Circa 325.000 Nederlanders gingen in eigen land op vakantie. Het Ne derlands Bureau voor Toerisme Congressen schat dat er onge veer vijftien miljoen dagtochtjes zijn gemaakt. Vooral attractieparken, musea en dierentuinen waren in trek. Overal kwamen even veel als of iets meer bezoekers dan vorig jaar. Met de drukte op de snelwegen viel het gisteren mee; volgens de verkeerscentrale in Driebergen keerden vakantiegangers en dag jesmensen door het matige weer waarschijnlijk eerder naar huis terug. ANP In het VW-kantoor in Burgh-Haamstede komen vooral veel Duitsers. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Visak- tes uitschrijven, dat geeft eigen lijk nog het meeste werk. En naar fiets- en wandelroutes is ook veel vraag. Mensen die op de bonnefooi naar het Zeeuwse komen en dan hopen dat ze nog een plekje kunnen vinden op een camping of bungalowpark krijgen informatrices Tineke Veerhoek-Deurloo en Margo Grewel nauwelijks nog aan de balie. De tijd dat - om met Tineke Veerhoek te spreken - achter el ke pruimenboom een tent stond is voorbij en dat is te merken op het VVV-kantoor in Burgh-Haamstede. En wat ook een stuk scheelt is het VW-call-centre waar mensen terechtkunnen met vragen. Veer hoek: „Dat merk je echt heel goed. Anders ging hier op druk ke dagen de hele dag die tele foon en dat is echt veel en veel minder geworden. Voordringer Grewel knikt instemmend. De telefoon is, weet zij, een voor dringer. Je moet telkens opne men, laten rinkelen is geen op tie. „En dan zeggen mensen aan de balie van 'Maar wij waren toch aan de beurt?' En daar heb ben ze gelijk in." Paaszaterdag begint voor Veer hoek en Grewel stipt om negen uur. Lichten aan, deur van het slot, kaartenstandaard buiten en nog even voor alle zekerheid de schappen nalopen. En dan is het wachten op klan ten en dat is - leert meekijken over de schouder - hollen en stil staan. Het ene moment is het stil en leeg en een tel later staan tien, vijftien mensen te grasdui nen in de folders, kaarten en boeken. Vooral veel Duitsers. Of hij een 'fahrradkarte kan bekom- men' wil één van hen weten. Veerhoek staat de man gerouti neerd en vlot te woord. 'Ein kar- te von das ganzes insel, oder nur die umgebung van Haamstede und Renesse', wil ze van de klant weten. Die kiest voor het laatste. Bushalte Een volgende klant wil weten waar de bushalte is en op welke tijden de bus richting Rotter dam gaat. Ook die kennis schudt Veerhoek moeiteloos uit de mouw. Ze kent dg Schouwse Westhoek als haar broekzak en het komt maar zelden voor dat ze met een vraag wordt geconfronteerd waar ze zo een, twee, drie geen antwoord op heeft. Hetgeen ook gelclt voor collega Grewel. „En als we iets niet weten, dan zoe ken we het op." De vragen die Paaszaterdag op Veerhoek en Grewel worden af gevuurd zijn de doorsneevra- gen. Vragen over waar wat te doen is, of musea al open zijn, of themapark WaterLand al open is. En wat zoal de goede visstek- jes zijn. Het pakt ook wel eens anders uit weten Veerhoek en Grewel uit ervaring. Veerhoek diept uit haar geheu gen het verhaal op van de vrouw die aan de balie kwam met een wel heel bijzondere vraag. Zij bleek op zoek naar het graf van een van haar voorouders, een vrouw die in 1916 vermoord was. Een crime passionel vol gens Veerhoek. „Ik kende dat verhaal van die 'vreeschelijken moord' en ik wist ook waar de grafsteen stond. Ik heb het kan toor dicht gedaan en ben met die mevrouw en een emmer chloor naar die plek geweest. Dat was heel bijzonder." Bijzonder was ook het verhaal van Alfred Wise, de piloot van een Engelse bommenwerper die tijdens WO II boven Haamstede door Duits afweergeschut werd neergehaald. Dankzij bemidde ling van Veerhoek-Deurloo en haar broer Joop werden in 1991 resten van het wrak teruggevon den en bracht Wise een bezoek aan de plaats waar destijds zijn makkers sneuvelden en hij over leefde. Veerhoek: „Vorig jaar is Alfred Wise overleden, maar tot die tijd hebben we altijd contact gehouden." Hogere huur volgens gemeente onontkoombaar door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat er al les aan doen om de dorpshuizen op het eiland open te houden. De gemeente wil de dorpshuizen verkopen om ze vervolgens te rug te huren en vervolgens door te verhuren. Een verhoging van de huur is volgens de gemeente echter onontkoombaar. De gemeente moet stevig bezui nigen en een van de manieren om'dat te doen is het afstoten van de dorpshuizen. Als deze voorzieningen verkocht woi'den, scheelt dat de gemeente een hoop onderhoudskosten. De ge meente is lange tijd in onderhan deling geweest met woning bouwcorporatie Zeeuwland over overdracht van de dorps huizen, maar uiteindelijk kon den de twee partijen het niet met elkaar eens worden. De gemeente gaat het opnieuw proberen, maar nu via openbare aanbesteding en onder de voor waarde dat de gemeente de dorpshuizen terug mag huren. Een voordeel van deze construc tie is dat als eis gesteld kan wor den dat alle dorpshuizen open kunnen blijven, voor een nog vast te stellen periode, terwijl de onderhoudslasten groten deels van de gemeentebegroting verdwijnen. Bewoners De gemeente is bij de keuze voor de nieuwe strategie niet over één nacht ijs gegaan. Alles bij elkaar zeven mogelijkheden zijn de revue gepasseerd, varië rend van verkoop zonder te- rug(ver)huur tot de dorpshuizen in eigendom houden en ook zelf blijven exploiteren. Uiteindelijk is gekozen voor verkoop en te- rugverhuur; die keuze is vooral ingegeven door het feit dat be woners in de dorpskernen bij zonder veel waarde blijkt te hechten aan het voortbestaan van de dorpshuizen. Alle zeven scenario's hebben één ding gemeen en dat is dat huurverhoging onontkoombaar i§- Momenteel betaalt de huurder van de dorpshuizen gemiddeld 15 euro per vierkante meter. Dat prijsniveau zal de gemeente niet vast kunnen houden, wil de verkoop interessant zijn voor po tentiële kopers. „Wij schatten in dat een huurprijsniveau van 25 euro per vierkante meter het mi nimum is om en aanbesteding tot een succes te maken", zegt het college in een toelichting op het voorstel. Het voorstel komt maandag 4 april aan de orde tijdens de ver gadering van de commissie Sa menleving Bestuur. Die be gint om 20.30 uur in het gemeen tehuis. ZIERIKZEE - Een 21-jarige vrouw uit Zierikzee is zater dagnacht beroofd van haar handtas. De vrouw liep om streeks half drie in de Meelstraat in haar woonplaats en werd plots benaderd door een man met een bivakmuts op. Hij werkte de vrouw tegen cle grond, pakte haar handtas af en rende richting Maarstraat. De politie is op zoek naar getuigen van de beroving. Wie denkt iets gezien of gehoord te hebben kan bellen naar 0900-8844. BURGH-HAAMSTEDE - Dankzij een gulle gever - die anoniem wenst te blijven - is een aantal jonge asielzoe kers voorzien van diverse speel werktuigen en spelattribu ten. De ballen, netten, shirtjes, het voetbalnet, de ballen- pomp en de pionnen kunnen de kinderen in elk geval deze zomer een potje voetballen. Het cadeautje werd door ver tegenwoordigers van de Dorpsraad Burgh-Haamstede aan de jonge asielzoekers overhandigd. ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest in de nacht van vrijdag op zaterdag diverse keren in actie ko men. De eerste melding kwam even na half elf en betrof een scooter op de Dam. De brandweer kon niet voorko men dat het voertuig bijna helemaal uitbrandde. Dik een uur later was het wederom raak. Deze keer was het een personenauto op parkeerterrein Mosselboomgaard. Op een aanpalende bouwplaats ontstond brand in enkele Big- bags en een zeil. Rond vijf uur moest de brandweer weder om uitrukken en wel voor een containerbrandje aan de Scheldestraat. ZIERIKZEE - Een 40-jarige Zierikzeeënaar is zater- daggnacht in een horecagelegenheid in zijn woonplaats mishandeld door een mede-cafébezoeker. Die reageerde op een opmerking van de Zierikzeëenaar met een vuist slag in het gezicht. Dat kwam zo hard aan dat het slacht offer twee voortanden is kwijtgeraakt. Leeftijd en woon plaats van de dader zijn nog niet bekend. SCHARENDIJKE - Vanaf een jachtje in de Haven Kloos ternol bij Scharendijke is een buitenboordmotor gestolen. De diefstal is vermoedelijk vorige week gepleegd. In Zie rikzee werden vanaf een aan de Beddeweeg geparkeerd staande auto de kentekenplaten gestolen. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag. nog zo pril", meldt hij. „Ik heb er kennis van genomen. Dat is echt alles." Dé vraag is of een nationaal wie lermuseum rendabel te maken is. Oud-wielrenner Jo de Roo uit Kapelle heeft bedenkingen. „Freddy Maertens, toch een be kende Belgische wielrenner, heeft zijn schouders gezet onder een wielermuseum in Roeselare. Dat trok vorig jaar 18.000 bezoe kers. Onvoldoende, lijkt mij." In het Vlaamse Oudenaarde is sinds 2003 een Centrum Ronde van Vlaanderen. Het eerste jaar kwamen daar 40.000 mensen op af. Bemiddelend Uit een haalbaarheidsonder zoek voor het nationaal voetbal museum in Middelburg, waar aan allerlei activiteiten worden gekoppeld met bekende voetbal lers, is naar voren gekomen dat dit goed kan zijn voor 150.000 tot meer dan 200.000 bezoekers. Verkamman is realistisch: „Voet bal is in Nederland een grotere sport dan wielrennen." Hij speelt overigens slechts een be middelende rol. „Ik heb mijn handen vol aan het voetbalmu seum." Volgens Verkamman is het idee voor een wielermuseum ont staan in samenspraak met Theo Stevens, directeur van het natio naal sportmuseum in Amster dam. door Harmen van der Werf GOES - Zeeland krijgt niet al leen een nationaal voetbalmu seum, maar mogelijk ook een na tionaal wielermuseum. Goes is in beeld als locatie. Matty Verkamman, initiatiefne mer van het voetbalmuseum in Middelburg, heeft met de Goese burgemeester D. van der Zaag een oriënterend gesprek gehad. Hij heeft er ook met commissa ris van de koningin W. van Gel der over gesproken. „Die vond het een aardig plan, ook om een einde te maken aan de Hoekse en Kabeljauwse twisten tussen Middelburg en Goes." Middel burg snoepte eerder het water schapskantoor van Goes af. Volgens Verkamman ligt het idee 'in de week' bij de gemeen te Goes en Sportpunt Zeeland in Goes. „Veel meer dan een idee is het nog niet. Zo is het na tionaal voetbalmuseum ook be gonnen." Dat instituut opent met Pasen 2007 de deuren, zo is de planning. Of het ooit zover komt met het wielermuseum, durft niemand te voorspellen. Van der Zaag: „Het lijkt mij wel aardig." De lo gische plek voor het museum is in Goes het Hollandsche Hoe ve-gebied, bij Sportpunt Zee land. Dies van de Velde, direc teur van Sportpunt Zeeland, is ook benaderd. „Het is allemaal Landerig hing die Vlissingse puber op de bank. Verkouden, keelpijn, moe, beetje misse lijk maar tiet niet genoeg om over te geven. Tijd voor een gezond, zelfgetrokken soepje, vond haar moeder. Even later zat het meisje met lichte tegenzin in de soep te roeren. Nam een lepel, en nog een. Boog zich toen wat die per over het bord, pikte met haar lepel iets op en riep wat paniekerig: „Er zit een vlo in mijn soep!" „Dat kan niet", zei haar moeder, maar op de rand van het bord lag toch echt iets zivarts. Opeens ging haar een licht op. Ze ging naar de keuken en keerde even later terug, in haar hand een pakje vermicelli. „Dat was nog van oma", zei ze schuldbewust, „en er zaten torretjes in. Haar dochter rende naar het toilet. Zo te horen was ze nu wel misselijk genoeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39