'lan Gé snel naar provincie zc PZC Hebberig van prentbriefkaarten Paasvuur verbroedert Noord-Bevelanders Bouwput drijft ondernemers in Middelburg tot wanhoop Duo verdacht van hypotheekfraude BOOM GRATIS ,11 nbby voor congrescentrum Colijnsplaat tot nu toe effectief Vrouw beroofd van handtas Nachtelijke brandjes in Zierikzee Zierikzeeënaar mishandeld Vlissinger met geweld beroofd Fietsendief aangehouden Vrouw breekt enkel bij aanrijding M t Druk toernooi Goese scholen Handbaltoernooi WhoZnext AAZET dinsdag 29 maart 2005 rHarmen van der Werf IIGENE - Zo'n driehon- Noord-Bevelanders - jong 0d - zijn zondagavond uitge- voor wat wellicht een nve traditie wordt, een paas- aan de Provincialeweg bij [gene. De grote opkomst ver- de organisatie, een werk- tp van de gezamenlijke ker- op NoordBeveland. teel mensen had ik vanoch- tend niet in de kerk", merkte de Kortgeense predikant N. Vla ming op. Hij geldt als de initia tiefnemer van het paasvuur, een oud volksgebruik om te vieren dat de donkere winter plaats maakt voor het voorjaar én dat Jezus na zijn kruisiging uit de dood is herrezen. Pasen is het feest van de herrijzenis van Je zus. De toeschouwers verzamel den zich om acht uur zondaga vond bij de Nederlandse her vormde kerk in Kortgene om te voet naar de Provincialeweg te gaan, waar een grote stapel snoeihout was opgebouwd. C. van Liere, burgemeester van Noord-Beveland, ontstak het paasvuur. Twee leden van mu ziekvereniging Apollo uit Wis- senkerke speelden enkele keren 'U zij de glorie, opgestane Heer'. Kinderen kregen een lampion. Uit alle dorpen van Noord-Beve land waren mensen gekomen. A. Filius uit Kamperland ver woordde de symboliek: „Zoiets eenvoudigs als een groot paas vuur werkt verbroederend." Vooral in het oosten van Neder land, in Drenthe en Overijssel, is het paasvuur een echte tradi tie. Dat Noord-Beveland daarop inhaakt, komt niet uit de lucht vallen. In Kats, zei dominee Vlaming, wordt al vier jaar in de nacht van zaterdag op paaszondag een kleiner vuur ontstoken bij de kerk. „De hele hervormde ge meente komt dan samen om het feest van het hernieuwde leven te vieren." Het grote paasvuur krijgt een vervolg, denkt Vla ming, zo mogelijk steeds in een ander dorp. De houtstapel bij Kortgene vat te moeizaam vlam. Het had wat geregend. De vuurzee was het grootst tegen middernacht, toen de meeste mensen al weg waren. Tot kwart over één heeft het vuur gebrand. iHarmen van der Werf JJNSPLAAT - Op korte ter- dient de Goese ondernemer lijn plan voor een congres- iotelcentrum bij Colijns- officieel in bij de provin- In Middelburg staat het voor het project inmiddels iranje. mag een klein wonder he- Gé heeft een locatie op het nde Oud-Noord-Beveland- Ier waar eigenlijk niet mag den gebouwd. Een meerder- van Provinciale Staten echter onlangs in een mo- astgelegd dat het plan moet den beoordeeld. De provin- ïil wel onder voorwaarden erkt bouwen' in het buiten- ed toelaten. e in Goes het Chinees-In- restaurant Nian Hao ex- leert, heeft veel mee. De ge ne Noord-Beveland steunt eensgezind en Gé heeft ad- die het klappen van de p kennen in de politiek. G. der Wal uit Kats, gemeen- nbtenaar in Middelburg, en gemeentesecretaris I. Ha- :ek uit Kapelle staan hem Van der Wal heeft lijntjes aan richting PvdA, Ha ver richting CDA. der Wal en Haverhoek ken- Gé al jaren. Haverhoek ont- ite hem, toen hij net in Ne- md was en bij het conser- edrijf Coroos in Biezelinge ïte. Van der Wal hield bij toenmalige werkgever, het idsbureau, een lezing over reis door China. Gé igenda aorgklachten: 00-0231231 maandag t/m vrijdag durende de openingstij- fizaterdags tot 12.00 uur DACTIE SVELANDEN/THOLEN ötionspark 28 bstbus3l «0 AA GOES t 0113-315670 0113-315669 mail: redgóes@pzc.nl 'ank Balkenende (chef) '9nd Huibers ieke van der Jagt Rek Janssen bPaardekam de Vries (sport) irmen van der Werf iNTRALE REDACTIE ationspark 28 istbus 31 60 AA GOES (0113)315500 (0113)315669 tail: redactie@pzc.nl ITERNET W.pzc.nl rail: web@pzc.nl verzorgde de hapjes en zag dat Van der Wal foto's had gemaakt van zijn dorp. „Ik behoor sinds dien tot de familie." Dat een meerderheid van Provin ciale Staten Gé een kans wil ge ven, heeft Van der Wal niet zo verrast. Er zit drie jaar voorbe reiding in het plan. Van der Wal heeft doelbewust eerst contact gezocht met organi saties die als eerste met bezwa ren zouden kunnen komen, de Zeeuwse Milieufederatie en Het Zeeuwse Landschap. Van dei- Wal weet wat daar leeft, als één van de oprichters van de Zeeuw se vereniging voor windenergie Zeeuwind. „Die clubs zijn ook realistisch. Ze zien in dat de landbouwsector het moeilijk heeft en dat er nieuwe economi sche activiteiten nodig zijn die in het landschap passen én de natuur kunnen versterken." Het project van Gé sluit daarbij aan. Het bestaat uit een confe rentie- en hotelcentrum dat naar een ontwerp van de Archi tecten Alliantie uit Goes als een glooiend landschap in de Oud- Noord-Bevelandpolder is opge nomen. „Het wordt geen lood- sencomplex als dat van Verburg Holland aan de andere kant van weg naar de Zeelandbrug", pro moot Van der Wal het voorstel, „en dus ook niet zoiets als wat aan de randen van steden als Middelburg en Goes op bedrij venterreinen is gebouwd." Vijf hectare natuurgebied en een wandelroute zijn in het project opgenomen. Het informatiecen trum van nationaal park Ooster- schelde kan er een plek krijgen. En het is de bedoeling iets te la ten zien van de geschiedenis van de Oud-Noord-Bevelandpolder die eind zestiende eeuw is aange- legd. Koffiedik kijken Hoe de procedure zal aflopen, is koffiedik kijken. Van der Wal: „De economische haalbaarheid is bekeken door betaalde advi seurs. Er is een natuurtoets op losgelaten. Alle rapporten geven aan dat 'het zou moeten kun nen'." Loopt alles op rolletjes, dan duurt het volgens Van der Wal zeker nog een jaar voor de eerste spa in de grond kan. Het grootste bezwaar van tegenstan ders bij de provincie is tot nu toe dat het project niet aan de kant van Colijnsplaat is ge pland, maar aan de andere zijde van de weg naar de Zeeland- brug, richting Kats. Gé bezit daar grond. Van der Wal stelt bij voorbaat: „Als hij daar niks mag, houdt het op." ÏÏEEKACTIVITEITEN Leger des Heils, Leliestraat 24, ZOO uur en 13.00-15.00 uur: Ver kleding en meubelen t.b.v. maat- pelijke dienstverlening; ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart aderen, buurtwerk Goese Polder; kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling SjoerdTamminga; Sdatiecentrum De Lindenhof, •17.45 uur: bewegen voor Astma DP-patiënten; ELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; uur Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- NINGEN Ons Dorpshuis, ■17.00 uur: Biljartclub senioren; •16.30 uur vrouwenclub senioren; "bad Den Inkel, 13.00-13.30 uur: ijogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- IDENDAMME Berkenhof, Lange- 10.00-17.00 uur: Vlinder- Wandeltuinen met Orangerieplan- waterpartijen geopend voor pu- IELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: tót; 14.00 uur: Welfarewerk; Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; IEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 liljarten. Zoeken en nog eens zoeken op de ansichtkaartenbeurs in De Meiboom in Krabbendijke. door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Begin er niet aan, het is verslavend, het verzamelen van. oude ansichtkaarten. Wie eenmaal met het virus is besmet, komt er niet meer vanaf. Zo erg is het of eigenlijk zo leuk. Liefhebber Lau Poley uit Hansweert is zaterdagochtend vroeg al in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke te vin den. Verkopers van prentbriefkaarten hebben zich daar verzameld voor een regionale beurs. Ze hebben duizenden exemplaren meegenomen, vooral van Zeeuwse ansichtkaarten. Poley heeft zich - hoe kan het ook anders - toege legd op afbeeldingen van Hansweert. Zo'n 350 heeft hij er inmiddels. Alle maal verschillende. „Voor zo'n klein dorp is dat best veel, 350 verschillende kaarten." De verklaring is simpel. Veel schippers deden het dorp aan in de tijd dat de sluizen nog vlakbij Hansyeert lagen. „In de zomervakantie namen ze hun kinderen mee", weet Poley. „Die wilden natuurlijk graag een kaart stu ren naar familie en vriendjes of vrien dinnetjes." Om te kunnen zien of de verkopers iets nieuws voor hem in petto hebben, heeft hij één van zijn albums meegenomen. Bij het doorbladeren wordt direct duide lijk waarom hij en al die andere bezoe kers van de beurs zo zijn gegrepen door oude ansichtkaarten. Kapotgeschoten Ze laten een wereld zien die verdwenen is, in een tijd dat nog niet Jan en alle man een fototoestel had, laat staan een digitale camera. Café-restaurant P. Knuit staat op één van Poley's kaarten afgebeeld, met als telefoonnummer 24. De rooms-katholieke kerk heeft nog een spitse toren. De toren is in de Twee de Wereldoorlog kapotgeschoten en tot op heden niet herbouwd. Poley heeft 'ui teraard' ook afbeeldingen van Hans- weert-Oost dat voor het huidige sluizen- complex is gesloopt én van een deel van Hansweert dat al zo lang weg is dat slechts een enkele oudere inwoner het zich kon herinneren. „Ik herkende dat helemaal niet", vertelt Poley. „Het bleek om een straat te gaan waar later de derde kanaalsluis van Hansweert is gebouwd." De kaart is één van zijn oudste, uit 1883. Een goedkope hobby is het niet, ansicht kaarten verzamelen. Organisator van de beurs Gerard van Duyn vraagt tweeënhalf tot veertig euro per stuk. „Die van veertig euro zijn vooral ruil kaarten", zegt hij. „Ik wil die liever ook niet kwijt. Of er moet net zo'n bijzonde re tegenover staan." J. Sinke uit Yerse- ke heeft iets gevonden, een ansicht kaart van de haven van Yerseke. De hoogaars Yerseke 36 - nu in bezit van de stichting Behoud Hoogaars - staat er onder meer op. „Van net na de oorlog is die kaart", schat Sinke, die zich evenals Poley heeft toegelegd op het verzame len van kaarten van zijn eigen dorp. Hij heeft er 'rond de duizend'. Uitgezocht raakt hij nooit. „Dat is de sport." Sinke beleeft er plezier aan en hij niet alleen. Zijn kleindochter moest laatst een werk stuk maken over de Tweede Wereldoor- foto Willem Mieras log. „Ze vroeg of ik afbeeldingen had van Yerseke in de Tweede Wereldoor log. Nou, die had ik zeker. Zij heeft er kopieën van gemaakt." Sinke is aangestoken door C. Smalle- gange, die ook in Yerseke woont. Ze lo pen allebei op hetzelfde tijdstip in De Meiboom rond en houden elkaar goed in de gaten. Voor Smallegange, die kaar ten van Yerseke en Biezelinge verza melt, is het allemaal begonnen met een kaart van Biezelinge waarop zijn groot vader staat. Hij heeft er inmiddels ruim 1200 van Yerseke en 150 van Biezelin ge. „Maar die van mijn opa heb ik nog steeds niet." Bij de Zeeuwse Bibiotheek ligt die, weet Smallegange. Hij heeft de afbeelding in handen gehad. „Ik had 'm zo kunnen pikken." Hij kon de verlei ding weerstaan en heeft er een afdruk van laten maken. Smalleganges verzameling is uniek. De gemeente Rei merswaal heeft interesse getoond om alles op cd-rom te zetten. Mocht hij er niet meer zijn, dan gaan de kaarten van Biezelinge naar zijn zoon en die van Yerseke naar zijn dochter, heeft Smallegange al afgesproken. Ten zij ze zich bedenken. „Alles gaat dan naar een archief." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vergoeding voor omzetschade? Dat wordt moeilijk, denkt Jannie Traas van de dierenwinkel. Ze is al lang blij dat haar winkelpand geen schade heeft. Het duurt lang, vinden de ondernemers rond de bouwput in Middel burg. „We hebben al tweeënhalf jaar overlast, en er staat nog niks." Het is al weken stil in de Korte Noordstraat. Aan het theater in aanbouw wordt in afwachting van een onderzoek naar de toe komstmogelijkheden niet ge werkt. Mensen maken een praat je, het gespreksonderwerp is al tijd hetzelfde. Een eendenecht- paar trekt baantjes in de bouw put. „Iedereen drijft er de spot mee", zegt Coby Blankenburgh, van de slagerij. „Ze zingen: 'Al le eendjes zwemmen in 't thea ter' en ze hebben die poppen aan de overkant gezet." Voor het slagersechtpaar Rinus en Coby valt er verder weinig te lachen. „Nu valt het weer mee", vindt Rinus. „Er is in ieder ge val geen werkverkeer. Maar die parkeerplaatsen tegenover de watertoren, bij die gele streep, moeten zo snel mogelijk terug. Die streep is nu niet meer no dig." Ze hebben het duidelijk ge merkt aan de omzet, vertellen ze. Nadat de slopers en de bouw vakkers waren begonnen, ble ven de klanten weg. Rens Petiet van de fietsenwin kel kan nog moeilijk zeggen of zijn omzet is gedaald, maar hij vermoedt dat hij meer fietsen had kunnen verkopen als er niet gebouwd was. „Mensen zijn hui verig om proef te rijden. Dat merk je wel. Het straatje is ge woon heel erg smal geworden. Toen die parkeerplaatsen hier nog voor de deur waren, kwa men er veel mensen uit de dor pen. Die zie ik nu niet meer." En als je de klanten eenmaal kwijt bent, zegt Rinus Blanken burgh, hebben ze zo een ander gangetje gevonden. Ook Jannie Traas van de dieren winkel merkt dat mensen min der makkelijk met de auto langs komen. „Als ze vroeger een baal voer kwamen halen, zetten ze even de auto voor de deur. Nu zijn we vaak 's avonds op de weg om de spullen thuis te bren gen. Als mensen niet voor de deur kunnen stoppen, dan rij den ze vaak even een rondje, maar veel straten zijn hier afge sloten geweest. Klanten doen dat twee keer, maar geen derde keer. Dan gaan ze naar een an der." De ondernemers hopen dat er snel een oplossing komt. „We hebben er al tweeënhalf jaar overlast van en er is nog niks", zegt Rinus Blanken burgh. „Alleen maar ellende. Dat vind ik schandalig." Van Rens Petiet mag het theater er komen, als het maar snel ge beurt. De bouw heeft volgens Jannie Traas trouwens ook posi tieve effecten gehad: „De men sen maken hier ineens allemaal een praatje met elkaar." ZIERIKZEE - Een 21-jarige vrouw uit Zierikzee is zater dagnacht beroofd van haar handtas. De vrouw liep om streeks half drie in de Meelstraat in haar woonplaats en werd plots benaderd door een man met een bivakmuts op. Hij werkte de vrouw tegen de grond, pakte haar' handtas af en rende richting Maarstraat. De politie is op zoek naar getuigen van de beroving. Wie denkt iets gezien of gehoord te hebben kan bellen naar 0900-8844. ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest in de nacht van vrijdag op zaterdag diverse keren in actie ko men. De eerste melding kwam even na half elf en betrof een scooter op de Dam. De brandweer kon niet voorko men dat het voertuig bijna helemaal uitbrandde. Dik een uur later was het wederom raak. Deze keer was het een personenauto op parkeerterrein Mosselboomgaard. Op een aanpalende bouwplaats ontstond brand in enkele Big- bags. Rond vijf uur moest de brandweer wederom uitruk ken en wel voor een containerbrandje aan de Schelde- straat. ZlfeRIKZEE - Een 40-jarige Zierikzeeënaar is zater dagnacht in een horecagelegenheid in zijn woonplaats,' mishandeld door een cafébezoeker. Die reageerde op een; opmerking van de Zierikzeeënaar met een vuistslag in het gezicht. Dat kwam zo hard aan dat het slachtoffer twee voortanden kwijtraakte. Leeftijd en woonplaats van de* dader zijn nog niet bekend. VLISSINGEN - Een 38-jarige Vlissinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag met geweld van zijn portemonnee beroofd. De man werd bij zijn woning in de Paul Kruger- straat aangevallen door vier personen. Hij ontsnapte en probeerde weg te komen in de richting van de Keersluis-!' brug. De vier haalden hem in en sloegen hem in elkaar. De man heeft een gebroken vinger, gekneusde ribben en blauwe plekken opgelopen. In de portemonnee zaten enkele honderden euro's. De po litie verzoekt getuigen zich te melden via telefoonnum mer 0900-8844. VLISSINGEN - De politie heeft zondagochtend vroeg ia de Vrijburgstraat in Vlissingen een 25-jarige Middelbur ger aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de nacht van zaterdag op zondag een fiets te hebben gestolen bij een fietsenwin kel in Middelburg. De man had de fiets in zijn bezit. MIDDELBURG - Een 61-jarige vrouw is zondagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Los- kade-Stationsstraat in Middelburg. De vrouw verleende geen voorrang aan een auto. Ze is met een gebroken enkel' naar het ziekenhuis gebracht. potheken afgesloten werden. Bij de bemiddeling zouden de man nen volgens de politie valse inko menspapieren hebben overlegd. De politie kwam de mannen op het spoor nadat een van de gedu peerden aangifte deed. In nau we samenwerking met de Fisca le Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) werd een onder zoek ingesteld. De twee mannen - die volgens de politie in heel Zeeland actief waren - bemid delden met name tussen Duitse' kopers en een Nederlandse bank. De politie schat dat de to tale schade aan hypotheekfrau de minimaal 7 miljoen euro be draagt. Hoeveel mensen door de praktijken van de twee gedu-' peerde is op dit moment volgens een woordvoerder van de politie Brabant Zuid-Oost nog niet te zeggen. Het onderzoek is nog in volle gang. door Piet Kleemans EINDHOVEN - De politie Bra bant Zuid-Oost heeft vrijdaga vond een 51-jarige man uit Zie rikzee en een in Bruinisse ver blijvende 55-jarige Duitser gear resteerd op verdenking van hy potheekfraude. De politie sluit verdere arresta ties niet uit. De twee mannen bemiddelden in de verkoop van recreatiewo ningen in Zeeland, waarbij hy- GOES - Achthonderd basis schoolleerlingen uit Goes ne men de komende woensdagen- deel aan het Goese schoolvoet- baltoernooi op de sportvelden van 't Schenge. De elftallen en zeventallen strijden om een plaats in de Zeeuwse finale die op 18 mei wordt gehouden. Elk jaar zijn er meer voetballers uit de hoogste klassen van de ba sisschool die met het toernooi willen meedoen. Dit jaar zijn er twaalf jongenselftallen, 31 jon genszeventallen en maar liefst veertig meisjeszeventallen. Om er zoveel belangstelling is, heeft het organiserende comité besloten de bokken en de geiten te scheiden. De jongens voetbal len op 30 maart, de meisjes op 6 april. De finale voor meisjes wordt op 18 mei in Kloetinge ge speeld. De elftallen strijden dan in Nieuwdorp om de Zeeuwse eer en de jongenszeventallen in Heinkenszand. Publiek is bij de voorronden en de finales van harte welkom. De wedstrijden beginnen telkens om 12.30 uur. (Advertentie) HEINKENSZAND - Het WhoZ- nextteam van handbalvereni ging s.v. Orion houdt zondag 3 april een handbaltoernooi in De Stenge in Heinkenszand. Aan het toernooi doen verschil lende teams uit de omgeving mee. Van 10.00 tot 13.00 speelt de jeugd van acht tot twaal£ jaar, van 13.00 tot 14.00 is het de beurt aan de jeugd van vijf, zes en zeven jaar en tot slot spe len de leden vanaf veertien jaar en de senioren van 14.00 tot£ 17.00. Het WhoZnextteam be staat uit jongeren van veertien tot achttien jaar en organiseert sportactiviteiten voor de jeugd. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500.- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33051^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33