truien én een weeffout je >ZC Puzzel achtervolgers past wonderwel Rabo lijkt klaar voor Vlaamse missie Thomas Dekker ijzersterk Nederlaag Li Jiao fataal voor Oranje 23 Inkies Bos en Mulder rijden volwassen op WK baanwielrennen ree keer brons or Hijgenaar ilitie vindt ping bij elerploeg Pikeur Van Dooyeweerd overleden Sokolov schaakt niet om titel Poeder te sterk voor Oekraïner Joval verliest eervol in Texas Brons voor judoka Huizinga Goud en zilver biljartvrouwen Van der Vleuten naar WB-finale Oxford klopt Cambridge in Boat Race Chardon wint wereldbeker dinsdag 29 maart 2005 Edward Swier ANGELES - Teun Mulder |e. De nieuwe wereldkampi- [eirin had geen hangertjes n hotelkamer van het Holi- nn. Hoe moest hij dan zijn wit met een strakke regen- ophangen? bracht uitkomst. Theo Bos :ht ook een foefje, in ka- 22 was ook zijn muur ver met een kampioenstrui. et wakker worden, voor het n gaan, tijdens het rusten, lij wilde zijn trui zo vaak lijk zien. De sprinters hiel- ïuis op het WK baanwiel- 3i in Los Angelos, een en- eeffoutje daargelaten, eek voor het geluk geboren, zat hem tegen. Vorig jaar dkampioen sprint, na twee i in Los Angeles al in het van zilver op de teams- fmet Tim Veldt en Teun er) en een regenboogtrui kilometer. Theo Bos zou 10k wel meedoen om de prij- ïhet sprinttoernooi. Dacht Bos. Dacht bondscoach Pieters. Dacht de o zo suc- ille en in opperste stern- verkerende Oranje-afvaar- g. Maar het gezelschap viel dagavond plots helemaal In de kwartfinales liet Bos verrassen door de Austra- obie Dajka. „Ik dacht, wat ;omt me nu? Ik maakte een iche fout. In de kwalificatie i ik zoveel sneller, een halve ide. Ik ben er doodziek van, ANGELES - Yvonne Hij- ar (24) liet op het WK op de twee keer een traan van [de, eenmaal uit teleurstel de openingsdag pakte ze iop de 500 meter. Nadat de uit Koedijk ongelukkig uitgeschakeld in het sprint- tooi, veroverde ze ook in de 'I nfinale nog brons. GPD DERMONDE - De Bel- e politie heeft bij een Eoeldng voorafgaand aan de rijs in een hotel in Erpe- t dopingproducten gevon- i bij drie renners van de Itali- wielerploeg Acqua e Sapo- e olitie was op het spoor geko- i toen een van de renners een afval in de vuilnisbak ver te. Het bleek om lege ver- S ingen en gebruikte injectie den te gaan. De politie ver te daarop huiszoeking bij doeg en trof bij drie cou- verboden middelen aan. a alle renners van Acqua e Sa- werd een urinemonster af- p tmen. parket van Dendermonde Ij kte niet bekend om welke a ers en om welke producten gaat. Acqua e Sapone is de gvan onder anderen Gabrie- alducci, die vorige woens- X op de derde plaats eindigde t Dwars door Vlaanderen, r 'IBelga portred actie ationspark 28 tëtbus 31 i60aagoes »l !l: 0113-315640 0113-315669 inlmail: sport@pzc.nl in Dagevos (chef) Bakker Ifoórdinator zuid) inde Vries oördinator midden) udy Boogert noord) ike Boersma aeland van Vliet irry van der Hooft entrale redactie lationspark 28 0 Ktbus 31 ro 160 AA goes 1k et (0113)315500 ir uc (0113)315669 1 toail: redactie@pzc.nl tri iterimet flJ ww.pzc.nl n' 'tnail: web@pzc.nl had hier mijn sprinttitel willen prolongeren." Een avond eerder was het alle maal anders geweest. Tweemaal werd het Wilhelmus gespeeld. Bondscoach Pieters: „Dat is de baansport. Je zit het ene mo ment op hoge hoogten, vijf minu ten later is het dal heel diep. Je wordt voortdurend heen en weer geslingerd. Als coach, maar ook als renner." Bos over kwam het, Mulder - die de kwartfinales van het sprinttoer nooi evenmin overleefde - ook. Het had mogelijk met de inspan ningen van de dagen ervoor te maken. Bos had in de kilometer diep moeten gaan. „Normaal re ken je 72 uur om te herstellen van de spierschade die je in zo'n race oploopt", wist bondsarts Tjeerd de Vries. Bos telt 21 len tes. Maar won wel de kilometer, het onderdeel waarvan gezegd wordt dat het psychologisch het zwaarst is van alles. „Het is net alsof je de doodstraf krijgt. De kilometer is echt superzwaar. Aan de start zit je hartslag al op 160, en dan heb je nog niks ge daan." Nadat de Brit Queally de lat heel hoog had gelegd, sprong Bos er niettemin over. „Ik dacht, het gaat krap worden en ik moet als een bezetene van start gaan." Hij finishte min stens zo bezeten, reed een Neder lands record: 1.01,165, Queally was zevenhonderdsten langza mer. Ook Mulder, pas 23, reed een volwassen toernooi. Hij liet in de keirin niets aan duidelijk heid te wensen over. Drie keer volgde hij dezelfde tactiek. „Dat heb ik ook gedaan tijdens de we reldbekerwedstrijd die ik hier in december won. Op anderhal ve ronde voor het einde al aan gaan. Wat goed gaat moet je niet veranderen", glunderde Mulder, zijn eerste regen boogtrui koesterend. GPD door Edward Swier LOS ANGELES - Het is een ramp. Uren, dagen werken aan een legpuzzel en dan - met nog slechts enkele stukjes te leggen - tot de ontdekking komen dat er een enkel stukje mist. Zes jaar lang werkte bondscoach Peter Pieters aan een achtervolgingsploeg die op het WK mee kon doen om de medail les. Dit jaar leek het gelukt. Tot op de ochtend van de race Peter Schep in de training keihard ten val kwam. Puzzelaar Pieters vreesde het ergste. Maar het kwam, met hulp van teamdokter Tjeerd de Vries, allemaal goed. Het stukje-Schep werd opge veegd, gelijmd en bleek (met een spier- verrekking in het linkerbeen, een ont wrichte pols en een pijnstillende injec tie) wonderwel te passen. Met zilver, achter de Engelsen, was het puzzelwerk compleet. Schep huilde, 's Morgens, 's middags en 's avonds. Van woede, emotie, stress én blijdschap. De crash was afschuwelijk geweest. Tijdens een training kon Jens Mouris een tweetal Japanse spurters nog vermijden, maar ploegmaat Schep reed er, met het hoofd naar beneden, vol in. Zijn fiets brak, zijn droom leek gebro ken. Met Levi Heimans, eerder al winnaar van,brons op de individuele achtervol ging, als de grote motor werd het (na de val zeker) voor onmogelijke gehouden gerealiseerd. De Nederlanders klokten de tweede tijd, amper een tel langzamer dan de Britten. In de finale was het kwartet echter kansloos. Schep: „Het heeft niet aan mijn blessu re gelegen dat we de finale verloren, het verschil was groot. We mogen echt te vreden zijn met zilver." Heimans ging zelfs naar huis met twee plakken. Indivi dueel had hij ai brons gewonnen. Het ne gentienjarige, eigenzinnige natuurta lent pakt - na een lange winter focussen op het fietsen - nu zijn studie sterren kunde in Amsterdam weer op. GPD De Nederlandse achtervolgers denderen naar het zilver. foto Brendan McDermid/EPA Dekker en Freire imponeren in E3 Prijs en Brabantse Pijl Oscar Freire won zondag de Bra bantse Pijl, Erik Dekker reed een dag eerder ijzersterk in de E3 Prijs van Harelbeke. Een week voor de Ronde van Vlaan deren lijkt Rabobank klaar voor haar missie in 'De Hoogmis'. door Harm Vonk ALSEMBERG - Over Oscar Frei re doen de meest lachwekkende anekdotes de ronde. De Span jaard vraagt in de finale van een wedstrijd een ploegmaat hoe veel plaatselijke rondes er nog gereden moeten worden, hij ver geet de leiderstrui aan te trek ken en staat doodleuk in zijn Rabobank-shirt aan de start, hij speldt het verkeerde rugnum mer op en is zo verstrooid dat hij zijn eigen wedstrijdprogram ma niet kent. Zondag leek Freire weer in de war te zijn; in de voorlaatste om loop van de Brabantse Pijl de marreerde een van 's werelds beste sprinters uit een kopgroep van vijftien. Vreemd: de drievou dig wereldkampioen had Ger- ben Löwik en de sterke Karsten Kroon nog als ploegmaten ach ter de hand en het was nog 25 ki lometer. Waarom zelf het vuile werk doen? Had 'Oscarito' zich vergist in het aantal ronden? Of misschien in de wedstrijd: dacht hij dat dit de Ronde van Vlaan- dei'en was? „Het was tactisch in ieder geval niet erg sterk", vond ook ploegleider Erik Breukink, die zag dat zijn kopman in de slotfase werd bijgehaald door Mare Lotz en Axel Merckx. „Maar om met die twee naar de eindstreep te rijden, was ook geen probleem, ook niet na zo'n inspanning." Freire stelde Breukink niet teleur en sprintte op de Alsemberg Lotz (tweede) en Merckx met gemak voorbij. Het was alweer zijn zevende ze ge van het seizoen. „Dit was beter dan aankomen met een grote groep", legde Frei re schouderophalend zijn merk waardige tactiek uit. „Ik voelde me goed, dus kon ik maar beter vooraan blijven." Niet dat Breukink de Spanjaard in de fi nale op andere gedachten had kunnen brengen. „Oscar had wel een oortje gekregen, maar was het vergeten in te doen." Ty pisch Freire? Freire zelf: „Ik was ook mijn handschoenen ver geten. Maar ja, ik moest ook zo veel meenemen." Geen pro bleem, zei Breukink. „Want er zijn twee renners in onze ploeg die je zonder oortje weg kunt sturen: Freire en Dekker. Die weten altijd precies wat ze moe ten doen." Waar Freire zich zondag tot top favoriet voor de Ronde van Vlaanderen maakte, deed Erik Dekker dat zaterdag in de door Tom Boonen gewonnen E3 Prijs van Harelbeke. De Drent werd zevende, maar toonde aan klaar Oscar Freire begroet zijn zege in een race waarin hij vanalles vergat. Links Marc Lotz die tweede werd. foto Vincent van Doornick/EPA van onze sportredactie CHARLEMLLE-MEZIERES - Thomas Dekker heeft zondag Bobby Julich net niet kunnen af houden van de zege in de aan sprekende Franse rittenkoers Critérium International. Na een indrukwekkende over winning in de ochtendetappe, kwam de jonge wielrenner van Rabobank in de tijdrit iets te kort. Dekker eindigde in de 8,3 kilometer lange rit tegen de klok als vierde op 11 seconden van de Amerikaan, die met 10.05,35 de beste tijd neerzette. De 33-jarige Julich zegevierde dit voorjaar ook al in Parijs-Ni- ce. De 20-jarige Dekker kwam wel op het podium in het eind klassement, als tweede op 8 se conden van de voormalige num mer drie uit de Tour de France (1998). De Duitser Jaksche wei de derde op 23 seconden. Dekker begon als leider van het klassement aan de afsluitende tijdrit. De neo-prof, een erkend specialist, gaf alles en trapte zwaar, maar trof in de gelouter de Julich de man in de superbe vorm van een winnaar. De Nederlander Kai Reus won zondag de Ronde van Norman- dië. De leidende positie van de Raborenner kwam in de slotrit niet meer in gevaar. Landgenoot Hans Dekkers, die als vierde ein digde in het klassement won de afgelopen week in Normandië drie etappes. De Duitser David Kopp won ZWAANSHOEK - In Zwaanshoek is de oud-pikeur Jan van Dooyeweerd plotseling overleden. Hij was 70 jaar. Jan van Dooyeweerd, in Bussum geboren in 1934, was een van de beste pikeurs uit de Nederlandse paardensport. Hij won sinds 1960 bijna 2500 koersen. De grootste bekendheid verwierf hij met het zelf opgelei de toppaarden Eland en vooral Jojo Buitenzorg. Hij won met beide dravers de Gouden Zweep en Nederlandse kam pioenschappen. ANP LELYSTAD - Ivan Sokolov doet niet mee aan het Neder lands kampioenschap schaken in september in Leeuwar den. De grootmeester uit Lelystad bereikte met de KNSB geen overeenstemming over de financiële voorwaarden. De KNSB wees Daniël Stellwagen aan als vervanger. Ne derlands jongste grootmeester (18) stemde inmiddels toe. Stellwagen verloor in het paasweekeinde in Almelo de Co- gas-tweekamp van Jan Timman met 2,5 tegen 1,5. ANP ROTTERDAM - Profbokser Don Diego Poeder was zater dagavond tijdens een gala in Rotterdam oppermachtig in zijn partij tegen de Oekraïner Konstantin Prizioek. De 32-jarige Rotterdammer dwong zijn opponent in de derde ronde tot opgave. Voor Poeder was het zijn 23e zege in zijn 25e profpartij. De voormalige WBU-wereldkampioen hoopt dit jaar in het cruisergewicht nog een paar partijen te boksen voordat hij een aanval gaat doen op een kam pioensgordel. Op hetzelfde gala in Rotterdam liep Hans Janssen tegen zijn eerste nederlaag aan in zijn achttiende profpartij. De Belg Algout won op punten in een gevecht om de vacante Beneluxtitel in het middengewicht. ANP CORPUS CHRISTI - Profbokser Raymond Joval heeft za terdag in Corpus Christi (Texas zijn meerdere moeten er kennen in Fernando Vargas, oud-wereldkampioen van de IBF en WBA. De 36-jarige Amsterdammer gaf de 27-jari- ge Amerikaan van Mexicaanse afkomst uitstekend partij. Na tien ronden viel de juryscore in het voordeel uit van Vargas. Voor Joval was het de vierde nederlaag in zijn 37e profpartij. Joval incasseerde voor Nederlandse boks- begrippen een hoge gage, meer dan 100.000 dollar. ANP TALINN - Judoka Mark Huizinga heeft bij wereldbeker wedstrijden in Talinn brons gewonnen in de klasse tot 90 kg. In de partij om de derde plaats won de olympisch kam pioen van Sydney 2000 van de Let Borodavko. ANP MANISA - Nederland herbergt de beste biljartvrouwen van Europa. Therese Klompenhouwer won dit paasweek einde in Turkije de Europese titel driebanden veroverd. Ze versloeg in de finale landgenote Gerrie Geelen met 3-1. ANP te zijn voor de Ronde van Vlaan deren, waarop hij zijn zinnen heeft gezet. „Ik rijd zondag om te winnen en maak daar geen ge heim van. Ik blaak van het zelf vertrouwen." Hoger doel Terecht, want Dekker reed een ijzersterke wedstrijd. „Ik reed om te trainen voor een hoger doel en heb dingen gedaan die ik niet zou doen als ik zou rij den om te winnen. Maar ik heb nog nooit meegemaakt dat ik vóór, tijdens en na de klim steeds van voren kon rijden. Op alle lastige momenten kon ik mee." Naast zijn vorm heeft Dekker de afgelopen weken ook de nodige terreinkennis opge daan. „Ik weet weer meer dan vorig jaar. Maar dat moest ook: als je wilt winnen, moet je met zo weinig mogelijk verspilde energie de finale in gaan. Vorig jaar heb ik meerdere fouten ge maakt. Ik zat niet van voren op de momenten dat het moest, waardoor ik uren achter de fei ten aan heb gereden. Dat mag me nu niet weer overkomen." Met Freire en Dekker heeft Breukink komend weekeinde dus twee ijzers in het vuur in Vlaanderens Mooiste, de hoogst aangeschreven eendaagse wieler koers. „Freire kan winnen, met een dosis geluk. En je ziet ook aan Dekker dat een grote over winning er aan zit te komen. Dekker is belangrijk: hij zou Freire aan de overwinning kun nen helpen." GPD door Tim Senden AARHUS - Een nederlaag van Li Jiao is het Nederlands tafel- tennisteam op het Europees kampioenschap in Aarhus fa taal geworden. De speelster van Chinese komaf ging gisteren ver rassend onderuit tegen de Oek raïense verdedigster Sorosjins- ka waardoor Oranje kansloos werd voor promotie naar de hoogste divisie: 2-3. De wedstrijd in de kwartfinale van de tweede klasse begon voor Nederland goed. Na een in gecalculeerde verliespartij van Carla Nouwen boekte zowel Li (tegen Tkasjova) en Sigrid van Ulsen (tegen Koltsova) een over winning. De verwachting was dat Li vervolgens voor het beslis sende derde punt zou zorgen. „Het is vooral belangrijk dat één van clie andere meiden een overwinning meepakken. We hebben een derde punt nodig", besefte de Middelburgse bonds coach Peter Boon vooraf. Toen Van Ulsen aan die op dracht voldeed, leek de zege bin nen. Het liep echter anders. De Oekraïense verdedigster Sorosj- inska bracht elke topspin van Li terug. Na een 1-1 stand won de Oost-Europese twee games op rij (11-9 12-10). Daarmee was de eerste nederlaag van Li op een Europees kampioenschap een feit. Omdat in de volgende wedstrijd Nouwen werd wegge tikt door Tkasjova (1-3) liepen de Nederlandse vrouwen de pro motie mis. „De doelstelling is niet gehaald", sprak een teleur gestelde Boon. „Heel jammer, ze ker na die heel mooie overwin ning van Van Ulsen." De Middelburger constateerde dat Li in Aarhus nog niet haar normale niveau heeft bereikt. Omdat de Oranje-vrouwen gis teravond in de troostronde met zondag de wegwedstrijd Rund um Köln. De 26-jarige coureur kwam na 202,7 kilometer solo aan de eindstreep met 31 secon den voorsprong op zijn landge noot Stefan Schumacher en de Spanjaard David Canada. In Italië ging de zege in de Reg- gio Calabria over 172 kilometer naar de Argentijn Guillermo Ru ben Bongiorno. In de sprint ver sloeg de Zuid-Amerikaan de Ita lianen Samuele Marzoli en Fa- bio Borghesi. GÖTEBORG - Eric van der Vleu ten mag Gerco Schroder verge zellen naar de WB-finale in Las Vegas. De springruiter verdiende bij de laatste wedstrijd in Göteborg slechts één punt met de merrie Audi's Jikke maar zijn directe ri valen voor de eindrangschik king deden het niet beter .ANP 3-1 wonnen van Bulgarije, strijdt het team dinsdag tegen Litouwen voor de 21e plek in de ei ndrangschikking. Het mannenteam kan hooguit de nummer 23 van het EK wor den. De ploeg van speler/coach Danny Heister verloor in de kwartfinale van de tweede divi sie met 3-1 van Slovenië. Het enige winstpunt kwam op naam van de bondscoach zelf. In zijn tweede partij verloor Heister met 3-2 van Tokic, de dubbel- partner van Trinko Keen. In de troostronde trok Heister zich terug ten gunste van Frank Rengenhart. Mede daarom ver loor Oranje ook tegen Italië: 1-3. Enige winstpunt kwam op naam van Barry Wijers die Mon- dello (nummer 84 van de wereld ranglijst) met 3-0 versloeg. ANP LONDEN - De roeiers van Ox ford hebben zondag de 151e edi tie van de Boat Race gewonnen. Het universiteitsteam klopte in de traditionale wedstrijd op de Thames hun rivalen van Cam bridge. Ondanks de nederlaag staat Cambridge in het historisch klassement nog steeds op voor sprong. Na 115 wedstrijden staat die universiteit met 78-72 voor. In 1877 werd besloten tot een gelijkspel omdat het ver schil tussen beide boten niet met het blote oog te zien was. ANP/RTR GOTEBORG - IJsbrand Char don heeft zondag de wereldbe ker voor vierspanrijders vero verd. De Zuid-Hollandse menner was bij de finale in Göteborg zowel in de eerste- als in de winnaars- ronde de snelste. Hij versloeg de Zweed Tomas Eriksson en de Duitse favoriet Michael Freund. De laatste had tweede moeten worden om een barrage met Chardon af te dwingen, nu kwam hij in de eindrangschik king twee punten tekort. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23