België kan weer even ademhalen PZC Het is het resultaat dat telt Machteloze Haantjes missen magie van Zidane mm Polen haalt uit tegen Azerbeidzja Emile Mpenza houdt bondscoach Anthuenis voorlopig in het zadel Vier nieuwelingen bij Jong Orai Ivoorkust rekent niet op Kalou Duitsland wint nipt van Slovenic Mexico aan leiding na zege op V! Aanhang pikt nederlaag Mali nil Brazilië verlost van hatelijke nul Mourinho heel Rijkaard niet bij Frisk geziei dinsdag 29 maart 2005 door Barry van der Hooft BRUSSEL - De spits die al ruim twee jaar geen doelpunt had ge maakt in het shirt van de Rode Duivels, kwam zaterdag op het juiste moment bovendrijven. Emile Mpenza. legde met twee goals en een assist de basis voor een zege waar een kwakkelende voetbalnatie maanden naar hun kerde. Met Aimé Anthuenis voorop, want de bondscoach blijft door de 4-1-overwinning op Bosnië-Herzegovina voorlo pig nog in het zadel. Anthuenis boekte tegen de zwak ke Bosniërs de eerste zege met België in zes kwalificatieduels voor het WK. Na het gelijkspel tegen Litouwen, de nederlagen tegen Servië-Montenegro en Spanje en het pak slaag dat Bel gië in een vriendschappelijk duel met Egypte kreeg (4-0), lag het hoofd van Anthuenis al op het hakblok. 'Kruisiging of ver rijzenis', kopte een Belgische krant op de dag van het cruciale duel. Het werd het laatste, om dat de Rode Duivels na een zwakke start (Bosnië scoorde na 52 seconden via Bajramovic) ein delijk karakter toonden. Gebruikte methodes „Dit is mijn antwoord op alles wat gezegd en geschreven is over mijn ploeg, en vooral over de gebruikte methodes", rea geerde de zichtbaar opgeluchte Anthuenis. „Deze zege was pure noodzaak, maar geeft nog geen enkele garantie voor het WK in Duitsland. Ik heb vooraf gezegd dat we tegen Bosnië en San Ma rino zes punten moesten halen, dus voorlopig liggen we nog op koers. Al is dit natuurlijk niet meer dan een start." Dat juist Emile Mpenza, die een plaag was voor de statische en trage Bosnische verdediging, een beslissende rol speelde te gen de heetgebakerde opponent, was opvallend. De aanvaller van Hamburger SV liet de afge lopen jaren nogal wat inter lands schieten door blessures of omdat hij even geen zin had om voor zijn land uit te komen. Het Emile Mpenza was een plaag voor de statische en trage verdediging van Bosnië-Herzegovina. gedrag van de spits was vaak een doorn in het oog van Anthue nis, die echter ook inzag dat een fitte en gemotiveerde Mpenza onmisbaar is voor België. Zeker in de wetenschap dat Bel gië, dat sinds 1982 geen WK mis te, de laatste jaren heel ver is af gegleden. Op de Fifa-ranglijst zakten de Rode Duivels naar de 51e plaats, een historisch diepte punt. Ter vergelijking: twee jaar geleden stond België nog zestien de, maar nu moet het landen als Oezbekistan, Honduras en Ja maica voor laten gaan. Euforie en realisme vochten daarom in het Koning Boude- wijn Stadion om voorrang. De Belgische fans konden eindelijk weer eens met een goed gevoel naar huis terug, maar de spelers beseften net als hun coach dat de weg naar eerherstel nog lang is. „We moeten natuurlijk tegen San Marino ook nog een goed re sultaat neerzetten, zodat we met een goed gevoel kunnen toewer ken naar de wedstrijden die daarna komen", zei de geschor ste Feyenoorder Bart Goor. „Ik vind het wel mooi dat al die kri tische monden nu gesnoerd zijn. Eindelijk hangt hier weer eens een positieve in plaats van een negatieve sfeer. Dat is ook voet bal. Als je één keer een goed re sultaat neerzet, staat iedereen weer achter de ploeg." Thomas Buffel klonk na (afloop ook realistisch. „De ploeg be stond nu uit spelers die bij hun club basisspeler zijn", vertelde de aanvaller van Glasgow Ran gers. „Dat was een groot ver schil met bijvoorbeeld de wed strijd tegen Servië. We hebben veerkracht getoond, waar de ploeg in de vorige duels vaak als los zand aan elkaar hing. Het is belangrijk dat we nu van wed strijd naar wedstrijd leven. Eerst winnen in San Marino en dan zien we daarna wel waar we staan en of we het WK nog kunnen halen." foto Francois Lenoir/RTR Buffel ontpopte zich na de vroe ge tik die Bosnië uitdeelde tot de aanjager van het Belgisch elf tal. Mpenza zorgde na een kwar tier op aangeven van Pieroni voor de gelijkmaker en Daerden zette België vlak voor rust met een droge knal op voorsprong. Door de tweede treffer van Mpenza en een knappe volley van Buffel boekte België een rui me 4-1-overwinning, die bonds coach Aimé Anthuenis weer even wat lucht geeft. GPD ZEIST - Bondscoach Foppe de Haan heeft voor de kï catiewedstrijd van Jong Oranje van vandaag in Tilbi gen Armenië vier nieuwe spelers opgeroepen. He Tjeerd Korf (FC Zwolle), Benny Kerstens (NAC B Richard Haklander (De Graafschap) en doelman Kei Vermeer (Ajax). Na de verloren interland tegen Roemenië vielen doe E Boy Waterman en Michael Jansen geblesseerd af. I van Persie is wegens de in Roemenië opgelopen kaart geschorst en Romeo Castelen werd overgeh naar de A-selectie. ANP ABIDJAN - Ivoorkust heeft Salomon Kalou, spit Feyenoord, opgegeven als international. De voetbal van het Afrikaanse land wilde de 19-jarige graag i men in de selectie voor de eindronde van het WK in I land. Ivoorkust heeft, na de winst met 3-0 op Benu zaterdag, goede kans zich te plaatsen. Broer Bona venture Kalou, van Auxerre en ex-Feye der, is de aanvoerder van het succesvolle Ivoriaansei nale elftal. Voorzitter Anouma van de voetbalbond het weekeinde dat Salomon Kalou een deadline hadg gen en dat die was verstreken. „Hij behoort niet me ons beleid. We slaan deze bladzijde om." Salomon! wil de Nederlandse nationaliteit krijgen. Als hij d tijd in bezit heeft, kan hij in de zomer deelnemen aa WK jeugd, dat in Nederland wordt gehouden. AJVP/Ji CELJE - Het Duitse voetbalelftal won zaterdag in een oefenduel met Slovenië. Door een doelpunt vai dolski werd het 1-0. Als organisator hoeft Duitsland niet te kwalificeren voor het WK. De Sloveense p pakte voor het duel vijftig Duitse fans op. Ze richttet nielingen aan in de binnenstad van Celje. Drie pers: onder wie twee agenten, raakten gewond. ANP MEXICO STAD - Mexico heeft in de WK-kwalificat leen de leiding genomen in groep 1 van de Cóncacaf door medekoploper Verenigde Staten met 2-1 te ven Jared Borgetti en Antonio Naelson scoorden voor 10 toeschouwers in de eerste helft. Na rust deed Eddie I iets terug. Doelman Kasey Keiler voorkwam dat M het duel voortijdig besliste. ANP/RTR BAMAKO - Het WK-kwalificatieduel Mali-Tongo (1 overschaduwd door ernstige voetbalrellen. Suppi konden niet verkroppen dat het thuisland amper kansen heeft zich te kwalificeren voor het eindtoe volgend jaar zomer in Duitsland. Door het geweld hoofdstad Bamako raakten veel mensen gewond. De tie moest traangas gebruiken om de orde te herstelle verrichtte tientallen arrestaties. In de hoofdstad gin gebouw van het nationaal olympisch comité in vlan op. Ook werden monumenten en auto's vernield. De: bailers van Mali moesten het eveneens ontgelden. De dende aanhang bedreigde hen met de dood. DPA/ANl GOIANIA - Brazilië heeft het WK-kwalificatieduel tegen Pe ru pas Iaat kunnen beslissen: 1-0. Kaka maakte een kwartier voor tijd een einde aan een zeld zame periode van improductivi teit bij de wereldkampioen. De ploeg van bondscoach Parrei- ra kwam in de voorgaande WK-kwalificatieduels met Ecua dor (0-1) en Colombia (0-0) niet tot scoren. De treffer van Kaka (AC Milan) was de eerste van Brazilië in bijna 4,5 uur voetbal. Ronaldo, al lange tijd uit vorm, miste voor rust een kans voor open doel. Hij vormde met Kaka de voorhoede, in de rug ge steund door Barcelona's Ronal- dinho. „Ik had last van de hit te", gaf Ronaldo als verklaring voor zijn matige spel. De aanval ler van Real Madrid werd meer dan eens door het Braziliaanse publiek uitgefloten. PSV'er Jefferson Farfan speelde de hele wedstrijd bij Peru, voor in naast Claudio Pizarro van Bayem München. De Peruanen moesten het laatste kwartier met tien man verder, omdat Juan Cominges geblesseerd raakte, nadat al drie spelers wa ren gewisseld. Door de nipte ze ge bleef Brazilië tweede in het Zuid-Amerikaanse WK-kwalifi- catieklassement, op twee pun ten van leider Argentinië, dat zelf met 2-1 won bij Bolivia. Fi- gueroa en Galletti scoorden. Ecuador steeg naar de derde plaats door een 5-2-zege op Pa raguay. Uruguay bleef vijfde door een gelijkspel tegen Chili (1-1). De eerste vier ploegen van het WK-kwalificatietoernooi, plaatsen zich rechtstreeks voor het WK-eindtoernooi in Duits land in 2006. ANP/RTR door Wilko Voordouw PARIJS - De Franse bonds coach Raymond Domenech wordt zo goed als zeker ontsla gen als de Haantjes morgena vond in Tel Aviv niet winnen van Israël. Zaterdag stelden Les Bleus, met wereldsterren als Patrick Vieira, Sylvain Wil- tord en David Trezeguet zwaar teleur in de WK-kwalificatie- wedstrijd legen de Zwitsers. Die ontregelden de ooit zo ge vreesde Franse aanval op knap pe wijze in het bomvolle Stade de France: 0-0. Sinds de naam van het stadion officieel is veranderd in Stade de France - Paris 2012 hebben de Fransen er alleen nog maar doelpuntloze gelijke spelen be haald, tegen Ierland en Israël. Dat de Fransen een positief doelsaldo hebben van vier, komt door uitoverwinningen op de twee zwakste broeders in groep 4: Cyprus en Faeröer. Ier land (dat met 1-1 gelijkspeelde tegen Israël), Frankrijk en Is raël gaan nu samen aan de lei ding met negen punten. Zwit serland heeft een wedstrijd minder gespeeld en kan bij het drietal komen. Loting Bij de loting werd nog gezegd dat de Fransen een makkie zou den krijgen om zich te kwalifi ceren voor het WK in Duits land. Daar klopt niets van. De Ieren, Zwitsers en Israëliërs zijn gelijkwaardige tegenstan ders. Na afloop'van het duel met Zwitserland was er een striemend fluitconcert voor de V t Si V - ifc-'* ff* Zo makkelijk als Sylvain Wiltord voor Lyon scoort, zo moeilijk lukt dat de Fransman in het nationa le team. Pascal Zuberbuhler van Zwitserland blijft dan ook moeiteloos overeind. foto Victor Tonneli/RTR ploeg die in 1998 in eigen huis wereldkampioen werd en die twee jaar later die status beves tigde door in Rotterdam de Eu ropese titel op te eisen met oogstrelend spel. Ook zaterdag werd duidelijk dat Domenech met spelers als Barthez, Boumsong, Vieira, Giuly, Dhorasoo, Wiltord en Trezeguet (Pires was niet gese lecteerd, Henry is licht gebles seerd en Escudé bleef op de bank) een prachtig team heeft. Maar het is een groep spelers die op de een of andere manier het heilige vuur mist. Een team dat wel graag wil, maar zo vaak niet kan. Een team ook dat bestaat uit te veel indivi duen, zonder echte samenhang. Wanneer de resultaten tegen vallen in Frankrijk, wordt er al snel gekeken naar de glorieuze ouderen. Michel Platini, die in 1984 een generatie Haantjes naar de Europese titel leidde, stelt dat er nog niet veel aan de hand is, maar zegt ook dat het scorend onvermogen en het ge brek aan magie hem zorgen baart. Er is geen man in het Franse team die een wedstrijd kan openbreken, die ervoor zorgt dat het publiek op het puntje van de stoel gaat zitten. Thierry Henry zou het moeten kunnen, maar het komt er niet uit. Hij dwingt het niet af. Sylvain Wiltord scoorde in de Champions League-wedstrijd tegen Werder Bremen drie keer voor Lyon, maar in het Franse elftal wilde het niet lukken. „We zijn niet realistisch ge noeg voor het doel", vatte Do menech samen. Het gebrek aan realisme kostte de Haantjes bijna de wedstrijd toen de Zwit serse spits Frei drie keer bijna doel trof. Wie het Franse elftal kan red den? De naam van Zinedine Zidane ligt weer op de lippen bij de Fransen. Ze lonken ver twijfeld naar Madrid waar Zizou - ondanks de malaise bij Real - wekelijks toont dat de el lende daar niet aan hem te wij ten is. Maar Zidane is een gepasseerd station. Dus moet het Franse elftal verder modderen: in de hoop dat er snel een nieuwe leidsman bij de Haantjes op staat. GPD In Nederland willen wij in het voet bal altijd een paar zaken tegelijk zien. Er moet uiteraard gewonnen wor den, maar dan wel met mooi en goed voetbal. Van dat laatste was zaterdaga vond in Boekarest geen sprake, maar eigenlijk moeten wij Nederlanders niet zeuren. Het resultaat is wat telt en dus hebben Marco van Basten en zijn spe lers het gewoon goed gedaan. Natuur lijk was het geen geweldige wedstrijd, maar ik vond het ook weer niet slaap verwekkend. Al dacht één van de vrou welijke supporters in het vak met Oran- je-fans daar anders over... Ik vond dat de Roemenen meer in balbezit waren, zonder veel kansen te creëren. En als ze al eens een kans kregen, stond Edwin van der Sar steeds op de goede plek. Hij is echt weer terug op zijn oude ni veau en heeft bij het Nederlands elftal opnieuw een goede keeper achter zich. Nu hebben wij over doelmannen toch nooit wat te klagen gehad, maar in mijn ogen heeft Henk Timmer bewezen een heel goede te zijn. Dat bewijst hij bij AZ en het lijkt me ook een prima ke rel om mee samen te werken. De afgelopen jaren was er in Neder land ook vaak discussie over het niveau van onze verdedigers. We zouden ze niet meer opleiden en toen Jaap Stam zijn afscheid bij Oranje aankondigde, was er toch sprake van een lichte vorm van paniek. Nu hoor je niemand meer over Stam omdat er met Kromkamp, Boulahrouz en Mathijsen drie jongens lopen die lef en flair hebben. Alleen Van Bronckhorst vind ik aan de linkerkant een beetje uit de toon val len. Eigenlijk hebben we sinds Arthur Numan geen echt goede linksback meer kunnen vinden. Misschien is dat wel de volgende uitdaging voor Van Basten. Over zijn selectiebeleid is iede re keer weer genoeg te doen, maar voor lopig snoert hij alle critici de mond. Vanuit de groep zelf komt er eigenlijk ook geen wanklank naar buiten. Ik heb het gevoel dat Van Basten veel jongens heeft weten te prikkelen en dan vooral de spelers die in de Nederlandse compe titie spelen. Van de basis van zaterdag spelen er vijf in het buitenland en zes in de eredivisie. En daarmee staan we bovenaan in de kwalificatiegroep voor het WK. Dan denk ik dat het met de zwakte van onze eigen competitie nog al meevalt. En dat hebben PSV en AZ de afgelopen maanden natuurlijk ook al laten zien. Hoewel het zaterdag misschien niet zo sprankelend was, zou ik voor woens dag (morgen) niets aan de opstelling veranderen. Robben valt weg, dus dan zou ik Kuijt op links en Castelen op rechts zetten. Maar met een echte num mer tien hoef je niet per se te spelen. Daar worden de ruimtes tegen een ver dedigende ploeg als Armenië echt niet groter van. Vanuit de verdediging en het middenveld moet er gewoon iets an ders gevoetbald worden, de invulling moet een beetje veranderd worden. Ik hoop tegen Armenië op een mooie wed strijd, met lekker veel goals. Dan wordt de week van Oranje op een mooie ma nier afgesloten en is iedereen tevreden. Dennis de Nooijer door Norbert Kleinherenbrink RIJSWIJK - Polen behoorde za terdag bij de hervatting van het WK-kwalificatietoernooi in Eu ropa tot de uitschieters. De Oost-Europese ploeg won met liefst 8-0 van Azerbeidzjan, de hoogste voetbalzege voor het land in 42 jaar. Ook Engeland (4-0 tegen Noord-Ierland), Kroa tië (4-0 tegen IJsland) en België (4-1 tegen Bosnië-Herzogovina) waren op schot. Griekenland begon in groep 2 slecht aan de uiteindelijk gewon nen uitwedstrijd tegen Georgië (1-3). De Europese kampioen herstelde zich na de openings treffer van Asatiani echter goed. Kapsis en Vryzas gaven het duel vlak voor de rust een positieve wending. Giannakopoulos be sliste het duel in de 54e minuut. Voor de Grieken, drie punten achter koploper Oekraïne, was het de derde groepszege op rij. Turkije won met 2-0 van Alba nië en bleef op twee punten van Griekenland. Denemarken was met 3-0 te sterk voor Ka- zachstan, mede dankzij twee treffers van Möller (ex-PSV). De Denen staan evenals de Turken twee punten achter de Grieken. In groep 3 ontsnapte Rusland aan puntverlies in en tegen het bescheiden Liechtenstein (1-2). Dankzij twee fouten van doel man Jehle kwamen de Russen eenvoudig op voorsprong. Daar na geloofden de bezoekers het wel. Na de treffer van Beek mis te Frick in blessuretijd nog een grote kans op de gelijkmaker. In dezelfde groep was Slowakije met 2-1 te sterk voor Estland. Mintal, topscorer in de Bundesli- ga, en Reiter maakten voor de Slowaken een achterstand onge daan. Slowakije kwam in pun ten op gelijke hoogte met koplo per Portugal, dat zaterdag niet in actie kwam. De achterstand van Rusland is drie punten. Italië verstevigde de koppositie in groep 5 met een overwinning van 2-0 op het uitgeschakelde Schotland. Pirlo maakte beide treffers. Twee keer scoorde hij uit een vrije trap. Schotland speelde voor de eerste keer on der de nieuwe bondscoach Wal ter Smith. In groep 6 behield leider Enge land de ongeslagen status. De ploeg van bondscoach Eriksson versloeg Noord-Ierland in Man chester met 4-0, na een stand van 0-0. De doelp kwamen op naam van Owen, Lampard en een i treffer van Baird. De treffer len in een tijdsbestek vans zeventien minuten. Polen bleef op een punt vai geland. De Oost-Eun ploeg, met NEC-spits Nie lan als invaller, won met r cijfers van Azerbeidzjan; Frankowski was met drie fers de succesvolste man. S nowksi scoorde twee keer. tenrijk zegevierde met 2-0 Wales dankzij late treffen Vastic en Stranzl. Het ver met Polen bleef vier punten Zweden sloeg in Sofia de ad op de eerste plaats in groepl De Scandinavische ploeg I met 3-0 van Bulgarije. Lj berg (twee) en Edman (el Heerenveen) maakten dei punten. De thuisploeg spt in het laatste halfuur met man na de rode kaart voorü ov. Kroatië klom naar de tl de plaats dankzij een n overwinning tegen IJsland) De Kroaten hebben nu twee: ten minder dan de Zw maar speelden wel een 1 strijd mider. ANP TEL AVIV - Chelsea-man Jose Mourinho heeft laten i schemeren dat hij, in tegen ling tot wat hij eerder ben de, Barcelona-trainer F Rijkaard de kleedkamer vai biter Anders Frisk niet heeft zien binnengaan. Dal zijn gebeurd in de rust vai Champions League-duels tn beide teams op 23 februari. Na het duel, dat Chelsea 2-1 verloor nadat aanvallei dier Drogba door Frisk uf veld was gestuurd, beschu de Mourinho Rijkaard t met Frisk te hebben gesp« Volgens de Uefa zorgde dii schuldiging er mede voot Frisk door Chelsea-fans bedreigd. De Zweed zette c op een punt achter zijn can Mourinho moet zich binnö bij de Uefa verantwoorden zijn uitspraken. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22