treft Oranje ASTRA GTC Oranje blijft pech hebben met Robben Van Basten wil tegen Armenië meer initiatief en creativiteit zien Laurens van Lieren in beeld voor het EK Ongekende score op het WK baan Thomas Dekker laat zich zien Wereldrecord op 4x50 vrije slag Kloetinge aan kop na monsterzege Dordrecht gaat om de tafel met broers De Nooijer ebutant Babel bevestigt tegen Roemenië gelijk van bondscoach Van Basten sjechië komt gen Finland :el goed weg 0113-315640 pzc.nl us 31,4460 AA Goes ttentie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; naal: 020-4562500. sdag 29 maart 2005 LOS ANGELES - Het voor Nederland al zo.succesvol ver lopen WK baanwielrennen werd zondag in Los Angeles af gesloten met nog twee medailles. Het duo Slippens/Stam won zilver op de koppelkoers, Yvonne Hijgenaar pakte brons op het onderdeel keirin. De Nederlandse ploeg beëindigde het toernooi met acht medailles: twee gouden, drie zilveren en drie bronzen. Een ongekende score, pagina 23 Jonkies rijden volwassen MEZIERES - Thomas Dekker heeft zondag Bobby Julich net niet kunnen afhouden van de zege in de aansprekende Franse rittenkoers Criterium International. Na een in drukwekkende overwinning in de ochtendetappe, kwam de jonge wielrenner van Rabobank in de tijdrit iets te kort. Dekker eindigde in de 8,3 kilometer lange rit tegen de klok als vierde op 11 seconden van de Amerikaan, die met 10.05,35 de beste tijd neerzette. Julich zegevierde dit voorjaar ook al in Parijs-Nice. Op dezelfde dag won Dekkers Rabo-collega Oscar Freire de Brabantse Pijl. De Spanjaard bleef na 198 kilometer in de spurt zijn medevluchters Mare Lotz uit Valkenburg en de Belg Axel Merckx voor. Erik Dekker eindigde zater dag als zevende in de E3 Prijs, pagina 23 Rabo lijkt klaar voor Vlaamse missie EINDHOVEN - De Nederlandse zwemsters hebben zon dag bij de Swim Cup in Eindhoven het wereldrecord op de 4x50 meter vrije slag verbeterd. Inge Dekker, Hinke- lien Schreuder, Chantal Groot en Marleen Veldhuis kwa men op het incourante nummer tot een tijd van 1.39,15. Het oude record stond sinds de WK in januari in 1991 met 1.44,09 op naam van Duitsland. De geslaagde aanval op 's werelds beste tijd was het slot van drie dagen Swim Cup in Eindhoven, pagina 30 Inge Dekker schrikt van zichzelf ZWIJNDRECHT - De voetballers van Kloetinge hebben zich aan kop van de eerste klasse C genesteld. Zelf won de ploeg van trainer Dolf Roks met liefst 7-0 bij WGZ, terwijl Rijsoord, tot zaterdag lijstaanvoerder, met 2-1 on deruit ging bij Groote Lindt. Kloetinge is met nog vier duels te gaan de voornaamste kandidaat voor de titel, pagina 25 Jager Kloetinge is nu zelf het wild door Koen de Vries GOES - Laurens van Lieren zet te zijn opmars in de internatio nale dressuurwereld ook tijdens de paasdagen voort. De ruiter van stal Hexagon uit Schore ein digde bij een sterk bezette wed strijd in Stadl-Paura (Oosten rijk) met Hexagons Ollright als tweede. Bondscoach Sjef Jans sen liet Van Lieren inmiddels weten dat hij kans maakt op deelname aan het EK in Mos kou. Van Lieren plaatste zich zater dag in de Grand Prix Tour A in het veld van dertig ruiters als derde voor de finaleronde, die een dag later werd gehouden. Met de negenjarige ruin Hexa gons Ollright scoorde hij 69,71 procent. De Duitse Ulla Salzge- ber, de nummer twee van de Olympische Spelen in Athene, kreeg met haar nieuwe paard Wallstreet 72,33 procent en werd daarmee eerste, voor de Deense Lone Jörgenson op Hard- thofs Ludewig G (70,25). Een dag later verbeterde Van Lieren zich in de finale, Grand Prix Special genaamd. Ulla Salz- geber bleef onbereikbaar met 73,68 procent, maar de 72,28 procent van de Bevelander was te machtig voor Jörgensen, die op 72,08 bleef steken. Minstens even belangrijk was dat met de prestaties in Oosten rijk de deuren naar het A-kader voor Van Lieren wijd open zwaaiden. Met de drie scores van meer dan zeventig procent die hij dit seizoen behaalde, krijgt hij binnenkort wellicht toegang tot het walhalla van de Nederlandse dressuur. Tot dat selecte gezelschap behoren mo menteel vijf ruiters, onder wie Edward Gal, Anky van Gruns- ven en Sven Rothenberger. Wedstrijdplanning „Het is nog niet zeker dat ik in het A-kader kom", vertelde de trotse Laurens van Lieren giste ren vanuit Oostenrijk. „Daar over vergaderen op 11 april bondscoach Sjef Janssen en de technische commissie van de bond. Maar de bondscoach heeft me al wel verteld dat hij me in de gaten houdt en dat ik er reke ning mee moet houden dat ik word geselecteerd voor het EK in Moskou. Hij wil in elk geval de wedstrijdplanning voor de rest van dit seizoen met me door nemen." Op het EK, dat van 27 tot 31 juli wordt gehouden, ko men vier Nederlandse dressuur ruiters in actie. De progressie van Van Lieren en Ollright neemt inmiddels in drukwekkende vormen aan. Dat vindt de ruiter zelf ook. „De cur ve naar boven is behoorlijk steil. Maar de rek is er nog niet uit. In de finale had ik hier bij voorbeeld nog twee storinkjes." Thamar Zweistra verschafte zich in Stadl-Paura op eerste paasdag in de Grand Prix Tour B een plaats voor de finale van de Kür op muziek. De veertien de plaats met Hexagons Kyrain was daarvoor net voldoende. De lage klassering was te wijten aan een volledig mislukte pi rouette. In de finale werd Zweistra giste ren tiende met 67,55. Winnares werd de Oostenrijkse Nina Stad- linger met 77,87. Zweistra debuteerde in Oosten rijk met de zevenjarige merrie Hexagons Roumanda op interna tionaal niveau. In de Prix Saint George scoorde het koppel 64,50 procent, wat de 26e plaats ople verde. DORDRECHT - Dennis en Gérard de Nooijer praten deze week met de leiding van FC Dor drecht over hun toekomst bij de eerste-divisieclub. De tweeling weet nog niet wat de plannen van de nieuwe trainer Jurrie Koolhof zijn. Het huidige contract van de Sou burgers loopt tot het eind van dit seizoen. Op formele gronden is die verbintenis in elk geval op gezegd. „Dat moet van rechtswege", legt Gérard de Nooijer uit. „Als de club dat niet voor 1 april doet, is men sowieso verplicht ons nog een jaar door te betalen. Maar het wil niet zeggen dat we nu geen nieuwe aanbieding meer krijgen van Dordrecht. Daar gaan we komende week over praten." Gérard de Nooijer: „Alles is nog mogelijk. We wachten rustig af. Als we uiteindelijk stoppen, zul len we die beslissing wel zelf ne men." van onze sportredactie BOEKAREST - Nederland is klein, maar als voetballand behoorlijk groot door het vrijwel voortdurende bezit van enkele extreem goede voetballers. Zoals Arjen Robben. Maar de 21-jarige links buiten dreigt een tobgeval te worden. Zaterdag viel hij in de gewonnen WK-kwalificatiewedstrijd tegen Roeme nië (0-2) weer uit: bandje verrekt in de linkerenkelvork. Robbens malheur lijkt chronisch te wor den en zal de coaches van Chelsea en Oranje zorgen baren. Al bij PSV had de aanvaller opvallend vaak last van spier blessures. Robben was nu net terug van een minder typische voetbalblessure, een gebroken middenvoetsbeentje. Zaterdag raakte hij al vroeg in de wed strijd geblesseerd na een duel dat hem het gevoel gaf dat er iets mis zat net bo ven de enkel. Vandaag wordt Robben nader onderzocht in het VU-ziekenhuis in Amsterdam. KNVB-dokter Gouds waard overlegde met Chelsea-clubarts Bryan English, die na het onderzoek van vandaag beslist waar Robben revali deert. English heeft goede hoop dat de blessure minder erg is dan wordt ge vreesd. Robben mist in elk geval de interland van morgenavond in Eindhoven tegen Armenië en waarschijnlijk ook de LICE - In de WK-kwalifica- roep van Nederland heeft land het Tsjechië zaterdag Imoeilijk gemaakt. Het spec- ilaire duel leverde zeven tref- op. Bij 3-3 leek een verras- in de maak. Drie minuten i tijd voorkwam Lokvenc chisch puntenverlies: 4-3. eerste helft was er voor de sploeg weinig aan de hand. ■goals van Baros en Rosic- leidde Tsjechië bij rust met Finland, dat moest winnen de kleine WK-kans te behou- i, vocht na de pauze echter lp terug. Een prachtige vol- van oudgediende Litmanen Ie Finnen snel op 2-1. Po- bracht de marge daarna te- op twee treffers (3-1) en kop- orte tijd later op de lat. Via iris nnen zes minuten van flahti en invaller Johansson g het duel een verrassende ding (3-3). Maar Lokvenc telde de Finnen uit. landschot senië, morgen tegenstander Oranje, behaalde de eerste fpszege. Andorra werd in Je in met 2-1 verslagen. Daar- r kwamen beide ploegen op punten uit zes duels. Met iprachtig afstandschot open- Hakobian namens de thuis- tgna een halfuur de score, t na de rust bracht Silva Andorra de gelijkmaker op snaam. Zeven minuten voor 1 besliste Khachatrian de kt rijd met een trefzeker otvan dichtbij. Het thuispu- dc reageerde uitbundig op 'winnende doelpunt. ANP QrPeter van Duyl fóHOVEN - Met de zege op «nenië (0-2) in het hart, nmet het verstand bij de vol de klus tegen Armenië her- Ie het Nederlands elftal giste- in Eindhoven de training. In Rarest kon Oranje op de de- ie leunen, morgen zal het van Marco van Basten veel (worden beproefd op eigen atief en creativiteit. „Een andere uitdaging", conclu de de bondscoach. pvallendste man in de Oran- gectie was Jan Vennegoor feselink. Als vervanger van jeblesseerde Arjen Robben hte de bondscoach dit keer keuze die iedereen kon vol- Champions League-wedstrijd(en) met Chelsea tegen Bayem München. Robben ontkende dat hij te snel zou zijn begonnen. „Als je wedstrijdfit bent, kun je spelen." Een week eerder had hij voor het eerst weer twintig mi nuten meegedaan bij Chelsea. De interlandcarrière van Robben is tot op heden vergeven van pech. In twee jaar tijd speelde de topspeler pas twaalf wedstrijden, soms maar een paar minu ten, zoals zaterdag. Onder Van Basten kwam Robben tot za terdag alleen tegen Andorra in actie. GPD Arjen Robben wordt op een brancard weggedragen na zijn aanvaring met de Roemeense doelman Bogdan Lobont. foto Marcel Antonisse/ANP ■Marcel van der Kraan - Het doelpunt Ryan Babel in de slotfase Roemenië-Nederland had twaarde. Het was zaterdag enadeklap (0-2) en de kroon zoveelste aardige optre- van Oranje onder Marco Basten. Maar veel meer nog het moment van de achttien- tiener de bevestiging van beleid en de visie van een dscoach die maling heeft de hele wereld. niet uitgelachen, wel be- t en beschimpt. Van Basten leek het een week lang, Ie ogen van het Nederlandse hek een stapje te ver ge- Een paar groentjes van die samen nog geen blau- jnaandag in Ajax 1 voetbal bon hij toch niet serieus se- ieren voor Oranje? En als ze tij kwamen, dan zouden ze K tribune moeten zitten, Babel en Hedwiges Madu- jhadden er waarschijnlijk getekend. Maar in Boeka- zaten zaterdag heel andere enten tussen het publiek: ijder en Heitinga. Binnen mg minuten stond de eerste de twee debutanten in de se lf al op het veld. Babel trok trainingspak uit toen Arjen oen voor de zoveelste keer ijn nog prille carrière op een I matje tussen vier ehbo'ers tmg kleedkamer verdween. andeur akenkoorts? Babel kent het ird vermoedelijk niet eens. Amsterdammer knalde uit Sartblokken alsof hij aan de aa-kampioenschappen van Ierland deelnam. Hij passeer de in de eerste helft en slalomde met een grandeur die alleen Rob ben bij Chelsea bezit. Na rust moest Babel net als de andere spelers veel verdedigend werk doen en stokten de solo's. Maar in de laatste minuten stond hij op de juiste plek om de mooiste Oranje-aanval af te ronden. Tussen de bedrijven door kwam Hedwiges Maduro Mark van Bommel aflossen. Ook dat ging van een leien dakje. Spelers blij, bondscoach blij. Na het elimine ren van Kluivert, Davids en See- dorf is de koerswijziging van Van Basten opeens een aardver schuiving geworden. Babel, tekens in het haar gescho ren en voetballend op glimmen de oranje schoenen, trad daarna de wereld met een gulle lach te gemoet. „Ik probeer er het beste van te maken", zei hij. „Ik ben fantastisch opgenomen in de se lectie. Als linksbuiten mag je ac ties maken, zei de bondscoach. Probeer het waar het kan, zei hij. Wat de trainer na afloop zei? Niet veel, hij feliciteerde me met mijn goal." Door het wegvallen van Robben mag Babel zowaar ook verwach tingen hebben voor de interland tegen Armenië, morgen in Eind hoven. Babel: „Nee, nee. Daar denk ik nog niet aan. Ik ben nog even aan het genieten van mijn debuut. Mijn weekend kan niet meer stuk." Babel denkt dat hij voordeel heeft van zijn opleiding. De flair waarmee hij in het veld kwam, is te danken aan de 'bru taliteit die je van kleins af aan leert bij een club als Ajax'. „De ze twee trainers, Van Basten en Van 't Schip, kenden me al zo goed van Ajax. Ze weten wat mijn kwaliteiten zijn. Ze weten ook dat ik alleen nog maar beter word. Toen ze weggingen bij het tweede elftal van Ajax, hebben ze me allebei nog verteld aan welke punten ik moest gaan wer ken om me als speler verder te ontwikkelen." Grappig dat in Roemenië juist de jongste én de oudste veldspe- ler voor de punten zorgden. Want naast Babel speelde de 31-jarige Cocu een opmerkelij ke rol. Opgelapt en bijgesteld door de medische staf van Oranje haal de hij op het nippertje de inter land in Boekarest. Met pas veer tig seconden op de klok prikte hij vervolgens de 0-1 binnen, die hij toeschreef aan de hoek schop van Arjen Robben. Binnenkomer Cocu omschreef zijn treffer la ter als een fantastische binnen komer. „Want ik had niet echt een briljante voorbereiding ge had op deze wedstrijd. Het was ook niet makkelijk op het eind. Maar voor het elftal heb ik toch wat kunnen betekenen." De PSV'er had rekening gehou den met een zware avond. Na de vroege goal kon Nederland zich concentreren op het in stand houden van de organisatie. „Het stond als een huis. Maar wat bij deze groep ook belangrijk is, is dat iedereen op een heerlijke ma nier meeleeft. Iedereen voelt zich erg betrokken bij het elftal. Zelfs de jongens die vanavond op de tribune zaten. Dat is niet makkelijk als je alle duels hier voor hebt gespeeld." GPD Ryan Babel had tegen Roemenië geen last van plankenkoorts en ging de strijd met onder meer Petre (links) en Ogararu brutaal aan. foto Marcel Antonisse/ANP gen. Mocht het aanvalsplan te gen Armenië haperen, dan zal de PSV-spits het breekijzer zijn. „Er waren niet veel mogelijkhe den om een buitenspeler te selec teren", zei Van Basten. „En dit is ook wel gunstig. Als het tegen Armenië wat moeizaam zou gaan, kunnen we altijd nog de ballen hoog voor de pot gooien." 'Lange Jan' kreeg zondag tele foon van de bondscoach, die de Tukker drie simpele vragen stel de. Of hij fit was, of hij zich bij Oranje wilde voegen en of hij kon. Vennegoor of Hesselink: „Hiervoor wilde ik graag twee de paasdag opofferen. Sterker, hiervoor mogen ze me altijd bel len." Vennegoor of Hesselink (26) is geen debutant. Onder Louis van Gaal mocht hij al en kele keren aan Oranje ruiken. Hij debuteerde in oktober 2000 tegen Portugal, zijn tweede en tot nog toe laatste interland da teert van februari 2001, thuis te gen Turkije. In beide duels viel de aanvaller 25 minuten voor tijd in voor Patrick Kluivert. Mede daarom gierden de zenu wen hem niet door de keel, toen hij zich gisteren meldde. Toch was hij zo verguld als een kind met de invitatie. „Ik ben heel erg blij dat ik hier mag zijn. Je hoopt er op, maar als je ziet wel ke spitsen Nederland heeft, dan weet ik waar ik sta. Daar ben ik reëel in. Ik heb al een paar keer in de voorselectie gezeten, dat de bondscoach nu ook aan me denkt, vind ik hartstikke mooi." Oranje staat morgen een ander duel te wachten dan de pot in Boekarest. Armenië is een voet baldwerg en was zaterdag in ei gen huis maar net sterker dan Andorra (2-1). „We hebben za terdag bewezen dat we verdedi gend goed staan. Nu moeten we laten zien dat we ook een wed strijd op de helft van de tegen stander kunnen bepalen. Dat wordt het huiswerk voor de ko mende dagen", doceerde Van Basten. De bondscoach zei niet van plan te zijn het Nederlands elftal op veel plaatsen te veran deren. Arjen Robben werd zater dag uitstekend vervangen door Ryan Babel, maar gisteren oefen de Oranje toch kortstondig met het drietal Castelen, Van Nistel- rooij en Kuijt voorin. „Veel ver schil tussen een voorhoede met Babel of Castelen is er niet", al dus de bondscoach. „Het kan al lebei." De enige Oranje-klant die giste ren apart trainde, was Joris Mat- hijsen. De verdediger van AZ heeft last van een knie. Volgens Van Basten komt zijn meespelen tegen de Armeniërs niet in ge vaar. De eerste Nederland-Ar- menië uit de historie begint mor gen om 20.30 uur. GPD Maak een proefrit bij AutoTeam e MWW.MfoHMIIil.At /s PR I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21