)pnieuw zeebeving bij Sumatra Zes gewonden bij twee ongevallen in Zeeland alkenende II lijkt gered Parlement Kirgizië kiest voor Bakijev I 14° izekerheid over tsunami leidt tot paniek en grootscheepse evacuaties Mabel bevallen n dochter Luana Kamervragen over treinverbinding Winnend Oranje verliest Robben Tegenslag voor Michael Jackson KIES NU VOOR ADSL MET GRATIS DRAADLOOS MODEM T.W.V. EUR 199,-. 1L ZO 3 OO O legen wegend bewolkt, nevelig en vooral Lde kust lang mistig. Verder ook af en (buiige regen. Maxima rond 14 graden. jaargang no. 73 idag 29 maart 2005 nummer 1,25 kantieXperts® MIDDELBURG R05A 24. tel. 0110-650100 rosa.middelburg@vakantiexperts.nl ieder wat wils! Glastuinbouw hoeft nooit nee te verkopen door Remco Reidinq BISJKEK - Oppositieleider Ba kijev is door het nieuwe parle ment van Kirgizië uitgeroepen tot premier. Daardoor is hij au tomatisch ook fungerend staats hoofd. De nieuwe volksvertegenwoordi ging, gekozen tijdens omstreden verkiezingen die de aanleiding waren voor de verdrijving van president Akajev, blijft toch aan. De maatregelen moeten een einde maken aan de politieke chaos en verdeeldheid in het land. De voorzitter van het nieu we parlement, Tekebajev, sprak van 'kardinale beslissingen'. „Ik ben geen man van compromis sen, maar dit keer was dat echt nodig. Het gevaar van een con trarevolutie was reëel." De benoeming van Bakijev tot premier was in strijd met de grondwet. „Maar we moesten die beslissing wel nemen zónder de president", zei Tekebajev. „We hopen dat dit de laatste keer is dat we de wet moeten breken." Buiten het parlement, waar hon derden mensen zich hadden ver zameld was de sfeer grimmig. Zij belaagden Tekebajev toen hij naar buitenkwam. „Waar voor hebben we dit allemaal ge daan?", riep een vrouw uit Jalal Abad, een van de steden in het zuiden waar de volksopstand be gon. „Toch niet om het nieuwe parlement zich te laten installe ren en Akajev terug te krijgen?" Premier Bakijev heeft gisteren zijn voorganger 'garanties' toe gezegd als hij terugkomt naar het Centraal-Aziatische land. De bedoeling is dat er in Kirgi zië op 26 juni vervroegde presi dentsverkiezingen worden ge houden. GPD pagina 4 aanhang Akajev zint op wraak op zuiderlingen geen tsunamigolven zijn gecon stateerd in het gebied rond het epicentrum'. Het tsunami-alarm werd gege ven na de zeebeving die plaats vond in hetzelfde gebied waar eind vorig jaar de alles verwoes tende vloedgolf ontstond. Direct nadat het tsunamicentrum een waarschuwing had uitgegeven, namen de regeringen van Thai land, Indonesië, Sri Lanka en In dia het zekere voor het onzekere en sloegen alarm. Sri Lanka ging over tot grootscheepse eva cuaties van die gebieden die eer der getroffen werden. Rapporten Indonesische autoriteiten deel den gisteravond laat mee geen rapporten over hoge golven te hebben binnengekregen. Mede delingen dat er op Sumatra geen tsunami op komst was, wer den door de bevolking niet ge loofd. Op veel plaatsen ontstond paniek na de eerste berichten over de beving. Overal holden mensen de straten op, op zoek naar veiliger plekken. In grote gebieden viel de stroom uit. As sistent-secretaris-generaal van de VN J. Egeland in Sumatra meldde geen schade veroor zaakt door vloedgolven te heb ben gezien. Maar hij voegde daaraan toe geen volledig over zicht te hebben. De tsunami van tweede kerst dag kostte aan bijna 300.000 mensen het leven, van wie de meesten op Sumatra. De aardbe ving die de gigantische zeemas sa in beweging bracht had een kracht van 9,3 op de schaal van Richter. De autoriteiten van de bij de vorige vloedgolf zwaar ge troffen Indiase eilandengroep Andaman en Nicobar gaf direct een voorwaarschuwing af. De Thaise regering waarschuw de eveneens. „Veel mensen aan de westkust moeten voorzichtig zijn", zei de man die belast is met het tsunami-waarschu- wingssysteem. „Trek naar hoger gelegen gebieden", aldus S. Dhammasaroj. Duizenden men sen zijn gevlucht. GPD/RTR Prinses Mabel heeft zaterdagavond in Londen het leven geschonken aan een dochter. De baby werd om 19.17 uur plaatselijke tijd geboren en woog 3085 gram. Het vierde kleinkind van de koningin heet Luana. Haar volledige naam luidt Emma Luana Ninette Sophie. Prins Friso laat weten dat hij en Mabel erg gelukkig zijn. De Kamerfracties van CDA en WD willen van staatsse cretaris Schultz van Haegen weten of de Nederlandse Spoorwegen inderdaad van plan zijn de intercity-verbin ding tussen Zeeland en Amsterdam op te heffen als de ho gesnelheidslijn klaar is. Volgens WD-Kamer- lid Geluk mogen Zeeuwen niet op deze manier gedwongen worden, te betalen voor de HSL. Het Nederlands elftal won zaterdagavond de WK-kwa- lificatiewedstrijd bij Roe menië. Via goals van Cocu en Babel werd het 0-2. Maar Oranje, dat morgen Armenië treft, verloor Ar jen Robben. De spits van Chelsea raakte geblesseerd en is door bondscoach Mar co van Basten vervangen door Jan Vennegoor of Hesselink. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio 8e Televisie: 6; Gezondheid: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Buitengebied: 17, 18 en 19; Sport: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Inwoners van Banda Atjeh zijn uit voorzorg gevlucht naar de Baiturrahman-moskee in hun stad. foto Tarmizy Harva/RTR Bij de aanrijding in Kerkwerve werd een auto totaal vernield; de andere raakte zwaar beschadigd. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze regioredactie KERKWERVE - Bij twee ernsti ge ongevallen, in Kerkwerve en Hoek, zijn het afgelopen week einde in totaal zes gewonden ge vallen. Bij een aanrijding op de krui sing van de Florisweg en de Dui- vendijkseweg in Kerkwerve vie len gistermiddag vier gewon den. Een 42-jarige automobilis te uit de gemeente Schouwen Duiveland reed op de Florisweg. Vermoedelijk verleende zij op het kruispunt geen voorrang aan een voor haar van rechts ko mende 48-jarige automobilist uit dezelfde gemeente. Deze man zat met twee gezinsleden in zijn auto, een 37-jarige vrouw en een jongetje van 5 jaar. Alle drie de inzittenden raakten ge wond. Vader en moeder braken het borstbeen en het zoontje raakte gewond aan zijn heup. Al le gezinsleden blijven, ter obser vatie, in het ziekenhuis. De 42-jarige automobiliste is SANTA MARIA - Het proces te gen de van kindermisbruik be schuldigde popster Michael Jackson heeft een wending geno men. De aanklagers kunnen vijf andere jonge mannen, die door Jackson zouden zijn betast, als getuigen oproepen. ANP ook overgebracht naar het zie kenhuis; na behandeling mocht zij weer gaan. Bij haar werd een hoofdwond gehecht; bovendien hield zij een hersenschudding aan het ongeval over. Twee 18-jarige inwoners van Temeuzen raakten zaterdaga vond gewond bij een eenzijdig ongeval op de Binnendijk in Hoek. De automobilist, die te veel alcohol had gedronken, raakte door onbekende oorzaak van de weg en reed tegen een boom. De chauffeur werd met hoofd- en schaafwonden naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. Zijn passagier raakte be kneld en moest, nadat hij door hulpdiensten was bevrijd, met hoofdletsel naar een ziekenhuis in Gent worden overgebracht. (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 3 weken voor €6,- lk geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00) CD per jaar met automatische incasso 222.50). Ipostlbankreteningnummer 8»711688«555530 Kijk op www.pa.nl'abonneten, bel gratis "J-0231231 of stuur deze bon naar PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland Frank Hendrickx iHAAG - De partijtop van heeft besloten niet uit het iet-Balkenende II te stap- In ruil daarvoor zijn de re- gspartijen CDA en WD ak- 1 gegaan met een hervor- van het omroepbestel en miljard euro extra voor on- rijs en innovatie. leden van D66 moeten zich uitspreken over het ak- ld, maar prominente ers en de meeste regionale Üngen hebben al gezegd te zullen stemmen. Op het iterie van Balkenende be ien de drie partijen zater- een akkoord over voortzet- vanhet kabinet, zal deze week een nieuwe ister van Bestuurlijke Ver- tóng bekendmaken. Fractie- zitter Dittrich voert overleg drie kandidaten. De belang de gegadigde lijkt D66-par- tijvoorzitter Pechtold te zijn, die zaterdag ook bij de onder handelingen werd betrokken. Aanstaande zaterdag zal het par tijcongres van D66 in Den Haag stemmen over het akkoord. Pro minente partijleden als Terlouw en Van Boxtel en de meeste pro vinciale afdelingen hebben in middels hun steun uitgespro ken. Ook de Jonge Democraten zijn tevreden met het onderhan delingsresultaat. Vooral de miljard euro extra voor onderwijs en innovatie valt goed bij de achterban. Minder tastbaar zijn de toezeggingen die WD en CDA hebben ge daan op het gebied van bestuur lijke vernieuwing. De opvolger van de vorige week opgestapte De Graaf zal onder zoek moeten doen naar een 'bre de agenda van bestuurlijke ver nieuwing'. Volgens Balkenende erkennen alle partijen dat de re latie tussen kiezer en gekozene versterkt moet worden. Een eerste verandering is het vergroten van de invloed van voorkeurstemmen bij de verkie zingen. Kandidaten kunnen daardoor makkelijker in het par lement komen zonder dat ze door hun partij hoog op de kies lijst zijn gezet. De PvdA leidde vorige week de kabinetscrisis in door tegen de gekozen burgemeester te stem men. Minister De Graaf stapte op toen er vervolgens binnen het kabinet weinig animo be stond om een nieuw kiesstelsel door te voeren, een andere be langrijke doelstelling van D66. Het kabinet besloot zaterdag het wetsvoorstel voor dat kies- stelstel in te trekken. GPD pagina 3 omroepbestel op de schop pagina 4 commentaar geloofwaardigheid D66 wankelt Achterban (Advertentie) inze redactie buitenland ARTA - Grootscheepse uaties in Thailand en ri Lanka, mogelijk tien- n doden op het Indone- t eiland Nias, veel pa- en onzekerheid of er rel of geen nieuwe tsu- i ontstaat. Dat is de lopige balans enkele ina de zeer zware zeebe- bij Sumatra gister- ul. ris sluiten niet uit dat de ig, met een kracht van 8,7 schaal van Richter wel de- een nieuwe enorme vloed- reroorzaakt. „Er komt een golf aan. Waarschijnlijk in chting van Sumatra, maar ,anka en Afrika kunnen worden getroffen", zei S. h van het Amerikaanse Dgisch Onderzoekscentrum Angeles gisteravond laat. directeur R. Ceassaro van unami Waarschuwingscen- voor de Grote Oceaan e dat er waarschijnlijk loedgolf is ontstaan die dit over de Indische Oceaan naar de veel verder gelegen den Mauritius en Madagas- Oost-Afrikaanse kust. iunamialarmcentrum in had eerder echter meege- 'de autoriteiten ervan nnnen gaan dat er geen ge- als drie uur na de beving anp - bron: usgs Bij elk ADSL-abonnement van XS4ALL ontvangt u nu een gratis modem. Hoe hoger de snelheid hoe mooier de aanbieding; bij ADSL Basic en Fast ontvangt u gratis een draadloos modem t.w.v. EUR 199,-. Bovendien betaalt u geen aansluitkosten. Het totale voordeel kan daarmee oplopen tot EUR 273,95. Dit aanbod geldt tot 31 maart 2005. Ga naar Primafoon, t for Telecom of kijk snel op www.xs4all.nl de professionals INTERNET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1