Clinge trekt veel bekijks Indijker Del Campo woonde in Willemsburg Die gasten bellen ook altied at ongelegen komt Nieuwe raadkaart cf^EK\ De Witte Bergen is een meertje in het natuurgebied aan de oostkant van Clinge. foto Het Zeeuwse Landschap Rondom Clinge vindt je nog tal van stukjes bos, soms van slechts enkele vierkante meters, soms enkele hec taren groot. De Clingse bossen ten westen van Clinge zijn vrij bekend, maar dat er aan de oostkant ook een natuurge biedje ligt wat zeker de moeite waard is, weten minder mensen. Dit gebied staat bekend als de Clingepolder. Als je oostwaarts wandelt vertrek kend van het oude Clitex-ter- rein, kom je al gauw bij het eer ste stukje bos. Het ligt net ach ter de tennisvelden van Clinge naast het terrein van stichting Tragel. Deze bosjes zijn rijk aan allerlei vogels. Tijdens een wandeling in het vorig broedseizoen was er een oorverdovend gepiep te ho ren. In een grote eik zat een prachtig rond gat ter grootte van een jampotdekseltje. Het leek wel of er met een passer een cirkel was getekend die ver volgens met de decoupeerzaag netjes was uitgezaagd. Het was een nest spechten. Even later kwam een grote bonte specht die de luid piepende jongen van eten voorzag. Spechten zijn in de buurt van Clinge geen bijzonderheid. In de tuinen zitten regelmatig groene en bonte spechten en in de Cling se bossen kunnen zelfs zwarte spechten voorkomen. Die zijn in tegenstelling tot de andere spechten moeilijk te zien. Verder lopend over het terrein van stichting Tragel kom je oos telijk op een pad naar camping fort Bedmar. Hier staat na een paar meter een grenspaal uit 1843 met het nummer 274. Zo, over Belgisch grondgebied, wan del je langs de camping. De cam ping en het terrein waar week endhuisjes staan, zijn zeer bo- menrijk. Voorbij fort Bedmar linksaf slaand kom je bij een natuurge biedje genaamd De Weelkens. Aan het begin van dit gebied kun je kiezen: lopen over de met bomen begroeide dijk of onder- langs het gebiedje in. Hier staat opnieuw een grenspaal. Deze heeft nummer 273. Blijkbaar wordt er genummerd van oost naar west. Bij de ingang van De Weelkens staat een bord van Staatsbosbeheer met uitleg over het gebied. Het vertelt dat Clin ge op een dekzandrug ligt die achtergebleven is na de laatste Ijstijd. Het is een duinrestant. Op de meeste plaatsen is deze dekzandrug bedekt met zeeklei, maar hier niet. Dit heeft tot ge volg dat hier nog zeldzame die ren en planten voorkomen zoals de moerashertshooi, het onder gedoken moerasscherm en de dwergbies. De vennetjes die in het gebied liggen, zijn zoet en zijn deels restanten van de gracht van het voormalige fort Bedmar. Hier komt de kleine modderkruiper voor, een be schermde vissoort. Je vindt hier meer dan tien verschillende soor ten - deels felgekleurde - libel len, terwijl het overgrote deel van Zeeland het met veel min der soorten moet stellen. De planten en dieren hier zijn gevoelig voor veranderingen in het milieu en verontreiniging van bodem en water. Daarom mogen de oevers niet worden be treden. De Weelkens liggen er op het moment wat rommelig bij, maar daar is alle reden voor. Afgelopen winter zijn de bomen langs de vennetjes gekapt om De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. bladval in het water tegen te gaan. Het is de bedoeling dat de vennetjes uitgebaggerd worden zodat de vissen weer voldoende zuurstofrijk water krijgen. Het bladafval vormde een dikke, stinkend zwarte laag. De machi nes die gebruikt zijn om de ge rooide bomen af te voeren, heb ben het pad langs De Weelkens bijna onbegaanbaar gemaakt. Je komt er zonder laarzen niet doorheen. Vanuit De Weelkens teruglopend richting Clinge, kom je bij De Witte Bergen, een door mensen gegraven meertje dat over is gebleven na zandwin ning. Hier vist de plaatselijke visclub en 's zomers wordt er ge zwommen. Vaak hoor je hier in eens de langgerekte klagende kreet van de buizerd (pie-joew). Meestal hoor je dan na enige tijd een tweede vogel roepen en dan zie je ze langzaam'maar sta tig met een draaiende beweging boven de bossen uitstijgen. Deze draaiende beweging die ze bij het opstijgen maken, heeft ze de bijnaam zonnedraaier gegeven. Soms zie je een buizerd die bijna voor de helft of meer crèmekleurig is. Gelukkig zie je ze steeds vaker. Natuurlijk zijn er nog veel meer vogels en bijzondere planten waar te nemen in dit toch wel unieke stukje Zeeland. Het is een ideaal wandelgebied waar zowel de doorgewinterde lief hebber als de argeloze wande laar volop van zijn of haar ga ding vindt. Kitty Galle Kitty Galle is medewerkster ex terne betrekkingen bij het Zeeuwse Landschap. dinsdag 29 maart 2005 Ik denk: da gooien me in de groepterwijl ik de hoorn op het telefoontoestel leg. 'n Kêê kieken wa da de rest dao van zegt. In gedachten ga ik nog even het praatje na van die mooie heer door de telefoon. „Als je je tele foonrekening via onze maat schappij laat lopen, dan bel je veel en veel goedkoper. De oude rekening voor het gebruik van de lijn blijf je natuurlijk hou den, maar het gaat om de kosten van de gesprekken." Ik loop naar de tafel terug en ga verder met eten. Die gasten bel len ook altied at ongelegen komt, denk ik. 'Oe kunnen ze 't zien? Ik schep nog eens m'n soep op. Gelukkig, die is nog warm. Goekööper Die binnen bie Tele-twêê vee goekööper, roept een blonde col lega door de kantine. De vaste kosten ee. En dao bel je dan nog drie'onderd menuuten voo niks ook ee. En met een overtuigende stem roept ze, dat ze al een half jaar bij. die club zit. Je krijgt een prachtige rekening. Met een ge weldig overzicht. Je ziet zo één, twee, drie met wie je allemaal hebt gebeld de afgelopen twee maanden en hoe lang het ge sprek heeft geduurd. Mao dan stao je toch ook nii mêêr in 't tillefoonboek?vraagt Adrie, die zich nu ook met het gesprek bemoeit. Meestal zegt hij niks, eet hij zijn broodje tar taar of neemt hij een bakje soep. Erwetensoep, staat er op het bord bij de balie. Vandaag erwe- tensoepen. Eigenlijk: Erweten soep van de dag. Nog nooit was er zo'n run op die soep geweest. Zeker 'n nieuw soepje, da gaon 's probeeren. In een mum van tijd was de soep op en moet de nieuwe voorraad uit de vriezer gehaald worden. Dien erwetensoepe is toch wel 's lekker ee?, hoorde je links en rechts fluisteren. En vlug wordt er weer verder gelepeld. Erwe tensoep?, hoor ik iemand zeggen met verwonderde stem, wao zou tie van gemaokt ziin? Strooptocht Ja, en wat wil je dan? Natuur lijk moet ik die ook eens probe ren. Als iedereen zo over die er wetensoep praat. Ik besluit ook maar eens op strooptocht te gaan. Dus ga ik ook met een le pel uit de voorradenbak langs de balie en blijf ik even bij die erwetensoep staan. Inmiddels is de rij achter me al flink aange groeid. Nog nooit was er zo'n run op de soep. Even kijk ik op zij en zie dat de rij al flink is aangegroeid. Judder gaon ach ter 't net vissen, denk ik. Mao dan ao je ook mao êêder moeten kommen. Van de man die naast me staat en met zijn dienblad te gen het mijne staat te ramme len, trek ik me niks aan. Bij de broodjes is het moeilijk een keu ze te maken. Tartaor of ge- zoond, denk ik. Lange tijd om na te denken neem ik niet. Als ik wel nadenk, dan is het natuur lijk gezoond. Na al die reclames over te dikke mensen en het slan ken, is dat geen probleem. Maai de natuur is sterker dan de leer. En als je niet je verstand ge bruikt, dan val je terug op je in stinct. M'n ogen prikken al in het broodje tartaar. Nêê joegen, nii doen, laot noe 'iere ook 's zien, dat je op twii bêênen staot, zegt een stemmetje in me. En automa tisch pak ik het broodje gezond van de toonbank. Zie je we, da je 't kan, gaat het stemmetje triomfantelijk verder. 7c Wist 't wè. 't Is maor even piine: net as je in twiistrijd staot. Bij de kassa reken ik af. Joe ken- ne kik toch wè?, vraag ik aan de vrouw die me het geld terug geeft. Ze knikt en zegt dat ze me kent van vroeger, van de boot. Ze heeft nu ander werk gevon den en ze moet gelukkig niet meer naar de overkant. Stikke leutig joengen, zegt ze. En of d'r toko nogal loopt. Da zie je wè zeker ee, vooral de soepe. Ik schuifel naar een leeg plekje in de kantine van de grootste ge meente van Zeeland. Gelepel Ik geniet van m'n broodje ge zond. En van m'n soepje. Ik hoor niks meer dan het ritmisch gelepel in de soepkoppen. Ik denk: Erwetensoep, erweten soep. En ik kijk naar het bord bij het buffet. Een betere recla me is er niet nodig voor een nieuw product. Daar hoef je niet voor op te bellen onder etenstijd. Rinus Willemsen Agenda: Het Zeeuws Jongenskoor en Ma- thieu van Bellen geven zondag (3 april) een concert in het Kerk je van Ellesdiek (Ellewouts- dijk). Aanvang: 14.30 uur. Toe gang €7,-. Door dat huwelijk in 1833 kwam hij in het bezit van een deel van de slikken Rumoirt en Nicke, weet C. Jasperse in Ter- neuzen. „Hij heeft het resteren de deel erbij gekocht en onder eigen beheer in 1847 ingedijkt. De polder kreeg de naam van zijn vrouw: Anna Jacobapolder. In de eerste jaren werden er vier boerderijen gebouwd en in 1853 werd met de bouw van het landhuis begonnen, dat in 1854 klaar was. Rondom werd een bos van twee hectare aange legd. Hiervoor werden veel oudere bomen aangevoerd." Jasperse geeft aan dat het land goed Willemsburg (niet te ver warren met een van de boerde rijen die ook zo heette en even eens is gesloopt) meer dienst deed als tweede woning. De eer ste woonplaats van de familie was Den Haag. Willem Frederik overleed in 1879 in huize Wil lemsburg. Hij was nog enkele jaren burgemeester van Sint-Philipsland. „Na zijn dood kwam het land huis in bezit van zijn oudste zoon Jan Willem (1834-1918), gehuwd met de Engelse Lydia Smith.. Al voor diens overlijden werd het landhuis verkocht aan Johannis Jacobus Roth. Die liet het in 1917 helaas slopen en op de plaats ervan werd een boom gaard aangeplant", aldus Jas perse. Inzender Stevense geeft aan dat de Anna Jacobapolder aanvan kelijk behoorde tot het grondge bied van Bruinsise, later tot dat van Sint-Philipsland. Hij noemt Del Campo een belangrijk fi guur op het eiland. Koning Wil lem III benoemde hem tot rid der in de orde van de Nederland se Leeuw en hij was ook lid van de Stanislausorde van Rusland en de Leopoldsorde van België. De eerste behuizing op het pas bedijkte land stelde niet veel voor. Del Campo laat de schuren en woningen voornamelijk uit sloopmateriaal optrekken. De leidinggevenden woonden waar nu buurtschap De Sluis ligt. De arbeidershuisjes werden vooral aan de Noordweg ge bouwd. Huwelijkstrouw Kerkdiensten werden aanvanke lijk in meestoof Wilhelmina Re- gina gehouden. Een school was er ook al. De verhalen doen de ronde dat Del Campo die liet bouwen om zo zijn buitenechte lijke nageslacht een goede oplei ding te kunnen geven. De man nam het met de huwelijkstrouw niet erg nauw, zo was algemeen bekend. Er werden er nogal wat onjuiste namen genoemd. Onder meer die van de buitenplaatsen Duin vliet, Eikenoord, Schoonoord en Overduin tussen Oostkapelle en Domburg, Mon Plaisier en Heesterlust in Schuddebeurs, buurtschap Eversdijk en het huis van dokter Kok in Bruinis- se. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: E. Geense-Verwijs, Sint-Philips land, P. Kempeneers, Aagteker- ke en J. C. Joziasse, Middel burg. De raadkaart van vorige week is in september 1904 gestuurd naar 'mejuffrouw Jan netje Koets, p/a den heer Joos- se, bakker, Arnemuiden'. Door wie is niet duidelijk. Wel geeft het poststempel Anna-Jacoba- polder aan en dat klopt met de vermelding onderop de kaart. Huize Willemsburg is afge beeld. Het fraaie huis op de nieuwe raadkaart uit de col lectie van Hans Lindenbergh staat in een regio niet zo ver van Sint-Philipsland. De vraag is na tuurlijk: in welke plaats staat dit gebouw? Nadere bijzonderheden over naam, ligging, bewo ners - kortom, over de geschiedenis van het huis, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 2 april worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Voor drie inzenders van een goede oplossing is een waardebon beschikbaar. Er waren evenveel goede als fou te inzendingen. De buitenplaats achtige huizen zijn kennelijk moeilijk uit elkaar te houden. Extra moeilijkheid is dat huize Willemsburg al tegen het eind van de Eerste Wereldoorlog is gesloopt, zoals E. Geense-Ver wijs uit Sint-Philipsland meldt. „Men sprak er van het Witte Huis." C. F. Stevense uit Middelburg - en ook anderen - herinneren er aan dat het huis zijn naam dankt aan de stichter ervan, Wil lem Frederik del Campo ge naamd Camp. Die liet het om streeks 1854 bouwen. Del Campo genaamd Camp was een belangrijk bedijker op Sint-Philpsland. Stevense ver telt dat de man 3 november 1801 geboren is te Loga in Oost-Friesland. Hij was aanvan kelijk militair, majoor der ge nie, en ook civiel ingenieur. Hij trouwde met Eva des Tom bes-de Jonge en later met Anna Jacoba van Sonsbeek, dochter van de burgemeester van Mid delburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18