londerdduizenden erslaafd aan pillen IC Charles stuurde uitnodiging Willem-Alexander per post Deltaland Chinese maffia werkt in Haagse casino's ierlanders slikken zich suf Groene baret landmacht verdwijnt na een jaar tie houdt achte van orisme aan Snel uitsluitsel longkanker NS verhalen schade op vandalen Tbc-besmetting ziekenhuis Benzineprijzen op recordhoogte Ruzie vertraagt metrobouw Vrouw voor 35 cent beroofd Private LinkVPN Connections www.privatelink.nl 2e PAASDAG GEOPEND GRATIS v- 'X 26 28 v- li" 4 - zaterdag 26 maart 2005 ;a van Beek IAAG - Honderdduizen- ederlanders slikken lan- een jaar vrijwel dage- iap- en kalmeringsmidde- •risartsen doen weinig om bruik van deze middelen dringen. Het aantal re- dat wordt uitgeschreven zelfs: van 10,4 miljoen in naar 11,3 miljoen vorig gen die lijken op de oorspronke lijke klachten. Uit cijfers van de Stichting Far maceutische Kengetallen blijkt dat het aantal uitgeschreven re cepten van benzo's nog steeds toeneemt. Het aantal gebruikers daalde echter licht: van 1,9 mil joen mensen in 1999 naar 1,7 miljoen in 2004. Hoevelen lang durig slaap- en/of kalmerings middelen gebruiken is niet exact bekend. Volgens het IVO zijn er honderdduizenden. Benzo's staan in de topdrie van meest verstrekte middelen. Het slaap- en kalmeringsmiddel oxa zepam staat in Nederland op nummer een, het slaapmiddel te- mazepam op nummer drie. Oxa- pam en temazepam nemen sa men bijna de helft van alle ver strekte benzo's voor hun reke ning. Paracetamol staat overigens op de tweede plaats. Het Neder lands Huisartsen Genootschap adviseert de slaapmiddelen voor ten hoogste drie weken voor te schrijven en de kalmeringsmid delen voor niet langer dan drie maanden. De praktijk blijkt weerbarstiger. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Koninklijke Landmacht schaft de groene ba ret ruim een jaar na invoering er van weer af. Alle militairen krij gen in plaats daarvan een blauw groene (petrol) baret, zodat die duidelijk te onderscheiden is van de groene baret van de com mando's. Dat heeft landmachtbevelheb ber luitenant-generaal M. Ur- lings besloten, zei een woord voerder van het ministerie van Defensie gisteren. Zo'n 36.000 baretten worden de komende maanden geleidelijk vervangen. Daarmee is een bedrag van 200.000 euro gemoeid. Wat er met de oude baretten ge beurt, is nog niet helemaal dui delijk. Zij gaan waarschijnlijk in de verkoop, zoals dat altijd met overtollig materiaal van De fensie gebeurt. Het kan ook zo zijn dat de baretten worden ge schonken aan bijvoorbeeld het nieuwe leger in Irak. Het Korps Commandotroepen en de Stichting Redt de Groene Baret, die zich in de nieuwe kleurschakering kunnen vinden, hebben zich altijd verzet tegen de bredere invoering van de groenkleurige baret. De stich ting begon vorig jaar een bodem procedure tegen het ministerie om het groene hoofddeksel ex clusief voor commando's te be houden. ANP Instituut voor Onderzoek Volle wegen naar vakantieoorden Leefwijzen Verslaving en het Erasmus Medisch in Rotterdam hebben loek gedaan naar het ge- van slaap- en kalmerings- iendiebezodiazepinen be- i(benzo's). Dit zijn midde- librium, valium, seresta, jam en temazepam. Hoe- éze middelen maar korte erken, worden zij vaak ja- iitereen gebruikt. Bij lang- gebruik zijn deze midde- ïk verslavend en schade- or de gezondheid. Vooral azijn grootgebruikers. 'onderzoek onder bijna izend Rotterdamse sers blijkt dat artsen jet altijd moeite doen om jgduiïg gebruik van de a terug te dringen. lidee i de onderzoekers zijn er jk verschillen in voor gedrag bij huisartsen, igen proberen het langdu- bruik flink terug te drin- fe hebben nog weinig pa die deze middelen lang stokken. Veel andere huis- aan de patiënt zelf a met het gebruik te stop- j hebben dan vaak geen hoeveel van hun pa- ide middelen al jaren ach- yoorgeschreven krijgen, omet slikken is voor pa- vaak moeilijk, omdat zij lingsverschijnselen krij- ÜRDAM - De politie kinderdag samen met de ale Recherche een 20-jari- i aangehouden in Amster- pverdenking van betrok- id bij terreuractiviteiten. ffldeüjk parket van het Ministerie heeft dit o bekendgemaakt. wordt ervan verdacht geronseld te hebben ie gewapende strijd. Ook man. mensen benaderd voor springstoffen. Bij irzoeking van de woning verdachte zijn ook een iter en mp3-bestanden in genomen. Plet landelijk ibevestigt dat het gaat om die eind vorige maand isroordeeld wegens bedrei- in Kamerlid Wilders. aouding lijkt een op zich- sande zaak te zijn, maar fezoek moet blijken of er aband is met de zaak te- leden van de Hofstad- DEN HELDER - In Den Helder staan op Goede Vrijdag lange rijen voor de veerpont naar Texel. Ook op de wegen naar Zeeland en de Veluwe was het gistermiddag veel drukker dan normaal. Zo'n half miljoen Nederlanders gebruiken het extra lange paasweekeinde om er op uit te trekken. foto Robin Utrecht/ANP AMSTERDAM - Mensen die naar een ziekenhuis zijn doorverwezen, omdat zij mogelijk longkanker hebben, kunnen binnenkort binnen één dag uitsluitsel krijgen. Het Nederlands Kanker Instituut - Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis in Amsterdam opent daartoe op 4 april een speciale polikliniek. In de polikliniek vinden alle noodzakelijke onderzoeken op één dag plaats. De specialisten bespreken de uitslagen aan het einde van de dag, waarna het behandelplan met de patiënt wordt besproken. ANP EINDHOVEN - De Nederlandse Spoorwegen gaan de schade claimen die drie minderjarige stenengooiers heb ben aangericht in Sittard. Dat hebben de NS gisteren la ten weten. Het gaat om jongens uit Schinnen (16), Sittard (17) en Scheemda (17), die onlangs werden opgepakt nadat ze vanaf een viaduct stenen naar auto's hadden gegooid. Ze hebben inmiddels dertig gevallen van vandalisme be kend, waaronder zes aan treinen. Daarbij gooiden ze rui ten van treinen in. Een locomotief kwam in botsing met een op de rails gezette ton met stenen. Ook legden ze een houten paal en een betonnen balk op het spoor. De drie worden vervolgd voor poging tot doodslag. ANP HILVERSUM - De medewerker in de keuken van het Zie kenhuis Hilversum bij open tuberculose is geconsteerd, heeft mogelijk vijf collega's besmet. De GGD heeft 61 me dewerkers onderzocht. De vijf zijn niet ziek en kunnen anderen niet besmetten. De GGD benadrukt, aldus het ziekenhuis, dat er geen risi co's voor patiënten en bezoekers zijn. Voor de zekerheid worden ook mensen onderzocht met wie de zieke mede werker minder intensief contact heeft gehad. ANP DEN HAAG - Marktleider Shell heeft gisteren voor de derde keer deze week de adviesprijzen voor benzines ver hoogd. De prijzen van euro ongelood en super plus zijn daardoor op recordhoogte gekomen. Euro ongelood kost nu 1,319 euro. Tot nu toe gold 1.315 euro, gemeten in oktober vorig jaar, als hoogste advies prijs ooit. Voor super plus is de nieuwe adviesprijs 1,373 euro. Het vorige record stamt eveneens uit oktober 2004 en was 1,369 euro. ANP AMSTERDAM - De bouw van de Amsterdamse metrolijn onder het IJ dreigt grote vertraging op te lopen door ruzie tussen de gemeente en bouwer Strukton. Het stadsbes tuur heeft in totaal 65 miljoen euro als tegenvallers ge boekt. Die wórden volgens de verantwoordelijke wethou der gecompenseerd door meevallers. Met de aannemer is onenigheid over geld en de gebruikte techniek waarmee onder het CS een complex meer-laags station wordt gebouwd. De bouw van een station onder de Vijzelgracht ligt al ruim drie weken stil door een ruzie tussen de hoofdaannemer en een onderaannemer. GPD Advertentie Full Service Internet Provider voor Professionals (Advertentie) door Hans Jacobs DEN HAAG - Prins Charles heeft de uitnodiging aan prins Willem-Alexander voor het bij wonen van zijn bruiloft met Ca milla Parker Bowles per gewone post verstuurd. Dat hééft een woordvoerder van de Britse troonopvolger gisteren gezegd. De brief is nooit aangekomen. „Misschien dat u verwacht dat dit via diplomatieke kanalen of koninklijke postduif gaat, maar dat is niet het geval", aldus de woordvoerder van Clarence House - het werkpaleis van de prins van Wales. Kenners van hofprotocol dach ten dat Londen vooraf zou heb ben overlegd met de andere ho ven over wie het huwelijk van Charles zou bijwonen. Vaak gaat er in zo'n geval ook een al gemene uitnodiging uit naar het hoofd van een koninklijke fami lie, die dan in eigen kring kan kijken wie er kan of wil gaan. „Dat is nu niet gebeurd. Er zijn persoonlijke uitnodigingen ver stuurd", verzekert de woord voerder van Charles. De brief is overigens wel wat later ver stuurd dan de andere. „Er was een misverstand." Maar dat ver klaart niet waarom de uitnodi ging Willem-Alexander en Maxi ma nooit heeft bereikt. De Rijks voorlichtingsdienst meldde woensdag dan ook dat'de prins van Oranje niet was uitgeno digd. Donderdag werd dat ont kend door Clarence House. Vertegenwoordiging Volgens Clarence House wordt geen nieuwe uitnodiging ge stuurd naar Willem-Alexander. „Hij weet dat er een is gestuurd, maar hij laat zich vertegenwoor- Wat vim o au ZO MOOI AAN NOU VER.DOMAA& DIT SCHILOER-^J van onze redactie binnenland DEN HAAG - Casino's in Den Haag blijken het werkterrein te zijn van gewelddadige Chinese criminelen die leningen verstrek ken tegen een extreem hoge ren te. Wie de schuld niet op tijd af lost, wordt door de malafide geldschieters mishandeld en be dreigd. Het geld wordt voornamelijk verstrekt aan illegale Chinezen, die daar niet op een reguliere manier aan kunnen komen. Dat staat in verklaringen die slacht offers van deze praktijken heb ben afgelegd tegenover recher cheurs van het Haagse Ban- dit-team. Het team doet onder zoek naar de moord op een 32-ja- rige Chinees uit Den Haag. De man werd op 29 januari doodge schoten in het Swiss Casino aan het Spui. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de Fat Kee-ben- de. De aanleiding voor de liquidatie is waarschijnlijk een ruzie tus sen de Fat Kee-bende en andere Chinese criminelen van de Ming-groep. De bendes houden zich bezig met het lenen van geld tegen woekerrentes aan Aziaten in de stad. De Fat Kee-bende zou vooral opereren vanuit het Holland Casino in Scheveningen en een automaten hal aan de Dagelijkse Groen markt. De Ming-groep komt uit Rotterdam, maar is sinds een jaar ook in Den Haag actief. Le den van de Ming-bende ontmoe ten hun klanten in het Swiss Ca sino aan het Spui. Doordat de Ming-groep probeert klanten van de Fat Kee-bende af te pik ken, bestaan er grote spannin gen tussen de twee bendes. Kort voor de fatale schietpartij op 29 januari ontmoetten leden van de twee bendes elkaar op de eerste etage van het Swiss Casi no. Volgens getuigen is er een korte ruzie geweest, waarna het slachtoffer op de begane grond van het casino door zijn hoofd werd geschoten. De schutter zet te zijn wapen na de moord ook tegen het hoofd van een tweede man. Omdat het pistool weiger de, kwam hij er levend vanaf. De vier personen die de politie na de schietpartij aanhield beho ren tot de Ming-groep. GPD digen door zijn broer Constan- tijn", aldus de woordvoerder. „We zijn tevreden met die Ne derlandse vertegenwoordiging." Namens de Oranjes zijn de in Brussel wonende prins Constan- tijn en prinses Laurentien erbij. De Belgische post heeft hun uit nodiging wel bezorgd. Van de Belgische koninklijke familie is niemand uitgenodigd, aldus Cla rence House, dat daar voor ver der geen reden gaf. GPD ARNHEM - Met de aanhouding van tientallen jongeren uit Arn hem heeft de politie een jeugd bende opgerold, die voor niets terugdeinsde. Ze beroofden met geweld zelfs een vrouw voor het luttele bedrag van 35 eurocent. De jongeren, veelal minderjari gen, worden door de politie ver antwoordelijk gehouden voor ruim dertig straatroven en tien tallen andere delicten die ze eind vorig jaar en begin dit jaar hebben gepleegd in Arnhem. Voor de aanhouding van de jon geren was een speciaal recher cheteam verantwoordelijk. De elf jongeren, allemaal tussen de 14 en 18 jaar, die nog vastzitten, vormen volgens de politie de harde kern van de bende. Zij gin gen in wisselende samenstelling op pad om mensen geld en spul len afhandig te maken. Hun slachtoffers waren vaak (oude) vrouwen die alleen over straat liepen. Ook hebben zij een verstandelijk gehandicapte beroofd. Ze bedreigden hun slachtoffers, maar schuwden ook fysiek geweld niet om de waardevolle spullen in handen te krijgen. Vrouwen die bijvoor beeld hun handtas niet snel ge noeg afstonden, werden met een vuist in hun gezicht geslagen. De buit bestond veelal uit geld en mobiele telefoons. GPD "Hardglas opent perspectief voor interieurcreaties" Vraag ons om advies een vrijblijvende offerte PRIIMS 8LA1 PAUL KRUGERSTRAAT 288, 4381 WR VLISSINGEN Postbus 38, 4380 AA Vlissingon T. 0118-413351, F. 0118-419882, Einfo@pnns-glas. Snel en veilig communiceren met spraak en data tussen uw bedrijfsvestigingen onderling en uw thuiswerkers. Kijk voor meer informatie op: Naereboutstraat 22 4461 GT Goes T 0113 - 274 278 F 0113 - 274 279 (Advertentie) VAATWASSER T.W.V. 1.095,- zoterdog \V 'Maandag J i-r* KEUKENS s BADKAMERS (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3