De klassieke veranda is terug Seniorenbed voor hoepelroknarcis Voeding Bank Schommelen Korf Verhuizen Afzuigkap zaterdag 26 maart 2005 W3 Dankzij een extra portie spoore lementen gaat Pokon Planten- voedsel twee keer langer mee. Dat beweert in ieder geval de producent over het plantenvoed- sel dat zojuist op de markt ver schenen is. Niet alleen door de spoorelementen maar ook door de toevoeging van ureum zou de plant de voedingstoffen geleide lijk opnemen. Daardoor hoeft het middeltje volgens Pokon maar een keer in de twee weken worden toegevoegd. Een fles is te koop vanaf 2,30 euro. Informatie: www.pokon.nl of 035-6955888. Bank 6500 van de Duitse meu belproducent Rolf Benz bestaat twintig jaar. De bank, ontwor pen door Mathias Hoffman, is één van de best verkochte model len in Nederland van Rolf Benz. In verband met het jubileum zijn komende tijd een aantal spe ciale leersoorten en -kleuren ver krijgbaar. Het ontwerp is ver krijgbaar vanaf 4426 euro. Het heeft iets tuttigs, maar tege lijkertijd iets romantisch: een schommelbank op het terras. Volgens Leen Bakker is de schommelbank begonnen aan een opmars. Het woonwaren- huis heeft sinds kort daarom een exemplaar in het assorti ment. De schommelbank is weer- bestendig, voorzien van een schaduwdak en te koop voor 99,99 euro. Meubelproducent Vincent Shep- pard komt met een tuinstoeltje dat is geïnspireerd op de Duitse 'strandkorben'. Daarbij is het zitkuipje voorzien van een op klapbaar scherm. Het tuinstoel tje, dat op de markt verschijnt onder de toepasselijke naam Cabrio, zou door een speciale be handeling bestand zijn tegen vocht. De tuinstoel is exclusief kap in drie kleuren verkrijgbaar vanaf 664 euro. De bijzondere kap kost 653 euro. Informatie: www.vincentshep- pard.com Een record aantal Nederlanders is vorig jaar verhuisd naar Bel gië. Maar liefst 7200 Nederlan ders betrokken een woning in België, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Nog altijd geldt het gun stigere belastingkliipaat als voornaamste reden. In totaal emigreerden vorig jaar volgens het CBS 49.000 Nederlanders. Dat is het hoogste aantal sinds 1954. Na België is Duitsland po pulair. Daar verhuisden 6200 Nederlanders naar toe. Afzuigkappen zijn veranderd in heuse blikvangers. De ene kap ziet er nog futuristischer uit dan de andere. Whirlpool doet be wust een stapje terug. De roest vrijstalen kap met het typenum mer AKR 801IX oogt als een ku bus en past daardoor in ieder keukenontwerp. Want echte schoonheid ontstaat volgens Whirlpool 'door het weglaten van het overbodige'. De hoogte van de kap is 77 centimeter, de breedte 36 centimeter. Het appa raat zuigt 630 kubieke meter lucht per uur af. Informatie: www.whirlpool.nl Lang geleden schreef ik eens een krantenstukje waarin ik de lezer aanried om een klim roos in een oude vruchtboom te laten groeien. „Geachte mijn heer Van de Kaa", schreef een lezer terug, „de klimroos kan ik kopen bij het tuincentrum om de hoek, maar hoe kom ik aan een oude vruchtboom?" Tja, niet ieder goedbedoeld advies is even praktisch. Niet lang na dat ik bovenstaand ondoordacht ad vies had gegeven, waaide een van mijn eigen oude vruchtbo men met klimroos en al om. Voor mij ligt Growing Bulbs, The Complete Practical Guide, een boek van Brian Matthew, een van 's werelds grootste ex perts op het gebied van bloem bollen. Ooit heb ik hem zien hol len in een estafette-race waarin een vol glas bier zonder morsen van de ene botanische tuin naai de veertig kilometer verderop gelegen andere tuin moest wor den getransporteerd; Matthew is een man met vele talenten. Ik heb zijn bloembollenboek te voorschijn gehaald omdat ik het plan heb opgevat om de hoepel roknarcis, Narcissus bolboco- dium, in mijn tuin te planten. De hoepelroknarcis is een piep klein, 10 cm hoog narcisje waar van de bloem bijna alleen uit een trompet bestaat; de bloem blaadjes zijn smal en onbedui dend. Die wijdopen trompet is de hoepelrok die de plant zijn naam geeft, maar eigenlijk lijkt hij meer op een omgekeerde lam penkap dan op een hoepelrok. „Plant de hoepelroknarcis in zu re, liefst zandige grond", advi seert Brian Matthew in zijn boek, „bij voorkeur op een zuid helling". En daar heb je het weer: de expert die vergeet dat er ook tuinliefhebbers zijn met minder mogelijkheden dan hij zelf. Zandige, zure grond, daar kan ik voor zorgen, maar hoe kom ik aan een zuidhelling? Nar cissus bulbocodium is een wild narcisje dat voorkomt in Al giers, Marokko, Spanje, Portu gal en Zuidwest-Frankrijk. Het groeit daar meestal in bergwei den, waar het bloeit van januari tot juli, afhankelijk van de hoog te waarop het voorkomt - hoe hoger, hoe later. Die bergwei den zijn kletsnat in het voox-- jaar, als de sneeuw smelt, en in de zomer tamelijk droog. En het zijn deze omstandigheden die we in de tuin moeten zien te scheppen. Het aanleggen van zuidhellin gen zal in de meeste tuinen op praktische bezwaren stuiten, maar het is misschien wel moge lijk om tegen een zonnige mum- van uw huis een verhoogd bed aan te leggen dat in het voorjaar nat is, en 's zomers uitdroogt. Een 'raised bed', heet zoiets in het Engels, waarmee dus geen extra-hoog seniorenbed wordt bedoeld, hoewel het verhoogde tuinbed voor ouderen een uit komst kan betekenen. Zo'n ver hoogd bed werd vroeger met bielzen aangelegd - goedkoop en doelmatig, maar je moest de planten vaak bewonderen in een doordringende carboleumstank. Oude stoepbanden zijn een goed alternatief. In zo'n verhoogd bed kun je allerlei bolgewassen planten waarvoor het in de ge wone, onverhoogde tuin net iets te koel is, waardoor ze slecht, of helemaal niet bloeien. Veel Fri- tillaria's, waartoe ook de keizerskroon, Fritillaria impe rialis, behoort, zijn beruchte niet-bloeiers. Vul het senioren bed met goede grond waardoor een flinke dosis fijn grind is ge mengd om een perfecte afwate ring te verzekeren. Naast de gewone hoepelroknar cis zou u ook andere soorten kunnen proberen, zoals de bleek gele Narcissus romieuxii - ook van het type lampenkap, maar bloeiend van januari tot maart. Ook de 's winters bloeiende Zuid-Spaanse Narcissus canta- bricus - bijna wit - zou op een wanne plaats te proberen zijn. Het hoogtepunt van het verhoog de bed valt in het voorjaar. Daarna is het een rommeltje van verdorrend bollenloofOm daar niet tegenaan te hoeven kij ken, zou u slaapmutsjes kunnen zaaien, of andere eenjarige plan ten die uit woestijnachtige stre ken afkomstig zijn. Die bloeien dan tot het einde van de zomer, waarna de cyclamen en de herfstbloeiende krokussen het weer overnemen. Romke van de Kaa De hoepelroknarcis. foto GPD Veranda 'oude stijl' van Friso Woudstra. foto GPD hout, zinken dak, glas, hard steen. Met mooie plafonds, fraaie verlichting, kruislatjes, mogelijk glas in lood, licht ge schilderd. Een overdekte ruimte buiten waarbij je een fatsoenlij ke opstelling van het meubilair kunt toepassen. Het liefst dicht bij de keuken en met de bijho rende privacy. Zo'n plek waar je je lekker voelt, zo'n stek waar je je rijk voelt als je er zit." die exact in het midden is gesi tueerd en waarbij je pardoes via de voordeur de woonkamer in stapt. In Nederland deden va rianten op deze veranda's met een zomerveranda en een winter- serre (waarbij er ramen werden geplaatst in de open wanden van de veranda) in de neoclassi cistische periode tot 1900 hun intrede. De serre deed vaak dienst als wintertuin. Een ande re variant was het prieel dat in de tuin werd gebouwd. Anno 2005 hoort die veranda bij de neoclassicistische huizen die Woudstra fonkelnieuw oplevert, als een hoofdonderdeel van de woning. De ligging op het zui den is niet langer maatgevend. „Het moet een zichtlocatie zijn. De mooiste kant van het huis, met het mooiste uitzicht. Twee ënhalve meter diep, minimaal vijf meter breed. Gemaakt van „En uiteraard is zo'n serre heel wat anders dan de prefab serres van kunststof die overal opdui ken. Jammer. Niet mooi. De ve randa is echt een trend. Mensen willen hun woning graag uitbrei den met het buiten wonen. He laas kiezen ze daarbij vaker voor een moderne oplossing die wellicht goedkoper is. Maar als je zo'n glazen geval als een puk kel aan de woning geplakt ziet, dan vraag je je toch af of dat nou echt de bedoeling kan zijn." Het kan natuurlijk niet missen: Friso Woudstra heeft zijn eigen veranda. Bescheiden qua afme ting maar volstrekt uniek qua ligging en bouw: de veranda van Huize Wientjesvoort op het ge lijknamige landgoed in Vorden. Woudstra nam het door brand vrijwel verwoeste landhuis van af 1999 onder handen en woont er nu zelf. Bij de rondleiding door het koetshuis, de tuinen en huize Wientjesvoort zelf, vertelt Woudstra honderduit. De passie die de architect predikt bij de nieuwbouw van zijn minutieus gehanteerde neoclassicistische stijl, staat er in optima forma bij. „Stel je voor, 's avonds, is het hier toch fantastisch toe ven?" veranda verandert de beleving van de tuin. Een boek, een goed glas wijn, ondergaande zon, schommelstoel. Onder dak, maar buiten. Vogelgelui den, zacht briesje. Het rijke leven genieten op de veran da. Het is weer helemaal te rug. Friso Woudstra signaleert de laatste vijf ia ar een enorm toegenomen vraag naar de ve randa. De architect staat te boek als een autoriteit in Neder land op het gebied van het bou wen van monumenten in neo classicistische stijl. Zijn aanpak kenmerkt zich door perfectie: de stijl van weleer niet benaderd, maar geëvenaard. Ooit begon nen met de restauratie van oude panden schakelde Woudstra ruim twintig jaar geleden over naar de nieuwbouw van dezelf de monumentale panden. Maar dan wel letterlijk, zonder enige concessie aan kwaliteit, materi aalgebruik of anderszins dat ge weld zou doen aan de stijl van de woning. De neoclassicistische stijl (klas sieke symmetrische ordening van de gevelvlakken, rijzige ar chitectuur - pilaren, hoge pan den - en klassieke, duurzame materialen) is de leidraad voor de bouw van de woningen. „Ik had ruime ervaring opgedaan met de restauratie van monu mentale panden en kende de sfeer van deze panden door en door. Maar oude gebouwen lek ken en tochten. De vraag diende zich aan waarom je zo'n monu ment niet nieuw zou kunnen bouwen. Wonen met alle com fort van nu en de sfeer van het verleden." foto GPD Aanvankelijk werd de Vordense architect met argusogen beke ken. Het letterlijke herbouwen van klassieke woningen - „wij doen dat heel extreem" - werd niet overal met enthousiasme ontvangen. Inmiddels is de bouw van deze woningen echter een regelrechte hype en heeft Woudstra er al achthonderd stuks op zijn naam staan en komt er iedere week een bij. Met als onmiskenbaar onderdeel van de woning: de veranda. De hang naar nostalgie en genieten van het leven. Volgens Friso Woud stra ligt dat aan de basis van de opmerkelijke revival die de ve randa in Nederland doormaakt. „Een veranda appelleert aan welzijn, aan luxe, aan het rijke leven. Mensen die zich dit kun nen veroorloven vinden dit een prettig onderdeel van het wo nen, het buiten leven. En natuur lijk, de veranda biedt bescher ming. De spullen worden niet nat, je kunt alles laten staan. Veel veranda's die we nu bou wen zijn ook van allerlei gemak ken voorzien zoals vloerverwar ming, stralers en open haarden waardoor het verblijf op de ve randa langer aangenaam blijft." Bescherming Als Woudstra het over veran da's heeft, bedoelt hij de klassie ke veranda zoals die in huizen tot en met 1900 in Nederland voorkwamen: een open overdek te ruimte, in de woning of een aangebouwde ruimte. De veran da die in de koloniën dienst deed als verblijf om afkoeling te zoeken of om bescherming te bieden tegen de passaat. Maar ook de 'uncle Sam'-veranda in de Verenigde Staten waarmee de entreepartij wordt bedoeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31