Plotte seniorenwoning iooy vitale Veerenaren Zoveel mogelijk beleven in je tuin Stichting Protestantse Oude renzorg Walcheren, maar die is niet meer dan een aanbieder van thuiszorg, merkt Malie paard op. „Mensen komen hier wonen. Als ze zorg nodig heb ben, kunnen ze die zelf kopen. Ze hebben de vrije keus bij wel ke zorgaanbieder ze dat doen. Dat hoeven ze niet bij ons te doen, al zullen wij wel onze ui terste best doen om ervoor te zorgen dat ze ons kiezen, en niet een ander. Als het goed is, als wij ons'werk goed doen, ligt het ook voor de hand dat ze ons kie zen." De appartementencomplexen staan immers op het terrein van de SPOW, naast het verzorgings huis Nieuw-Sandenburgh. Daar zijn belangrijke voorzieningen aanwezig waarvan de toekomsti ge bewoners van de seniorenwo ningen ook gebruik kunnen ma ken. De waskamer bijvoorbeeld, het restaurant en de winkel. ie bijlagen: 0113-315680 >zc.nl :redactie@ pzc.nl IS 31,4460 AA Goes .entie-exploitatie: |-en Midden-Zeeland: 0113-315520; /s-Vlaanderen: 0114-372770; bnaai: 020-4562500. lerdag 26 maart 2005 De veranda heeft de toekomst De aanleunwoningen van verzorgingstehuis Nieuw Sandenburg worden gesloopt. Vooral de winkel vervult een be langrijke rol in het dagelijks le ven in Veere. Niet alleen voor de bewoners van Nieuw-Sanden burgh, ook voor omwonenden. Veere heeft geen supermarkt meer sinds de Attent in 2002 dichtging en een plan van de bakkerij voor een nieuwe super markt niet doorging. Voor de vergeten kleine boodschappen kunnen Veerenaren ook terecht in het verzorgingshuis. Maliepaard: „We bieden tevens allerlei activiteiten, waaraan mensen kunnen meedoen. Ook geestelijke verzorging, we zijn immers een protestantse organi satie. Maar het is vrij om daar aan deel te nemen, of niet deel te nemen. Meer mag je niet doen als organisatie, vinden wij zelf. We bieden het aan, maar daar blijft het bij. De toegevoegde waarde is nog dat het personeel vanuit deze gedachte werkt, maar dat is het dan ook. Het nieuwe woonzorgcomplex staat open voor iedereen." Gelovig of niet, zorgbehoevend of niet, en zelfs oud of niet. De doelgroep voor de huurwoningen, die wor den verhuurd door Woongoed Middelburg, moet wel deels een zorgindicatie hebben, merkt Ma liepaard op. Maar voor de koop woningen gelden geen eisen. „Ze zijn zelfs niet verboden voor jongeren. Al richten we ons natuurlijk wel op 55-plussers." De opties op de koopapparte- mentén zijn genomen door men sen tussen de 55 en de 80, ver telt makelaar Beindorff. „Een mix van jonger en oud, maar wel allemaal vitaal." Daar heeft Dorigo in het ont werp ook op ingespeeld. Vol gens de architecte ademt de nieuwbouw 'een onafhankelijke geest'. „Zowel richting het ver zorgingshuis ernaast als lich ting de omgeving." De SPOW laat een groot deel van het terrein herinrichten. Er komen nieuwe parkeervoorzie ningen en de tuin wordt aange pakt door landschapsarchitec tenbureau Bosch en Slabbers. Dorigo heeft bij de keuze van de bouwmaterialen rekening gehou den met die nieuwe omgeving. „Ik heb gezocht naar iets dat zich in die natuurlijke omgeving mooi kan ontwikkelen." Haar keuze is gevallen op natuurlei, die niet grijs is, maar een kleur verloop kent van geel en oranje tot grijs en antraciet. Als de appartementen medio 2006 klaar zijn, wordt het gehe le complex omgedoopt in Pare Nieuw-Sandenburgh. Dat wordt dan het eerstvolgende complex met ouderenwoningen dat de SPOW op Walcheren zal openen. Eind 2006 volgt een woonzorgcentrum in Westkapel- le. Maliepaard is niet bang voor onderlinge concurrentie. „Ze worden qua bewoning vergelijk baar, maar ze zullen voorname lijk worden gevuld door mensen uit Veere of Westkapelle zelf. De belangstelling ter plaatse is groot genoeg." Maurits Sep Artist's impression van de nieuwe woningen in Veere. De aanleunwoningen van verzorgingshuis Nieuw Sandenburgh in Veere waren niet meer van deze tijd. Daarom bouwt de Stichting Protestantse Ouderenzorg Walcheren nieuwe, levensloopbestendi- ge seniorenwoningen. Wo ningen waarin voldoende ruimte is om met een rol stoel te manoeuvreren en waarin een brancard kan draaien. Maar ook jongere echtparen zonder fysieke ge breken mogen er komen wo nen. Met het woonplezier van de ouderen die in de aanleun woningen woonden, was niets mis. Maar naar de eisen van de huidige tijd mochten de negen huisjes de naam seniorenwo ning niet meer dragen. Ze da teerden dan ook al van 1969. En dat was duidelijk te merken aan de inrichting: kleine kamer, klei ne keuken, geen natte cel, niet toegankelijk voor mensen in een rolstoel. „Ze waren echt aan het eind van hun tijd", concludeert Johan Maliepaard, lid van de Raad van Bestuur van de SPOW. De woningen, verdeeld over drie rijtjes van drie tussen het verzor gingshuis en de weg van Veere naar Zanddijk, zijn inmiddels gesloopt. Ze maken plaats voor 34 seniorenappartementen: ne gentien huurwoningen en 15 koopwoningen. Moderne appartementen, die wel voldoen aan de eisen van de tijd. Vergeet de term aanleunwo ning, waarschuwt Maliepaard. „Gewone woningen, eventueel met zorg. Dat worden het. En toevallig staan ze in de buurt van een verzorgingshuis." Verzet Toevallig, maar niet helemaal. Jarenlang is geprobeerd op het Oranjeplein in Veere senioren woningen te bouwen. De plan nen stuitten echter op verzet en uiteindelijk is het plan gesneu Artist's impression van het toekomstige appartementencomplex Pare Nieuw-Sandenburgh. veld. Vervolgens is uitgeweken naar het terrein van Nieuw-San denburgh, tussen Veere en Zand dijk. Maar daar houdt het toeval wel op. Want de SPOW had al vaker aangegeven dat de woningen best op haar terrein konden ko men. Maliepaard: „Wij hadden al vrij snel nadat gesproken werd over het Oranjeplein, het idee: het kan ook bij ons zelf. Daarom hebben we dat uiteinde lijk ook aangeboden." Jovita Dorigo van Archikon uit Goes heeft de appartementen ontworpen. De 34 woningen zijn verdeeld over twee complexen, die elk bestaan uit twee vleu gels. De binnenruimte tussen die vleugels is overkapt, zodat de bewoners op de galerijen be schermd zijn tegen de regen. Het dak is echter aan de zijkan ten niet dicht, pm het atrium luchtig te houden, legt de archi tecte uit. De strenge eisen die aan oude renhuisvesting worden gesteld, konden moeiteloos worden ver werkt in haar ontwerp. Dorigo: „Wij bouwen heel veel senioren woningen, dus wij zijn ermee be kend. We bouwen alle woningen zo dat een brancard er kan draaien en dat ze toegankelijk zijn voor een rolstoel." De appartementencomplexen worden in noord-zuidelijke rich ting gebouwd. Een belangrijke keuze, benadrukt de architecte. „Daardoor beschikken alle wo ningen over zon en uitzicht. Bij. iedere zonnestand schijnt de zon in het appartement." Leuke, vlotte appartementen, omschrijft Stijntje Beindorff van makelaar Schulting en Part ners in Middelburg de wonin gen. Zij verkoopt de vijftien koopappartementen. En de be langstelling is groot. Op twaalf ervan is al een optie genomen, voor de resterende drie zijn twee keer zo veel belangstellen den. De opties zijn zeer serieus, zegt Beindorff. „De woningen zijn als het ware ai verkocht." Het is voor haar geen verrassing dat de appartementen zo in trek zijn. „Zeker in Veere is dit pro ject een gat in de markt. Voor mensen uit Veere, of voor men sen van elders die dol zijn op Veere, is er niet veel. Dit is pre cies wat mensen zoeken. Ik doe veel in de bejaardenmakelaardij en er is duidelijk een gerichte vraag naai' lekker lichte, comfor tabele appartementen met de mogelijkheid om zorg te krijgen, zonder de plicht te hebben die zorg te moeten inkopen." Bovendien is de prijs volgens haar goed. Die ligt tussen de 175.000 en de 234.000 euro, vrij op naam. „Niet krankzinnig duur, een heel mooi gemiddel de", meent Beindorff. De woningen worden dan wel gebouwd in opdracht van de Modeste Herwig. Ze hebben niet alleen groene vingers, ze zijn ook nog eens handig met de pen. Met hun tuinboeken nemen Bert Huls, Wim Oudshoorn, Modeste Herwig en Jurgen Smit de tuin- liefhebber aan de hand. Maar waar gaat hun eigen voorkeur naar uit? Vier tuinboekenau- teurs onder een vergrootglas. Naam: Modeste Herwig. Geboortedatum: 18 augustus 1963. Woonplaats: Soest Beroep: groenauteur/fotografe. Profiel: Modeste Herwig werkte zeven jaar in de modeltuinen van vader Rob in Lunteren, maar is vooral bekend gewor den door haar vele publicaties. Opvallend is dat ze ook zelf de foto's voor haar boeken maakt. Samen met Karin van den Ho ven runt ze het bureau Herwig Tuinontwerp. De ontwerpen van het bureau zijn meestal strak. Het voordeel daarvan is dat er minder onderhoud nodig is. Daarnaast zorgt een beperk te, maar uitbundige beplanting voor contrast. Bovendien voor komt dit dat de tuin te koel wordt. Boeken: Inmiddels meer dan 20. De eerste verscheen in 1989: De mooiste planten voor de kleine tuin. Andere titels zijn: Tuin plantenencyclopedie op kleur, De nieuw tuin, Tuinplanten waaier, Handboekborders en Tuingeheimen. In mei verschijnt nummer 24: Handboek vijvers. Tuinmotto: Het belangrijkst is dat je geniet van je tuin. Modes te Herwig heeft zelf een tuin van ruim 900 vierkante meter. Favoriete plant: „Het geslacht Salvia: veel diversiteit, prachti ge kleuren en heel veel toepas singen mogelijk." Mooiste bloem: „De Iris: heel sierlijk en erg fotogeniek." Stijl eigen tuin: „Modern for meel. Geïnspireerd op traditio nele tuinen, met waterpartij, ni veauverschil, zicht-as en strak vorm gegeven plantbedden. Maar wel in een eigentijds jasje gestoken en met een uitbundige beplanting." Favoriete tuinstijl: „Eigentijdse, vernieuwende tuinontwerpen spreken mij het meest aan om dat ze altijd verrassend zijn." Favoriete tuinarchitect: „Dick Huigens. Deze tuinarchitect maakt altijd een tuin die hele maal aansluit bij huis en bewo ners, maar weet er toch zijn ei gen stempel op te drukken." Tuintrend 2005: „Er zijn altijd verschillende trends naast el kaar aanwezig, maar zoveel mo gelijk beleven in je tuin is een belangrijke. Ook natuurbele ving, is volgens mij een belang rijke trend." Tuintip: „Maak altijd eerst dui delijke tuinplannen voordat je aan de slag gaat: een platte grond op schaal en een lijst met geschikte planten." Paul Geerts Website: www.herwiggar- den.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29