spiegelbeeld Schuilen voor de straling van mobieltje en magnetron Elektro-allergie zaterdag 26 maart 2005 Freek van den Hengel (51) is een boom van een kerel; maar Freek van den Hengel zit in een eenzame schuilhut tussen Nijkerk en Putten. Ziek geworden van wasdroger, cen trifuge, draadloze telefoon en com puterscherm. Overgevoelig voor de laagfrequente straling van alle huis houdelijke apparaten samen. Hier, in de schuilhut met slechts drie gloeilampjes van zestig watt en een eenvoudig koelkastje, komt hij weer wat bij. Dertig jaar was Freek vrachtwa genchauffeur op een melkauto. „Altijd zes dagen per week gewerkt. Met plezier - mijn werk, dat was m'n hobby." In 1999 werd hij zomaar ziek. Zelfs bij een matig zonnetje verbrandde de huid van z'n hoofd en z'n handen. Het werd steeds erger, de vel len hingen erbij. Dokter en dermatoloog kwamen er niet uit. Z'n levenswandel en eet gewoonten waren niet veranderd. Het kwartje viel toen de centrale verwarming vreemd ging doen, die ging zomaar bran den, tot 35 graden. Interferentie van buiten, zei de monteur. De zojuist geplaatste GSM-mast in de straat leek de boosdoener. „Het leek wel of de mast me in één klap overgevoelig maakte voor allerlei vormen van straling", zegt hij. Vermoeidheid, duizeligheid, slaapstoornis sen, ernstige hoofdpijnen, een heel palet van bonte kwalen. „Als mijn zoon hier met wat vrienden op de bank zat, was ik na een uur kapot, omdat ze allemaal een mobieltje in de zak hadden." Laatst nog zette z'n vrouw de wasmachine aan. „Ik lag doodver moeid in bed en het geeft dan het gevoel of ze de pezen uit je benen trekken." Freek is dan misschien wel extra vatbaar, maar wat hij heeft, heeft zo'n anderhalf pro cent van de bevolking in West-Europa in aanleg ook, blijkt uit Zweeds onderzoek. Ze zijn gevoelig voor elektromagnetische vel den thuis en voor straling van elektrische kabels of communicatie-apparatuur. De klachten zijn vaag, lijken op andere, onbe noembare ziektes als het chronisch ver moeidheidssyndroom. „De hoogste tijd voor bezinning: de digitalisering van de samenle ving rukt op, Nederland is weldra overdekt met een dicht woud van antennes. Vluchten kan dan niet meer," waarschuwt dr. Hugo Schooneveld, voorzitter én woordvoerder van de Werkgroep Elektronische Overgevoe ligheid (WEO). Hoon In de schuilhut is hij komen aanschuiven met een attachékoffer vol meetapparatuur. Hoon en onbegrip zijn doorgaans z'n deel. Zelf kreeg hij vijfentwintig jaar geleden last van elektro-gevoeligheid. Eerder nog dan de andere 350 leden die zich sinds 2002 bij de werk groep aansloten. Dat komt zo: Hugo Schooneveld (67) werkte als hersenfysioloog aan de Landbouwuniver siteit Wageningen. Was gezond als een vis, tot computers werden binnengedragen in het lab waar hij werkte. Ook thuis kwam een computer. „Ik zat er heel veel achter, ik was een echte nerd." Meteen begonnen de hoofdpijnen, duizelig heid en vermoeidheid. Dat moest wel van de computers komen, „want tv keek ik nauwe lijks." Werken werd onmogelijk. „Ik had het betrekkelijke geluk dat ik het verband kon zien tussen de komst van de computer en het begin van de kwaal." De huisarts kon er niets mee, de bedrijfsarts ook niet. Er kwam bloedonderzoek. De neuroloog ging kijken. De psychiater ook - of het misschien op één of andere manier tussen de oren zat. „Ik heb jaren gedacht dat er iets mis was met me." Vijftien jaar geleden waarschuwde hij al dat computerstraling een groot gevaar was. „Toen was ik een roepende in de woestijn. Nu een beetje 'n roepende in de menigte." Meten is weten voor wetenschapper dr. Hu- go Schooneveld. Hij bracht stralingsvelden in kaart en zag dat extreme pieken in ver moeidheid en hoofdpijn tot een bron te her leiden waren, ,,'s Ochtends bereidde ik in het lab de colleges van de dag voor. Dan sloeg een extreme hoofdpijn toe. Bij het me ten bleek dat de stoel precies stond in het stralingsveld van de pc van de buurman op de gang." Thuis kreeg hij last van de digita le telefoon - een DECT - die de buren net hadden gekocht. De ultralage frequentie ging dwars door de muur. „Geen wonder: ze kunnen soms wel 200 meter ver reiken." Toen hij de buren had bewogen het basissta tion van de telefoon in de kelder te zetten, was die kwaal ook over. Als een modern evangelist trekt hij sinds z'n pensionering met z'n koffer door Neder land. Rijdt voor bij lijders aan elektro-aller gie om de bronnen van ellende op te sporen. De schuilhut op de Veluwe; links Freek van den Hengel, rechts dr. Hugo Schooneveld. foto Bjom Kiezenberg/GPD De grootste boosdoeners in huis zijn de DECT-telefoons, het mobieltje, de tv, de computer en draadloze verbindingen. Ook halogeen-transformatoren, TL-buizen en elektromotoren zorgen voor hoge uitschie ters, net als elektrische wekkertjes naast het bed. En vergeet ook de keramische kook plaat niet. „Ik adviseer altijd om kritisch in het eigen huis rond te kijken: doe apparaten uit, of zet ze uit huis en kijk of het minder wordt. Of ga met een taart naar de buren en vraag of ze hun DECT de deur uit willen doen. Die straling is honderden keren erger dan van een GSM-mast op pakweg 100 meter af stand, al krijgt die in de media altijd de meeste aandacht." Voor wie thuis echt gek wordt is de schuil hut van de werkgroep eventjes een heilzaam sanatorium. Er hebben al heel wat leden ge bivakkeerd in de voormalige directiekeet achter een Veluwse boerderij. Hier over heerst rust, zelfs tussen hemel en aarde, waar zoals Shakespeare al zei, meer is dan de mens bevroeden kan. Sommige stralings patiënten verdragen niet eens die paar klei ne lampjes in de schuilhut en kijken 's avonds onder waxinelicht naar de bos rand, waar reeën soms even voor ontspan ning zorgen. Want radio en televisie zijn ui teraard taboe. Een bezoek aan de schuilhut mag ook slechts zónder mobieltje. Dat moet op het erf in de auto worden achtergelaten, een heel eind verderop. Wat als het toch stiekem in de tas had gezeten? „Dan had ik het eer ste uren misschien niks gemerkt," zegt Freek. „De uitkomst is wel dat ik een vol gende dag plat lig.De schuilhut geeft hem baat. „Thuis ben ik een wrak, maar na een week hier zeg ik: stuur me een vrachtwagen met stenen, die los ik met de hand." De overheid blijft doof voor de oproepen van de werkgroep om aandacht voor het pro bleem. Minister Hoogervorst van Volksge zondheid houdt niet van vage verhalen. In oktober besloot hij het chronische vermoeid heids-syndroom niet als ziekte te erkennen. Te onduidelijk. Te onsamenhangend. In elk geval te grillig voor beleid. Bij elektro-aller gie is die grilligheid nog groter. De één heeft extreem veel last, een ander niet. Zelfs de gevoelige patiënten hebben op het ene moment meer last dan anders. Slechts één ding is zonneklaar: als je de stralingsbn wegneemt is het probleem ook weg. Waa het precies mis gaat? „Ik denk dat dehera nen op hun donder krijgen door een flirb straling," zegt Hugo Schooneveld. „Dee^ tromagnetische straling beschadigt de bloedvaten tussen hersenen en zenuwstel sel. Mijn theorie is dat ze daardoor eiwit toelaten die anders door deze biologische barrière waren geweerd. Er zijn allerlei tale pulsjes in de lucht die interfereren® de zenuwgeleiding in je systeem. Die puls zeggen je hersens niets, die kunnen er nid mee, ik denk dat dat de reden is voor stress." Kringetje Vergeefs is bij de Gezondheidsraad aange drongen op onderzoek. „Zolang er geen on derzoek is wil men het niet geloven, en al! men niet gelooft is er geen reden vooronJ zoek. In dat kringetje draaien we rond." Een beetje gaat het wel meegeven. Eind" rig jaar organiseerde de Wereld Gezond- heidsorganisatie een congres over elektri sche overgevoeligheid. Ondanks scepsis' voorzitter Repacholi erkent de internatii le organisatie dat er inderdaad mensem i die er aan kunnen lijden. j Nederland past een voortrekkersrol: „In! van de meest dichtbevolkte landen terwe reld leven we hier als muizen in een kooi met veel elektro-smog. Welk kind zal op' lange termijn ongevoelig blijven voordel J velden? In dat onderzoek kan ook worden l gekeken of een sick-building-syndroomc 1 burn-out misschien deels aan dezelfde ot zaken zijn toe te schrijven. Of ADHD bij u kinderen." De vraag dient zich inmiddels aan of de overheid niet veel te ruimhartig vergun® gen afgeeft. Wat de norm voor GSM-n® betreft, zegt Schooneveld, „ligt de zend- J- kracht, de factor negen miljoen boven wat we gezond achten. Negen miljoen, ja. W- zondheidsraad staat negen watt per viera te meter straling toe. Ze vinden het accept a bel dat het menselijke lichaam maximaal' S één graad mag worden opgewarmd doorn GSM-signalen. Wij hebben berekend dat het één microwatt per vierkante meter® zijn, dat is gebaseerd op de verstoringdw de meest gevoelige mensen nog kunnen'® dragen. Voor een goede ontvangst mag da zendvermogen fors terug. Je kunt nog P1® zenden en ontvangen, alleen nietmeerfl een kelder of een parkeergarage." Dr. Hugo Schooneveld sluit zijn koffertJe- Er is nog veel werk te doen. 1 jeileBoonslJ?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24