bbesi uis is niet langer veilig bastion Einde intercity naar Schiphol UK? W m699- I mm PZC Verdreven leider Kirgizië zint op terugkeer Coalitiepartijen vandaag bijeen voor crisisoverleg 2e Paasdag lAü PZC Reize risten pleiten voor meer bescherming tegen snuffelen door justitie otste bond J tegen plan Ivoor WW mn ÜWv m Van Jole Partners BV fWinckelaer^ M', fJ'ip Honger naar vobrdelig nieuws? larloes de Koning HAAG - De Grondwet «rmt burgers niet genoeg tegen snuffelen politie en justitie, nieuwe technieken is deeds makkelijker te wat in een huis ge zonder naar binnen oeven gaan. De wet achter op die ontwik- gen. rancluderen rechtsgeleer de Universiteit van Til- frondwet staat nu dat het acipe niet is toegestaan uing zonder toestemming van de bewoner te betreden. Ook afluisteren mag niet zo maar. Tot voor kort waren dik ke gordijnen afdoende om er voor te zorgen dat anderen niet zonder wettelijke toestemming in huis kunnen kijken. Die tijd is voorbij. Huizen en mensen worden steeds 'elektronischer'. Daarmee vervaagt de grens tus sen binnen en buiten. Met nieu we technieken zoals infrarood, stralingsmeters en draadloze netwerken is het niet nodig om een huis binnen te gaan, om toch te zien wat daar gebeurt en wat iemand daar doet. Volgens Merel Prinsen en Bert-Jaap Koops is het daarom tijd dat de Grondwet en het Wetboek van Strafvordering worden aange past. Zij pleiten in het Neder lands Juristenblad voor een 'elektronisch huisrecht'. De politie maakt nu al gebruik van warmtemetingen met infra rood om te zien in welke huizen vermoedelijk hennep wordt ge teeld. Signalen waarmee op af stand huishoudelijke appara tuur kan worden bestuurd, kun nen ook gemakkelijk door ande ren worden opgevangen. Rondneuzen Een agent die bij het doorzoe ken van een auto een laptop vindt die in verbinding staat met een computer in een woon huis, kan in dat netwerk rond neuzen en bijvoorbeeld zien of er kinderporno of terroristische informatie in de computer zit. In plaats van een verbod om zon der toestemming 'binnen te tre den' zou volgens de juristen bij voorbeeld in de wet kunnen ko men dat 'een woning onschend baar is' en dat mensen het recht hebben om 'onbevangen zich zelf te kunnen zijn in hun wo ning'. Ook voor op afstand 'snuffelen' zou toestemming van de rech- ter-commissaris vereist moeten zijn. CHT - Het bestuur van Bondgenoten is tegen het ld van de Sociaal-Econo- iRaad (SER) over de nieu- W. De grootste vakbond ide FNV eist versoepeling regeling. od bepaalt voor ongeveer ide het uiteindelijke stand- tan de vakcentrale FNV «et eindbod. Verwerping an betekent dat het kabi- strengere plannen zal Pen. Bondgenoten hekelt de 'we- in het SER-plan. Deze epaalt hoeveel weken ie- gewerkt moet hebben om sn WW-uitkering in aan- te komen. De SER wil asen in de laatste 39 we- weken hebben gewerkt, iffloten uil een minimum gewerkte weken, omdat ïmers met een halfjaar- *t anders buiten de boot sbo FNV en FNV Bouw, adere grote bonden bin- vakcentrale FNV, staan iitief tegenover het eind- Alle FNV-bonden samen a op 4 april het uiteinde- tondpunt van de vakcen- AtfP (Advertentie) Gemeentewerkers ruimen het plein voor het regeringsgebouw op, terwijl opstandelingen, getooid met vlaggen en politieschilden, de ingang van het 'Witte Huis' in Bisjkek bewaken. foto Sergei Chirikov/EPA van onze redactie buitenland BISJKEK - De verdreven presi dent van Kirgizië, Askar Aka- jev, wil terugkeren naar zijn land en zijn macht herstellen. Dit heeft hij vanuit zijn toe vluchtsoord in Kazachstan la ten weten. Hij heeft dat land in middels met onbekende bestem ming verlaten. Akajev ontkent dat hij is afgetre den. Berichten dat dat wel zo zou zijn. noemt hij 'vals'. Zijn verblijf buiten Kirgizië is vol gens Akajev slechts tijdelijk. De machtswisseling in zijn land noemt hij 'een ongrondwettelij ke coup'. De nieuwe machthebbers in Kir gizië hebben inmiddels het leger en de veiligheidstroepen in staat van paraatheid gebracht. Zodra bekend is waar Akajev zit, wil men het betrokken land vragen hem uit te leveren. Bakijev treedt op als tijdelijk president en premier. Hij heeft inmiddels talrijke ministers uit het kabi net dat Akajev diende, ontsla gen. Datzelfde gebeurde met en kele provinciale gouverneurs. Hun plaatsvervangers zijn al aangesteld. De ambassadeur van Kirgizië in de Verenigde Staten is ook ontslagen. Hij wei gert echter zijn post te verlaten. In een Russische krant heeft de vrouw van Akajev laten weten dat haar man op advies van 'Eu ropese regeringsleiders' zijn land heeft verlaten. Hij had het 'Witte Huis', het regeringscen trum in Bisjkek, al verlaten voordat donderdag de bestor ming door demonstranten be gon 'juist om slachtoffers te voorkomen'. Bakijev en de zijnen streven er naar de voor dit najaar ge plande presidentsverkiezingen te vervroegen, waarschijnlijk naar juni. Pas daarna zouden er nieuwe parlementsverkiezingen moeten plaatsvinden. Fraude bij de parlementsverkiezingen in februari en maart leidde tot de machtswisseling in Kirgizië. De nieuwe minister van Binnen landse Zaken, Kulov, heeft de politie gevraagd de orde en vei ligheid in de hoofdstad te her stellen. De aanleiding vormen de grootschalige plunderingen van donderdag, direct na de val van Akajev. Er is een avondklok ingesteld. Rusland De Russische president Poetin liet weten dat Ajakev welkom is in Rusland. Hij zei ook construc tief met de nieuwe leiders te wil len samenwerken. Bakijev op zijn beurt riep Rus land op zijn regering te helpen, met name bij het oplossen van economische problemen. Daar toe zijn Russische investeringen nodig, zei hij. De tijdelijke presi dent zei geen plannen te hebben om de goede en historisch nau we band met Rusland in gevaar te brengen. De Russische militaire basis in Kirgizië is ook gewoon open. Net als de Amerikaanse overi gens. De Verenigde Staten ver klaarden zich neutraal op te stel len tegenover de machtsstrijd in Kirgizië. GPD pagina 4 Bisjkek in opperste verwarring Oezbeekse oppositie put hoop uit revolutie Kirgizië pagina 5 betogers eisen vertrek president Wit-Rusland Zomer 2005 Baby- en kinderkleding t/m maat 140 tmder- tan 8, Yerseke ïijundebeernl !'nppTrapp®dealer j (Advertentie) onze wekelijkse tcature-index P Pagina 20 katern 2 jet alfabet van Zeeland door Emile Calon GOES - De rechtstreekse interci ty tussen de Zeeuwse stations en Schiphol komt vanaf 2007 mogelijk te vervallen. De Neder landse Spoorwegen overwegen die treinverbinding vanaf Rot terdam via Schiphol naar Am sterdam op te heffen ten gunste van de hogesnelheidslijn (HSL). Treinreizers vanuit Zeeland wor den dan gedwongen om vanaf Rotterdam de veel duurdere HSL- trein te nemen. Of vanaf die stad de stoptrein te nemen en een of meer keren over te stappen, vreest R. Spithorst van de reizigersorganisatie Rover. Bovendien wordt de snelle ver binding van Amsterdam naar Brussel-Zuid opgeheven, even als de stoptrein van Roosendaal naar Antwerpen. Dus ook Zeeuwen die via Roosendaal naar België rijden, worden door de maatregelen ge troffen. Spithorst schat in dat een trein kaartje Goes-Schiphol, inclusief HSL-toeslag, straks 15 tot 20 eu ro meer kost dan nu. Kiest de reiziger voor het gewone tarief, dan moet hij rekenen op mini maal twee keer extra overstap pen en een langere reistijd, al dus Spithorst. Volgens hem willen de NS op die manier de HSL-treinen vol zien te krijgen. Hij vindt het een verwerpelijk plan, omdat de rei zigers daar in het geheel niet bij gebaat zijn. Hij wijst erop dat de NS lang hebben volgehouden dat de reizigers geen nadeel zou- door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De coalitiepar tijen vergaderen dit paasweek einde door om een uitweg te vin den uit de crisis die is ontstaan door het vertrek van D66-minis- ter De Graaf. Vandaag overleggen de fractie voorzitters van D66, WD en CDA met premier Balkenende, WD-vice-premier Zalm en D66-minister Brinkhorst. D66 wil toezeggingen van CDA en VVD dat zij op het punt van de bestuurlijke vernieuwing nog wat kan binnenhalen. De Graaf stapte op nadat de Pv- dA-fractie in de Eerste Kamer weigerde de Grondwet te wijzi gen om de gekozen burgemees ter mogelijk te maken. D66-lei- der Dittrich wil nu toch vastleg gen dat de inwoners van een ge meente hun eigen burgemeester kunnen kiezen. Dat kan door een verandering van de Gemeen tewet. De Grondwet zou daar voor niet hoeven worden gewij zigd, mits de door de burgers ge kozen burgemeester daarna nog voor de vorm wordt benoemd door de Kroon. Tijdens de onderhandelingen speelt ook de verandering van het kiesstelsel, een ander stok paardje van D66, een rol. De Graaf wilde het stelsel zo wijzi gen dat kiezers bij parlements verkiezingen zowel op een regio nale als op een landelijke kandi daat zouden kunnen stemmen. De helft van de zetels in de Tweede Kamer zou gevuld wor den met regionale kandidaten. Tegen dit stelsel bestaat bij CDA en WD weerstand. GPD Ook de lichamelijke integriteit die in de Grondwet is vastge legd, dreigt op losse schroeven te komen. De mogelijkheden om als het wa re door kleding heen te kijken, worden steeds groter. Omdat het in de toekomst wellicht ook mogelijk is gedachtengolven af te luisteren, lijkt het de onder zoekers ook verstandig om na te denken over wetswijzigingen die mensen daar tegen bescher men. GPD Een jaar na het drama in Goese speelzaal Pakistan eldorado voor fietsers Pasen heeft vele tradities Veel beleven in je tuin Turnen op niveau is hard werken Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 6, 7 en 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W2, W3, W5 en W7; Reizen: W11, W12 en W13; Trends: W19 en W21Jong: W22 en W23 (Advertentie) Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com (Advertentie) Goede Vrijdag 25 maart GEOPEND 09.30 - 17.30 uur 28 maart GEOPEND 10.00 - 17.00 uur Vitrinekast 'Le Bistrot d'Henry' 97 x 40 x 235 cm. In French white, black, l AP—OPl Dutch grey en old English. v I Per stuk NU wonen in eigen stijl HM folder niet ontvangen? bel 078-6743000 of kijk op www.winckelaer.nl Chr. Huygensstraat Strijen (ZH. eil.) 07s - 674 30 00 (Advertentie) den ondervinden van de komst van de HSL. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, openbaar vervoer) vindt het ook een slecht plan van de NS. De provincie heeft met de NS af spraken dat er tot 2006 geen wij zigingen worden doorgevoerd in de dienstregeling. De Kok is van plan spoedig contact op te ne men met het vervoersbedrijf om te horen wat de plannen zijn voor de periode na 2006. Het geeft volgens hem geen pas om via de dienstregeling te probe ren de dure HSL-treinen vol te krijgen. De plannen van de NS staan vol gens Rover in een nog vertrou welijk rapport dat een van de ko mende weken wordt gepubli ceerd. De beslissing over invoe ring van die plannen wordt in het najaar genomen. Spithorst schat in dat de kans op invoe ring 'vrij hoog is', omdat het een manier is om aan extra geld te komen voor de dure exploitaite van de HSL- lijn. Bij de NS was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 3 weken voor €6,- U geel daarbij éénmalig toestemming voor O Noteert u mij voor een vast abonnement.* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D oer maand met automatische incasso 19.951 Doer kwartaal met automatische incasso (€58.001 i O per jaar met automatische incasso 222.501 PK bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ki/k Oi' wwv px n/abonnemn. bel gratis 0300 -0231231 of stuur deze bon naar PK. afdeling lezersservice Antwoordnummer 213.4460 WB Goes 81'711688P5555A71 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1