Over de grens is men jaloers eccö Vertedering verhult afkeer IC Wonderkamer geopend met expositie mummie IEK ZORG 31 idfried Bomans is de eerste provo Outsmarted en Slammin' Steez grootste talenten 17 Danny van Hese beste glaszetter Historie terug in Aardenburg Hulst omarmt motie statushouders Win een bon van 50, refest maakt e albums voor dear Blast zaterdag 26 maart 2005 Koe fit blijft de Zeeuwse gezondheidszorg onder de lagse bezuinigingen? De PZC [kent de stand van zaken in de |wse zorg. Vandaag: Tweede- lerlid Siem Buijs (CDA) over peil van de zorg in Nederland. «Ernstjan Rozendaal ^wereldgezondheidsorganisatie (WHO publiceerde vijf jaar gele- >een ranglijst van landen en hun undheidszorg. Nederland stond op leventiende plaats, na landen als jskenland, Malta, Andorra, Oman Portugal. Volgens CD A-Kamerlid Buijs uit Wissenkerke hoort de «lijst in de prullenbak thuis. „Het ^instituut voor Volksgezondheid Milieu (RIVM) heeft geconcludeerd de lijst was samengesteld uit een spot van onvergelijkbare feiten", klaart Buijs. „Dat heeft de WHO look erkend. De lijst is later inge- en ze zijn niet nog eens met iklassement gekomen." èwas een kiem gezaaid. Gaat de adheidszorg in Nederland achter- 'Buijs is 26 jaar huisarts geweest lies. In de Tweede Kamer is hij rdvoerder gezondheidszorg van )A. Het onderwerp ligt hem na ;j hart. gjns ter wereld is de eerstel ij ns- [beter dan in Nederland, betoogt 55 De Nederlandse huisartsen wer- aet een systeem van inschrijving sam. Ze kennen hun patiënten en ook hun thuissituatie. De meeste odie de huisarts onder ogen j,kan hij zelf afhandelen. Als hij nd doorverwijst, gebeurt dat gaans meteen naar de juiste spe- sst, terwijl een patiënt in het bui- j r d nogal eens van de ene zieken- ifdeling naar de andere dwaalt, er de grens is men buitengewoon op onze eerstelijnszorg." preventie en adequate zorg in de lijn worden doden voorkomen, Buijs. Hij heeft vorige week in de ede Kamer nog verwezen naar een iak van de wereldberoemde De meeste zaken die de huisarts onder ogen krijgt, kan hij zelf afhandelen. Amerikaanse professor Barbara Star- field. Als er per tienduizend mensen één huisarts meer zou zijn, zou het aantal sterfgevallen per honderddui zend mensen volgens Starfield afne men met zeven procent. Dan moet hij toch geschrokken zijn van een twee jaar geleden verschenen rapport van de Raad voor de Volksge zondheid en Zorg, waaruit blijkt dat het aantal huisartsen per duizend in woners in Nederland de helft is van dat in België, Frankrijk en Duitsland. „Er is in Nederland inderdaad een huisartsentekort", erkent Buijs. „Maar in de loop van dit jaar moet het tekort zijn ingelopen. Verder geeft dat cijfer goed aan hoe lastig het is landen op het gebied van zorg met elkaar te vergelijken. De huisartsenpraktijken zijn in Nederland namelijk weer gro ter dan in België of Duitsland. Bij ons kan de huisarts vaak meer patiënten aan, omdat hij samenwerkt met een huisartsassistent, een practice nurse, een logopedist, een fysiotherapeut, en zovoort." Vergelijkend internationaal onder zoek van de OECD wijst uit dat Neder land op de achtste plaats staat als het gaat om de uitgaven per inwoner aan gezondheidszorg, de wachtlijstproble matiek valt mee en de toegankelijk heid van de zorg is relatief goed. Wel komen borstkanker bij vrouwen en longkanker bij mannen vaker voor, maar Buijs wijst erop dat deze ziektes door een goed georganiseerde preven tie en controle in Nederland eerder worden gesignaleerd. Dus alles is oké, van het drastische be- zuimgingsverhaal klopt niets? „Het huidige kabinet geeft in vier jaar tijd meer uit aan gezondheidszorg dat Paars I en II bij elkaar", zegt Buijs. „Toch zitten we in een kraptemodel, want de zorgvraag groeit jaarlijks met drie tot vier procent. De oplossing ligt in het terugdringen van de bureaucra tie. Met het afschaffen van de overdre ven overheidsbemoeienis kunnen we foto Koen Suyk/ANP 25 procent meer geld aan de zorg be steden." Een verdere versterking van de eerste lijnszorg heeft daarbij prioriteit, al dus Buijs. „We moeten ons niet laten verleiden tot incidentenpolitiek. Am bulances die te laat komen, operaties die misgaan, de intensive care die te kortschiet, dat soort knelpunten krijgt veel aandacht van media en politiek. De effecten van investeren in de eerste lijn vallen niet meteen op en daarvoor krijg je in Den Haag dus moeilijker de handen op elkaar. Preventie is niet sexy. Dat is een kortzichtige redene ring, want je redt er levens mee én je bespaart miljoenen." GOES - Danny van Hese uit Goes is glaszetter van het jaar geworden. Hij maakte in zijn werk vorig jaar geen en kele fout. Meer dan tweeduizend ruiten per jaar, zet de 25-jarige Van Hese, in dienst van Roegiers Glas in Middel burg. De landelijke organisatie Service Glasherstel, die nauw gelieerd is met verzekeringsinstellingen, heeft vast gesteld dat Danny niet een keer een fout heeft gemaakt bij het vervangen van gesneuveld glas. Alle ruiten die Danny erin zetten, waren pico bello in orde. Hij is daar om glaszetter van het jaar geworden, wat hem een reis- cheque opleverde. Service Glasherstel houdt steekproefs gewijze inspecties door het hele land. Inspecteurs bekij ken vlak nadat een stuk glas geplaatst is, of het werk goed is gebeurd. Alle keren dat naar het werk van Danny van Hese is gekeken, mankeeerde er helemaal niets aan. Hij was de enige glaszetter in heel Nederland van wie dat kon worden gezegd. AARDENBURG - Dit jaar wordt een begin gemaakt met de opwaardering van de kern Aardenburg. In de West straat komen historische vaandels te hangen en aan de ge vels van de historische panden prijken straks authentieke uithangbordjes. Muurschilderingen met historische tafere len worden aangebracht op enkele blinde muren. De her inrichting van de Markt staat gepland voor 2006 - 2007. In diezelfde periode worden de contouren van een Ro meins kamp weer zichtbaar gemaakt. HULST - De gemeenteraad van Hulst heeft unaniem een motie aangenomen over de huisvesting van statushouders (voormalige asielzoekers met een verblijfsstatus) in de ge meente. In de motie wordt Gedeputeerde Staten gevraagd het aantal statushouders wat een woning in Hulst afslaat in mindering te mogen brengen op het aantal wettelijk verplicht te huisvesten statushouders. Alle fracties vin den dat Hulst volledig aan de door het Rijk gestelde ver plichtingen heeft voldaan. De gemeente heeft genoeg wo ningen beschikbaar gehouden voor statushouders. Het probleem is dat de meeste statushouders helemaal niet in de gemeente willen wonen. Zij verkiezen massaal de Randstad. Dit ligt volgens de partijen buiten de macht van de gemeenteraad en zij willen dan ook dat de provin cie Hulst niet zo streng aan de regels houdt. (Advertentie) Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Voor mannen die alleen het beste voor hun voeten willen. Oriëntatieprijs: 79,95 Verkoopinfo: 073 - 523 11 23 iolf Bosboom Schrijver Godfried Bo- (1913-1971) wordt vooral «rd als een lolbroek, een unair en een orthodoxe ka- i Het is een compleet ver beeld, vindt Goesenaar !d Krabbendam. „Bomans (en man van verzet, in en daad." lessay, afzonderlijk uitge- door het Godfried Bo- Genootschap, schrijft De van oorsprong Goe- lalband Gorefest is terug dear Blast, een van de he este labels binnen het De groep heeft een con- getekend voor drie al- 8t. die in de jaren negen- maakte in binnen- en -and, viel in 1999 uiteen ïerkt sinds vorig jaar aan «neback. ffltract met Nuclear Blast Regeling daarvan. Bij het- label verschenen eerder 11992), The Eindhoven In- 1(1993), Erase (1994), Fear Ian Soul Survivor (1996). 5 een werelddeal", zegt en bassist Jan-Chris de die onlangs van Goes Den Bosch is verhuisd, ebben een zeer behoorlijk Mus dat betekent dat we ^1 goede plaat kunnen naken." ®nd schrijft momenteel ös voor het nieuwe al- 'erg heavy' lijkt te wor de lijn van False. De ver ing is dat de nieuwe cd in ter wordt uitgebracht. :a gaan we voor een tour- spa in." Èt staat volgende maand eerst weer op het po- °P zaterdag 23 april in 't tnGoes. volgen optredens op on- -r een aantal festivals, zo- ®amo Open Air (Hellen- 1 mei), Graspop Metal ••b(België, 25 juni) en Wac- ito Air (Duitsland, 4-6 au- Krabbendam het ongenoegen van zich af. Hij ergert zich aan het conserva tieve beeld van de schrijver dat hardnekkig stand houdt, waar bij hij biograaf Michel van der Plas, Harry Mulisch en Kees Fens als voornaamste boosdoe ners aanduidt. Dat Bomans vaak met humor schreef en regelmatig op televi sie verscheen, was voor de cultu rele en academische wereld al voldoende om hem niet serieus te nemen. Misverstanden Krabbendam ontzenuwt een voor een de misverstanden die over Bomans blijven rondzin gen. Zo was de schrijver veel minder rooms dan vaak ge dacht. Hij voelde zich juist onbe haaglijk in de katholieke kerk, vond dat die de mensen in de kou had laten staan en leverde daar regelmatig scherp commen taar op. Op dezelfde manier uitte hij kri tiek op andere zaken, zoals de macht van de staat, de kwaliteit van het onderwijs en het subsi diëren van kunstenaars. „Toch was Bomans geen negatief mens", schrijft Krabbendam. „Hij was tegen omdat hij ergens anders vóór was: het betere. Daar geloofde hij in." Hoewel de Goesenaar soms af dwaalt, doordraaft en regelma tig zichzelf herhaalt, weet hij on dubbelzinnig duidelijk te ma ken dat Bomans 'een man van verzet' was, die zich keerde te gen diens autoritaire vader, in de oorlog geruime tijd joodse on derduikers in zijn huis verborg en later manmoedig hoogwaar digheidsbekleders aanviel als dat nodig was. „Dat was ongehoord, dat was bijna heiligschennis", aldus Krabbendam. „Pas zo'n twintig jaar later werd dat gemeengoed, onder provo's. Bomans was zijn tijd dus ver vooruit, sterker nog, hij was de eerste provo van Ne derland." Edward KrabbendamBomans als provo. Uitgave van het Godfried Bomans Genootschap. Verkrijg baar door €9,95 over te maken naar bankrekening 3660.08 285, tnv J. Henry, Voorhout, ovv 'Pro vo', naam en adres. NCRV Dokument zendt maandag 28 maart (22.40 uur, Nederland 1) het eerste deel van de documentai re 'Uitgesproken Godfried' uit. Op 4 april is het tweede deel te zien. foto Marijke Folkertsma Blikvanger op de expositie van Floor Coolsma is een lam op zijn rug met de poten omhoog. Floor Coolsma met opmerkelijke dieren in De Bewaerschole door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Wie de Bewaerschole in Burgh- Haamstede binnenstapt, zal in eerste instantie vertederd ra ken. De eerste aanblik toont dar tele bokjes, snuffelende zwijn tjes, parende cavia's en een soe zend hondje. Bij nader inzien blijkt het allemaal wat minder harmonisch. De kop van een her tje zit vast in een boomstam, de bokjes blijken elkaar weinig ruimte te gunnen en een lam is verlamd. Beeldend kunstenares Floor Coolsma (1978) uit Deven ter weet haar afkeer op subtiele wijze te verpakken. De expositie van deze jonge kun stenares is de derde in de serie 'Intimiteiten' die gastcurator Te- ja van Hof ten in de Bewaerscho le verzorgt. Installatiekunste naar Wim Geeven en beelden maakster Anne-Marie van Sprang gingen Coolsma voor in deze reeks. Floor Coolsma heeft grote affini teit met dieren. Haar eigen hond je Lila bewijst dat die sympa thie wederzijds is door nauwe lijks van haar zijde te wijken. In het werk van deze kunstenares spelen haar eigen belevingen in de dagelijkse omgeving een be langrijke rol. Met tekeningen en beelden inter preteert ze haar ervaringen met onder meer verlangen, on schuld, kwetsbaarheid, tegen stellingen, afhankelijkheid, ver stilling en verveling. Die mense lijke gevoelens projecteert ze op dieren of elementen in de na tuur. De tegenstelling tussen af kering en je tegelijkertijd tot iets aangetrokken voelen, is een steeds terugkerend gegeven in haar werk. Zo vormen drie bokjes een idyl lisch trio, maar blijkt de middel ste beklemd te raken tussen zijn flankerende soortgenootjes. Coolsma creërde het tafereel uit siliconenkit. Zij werkt vaker met verrassende materialen zo als ook met houtpulp of om het populairder uit de drukken met papier maché. Twee van haar beelden in de Bewaerschole zijn in brons gegoten. „Dat was even wennen om een in was gemaakt beeld zomaar uit handen te ge ven voor het laatste deel van het maakproces", zegt Coolsma. Grote blikvanger in het dieren rijk op de vloer van de Bewaer schole is een lam op zijn rug met de poten omhoog. De titel 'Ver lamd' is veelzeggend. Het is een 'zwart schaap' dat de maakster creërde door de huid met einde loos veel pennenstreekjes weer te geven. Zwijntjes Twee zwijntjes kregen van haar letterlijk een gebreid jasje in acryldraad. Dat lijkt lekker door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg toont de komende maanden bijzondere objecten uit zijn collectie. Dat gebeurt in de Wonderkamer, de tijdelijke dependance van het museum in de Bogardstraat. Ge deputeerde H. van Waveren ver richtte gistermiddag de ope ning. Het is een wekelijks wisselende tentoonstelling. In dertien afle veringen worden in totaal 38 ob jecten getoond, zoals de klok die Piet Hein in 1628 heeft buitge maakt bij de verovering van een Spaanse zilvervloot in Cuba, schilderijen van Adriaen Coor- te, Abraham Borm en Jan Toor- op, een tempelleeuw uit de vroe ge achttiende eeuw en een rog op sterk water die binnenstebui ten is gekeerd en de vorm van een draak heeft gekregen. De reeks wordt geopend door de Egyptische mummie, een kind van ongeveer zeven jaar oud van wie altijd werd gezegd dat het aan de Engelse ziekte is over leden. Een CT-scan, vorige week in het Goese ziekenhuis, kon daar geen uitsluitsel over gaan. Ook is niet duidelijk ge worden of het om een jongen of een meisje gaat. De Wonderka mer wordt wekelijks, afhanke lijk van de getoonde objecten, op een andere manier ingericht. Daarvoor is de Middelburgse kunstenaar Piet Dieleman ver antwoordelijk. Voor de mummie maakte hij een grote goudkleuri ge wand. Via een uitsparing is de mummie te zien in een licht blauwe ruimte. In samenwer king met Omroep Zeeland wor den korte films gemaakt waainn museumdirecteur Valentijn By- vanck uitleg geeft over de objec ten. De films zijn te zien in de Wonderkamer en vanaf 5 april elke dinsdagavond op Omroep Zeeland. Alle objecten die aan bod ko men in de Wonderkamer staan beschreven in een drietalige ca talogus. Die is voor drie euro verkrijgbaar. Wie minimaal tien van de dertien exposities be zoekt, wordt verrast met een aar digheidje. De Wonderkamer, Bogardstraat 33, Middelburg, t/m 3 juli weke lijks wisselende expositie. Ge opend: wo. t/m zo., 13-17 uur. warm op het eerste gezicht, maar weldra dringt zich het beeld op van te veel bescher ming die kan verstikken. Coolsma laat de schoonheid van het weerloze, vrolijke dier hier voortdurend botsen met de ma cabere strijd om het bestaan. Zo blijkt ook de soezende hond door de beperking van zijn mand ooit in een kramp te zijn geraakt en heeft het hertje met zijn hoorntjes zo lang vast geze ten in de stam, dat er uiteinde lijk maar twee oortjes zijn over gebleven. De tekeningen van Coolsma die voorafgaan aan haar beelden of hun eigen op zichzelf staande waarde hebben, sieren de wan den van de Bewaerschole. De expositie van Floor Coolsma wordt vanmiddag om 15.00 uur of ficieel geopend en is vervolgens hier tot en woensdag 4 mei te zien van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. WESTKAPELLE - Rockband Outsmarted en dansgroep Slam min' Steez zijn de winnaars ge worden van de derde editie van talentenjacht Hooikoorts. In de finale, donderdagavond in De Hooizolder in Westkapelle, traden acht bands en zes dans groepen aan. Vooral in de cate gorie muziek was er een minder afgetekende winnaar dan voor gaande jaren, mede door de gro te variatie aan stijlen. Outsmar ted, afkomstig van Zuid-Beve land, bestaat sinds twee jaar en wordt gevormd door Martij n Doolaard (zang, gitaar, toetsen), Jeroen Audier (bas, zang) en Sjoerd Bin (drums). Ze maken alternatieve rock, met invloeden van Britse bands zoals Muse. Het trio is een bekende verschij ning op de diverse talentenjach ten in de provincie. Zo staan ze volgende maand ook in de finale van 2nd Influenz, de Bevelandse variant van Hooikoorts. Op 5 mei treden ze op tijdens het Be vrijdingsfestival in Vlissingen. Voor Slammin' Steez was het, na 2003, de tweede keer dat zij Hooikoorts won. De winnaars krijgen een bedrag van 300 eu ro, die ze kunnen gebruiken voor hun muziek of, in het geval van de dansgroep, voor het aan schaffen van kleding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17