tc 'erugkeer getij is zeer lonend (eel schepen stil door staking Hij is blij met ieder telefoontje. Onze-Lieve-Vrouweputje kan terugkomen Marij nissen steekt mosselkwekers hart onder de riem Name'n Number 15 Zeeuwen minder krenterig dan verondersteld conomische baten van herstel deltawateren belopen vele miljoenen euro 's rse boete )or twee iehouders Weer vijfjaar voor doodslag Boete verkoop alcohol aan jeugd Mishandeling in Goes Wildgroei portiers aan banden Het handigste nummer van Nederland. zaterdag 26 maart 2005 vRen Jansen Het loopt wel los met spreekwoordelijke zuinig- j der Zeeuwen. collectes voor goede doelen ;atde bevolking van Zeeland portemonnee bepaald niet jit en trekt hem trouwens niet overdreven ver open. ;een opbrengst per huishou- 7,43 euro zit Zeeland vergeleken met andere provin cies precies in de middenmoot. De inwoners van de gemeente Veere stoppen gemiddeld eens zo veel in de collectebus (14,21 euro). Vlissingen blijft op de helft van het provinciale gemiddelde ste ken (3,74 euro). Deze gemeenten zijn de uitersten in het overzicht dat het Centraal Bureau Fond senwerving (CBF) van de collec teopbrengst in Zeeland in 2003 heeft gemaakt. Collectanten haalden dat jaar in deze provincie in totaal bijna 1,2 miljoen euro op. Het welwillendst bejegend wor den collectanten die aanbellen namens organisaties die goede doelen in het kader van de ge zondheidszorg nastreven. Na tuurbehoud spreekt de vrijgevig heid van de Nederlanders het minst aan. Gemiddeld gaf eèn Nederlands huishouden in 2003 6,77 euro bij collectes voor een goed doel. De Friezen zijn het gulst (11,10 euro per huishouden), Noord- Brabanders het minst vrijgevig (5,48 euro). Bij de gemeenten gaat Urk al vier jaar lang aan de kop. In 2003 gaf een huishouden er ge middeld 48,70 euro aan goede doelen. In Den Haag was de op brengst het laagst (63 cent per huishouden). Na die van Veere - en voor die van Vlissingen - zijn de inwo ners van Kapelle in de rang schikking voor Zeeland het gulst (11,75 euro per huishou den). Daarna volgen Borsele (10,08 eu ro), Reimerswaal (9,53 euro), Tholen (9,17 euro), Noord-Beve land (8,94 euro), Schouwen-Dui- veland (8,82 euro), Middelburg (6,96 euro), Hulst (6,85 euro), Terneuzen (6,33 euro), Goes (6,08 euro) en Sluis (5,85 euro). diinus Antonisse üDELBURG - Het terugbren- ran het getij in de deltawate- levert veel geld op. Voor bin- iiaart, visserij, aquacultuur saterrecreatie zijn miljoenen a's te verdienen. Ook huizen- if aan het water is zeer lucra- aaren op dijkverhogingen in benedenrivierengebied, en js het Hollands Diep en het angvliet is goed voor zeker miljoen euro. Bundeling van Siraoek en kennis in een zoge- mdeDelta Academie kan al- iordelen nog versterken. en ander blijkt uit een on- sek van Louisse Consulting rde economische baten van mrlijker delta wateren. Het gevoerd in opdracht van de s-eDeltaraad en de provin- itoekomstvisie voor de del- deren (van de provincies and, Zuid-Holland en d-Brabant) staat dat zo mogelijk herstel van de ge- sreging - 'estuariene dyna- - nodig is om de nadelen de deltawerken ongedaan te Het is ook gewenst van- l de zeespiegelrijzing en de ügei' rivierafvoeren. belangrijkste maatregel is van de afvoer van rivier- sr vanuit het Hollands Diep :zee via het Haringvliet, het lerak-Zoommeer, de Greve- cle Oosterschelde. door komen zoet-zoutover- ïn terug en gedempt getij nu afgesloten wateren. De nen - vooral cloorlaatmid- 'DELBURG - Twee veehou- uit West-Zeeuws-Vlaande- njn gisteren door de politie ker in Middelburg veroor- 3 tot forse boetes, voor het itreden van de Regeling iden- »lie- en registratie voor die- 59-jarige man uit Groede $2600 euro boete, waarvan helft voorwaardelijk. Een jarige Eedenaar werd be ltmet 1950 euro boete, waar euro voorwaardelijk, an controle van de Algeme- Inspectie Dienst bleek de ifdenaar op 22 januari vorig '51 runderen niet deugdelijk fbben voorzien van oormer- -Het materiaal van de oor- iffl is waardeloos," zei de ,Ze zijn verouderd of ver- rï. Ik heb er bijna een dag- 'ornde oormerken te contro- Bij de meeste runderen ier sprake van één oormerk, hjl elk oor gemerkt moet Mer uit Eede gaf toe dat op Gember 2003 elf runderen voorzien waren van een oor- 3. Ook had hij zich met vier ten niet gehouden aan de aingsplicht. „Ik ben het bedrukte vergeten." •achter had begrip voor de stische problemen waarmee hoeren te kampen hebben. daarom een deel van 'tes voorwaardelijk op, delen en verbrede zeeweringen - zijn erg duur. Louisse Consulting maakt duide lijk dat er echter veel terug te verdienen is. Bouwen bij het wa ter, uitbreiding van waterrecrea tie en minder uitgaven voor dijk verhogingen brengen de meeste baten op. Maar ook het wegval len van een scheidingssysteem in de Krammersluizen bespaart de binnenvaart jaarlijks al circa drie miljoen euro. In de schelpdiersector zijn be houd en groei van de productie mogelijk als duurzaam kweken in de natuur lukt. Alleen al het behoud van de huidige produc tie (jaaromzet 250 miljoen euro, 2000 arbeidsplaatsen) moet als voordeel worden beschouwd, stelt Louisse. Voor de kottervis- serij is betere prijsvorming van verse vis mogelijk en een uitstra ling naar de toeristische sector en andere vers'markten. Herstel van het getij en aanleg van nieu we natuur brengen kansen voor vormen van aquacultuur; de ver diensten daarvan laten zich moeilijk becijferen, aldus Louis- Een dynamischer Delta is goed voor een forsere en snellere groei van de watergebonden re creatie, meent de onderzoeker. De gevolgen worden berekend op zeker zeven procent groei, of wel een omzetstijging van 40 miljoen euro per jaar. Goud Enthousiast is Louisse over bou wen bij het water, gebundeld op plaatsen die de ruimte niet aan tasten. Het betekent dat steden en dorpen meer aan het water komen te liggen. „De Delta zit in feite op goud met de mogelijk heden voor bouwen bij het wa ter", constateert Louisse. De eco nomische effecten ervan zijn enorm. Uitgaande van 19.000 woningen aan het water tot 2030, komt de onderzoeker op een meerwaarde van ruim 1300 miljoen euro. Het scheppen van ruimte voor water door ontpolderen, grotere komberging en aanleg van over stromingsgebieden houdt in dat er elders minder dijkverhoging nodig is, wat 400 tot 500 miljoen euro bespaart. De aanleg van grote doorlaatmiddelen biedt kansen voor getij denenergie; de baten daarvan zijn nog niet in te schatten. Om de hoogste economische ba ten binnen te halen, is uiteraard actie nodig. Louisse acht een Delta Academie daarvoor een aanjager. Samenwerking op het gebied van kennis en onderzoek en het opstellen van een Delta-agenda staan daarbij voorop. Zo'n aca demie kan de weg naar uitvoe ring van plannen als het ware plaveien. VLISSINGEN - Wegens het doodsteken van een man is een 38-jarige man uit Vlissingen door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Er was zes jaar tegen de man geëist. Die straf was ook eerder door rechtbank opgelegd. Er was al langere tijd ruzie tus sen de Vlissinger en het slachtoffer. De veroordeelde man was er vandoor gegaan met de vriendin van het slachtof fer. Daarover was het slachtoffer zó verbolgen dat hij de twee geliefden bleef achtervolgen en lastigvallen. Op 17 juli escaleerde de situatie. De verdachte was die avond met zijn vriendin in het huis van een vriend. Het slachtoffer had hen weten te achterhalen en verscheen voor het raam. Hij zou een snijdende beweging langs zijn keel hebben gemaakt. Daarop ging de Vlissinger met een mes naar buiten. Er ontstond een worsteling waarbij de Vlissinger het slachtoffer in zijn been stak. Het mes ver oorzaakte een acht centimeter diepe steekwond, waarbij een slagader werd geraakt. Daardoor bloedde het slacht offer dood. MIDDELBURG - Een 39-jarige caféhouder uit Hulst is door de economische politierechter in Middelburg veroor deeld tot 1100 euro boete wegens de verkoop van alcohol houdende drank aan (te) jonge klanten. In de strafmaat werd meegenomen dat de verplichte alcoholsticker met de leeftijdsgrenzen ontbrak. De overtredingen deden zich op 12 december 2003 voor tijdens de kerstmarkt in Hulst. „Dat is de drukste dag van het jaar. Daar komen 20.000 bezoekers op af. Dat zijn zo gigantisch veel mensen. Het is dan moeilijk om continu naar leeftijden te vragen", was het verweer. De verbalisant had gezien dat er op het terras door een zestienjarige jongen bacardi breezer aan zeer jeugdig uitzienden vriendjes (beneden de zestien jaar) werd doorgegeven. Dit gebeurde volgens hem onder de ogen van een barmedewerker. GOES - Op de Grote Markt in Goes is gisternacht om tien voor vier een 17-jarige inwoner van Kapelle aangehou den. Hij had in een horecebedrijf in de Sint Jacobsstraat een 20-jarige man uit Goes, na een woordenwisseling, een fles in het gezicht gegooid. De 20-jarige liep letsel in zijn gezicht op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. MIDDELBURG - De wildgroei in de portiers wereld moet aan banden worden gelegd. Dat ondervond gisteren in Middelburg een 32-jarige horeca-ondernemer uit Terneu zen aan den lijve. Economisch politierechter G. van Un- nik veroordeelde de man tot 1000 euro boete, omdat hij beveiligingsmensen zonder de vereiste vergunning in dienst had. „De regelgeving is er gekomen om uit te ban nen dat allerlei criminele organisaties zich op de markt begeven", merkte de politierechter op. De politie had tus sen september 2003 en 8 april vorig jaar gezien dat er bij het Terneuzense café andere mensen dan portiers dienst deden. Volgens de Terneuzenaar ging het om gastheren voor de garderobe. „Zij staan niet continu bij de gardero be. Ik weet dat we niet zonder portiers in de Nieuwstraat kunnen, maar het is. bijzonder moeilijk om ze te krijgen. Het zijn allemaal evenementenportiers", was het verweer. De gravers onderzoeken de grondsoorten die ze hebben opgegraven op de plek waar het Onze-Lieve-Vrouweputje moet zijn geweest. door Mieke van der Jaqt s-HEER ARENDSKERKE - Ze zitten goed, de mensen die sym bolisch de eerste spade in de grond zetten voor het Onze-Lie- ve-Vrouweputje. Deskundigen hebben op de ochtend van Goe de Vrijdag de coördinaten uitge zet op een enorm stuk grasland tussen de A58 en de Oostvveg in de buurt van 's Heer Arendsker- ke. Dat is goed gebeurd, want wat er onder de plaggen vandaan komt, is enorm rommelig: wat klei, wat zand, wat veen. Hier is wild gegraven, dat is zonne klaar. Volgens Ginny Rentmeester, in- titiatiefneemster voor het her stel van het putje, moet het een sterk verstoorde plek zijn. „In het begin van de jaren zeventig is het Onze-Lieve-Vrouweputje, dat geneeskrachtig, zoet water heette te bevatten, dichtge gooid. De legende zei dat er tij dens de beeldenstorm een Maria beeld in was verdwenen, of zelfs dat Maria er zelf in was geval len. Vermoedens genoeg om wild te gaan schatgraven in een putje dat toch al ontheiligd was." Er werd natuurlijk niets gevonden, want Mariaverering en bedevaart hebben nu een maal meer met geloof en devotie te maken dan met feiten of tast bare dingen. Zo komt het misschien dat het dichtgegooide poeltje nu weer opengaat. De stichting in oprich ting die het herstel gaat begelei den, heeft de provincie en de ge meente Goes al warm gekregen. De Stichting Landschapsverzor ging Zeeland doet mee, René Vermue, die op het perceel boert, ook en verschillende sub sidie-aanvragen zijn al de deur uit. Jan de Jonge, de loonwerker die indertijd opdracht kreeg het poeltje dicht te gooien, wil het vrijwillig weer open graven en er wordt onderhandeld over een paadje ernaartoe. Het .Onze-Lieve-Vrouweputje leeft nog sterk in het bewustzijn van ouderen in Goes en Borsele. Veel katholieken weken op weg van en naar Goes even van hun route af om een kruisje te slaan bij het putje. Ook gingen onge neeslijk zieken er een slokje wa ter nemen in de hoop op gene zing. Hoe in een brakke omgeving een putje met zoet water kon ont staan, is niet zo'n wonder. De put kan een hollestelle zijn ge weest, een iets hoger gelegen drinkput, die zoet regenwater vasthield. Zeker is dat het putje in een kreegrug ligt, een met zand opgevulde oude kreekbed ding, die voor de verkaveling wat hoger lag dan de omliggen de klei. Of er na de ontgraving opnieuw zout water terugkomt in het On ze-Lieve-Vrouweputje, hangt af van de mate van verstoring. Als ondoordringbare grondlagen, die het brakke van het zoete wa- foto Willem Mieras ter scheidden, te zeer zijn gebro ken, komt het in de toekomst nog uitsluitend op geloof aan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De mosselsec tor kampt met een ernstig ima go-probleem. Mosselkwekers moeten duidelijk maken dat de mosselkweek en een goed milieu 'hand in hand' gaan. Dat advies gaf SP-voorman J. Marijnissen gisteren aan vier verontruste Zeeuwse mosselkwe kers, die hem een pamflet over handigden: 'Red de Zeeuwse (Advertentie) Cllr/-, l/rtrtr o I r, ï/-, ;r. Mi trrtk/M- r«+/\i i i r\ /-\\s k, rtt \A/r,rrtM fVlt+i n n Mout Bareman S-VEUZEN - De scheepvaart k Westerschelde lag giste- frotendeels stil. Hoewel de loodsen hun stiptheids- 5 gisterochtend om acht 'beëindigden, zorgde een al- te staking van Vlaams [beidspersoneel voor nieuwe Sa schepen van en naar de tee havens ondervonden teder. De Vlaamse ambte- 31 hielden een 24-uurssta- i°m te protesteren tegen be- tegsplannen. Het beteken- ook de brugwachters op teaal Gent-Terneuzen in te en die van de sluizen in Antwerpen het werk neerleg den, net als de scheepvaartbege leiders op de Vlaamse torens van de Westerschelde-walradar- keten en het personeel van de loodsboten buitengaats. De stiptheidsactie van de Vlaam se loodsen (ze werkten enkel tij dens kantooruren) bezorgde ze ker honderd schepen van of naar Antwerpen en Gent uren lange vertraging. In de nacht van donderdag op vrijdag werd de actie beëindigd, nadat de Be roepsvereniging van Loodsen met de Vlaamse overheid een ak koord had bereikt over deelna me aan sociaal overleg. Tot nu toe werd de vereniging, vooral door toedoen van de vakbonden, van dat beraad geweerd. Hoe- wel de loodsen gisteren weer aan de slag wilden, werd dat doorkruist door de algemene sta king van ondersteunend perso neel. Directeur J. D'Havé van het Vlaamse Loodswezen wilde, zonder scheepvaartbegeleiders en radiocommunicatie tussen wal en schip, geen risico's ne men. De Antwerpse Scheepvaart Ver eniging (ASV) gaat ervan uit dat de actie van de loodsen de ha ven een miljoenenstrop heeft be zorgd. Volgens directeur X. Van Engelen is een groot aantal sche pen uitgeweken naar met name Nederlandse havens. Het pi-esti- geverlies van de havens van Ant werpen en Gent is, volgens hem, niet in bedragen uit te drukken. „Ik kan de rederijen nauwelijks uitleggen waar die loodsenactie om draaide. Stakingen van vak bonden begrijpen ze nog wel, maar acties van een loodsenvere- niging, die niet om lonen of wer komstandigheden draaien nee, dat wil er niet in." Elke keer als je Name 'n Number belt, steun je ook het Wereld Natuur Fonds. Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). Name jn Number doneert 7 cent per gesprek aan het Wereld Natuur Fonds BelCompany Mossel'. De mosselsector maakt zich ongerust over zijn toe komst. Onlangs is het door een uitspraak van de Raad van Sta te moeilijker geworden om een vergunning te krijgen voor de mosselkweek in de Waddenzee. Vogelbescherming Nederland en de Waddenvereniging had den de rechtszaak aangespan nen, omdat er naar hun oordeel onvoldoende rekening was ge houden met de Europese Vogel en Habitatrichtlijnen. „We weten nog niet precies wat die verscherpte regelgeving voor ons betekent", zei J. van Damme, voorzitter van de visse rijvereniging Yerseke. Intussen willen de mosselkwekers duide lijk maken dat zij juist een posi tieve bijdrage leveren aan het herstel van mosselbanken en an dere natuurwaarden in de Wad denzee. „We laten het zaad groeien op banken. Dunnen het uit, zodat het zaad meer ruimte krijgt en beter kan groeien. Dat gebeurt ook. 100 kilo mosssel- zaad wordt ongeveer 160 kilo." Van Damme zegt dat kwekers goed voor hun percelen zorgen. „Dat moeten we wel: Voor de op brengst van het volgende jaar en voor de volgende generatie. We doen dit al vier generaties op deze manier." Marijnissen reageerde dat hij maar een 'gewone Nederlander is', die de neiging zou kunnen hebben om alle vissers over een kam te scheren. „In de zin dat vissers de milieueisen aan hun laars lappen en de bodem kapot maken", zei hij. Door voorlichting van Van Dam me en drie collega-mosselkwe kers bracht Marijnissen nuance ringen aan. „De mosselkwekers doorwoelen niet als kokkelvis sers de bodem en brengen geen schade toe aan het ecosysteem. Het zijn familiebedrijven en het is geen industriële sector, zoals bij de kokkelvissers voorkomt." De kokkelvisbedrijven hebben dit jaar hun activiteiten moeten staken door de Europese milieu regels. De SP maakte eerder bekend af te willen van de mosselkweek in de Waddenzee. „Ik doe nog geen harde toezeggingen, maar ik kom nog een keer terug met de vertegenwoordiger van de SP die de visserij onder haar hoede heeft", beloofde Marijnissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15