Beiroet in greep van angst )uitsers zijn luchtvervuiling beu TOPPERS Extra in maart IN CONCERT Hooggerechtshof weigert zaak-Schiavo Staatsloterij -♦< el Duitse litici wil ark terug 7.500 KAARTEN VOOR Unhcr trekt zich terug uit Atjeh Drie duurste steden liggen in Japan Seksslavernij in Israël Immuniteit Pinochet gehandhaafd Vogelgriep eist leven in Cambodja Macedonische Leger Ethiopië schendt mensenrechten op grote schaal oud-minister voor tribunaal Chili met vinger urgers klagen overheid aan over gevaarlijk fijnstof door verkeer loete van 0 kamelen vrijdag 25 maart 2005 (Advertentie) ffierd Puk UN - Conservatieve Duit- ilitici willen de Duitse terug. „Men moet erover sien welke alternatieven 3 voor de euro", zei Gau- r,Bondsdaglid voor de Bei- christen-democratische tegen het dagblad Bild. tiler vreest voor een zwak- Jo nu Europese regerings- s hebben ingestemd met iprekking van het stabili- pact. „Daardoor is het fun- ant onder de euro afgebrok- Als reactie moet het moge- li óm de monetaire unie te il baaien." ame de rood-groene Bonds- iog van bondskanselier Ker(SPD), die al jaren zon den de regels van het sta- ïtspact, drong aan op een hning. Schroder vindt dat ser wordt gehinderd door alrng dat de begrotingste- svan eurolanden niet bo- S3 procent mogen stijgen, aiselier wil de haperende economie met geldinjec- -n de praat krijgen en ^het op de koop toe dat ad daardoor op de pof 'iven. vdler en andere CSU-poli- toen een torenhoge infla te term 'flexibel' waar- -'verruiming wordt bear- ateerd, staat voor waarde- A «en inflatie. De euro kan "leen zwakke munt wor- ^ihankelijk van de dagelij k- leke situatie, zoals vroe- de Italiaanse lire het ge- N".j aldus Gauweiler. Hij 1 de Wetenschappelijke f van de Bondsdag op gegeven na te gaan wat «Haal voor komt kijken als wnservatieve Bondsrege- ®e mogelijk na de landelij- ïhezingen in 2006 aan bannen zou smeden om sfkweer in te voeren. „Zo ominste duidelijk is hoe ti moeten gaan. Ik ben te- •akverboden. Elk alterna nt bespreekbaar zijn." de Duitse bevolking be ng altijd grote weerstand a jkeuro. Decennia lang wa- «Duitsers trots op de har- Nu het economisch Maarts gaat krijgen ook fcl' en de europese een- Jsunt de schuld. GPD Deze maand heeft u bij de Staatsloterij niet alleen kans op 27 miljoen aan geldprijzen, maar er zijn ook 7.500 kaar ten te winnen voor Toppers in Concert. Een uniek gezamenlijk optreden van de drie grootste zangers van Nederland: Gerard Joling, René Froger en Gordon. Koop daarom nü Staatsloten en maak kans om bij dit ge weldige spektakel aanwezig te zijn. De trekking is al op 29 maart. Mis die kans niet! Let op! Met Pasen zijn de meeste Staatsloterij-verkooppunten gesloten. Koop daarom nü uw Staatsloten! Trekking 29 maart. BANDA ATJEH - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (Unhcr) trekt zich komend weekeinde terug uit de door de tsunami zwaar getroffen provincie Atjeh in Indonesië. Het vertrek volgt op een oproep van de Indonesische regering aan buitenlandse hulpverleners om het gebied te verlaten. Volgens Jakarta heeft Atjeh de hulp van de organisatie niet langer nodig. Door de tsunami kwamen op Atjeh meer dan 126.000 men sen om. Nog 93.000 mensen worden vermist. Ongeveer een half miljoen zijn nog steeds dakloos. ANP/AFP HONGKONG - De drie duurste steden ter wereld liggen in Japan. Tokio voert de lijst aan, gevolgd door Osaka en Kobe. Dit staat in een gisteren in Hongkong gepubliceerd rapport van de Economist Intelligence Unit. De drie peperdure steden worden gevolgd door vier Euro pese hoofdsteden: Oslo op de vierde plaats, Parijs (5), Ko penhagen (6) en Londen (7). Hongkong stond vorig jaar nog zevende maar is volgens het onderzoek zo veel goedkoper geworden, dat het dit jaar op de twaalfde plaats belandt. ANP/DPA JERUZALEM - Enkele duizenden buitenlandse vrouwen zijn de afgelopen jaren Israël binnengesmokkeld en ge dwongen in de prostitutie te werken. De vrouwenhandel levert criminele organisaties jaarlijks miljoenen op, zo blijkt uit een onderzoek dat door leden van het Israëlisch parlement is uitgevoerd. De afgelopen vier jaar zijn drie- tot vijfduizend vrouwen illegaal Israël binnengekomen en verkocht als 'seksslaaf'. Pooiers betaalden 8000 tot 10.000 dollar voor de vrouwen en lieten ze soms achttien uur per dag werken. De leider van het parlementair onderzoek, Zehava Gal-On, zei gisteren dat deze vorm van slavernij met alle middelen moet worden uitgebannen. ANP/AFP SANTIAGO - Het Chileense hooggerechtshof heeft giste ren een verzoek afgewezen om ex-dictator Augusto Pino chet zijn onschendbaarheid als vroegere president te ont nemen. Daardoor kan Pinochet niet terechtstaan in een eventueel proces over de moord in Argentinië op de Chi leense generaal Carlos Prats. Prats en zijn vrouw werden in 1974 vermoord, een jaar na dat de generaal Chili ontvluchtte aan de vooravond van de staatsgreep die Pinochet aan de macht bracht. Daarbij kwam de socialistische president Salvador Allende om. Met de uitspraak van de hooggerechtshof is het vonnis van het hof van beroep vernietigd. Dat had op 2 december de immuniteit van Pinochet opgeheven. ANP/AFP PHNOM PENH - Een 28-jarige man in Cambodja is over leden aan de gevolgen van vogelgriep. Dat meldden giste ren gezondheidsfunctionarissen in het Aziatische land. De man raakte mogelijk besmet na het eten van kip. Hij is het tweede slachtoffer in Cambodja. ANP/RTR Betogers die willen dat Terri Schiavo in leven wordt gehouden, reageerden teleurgesteld op het besluit van het Hooggerechtshof in Washington. foto Shawn Thew/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het federale Hooggerechtshof in de Verenig de Staten heeft gisteren laten weten dat het geen oordeel zal vellen over het lot van 'comapa tiënte' Terri Schiavo. De sonde waarmee zij kunstmatig voedsel en vocht kreeg toegediend, werd vorige week vrijdag op last van een lokale rechter verwijderd. Haar ouders voeren sindsdien Schiavo's ouders wendden zich tot het Hooggerechtshof in Was hington nadat de federale recht bank in Tampa en het federale Hof van Beroep in Atlanta hun eis hadden verworpen. Beicle tri bunalen schaarden zich achter de uitspraak van de lokale recht bank in Florida. Het was de vijfde keer dat het Hooggerechtshof een verzoek af wees om in de zaak in te grij pen. Ook de laatste hoop van Terri's ouders ging gisteren in rook op. Rechter G. Greer in Florida ver wierp een verzoek van de gou verneur Jeb Bush om haar on der staatstoezicht te plaatsen. De uitspraak kwam niet als een verrassing. Greer houdt zich al jaren met de zaak bezig en stel de altijd Terri's echtgenoot in het gelijk. Jeb Bush voerde 'nieuw bewijs' aan. Verkeerde diagnose Hij kwam met een neuroloog op de proppen die zei dat bij Schia vo mogelijk een verkeerde diag nose is gesteld. Greer ging ech ter niet door de knieën. De 41-jarige wouw wordt al vijf tien jaar met kunstmatige voe ding in leven gehouden. Zij liep zwaar hersenletsel op door een hartstilstand. Haar echtgenoot en voogd, Michael Schiavo, vecht al zeven jaar voor het recht van zijn vrouw op een waardige dood. Hij ziet geen mo gelijkheid op herstel en stelt dat zij op deze wijze niet verder zou willen leven. ANP een race tegen de klok om haar leven te redden. M7PIredactie buitenland rfORK - De Ethiopische jachten schenden op gro- .jjal de mensenrechten in iiiidvvesten van het land. |eeft Human Rights Watch gisteren gemeld. In de afgelegen regio Gambella wordt door het leger sinds eind 2003 gemoord, verkracht en ge folterd, aldus de mensenrechten organisatie. Vooral het Anuak-volk is het slachtoffer van de gewraakte praktijken. In Gambella heerst 'een klimaat van straffeloos heid' en 'terroriseren' militairen hele Anuak-gemeenschappen tij dens patrouilles, aldus HRW. De crisis begon op 13 december 2003 toen een regeringsvoertuig werd overvallen door vermeen de Anuak-bandieten. In de regio nale hoofdstad gingen militai ren en burgers daarna tekeer waarbij 424 mensen omkwa men, voornamelijk Anuaks. Ruim vierhonderd huizen wer den platgebrand. Tot die tijd hield het leger zich buiten de et nische conflicten in Gambella. Na de slachtpartij zijn volgens HRW nog zeker honderd men sen gedood en werden dorpen van Anuaks platgebrand. ANP DEN HAAG - De Kroatische au toriteiten hebben gisteren de Macedonische oud-minister van Binnenlandse Zaken Ljube Bos- kovski uitgeleverd aan het Joe- goslavië-Tribunaal. De aanklagers van het VN-hof houden de politicus die zowel de Macedonische als Kroatische nationaliteit heeft, verantwoor delijk voor moord, het moedwil lig verwoesten van steden en dorpen en het onmenselijk be handelen van mensen in augus tus 2001 in Macedonië. Volgens een woordvoerder van het tribunaal in Den Haag is Boskovski ingesloten in het VN-cellencomplex op het ter rein van de Scheveningse straf gevangenis. ANP SAN JOSE - Een Amerikaanse vrouw heeft haar tanden gezet in een afgereten stuk vinger. Het lichaamsdeel, compleet met een lange gelakte nagel, zat in een portie chili con carne. Het is nog onbekend hoe het stukje vin ger in de maaltijd van een fast- food-restaurant in Santa José is terechtgekomen. ANP door Harald Doornbos BEIROET - Sinds drie weken loopt Michael, een jonge christe lijke Libanees van Armeense af komst, met een wapen op zak. In de kofferbak van zijn auto heeft hij een uzi-machinepistool liggen. „Er vinden ontvoeringen plaats. De Syrische geheime dienst probeert christenen te vermoorden en sommige mos lims vallen ons aan", vertelt hij. Dus heeft hij wapens ter verde diging, beweert Michael. De moord op oud-premier Hari ri, bijna anderhalve maand gele den, heeft de tijden van span ning en onrust teruggebracht in Libanon. Zijn dood leidde tot massale straatprotesten, maar sinds een week is het voorbij met de demonstraties, want sinds die tijd wordt Libanon op geschrikt door een serie bomaan- (Advertentie) slagen, tot nu toe gericht tegen de christelijke Arabische bevol king van het land. In Beiroet leven de verschillen de bevolkingsgroepen geschei den van elkaar. De stad is opge deeld in wijken waar enkel christenen, moslims, druzen of Palestijnen wonen. New Jdei- deh, de wijk waar de eerste aan slag werd gepleegd is christe lijk. Niemand heeft deze aanslag op geëist. De zes zwaargewonden waren doorsnee burgers. Een student, Gilbert, zegt geen be wijs nodig te hebben om de da ders te identificeren. „Het is dui delijk dat de Syriërs hiervoor verantwoordelijk zijn. Onze pro testen hebben er toe geleid dat de Syrische militairen zich nu te rugtrekken uit Libanon. Door nu zelf onrust te zaaien, probe ren zij aan te tonen dat zij on misbaar zijn." Uitspelen Volgens de 23-jarige Thomas Ki- riakos proberen de Syriërs de moslims en christenen in Liba non tegen elkaar uit te spelen. „De anti-Syrische protesten werden gesteund door moslims en christenen. Dus blazen de Sy riërs christenen op in de hoop dat wij de schuld geven aan de moslims en onderling weer gaan vechten." Volgens Kiriakos, een orthodoxe christelijke Arabier, zullen er nog veel meer bommen ontploffen. Een paar dagen la ter, op woensdagochtend, is het inderdaad weer zover. Nu is Kaslik, opnieuw een christelijke wijk, aan de beurt. Drie Aziati sche gastarbeiders komen bij de aanslag om. Wederom wordt de aanslag niet opgeëist. In de christelijke wijken begint iedereen erg bang en voorzich tig te worden. Ronnie Flouty, 28, zag onlangs kaarsvet onder een auto liggen en beweert bij hoog en laag dat het een bom was. „Ze wilden de auto opbla zen om ons christenen te ver moorden." Hij draagt een but ton van generaal Aun, een van de beruchtste christelijk Libane se leiders die in ballingschap in Frankrijk leeft. „Ik hoop dat on ze generaal binnenkort terug keert naar Libanon om korte metten te maken met de Syriërs en de moslims", zegt hij. Terwijl de kranten spreken over de 'mysterieuze bommenleggers' neemt Beiroet het zekere voor het onzekere. Militairen pa trouilleren door de stad, cafés en restaurants zijn leeg. Nie mand vertrouwt de situatie. Zelfs in Monnotstraat, Beiroets uitgaansgebied bij uitstek, is zo goed als verlaten. „Monnot is christelijk en er komen veel jon geren", zegt een bareigenaar. „Een perfecte plaats dus voor de Syriërs om er een bom neer te leggen." GPD 10BI - De Murule-clan in i compenseert de rivalise- iGarre-clan met 1200 ka- i of een bedrag van onge- 130.000 euro voor een aan- 15 maart waardoor 22 a omkwamen. Dat is giste- fkend geworden. ;j3ii hebben leden van bei- ss afspraken gemaakt om sderlinge geweld een halt roepen. Het geven van ka als 'vergoeding' voor óffers van geweld was één van. De dood van een rordt beboet met honderd !en, vrouwen en kinderen ijftig kamelen waard, as in het noordoosten van hebben een geschil over spraak op water en weide- iin een gebied vlakbij de ische grens. ANP/AFP Wierd Puk [1JN - Per jaar sterven in jjand 65.000 mensen als ge- ran luchtvervuiling. Bur- uit München en Berlijn, Ie verontreiniging beu. Zij a deze week naar de rech ttrokken burgers willen bij iioriteiten maatregelen af- tfen tegen fijnstof, veroor- 'door onder meer roetdeel- ran uitlaatgassen en stof slijtende autobanden. De leid moet er maar voor zor gden de klagers, dat het jer, vooral vervuilende die- achtwagens zonder roetfil- ede in Kenia ters, wordt omgeleid. Ook in an dere steden dreigen assertieve inwoners met actie. De klagers baseren zich op een Europese richtlijn. Die stelt dat per 1 januari dit jaar de grens waarde voor fijnstof - die ligt bij 50 microgram per kubieke meter - niet vaker dan 35 dagen per jaar mag worden overschre den. In grote Duitse steden wordt zwaar gezondigd tegen de ze norm. Overigens wordt de norm in de Benelux-landen, Ita lië, Frankrijk en elders net zo ruim overschreden. De Europese Commissie kan voor miljoenen euro's aan boe tes opleggen indien landen de af spraak van 35 dagen schenden. En de burgers wordt opgeroe pen te klagen. Wat in Duitsland - een land waar veel wordt ge klaagd en aangeklaagd - nu het geval is. Ringo Muller is een van de kla gers. De 25-jarige student woont aan de drukke Frankfur ter Allee in voormalig Oost-Ber- lijn. Midler is een mediaverschij- ning sinds hij, met enkele mede standers, de Berlijnse Senaat aanklaagde. „Ik wil gewoon dat er iets gebeurt tegen de vervui ling", aldus Müller. De Frank furter Allee krijgt dagelijks 82.000 auto's te verstouwen. Al twintig dagen werden voor Müllers woning dit jaar de EU-normen voor fijnstof over schreden. Een probleem is dat Duitsland een klassiek autoland is. En veel van de vervuiling komt door au to's, met name door die met een dieselmotor. Om de concentra tie fijnstof in de lucht te vermin deren zou een nieuwe, auto-on vriendelijke verkeerspolitiek moeten worden ingevoerd. Dat is in de Bondsrepubliek hetzelf de als vloeken in de kerk. „Wie dat probeert is politiek zo goed als dood", schreef Der Ta- gesspiegel. De krant herinnerde aan de dolwoeste reacties op een oude eis van De Groenen om de prijs van een liter benzine te verhogen tot vijf mark. Zelfs voorstanders van een snel heidslimiet op de Autobahn moe ten vrezen voor hun politieke overleven. Duitsers willen nu eenmaal in grote auto's met tweehonderd kilometer per uur over de snelweg kunnen razen. Roetfilters in dieselauto's zou den uitkomst kunnen bieden. De Bondsregering en de deelsta ten discussiëren over plannen om de filters fiscaal aantrekke lijk te maken. Maar men is het oneens over wie dit moet beta len. Eenvoudige oplossingen zijn er niet tegen fijnstof. Specialisten zijn het er bovendien niet over eens in welke mate het autover keer schuldig is aan de concen tratie van fijnstof. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5