PZC Op naar volgende 400 j aar PZC Maak kans op kaarten huishoudbeurs! ctie vrijdag 25 maart 2005 Ja, ik wil kans maken op 2 kaarten voor de Huishoudbeurs Algemene voorwoorden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data. aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Zie het colofon van PZC voor meer informatie. het alfabet van Zeeland Naam: I Voorletters: I Adres: Postcode: Geboortedatum: I Aantal kaarten: I Telefoon: Woonplaats: (max. 2 per adres) E-mail adres: I Geldig voor maximaal 2 personen Zie voorwaarden elders op deze pagina. Lezersredacteur A.Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch-0113 - 315660. E-maiLLezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uilen over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. iUlfciMJdk In de rubriek Lezers Schrijven mag alleen gereageerd worden op artikelen die in de PZC heb ben gestaan. Een persoonlijke noodkreet over een actueel on derwerp valt daardoor wel eens buiten de boot. Daarom, bij wij ze van uitzondering, in Uwer zijds aandacht voor een pro bleem dat Frieda van Loo uit Middelburg aankaartte: 'Wij zijn boos en zeer teleurge steld. omdat wij donderdag wer den verrast met de boodschap, dat onze alpha-hulp met zes we ken haar ontslag krijgt. Belache lijk. Ze werkt 10 jaar bij ons en nu is het over. Er wordt niets ge waagd. Er is een andere rege ling bij de Zorgstroom, het is over. Er moest van hogerhand, maar eens iemand zijn die zelf niet alles meer kan, dan zou er meer begrip zijn voor de mensen met een handicap. Het is nu zo met deze nieuwe re geling, dat mijn man al het werk moet overnemen van de alp ha-hulp, omdat hij wel gezond is. Wij hebben een garagebe drijf. Zo werken ze de burn-out wel in de hand. Noemen ze dit nog zorg? Onze alpha-hulp is zeer teleurge steld. Zij had gelijk met ons ook een schriftelijk bericht moeten hebben. Wij moesten haar de boodschap vertellen. Dat is niet onze taak. Wij zijn boos. Hoe moet dat met deze zorg (maatschappij)?' In het Forum van de PZC-internetsite woedde een discussie ovt gekozen burgemeester. Maar het aftreden van minister De Grjj gaf zowel toon als invalshoek een geheel andere wending. 'Gelukkig', zegt Zeeland. 'Weer een minister minder op de loot We hadden hem toch al niet nodig.' E. Linke schrijft: 'Gezienb genteske gedrag van 'onze' gekozen salonsocialisten blijft er\u D66 maar een keuze over: uit het kabinet stappen. Niet alleeni de eigen geloofwaardigheid te behouden maar ook die naar dei zer toe. Bijkomend voordeel: de kiezer (u en ik) kunnen de pol; prioriteiten weer eens op een rijtje zetten en dit tot uitdrukkü brengen in het stemhokje.' Delta Onvermijdelijk discussieonderwerp op Forum was wederomD nu gebleken is dat het nog even duurt voor alle administratis blemen voorbij zijn. Daarnaast is de tegemoetkoming van vijftig euro voor boze ki niet overal goed gevallen. F. Beun: 'Kijk eens naar de winst dit afgelopen jaar hebben gemaakt, iedere kleinverbruiker heeftt van gehad, neem de helft van de winst en verdeel die over de Ij verbruikers van de Delta.' M. Grim: 'We krijgen nog 170 euro van Delta over de periode ri - mei 2004 en kregen een nieuwe rekening van 300 euro, wa stond dat we 50 euro korting kregen, maar die hadden ze ervo het gemak bijgerekend. Ook hadden ze zaken gerekend van 20 die al lang betaald waren. Bij het zelf narekenen kom je dan a een bedrag van 135 euro. Als je belt krijg je te horen dat ze ere niets van snappen. O, ja ik hield mijn rekeningen goed bij zeid vriendelijke mevrouw aan de andere kant van de telefoon!' 'Sympatiek gebaar', schrijft Van Stee over de vijftig euro. Maai ne Wattel-Scherp vindt: 'LaatDelta maarzorgen dat de rekl kloppen!' AS: '50 Euro is veel te weinig. Ze maken 100 miljoen' winst, dus een redelijke tegemoetkoming mag je toch wel verw ten?' Praatjes Jan vindt dat Delta 'Goedkope praatjes' verkoopt. 'Ze hebbeni joenen en kopen er nog doodleuk een paar bedrijven bij, zoalsd bra uit Middelburg. Wat moeten ze daar nou mee?' Jan P. schrijft: 'Eigenlijk is het gewoon niet normaal dat er zoi klanten omgegaan wordt, en omdat de winst zo goed was vorig] moet er gewoon vrijstelling van betaling gegeven worden. Dato minste redelijk. Het is namelijk niet onze schuld.' Ingrid Maas spreekt van 'Mosterd na de maaltijd'. 'Delta moet: gen dat alles gelijk in orde is. Ze moeten vakkundig personeels men, en niet steeds andere uitzendkrachten. Aan geld ontbreek hen daar niet voor, gezien ze zowat een winstverdubbeling hea Ook dat grote bedrag voor reclamespotjes om hun imago op tei len... wie verzint zoiets, en wij mogen dat betalen!' Tot slot vindt Maatje ook dat Delta 'meer in huis moet hebben' 'Fouten zijn menselijk, maar Delta heeft hier toch een eigen opv ting over. Het betalen van vijftig euro is op zich een goed gebaai Misschien moet Delta er een gewoonte van maken om bij hoge winst iedere gebruiker aan het eind van het jaar een 'relatiege schenk' te geven.' Citaat Democratische politiek is de kunst om het volk wijs te ma ken dat het regeert. Louis Latzaia Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC De Huishoudbeurs viert dit jaar haar 60e verjaardag. Op grootse wijze wordt dit gevierd met spetterende optredens van bekende Nederlanders, wervelende shows, de nieuwste mode, trends op het gebied van huis&tuin en de leukste dingen om te doen. Dit alles gaat vergezeld met een feestelijk tintje. De 60e edi tie is van vrijdag 1 tot en met zondag 10 april in de Amsterdam RAI. PZC verloot 50 x 2 100 kaarten onder haar abonnees. Stuur dus snel bon 1 in of surf naar: www.pzc.nl/abonneevoordeel. Voor meer informatie: www.huishoudbeurs.nl 16 17 April 2005 vindt in Jaarbeurs Utrecht de voor jaarseditie van de Verzamelaarsjaarbeurs plaats. Dit is één van de grootste verzamelbeurzen van Europa en trekt exposanten van over de hele wereld. Zeer succesvol is het speciale onderdeel Mega Platen en CD beurs waar de liefhebbers van grammofoonpla ten, video's en cd's hun hart kunnen ophalen. Daarnaast is de Verzamelaarsjaarbeurs in Utrecht, dé vindplaats voor: aardewerk, antiek, blik, glas, fifties sixties, Art deco, zilver, techniek, kleding sieraden, design, boeken tijdschriften, munten postzegels, uurwerken, ansichtkaarten, oud modern speelgoed, memorabilia, Science Fiction, grammofoonplaten, oude techniek, reclame, archeologische vondsten, film memorabilia. Voor nog meer informatie surft u naar: www.verzamelaarsjaarbeurs.nl Knip nu de bon uit stuur hem op of surf naar www.pzc.nl/abonneevoordeel en ontvang een toegangs bewijs met 1,- korting op de entreeprijs. U betaalt i.p.v. van 10,-, €9,-. Uw PZC toegangsbewijs geeft u tevens de gelegenheid om te genieten van een bakje koffie met vers appelgebak voor slechts €2,50 i.p.v. 4,-. door Ruth van Beek De World Organization for Newspa pers bracht het nieuws eerder de ze maand: in Straatsburg is bewijs ge vonden van wellicht de eerste gedrukte krant ooit: 'Relation' uit 1605. Die krant bestaat niet meer. Maar er zijn we! degelijk kranten die het eeu wenlang volhouden. Neem de PZC, een krant met een rijke en lange historie. Op 3 mei 1758 verscheen in Middelburg het eerste nummer van de Middelbur- sche Courant, de voorloper van wat la ter, na een aantal samenvoegingen, de Provinciale Zeeuwse Courant zou wor den; een krant die dit jaar de 247e jaar gang beleeft. Overigens geldt het Haar lems Dagblad als de oudste krant van Nederland. Die werd in 1656 opgericht door de Haarlemse drukker Abraham Casteleyn. „Best leuk, maar het gaat er niet om wie de eerste was", vindt Jos-Luypens, hoogleraar Communicatiewetenschap aan de Anwerpse universiteit. „Het is maar net hoe je een krant definieert. Be langrijker is het fenomeen krant." En die heeft al een lange weg afgelegd. In de eerste eeuwen werden kranten gecen sureerd en verboden. Er was veel analfa betisme en de krant was duur, dus voor lang niet iedereen betaalbaar. Eind ne gentiende eeuw begon de krant pas uit te groeien tot hoe wij die vandaag de dag kennen, een massamedium. Adver teerders vonden de krant, steeds meer mensen konden hem lezen en betalen en dankzij de verzuiling kreeg het gedruk te medium een trouwe groep lezers. Begin twintigste eeuw kwamen radio en televisie, en het einde van het dag blad was nabij, zo werd voorspeld. Maar de krant bleef gewoon bestaan. „Bij iedere media-innovatie, of het nou de telefoon, televisie of het internet is, riep men: nu is het gebeurd met de krant", zegt mediahistoricus Huub Wijf jes. „Maar iedere keer wist de krant zich aan te passen aan de nieuwe situa tie. En daaruit blijkt dat de krant enor me overlevingskracht heeft." Een reden, volgens Wijfjes, om eens naar het verleden te kijken. „Ik vraag mijn studenten wel eens mij een me dium te noemen dat in de afgelopen eeu wen verdwenen is. Ik kan daar wel een auto op inzetten, want ze kunnen niets bedenken. Dat is een feit: er is nog nooit een medium verdwenen." Dat mag wel zo zijn, maar nog nooit eer der had de krant zo veel problemen als De drukkerij in Best, waar de PZC wordt gedrukt- foto Lex de Meester nu, constateert Luypens. Na jaren van weelderige groei kampen krantencon cerns met weglopende lezers, concurren tie van internet en tv en een sterk veran derende maatschappij. De primaire functie, die van dominante nieuwsbron, is verloren gegaan. Juist die sterk veranderende maatschap pij is de grote boosdoener, aldus Harry Lockefeer, oud-hoofdredacteur van de Volkskrant en hoogleraar journalistiek in Groningen. „Internet is niet de schul dige van de huidige problemen, dat is maar een klein onderdeel. Het gaat nu om het g'evecht om de vrije tijd van de lezer." De potentiële krantenlezer van vandaag heeft minder tijd, en meer din gen om die tijd mee te vullen. „Vroeger zat moeder 's avonds de sokken te stop pen en las vader de krant. Meer was er niet te doen. Dat is nu wel anders." Om het tij te keren tuimelen de kranten over elkaar heen met nieuwe initiatie ven. Een nieuw formaat, een zondags krant, meer foto's en kleur, meer enter tainment, gratis kranten. Maar dat heeft allemaal geen zin, meent Lockef eer. „Je kunt de verandering van de maatschappij niet tegenhouden. Kran ten brengen steeds meer amusement. Dat moeten ze niet doen, als ik amuse ment wil, koop ik wel een Viva." Kwaliteit De krant moet juist de lezer naar zich trekken met datgene waar het medium goed in is: journalistieke kwaliteit bie den. „De krant geeft informatie en orde ning in een wereld vol chaos. De krant geeft je context en verdieping." Ook Luypens vindt de vernieuwingen maar niks. „Ik vind het verschrikkelijk, die kleine krant. Ze stoppen bijlages in bij- lages, zodat ik 's ochtends eerst mijn krant uit elkaar moet rukken voor ik hem kan lezen." Wat dan wel te doen? „Kijk naar Amerika, naar de multime- diaplatforms daar", adviseert Lockef eer. „Dat is de toekomst. Een krant krijgt de hele dag nieuws binnen dat ge selecteerd en verwerkt wordt. Maar het nieuws wordt maar één keer per dag naar buiten gebracht. Je kunt die infor matie ook beschikbaar stellen voor tele visie, radio en internet." Dus op naar de volgende vierhonderd jaar kranten, meent Luypens. „Ik weet zeker dat de krant zo lang zal blijven be staan, misschien niet in dezelfde vorm. Als journalistiek product zal de krant altijd belangrijk blijven." Lockefeer weet zeker dat de klassieke krant nog een lang leven beschoren is. „Toen de computer zijn intrede deed, was ieder een ervan overtuigd dat het papierloze tijdperk begon. Maar door al dat prin ten gebruiken we nu meer papier dan ooit. Want zwarte letters op wit papier leest nou eenmaal het fijnste." GPD Gratis n< Kuisriou'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50