Samir A. zal nooit veranderen PZC Besnijdenis blijft een heikele kwestie, ook voor jeugdartsen PZC Kirgiezen blij maar bezorgd over toekomst D66 moet iets te scoren overhouden Terreurverdachte in permanente oorlog met de duisternis 25 maart 1955 M vrijdag 25 maart 2005 Samir A. is een onverbeterlijke terrorist, voorbestemd om. aan slagen te plegen. Dat is het beeld dat het openbaar ministe rie (OM) deze week schetste van de 18-jarige voormalige vwo-scholier, die aanslagen zou hebben voorbereid op onder meer de Tioeede Kamer, de kern centrale Borssele en luchthaven Schiphol. Zeven jaar cel eiste justitie, maar volgens de verde diging is er één probleem: „Er is geen bewijs." door Frank Hendrickx Samir A. is een tikkende tijd bom, meent het OM. Heel zijn leven staat in dienst van de jihad. Niet voor niets heet Sa- mirs pasgeboren zoontje Sayfou- dine, wat 'zwaard van de islam' betekent. In zijn testament liet hij opnemen dat zijn kind in de traditie van de heilige oorlog moet worden opgevoed. Voordat hij trouwde met zijn vrouw Abida, wenste een vrien din: „Dat jullie heel veel bom men zullen maken, en dat jullie alle joden naar de klote zullen brengen." Voor het familieal bum poseerde het gezin met zwaarden in de hand. Echtgeno te Abida liet zich vastleggen met een machinegeweer, ver moedelijk een kalasjnikov. Samir A. moet lachen om die passages in het verhaal van offi cier van justitie Roger Lam- brichts, net als zijn gesluierde vrouw op de publieke tribune. Verder plukt de in het wit gekle de verdachte onophoudelijk aan zijn vlasbaardje en zwijgt. Al leen aan het eind van het proces legt hij een verklaring af over zijn zwijgen. „Ik zwijg niet om dat ik iets te verbergen heb, maar omdat ik geen vertrouwen heb in het Nederlandse rechts systeem. Ik voel me al veroor deeld." Tijdens het verhoor zou hij on der druk zijn gezet te bekennen, anders zouden er onderzoek ge daan worden naar zijn ouders, naar zijn vrouw. Zijn kind zou in een pleeggezin terechtkomen. „Toen heb ik gezegd: luister pa rasieten, ik beroep me op mijn zwijgrecht." Calculerend, hautain, afstande lijk, vastberaden en ongenaak baar. Dat zijn de omschrijvin gen die officier van justitie Lam- brichts gebruikt voor Samir A. De jihad is volgens hem een doel op zich geworden bij de 18-jari- ge, die ooit zei dat Osama bin Laden in zijn ziel zit. In de ogen van de verdachte bestaat er een licht en duister deel van de we reld. En A. verkeert in staat van per manente oorlog met het duistere deel, de ongelovige vijanden van de islam. „Het is wrang om te constateren dat er waarschijn lijk geen mogelijkheden beschik baar zijn om dit te veranderen of te voorkomen", concludeert Lambrichts somber. De samenleving moet be schermd worden, vindt de offi cier. Hij eist zeven jaar cel en Sa mir A. moet zijn stemrecht inle veren. Ook om te voorkomen dat hij 'straks onverhoopt een icoon gaat worden van een even tuele radicale islamitische poli tieke stroming in Nederland'. Aannames In zijn bijna twee uur durende verhaal besteedt Lambrichts meer aandacht aan de persoon lijkheid en denkbeelden van de verdachte dan aan het bewijsma teriaal. Volgens de verdediging is daar een reden voor: „De aan klacht is louter gebaseerd op aannames en toevalligheden", aldus advocaat Victor Koppe. „Enig hard bewijs ontbreekt." Volgens het OM was Samir be trokken bij de overval op een Edah in Rotterdam. Eén van de overvallers was een bekende van hem. Samir deed bovendien het rolluik open voor de overval lers. Onzin, volgens de verdedi ging. Er was wel telefonisch con tact, maar dat was tussen de twee echtgenotes van de man nen. Dat ze elkaar kenden, is nergens aangetoond. Dat Samir hulp heeft aangeboden bij de overval, blijkt ook uit niets. Hij stond toevallig het dichtst bij het rolluik. Na de overval ontdekte de poli tie tijdens een huiszoeking bij Samir A. patroonhouders voor een automatisch pistool, een 9mm-geluidsdemper voor een machinegeweer, kunstmest, een namaak pistool, twee flesjes am moniak en plattegronden van on der meer de Tweede Kamer, kerncentrale Borssele, luchtha ven Schiphol en het hoofdkwar tier van het Korps Commando troepen in Roosendaal. Volgens justitie het bewijs dat de ver dachte bezig was met het plegen van een aanslag. Ook onzin, vindt de verdedi ging. De spullen kunnen net zo goed van huisgenotes zijn. Bo vendien blijkt uit niets dat Sa mir A. daadwerkelijk bezig was met het voorbereiden van aan slagen. „Zelfs als Samir A. alle spullen die bij hem gevonden zijn in een busje had geladen en naar de Tweede Kamer was gereden, was er helemaal geen gevaar ge weest", aldus Jasper Pauw, de tweede advocaat van Samir A. „Van een acute dreiging was geen sprake. En dat is wel nodig om tot een veroordeling te ko men." Het OM wil dat de rechtbank een krachtig signaal afgeeft aan iedereen die in de voetsporen wil treden van Samir A. De ver dediging meent dat het bewijs zo zwak is, dat alleen vrijspraak mogelijk is. GPD door Remco Reidinq Nog geen uur na de bestor ming van het 'Witte Huis' in de Kirgizische hoofd stad Bisjkek probeert Boe- roei Oesmanalijeva de hon derden betogers te overstem men. „Dit is een overwinning voor het volk", schreeuwt ze enthousiast. Oesmanalijeva staat in een hoek van het ver overde regeringsgebouw. Portretten van president As kar Akajev zijn uit de ramen gegooid, evenals meubels en papierwerk. Op de trappen lo pen betogers die het aftreden van hun president eisen na vervalste parlementsverkie zingen. Oppositievlaggen zijn gehesen, het volkslied wordt gezongen. „Er zijn zóveel mensen, het is een chaos. Maar alles verloopt vreed zaam", zegt ze. Oesmanalijeva, een 28-jarige lerares aan de universiteit van Bisjkek, behoort tot de harde kern van betogers in het armoedige Kirgizië. Ze is lid van de jongerenbeweging Kelkel. „We zijn een zeer in spirerende kracht geweest", vindt Oesmanalijeva. „Maar dit hadden we zo snel niet ver wacht." Toch maakt ze zich zorgen. „Het ziet ernaar uit dat we hebben gewonnen, maar de consequenties zijn onduidelijk. Gaan deze men sen straks wel allemaal naar huis? Ze kunnen agressief worden of dronken zijn. Ik ben blij maar ook bang." Ze vindt het moeilijk om te be oordelen of de politie aan de zijde van de betogers staat. „Sommige politieagenten zijn teruggekomen naar het Witte Huis. In burgerkleren, want mensen reageren heel vijan dig op elk uniform." Een tweede 'probleem' is de benoe ming van een nieuwe, tijdelij ke president. De oppositie is immers verdeeld en kent vele leiders. De naam van oud-pre. mier Koermanbek Batij heeft Oesmanalijeva al hou noemen. Met de bevrijd]; van oppositieleider Fe! Koelov uit de gevangenis!' nog een presidentskandife Koelov sprak de demonstn, ten in het Witte Huis zeis toe, zegt Oesmanalijeva. Ook Dzjamila, een studeu is opgewonden. Ze looptin gangen van het president^ bouw en kan nauwelijks! vatten wat er zojuist is beurd. „We hebben hetïïj; Huis veroverd", juicht ze. De demonstranten zijn met de succesvolle bes ming en de verjaging ambtenaren en minista maar boos op de regeringd de parlementsverkiezing zou hebben gemanipuleei Kwaad zijn ze ook over grote armoede en werkloc heid in het vijf miljoen m ners tellende bergstaatje Centraal-Azië. Dzjamila, ook een lid vanjoi gerenbeweging Kelkel, erke dat de protesten een 1 kennen. Gewelddadige cm frontaties zijn niet ui' ven. De organisatoren protesten hebben moeite betogers in de hand te ho den, bevestigt Dzjamila. proberen alles vreedzaam laten verlopen, maar hei erg moeilijk", zegt ze. „Ova al in het Witte Huis log mensen rond. Dingen word gestolen." GPD Askar Akajev door Paul Koopman Het is een beetje het ver haal van de keizer zon der kleren. Nijvere naaisters hebben met onzichtbaar ga ren een prachtige mantel voor de keizer gemaakt. Tot een klein jongetje uitroept: hé die loopt in z'n blootje! D66 zit deze week in een soortgelijk parket. Op papier is de partij een steunpilaar van een daadkrachtig kabi net. Is D66 vertegenwoordigd in ministerraad én parlement. Heeft D66 een belangrijke in breng gehad in het schrijven van het regeerakkoord. Maar in de praktijk gaat de partij redelijk ontkleed over straat. Deze week sneuvelde in de po litieke strijd niets minder dan de 'raison d'être', de bestaans reden, van D66. Zowel de mo dernisering van het kiesstel sel als de invoering van de ge kozen burgemeester bleken onhaalbaar. Nu is D66 ooit opgericht met als belangrijk ste doelstelling: het politiek bestel opblazen. Die brisant bom is na bijna veertig jaar gesoebat een blindganger ge bleken. In dat licht is het nog al opmerkelijk dat D66-1 eider Boris Dittrich net doet alsof dat weinig uitmaakt. Als de val van vice-premier Thom de Graaf één ding heeft duidelijk gemaakt, dan is het wel dit: D66 ziet de hervor ming van het politieke bestel niet meer als zijn belangrijk ste opdracht. Dittrich was er na de uitschakeling van De Graaf als de kippen bij om te benadrukken dat zijn politie ke beweging ook andere ta ken op aarde heeft te vervul len. Zoals het afdwingen van meer geld voor onderwijs. De komende dagen zullen de fractieleiders van D66, WD en CDA de koppen bij elkaar steken om te kijken of er in goed overleg nog iets moois van het centrum-rechtse hu welijk valt te maken. De poli tieke wil is er om D66 tege moet te komen. CDA en WD hebben immers geen van bei de belang bij voortijdige ver kiezingen, vanwege de ramp zalige dagkoersen in de opi niepeilingen. Het risico is niet denkbeeldig dat PvdA-leider Wouter Bos als premier uit dergelijke verkiezingen te voorschijn komt, en die bonus gunnen CDA en WD hem niet. Ten tweede is het economisch en budgettair tij gekeerd: er valt weer geld te verdelen. En waar geld is, kunnen wensen worden ingewilligd. Krap een jaar geleden bleken Dittrich, Verhagen en Van Aartsen al in staat tijdens een genoeglijk etentje voor bijna twee mil jard euro aan de begroting te verspijkeren. Dat was toen een voortreffelijk staaltje van coalitievrede, ook al omdat zij gezamenlijk het kabinet voor het blok zetten. Het kunstje kan, in gunstiger eco nomische tijden, gemakkelijk herhaald worden. Onderscheiden Maar wat voor moois de drie heren ook verzinnen, pro bleem blijft dat D66 zich met de binnengehaalde buit wil kunnen onderscheiden. En dan rijst automatisch de exi stentiële vraag: wat is nou ty pisch des D66's? Meer aan dacht voor onderwijs en mid deninkomens staat bij vrijwel alle grote partijen bovenaan. CDA en WD zouden het voor de beeldvorming D66 moeten gunnen, dat deze partij zich dergelijke thema's een beetje toe-eigent. De boodschap zou ongeveer moeten luiden: in moeizame onderhandelingen heeft Boris Dittrich punt A, B én C uit het vuur gesleept. Chapeau Boris! Het is maar de vraag of CDA en WD zulk onbaatzuchtig gedrag opbren gen, als ze er zelf in de peilin gen zo slecht voorstaan. Ook als dit allemaal gaat luk ken, zal het nooit meer zijn zo als het was vóór het vertrek van De Graaf uit het kabinet. D66 heeft aan die breuk niet alleen een diepe wrok jegens de PvdA overgehouden, maar wantrouw nu ook de coalitie partners die hun vreugde over het mislukken van het ge kozen burgemeesterschap am per konden verbergen. De ko mende twee jaar zal het klein duimpje van het kabinet keer op keer een voorrangsbehan deling eisen en op een be paald moment zal de koek een keer op zijn. GPD Jaarlijks ivorden minimaal vijf tig Nederlands-Somalische meis jes besneden. Jeugdartsen moe ten kinderen daarom structu reel genitaal onderzoeken, advi seert een commissie minister Hoogervorst (Volksgezondheid). Commissielid en verpleegkundi ge Mulki Hassan traint artsen in het herkennen van de verminkin gen. „Hulpverleners zién het nu gewoon vaak niet." door Marloes de Koning Wie laat zijn dochters besnij den, en waar gebeurt dat? Verpleegkundige Mulki Hassan moet het antwoord schuldig blij ven. „Moeilijk", zegt ze. „Dat is nu juist het punt." Over besnijdenis in Nederland is weinig bekend en daar komt maar mondjesmaat verandering in. De groepen immigranten die het fenomeen geïmporteerd heb ben, vormen gesloten gemeen schappen. Vrolijke feesten na een besnijdenis, zoals gebruike lijk in de landen van herkomst rond de Sahara, blijven hier achterwege. Na onderzoek in Amsterdam en Tilburg schat de commissie het aantal besnijdenissen op vijftig per jaar. „Een voorzichtige schatting. Het kunnen er ook honderd zijn", zegt Mulki. De van oorsprong Somalische geeft aan universiteiten les over be snijdenis en traint gynaecolo gen en huisartsen. Ze vindt de kennis van artsen en hulpverle ners klein, in verhouding tot de woede over de verminkingen. Waarom is in Nederland nog nooit iemand vervolgd voor be snijdenis, als jaarlijks vijftig meisjes worden besneden? „Er komen geen meldingen. Hulpverleners hebben geen meldplicht en het is de waag of ze het wel signaleren. De mild ste variant, een snee in de clito ris, is heel moeilijk te zien. Gy- neacologen herkennen het wel, maar daar komen vooral vol wassen zwangere wouwen, geen pasbesneden meisjes. Wat ook een punt is, is dat de doel groep elkaar niet aangeeft. Vaak vinden ze het zo normaal, dat ze het elkaar niet eens ver tellen. Vrouwen praten er onder ling soms wel over, laten het el kaar zelfs trots zien. Hoe ingrij pender de besnijdenis, hoe trot ser ze dan zijn. Juist doordat het zo gewoon wordt gevonden, is goede voorlichting belang rijk. Strafvervolging is ook voor al belangrijk vanwege de pre ventieve werking." De commissie ziet een grote rol voor jeugdartsen. Moeten die bij ieder meisje tussen haar be nen kijken? „Echt onderzoek naar de geni taliën van kinderen gebeurt nu bijna niet na het vierde jaar. Dat moet anders, ook om an dere vormen van kindermishan deling en seksueel misbruik op te sporen. Uitgangspunt moet zijn dat bij ieder kind naar de genitaliën wordt gekeken. Alle meisjes dus standaard met de benen wijd voor de arts, niet al leen de doelgroep van besnijde- „Het zou goed zijn als de be zoeken aan de jeugdarts op het consultatiebureau zijn, ook als een kind zes, negen of der tien jaar is. Tot hun vierde jaar komen ze daar sowieso en vaak in een heel goede sfeer. Die vertrouwensband is belangrijk. Een arts moet bovendien al tijd een inschatting maken of ouders het fenomeen besnij den al losgelaten hebben of dat ze er nog aan vasthouden. Zelf ben ik besneden, maar ik zou het nooit bij mijn kind laten doen." Lichamelijk onderzoek is niet verplicht. Wat als meisjes of hun ouders niet willen? „Een arts moet de professionali teit hebben dat onderzoek ook te doen bij kinderen die dat moeilijk vinden, zoals meisjes in de pubertijd. Dan moet je ze vertellen dat je ze niet ergens van verdenkt, maar het in hun algemeen belang doet. Als ouders structureel weigeren, kan het meldpunt kindermis handeling worden gewaar schuwd en volgt desnoods de rechter." Wat voor straf zouden ouders moeten krijgen die hun kinde ren laten besnijden? „Dat laat ik aan anderen over. Ouders doen het omdat ze den ken dat ze hun kind zo een goe de opvoeding meegeven en ze haar maagdelijkheid bewaren. ROLSCHAATSRAGE - Rol schaatsen is dé rage onder de Zeeuwse jeugd. De politie van Middelburg en Vlissingen heeft haar handen vol aan kin deren die zich met rolschaat sen op de weg begeven. In Mid delburg wordt het rolschaat sen op het asfalt van de paden in het Park de Griffioen ooglui kend toegestaan; Vlissingse kinderen wagen hun gemeente bestuur voor een rolschaats- baan te zorgen. ATOOMLOCOMOTIEF - De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft twee be drijven gewaagd te onderzoe ken óf een door atoomenei voortgedreven locomotief worden gebouwd. PELLENAARS - Kees ft naars zal dit jaar niet de! derlandse wielerploeg in Tour de France leiden, ploegleider heeft een con! met de Koninklijke Neder! se Wielerunie KNWU. Pela aars wil de volle verantwoc lijkheid dragen voor de p!o maar dit staat de KNWlii toe. Pellenaars heeft t nieuwe ploegleider vraagd zo veel mogelijk tea len steunen. Mulki Hassan geeft aan universiteiten les over besnijdenis en traint gynaecologen en huisartsen. foto Koen van Weel/GPD Ik wil ze ervan bewust maken dat ze hun kinderen daar niet voorhoeven te verminken." Jeugdartsen betwijfelen echter of het vaker uitgebreid onder werpen aan lichamelijk onder zoek van schoolkinderen meis jesbesnijdenissen kan voorko men en kan helpen bij het opspo ren van seksueel misbruik, Bovendien vrezen de jeugdart sen dat meer kinderen hierdoor de school- of jeugdarts zullen mijden. Dat verklaarde het be stuur van de Artsenvereniging Jeugdgezondheidszorg Neder land (AJN) deze week. Volgens de AJN is een uitgebreid licha melijk onderzoek zeer belastend voor leerlingen uit de tweede klas van de middelbare school en levert het veel fouten op. Dat zal leiden tot onterechte beschul digen en niet te traceren mis bruik, is de mening van de vere niging van Nederlandse jeug dartsen. Volgens de AJN is er ook geen bewijs dat inspectie van de uitwendige genitaliën meer seksueel misbruik op spoort. De jeugdartsen vinden het wel een goed plan om proef te draaien in Amsterdam en Til burg. GPD/ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptor per maand: 19.95 n.v.t per kwartaal: 58.00 60,25 per jaar: €222.50 226.50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen I uitsluitend schriftelijk. 1 maand world einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgsvo«| overeenkomstig de Algemene J Voorwaarden van Wegener NV en vol}:1 de Regelen voor het Advertentiewereld Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes)' Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 J Business to Business/Onroerend^ Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden L Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern-W aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vïv. (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante t)ien^K3i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 90*5?] de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi :e. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4