W )mwenteling in Kirgizië slaagt D66 wil referendum terug Banen index PZC Auto PZC og raymondomaandmenu 23,50 Bobby Fischer vrijgelaten eederde Nederlanders I nieuwe verkiezingen vides N.V. Marburg-virus bereikt Luanda Politiechef wil af van flitspaal mitie neemt macht over, president Akajev is spoorloos d van Europa it benoemen pneesters «net steunt dichte urgering Duitsers zijn luchtvervuiling beu Zeeland trekt minder gasten ]15° ZW 3 ddag droog, af en toe zon maar voor- kustgebieden nevelig. Maximaal «Jen aan zee tot 15 landinwaarts. jaargang no. 71 ig 25 maart 2005 jmmer€ 1,25 Ais voorgerecht Gevolgd door En laat als een pasteitje van ossenhaaspuntjes afsluiting vis met een mooi ineen verrassen met garnituur stroganoffsaus het dessert van de chef Bobby Fischer, de voormali ge wereldkampioen scha ken, is gisteren door de Ja panse immigratiedienst vrijgelaten. Hij reisde vrij wel direct af naar IJsland, het land dat hem begin de ze week een paspoort schonk. Fischer zat acht maanden vast in een Japan se gevangenis omdat hij een ongeldig Amerikaans paspoort bezat. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 (®)JobTrack.nl mus Mater fijn van der Pas HAAG - Tweederde van wil dat er nieu- ïkiezingen komen voor de lie Kamer. Dat blijkt uit «derzoek dat het bureau de Hond gisteren i opstappen van minister N (Bestuurlijke Vernieu- jleeft verricht. dp de tien Nederlanders B geen nieuwe verkiezin- öleen bij de WD is er een fijke meerderheid tegen bij CDA-kiezers is 50-50 en bij alle groepen kiezers wil het nieuwe verkiezin- ns de peiling versterkt de (Advertentie) VACATURES Bent u de 'ojectingenieur proces- lomatisering m/v die zoekt? Kijk morgen in de I® alfabet van Zeeland en maak werk van [fêof één van de vele j andere vacatures. ontstane situatie negatieve ge voelens bij de Nederlanders over politiek en over politici. Zo maakt 59 procent zich in het ge heel niet druk over de gekozen burgemeester en meent 58 pro cent dat met de bestaande poli tieke partijen geen echte be stuurlijke vernieuwing mogelijk is. De helft vindt dat er voor het be staan van D66 langzamerhand geen enkele reden is. Uit een pei ling van TNS Nipo in opdracht van het RTL Nieuws komt ech ter een ander beeld naar voren. Daaruit blijkt dat ruim 80 pro cent van de Nederlanders vindt dat D66 wèl nog steeds bestaans recht heeft. Verder vindt 38 pro cent dat de partij uit het kabi net moet stappen. Volgens De Hond is 57 procent van de Nederlanders het eens met de stelling dat de PvdA in feite een conservatieve partij is. Bijna net zo veel mensen (54 pro cent) vindt dat PvdA-aanvoer- der Bos heeft laten zien dat hij geen sterke leider is. ANP pagina 3 vertrouwen burgers in regering is gering LUANDA - Het dodelijke Mar burg-virus, dat in het noorden van Angola aan zeker 98 men sen het leven heeft gekost, is op gedoken in de hoofdstad Luan da. Daar zijn al twee mensen aan de ziekte bezweken. Het vi rus is verwant aan het zeer ge vreesde ebola-virus. ANP/AFP Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. Advertentie Volkswagen Passat krijgt kapsones 23 (Advertentie) IEL - De Raad van Euro- I samenwerkingsverband Europese landen op het van mensenrechten, jsteren forse kritiek geuit Nederlandse praktijk van moemen van burgemees- procedure die niet voor- ide verkiezing van lokale iisniet langer toepasbaar hedendaagse plaatselijke ratie", aldus Di Stasi van ld van Europa. ANP Militairen ondersteunen gewonde politiemensen tijdens hun aftocht uit het regeringsgebouw in Bisjkek dat door de oppositie is ingenomen. foto Yuri Kochetkov/EPA O Noteert u mij voor een proefabonnement van 3 weken voor €6,- lk geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 19,95). IZI per kwartaal met automatische incasso 58.00). D per iaat met automatische incasso 222.50). t Ipostlbankrekeningnummer: i Kijk op iYsw.p/c.nl/abonneien. bel gratis j 0800-023! 231 of stuur deze bon naar i P2C, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4460 WB Goes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland re redactie buitenland [EK - De oppositie in aë heeft verklaard de lover te hebben geno- na dagen van geweld- protest. President l is spoorloos. een woordvoerder van ositie heeft premier Niko- lAAG - Het kabinet heeft isteren geschaard achter nnen van minister Ver- Integratie) om een wette - inburgeringsplicht voor ■enoudkomers in te voe- iereen van 16 tot 65 jaar [gedurende acht jaar van rplichtige leeftijd in Ne- Iheeft gewoond, valt on- iplicht. Eten een inburgeringsexa- ïïken en daarvoor slagen, riskeren zij een bestuur- loete die hun gemeente 2n opleggen. Ontheffing plicht is mogelijk als iNederlandse, Antilliaan- nibaanse diploma's of an- ileidingsbewijzen kunnen gen, Verdonk heeft haar I meerdere keren aange- p juridische hindernissen ijden. ANP lay Tanayev zijn ontslag inge diend. Het parlement heeft in een spoedzitting oppositielid Ishenbai Kadyrbekov aangewe zen als tijdelijk president en als nieuwe parlementsvoorzitter. Kadyrbekov was eerder minis ter van Bouwzaken en staat be kend als krachtig leider. Felix Kulov, een oppositieleider die tot gisteren gevangen zat, is aan gesteld als minister van Binnen landse Zaken. Gisteren wisten duizenden de monstranten, onder aanvoering van oppositieleider en ex-pre mier Koermanabek Bakijev het presidentiële paleis en andere overheidsgebouwen in de hoofd stad Bisjkek te bezetten. „We zullen geen plundering toestaan en we zullen onze verkiezingen houden", zei Bakijev gistermid dag. Eerder op de dag verklaar de het hooggerechtshof de door de oppositie betwiste uitslag van de parlementsverkiezingen ongeldig. Zeker dertig mensen zouden ge wond zijn geraakt bij botsingen met pro-Akajev demonstranten in de 800.000 inwoners tellende hoofdstad. Gisteravond waren er ook meldingen van plunde ring van winkels en het in brand steken van gebouwen. „Er is geen politie om de plunderaars tegen te houden", zei de nieuwe minister van Binnenlandse Za ken Kulov. Oppositie-demonstranten eisten eerder op de dag het aftreden van president Akajev. Er gingen geruchten dat hij het bergstaat- je zou zijn ontvlucht of dat hij zijn toevlucht had genomen in het gebouw van de Organisatie voor Samenwerking en Veilig heid in Europa. Het protest in Kirgizië begon eind vorige week in het zuiden van het land en richtte zich te gen de uitslag van parlements verkiezingen die in februari en maart zijn gehouden. De beto gers beschuldigden president Akajev van fraude. De afgelo pen dagen breidde de onrust zich uit naar de hoofdstad. Banden Veel demonstranten dragen roze en gele banden om hun arm, net zoals in Oekraïne de kleur oran je het symbool was van de recen te vreedzame omwenteling en in Georgië de rode roos. Anders dan in Oekraïne en Georgië is er in Kirgizië echter niet een duide lijke leider van de oppositie aan te wijzen. De ex-premier Ba kijev had tot op heden de lei ding. In 2002 was hij als pre mier nog verantwoordelijk voor hardhandig optreden tegen beto gers in het zuiden van het land. Bakijev nam toen ontslag en sloot zich aan bij de oppositie. Akajev regeerde Kirgizië sinds de republiek zich veertien jaar geleden losmaakte van de Sov jet-Unie. Daarna trok hij steeds meer macht naar zich toe. Hij ge noot de steun van Moskou. Rus land besloot echter zich afzijdig te houden in deze politieke cri sis. GPD/RTR/ANP pagina 4 Kirgiezen blij maar bezorgd over toekomst Het strenge optreden tegen hardrijders is slecht voor het imago van de politie. Dat zegt de Flevolandse korpschef Eringa. Hij wil de flitspalen verruilen voor andere methoden om de weggebruikers te bewegen tot veilig rijgedrag. Organi saties die ijveren voor ver keersveiligheid reageren af wijzend op de uitlatingen van Eringa. Burgers uit München en Berlijn, zijn de luchtverontreini ging beu. Per jaar sterven in Duitsland 65.000 mensen door deze vervuiling. De betrokken burgers stapten deze week naar de rechter. Zij willen bij de autoriteiten maat regelen afdwingen tegen fijnstof, die wordt ver oorzaakt door onder meer roetdeeltjes van uit laatgassen en stof van slijtende autobanden. De provincie Zeeland heeft vorig jaar veel minder vakan tiegangers binnengehaald dan een jaar eerder. Zowel het aantal Nederlandse als het aantal buitenlandse gasten daalde met tien procent. Het Bureau voor Toerisme Zee land wil samen met de ondernemers de achter gronden van de negatieve cijfers en mogelijke .-fj maatregelen daartegen onderzoeken. rie van Economische Zaken van minister Brinkhorst. Brinkhorst sprak van 'spanningen' in de coalitie. Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) zei dat D66 zich niet laat afschepen met 'kruimels'. Van Aartsen Eerder had WD-voorman Van Aartsen olie op het vuur ge gooid met de opmerking: „Ik voel mij niet in de positie om ie mand iets te bieden." De Pv- dA-senaatsfractie heeft de pro blemen veroorzaakt, niet de WD, vindt hij. Woensdag zei De Graaf dat Van Aartsen hem de das had omgedaan, omdat de VVD'er niet opnieuw wilde on derhandelen over een nieuw kiesstelsel. De verkapte lijmpoging tussen 'zijn' D66 en de andere twee coa litiepartners moet wat oud-mi nister Van Boxtel betreft, niet eindeloos voortduren. „In zo'n proces moet je niet lang door modderen. Na de paasdagen moet D66 weten waar ze aan toe is." Zou dat niet het geval zou zijn, dan mag D66 van Van Box tel uit het kabinet stappen. D66-voorzitter Pechtold - te vens burgemeester van Wagenin- gen - heeft geen overdreven ho ge verwachtingen van de coali tiebesprekingen. „Er ligt een flinke hobbel", zei hij. Indien D66, CDA en WD in staat zijn een akkoord te slui ten, dan wordt dat waarschijn lijk tijdens een partijcongres van D66 aan de leden van voor gelegd. GPD pagina 4 D66 moet iets overhouden om te scoren door Ap van Berg DEN HAAG - D66 wil het refe rendum nieuw leven inblazen. Volgens betrouwbare bronnen heeft D66-leider Dittrich deze eis gisteravond in een overleg met CDA en WD op tafel ge legd. De partijen spraken over een oplossing voor de politieke crisis na het vertrek van De Graaf als minister van Bestuur lijke Vernieuwing. De fractievoorzitters van de re geringsfracties spraken ook nog op het Torentje met leden van het kabinet. Ook daar werd van gedachten gewisseld over de ge kozen burgemeester, het kies stelsel en het referendum. Nederland heeft vijf jaar lang een raadgevende volksraadple ging gekend. De wet die dat mo gelijk maakte liep op 1 januari af. Het was de bedoeling dat de bevolking via zo'n referendum een belangrijk besluit zou kun nen terugdraaien. WD-coryfee Wiegel booi'de dit ki'oonjuweel van D66 in 1999 de grond in. Balkenende is optimistisch over de afloop van de ministerscrisis. Als de onderhandelingen de ko mende dagen slagen, dan zullen zij wij wel zeker uitmonden in een aanpassing van het regeerak koord. Er wordt in elk geval ver der gesproken over de gekozen burgemeester en het kiesstelsel, verklaarde Balkenende gister avond. Andere kernpunten zijn milieu, kinderopvang, onder wijs, publieke omroep en kennis economie. De D66-politici kwamen in de loop van gistermiddag voor na der beraad bijeen op het ministe- D66-leider Dittrich (r) ging hoopvol gestemd het overleg in met zijn coalitiegenoten Verhagen (m) en Van Aartsen (1). foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1