len woeste zonderling in IJsland Robben even weg uit circus Willeboordse in selectie EK judo 19 Tourstart van 2006 is in Straatsburg ibby Fischer vrijgelaten door Japanse immigratiedienst Rafael kiest voor Angola Escudé opgeroepen voor Frankrijk Jackpot Duitsers bij WK-titel Armstrong toch in Brabantse Pijl Ono sticht vrede in Japans elftal artijn Meerdink aanden buitenspel an der Sar invoerder Reus pakt gele trui Robert Hoyzer: gokmaffia had mol bij de Uefa Minimale kans Ockenburgh op halve eindstrijd vrijdag 25 maart 2005 rFrits Bakker ES-De 93e Tour de France volgend jaar van start in aatsburg en zal waarschijn- van daaruit richting Lim- rijden. Het parkoers van érste dagen wordt volgende li bekendgemaakt. u-baas Jean Marie Leblanc festigde gisteren dat de pro- en de eerste etappe in de van de Elzas wordt gereden. Dit jaar start de Tour in de Vendee. Het Zeeuwse comité, dat heeft ingezet op een etappe in 2006, kreeg de plannen voor de start gisteravond onder ogen. Vol gens voorzitter Pieter Stoter is het een uitermate gunstige ont wikkeling. „Het zou kunnen be tekenen dat ze eerst in twee etappes van Straatsburg naar Valkenburg rijden en van daar uit naar Zeeland komen. Ik denk zelf dat ze dan voor Neel- tje Jans als finishplaats kiezen, omdat de mensen van de Tour daar bij de verkenning heel en thousiast over waren." De Tourstart is eerder in 1953 in Straatsburg geweest, toen de legendarische Louison Bobet de etappe won. De Franse plaats fungeerde in totaal al 22 keer als etappeplaats. Tour baas Leblanc zal volgende week donderdag iets meer be kend maken over de eerste etap pes. Pieter Stoter: „We hopen dat we dan definitief te horen krijgen dat wij in die Tour zijn opgenomen." Binnen het comi té is al druk gespeculeerd over start en finish. Stoter: ,,Ik heb van Bennie Ceulen, onze afge zant bij de Tour, gehoord dat ze met de etappe Valken burg-Zeeland een stukje door België gaan rijden. Dat maakt de etappe korter en betekent dat de Tour langer door Zee land kan rijden." Twee opties gelden, in het geval van een fi nish op Neeltje Jans, als start plaats voor de volgende dag. Stoter: „Ik weet dat Leblanc heel gecharmeerd is van het Ab dijplein in Middelburg als start plaats. Wat ook kan is dat ze de volgende dag in Terneuzen ver trekken." Zeker is in elk geval dat een kleine Tourdelegatie volgende week een route in Zeeuws-Vlaanderen zal verken nen. Ap den Doelder, lid van het comité: „Uit betrouwbare bron heb ik gehoord dat Ter- neuzen heel serieus wordt ge zien als startplaats." malige wereldkampioen m en ex-Amerikaan Bob- icher (62) is gisteren door hpanse immigratiedienst laten. Hij kan naar IJs- tizen, het land dat hem be- :e week een paspoort Fischer zat acht maan- ij[ in Japan omdat hij een jig Amerikaans paspoort zich er tegen verzette zou worden terugge- naar de Verenigde Sta- Die vervolgen Fischer we- éending van een embar- ijen Joegoslavië in 1992 hij in dat land toch ging met name tegen zijn xhe rivaal Boris Spassky. Wilko Voordouw HAAG - De beelden wa- sangend. Bobby Fischer, ïrd gekweekt in het se gevang, die vertrekt Usland, het land dat hem geadopteerd. Met uitspra- er niet om liegen. „Bush izumi zijn oorlogsmisdadi- Ze moeten opgehangen lm." Wat gaat hij doen met krwonnen vrijheid? „In elk geen klassiek schaak spe- denkt Hans Böhm. is er met hem niet beter op den", zegt Jan Timman gevoel voor understate- Meestal worden mensen naarmate ze ouder wor- bij Bobby Fischer is agekeerd. Die man heeft I onverwerkte agressie in zijn lijf zitten." Hans Böhm, die Fischer in 1972 in Reykjavik we reldkampioen zag worden tegen Boris Spassky: „Hij is al een tijd je gek. Het is een zonderling, zo ziet hij er op televisie ook uit. Je kon toen al geen fatsoenlijk ge sprek met hem voeren buiten het schaken." Enkele uren na de vrijlating van Bobby Fischer uit de Japanse cel, is de vraag gerechtvaardigd wat de 61-jarige grootmeester en oud-wereldkampioen in zijn nieuwe vaderland IJsland gaat doen. Zowel Böhm als Timman verwacht niet, dat de in 1943 ge borene snel achter het schaak bord terug te vinden zal zijn. „Tenminste, niet voor een wed strijd klassiek schaken", legt Böhm uit. Volgens hem vond Fi scher het gewone spel al ten tij de van de omstreden revanche in 1992 nauwelijks meer interes sant. En hij denkt dat dit in de voorbije jaren niet is veranderd. Fischer staat bekend als de uit vinder van het spel met de naam 'Fischer random chess'. Dit bete kent dat de schakers een stel ling krijgen, waar ze zich niet in hun studeerkamer op hebben kunnen voorbereiden. Zij krij gen dus geen kans om een wed strijd te beginnen vanuit de ge wone beginstelling met torens op de hoeken en koning en dame in het centrum op de startlijn. Er moet dus veel meer worden De Amerikaanse wereldkampioen Bobby Fischer in 1973. foto ANP De IJslandse burger Bobby Fischer in 2005. foto Yuriko Nakao/RTR geïmproviseerd. „Toen Fischer tussen '92 en '95 regelmatig bij de Hongaarse familie Polgar lo geerde, speelde hij alleen maar random", aldus Böhm. „Hij vond dat er in het klassieke schaak iets van treurigheid schuilde. Partijen, en daar heeft hij natuurlijk wel gelijk in, gaan in het algemeen pas leven na pakweg de twintigste zet." Tim man vergelijkt het Fischer random chess met een partij voetbal, waarbij het buitenspel is afgeschaft of een tennismatch zonder de mogelijkheid om voor de tweede keer te serveren. Tim man: „Maar ik vind het nogal ge kunsteld." Böhm zou juist graag zien dat de wereldschaakbond Fide ermee gaat experimente ren. „De genialiteit keert dan weer terug. Je kunt als schaker nu te veel leren, mede door de schaakcomputer. Waardoor het verschil tussen een modale en een topschaker wegvalt." Timman ziet nog een ander pro bleem als het gaat om een come back van Bobby Fischer. „Het is bijna niemand die ouder is dan zestig jaar gelukt om op een hoog niveau terug te komen." Maar dan de hamvraag: zou het tweetal graag zien dat Fischer ooit weer achter een schaakbord plaatsneemt? „Ja natuurlijk, ie dereen zou graag zien dat een ge nie als Fischer weer gaat spe len", zegt Timman. Böhm: „We zijn aan het kijken of we hem hier naar Amsterdam kunnen uitnodigen voor een toernooi met Fischer random." GPD LUANDA - Oud-Ajacied Nando Rafael heeft als interna tional gekozen voor het nationale team van Angola. De aanvaller van Hertha BSC heeft dit aan bondscoach Luis Oliveira Goncalves medegedeeld. Rafael, die beide ouders verloor in de burgeroorlog, verliet Angola op negenjarige leeftijd met een oom. Zij kregen in Nederland de vluchte lingenstatus. Rafael doorliep de jeugdopleiding van Ajax maar vertrok in 2002 naar Berlijn. Vorig jaar zei hij de Ne derlandse nationaliteit te willen verwerven om de deur naar Oranje te openen. Angola heeft zich nog nooit gekwa lificeerd voor het WK voetbal, maar is ongeslagen leider in de Afrikaanse kwalificatiegroep 4 met Nigeria, Alger rije, Zimbabwe, Rwanda en Gabon. GPD/RTR DEN HAAG - Julien Escudé is opgeroepen voor het Fran se elftal. Bondscoach Raymond Domenech heeft de Aja- cied gisteren gevraagd om alsnog naar Clairefontaine te komen, waar de Haantjes zich voorbereiden op de WK-kwalificatieduels met Zwitserland en Israel. Aanvan kelijk kwam Escudé, die al jeugdinternational is, niet op het lijstje voor van de Franse bondscoach. Maar die heeft de nodige problemen bij het formeren van een nieuwe de fensie. GPD DEN HAAG - Als het Duitse elftal volgend jaar in eigen land de wereldtitel voetbal pakt, krijgen de spelers ieder een premie van 300.000 euro. Dat is het resultaat van maandenlange onderhandelingen tussen de Duitse voet balbond DFB en een delegatie van de spelers. Die gingen niet akkoord met eerdere voorstellen van 150.000 en 250.000 premie per lid van de Mannschaft. De premie is ruim drie keer zo hoog als het bedrag dat ze hadden gekre gen indien ze in 2002 Braziliëhadden verslagen. Toen stond een premie van 90.000 euro op de titel. GPD/RTR ZAVENTEM - Lance Armstrong verschijnt zondag wel degelijk aan de start van de Brabantse Pijl. De Ameri kaanse wielrenner had de Belgische eendagskoers (start Zaventem, finish Beersel) van zijn programma geschrapt na zijn ziekte in de week van Parijs-Nice. Armstrong wil zich in de Brabantse Pijl voorbereiden op de Ronde van Vlaanderen, een week later. De renner van Discovery Channel rijdt dinsdag ook Parijs-Camembert. ANP/Belga DEN HAAG - Feyenoorder Shinji Ono is niet alleen een technisch begaafde voetballer, hij weet ook de vrede te be waren. Door zijn toendoen en dat van de Japanse bonds coach Zico kon slaande ruzie in de nationale selectie wor den voorkomen. Inzet: een verschil van inzicht in de tak- tiek voor de komende WK-kwalificatiewedstrijd - mor gen - tegen Iran. De keuze van Zico voor een 4-4-2-sys- teem, in plaats van het traditionele 3-5-2 leidde tot grote ruzie tussen aanvoerder Hidetoshi Nakata en Takashi Fu- kunishi. De zaak liep zo hoog op dat de heren elkaar in de haren vlogen. Echte klappen vielen er niet, dankzij Ono en Zico. GPD/RTR Peter van Duyl SDWUK - Feyenoorder Ro- Castelen vervangt Martij n Jink in de selectie van het tlands elftal, dat morgena- in Boekarest tegen Roeme- 5«elt. Meerdink raakte gis- tijdens de training in "ijk ernstig geblesseerd aan 'i. De aanvaller van AZ, Hor het eerst was uitgeno- voor Oranje, is maanden Chakeld. link liep de blessure op bij schuldig ogende actie tij- partijspel. De rechts ta van AZ bleef eerst minu- op het veld liggen en pel® toen met behulp van ten naar binnen. Uit onder in een ziekenhuis in Am- bi bleek dat de kruisband ile rechterknie is afge- Naar verwachting de revalidatie zeven tot 'maanden in beslag. Scoach Marco van Basten de het wegvallen van Meer- jammerlijk', maar hij aar- niet om direct een vervan- te roepen. Roy Makaay de eerste optie, maar de IDWIJK - Edwin van der s morgenavond in Boeka- lanvoerder van het Neder- «lftal in de WK-kwalifica- dstrijd tegen Roemenië. jttvaren doelman, die toe is 1% 97e interland, draagt f®d voor de tweede keer in Me, omdat de vaste cap- pEdgar Davids niet is gese- bd. Hij komt te weinig aan toe bij zijn club Inter. Met de bedoeling dat Van l5ar vanaf nu de vaste aan- Mvan Oranje is. Ongeacht Nag of de situatie van Da- - m Milaan verbetert, heeft Mach Marco van Basten 'voorkeur voor een veldspe- M de band om de arm. Ngeen groot probleem", al- MBasten. „Maar in de toe- j-d zal er een nieuwe aan- M worden aangewezen. Mven naar iemand met 'W contact met ons, die be- Jt wat we willen. Daar ne- M de tijd voor." GPD spits van Bayern München is nog altijd niet helemaal hersteld van de spierblessure die hij een paar weken geleden opliep. Vervolgens viel de keuze op Ro meo Castelen, die gisteren al met Jong Oranje naar Roemenië reisde. De rechtsbuiten van Feyenoord speelde tot nog toe vijf interlands, maar viel dit keer buiten de selectie. Overi gens onthulde Van Basten giste ren dat Meerdink tegen de Roe menen niet in de basis zou heb ben gestaan. De rechtsbuitenpo sitie is normaal gesproken verge ven aan Dirk Kuijt. Mark van Bommel, die kampte met knieklachten, sloot zich in Katwijk bij de groep aan. Zo ver is Phillip Cocu nog niet. De PSV' er heeft een hamstringblessure en beperkte zich tot een aantal loopoefeningen. Cocu zei zelf op de goede weg te zijn, maar het is nog altijd niet helemaal zeker of de middenvelder in actie kan ko men. Capabel Van Basten is in elk geval be reid lang te wachten op de stra teeg uit Eindhoven. „Phillip is een ervaren speler", zei de bondscoach. „Hij zal ook zelf moeten inschatten of hij kan spe len of niet. Als hij tot de wed strijd niet voluit zou trainen, maar zich capabel genoeg voelt om een goede invulling aan zijn taak te geven, kunnen wij daar wel mee leven." GPD FLERS - Kai Reus heeft giste ren de gele trui aangetrokken in de Ronde van Normandië. De Nederlander finishte in de der de etappe als tweede. In de sprint om de dagprijs moest de Rabo-renner zijn meer dere erkennen in zijn Franse me devluchter Stéphane Pétilleau. Het tweetal had na een rit over ruim 200 kilometer van Elbeuf naar Fiers 41 seconden voor sprong op de achtervolgers. Dat was voor Reus ruim voldoende om de leiding in het algemeen klassement over te nemen. Ma- thieu Heijboer bezet daarin de vierde plaats op driekwart mi nuut. Michiel Elijzen is vijfde. ANP door Roeland van Vliet GOES - Judoka Elisabeth Wille boordse is zeker van deelname aan het Europees kampioen schap. De judobond maakte gis teren de selectie bekend voor het toernooi bekend, dat van 20 tot en met 22 mei in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' wordt gehouden. De 26-jarige Willeboordse, af komstig uit Middelburg, dankt haar selectie aan haar goede op tredens op de Worldcups van So fia (goud) en Rotterdam (zilver). Haar concurrente voor het ene startbewijs in de klasse tot 63 ki logram, Daniëlle Vriezema, kwam mede door een handbles sure niet tot aansprekende resul taten. Zij is wel eerste reserve. Vijfde plaats Voor Willeboordse wordt het haar tweede EK. Vorig jaar de buteerde ze met een vijfde plaats in Boekarest. Kwalifica tie voor de Olympische Spelen liep ze toen net mis. Met haar deelname aan het Europees kam pioenschap maakt Willeboordse DEN HAAG - De Kroatische gokmaffia die wedstrijden in het Duitse betaald voetbal trachtte te beïnvloeden door het omkopen van scheidsrechters en spelers, had een mol bij de Uefa in Nyon (Zwitserland). Dit heeft de Duitse oud-scheidsrechter Robert Hoyzer verklaard. Hoyzer werd ook door de Kroa- ten betaald. Hij treedt inmid dels als kroongetuige tegen hen op. Volgens Hoyzer wisten de Kroaten al een week voordat de Europese voetbalunie de namen bekendmaakte, welke arbiters wedstrijden zouden fluiten in de Champions League en Uefa Cup en wie interlands mocht leiden. Ook kende men de namen van Uefa-waamemers bij die duels alsmede Uefa-gedelegeerden. De Uefa maakt normaliter pas twee dagen vóór de betrokken duels bekend wie de arbiter is, juist om beïnvloeding te voorko men. GPD grote kans ook naar het wereld kampioenschap te mogen. Door gaans nemen de Nederlandse bondscoaches dezelfde judoka's mee naar het WK als naar het EK. Alleen wanneer het EK de mist in gaat of de judoka een blessure oploopt, gebeurt dit niet. Het WK is van 8 tot en met 11 september in Cairo. EGMOND AAN ZEE - De kan sen van Delta/Ockenburgh om de halve finale van het beker toernooi te bereiken zijn mini maal, maar optimisten onder de aanhangers geloofden er nog in na het onverwachte 4-4-gelijk- spel tegen Crystal Kelly. De Goese overlevingskansen hangen af van het duel tussen van Donge&de Roo en Rutchen Advies, dat gisteravond laat nog niet afgerond was. Wint eerstge noemde, dan is Ockenburgh uit geschakeld. Gisteren tegen Crystal Kelly ge loofde zeker na de pauze nie mand meer in een positief resul taat tegen de titelverdediger. Martin Spoormans (7-15, 2-15 en 13-15) en Jean Paul de Bruijn (11-15, 10-15 en 9-15) verloren beiden kansloos met 3-0 in sets van respectievelijk Frans van Kuyk en Raimond Burgman.De opdracht voor Roland Forthom- me en Henk Habraken was ver volgens vrijwel ondoenlijk, maar het duo slaagde toch. Forthomme ging tegen Frédéric Caudron als een speer van start. Met acht caramboles en direct gevolgd door een serie van ze ven zat de eerste set na twee beurten in de knip. Caudron stond nog op nul. De tweede set was echter in vijf beurten voor de Waal (3-15), maar in de der de set was Forthomme nipt de sterkste: 15-14. Daarmee werd de deur geopend voor een verrassende ontwikke ling. Habraken deed er op de an dere tafel alles aan om Ray mond Ceulemans van het lijf te houden. De eerste set was voor hem, de tweede voor Ceulemans en de derde was na veel span ning weer met 15-12 voor de Brabander in Goese dienst. Straf Robben weet dat zijn club een zware straf van de Uefa boven het hoofd hangt. Mourin- ho is te ver gegaan in zijn oorlog met Frank Rijkaard en Barcelona. „Wij worden niet uit het Champions League-toernooi geknik kerd. Dat kunnen ze niet maken en daar ga ik ook niet van uit", zegt de speler, die bei de duels met Barcelona met samengeknepen billen bekeek. Behalve dat hij de twee duels bloedstollend vond, speelde voor Robben de toekomst mee. „Ik zat alleen maar te denken: als ik straks weer fit ben, moeten we nog wel in de Champions League zitten." Onbewust droomt hij van de finale in Istanbul. „Ik heb al een finale gemist, die van de League Cup tegen Liverpool. Dat vond ik jammer. Maar misschien kan ik nog een paar andere prij zen pakken." Sms'je Tijdens zijn lange afwezigheid had hij in Ne derland en later in Londen via de televisie alle tijd om de opmars van PSV gade te slaan. Robben zegt versteld te staan van het seizoen dat PSV doormaakt. „De jongens draaien geweldig. Ze staan bovenaan in de competitie, ze zitten net als wij nog in de Champions League. En zondag kreeg ik on derweg naar Nederland bij elk doelpunt een sms'je op mijn telefoon met de nieuwe tus senstand van Ajax-PSV. Prachtig, want ze raakten toch een paar belangrijke spelers kwijt, onder wie de topscorer met dik dertig doelpunten." Nu is Robben bezig met Oranje. Hij zegt zon der vrees uit te kijken naar het duel in Boe karest. Hij voelt zich fit, ondanks zijn scha mele achttien minuten in de Premier Lea gue, en hij vindt het niveau van het huidige Nederlands elftal erg hoog. „De vergelij king met Chelsea gaat niet op. Appels en pe ren. Maar het zit goed. Er wordt fantastisch Arjen Robben: „Er wordt fantastisch gewerkt op de training. Daarom zie ik het wel zitten." gewerkt op de training. Daarom zie ik het foto Hans van Weel/GPD wel zitten." GPD door Marcel van der Kraan NOORDWIJK - Marco van Basten heeft ho ge verwachtingen van de terugkeer van Ar jen Robben in het Nederlands elftal. De Gro ninger in Londense dienst moet in de beslis sende fase van de WK-kwalificatie het ver schil gaan maken voor Oranje. Dat wil hij zelf ook, want Robben heeft nog wat in te halen. Sinds Marco van Basten het roer overnam bij het Nederlands elftal, kwam de naam van Arjen Robben slechts één keer in beeld. In de minst belangrijke interland van alle maal, die tegen Andorra uit, stond hij in de basis. Alle andere keren zat hij thuis of keek hij vanaf de tribune toe. Met zijn voet in de kreukels, tot twee keer toe zelfs, kon de jonge international nauwelijks iets voor het vaderland betekenen. De pijn, buiten het ongemak van zijn gebroken midden voetsbeentje, leek 'm vooral bij zijn club te zitten. Maar Robben blijkt net zo'n groot hart te hebben voor de nationale ploeg als voor Chelsea. „Frustrerend, heel erg frustrerend", noemt hij de periodes die hij dit seizoen buitenspel stond. „Het overkomt je en je kunt er niks aan ver anderen. Maar als ik mag kiezen, dan ben ik er liever nu bij. Ik heb een flink stuk gemist, maar de komende maanden worden de prij zen verdeeld. Met Nederland kunnen we een stap zetten naar het WK en bij Chelsea heb ik nog de landstitel en de Champions League om voor te strijden." Hij wil het niet te veel over Chelsea hebben. Hij is even weg uit het circus. Robben is blij in de sfeer van Oranje-maatjes te zijn. Maar ongewild draait het gesprek voortdurend naar de broedplaats van chaos, conflicten en de controverse rond zijn lichtelijk over spannen trainer. Over zijn lippen komt geen woord van kritiek op manager Jose Mourin- ho. Hij kijkt wel uit. „We komen als Chelsea steeds heel negatief in het nieuws. En dat heeft niets met de pres taties of het voetbal te maken. Kijk eens naar onze positie in de competitie. We staan elf punten voor. We zitten nog in de Cham pions League, we hebben de League Cup ge wonnen. Aan het voetbal ligt het niet..." Wel aan zijn trainer dus. Mourinho is in alle opzichten doorgeslagen. De hectiek rond het elftal heeft extreme hoogten bereikt. Robben, lachend: „Volgens mij kan het niet hectischer worden. We hebben alles wel meegemaakt in de afgelopen periode."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19