Vrijheid blijheid staat voorop De grenzen van het platte vlak ecco ZIEK ZORG 17 lezers schrijven unst ïMeliskerke loute verbindt acht kunstenaars Win een bon van 50,00 Ijsvogel Theater II Loodsen Terri Theater Oral History III Motorrijders vrijdag 25 maart 2005 Hoe fit blijft de Zeeuwse gezondheidszorg onder de Haagse bezuinigingen? De PZC verkent de stand van zaken in de Zeeuwse zorg. Vandaag: het door verwijzen. Wie beslist waar de pa tiënt behandeld wordt? foor Sheila van Doorsselaer De tijd dat patiënten zich ja-knik kend door de geneesheren lieten rertellen wat goed voor hen is, is gro tendeels voorbij. Hoe de behandeling eade diagnose wordt opgezet is van- idfsprekend nog altijd het terrein van lie specialist, maar de patiënt maakt üeverzelf uit waar hij verpleegd gaat worden. Patiënten mogen tegenwoordig vaak zelf kiezen in welke stad, en zelfs in welk land, de operatietafel en het ver- w ied staan. Het eigen regionale ziekenhuis is niet meer een vanzelf sprekendheid. De keus uit te wijken naar een ander ziekenhuis kan om ver schillende redenen worden gemaakt; e, of juiste goede, ervaringen met bepaald ziekenhuis in het verle- i, de sfeer in een ziekenhuis, bepaal de revalidatiemethoden of simpelweg dereistijd van familie, het kan alle maal een rol spelen. De huisarts is de eerste die geconfron- leerd wordt met een specifieke wens ran zijn patiënt. Zij krijgen daar hun rawijsbriefje. „Als iemand aan me raagt of hij bijvoorbeeld naar Gent voor een ingreep, dan doe ik daar doorgaans niet zo moeilijk over", zegt kuisarts C- van der Mee uit Hulst, ils het om een simpele ingreep gaat, dan ben ik daar echter wel iets voor zichtiger mee. Want waarom wil je roor bijvoorbeeld de behandeling van zen liesbreuk naar Gent? Zowel ikzelf ils de patiënt heeft ook rekening te houden met zijn of haar verzekerings maatschappij. Voor mij is het name lijk vaak erg ondoorzichtig wat nu pre cies wel en niet mag." BijOZ Zorgverzekeringen, de maat schappij waarbij de meeste Zeeuwen zijn aangesloten, is geregeld dat zie- Patiënten hebben een ruime keus in het aantal ziekenhuizen en specialisten waar en door wie ze behandeld willen worden. kenfondsverzekerden, met een huisart senverwijzing, maar zonder toestem ming van de verzekeraar, zorg kunnen krijgen in heel Europa. Dit geldt voor extramurale zorg, poliklinische behan delingen bijvoorbeeld. OZ raadt haar klanten wel aan altijd voor de zeker heid even te bellen. Bij particulier verzekerden hangt al les af van hun polis. Voor Zeeuws-Vlamingen, zowel letter lijk als figuurlijk grensgevallen, heeft OZ zelfs een aparte regeling getroffen. De zorgverzekeraar heeft contracten gesloten met een aantal Belgische zie kenhuizen. Daardoor kunnen Zeeuws-Vlaamse OZ-ziekenfondsver- zekerden voor bepaalde aandoeningen makkelijker gebruik maken van ge neeskundige hulp in België, waarvoor zij anders naar topklinische centra in Nederland zouden zijn verwezen. Voor particulier verzekerden is hierin de polis weer allesbepalend. Wie per se, hoewel dat volstrekt niet nodig is, (de liesbreuk bijvoorbeeld) elders behandeld wil worden, loopt het risico voor een deel zelf op te draaien voor de medische kosten. OZ bekijkt dergelijke gevallen altijd apart en wijkt slechts in uitzonderlij ke gevallen af van de norm. Niet in alle gevallen valt er echter wat te kiezen. Het is niet altijd van te wil len, maar vaak ook van te moeten. Een 53-jarige Terneuzenaar werd vorig jaar via de spoedeisende hulp in Ter- neuzen meteen daar opgenomen. Diag nose: Diabetes. „Het ging zo snel, ik had niet eens tijd om te beslissen waar ik heen wilde voor een behandeling. De internist besliste in feite voor mij. Als er wat meer tijd was geweest, had ik zeker voor Gent gekozen. Dat zie kenhuis staat in Zeeuws-Vlaanderen toch heel goed bekend." Een aantal behandelingen kan eenvou digweg niet in Zeeland worden uitge voerd. Zo is er in de Zeeuwse zieken huizen geen afdeling neurochirurgie. foto Camile Schelstraete Ook voor hartoperaties moeten patiën ten Zeeland uit, omdat dergelijke spe cialistische operaties enkel in universi taire ziekenhuizen kunnen worden ver richt. Ook binnen de Zeeuwse zieken huizen zijn specialismen verdeeld. Zie kenhuis Walcheren biedt bijvoorbeeld de volgende zorg voor patiënten uit ge heel Zeeland: De behandeling of bege leiding van aids-patiënten of hiv-geïnfecteerden, nucleaire genees kunde, specifieke tandheelkunde voor kinderen en elektro-convulsie-thera- pie voor behandeling van patiënten met een depressie. Desondanks blijkt dat bij de zorg in Zeeland het credo vrijheid blijheid voorop staat. arpconcert Expositie Michiel Hermsen en Denz de Kroon in Galerie Kats EUSKERKE - Harpiste Sa ra Canton geeft maandag, wde paasdag, een concert in #id of Silk (Zijdemuseum) in ehskerke. Het optreden begint 114.30 uur. c net programma staan wer- 3 van Handel, Watkins, Na- nnan en Grandjany. Na de aze volgt muziek van Spohr, tey en Andrès. hen Canton (Eindhoven, H6) studeerde in 1999 aan het tebants Conservatorium in Til- tig af als docerend en uitvoe- ffli musicus. Is harpiste was ze onder meer trbonden aan het Nationaal «igd Orkest. Momenteel is ze Kste harpiste van het Zeeuws test en werkt aan de muziek rol van Dongen, foton concerteert ook veel met ftDali, een trio dat ze vormt M Wouter van Breugel (fluit) pYvonne van de Pol (altviool). ^ERE - Op acht locaties in tere is van vandaag, zaterdag zondag kunst te zien. De hnstroute is dagelijks van PWen 17.00 uur geopend. k deelnemers zijn: Ollo Feen- to (beelden, Kaai 107), Mira tos (schilderijen, Kaai 57), Bi- aca Runge (collages, Kapelle- üat 9), Erica Mohrmann (pas- en tekeningen, Kapelle- taat 23), Michiel Paalvast tolderijen, Oudestraat 20 ach- ton), Han van den Broeke (bo- pische illustraties, Oudestraat Plienne Veldkamp (sculptu- Wijngaardstraat 3) en Dor- r Sybenga (weefsels, Oude- ^at 55 en Fazantenlaan 4). door Rolf Bosboom KATS - Beide kunstenaars zijn gefascineerd door ruimtelijke il lusie. Michiel Hermsen onder zoekt de mogelijkheden ervan in zijn schilderijen. Denz de Kroon merkte recent dat twee dimen sies hem te benauwend werden en maakt nu werken die losko men van het platte vlak. Samen exposeren ze vanaf morgen in Galerie Kats. Ze kennen elkaar een jaar of twee, doordat ze beide betrok ken zijn bij de Goese kunste naarsstichting G2A. Het was echter Lenny van der Wal van Galerie Kats die de suggestie deed voor een gezamenlijke ten toonstelling, omdat ze vond dat hun werk goed bij elkaar past. De Kroon (1973) kwam in 2002 van de kunstacademie. De wer ken op de expositie tonen zijn ontwikkeling na het afstuderen. „Ik voelde me toch wat beperkt op de academie. Nadat ik was af gestudeerd had ik het gevoel dat ik moest gaan doen wat ik echt wilde. Dat heeft even geleid tot een moeilijke periode, maar die heb ik kunnen doorbreken." Aanvankelijk maakte hij schil derijen die sterk diepte suggere ren. Daarvan zijn enkele voor beelden in Kats te zien. Ik was altijd bezig met het creë ren van de illusie van ruimte, maar geleidelijk kreeg ik het ge voel dat ik grenzen had bereikt van wat ik kon vinden in het platte vlak." Dimensie Het logische vervolg was dat hij de derde dimensie ging verken nen. Er ontstonden schilderijen met patronen die, in meerdere of mindere mate, loskomen van het doek. Dat bleek onvermoede mogelijkheden te bieden. Door bijvoorbeelden de verschillende kanten van de ruimtelijke delen met andere kleuren te beschilde ren, oogt het werk vanuit elke in valshoek anders. Een goed voorbeeld daarvan is Balans, waarop een persoon in tegengestelde gemoedsgesteldhe den is afgebeeld. Afhankelijk van de positie van de kijker oogt hij uitbundig of ingetogen. Op die manier wor den verschillende kanten van een persoonlijkheid gevangen in één schilderij. Het voorlopige eindpunt van De Kroons ontwikkeling, Groei der elementen geheten, domineert de galerie. Het werk bestaat uit een groot aantal staande blok ken, in oplopende grootte om de groei te symboliseren, de zijden beschilderd in kleuren die sym bool staan voor de elementen lucht, vuur, aarde en water. „Het is nog steeds een schilde rij, maar dan wel een waar de ruimte erg bij is betrokken", zegt De Kroon. Het licht in de galerie zorgt voor allerlei nuan ces in de kleuren. „Lichtval en het gebruik van verborgen, vi brerende kleuren worden steeds belangrijker in mijn werk. Het optisch mengen van kleuren vind ik heel interessant." Bedriegen Michiel Hermsen (1948) is voort durend op zoek naar driedimen sionale effecten, maar dan wel binnen het platte vlak. De toe schouwer krijgt regelmatig de onbedwingbare neiging het werk van dichtbij te bekijken, om te zien of zijn ogen hem be driegen, zoals bij een doek waar in twee diepe sneden lijken te zijn gekerfd. „Een jaar of drie, vier jaar gele den heb ik, door mijn leermees ter Kees de Valk, de geometri sche abstractie ontdekt. Sinds dien probeer ik daar op voort te borduren. Ik probeert de kijker te misleiden, als bij een trompe l'oeil, maar tegelijk wil ik ook een rustpunt creëren met sym- metriè en eenvoud in kleurge bruik." Soms lijken zijn werken extre me uitvergrotingen van een nau welijks herkenbare werkelijk heid, de andere keer speelt hij met strakke, op het minimalis me geënte vormen. „Je moet openstaan voor het abstracte in je leven", vindt Hermsen. Mooi is hoe soms het licht door schil derijen lijkt te schemeren. „Het licht is gevangen in geometri sche vormen." Expositie: Schilderijen van Denz de Kroon en Michiel Hermsen, tot 24 april in Galerie Kats, Dorps straat 16 Kats. Geopend: vr. t/m zo., 13.00-17.30 uur en op afspraak (0113-601685). De expositie wordt morgen om 15.00 uur geopend door Kees de Valk, met muziek van strijkkwar tet Riguadon. Zondag 27 maart om 15.00 uur is er een jamsessie in de galerie, met verschillende muzi kanten uit Kats en omgeving. (Advertentie) Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Ultra lichte sneakers - alsof je op wolken loopt! Oriëntatieprijs: 69,95 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. sen, denk aan het inzetten van openbaarvervoer op maat, bij voorbeeld shuttlebusjes. Op Schouwen rijden al ongeveer vijftien jaar discobussen met succes, waarom op Walcheren geen theaterbussen? Jan Midavaine Hogeweg 112 Burgh-Haamstede De omwonenden van de bouw put zijn boos over de schade aan hun eigendommen (PZC 19-3), maar vooral over het gebrek aan communicatie met de gemeente. Maar ja, communicatie begint met luisteren. En daar zijn onze bestuurders niet zo sterk in zo als uit het volgende blijkt. De PZC van 17 januari 2001 meld de dat de ontwerper van de ge vel van de kazerne aan de Korte Noordstraat getergd had gerea geerd in een brief aan B en W toen hij van de sloopplannen hoorde. De architect vond dat de Generaal-majoor Berghuijs- kazerne op de monumentenlijst geplaatst moest worden. In de zelfde krant in een artikel onder de kop 'Jammer van de Berg- huijskazerne' zei een oud-mede werken van de COAK/OCMA, dat sloop je reinste kapitaalver nietiging was en hij vond dat het complex een mooi onderdak zou zijn voor een school. Zelf heb ik ook wel eens in dove mansoren geschreeuwd, dat de kazerne niet gesloopt moest wor den en enorm geschikt zou zijn als campus van een toekomstige universiteit. Een voormalig me deverantwoordelijke bestuurder schreef een tikkeltje arrogant over leken die niet wisten waar over ze spraken. Maar achteraf gezien hebben gewone burgers toch wel eens gelijk en staan ze niet alleen te suffen aan de zij lijn! De wethouder hoeft niet zielig te zijn, want in feite moet hij het puin ruimen van een van zijn ambtsvoorgangers, die we gens zijn uitmuntende bestuur derskwaliteiten bevorderd is tot burgervader. Het positieve van dit drama in vele bedrijven is dat Middelburg duidelijk op de kaart van Nederland staat. Nu Europa nog! M. Sturm Molstraat 7 Middelburg Verkoopinfo: 073 - 523 11 23 Michiel Hermsen en Denz de Kroon (rechts) foto Willem Mieras de PZC van 23-3 wordt gemeld dat een ijsvogel zijn domicilie in Goes heeft gevonden. Jammer genoeg kan de krantenfoto de prachtige iriserende kleuren niet weergeven. In het artikel wordt gesteld dat de vogel zeldzaam is. Dat is niet zo. We hebben ijsvogeltjes ge zien bij de sloot aan de Oost- bermweg in Kortgene, aan de kreek vanaf de Vliethoeve naar Geersdijk. Tussen Geersdijk en Kamperland in de buurt van Restaurant Veldzicht en ook bij de sloten langs het kanaal van Wilhelminadorp naar het Goese Sas. Dat ze na eind mei zouden vertrekken, wist ik niet. In Kort gene heeft een ijsvogel de stren ge vorstnacht in begin maart niet overleefd. Hij lag 's mor gens met gespreide vleugels dood aan de slootkant. Jammer. Tannie van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Iedere dinsdag verheug ik me weer op de komst van de PZC waarin verslag wordt gedaan over wat er zoal voorbij komt va ren op de Westerschelde. Het zijn leuke en interessante artike len over het reilen en zeilen van de loodsdiensten, en worden ge schreven door Harmen van der Werf. Hierbij volgt hij de Neder landse Senior-rivierloods Peter van den Driest. Door deze arti kelen te lezen besef je hoe het er aan toe gaat op de Westerschel de, de tankers en kustvaarders. Dat het echt een staaltje 'vak- manswerk' is blijkt uit de vele verhalen. Jammer eigenlijk dat er (te) weinig aankomende zee varenden vanuit de Zeevaart school zijn die niet meer voor dit vak kiezen. Zo hoorde ik dat waarschijnlijk over een aantal jaren er Poolse en/of Chinese loodsen de taken van de Nederlandse loodsen op de Westerschelde overnemen. Ik vermoed dat dan de communica tie met de bemande radarposten en de Centrale Vlissingen wel in het Engels zal verlopen. Elly van der Bliek Zeemanserve 30 Vlissingen, De ouders willen graag dat Ter ry nog blijft leven (PZC 23-3). Haar man denkt daar anders over. De vraag is of Terri zelf nog had willen blijven leven en of ze ooit dit wel eens te kennen heeft gegeven. Als je goed kijkt naar de beelden, zie je dat Terri nog lichtelijk lacht. Een patiënt in coma lacht niet en heeft de ogen gesloten, dus is er wel dege lijk contact. Mag je dan de stek ker eruit halen? Ik denk het niet, al was het alleen maar om de wens van de ouders te respec teren. Overigens heb ik een enor me bewondering voor die ouders, het zal je toch maar ge beuren met je dochter, een mooie jonge knappe vrouw, af schuwelijk. Hoe kan nou toch een rechter op de stoel van de dokter of God gaan zitten? Ook al is er misschien dan wat eigen belang, dat president Bush het goed inschat, het zou te gek wor den als we mensen met een han dicap of in zo'n situatie maar naar de andere wereld helpen. Het enige wat wij kunnen doen is bidden voor Terri en de ouders. Harry Mz Boer Westerzicht 445 Vlissingen Mijn vader, Jan Midavaine 1908-1993, voormalig eigenaar van Korte Noordstraat 47 en 40, van beroep meubelmaker en wo ningstoffeerder, sprak op een goede dag, uitkijkend over het zilte nat bij de monding van de Westerschelde de filosofische woorden: 'Wij richten onze blik op de toekomst'. Laat ik in zijn voetsporen zijn filosofische woorden maar eens handen en voeten geven met betrekking tot het nieuw te bouwen theater (PZC 19-3). Ten eerste moet het gemeentebestuur betrokken ge dupeerden rijkelijk vergoeden en de put zo snel mogelijk dem pen. Ten tweede: leg uw oor te luisteren bij de bevolking. Ten derde: Bouw vervolgens in sa menspraak met de bevolking een prachtig theater dat past in het Middelburgse. Ten vierde: Zie af van een ondergrondse par keergarage. Middelburg is een wandel- en fietsvriendelij ke stad. Zorg voor een overdekte publieksvriendelijke fietsenstal ling, die tevens gebruikt kan worden door klanten van de win kels in de Noordstraat. Ten slot te kan er gedacht worden over een alternatief vervoermiddel voor theaterbezoekers, die niet kunnen of willen lopen of fiet- Natuurlijk mag de heer J. Kem- peneers schrijven wat hij wil over de Ramp in Sint Philips- land. Ik denk echter, dat hij, door bepaalde zaken weg te la ten, de geschiedenis geweld aan doet. Waarom is de vlucht van de familie De Raat naar de fami lie Van Herel zo essentieel ge weest in het verhaal? Cees van Herel, van de bouwmaterialen- handel, heeft in de Rampnacht - in mijn herinnering - een crucia le rol gespeeld in het op gang brengen van de hulpverlening. Nog niet iedereen had telefoon in die tijd. Van Herel had in zijn bedrijf een telefoonverbinding. Hij heeft in Steenbergen diverse instanties gewaarschuwd. Bo vendien was hij een neef van het hoofd van de brandweer. Ook Van Herel van de brandweer heeft meteen actief de hulpverle ning op gang gebracht. Ere wie ere toekomt. De familie Van He rel uit Steenbergen heeft in de Rampnacht voor de hulpverle ning in Sint Philipsland en in West-Brabant een belangrijke rol gespeeld. Ook dat is een stuk je geschiedenis van Sint Philips land. Anja Romijn Elkerzeeseweg 58 Scharendijke In de PZC van 19 maart staat: 'zodra de eerste lentezon motor rijdend Nederland de weg op lokt, verschijnen berichten over verongelukte motorrijders in de krant. Maar hij kan er zelf erg veel aan doen om te voorkomen dat het noodlot hem treft.' Enkele pagina's verderop in de krant 'Motorrijdster overreden'. Zij stond voor een stoplicht. Een achteropkomende automo bilist dacht dat het licht op groen stond en heeft haar overre den. Dit kan een motorrijd(st)er nooit en ten nimmer voorko men. Ik ben ook motorrijder en een zeer voorzichtige en het is mij op 1 oktober 2004 overko men op een voorrangskruising geschept te worden door een van links komende automobilist die mij niet gezien had. Gelet op de toon van het stukje zo van 'als je maar oplettend en voorzichtig rijdt kan je niks ge beuren', wil ik nog eens bena drukken dat je als motor- rijd(st)er altijd een verhoogde ri sicofactor bent in het verkeer. Jaap van Sabben Molenmeet 35B Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17