Nieuwendijk acht weken dicht iïll/ ia PZC Xazet Rondweg brengt rust in Koudekerke fZC Meliskerke wil speelzaal in leegstaand schoolgebouw t Zorgboerderij voor kinderen met adhd -13 Nieuwe attractie voor WaterLand Neeltje Jans jok met feestdagen is centrum van Vlissingen slecht bereikbaar aaszangdienst Aanrijding in Domburg Veere gaat over op Nieuwe Rijden Rampenoefening tunnel afgelast Dakloze aangehouden Geld voor aanpak huiselijk geweld Meisje bestolen van portemonnee I s 5 S -o a ES s1 «li vrijdag 25 maart 2005 MPietKleemans [ELTJE JANS - 'Nog een •r, nog een keer', was de roep jde leerlingen van groep vijf i basisschool De Kirreweie Burgh-Haamstcde. Ze toon- u zich laaiend enthousiast ,r schommelschuit Moby c|j de nieuwste attractie op emapark WaterLand Neeltje imini-piratenschip werd gis- tn officieel in gebruik geno- men en dat was ook meteen het startschot voor het nieuwe zo merseizoen op WaterLand. WaterLand-directeur A. van de Hoef verwacht veel van de jong ste aanwinst van het thema park. „Voor de waterglijbaan en bij de orkaanmachine staan al tijd lange rijen wachtenden en ik verwacht dat dat met Moby Dick ook gaat lukken." Als het enthousiasme van de schoolkinderen gisteren opmaat is voor alle toekomstige gebrui kers, gaat Moby Dick een druk bezette toekomst tegemoet. Maar Van de Hoef heeft nog meer pijlen op zijn boog. Het strand bij de centrale baai - vlakbij entreegebouw Delta Pla za - wordt in juli en augustus het toneel van een zandsculptu- renfestival. „Er komen sculptu ren van bijna negen meter hoog. Er wordt bijvoorbeeld van zand een Romeinse tempel ge bouwd." Langs en in de centrale baai zijn van 29 april tot 28 ok tober kinetische kunstwerken te bewonderen: in het oog lopende creaties van forse afmetingen. Het grootste kunstwerk dat ge toond wordt, is bijna zeven me ter hoog. En het zijn bepaald geen stillevens. De objecten zijn zo gemaakt dat ze voortgedre ven door wind of water continu in beweging zijn. De buitenexpo sitie van kinetische kunst wordt in nauwe samenwerking met de Stichting Dynamic Art Delta op poten gezet. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de brug die de twee landtongen van de baai bij Delta Plaza met elkaar ver bindt. Als de brug klaar is - en Van de Hoef verwacht dat dat nog voor Pasen lukt - wordt de route van de Parktrein aange past. Van de Hoef speelt ook met de gedachte de baai door middel van netten 'af te sluiten' om vervolgens bruinvissen in de baai te laten zwemmen. „Maar daar ben ik nog over in onder handeling met het Dolfinarium in Harderwijk." Volgend jaar kan naar verwachting zeeaqua rium Aquapolis - met 270.000 li ter inhoud het grootste aqua rium van Zeeland - aan Water- Land toegevoegd worden. er Edith Ramakers ISSINGEN - De Nieuwen- t in Vlissingen wordt dins- voor wegwerkzaamheden een periode van acht we- invoor alle verkeer afgesloten, siemmingsverkeer wordt om- |fid via het Groenewoud, het [gaande verkeer via de iiuwstraat. Ook op 5 mei en Pinksteren zullen er nog in auto's over de Nieuwen- jlkunnen rijden. [louder L. Poppe-de Looff s Vlissingen deelde gisteren er voor hulpdiensten, «en en zwaar verkeer een !te route over het voormali- terrein van de Koninklijke side Groep mogelijk is. :25 april is ook de Spuistraat loten, omdat er over de OTUt voor de toekomstige èeergarage De Fonteyne een jcdijke brug aangelegd moet eden. Tot die tijd moet al het Kgaande verkeer over de bou de stad in en uit. „Na- riijk brengt het werk aan de wwendijk en de andere werk- oheden in de stad overlast zich mee. Maar we zijn in igeval voor juni klaar met de aiwendijk", zegt Poppe-de De zijde van de jachtha- iwordt opnieuw bestraat met torstenen en er komen ter- sn. De bouwvakkers gaan lin een keer door met het ver- ïren van de trottoirs en het dek van de Nieuwendijk. hele straat moet afgesloten den om het werk snel af te genda Bezorgklachten: 800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; toerdags tot 12.00 uur Redactie WALCHEREN Nenruststraat 18 Postbus 8070 <330 EB MIDDELBURG lel: 0118-493000 fax: 0118-493009 I-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder fdlth Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie fotionspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes 'el: (0113)315500 [5x: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl Vernet '-ww.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl kunnen ronden. Er wordt met een extra ploeg bouwvakkers ge werkt", zegt Poppe-de Looff. Er is overwogen om de Nieuwen dijk voor één rijrichting open te houden. „Maar dat is niet moge lijk omdat dan de hele structuur van de weg kapot wordt gere den", verklaart Poppe-de Looff. Evengoed is meegenomen om het werk uit te stellen tot na de zomer. „Het wordt drukker, maar we zouden dan pas weer rond oktober verder kunnen gaan, als de toeristen wegzijn. We moeten er toch eens aan be ginnen en ook de ondernemers rekenen er op dat ze voor de zo mer een mooi plein hebben." Poppe-de Looff zegt dat er niet al in oktober vorig jaar begon nen kon worden aan de opknap beurt, omdat de inspraakfase van bewoners en betrokkenen toen nog niet was afgerond. „We hebben lang over de invul ling van de weg en de terrassen gesproken." Door de afsluiting van de Nieuwendijk is de Nieuwstraat de enige ontslui- tingsweg voor bewoners van de binnenstad en 't Eiland. Onder nemers van de Nieuwendijk mo gen daarom niet laden en lossen in de Nieuwstraat. „We hebben met ondernemers WEKACTIVITEITEN SSINGEN - Coosje Buskenstraat/ toeplein, 8.00 - 16.00 uur. Week- n Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om £uur Power yoga; COELBURG Ontmoetingskerk, (-15.30 uur: Kindervakantiefeest. DDELBURG - Tweede paas- ü|en vindt een paaszang- sstplaats in de Ontmoetings hui Middelburg. Zangvereni- De Lof stem levert een muzi- fe bijdrage. De dienst begint llO.OO uur. (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Mie -Tel. 0113-339^3 In Koudekerke is het effect van de rondweg duidelijk merkbaar. door Jannes Goedbloed KOUDEKERKE - De nieuwe rondweg bij Koudekerke is slechts deels een suc ces. Rita de Visser woont aan de Ger- brandystraat in Vlissingen en rijdt iede re dag door Koudekerke op weg naar haar werk. „Het is in Koudekerke zo rustig geworden dat ik daar blindelings over durf te steken. In de Gerbran- dystraat is dat nog lang niet het geval." De rondweg is drie maanden geleden ge- openden moet ervoor zorgen dat het ver keer buiten Vlissingen en Koudekerke om rijdt, en niet meer door de woonstra ten hoeft. De twee elfjarigen Myrthe Barentsen en Romy Welleman vinden het nu bedui dend rustiger in Koudekerke. Ze steken iedere dag meerdere malen de Middel burgsestraat over, onderweg van en naar school. Myrthe: „Het komt steeds vaker voor dat we gelijk over kunnen steken, zonder te hoeven wachten. Er komen nog steeds auto's langs, maar wel veel minder." Romy geeft aan dat de les gaat beginnen en de meisjes ren nen weg. Ryan Verhagen, de dienstdoen de oversteekmoeder, kijkt ze na. „Het heeft veel effect gehad", beaamt ze. „Het is veel rustiger geworden. Geluk kig maar." Dit effect uit zich echter ook in een da ling van het aantal klanten van Koude- kerkse ondernemers. John van den Hummel van John's Frituurshop: „De vaste klanten blijven komen, maar de gelegenheidsklanten, zoals de Duitse toerist en de hongerige vrachtwa genchauffeur, komen natuurlijk niet meer langs." De tegenstelling met de Gerbran- dystraat is groot. Volgens omwonenden is hier weinig tot niets veranderd. Moni que van der Knaap: „De meeste mensen uit deze buurt blijven via deze weg rij den, omdat dit een vertrouwde route voor ze is. Het zijn vooral de toeristen die zich laten leiden door de bordjes en de rondweg nemen." Toch is er ook iemand positief. De elfja rige Floris Provoost steekt regelmatig de straat over als hij terugkomt van de voetbal. „Het komt nu minder vaak voor dat ik heel lang moet wachten voor ik kan oversteken, het is dus wel wat minder druk geworden." Naut Franck ziet die verbetering niet. „Het zou kunnen, maar ik merk er weinig van." Drempeltje Rita de Visser en haar dochter Elaine denken de oplossing te weten. Rita: „In Koudekerke heb je een stoplicht, een drempeltje en een vluchtheuvel, die de doorstroom van de Middelburgsestraat belemmeren. Om die reden zullen men sen daar sneller de rondweg pakken." Elaine: „Ze hadden beloofd om hier ook dat soort dingen te plaatsen, maar die zijn er nog niet." Rita: „Als je hier drem pels plaatst, dan denk ik dat het pro bleem snel is opgelost." P. van der Made, wethouder verkeer van Vlissingen, vertelt dat er op de kor- foto Lex de Meester te termijn geen plannen zijn om hieraan te werken. „Op de langere termijn is het de bedoeling dat de Gerbrandystraat minder aantrekkelijk gemaakt wordt. Dat willen we gaan doen door het kruis punt met de Sloeweg aan te pakken. Op dit moment heeft het geen hoge priori teit. Het kan dus nog jaren duren." Hij denkt te weten waarom de Gerbran- dystraat nog niet deelt in het succes. „De Sloeweg is afgesloten tussen de Gerbrandystraat en de Burgemeester van Woelderenlaan, omdat de bestra ting vernieuwd wordt en er een rotonde geplaatst wordt. Hierdoor moeten bewo ners van de wijk Paauwenburg omrij den via de Gerbrandystraat en de Van Hogendorpweg. Dit is al enkele maan den aan de gang en dat is dus mogelijk een verklaring voor het probleem." Dat verklaart echter niet waarom ook voorbij de afslag naar de Van Hogen dorpweg de bewoners klagen over het verkeer. Een sluitende verklaring blijft Van der Made schuldig. „Op dit mo ment wachten we het weer in gebruik nemen van de Sloeweg af. We hopen dat daarmee het probleem wordt opge lost." door Maurits Sep MELISKERKE - Verhuis de peu terspeelzaal naar de oude Boaz-school en voor Meliskerke zijn meteen twee problemen op gelost. Of eigenlijk drie, want de leegstaande Boaz-school is nu ook een aantrekkelijk doel wit voor vandalen. De Boaz-school aan de Burge meester Adelaarstraat in Melis kerke staat leeg sinds de school in september 2003 een nieuw on derkomen betrok. Zorg op korte termijn voor een nieuwe invul ling van het lege gebouw, luidt de dringende oproep van de dorpsraad Meliskerke aan het gemeentebestuur van Veere. Hoe langer de school leegstaat, hoe groter het risico van vanda lisme. Wethouder W. van Tatenhove beseft dat het pand een doelwit is. „En elke gesneuvelde ruit is er één te veel." Hij zoekt naar een snelle oplos sing voor alle problemen. „Dat hebben we eind vorig jaar met de gemeenteraad ook afgespro ken. Ik ben nu bezig met een stu dietje naar een oplossing voor de leegstand én een oplossing voor betere huisvesting voor de peuterspeelzaal. Voor het einde van het jaar moet peuterspeelzaal Klein Duimpje een nieuw onderko men hebben. Nieuwgebouwd of een verbouwd oud gebouw, maar daar is Van Tatenhove nog niet uit. „We kunnen de Boaz-school ver bouwen, maar dat kost een berg geld en het blijft een oud ge bouw. We kunnen ook de Boaz-school en het gebouw van de peuterspeelzaal verkopen en een geheel nieuw gebouw bou wen", legt de wethouder uit. De dorpsraad zou graag zien dat de peuterspeelzaal verhuist naar de oude Boaz-school en dat op de plek van de peuter speelzaal parkeerplaatsen ko men. Het voorstel voor de ver huizing van de speelzaal kan op sympathie bij de gemeenteraad rekenen. Het CDA zal vragen stellen in de eerstevolgende ver gadering van de commissie ruim telijke ordening. Van Tatenhove is benieuwd of de raad bereid is die sympathie ook te vertalen in geld. Hoeveel een verbouwing van de Boaz-school en een verhuizing van de peuterspeelzaal zou kos ten, wil Van Tatenhove nog niet zeggen. speciale afspraken gemaakt." Een dag voor de bevoorrading moeten ze contact met de ge meente opnemen. „Zodat we hen kunnen helpen met de be voorrading", zegt Poppe-de Looff. „Desnoods gebruiken we daarvoor een shovel. Dat moet te regelen zijn." MIDDELBURG - Op de kruising van de Roosjesweg met de Traverse in Domburg vond donderdag om 9.30 uur een aanrijding plaats. Een negentienjarige bromfietser uit de, gemeente Veere reed over het fietspad van de Roosjesweg,' vanaf Aagtekerke. Hij moest op de kruising de weg over steken om door te rijden naar Domburg. Een 47-jarige au tomobilist uit dezelfde gemeente reed in de tegenoverge stelde richting en haalde een bus in die rechtsaf de Tra verse inreed. De automobilist en de bromfietser zagen el kaar niet, vanwege de bus, en botsten frontaal op elkaar.. De bromfietser liep schaafwonden op, zijn bromfiets werd geheel vernield. De auto raakte beschadigd. DOMBURG - Veerse ambtenaren gaan zuiniger en milieu vriendelijker autorijden. Medewerkers van de gemeente die gebruik maken van de dienstauto's hebben gisteren een training gekregen in het zogenoemde Nieuwe Rijden. Door sneller te schakelen, het toerental laag te houden en eerder het gaspedaal los te laten voor het remmen, wordt de koolstofdioxide-uitstoot teruggebracht en het brand stofverbruik met tien procent verminderd. De gemeente doet aan dit Nieuwe Rijden mee omdat het terugdringen van de koolstofdioxide-uitstoot een van de doelen is uit het milieubeleidsplan. TERNEUZEN - De rampenoefening in de Westerschelde- tunnel gaat komende donderdag niet door. De regionale brandweer en de gemeenten Terneuzen en Borsele laten weten dat hun mensen het 'door een groot aantal oefenin gen' nu te druk hebben voor de nachtelijke oefening. De tunneloefening wordt verschoven naar een later tijdstip. VLISSINGEN - Een 39-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren even na middernacht aangehou den in de stationshal in Vlissingen. De man had gedron ken en weigerde tot driemaal toe de hal te verlaten. Bij zijn aanhouding beledigde hij de agenten. Hij is overge bracht naar Torentijd. De man is gisteren in de loop van de dag weer vrijgelaten met enkele bekeuringen op zak. GOES - De gemeente Goes krijgt van de provincie een subsidie van 14.000 euro voor de aanpak van huiselijk ge weld. Zelf trekt ze daar hetzelfde bedrag voor uit. Met de 28.000 euro die zo beschikbaar komt, ontwikkelt de GGD een methode om geweld binnen gezinnen sneller en ge makkelijker te herkennen. Het is de bedoeling dat basis- en middelbare scholen hun medewerking verlenen. MIDDELBURG - Een 14-jarig meisje uit de gemeente Veere is op een middelbare school in Middelburg bestolen van haar portemonnee. Het meisje had haar portemonnee in haar tas gestopt en deze tijdens een gymles in de kleed kamer laten liggen. Het gebouw van de Boaz-school in Meliskerke staat leeg sinds sep tember 2003 en is daardoor een aantrekkelijk doelwit voor vanda len. foto Ruben Oreel door Ali Pankow OUYVERKERK - Zeeland krijgt de landelijke primeur van een zorgboerderij voor adhd-kinde- ren. Dit logeeradres voor kinde ren met concentratieproblemen en overmatig impulsief gedrag verrijst aan de Vissersweg in Ou- werkerk. Initiatiefneemster is Astrid de Ruiter-van Kleeff uit Rozenburg. Zij is voorzitter van 'Ojee adhd!', een stichting die zich richt op de realisering van deze specifieke zorgboerderij. De Ruiter is zelf moeder van drie zoons met adhd (en dyslexie) in de leeftijd van ne gen, vijftien en zeventien jaar. De praktijkervaringen brachten haar ertoe zich te bekwamen als adhd-deskundige. Haar initiatief van een zorgboer derij wordt door talrijke instan ties omarmd. „Van de gemeente Schouwen-Duiveland krijgen we alle medewerking. Er zijn flinke subsidietoezeggingen bin nen van het Oranjefonds en CZ Zorgverzekeringen, en de pro vincie heeft me al meerdere ke ren aangemoedigd een aanvraag in te dienen. De provincie wil in combinatie met Europees subsi diegeld voor tien verschillende zorgboerderijen in Zeeland ons project 30.000 euro toekennen", zegt De Ruiter. Zij kan het ver zoek daartoe echter pas indie nen als de gemeente haar bouw vergunning goedkeurt. Zover is het nog niet. „Omdat wij een zorgfunctie gaan vervul len op het platteland, moet er een artikel-19-procedure wor den aangegaan. Dat heeft wel wat tijd nodig." De Ruiter kreeg in haar eigen woonomgeving van de gemeente Hellevoetsluis weinig respons op haar plan. „Omdat mijn vader op Ouwer- kerk woont, zijn we ons toen op Schouwen-Duiveland gaan rich ten", vertelt de initiatiefneem ster. Volgens haar wordt het pro ject tevens aangemerkt als con creet voorbeeld van 'Nieuwe Economische Dragers', oftewel een ander gebruik van agrari sche gebouwen. Het woonhuis, de loodsen en de stallen op de kruising van de Vissersweg met de Bloteweg bieden een goede basis voor haar plannen. Archi- tecte Elly van der Schelt, be kend van het atrium waarin het ministerie van VROM is gehuis vest, maakt het ontwerp voor zorgboerderij 'Ojee adhd!' „Het mag hier op geen enkele manier op een instelling lijken. Het moet een boerderij worden waar kinderen in een prettige sfeer en omgeving een weekend kunnen doorbrengen", legt De Ruiter uit. Zij benadrukt dat de ze voorziening zich duidelijk moet onderscheiden van reeds bestaande stedelijke logeer adressen voor adhd-kinderen. De jeugdige gasten kunnen hier straks in groepjes van zeven a acht deelnemers van vrijdagmid dag tot zondagavond komen lo geren. De ouders hebben dan een week end rust en de kinderen zelf wor den onthaald op een gevarieerd sport-en spelprogramma. Voor de kosten van een logeerweek- end op de zorgboerderij kunnen ouders van adhd-kinderen een beroep doen op het persoonsge bonden budget. (Advertentie) Z o T CO M c e T3 co t-s cr C /I cd cd cd 'c co o co 53 CO -1 3 O v CO CM gji CO 5 01 c c CO O co* a i a "O CO -ï o- _Q3 fc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13