lissingen aast tok op gokhal Bijna alle oude torens staan scheef tejongsails.nl Omwonenden theater willen bemiddelaar meente in gesprek met Holland Casino A Jongerencentrum weer doelwit van inbrekers hoort celstraf eisen lodeshow klederdracht is puur natuur Fraude bij uitkeringsgerechtigden Vertraging door kapotte treinen Stationsbrug Middelburg gestremd Conducteur bedreigd in Vlissingen Nieuw: de Batavus GreenParks zeeuwse almanak Punk rules 3:0113-315649 jf.pzc.nl jl:redactie@ pzc.nl js 31,4460 AA Goes „sntie-exploitatie: [j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; fS-Vlaanderen: 0114-372770; jal: 020-4562500. idag 25 maart 2005 editie Walcheren De Lange Jan in Middelburg staat scheef. foto Lex de Meester zou de toren een knik verto nen", vertelde de opzichter in 1953 tegen een verslaggever van de PZC. De toren is onderdeel van een landelijk netwerk van punten waarmee landmetingen worden verricht, het zogenaamde rijks- driehoeksstelsel. Daarvoor zit een aantal meetpunten in de to ren. Van de Lange Jan zijn sinds het begin van de twintigste eeuw meetgegevens bijgehou den, zegt een medewerker van de afdeling rijksdriehoeksme ting van het kadaster in Apeldoorn. „We kunnen dat voor een jaar of drie, vier terug zien. Recent zijn we gestopt met het bijhouden van gegevens. Het oude systeem is vervangen door GPS, plaatsbepaling per satel liet. Daarvoor gebruiken we aan zienlijk minder vaste meetpun ten." Meetpunt Er zijn torens in Nederland, in Delft bijvoorbeeld, die continu in de gaten worden gehouden. Uit de gegevens van het kadas ter blijkt dat het meetpunt in de Lange Jan sinds de Tweede We reldoorlog een paar centimeter is gedaald. „Maar dat zegt op zich niets", aldus de medewer ker. „Dat kan ook veroorzaakt worden doordat die stang er is afgehaald en een keer is opge poetst." Voor recente gegevens zou het kadaster de punten op nieuw moeten opmeten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Van A tot Z, de belangenvereniging van om wonenden en bedrijven rond de bouwput in Middelburg, wil dat er maatregelen genomen wor den om de verhouding met het gemeentebestuur te verbeteren. De vereniging denkt bijvoor beeld aan het aanstellen van een bemiddelaar. Dat schrijft Van A tot Z in een brief aan de gemeenteraad. Vori ge week klaagde de vereniging al over de slechte communicatie met de gemeente. Die is inmid dels begonnen met een communi catieoffensief. Er wordt een nieuwsbrief verspreid en de wet houder gaat spreekuur houden. De vereniging vindt dat niet vol doende. „Het is te laat", zegt woordvoerster L. Clarijs. „Er had drieënhalf jaar geleden naar de mensen geluisterd moe ten worden. Nu heeft iedereen het een beetje gehad met de ge meente en met de wethouder „Er wordt niet met ons gecom municeerd, er worden alleen za ken medegedeeld. Wat wij be doelen is dat beloftes moeten worden nagekomen. En dat we fatsoenlijk afspraken kunnen maken. We willen gehoord wor den." Een bemiddelaar zou kunnen helpen om de verhouding met de gemeente te verbeteren, denkt Clarijs. „Dat zou een voor beeld kunnen zijn van een oplos sing. Het lijkt ons verstandig dat die persoon niet iemand is uit de politiek. Als je het lande lijk zou bekijken, kun je denken aan een ombudsman, iemand zo als Oosting." De vereniging is verbolgen over het feit dat ze niet is betrokken bij de formulering van de op dracht aan kennisinstituut Geo- Delft. Dat doet onderzoek naar de stabiliteit van de omgeving van de bouwput. Volgens de ge meente is dat onderzoek aan de gang, op basis van een oudere opdracht, waarbij de vereniging wel was betrokken. „De op dracht is met veranderd", zegt M. Kalverboer van de gemeente. „Hij is alleen uitgebreid. Geo- Delft zit nu ook in een werk groep die moet bekijken hoe het verder moet met de bouwput." Volgens Clarijs is de vereniging daarover niet ingelicht. (VVD) zich best in vinden. Die locatie heeft hij tijdens een oriënterend gesprek ook al voor gelegd aan de directie van Hol land Casino. „Die was positief. Als er een casino in Zeeland gaat komen, gebeurt dat niet op korte termijn. Het masterplan voor het Scheldeterrein is toch pas eind dit jaar klaar, dus dat zou mooi samenvallen." Maar eerst moet Vlissingen nog als beste uit de bus komen. Daar heeft Van der Maden best ver trouwen in. „De wet op kansspe len verandert. Dat houdt in dat Holland Casino meer vestigin gen krijgt. De directie vond het karakter van Vlissingen zeker de moeite waard. Het heeft een aanzuigende kracht tot aan Gent. Bovendien komt hier het soort toeristen, dat het bedrijf zoekt. Een casino is een logisch product naast het Arsenaal, de reptielenzoo en de boulevard." De wethouder denkt dat een ca sino ook zeker de plaatselijke be volking aantrekt. „Een casino past gewoon goed in de Vlissing- se belevingswereld." Voordat iets vast komt te liggen, moet de raad nog een besluit ne men. Dat gebeurt tijdens de ver gadering op donderdag 28 april. De partij die het voor een groot deel voor het zeggen heeft, Hol land Casino, wil nog niets kwijt over haar keuze. Voorlichter S. Mul: „We voeren inderdaad ge sprekken met onder meer Vlis singen. Het duurt nog even voor dat er echte besluiten gaan val len. We houden nog alles open." Advertentie oor een glasheldere informatie op internet: HOLLAND (Advertentie) door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Voor de derde keer in twee maanden tijd is er ingebroken in jongerencentrum Dauwendaele in Middelburg. In de nacht van woensdag op don derdag is de toegang opengebro ken. Uit de kas is ongeveer ze ventig euro meegenomen. „Op 12 februari, 5 maart en afge lopen nacht is op dezelfde ma nier te werk gegaan", vertelt J. Wight van het jongerencentrum. „De aluminium rolluik is een meter ophoog geschoven en de ruit erachter is ingegooid. De computer, de televisie en de xbox heeft de dader laten staan. Hij had het elke keer gemunt op de kas. Aanvankelijk dacht ik dat het een bezoeker was. Maar vaste bezoekers van ons jonge rencentrum weten dat de kas met een druk op de knop open gaat. De inbreker heeft telkens de kas opengebroken." Wight werd woensdagnacht ge beld door een buurtbewoner die de inbrekers hoorde. „Ik ben er naartoe gegaan en heb de politie ingeschakeld. Die heeft nog een achtervolging ingezet, maar kon hem niet meer te pakken krij gen. Er is wel een signalement. Het jongerencentrum zit na de inbraken met een flink pro bleem, vertelt Wight. „We heb ben een eigen risico van 1500 eu ro. Door de schade zijn we nu al door ons jaarbudget heen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vanaf de Lan- geviele is het duidelijk voor wie goed kijkt. De Lange Jan staat niet helemaal in het lood. De to ren zakt al jaren een heel klein beetje, blijkt uit meetgegevens. Sinds het bouwputdrama kijken Middelburgers met andere ogen naar de stad. En dan valt het in eens op dat de Lange Jan licht overhelt. „Bijna al die oude to rens staan wat scheef", zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Ar chief. „De Lange Jan staat ook al jaren uit het lood. Als je heel goed kijkt, kun je het zien." Sijnke: „Over de Lange Jan gaat het hardnekkige verhaal dat hij op koeienhuiden is gebouwd. Dat is onzin. Waarschijnlijk is dat misverstand ontstaan door het verkeerd lezen van teksten. Iemand heeft heien met huien, voor huiden, verward." Bij de restauratie van de toren na het bombardement van 1940, bete kende de scheve toren al een uit daging voor de aannemer. Om dat de toren een afwijking had, moest ook de houten boven bouw scheef worden gebouwd. „Als de nieuwe spits van de Lan ge Jan recht gebouwd was, dan rWendy van den Hurk SSINGEN - Middelburg wil casino, ook Terneuzen heeft resse, maar waarom niet in gingen, vraagt Jaap Ventevo- zichaf. Zijn Toeristisch Ont- kelingsbedrijf bekijkt of er casino in de Scheldestad komen. n casino zou voor Vlissingen der meer een versterking be- aen.De stad heeft hotels, ge it dagattracties en toerisme. ;zijn precies de voorwaarden Holland Casino", vertelt J. tevogel. Dus heeft de direc- vanhet Toeristisch Ontwik- ngsbedrijf in Vlissingen van- iugstus al verschillende ge- iken gevoerd met het beken de casinoconcern. Dat wil graag een vestiging in Zeeland, heeft Ventevogel gemerkt. „Holland Casino is op oriëntatie reis geweest. Alleen kampen we met een probleem: minister Don- ner houdt niet erg van casino's. Hij wil casino's gefaseerd plaat sen en Zeeland staat niet boven aan zijn lijstje. We moeten eerst maar het einde van het jaar af wachten, als Donner een besluit neemt over Zeeland." Lobbyen ie tijd is het lobbyen geblazen voor Ventevogel. Een locatie heeft hij al bedacht. „Het nieu we Scheldeterrein zou een logi sche locatie zijn. Daar is al va ker over gesproken." Daar kan wethouder P. van der Maden verplicht seksuele handelingen te plegen. In eerste instantie had de Goese- naar de beschuldiging steeds ontkend. Later was hij spraakza mer. In zijn beleving was het meisje uit vrije wil meegegaan. Agenten hadden dezelfde nacht het slachtoffer in paniek aange troffen. Ze vertelde niet te weten wie het gedaan had, maar het dna dat bij haar werd gevonden, bleek van de verdachte te zijn. De rechtbank doet 6 april uit spraak. «rEdith Ramakers BTKAPELLE - „Kijk maar Kd naar deze vijf vrouwen in feWestkappelse dracht", zei «Minderhoud gisteravond te- de ongeveer tweehonderd schouwers in Westkapelle nijst. „Want het is de laatste 3 dat ze optreden. We stop- ®op het hoogtepunt." jaar van de Folklore be- oi de Nederlandse Bond van ^landsvrouwen, afdeling stkapelle, een avond levende ülore te verzorgen. Minder- "•i „Deze vrouwen zijn niet toaal voor vanavond netjes aangekleed. Morgen kunnen we ze in dracht door de straten zien lopen." Mannen waren niet van de partij bij de modeshow. Want die gaan allemaal op zijn burgers. „Vanavond wilden we geen nep", zei hij. De organisator prees de volhou ders, van wie P. Faasse met haar 92 jaar de oudste is. Zij showde de dracht van de halve rouw. L. Huibrechtse betrad het podium in werkdracht. „Ik heb dertig jaar in deze kleding Herrijst schoongemaakt", zei ze. M. Huijbregtse toonde de zon dagse dracht en W. Dommisse de nette middagkleren. J. Janis- se ging voor de show in zware rouw. „Als een naaste gestorven was, liepen vrouwen twee jaar lang in deze zware, zwarte kle ding", verklaarde Minderhoud. „Het is wel jammer dat deze tra ditie verloren gaat", zei Janisse, „maar je houdt het ook niet te gen. Jongeren willen het niet meer en hebben er een hekel aan. En ik kan het ook wel een beetje begrijpen." Het kost veel tijd om je volgens de regels aan te kleden. „En het is ook niet praktisch om met deze kleding naar het strand te gaan. Als je in een andere plaats gaat winke len, heb je altijd bekijks. Daar moet je maar tegen kunnen of zin in hebben", zei ze. - Officier van J. Zondervan heeft giste- de rechtbank in Middel- vier jaar cel geëist tegen Goesenaar. De ver- dt ervan beschuldigd te hebben gedwon- het plegen van seksuele had het slachtoffer op vorig jaar na bezoek discotheek in het uit- van Goes meegeno- ar zou haren getrokken en hebben rcouw Faasse, Huibregtse, Huibregtse, Dommisse en Janisse (vlnr) wachten in de kleedkamer op aoptredenfoto Ruben Oreel yfissingen RESTAURANT HET STATION yCees- en yisgerecfiten Cvl 3-gangen menu naar keuze voor slechts 18,50 Tel. reserveren: 0118 46 59 09 VLISSINGEN - Bij veertien van de 64 Vlissingers met een uitkering is fraude geconstateerd, waarna de bijstand is beëindigd. Dat is geconstateerd door sociale recher cheurs, die onlangs bij de Vlissingers op huisbezoek zijn geweest. De rechercheurs onderzoeken of de uitkeringsge- rechtigden geen onwaarheden hebben opgegeven aan So ciale Zaken. Bij enkele personen met een uitkering bleek dat zij niet meer op het opgegeven adres woonden. Een aantal anderen woonden samen. Het team Sociaal Recher cheurs werkt samen in Vlissingen, Middelburg, Schou- wen-Duiveland en Goes. In alle gevallen wordt de bij stand teruggevorderd en wordt nog onderzocht of er een boete moet worden opgelegd. VLISSINGEN - Twee treinen tussen Vlissingen en Roosendaal hebben gisteren problemen gehad door techni sche mankementen. De trein van 8.45 uur verliet Vlissin gen met 22 minuten vertraging. Dat kwam doordat een ka pot treinstel gerepareerd moest worden. De trein kon uit eindelijk op eigen kracht Roosendaal bereiken. De trein van 10.25 uur uit Vlissingen naar Roosendaal vertoonde ook gebreken aan een treinstel. Het bleek echter niet mo gelijk dat snel te repareren. Daarom is het deel afgekop peld. MIDDELBURG - Door werkzaamheden is de Stations- brug in Middelburg voor de gehele scheepvaart afgeslo ten vanaf woensdag 30 maart van 06.00 uur tot en met donderdag 31 maart 06.00 uur. Het gemotoriseerde ver keer, fietsers en voetgangers zullen hiervan geen last heb ben. Tijdens de stremming van 21 maart lukte het niet om ernstige schade aan de lagers van de Stationsbrug te ver helpen. Lagers zijn draaipunten onder de brug. Nu is er een nieuwe aanpak verzonnen waarbij het opzetwerk, het mechanisme wat de brug stabiel houdt, grotendeels moet worden gedemonteerd. Hiervoor zal de brug 24 uur lang voor de scheepvaart afgesloten moeten worden. VLISSINGEN - Een 31-jarige Vlissinger is gistermiddag op het Stationsplein in Vlissingen aangehouden wegens bedreiging van een conducteur. De man werd door een conducteur aangesproken toen hij aan de zijkant van het perron stond te urineren. Toen de man werd verzocht het perron te verlaten, bedreigde hij de conducteur. De Vlis singer was onder invloed van alcohol. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Ook kreeg hij een bekeuring voor wildplassen. (Advertentie) niets meer te verbergen. Dove introduceert een nieuwe dagcrème, Dove Face Natuurlijke Glans Bescherming, waarmee je de dag letterlijk en figuurlijk stralend begint. Deze nieuwe crème van Dove bevat namelijk ingrediënten die de huid niet alleen intensief verzorgen en beschermen, maar ook optimaal gebruik maken van het licht en de reflectie daarvan waardoor iedere schoonheid van binnenuit straalt. Geniet van een stralende huid zonder make-up. Nieuw van Dove Face: Dagcrème met Natuurlijke Glans en Bescher ming zodat je de hele dag schittert. tijdvoorechteschoonheid.nl Met uniek Batavus arrangement bij Landal GreenParks Deze rubriek verschijnt ifralle.titels van NRp Oagbiaden (oplage ruim 2 ml-, e/.i. Voer informatie over adverteren in deze rubriek, e-rria l naar inföSnfpüi! o.v.v. MGVU! Batavus introduceert met de GreenParks zijn nieuwste recreatiefiets Voor deze aanbieding geldt op=op. Buitengewoon comforta bel en altijd de perfecte zithouding. De GreenParks is een fiets om heerlijk te genieten en heeft daarvoor alle ingrediënten in huis Bij aankoop van een Batavus GreenParks ontvangt u nu tot 150,- korting op een uniek Batavus arrangement bij Landal GreenParks. Ga snel naar uw Batavus dealer of check www.batavus.com Onze dertienjarige Middelbur ger is een echte punker- après-la-lettre. Hij loopt rond in T-shirts van de Sex Pistols, draait plaatjes van The Ramo- nes, draagt af en toe een fiets- ketting om zijn nek en juicht het gebruik van veiligheids spelden als oorbel toe. En daar hoort het maken van harde muziek op elektrische gitaren bij. Gisteren was hij driftig met vrienden aan het musiceren toen hij opeens geschrokken naar de klok keek. Oeps, ik moet weg. „Hoezo?" „Ben misdienaar, witte don derdag hè.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11