teven jaar geëist egen Samir A. Haags college zweeg over belastende feiten Campert Donner belooft gezinsvoogden meer geld en lagere werkdruk Marinier demonstreert omstreden waarschuwingsschot PvdA- burgemeesters hebben begrip voor besluit Eerste Kamer Gimbrêne Snoep vervangt soep in ziekenhuis Wereldomroep helpt Atjeh Heibel over 'fallus' in Wageningen Moeder besmet kinderen met tbc Meest medicijnen en seks in e-mails hnnen aanslagen Borssele en Schiphol achtenlijn lerijen gratis Goede vrijdag géén koopavond. 2e PAASDAG ZIJN WIJ GEOPEND VAN 10.00-17.00 UUR! door Carine Neefjes AMSTERDAM - Minister Don ner van Justitie heeft extra geld toegezegd om de werkdruk van gezinsvoogden te verminderen. Een fulltime werkende gezins voogd krijgt voortaan maximaal vijftien probleemgezinnen on der zijn hoede; nu zijn dat er vaak twintig tot vijfentwintig. Met deze nieuwe werkwijze heb ben voogden meer tijd voor de begeleiding van kinderen. Dat maakte Donner gisteren be kend op de protestmanifestatie van gezinsvoogden in de RAI in Amsterdam. Ruim achthonderd voogden kwamen bij elkaar om uiting te geven aan hun woede en frustratie over de zaak-Sa- vanna, de driejarige peuter die vorig jaar dood in de kofferbak werd aangetroffen van haar moeder en stiefvader. Naar de gezinsvoogd van dit probleemge zin is een strafrechtelijk onder zoek ingesteld. Hoewel zij wist dat de peuter werd mishandeld, kwam zij niet in actie. De protestmanifestatie was niet bedoeld als verzet tegen het ge rechtelijk onderzoek, maar de voogden willen vooral aandacht voor de moeilijke omstandighe den waarin zij werken. Door de hoge werkdruk hebben zij te weinig tijd voor de kinderen. „Ik heb veertig zaken onder mijn hoede", zei een gezins voogd. „Het drama-Savanna had ons allemaal kunnen gebeu ren", aldus een ander. Acht maanden wachttijd voordat er hulp in een gezin komt. is dat normaal? „Onverantwoord", vin den de gezinsvoogden. Zij moeten bovendien zo veel rapportages schrijven, dat zij zich verstikt voelen in de bu reaucratie. „Wij willen geen kan toorbaan, we willen kinderen be schermen", zong een groepje de monstranten. Zij willen dat het zogeheten Deltaplan wordt inge voerd. Dit houdt in dat een ge zinsvoogd verantwoordelijk is voor maximaal vijftien pupillen uit probleemgezinnen. Boven dien zijn de rapportages eenvou diger en worden zij - in simpel taalgebruik - geschreven samen met de cliënt. „Je moet het gezin het gevoel geven dat zij zelf een plan maken om hun problemen aan te pakken. Dat werkt", zei Ton Moolenaar, voorzitter van de Belangenvereniging Mede werkers Jeugdbescherming, die het protest organiseerde. Donner wil enkele miljoenen eu ro's vrijmaken om het Deltaplan in te voeren. „Maar je verandert de wereld niet met papier, pro jecten cr meer geld", waar schuwde hi], „Gezinsvoogden hebben o iv hun eigen verant woordelijkheid." Volgens Don ner is het drama met Savanna niet veroorzaakt door een ge brek aan middelen, maar is er een belangrijke inschattingsfout gemaakt. GPD donderdag 24 maart 2005 GRONINGEN - Het ziekenhuis Universitair Medisch Cen trum Groningen (UMCG) in Groningen heeft soep van het menu geschrapt. Wel kunnen de patiënten er binnenkort chocoladerepen en chips bestellen. Dat heeft een woord voerder van het ziekenhuis gisteren gezegd. Volgens de woordvoerder zijn de maatregelen genomen in verband met een nieuwe richtlijn voor optimale voeding van de Raad van Europa. Die bepaalt dat zieken zo ener gierijk mogelijk voedsel moeten eten. Soep is caloriearm en geeft dus weinig energie, zegt de woordvoerder. ANP HILVERSUM - De Wereldomroep stuurt drie mobiele ra diostations naar de Indonesische regio Atjeh. Daar zijn drie partnerstations van de omroep in Banda Atjeh, Meu- laboh en op het eiland Nias compleet weggevaagd door de tsunami. Eind deze maand zullen de stations verscheept worden, zo maakte de omroep gisteren bekend. Algemeen directeur Jan Hoek noemt 'radio een zeer be langrijk communicatiemiddel in Atjeh en een grote infor matiebron voor de luisteraars'. Hij acht het dan ook van het grootste belang dat de stations zo snel mogelijk uitzen dingen verzorgen. ANP WAGENINGEN - Burgemeester A. Pechtold van Wage ningen maakt zich met echt druk over het 'gedoe over die fallus'. Een koperen zuil met eeuwig brandend vuur zal vanaf 5 mei voor Hotel De Wereld staan om het einde van de Tweede Wereldoorlog te markeren. Het monument zou te veel lijken op een penis of vibrator. De obelisk, een creatie van de Friese kunstenaar H. Roe- bers, komt langzaam omhoog als de zon feller schijnt. In het donker meet het 5,40 meter. ANP ALTEVEER - Zeven kinderen die contact hadden met een oppasmoeder op een basisschool in het Groningse Alte- veer zijn besmet met tbc. Dat maakte een woordvoerder van de GGD in Groningen gisteren bekend. Bij drie kinde ren is actieve tbc vastgesteld. Zij vertonen daadwerkelijk ziekteverschijnselen. Bij de inwoonster van Alteveer werd vorige week open tbc vastgesteld. De GGD onderzocht een groep van 22 kin deren waarmee de vrouw regelmatig contact heeft. Uit voorzorg kreeg de hele groep onder wie de besmette kin deren, een medicijnenkuur ANP GORINCHEM - Medicijnen en seks zijn de meestvoorko- mende ondei-werpen in ongevraagde e-mail (spam). In een ranglijst van de veelgebruikte woorden die informatiebe- veiliger Sopo's samenstelde, staan dualis, orgasme, vager, valium, connex en vacatiën tussen de eerste tien. Analisten bij Sopo's stellen dat makers van spam voor een dilemma staan. Vier op de vijf gebruiken volgens het bedrijf methoden om filters te omzeilen. Soms zijn deze trucjes niet veel ingewikkelder dan het opzettelijk ver- k ?""d spellen -an woorden of het gebruik van een 0 in plaats van een o. ANP De militaire kamer van het gerechtshof in Arnhem boog zich gisteren over het hoger beroep tegen een marinier. Het OM kan zich niet vinden in diens vrijspraak. Justitie houdt vol dat de sergeant-majoor zich niet hield aan de geweldsinstructie voor Irak. foto Rohin Utrecht/ANP door Bouke Bergsma en Merel van Leeuwen ARNHEM - Wijdbeens en kijkend door het vizier van zijn Diemaco-geweer stond een van overtreding van geweldsinstructies verdachte marinier gisteren voor de rechters. Hij demonstreerde de militaire kamer van het ge rechtshof in Arnhem hoe hij op 27 december 2003 in het zuiden van Irak twee waarschuwingsschoten loste om een groep opdringerige Irakezen op afstand te hou den. De manier vuurde links in de grond, vóór de groep die mogelijk een container wilde plunderen. Na het schot viel de 32-jarige Irakees Abdullah Moushar Aadhafa zwaargewond neer. Even later overleed hij. Het Openbaar Ministerie verdenkt de 44-jarige mari nier ervan dat hij met het waarschuwingsschot de ge weldsinstructies voor Nederlandse militairen in Irak overtrad. De rechtbank sprak hem in oktober vrij. Het OM had zes maanden voorwaardelijke militaire deten tie en 240 uur taakstraf geëist. Op de eerste dag van het hoger beroep kreeg de man op verzoek van zijn raadsman G. Knoops de kans te la ten zien hoe hij de schoten loste. Hij toonde de rech ters dat hij zijn wapen pakte, nadrukkelijk omhoog hield en doorlaadde om de Irakezen te laten zien dat het menens was. Daarna volgde het eerste waarschu wingsschot schuin in de lucht. Volgens de marinier liepen de Irakezen toch door. Daarop keek hij door zijn vizier naar de groep en richt te zijn wapen links voor de groep en vuurde zijn twee de schot in de grond, met de bedoeling dat er modder zou opspatten. De drie getuigen en deskundigen die gisteren zijn ge hoord meldden geen nieuwe feiten. De zaak gaat op 20 april verder. Het OM komt dan mogelijk met een straf eis. ANP IERDAM - Op verzoek sinister Donner van Justi- kbben de Postcodeloterij, Giroloterij en Sponsorlote- Sfren toch een gratis tele- mmer ingesteld. Dat is ad voor mensen die niet «dat de loterijen automa- sld inhouden voor het ju- scadeau voor koningin £ners die de 5,25 euro uilen betalen, moesten tot «met een betaald nummer i. Maandag en dinsdag len 16.000 mensen gebruik lat nummer. Zij betaalden 15cent per minuut, teijen namen het nieuwe onnummer (0800-1155) gis- ondin gebruik. ter Donner had van tevo- 'oestemming gegeven voor fiie van de loterijen, maar niet dat mensen moeten a> om hun bezwaren ken- temaken. „De kosten voor opbellen heb ik niet toege- zei Donner dinsdag in iJ«de Kamer. ANP door Paul Arnoldussen DEN HAAG - Burgemeester en wethouders van Den Haag wis ten al in 1950 dat het oorlogsver leden van schrijver Jan Campert ter discussie stond. Het college zag daarin geen reden tot naams wijziging van de drie jaar eer der opgerichte Jan Campert- stichting. Dat blijkt uit tot voor kort gehei me stukken uit het Haags Ge meentearchief. De zaak is des tijds verzwegen voor de gemeen teraad. In 1950 informeerde A. van der Leeuw van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie de Jan Campertstichting al over geruchten en feiten rond Campert. Het bestuur wendde zich daarop tot de gemeente, op richter en financier van de stich ting. Van der Leeuw had in zijn vorige functie bij de Commissie van Perszuivering het een en an der vernomen over Campert. Dat legde hij vast in een rap port. De feiten waren dat Cam pert bij persbureau ANP had ge solliciteerd nadat de joden daar waren ontslagen, dat hij propa gandaboekjes van de Duitse We- hrmacht had vertaald, dat hij het tijdschrift van de Kultuurka mer De Schouw had vormgege ven en dat hij joden voor geld de Nederlands-Belgische grens had overgebracht, terwijl hij wist dat ze in België gepakt zouden worden. Niet gewenst Het college kreeg dat rapport van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen onder voorwaarde dat het geheim zou blijven. Daarom werd de raad ook niet ingelicht. Dat het college vond dat naams verandering niet gewenst was blijkt ook uit een 'zeer geheim' memorandum van 31 oktober 1950. Ten eerste zou daarvoor een grondiger onderzoek nodig zijn, want alleen het verhaal over de gewraakte vertalingen stond vast. Maar nader onderzoek bracht het risico met zich mee dat de zaak openbaar zou wor den en 'eenmaal openbaar, wordt deze aangelegendheid een hoogst pijnlijke in den lan de', zo redeneerde het college. Daarbij overwogen burgemees ter Schokking en zijn wethou ders dat Campert met zijn ge dicht De achttien doden 'een ver- zetsprikkel en een stimulans' had gegeven aan het Nederland se volk 'die moeilijk zijn te over schatten'. De kwestie is nu boven tafel ge komen door onderzoek in op dracht van het huidige gemeen tebestuur naar de naamgeving van de Jan Campertstichting. Archivaris C. Noordam doet daarvan over twee maanden ver slag. De Jan Campertstichting is in 1947 opgericht ter bevorde ring van 'blijvende herdenking aan de strijd der Nederlandse letterkundigen in de jaren 1940- 1945'. GPD (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Drie van de vier Zeeuwse PvdA-burgemees- ters vinden het terecht dat hun partijgenoten in de Eerste Ka mer de invoering van de geko zen burgemeester hebben ge blokkeerd. Alleen burgemeester J. Lonink van Te neuzen noemt het onverstandig. De vier burgemeesters zijn allen voorstander van de gekozen bur gemeester. Volgens A. van Dok-van Weele (Vlissingen) heeft de PvdA in de Eerste Ka mer op de enig overgebleven rem getrapt om de 'dollemans- rit' van minister De Graaf (D66, Bestuurlijke Vernieuwing) te stuiten. De sociaal-democrati sche senatoren hadden geen keus, vindt zij, omdat onduide lijk was hoe de gekozen burge meester er precies uit zou gaan zien. Zij betreurt het dat de in voering van de gekozen burge meester uitstel oploopt. „Door de grondwetswijziging tegen te houden, heeft de PvdA nu ook de eigen wens om de burgemees ter door de gemeenteraad te la ten kiezen geblokkeerd." J. Sala (Sluis) noemt het voor stel van De Graaf 'broddelwerk. Zijn collega J. Gelok (Borsele) zegt dat de minister erop uit was zijn plan er 'op een onzorg vuldige manier doorheen te jas sen'. Lonink meent weliswaar dat de Graaf zijn wetsvoorstel 'uiterst onzorgvuldig en onverantwoord laat heeft uitgewerkt', maar hij had toch liever gezien dat de Eerste Kamer de inhoudelijke af weging had overgelaten aan de Tweede Kamer. „De PvdA heeft zich ouderwets en regentesk op gesteld. Ik vind het teleurstel lend dat het hele dossier nu een flink eind in tijd is teruggewor pen. De PvdA kan dit moeilijk uitleggen. Ik zie de partij hier door wel een aantal zetels terug zakken in de peilingen." Zorgvuldig Van Dok. Saia en Gelok geloven dat de senatoren van de PvdA zich door inhoudelijke argumen ten lieten leiden en niet door partijpolitieke overwegingen. „Als je zorgvuldig met deze kwestie wil omgaan, was er geen andere Kêuze mogelijk", al dus Gelok De PvdA burgemeesters willen dat nu meteen gewerkt gaat wor den aan een gedegen wetsvoor stel dat invoering van de geko zen burgemeester in 2010 moge lijk maakt. fonkHendrickx (HAAG - Het Openbaar Mi ne heeft gisteren zeven gevangenisstraf geëist te- |jl8-jarige terreurverdach ter A. Deze wordt beschul- l3n het plannen van aansla- pde kerncentrale van Bors- Tweede Kamer, de lucht- i Schiphol en het hoofd lier van de AIVD. Ook zou eirokken zijn geweest bij isapende overval. OM eist bovendien dat Sa- i zijn kiesrecht verliest, als voor zijn pogingen twee- j en angst te zaaien in de sieving. Ook moet voorko- mrden dat hij uitgroeit tot icoon van een radicale isla- chepolitieke stroming', zei lier van justitie R. Lam- iis, jrdachte doorbrak gisteren het eerst zijn stilzwijgen, silde de rechtbank uitleg- warom hij zich al bijna Manden beroept op zijn rrecht. „Niet omdat ik iets rbergen heb, maar ofndat (overtrouwen heb in het itandse rechtssysteem", zei ïheb het gevoel dat ik al ideeld ben." De verdedi- nndt dat A. vrijgesproken vorden. Volgens de advo- ii» er geen enkel bewijs dat Bént concrete plannen had saanslag te plegen. De be- siheid bij een gewapende Earn bewezen. es advocaat V. Koppe is ianA. bij de overval door je'bewust opgeblazen' om Èzoeking mogelijk te ma- öaarbij zijn plattegronden alen van strategische objec- plroonhouders voor een au- isch pistool, een neppis- m kogelvrij vest en een ge- jemper. De verdediging :dal het materiaal onrecht- verkregen is. Bovendien geen hard bewijs. De plat tegronden zijn te 'kinderlijk' en de gevonden objecten onge schikt om een aanslag te plegen. Het OM wil dat A. als meerderja rige wordt berecht, hoewel hij 17 jaar was toen hij vorig jaar juni werd opgepakt. Officier Lambrichts zei dat er een boven gemiddelde tot hoge kans is op een gewelddadig delict in de toe komst. A. zou vastbesloten zijn de heilige oorlog tegen de onge lovigen voort te zetten. „De ji had is een doel op zich gewor den", zei Lambrichts. Hofstadgroep Als de rechtbank de eis van ze ven jaar overneemt, dan komt A. na aftrek van voorarrest over vier jaar vrij. Mogelijk wordt hij ook betrokken bij het proces te gen het terroristische Hofstad netwerk. Het OM vermoedt dat A. via internet is geronseld voor de jihad door Jason W., één van de hoofdverdachte van de Hof stadgroep. Ook zijn op de bij A. aangetroffen plattegronden vin gerafdrukken gevonden van Is mail A., een ander prominent lid van de groep. In oktober 2003 werd Samir A. opgepakt, omdat hij een aanslag in Nederland zou hebben voor bereid. Hij ging toen wegens ge brek aan bewijs vrijuit. Eerder probeerde hij naar Tsjetsjenië af te reizen om daar te vechten te gen de Russen. GPD (Advertentie) KOUDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag koopavond. ^OE. vv(t JE JE- BlÊFSruK Op Wii. JE ur\i vi ^uiuuinu oA. STEPJACKS DIVERSE MODEKLEUREN van 139,90 voor 119.- PULLOVERS van 69,95 voor€ 59.- LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3