zc )pvang verslaafden in Zierikzee Ed Dijst zet dorpsleven van Dreischor op film exclusief Korstmos is graadmeter voor zuiverheid lucht Renesse zet susteam en polsbandjes voort PZC Schoolmaatschappelijk werker begint aan taak rg alcoholisten en junks lijdt niet onder gemeentelijke bezuinigingen stal accu raft met e 220 euro marzon Morel Geen geld voor Vlissingen Slootwater gestolen in Rilland Straf voor valse akte kind Geen trekkende schaapskuddes Vrouw raakt rijbewijs kwijt zeeuwse almanak Feest se-0113-315649 pzc.nl fredaclie@pzc.nl ^31,4460 AA Goes «éntie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; '^Vlaanderen: 0114-372770; j|: 020-4562500. derdag 24 maart 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 RUDY PROJECT Technically Coo! Eyewear" dealer ook op uw sterkte leverbaar FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG E K b.v. TEL. 01 18-625310 editie Schouwen-Duiveland wMelita Lanting ERKZEE - Schouvven-Dui- jnd heeft een schoolmaat- iippelijk werker. G. den il is voor acht uur in de i aangesteld om de basis sen, de leerlingen en de Iers bij te staan als er proble- izijn. Gisteren is de overeenkomst tussen de gemeente, de scholen en het maatschappelijk werk Oosterschelderegio getekend. Al jaren vragen de directeuren van basisscholen om een school maatschappelijk werker. In toe nemende mate worden scholen geconfronteerd met problemen bij kinderen of ouders. Daarbij gaat het om opvoedingsproble men die de ontwikkeling van het kind belemmeren. De leerkrachten weten daar niet altijd raad mee en hebben behoefte aan ondersteuning of advies. Een schoolmaatschappelijk werker kan die bieden of ver wijzen naar een instelling die de juiste hulp kan geven. Maar ook de leerkrachten hebben soms behoefte aan ondersteu ning, legt onderwijsman J. de Jonge uit. „Bijvoorbeeld om te vragen hoe een gesprek met ouders op gang geholpen kan worden als blijkt at dat maar steeds niet lukt." Het project voor school maatschappelijk werk is een proef van een half jaar en kost 21.500 euro. Aan het einde van die periode wordt het project geëvalueerd en moet duidelijk worden of er daadwerkelijk be hoefte is aan schoolmaatschap pelijk werk. Marcel Modde - In één van de in Zierikzee wordt lijk nog dit jaar een dag- nhtopvang voor alcohol- (ragsverslaafden geopend, os wethouder G. Houteka- palhet om een kleinschali- lorziening, die onder con- toezicht komt van de he in instanties. lEentelijke werkgroep die ezighoudt met het bezuini- arogramma Kiezen of De- verslavingszorg be- dd als een kerntaak die de afslankingsoperatie «orden gehouden. Geke- caarbij naar de verplich- die straks voortvloeien rieuwe Wet Maatschappe- Ondersteuning (WMO). de afwegingen ook een ïlt gespeeld, is het strikte rbeleid voor wat betreft Shops op Schouwen-Dui- het belang van een feventieve aanpak om mi uit deze hoek te voor- Ismer is blij met het mt van de raadsbrede „Ik had deze uit nodig om beleid te kun- ILBURG - Politierechter wewaard Boekhout heeft Meen 26-jarige inwoner laieden-Leeuwen wegens Ivan een accu veroor- lot een boete van 220 eu- luige had op 20 mei vorig Biggekerke gezien dat een accu met accubak ibij een knipperlichtin- aeen in zijn camper wég- Hij noteerde het kenteken camper en gaf de diefstal an de politie. De verdach- die dag op Walche- Sjn geweest. „De camper hp een camping in Oostka- tn is volgens mij niet van min geweest. Ik was het zei hij. (Advertentie) avond vanaf 17.30 uur -30 of €10,00 ;Atarisch menu) weren: 0118-886 866 "wnd 19.30-20.30 uur Popmuziek quiz mutatie nieuwe boek in De Directiekamer De 20e eeuw van drie generatics bekijk ook onze website --iiukkcriimiddcibunuiil SallKERY JJBeeld Geluid nen maken. Nu ben ik verzekerd van politiek draagvlak in de ge meenteraad, naast de provincia le steun die eerder al was toege zegd door gedeputeerde Van Heukelom. Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met een kleinschalige opvang voor drie tot vier personen. Waar we uit komen, weet ik nog niet. We doen het stap voor stap." De wethouders Houtekamer (volksgezondheid) en W. Ren den (volkshuisvesting) hebben recent overleg gehad met wo ningcorporatie Zeeuwland en de maatschappelijke opvang van Emergis. Zeeuwland is be reid in Ziei'ikzee een huis be schikbaar te stellen, aldus Hou tekamer, maar wil van tevoren duidelijk hebben of en zo ja wel ke problemen kunnen worden verwacht en wat er aan kan wor den gedaan om overlast voor de omgeving te voorkomen. In dat opzicht wordt ook gebruik ge maakt van de ervaring van Emergis met het Witte Huis in Vlissingen. De beoogde dag- en nachtop- vang krijgt geen 24-uursbegelei- ding. Dat is te duur, heeft de wethouder vastgesteld. Van een crisisopvang is dan ook geen sprake, benadrukt Houtekamer. Noodgevallen worden stan daard ondergebracht in Vlissin gen, Dordrecht of de voorzie ning van het Leger des Heils in Zierikzee. Daarentegen komen de bewoners in het huis wel on der permanent toezicht te staan van deskundige hulpverleners, stelt Houtekamer. „Zodra zich iets voordoet, moet direct hulp of bijstand worden verleend. Dat geldt als keiharde voorwaar de." Hij verwacht dat de voorzie ning er nog dit jaar kan komen. Voor de exploitatie komt rijks- geld beschikbaar via de WMO. Naast de provinciale bijdrage zal ook de gemeente een potje moeten reserveren voor de op vang van alcohol- en drugsver slaafden. Schouwen-Duiveland telt volgens cijfers van het bu reau ZCAD zo'n 20 tot 25 jonge ren die te boek staan als 'harde kern met een meervoudige pro blematiek'. Houtekamer heeft van meet af aan sinds zijn aanstelling als wethouder - bijna een jaar gele den - gepleit voor een intensie ver verslavingszorgbeleid. De doelgroep valt nu nog te vaak buiten de boot. Sommigen heb ben geen vaste woon- of verblijf plaats, waardoor hun proble men verergeren. De dag- en nachtopvang moet die gevallen de kans bieden uit de vicieuze cirkel te raken. Jan en Ellen Midavaine tonen enkele van de korstmossen die zij hebben verzameld. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - De korstmos is bezig aan een come back. Doordat de luchtkwaliteit beter wordt en de temperatuur stijgt groeit het aantal korstmos sen. Met name in de Kop van Schouwen in het kustgebied van Walcheren zijn veel verschillen de soorten te vinden. Korstmossen groeien op bomen, muren en daken, maar ook op terrastegels zijn ze vaak te zien. „Dat zijn die groene plakkaten, de zogenoemde kauwgomkorst mos." Jan Midaviane, korstmos kenner en natuurliefhebber, kan er enthousiast over vertel len. Zijn tuintafel in Burgh- Haamstede staat vol met potjes en takken met korstmossen. Knalgeel, lime-groen of feloran- je, ze hebben alle kleuren van de regenboog. Sommige van deze korstmossen komen uit het buitenland, maar ook dicht bij huis zijn veel soor ten te vinden. „Neem het groot dooiermos. Dat is te vinden op de glooiingen langs de dijk en kleurt prachtig oranje. Je hebt van die plaatsen waar meeuwen de oesters en mosselen laten val len om op te eten. Daar zie je veel korstmossen want die meeu wen poepen natuurlijk ook. Maar ook op bomen zie je veel verschillende soorten korstmos sen. Bijvoorbeeld op een eik of een Canadese populier." Liefdesrelatie Een korstmos is het gevolg van een liefdesrelatie tussen alg en schimmel en zijn volgens Mida vaine uitstekende graadmeters voor de luchtvervuiling omdat het plantje hier zeer gevoelig voor is. „Een korstmos heeft zui vere lucht en een gastvrije boom nodig." Hij wijst op een klein plukje korstmos op een tak. Grijs-groen gekleurd en het lij ken allemaal losse miniblaadjes. „Dat is 'schildmos. Die komt hier in de Kop van Schouwen veel voor, maar een bioloog uit Amersfoort springt een gat in de lucht als die er een ziet." Midavaine wil zijn kennis en liefde voor de korstmossen de len met anderen. Hij heeft in het natuurinformatiepunt annex trampolinecentrum Wester- schouwen informatie opgehan gen over korstmossen. Daar zijn dit paasweekeinde ook een pos ter en bijbehorend boekje ver krijgbaar om een simpele lucht kwaliteitstest te kunnen doen in de eigen omgeving. Aan de hand van de verschillende soorten die foto Marijke Folkertsma voorkomen is te zien hoe het staat met de kwaliteit van de lucht in de achtertuin. xDe pos ter en het boekje zijn gemaakt door het Brits Natuurhistorisch Museum en voorzien van de Ne derlandse namen van de korst mossen. Het natuurinformatie punt is het hele paasweekend open tussen 12.00 en 17.00 uur. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft 300.000 euro aan sub sidie voor restauraties misgelopen. Dat deelde wethouder T. Verhage-van der Ent gisteren mee. De aan vraag die de gemeente heeft ingediend bij de Rijksdienst voor Monu mentenzorg is strenger beoordeeld dan andere jaren. „We hadden een plan ingediend, maar geen aanvraagformulier voor de subsidie bijgevoegd. Dat moet volgens de regels, maar is nog nooit nodig ge weest", verklaart Verhage-van der Ent. Verhage zegt dat de restauratie van monumenten niet vertraagd wordt. Het was volgens haar niet nodig om de drie ton in enkele lopende restauratieprojecten te steken. „Daar is budget voor gereserveerd." door Inge Heuff DREISCHOR - Het begon alle maal met een videocamera die Ed Dijst uit Dreischor aanschaf te om promotiefilmpjes te ma ken voor zijn bedrijf. Tussen door legde hij ook de hoogtepun ten in het dorpsleven van Dreischor vast. Inmiddels heeft hij de smaak goed te pakken en is hij bezig aan deel vier. Zeker vijftien uur videofilm over het leven in Dreischor van de afgelopen dertien jaar heeft Ed Dijst op de plank liggen. Want na de aanschaf van de vi deocamera voor zijn bedrijf 't Groene Klikkertje besloot hij ook zijn kleinkinderen te filmen en pakte hij en passant het dorpsleven erbij. De ijsbaan, een voetbalwedstrijd, een kerst viering van de sportvereniging en de nieuwbouw van het dorps huis, het waren allemaal gele genheden die Dijst heeft vastge legd. Nu de videobeelden zonder kwa liteitsverlies kunnen worden ge digitaliseerd, wilde hij de frag menten waar zijn kleinkinderen op staan samenvoegen en op een dvd zetten. Er bleef echter nog veel filmmateriaal over waar van hij aanneemt dat de dorps bewoners van Dreischor ook leuk vinden om te zien. Daarom kunnen de inwoners van Dreischor op 1 april herin neringen ophalen aan de hand van een twee uur durende film voorstelling met waar nodig spontaan commentaar van Dijst. Hij begint met beelden van Dreischor in de sneeuw uit 1992 en eindigt met de vlasdag RILLAND - De politie heeft dinsdagavond een man be keurd omdat hij in de buurt van de Zuidhof in Rilland, twintig kubieke meter water uit de sloot had gehaald. De man zei het water nodig te hebben bij het herstel van een rioolleiding. Ontrekking van oppervlaktewater is zonder vergunning verboden. De politie handhaaft met dergelij ke bekeuringen de Verordening Waterhuishouding Zee land van 2002. MIDDELBURG - Een 44-jarige Middelburger had er op 13 oktober vorig jaar alle belang bij om een ambtenaar van de burgerlijke stand een akte van erkenning voor een nog niet geboren kind te laten opmaken. Het motief was gisteren in Middelburg volgens politierechter B Doore- waard Boekhout duidelijk: het kind moest de Nederland se nationaliteit krijgen. De moeder, een Marokkaanse, was echter twee dagen eerder al bevallen, op 11 oktober. Dat betekende dat het kind het Nederlanderschap niet meer kon krijgen. De politierechter veroordeelde de Mid delburger wegens fraude met de akte tot tachtig uur werk straf. „U heeft de zaak bewust geflest. U heeft gepoogd te redden wat er te redden viel. U bent een klassiek voor beeld van iemand die de schijn tegen heeft." De verdach te vertelde zich bij de aangifte te hebben vergist in de da tum, maar dat werd door de rechter naar het rijk der fabe len verwezen. KATS - Burgemeester en wethouders van Noord-Beve land hebben een proef met trekkende schaapskuddes in Kats, Colijnsplaat en Kortgene afgewezen. Het idee kwam uit het eigen ambtelijk apparaat. T. Vermin, coördi nator van het cluster openbare werken, vond het wel aar dig om een schapenhouder uit Kats met een vrij forse kud de schapen langs dijken in de drie plaatsen te laten trek ken. Dat zou weer eens wat anders zijn dan een grote trek ker die met veel geraas langs de dijken rijdt. Het college vindt het een sympathiek idee, maar ziet praktische be zwaren. Zo zou de verkeersveiligheid in gevaar komen door al die loslopende schapen en zouden mensen zich kunnen ergeren aan de uitwerpselen van de dieren. KAMPERLAND - Een 44-jarige vrouw uit Duitsland is in de nacht van dinsdag op woensdag haar rijbewijs kwijtge raakt, nadat ze op de Ruiterplaatweg in Kamperland werd betrapt op rijden onder invloed. Bij een blaastest bleek dat ze ruim drie keer te veel had gedronken. Binnen kort moet ze voor de rechter verschijnen. door Melita Lantinq RENESSE - De Renesser onder nemers gaan komend seizoen door met het polsbandjesproject en het susteam. Beide projecten zijn vorig jaar ingevoerd en wa ren succesvol, zegt secretaris R. Oudesluis van de stichting hore ca Renesse. De leeftijdspolsbandjes zijn vo rig jaar ingevoerd. Aan de hand van de kleur van een bandje kan een barkeeper in één oogopslag zien of aan een bezoeker alcohol mag worden verkocht. Wetge ving verbiedt de verkoop van drank aan jongeren onder de zes tien en jongeren onder de acht tien mogen geen sterke drank kopen. Voor barkeepers is het vaak lastig om te beoordelen om een jongeren voldoet aan het leef tij dscriterium „Vooral als het druk is in het sei zoen is het ondoenlijk om tel kens om legitimatie te vragen", zegt Oudesluis. De horecaonder nemers hebben daarom vorig jaar het polsbandje op proef in gevoerd. Aan het einde van het seizoen is gebleken dat het project op een paar punten wat verbetering kon gebruiken. „Mensen die een bandje droegen waren enthou siast", zegt B. van der Hoek van New York Taxi. Via dit bedrijf waren de bandjes het afgelopen seizoen verkrijgbaar. „We heb ben wel geconstateerd dat de bandjes breder moeten worden uitgezet. Mensen willen niet al tijd vijftig meter lopen om een bandje te bemachtigen. Dit jaar worden de bandjes daarom ook uitgegeven bij een aantal horeca bedrijven waar toch al op leef tijd wordt gecontroleerd. Boven dien zijn de bandjes dit jaar gra tis." Vorig jaar werd nog een kleine vergoeding gevraagd. Ook het susteam gaat dit jaar weer op pad. Het team bestaat uit ondernemers of medewer kers van horecabedrijven die de jongeren na sluitingstijd op de fiets begeleiden naar de cam ping. Daarmee moet worden voorkomen dat de jongeren on derweg vernielingen aanrichten en onnodig veel lawaai produce- (Advertentie) van 1995. Inmiddels heeft Dijst ook deel twee klaar met nog meer fragmenten uit het begin en midden van de jaren negen tig, en deel drie dat wat recenter is. Bij voldoende belangstelling wil hij deze delen ook vertonen. Lampionoptocht „Ik heb bijvoorbeeld nog de laat ste lampionoptocht vanuit het oude gemeentehuis", zegt Dijst. „En veel winterse beelden, ik ben nu eenmaal dol op sneeuw." Dijst lijkt onbezoldigd chroni queur te worden van de hoogte punten van het dorpse leven. Hij filmt voor deel vier gericht de momenten die voor het dorp belangrijk zijn. „Ik heb nog lang niet alles, Dreischor heeft zoveel verenigingen, dat er al tijd wel iets nieuws te filmen In verband met Goede Vrijdag sluiten onze kantoren op 25 maart om 16.00 uur. Op tweede paasdag, 28 maart zijn al onze kantoren gesloten. De redactie blijft bereikbaar op: 06 54267107. Alle medewerkers van de PZC wensen u vrolijk Pasen. het alfabet van Zeeland I Arjaan uit Temeuzen kan er j met gespeelde verontwaardi ging over praten, over de on bedwingbare neiging van zijn broer elke gebeurtenis aan te I grijpen om een feestje te bou wen. „De zot. Er hoeft maar 't minste of geringste te gebeu ren of hij komt met een krat bier aanzetten. Niet dat ik er vies van ben, maar toch!" Laatst deed zich weer zoiets onbenulligs voor en jawel, daar sleepte zijn broer dus ook weer een krat naar bin nen. Arjaan de dag erna tegen ge amuseerde collega's: „Wer kelijk alles is reden voor een feestje! Zelfs de verjaar dag van z'n schoenveters viert-ie!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35