ze Vlasterplan atletiek krijgt vorm Van Eenige laat paard Joplin inslapen Een eindsprint met wielerhelden 23 jgeën Anton Engels en Anjolie Wisse enthousiast ontvangen oude start tkenburgh jlatenschap ichels naar oetbalmuseum Profcriterium Philippine afgeblazen Nacompetitie Schouwse Boys Nederlaag futsallers SSV uitslagen agenda Korfballers Stormvogels terug naar derde klasse donderdag 24 maart 2005 wb In januari 2004 zetten «|ie Wisse en haar vriend An- Engels hun eerste ideeën de verbetering van het atletiekniveau op pa- ,Ruim een jaar later is het jtrplan Zeeland Atletiek he- jöl klaar. Het enthousiasme de betrokken partijen is K. In april komen de ver lende trainers en atleten ide Zeeuwse atletiekvereni- gen voor het eerst bij elkaar. chten en kennis bundelen itüt een hoger niveau van de Siek in Zeeland te komen, lis m het kort het doel van iMasterplan Zeeland Atle- tpgezet door atlete Anjolie (28) en haar vriend, fysio- rjpeut Anton Engels (42). (gó voor zo'n project hadden [jee al langer, maar nadat ze peer twee jaar geleden te erden in Zeeland, werden ijdeeen echt concreet. In een itijd groeide het concept uit uen heus Masterplan, waar atletiekverenigingen uit de pcieaan meedoen, jafgelopen jaar zijn er di- i bijeenkomsten geweest de clubs, waarin het plan sgezet werd. Naast AV'56, Sport, Dynamica, 1AV, Scheldesport en De wordt ook de over- e organisatie Vereni- jZeeland Atletiek (VZA) bij project betrokken. De voor- rrvan de VZA, Anton Vael, Üj met de ontwikkeling, jiseen goed plan. We probe- il jaren om zoiets van de dte krijgen. Het is mooi dat «eindelijk een keer doorge- lordt. Het wordt één groot aiwerkingsverband van alle nigingen. Ik kan alleen ief zijn." rainers eerste bijeenkomst is op 3 bij atletiekvereniging üesport uit Terneuzen. Het rosiasme is groot. „Er zijn el veel aanmeldingen bin- Sporters uit alle takken >e atletiek doen mee: van HOND AAN ZEE - De drie- itts van Delta/Ockenburgh ken gisteren hun eerste wed- van de nationale bekerfi- verloren. In Egmond aan liep de Goese formatie te- Van Donge De Roo tegen l-2-nederlaag aan. Paul de Bruijn kwam tegen ad Bitalis furieus uit de ilokken en won de eerste Kt 15-6. Maar de tweede en ïset verloor de Hulstenaar. 3mijn: „Ik speelde weer daas. Ik heb niet -gespeeld (1.291), maar gaf ft!kans aan mijn tegenstan- Hij profiteerde optimaal." ünSpoormans opende met arie van vier tegen Christ der Smissen, maar het bleek tzo ongeveer zijn enige wa- •dt. Hij verloor met 13-15 15 12-15. Henk Habraken geen moment in zijn wed- dzat. Alleen in de tweede iad hij kansen op de zege, die benutte hij niet. Barry Beers won met 5-15 14-15 Kopman Roland Forthom- ton met 15-5 en 15-12, waar- sijde derde set verloor. ®ELBURG - Het voetbal- in Middelburg, dat in jaar van 2007 wordt ge- krijgt de voetbalnalaten- van Rinus Michels. De ilig bondscoach, trainer Ajax en oud-international ja twee weken geleden op •ge leeftijd. polsstokhoogspringers tot lange- afstandslopers. Belangrijk is ze ker ook dat heel veel trainers zich hebben opgegeven", zegt Engels. „We richten ons name lijk vooral op de trainers. Zij moeten met elkaar samenwer ken en kennis uitwisselen. Dan gaat het niveau van de trainin gen omhoog en uiteindelijk het niveau van de atleten ook." De fysiotherapeut ziet de eerste ont moeting als een soort kennisma king. „Na de eerste bijeenkomst zullen we de reacties peilen en op basis daarvan gaan we ver der." Een hoog budget hebben Wisse en Engels niet tot hun be schikking. Het is dan ook gun stig dat alle betrokkenen trai ners vrijwillig meedoen. Daar naast hebben de verenigingen toegezegd hun accommodatie gratis ter beschikking te stellen. Het is de bedoeling dat elke bij eenkomst ergens anders gehou den zal worden. Door het grote aantal aanmeldingen zal er ook onder de trainers gerouleerd moeten worden. „Elke bijeen komst zal er een andere trainer de oefeningen verzorgen. De ove rige trainers kunnen hier dan wat van opsteken. Zo help je el kaar verder", verduidelijkt En- gels. Kennis Voor zichzelf ziet het paar voor- al een coördinerende rol wegge legd. Maar met hun ervaring, die Wisse als tophardloopster opdeed en Engels als fysiothera peut van onder andere lange- afstandsloper Haile Gebrselas- sie, kunnen ze zelf ook genoeg kennis overbrengen op de trai ners. „We hebben een aantal van deze projecten van dichtbij meegemaakt, dus we weten hoe het moet. En Anjolie is natuur lijk een topatlete met veel erva ring. Zij kan het een en ander la ten zien tijdens trainingen", voorziet Engels. Daarnaast heb ben de twee veel contacten bin nen het atletiekwereldje. „Dat is zeker niet onbelangrijk. Bij voorbeeld bij de uitnodigingen voor wedstrijden of medewer king van (oud-)topatleten." De fysiotherapeut stelt zich veel voor van het plan. „Er is genoeg kwaliteit in Zeeland. In het ver leden trokken de talenten alle maal weg, omdat elders het ni veau hoger was. De faciliteiten zijn hier echter prima. Goede ba nen, de duinen waar je kunt trai nen, genoeg goede trainers en ga zo maar door. Wij bieden de mo gelijkheden om het niveau op te krikken en vervolgens het talent hier te houden. We willen de at leten een reden geven om in Zee land te blijven. Dan zullen we wel goed samen moeten werken, maar gezien het enthousiasme tot nu toe voorzie ik op dat punt absoluut geen problemen." Jo de Roo, Freddy Maertens, Hennie Kuiper, Keetie van Oosten-Hage, Jan Janssen en Kees Bal (vlnr) tijdens een informele bijeenkomst over de Tourplannen van Zee land. foto Ruben Oreel door Frits Bakker MIDDELBURG - Wat een mooi één-tweetje was dat, tussen Freddy Maertens en Jo de Roo, in de tuin van het provinciehuis. „Die madam daar, wien es-dat eigenlijk?", vroeg Maertens na de fotosessie. De Belgische sprinter, twee keer wereldkampioen in zijn car rière, winnaar van achttien Touretap pes, zette zijn glas wijn weg en wees stiekem achterom. „Kijk maar eens goed", zei De Roo. „Je moet haar toch kennen. Keetie van Oosten, de beste vrouw op de fiets in jouw tijd." Tsja, Keetie, het is ook al zo lang gele den. En het was vooral ook een dag van stoere mannen, van oud-kampioenen, gisteren op de bijeenkomst van het Zeeuwse Tourcomité in Middelburg. Met veel Tourhistorie. Jan Janssen, Hen nie Kuiper, Freddy Maertens, Jo de Roo, Cees Priem, Kees Bal... Het thema van de dag was de Tour naar Zeeland. Hoe kon het ook anders, aan de vooravond van de erkenning. Bennie Ceulen, afgezant van de Tour, kwam dat nog maar eens uitleggen. „Het kan nooit meer lang duren", beloofde hij. Het comité zit in de laatste etappe van de voorbereiding en had iedereen nog eens uitgenodigd voor de eindsprint. De organisatie zelf, de Vrienden van de Tour, de sponsor, de provincie en de oud-renners. Piet Klip zag het zo: „We moeten straks, als het telefoontje van de Tour komt, direct in het startschot vallen." Het thema van de middag al leen was niet heilig. Zo af en toe werd er een zijstap gezet, met Dirk Lips (na mens Libéma de mede-organisator van de Tourstart in Den Bosch), Matty Ver kamman van het voetbalmuseum, Fred dy Maertens van het wielermuseum in Roeselaere en Peter Powell (director of education van de Roosevelt Academy). Deskundige „Komt die Tour nou eigenlijk naar hier?" De Belgische entertainer Louis de Pelsmaeker wilde het eindelijk wel eens weten van de grote deskundige in het panel. Ceulen wekte de indruk dat hij het wel al wist, maar nog niets mocht zeggen. „We moeten even wach ten tot na de klassiekers", zei hij, inge fluisterd door Tourbaas Jean Marie Le- blanc. Dan zal bekend worden waar de Tour in 2006 de proloog rijdt. „Ik weet alleen dat het zeker in Frankrijk zal zijn en waarschijnlijk in het noorden." En dat het ook bijna zeker is dat de Tour niet door de tunnel zal rijden. „We zijn er vo rig jaar nog doorheen gereden: Jean Ma rie en ik", vertelde Ceulen. „Wat er ook gebeurt, hoe ze ook naar hier komen: de Tourbaas ziet weinig kans om de Wes- terscheldetunnel in het parkoers op te nemen." „Wat zeker is", zei Dirk Lips, „is dat Zeeland met de Tour een enorm spekta kel staat te wachten. Wij, in Den Bosch, hadden 100.000 mensen bij de start en 1,2 miljoen toeschouwers langs de rou te." Het Zeeuwse comité straalde bij dat vooruitzicht. Pieter Stoter: „Wij zijn er klaar voor, laat ze maar komen." Zierikzeeënaar had uitzicht op eerste plaats in Rabo Top Dressuurcompetitie door Ben van den Aarssen DREISCHOR - Goed, zegt een mens als hem gevraagd wordt hoe het met hem is. Mario van Eenige, de twintigjarige ruiter uit Zierikzee en nog altijd rege rend Zeeuws kampioen outdoor dressuur in de klasse Z2, maakt op die regel geen uitzondering. Toch gaat het allerminst goed met hem. Eerder deze week ver loor hij zijn paard Joplin. De dood van Joplin betekende meteen het einde van een vriend schap tussen mens en dier én het einde van alle sportieve am bities. Wat rest is het verdriet. En de goede herinneringen. „We waren maatjes, vier jaar lang. Samen hebben we alles meege maakt. Samen hebben we ge presteerd. Dit heeft Joplin niet verdiend", zegt hij. Lang lachte het leven Mario van Eenige toe. Zeker nadat Joplin in zijn bestaan kwam, ging het crescendo. Liefde op het eerste gezicht was het niet, die eerste ontmoeting in Renesse. Eigen lijk vond hij het maar een 'te- ringpaard'. zegt hij zelf. Maar zijn toenmalige paard liep kreu pel en Joplin leek een leuk tus sendoortje, in afwachting van het herstel. Zijn instructrice Ingrid Langel zag het anders. Vanaf de eerste dag zag zij de mogelijkheden van Joplin. Samen met Van Ee nige lagen successen in het ver schiet, zo voorspelde ze. Langel bleek het goed gezien te hebben. Hij werd Zeeuws kampioen en deed het prima in de Rabo Top Dressuurcompetitie. Nog altijd had Van Eenige uitzicht op de eerste plaats in dat klassement. „Ik heb nooit gedacht dat ik het zo ver zou schoppen. Dat is deels de verdienste van Ingrid. Zij heeft me de fijne kneepjes bijgebracht. Met alles kon ik bij haar terecht. En het klikte tus sen Joplin en mij. Qua karakter pasten we bij elkaar. Alletwee zijn we een beetje eigenwijs. En we wilden beide graag. Als ik met een hoofdstel aan kwam, zag je hem opfleuren. Jippie, we gaan er weer tegenaan. Dat straalde hij uit. Een echt sport- tuatie verslechterde en de ge waarschuwde dierenarts stelde een koliek vast. Zes meter dun ne darm werd operatief verwij derd. Het zou het begin van een lijdensweg worden. Tot vier, vijf maal toe werd Joplin naar een gespecialiseerde arts in Roosen daal gebracht. Even zovele ma len keerde het paard na een dag of wat, ogenschijnlijk hersteld, naar Schouwen terug. Voorzichtig begon Van Eenige te hopen op een rentree in de Ra bo Topcompetitie, met op ter mijn zelfs een overstap naar na tionaal ZZ-licht. Maandag ein digde de droom abrupt. Een nieuwe koliek diende zich aan. Hals over kop vertrok de jonge ruiter naar Roosendaal. Om Jop lin te laten inslapen. „Op deze manier doorgaan zou met fair zijn tegenover het paard en niet fair tegenover mezelf. Het is de zwaarste beslissing van mijn le- Vorig jaar kreeg Van Eenige te maken met tegenslagen. Zijn op treden op het NK werd een te genvaller, zijn ouders gingen uit elkaar en hij gaf zijn studie aan het Grafisch Lyceum in Rotter dam eraan. Ruim een maand ge leden begonnen de problemen met de dertienjarige ruin Joplin. Bij het wisselen van de zweetde- ken ging het dier plots ten einde raad over de grond rollen. De si- Mario van Eenige treurt om zijn dode paard, Joplin. foto Marijke Folkertsma ven geweest. Nooit eerder was hij ziek. Altijd stond hij super op zijn benen. En nu dit." Zijn werk als instructeur in stal Balans, even buiten Dreischor, biedt enige afleiding. Ook springt hij enige dagen in de week in bij de horeca-gelegen- heid van zijn vader, in het hart van Zierikzee. „Maar het liefst ben ik nu alleen. Janken, veel janken. Volgens mij zie ik er niet gezellig uit." Een idee over zijn sportieve toe komst heeft Van Eenige niet. „De komende twee maanden wil ik alles rustig op een rijtje zet ten Natuurlijk mis ik die wed strijden. Het is een manier van leven geworden. Ergens gericht naar toe trainen, de spanning voelen oplopen bij Joplin en mij, dat alles is er nu niet meer. Het belangrijkste is dat ik rust in mijn bovenkamer krijg. Ik ga niet krampachtig op zoek naar eén nieuw paard. Als je iets al te hard zoekt, vind je het juist nooit. Joplin ben ik ook per toe val tegen gekomen. Op termijn hoop ik weer wel een paard met uitstraling en voldoende aanleg te vinden. Het kan drie maan den duren, maar ook twee jaar. Aan presteren denk ik nog even niet. Ik wil het stap voor stap doen. Samen met het nieuwe paard iets moois opbouwen." PHILIPPINE - Het profcriterium dat op 4 september in Philippine verreden zou worden, gaat niet door. Het wie- Iercomité Philippine kan niet genoeg sponsors voor het evenement vinden. In 2005 bestaat het wielercomité Philippine veertig jaar en het dorp Philippine 500 jaar. Reden genoeg, vond het wielercomité, om twee weken na het amateurcriterium een profcriterium te houden. „We wilden zo'n veertig profs naar ons dorp halen", liet Johhny Spuesens, voorzit ter van het comité gisteren weten. „We hoopten op een aantal Nederlandse en Belgische toppers, aangevuld met wat coureurs uit de tweede en derde divisie. Maar het be nodigde geld, zo'n 40.000 a 50.000 euro, kregen we niet bij elkaar." Spuesens wilde één grote hoofdsponsor vinden en ver wachtte dat in het kielzog daarvan meerdere bedrijven geld in het plan zouden steken. Zo ging dat ook bij het we reldbekertoernooi driebanden in Sluiskil. „Maar", conclu deert hij, „Zeeuws-Vlaanderen is misschien wat te klein voor meerdere grote evenementen. En er zijn ook al rede lijk wat wielerevenementen: de Ronde van de Braakman, de Wim Hendrikstrofee, het OZ Wielerweekend en de Ju- niorendriedaagse... Elke organisatie klopt bij dezelfde be drijven aan. Jammer voor ons, maar voor die bedrijven houdt het ook een keer op." GOES - Schouwse Boys/Café de Biet heeft zich nog niet kunnen verzekeren van lijfsbehoud in de eerste klasse. De futsallers verloren met 10-6 van Meer met sport/ MaiTa- kech en spelen zo goed als zeker nacompetitie. Het was één van de laatste kansen voor Schouwse Boys om nacompetitie voor behoud in de eerste klasse te ontlo pen. Het team moest de laatste twee wedstrijden dan alle bei winnen, maar de Zeeuwen lieten de kans al bij het eer ste duel liggen. Het Brabantse Meer met sport domineer de vanaf het begin. Na een kwartier stond het al 3-0. Na een tegentreffer van Martin Kiesenberg liep de thuisploeg verder uit naar 6-1. Goals van Martijn van Grunsven (2) en Kiesenberg gaven Schouwse Boys wat hoop. Na rust werd die hoop snel de grond in geboord. Meer met sport vergrootte de voorsprong in sneltreinvaart tot 9-4. Van Grunsven en Leon Sinke konden nog iets terugdoen. Of Schouwse Boys ook daadwerkelijk nacompetitie moet spelen, hangt af van de fusieplannen van twee Brabantse clubs. Als deze samen gaan werken, blijft Schouwse Boys automatisch in de eerste klasse. GOES - De Goese futsallers van SSV/E1 Toro hebben hun thuisduel tegen ZVO/Goodbookers met 6-9 verloren. Daardoor werd de tegenstander uit Oosterhout kampioen van de eerste klasse, aangezien die ploeg nog maar één punt nodig had. In het begin leken de Goesenaren het kampioensfeestje even te gaan verstoren. Micha Flore zette SSV op 1-0 en na de gelijkmaker schoot Arjan Koopmans de thuisploeg weer op voorsprong. ZVO kwam langzaam beter in de wedstrijd en stond bij rust met 3-2 voor. Het definitieve gat sloegen de Brabanders kort na de pauze. Snel liepen ze uit naar 6-2. Koopmans deed iets terug, maar ZVO kwam daarna bliksemsnel op 8-3. Nadat Pim Bruins 8-4 had gemaakt, maakten de Brabanders nog één treffer. Flo re en Koopmans bepaalden de eindstand op 9-6. New York. NBA. Cleveland Cava liers-Detroit Pistons 91-76, Atlanta Hawks-Phoenix Suns 94-105, New Jer sey Nets-Indiana Pacers 98-91, Denver Nuggets-Washington Wizards 127-98, Utah Jazz-LA Lakers 115-107, Houston Rockets-Miami Heat 84-82. Sacramento Kings-Portland Trailblazers 112-93, Seattle Supersonics-Milwaukee Bucks 92-84. Jeu de boules Middelburg. Uitslag clubcompetitie Club Jeu de Boules Middelburg (top-10): 1 Piet Maartense 23+126, 2 Fa bian Moes 22+120, 3 Leo Wouters 22+86, 4 Kor Dingemanse 21+59, 5 Piet Robijn 21+41, 6 Marco Wouters 20+107, 7 Johan Dusebout 20+51, 8 Romeo For- nari 19+66, 9 Cor v. d. Broek 19+43, 10 Piet Versluis 19+35. Lucky4* 37-40-42-47-50-51-53-63-67-69-79. (onder voorbehoud) Middelburgse Bedrijfsvolleybal Ver eniging. Eerste klasse: Eastman-Be- gijn makelaar 4-4, Auto de Voogd- Kamps 6-2, Beko-Rabo Beveland 4-4. Stand: Pulse audio 15-95, Eastman 16-75, Auto de Voogd 15-64, Kamps 16-63, Begijn makelaar 16-62, Rabo Be veland 15-45, Beko 15-28. Tweede klas se: Delta consult/ Dauwendaele-HZ sport 8-0, AKZ verzekeringen-Bosma elektro 5-3. Kuijper betonboringen-Piet Voskamp/'t Zand 6-2, LVV-WEADau- wendaele 3-5. Stand: Kuijper betonbo- ringen 18-100, Piet Voskamp/'t Zand 18-91, Delta consult/Dauwendaele 18-87, WEA/Dauwendaele 18-78, LW 18-63, AKZ verzekeringen 18-57, HZ sport 18-55, Bosma elektro 18-41. Der de klasse: Bowling de Kruitmolen-PZC 5-3, Schoonen/Flipse/MZ-SVA/Kodde 0-8, AKZ verzekeringen 2-Ziekenhuis Walcheren 6-2. Stand: AKZ verzekerin gen 2 17-88, SVA/Kodde 17-73, Zieken huis Walcheren 17-72, Provincie Zee land 16-70, Bowling de Kruitmolen 17-69, Indoor karting 16-59, Schoonen/ Flipse/MZ 17-59, PZC 17-46. Vierde klasse: ROC Zeeland-Nehalennia 2-6, AKZ verzekeringen 3-SV Duo 2-6, AKZ verzekeringen 4-Eastman 2 4-4, Aann bedr. Louws-Bayards alum./ Dauwen- daele 5-3. Stand: AKZ verzekeringen 3 17-93. ROC Zeeland 17-90, SV Duo 17-83, Aann.bedr. Louws 17-73, East man 2 17-65, AKZ verzekeringen 4 17-59, Bayards alum./ Dauwendaele 17-52, Nehalennia 17-29. Vijfde klas se: Delta cars-Rabo Walcheren 8-0, CZ actief-Provincie Zeeland 2 8-0, Ban- doeng-HZ sport 2 2-6. Stand: CZ actief 15-86, Delta cars 14-83, Rabo Walche ren 14-64, HZ sport 2 14-63, Provincie Zeeland 2 15-54, de Voogd 14-24, Ban doeng 14-18. Vrouwen. Derde klasse: Breedijk/ SVS - 't Ken net 1-7, Ziekenhuis Walche ren - Wijk Klarenbeek 4-4, Bakker Schrieks/MZ - de Reus en van Heemst 6-2, Ardita - Jong Ambon 6-2. Stand: Ardita 17-88, 't Ken net 16-81, de Reus en van Heemst 17-74, Jong Ambon 17-70, Bakker Schrieks/MZ 17-65, Zie kenhuis Walcheren 17-55, Wijk Klaren beek 17-53, Breedijk/SVS 16-50. Waregem. Dwars door Vlaanderen. 1. Eeckhout (Bel) 4.42.19, 2. Hammond (GBr), 3. Balducci (Ita), 4. Burghardt (Dui), 5. Cooke (Aus), 6. Nuyens (Bel), 7. Vierhouten (Ned), 8. Hayman (Aus), 9. Mattan (Bel), 10 Oesov (WRu), 25. Van Dijk, 27. De Jongh, 44. Koerts, 49. Gi ling. Faenza. Internationale Week. Tweede etappe: 1. Pellizotti (Ita) 207 km in 5.23.39, 2. Mazzanti (Ita), 3. Casa- grande (Ita), 4. Facci (Ita), 5. Cunego (Ita), 6. Tiralongo (Ita) 0.02, 59. Moeren hout 10.09. Algemeen klassement: 1. Pellizotti 7.53.42, 2. Facci 0.04, 3. Mazzanti 0.24, 52. Morenhout 10.30. Coll de Pal. Catalaanse Week. Derde etappe: 1 Contandor (Spa) 4.30 31, 2. Arreitunandia (Spa) 0.07, 3. Gil (Spa) 0.13, 4. Gomez (Spa) 0.24, 5. Beraneu (Spa) 0.24,6. Ferrio (Spa) 0.28. Algemeen klassement: 1. Contador 12.58.03, 2. Arreitunandia 0.07, 3. Gil 0.13. I donderdag Biljarten Driebandentoernooi Colijnsplaat 407. Eerste ronde. Locatie: cafe Julia na, Colijnsplaat. Aanvang: 19.00 uur Voetbal Vriendschappelijke wedstrijd. SSV'65- RCS. Aanvang: 19.30 uur. door Jan Roovers HOEVEN - In de driekamp om twee promotieplaatsen naar de derde klasse in de zaal tussen de korfbalteams van Springfield, Stormvogels en Voltreffers was gisteren het tweede duel. Nadat Stormvogels het openingsduel al met 16-10 van Voltreffers won, was de ploeg van coach Ri chard Ollefers in de Hoevense sporthal De Parrestee ook een maat te groot voor Springfield. Door de 17-7-zege is Stormvo gels zeker van promotie. „We kwamen wat aarzelend op gang", keek Ollefers terug op het duel waarin zijn team pas na 3-3 het juiste ritme vond. In het tweede kwart werd de thuis ploeg echter langzaam maar ze ker op de pijnbank gelegd: 3-7 bij rust. Waar de Walcherse ploeg toen al bijna zeker was van promotie (na de 16-10-zege tegen Voltref fers was Stormvogels bij een ne derlaag met vijf doelpunten ver schil zelfs zeker van promotie) werd in de tweede helft nog doorgeduwd naar 3-11 en waren de Brabanders kansloos. Olle fers liet in de slotfase de wissels meedelen in de overwinning. Stormvogels keert na één jaar vierde klasse terug in de derde klasse. Op het veld is het team eveneens derdeklasser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23