zc ran Nistelrooij nadert topvorm Ene knecht is de andere niet lattuso toch met oedtest akkoord De teamsprinters kunnen voor WK baan toon zetten De tijd begint te dringen voor Cocu ijkaard: Mourinho ïrtelde grote leugens 21 invaller maakt bij Nederlands elftal een opvallend frisse indruk vocaat is bij ladbach bezig b laatste klus Oranje zakt plek op Fifa-ranglijst Politie onderzoekt incident Rooney Sven Nys langer bij Rabobank Dekkers wint etappe in Normandië Contador ritwinnaar in Catalonië Beckenbauer wil de Uefa voorzitten donderdag 24 maart 2005 «mnze sportredactie jlWIJK - Het is nog altijd izeker of Phillip Cocu het van Oranje met Roemenië, lerdag in Boekarest, haalt. [PSV'er kampt met een ham- ringblessure en trainde giste- apart van de groep. Ook d clubgenoot Mark van Bom- (I beperkte zich tot herstel ling, maar hij denkt van de irtij te zijn. Cocu liep de blessure zondag op tegen Ajax. Dinsdag kwam hij niet op het veld, gisteren werkte hij aan zijn herstel. De routinier zei niet ontevreden te zijn over de mate waarin de blessure al is geheeld, maar be seft dat de tijd dringt. Cocu vindt dat hij uiterlijk morgen volledig met de groep moet kun nen trainen. „Alleen als ik hele maal fit ben, kan ik zo'n belang rijk duel spelen." Van Bommel twijfelt niet aan zijn inzetbaarheid in Boeka rest. De PSV-aanvoerder hield zich gisteren rustig, maar her vat vandaag de groepstraining. „Ik kan er helemaal tegenaan." Oranje werkte zich gisteren vijf kwartier in het zweet. De selec tie speelde een paar pittige par tijtjes (vier tegen vier), waarbij de nadruk lag op omschakeling van aanval naar verdediging. Tijdens de sessie bleek dat het met de vorm van Arjen Rob ben, die zaterdag voor het eerst in zes weken twintig minuten speelde, goed zit. Ook Ruud van Nistelrooij en Dirk Kuijt onderscheidden zich. De training van gisteren onthul de niets over de opstelling van zaterdag, maar alleen op het middenveld lijkt er nog iets te puzzelen. Zeker als Cocu het duel in Boekarest niet haalt. Edwin van der Sar is eerste keeper, achterin spelen Krom kamp, Mathijsen, Boulahrouz en Van Bronckhorst. De voor hoede zal bestaan uit Kuijt, Van Nistelrooij en Robben. Het logische middenveld is Van Bommel, Landzaat, Cocu, maar het is niet uitgesloten dat de naam van Rafael van der Vaart in de basis opduikt. GPD IffUK - Zelfs als je al jaren ie beste spitsen ter wereld iort, zijn er momenten dat [ter postbode of wijkagent lijn, Toen Ruud van Nistel- jdoor een Roemeense televi- oeg werd geïnterviewd, s de verslaggever hem om mening over oud-dictator |ae Ceausescu. Even staar- jt Brabander zijn gespreks tod verbijsterd aan, voordat tol ongeloof een einde aan interview maakte. iels kan Van Nistelrooij dom lachen, al zal hij nooit waarom iemand die goed kan voetballen 3 moet beantwoorden over isescu. „Ik ben acht jaar ge- nn Roemenië geweest voor 1-WK. Misschien dat ïtsvan is blijven hangen", beht hij. „Maar dit is nou a onderwerp waar ik wat iftfeet. Het zijn geen din- aarik me in wil mengen." Sever praat Van Nistelrooij .vervoetbal. Overdoelpun- Q-anje of Manchester Uni- ssen de overige interna- maakt de oud-PSV'er pvallend frisse indruk. „Ik roor het eerst sinds tijden Ik heb een hele tijd met iten gespeeld, maar die wa- iet dusdanig dat ik moest ju. En dan ga je door en en door, totdat het echt :r kan. Toen ben ik geo- aan mijn lies en van die achillespeesblessure gekomen. Dat wijst op overbelasting. Misschien ook niet zo gek als je 200 duels in drie jaar hebt gespeeld. Ik hoop dat deze periode van verplichte rust toch even goed is geweest." Merkwaardig genoeg staan de prestaties van Van Nistelrooij in schril contrast tot dat goede ge voel. Sinds zijn rentree in fe bruari speelde hij zes duels, maar scoren deed hij nog niet. Het lijkt een eeuwigheid voor de aanvaller die in Engeland uit groeide tot onfeilbare doelpun- tenmachine. De druk neemt toe in Manchester, maar Van Nistel rooij ligt er niet wakker van. Ervarener „Mensen hebben me bijna weke lijks zien scoren, dan wordt er veel van je verwacht. En uiter aard heb ik dat zelf ook, ik ben ook gewend regelmatig te sco ren. Het is wel fijn dat ik nu wat ervarener ben, wat vaker met dit bijltje heb gehakt. Ik weet waar ik me op moet richten om op topniveau terug te keren." De topvorm, zo voelt het, zit er weer aan te komen. Ook in Katwijk blijkt dat de bal weer doet wat Van Nistelrooij van hem verlangt. „Ik merk dat er el ke keer dingen terugkeren die me herinneren aan mijn beste tij den. Het kort wegdraaien, uit de draai scoren, mensen om je heen bedienen. Als dat hier in korte, felle partijtjes wil lukken, is dat voor mij een signaal." Hij piekert sowieso niet in dro ge periodes. Van Nistelrooij is al zó lang zó goed, dat vertrouwen niet verdwijnt na een maand zonder goals. „Ik ben nooit ae sportredactie IN - De Italiaanse inter- sal Gennaro Gattuso gaat amee akkoord dat bij hem Iwordt afgenomen. De voet van AC Milan weigerde na het competitieduel AS Roma mee te werken niet verplichte doping- Nadat de Italiaanse dreigde hem uit te sluiten de interland Italië-Schot- ging hij alsnog overstag. na het duel wel uri- ,maar besloot net als ploeg- itPancaro geen bloed te ge- Jk zie geen probleem om- Üoedafname niet verplicht sprak hij aanvankelijk. „De oles moeten goed georgani- zijn en gelijk voor ieder- Dan doe ik ook mee." Om erlandcarrière niet in ge- brengen, zwichtte Gattu- tvoor de druk. as Italiaanse bronnen heb ben de afgelopen tijd tenminste tien spelers geweigerd deel te ne men aan de vrijwillige contro les. Sergio Campana, de voorzit ter van de vakbond van de voet ballers, vond dat niet zo'n pro bleem. „Het is overdreven hier van een grote zaak te maken. Met ingang van het nieuwe sei zoen komen er vaste afspraken over bloedtests. Ik twijfel er niet aan of alle spelers zullen zich dan aan de afspraken hou den. Nu hoeft dat nog niet." Het Italiaanse persbureau Ansa meldde dat ook Clarence See- dorf eerder dit seizoen een bloedtest weigerde. „Dat was na het duel met Atalanta", zegt de Nederlander. Van een weigering was volgens hem geen sprake. „We hadden de keus om het wel of niet te doen. Wat ik kwalijk vind, is dat de namen van spe lers in deze zaak in de openbaar heid zijn gebracht. De wet zegt dat privacy gerespecteerd dient te worden." ANP/DPA fem Sender) IBID - Frank Rijkaard 1 zich gisteren voor het 'openlijk uit over de affai- winho. De coach van Bar- meent dat zijn Chel- tollega 'grote leugens' ver- HAAG - Dick Advocaat is Prussia Mönchengladbach "ju laatste trainersklus. „Ik 'an voetbal", zegt de oud- Koach in het Duitse blad ""ld, „maar ik heb nog aodere plannen." Advocaat [bt medio 2007 onder con- l>ij de Bundesligaclub. ^atwil niet tot zijn zeven- j°P trainings- en voetbal- bivakkeren, maar maakt Bitzondering. „Voor het zou ik wel naar een "sQuatar willen." GPD bang dat het scoren een keer op houdt. Ik heb zoiets: als ik me zelf goed voorbereid, fit ben en geconcentreerd, dan weet ik wat ik kan. En als dat in orde is, heb ik de overtuiging dat het er van zelf weer een keer uitkomt. Hooguit twijfel je in mindere tij den of de weg die je volgt nog de juiste is. Maar ik zit thuis nooit op de bank met de angst dat het niet meer goed komt." Zijn scorend vermogen komt voor Oranje precies op tijd. Sinds Van Basten aan het roer staat, kon de topaanvaller nog nauwelijks iets bijdragen. De eerste duels tegen Tsjechië en Macedonië was hij geschorst, te gen Andorra raakte Van Nistel rooij snel geblesseerd. Alleen te gen Finland thuis was de aanval ler met twee goals prominent aanwezig. Loftrompet Rond het duel tegen de Scan- dinaviërs stak bondscoach Van Basten uitgebreid de loftrompet over de steraanvaller. Van Nis telrooij onderschrijft dat hij in de huidige Oranje-selectie van extra waarde moet zijn. „Ik voel wel dat ik in deze groep met mijn leeftijd en ervaring een be paalde rol heb. Maar daarin wil ik niks forceren, gewoon mezelf zijn, op mijn manier proberen die jonge jongens mee te trek ken in een bepaalde richting. We zijn nu anderhalve week bij elkaar, dan zie je elkaar veel en praat je veel. Op het veld, maar ook ernaast." Normaal gesproken wordt Van Nistelrooij zaterdag in Boeka rest geflankeerd door Arjen Rob ben en Dirk Kuijt, de man in su- pervorm. Sommigen reppen al van een droomvoorhoede. Zater dagavond in Boekarest moet blij ken of het trio op veld ook tot grote daden in staat is. „We heb ben met Manchester United kwalificatie gespeeld tegen Di- namo Boekarest. Ik ken nog vier jongens tegen wie ik ooit op een onder 21-toernooi heb gespeeld en natuurlijk de spelers uit de Nederlandse competitie. Er is aardig wat bekend over Roeme nië. Ik heb er vertrouwen in dat we daar een goed resultaat ha len." GPD Oranje-aanvaller Ruud van Nistelrooij kijkt vol vertrouwen uit naar de wedstrijd tegen Roemenië. „Er is aardig wat bekend over Roeme nië. Ik heb er vertrouwen in dat we daar een goed resultaat halen." foto Marcel Antonisse/ANP Aart Vierhouten imponeert in Dwars door Vlaanderen telde na het Champions League duel Barcelona-Chelsea (2-1). „En het was niet de eerste keer dat hij loog", zei Rijkaard tegen het Spaanse radiostation Cade- na Ser. „Het is zeer kwalijk. Mourinho heeft arbiter Frisk, mij en zichzelf beschadigd." De Portugese coach van Chelsea werd maandag door de Uefa be schuldigd van het geven van val se verklaringen en het scheppen van een 'negatieve en vergiftig de' sfeer. Daarmee zou hij het voetbal in diskrediet hebben ge bracht. Mourinho betichtte arbi ter Frisk na Barcelona-Chelsea van partijdigheid en sprak schande van een vermeend on deronsje tussen de arbiter en Barcelona-trainer Rijkaard in de rust van de wedstrijd. Rijkaard: „Het imago van Barce lona is bezoedeld omdat sommi ge mensen hem geloven en den ken dat de club heeft gepro beerd een arbiter om te kopen." Rijkaard hoopt dan ook dat Mourinho door de Uefa wordt gestraft, al wil hij dat Chelsea buiten schot blijft. ANP/RTR door Ad Pertijs WAREGEM - „Indrukwekkend", noemde Davitamon-Lotto-ploegleider Mare Ser geant de wijze waarop Aart Vierhouten gis teren op de Patersberg de Vlaamse se- mi-klassieker Dwars door Vlaanderen open de. Zestig kilometer verder werd hij in Wa- regem - bij afwezigheid van afmakers - ge acht de voorzet zelf in te koppen. „Dat was er een beetje te veel aan", hijgde de model knecht, nadat Niko Eeckhout de koers had gewonnen. Toch had Vierhouten nog geprobeerd op 300 meter van de finish, toen de zaak even stilviel, de overige acht koplopers te verras sen met een splijtende demarrage a la Jelle Nijdam. „Als ze even met hun ogen hadden geknipperd, was ik weg geweest. Nu rea geerden ze jammer genoeg onmiddellijk." De spurters vlogen hem voorbij en Niko Eeckhout won zijn tweede Dwars door Vlaanderen. Vierhouten (zevende) achterla tend met een dubbel gevoel. „Zo vaak kom ik niet in de positie dat ik een koers mag en kan winnen. Aan de andere kant geeft het de burger moed te zien hoe goed onze kop man Peter van Petegem rijdt. Hij is klaar voor de grote koersen die nu komen. Zelf ben ik ook dik in orde." Vierhouten is zijn wielerleven lang al een harde werker. Voor anderen veelal. „Als ik in de finale kom, is dat altijd met een afma ker in mijn wiel. Met Robbie McEwen, Peter van Petegem of Tom Steels." Hij verstaat zijn vak. Gisteren wilde Davitamon-Lotto de koers vanaf de Oude Kwaremont hard maken. Wie neemt dan het voortouw? Vier houten. In een hoog tempo leidde hij de groep over de Oude Kwaremont en de Pa tersberg. Even aan de boom schudden, heet dat. Het gevolg: veertien man vooi'op, onder wie Vierhoutens kopman Van Petegem en diens secondant Nico Mattan. Ook Boonen, Lotz en Nuyens van Quick Step waren mee. Blufpoker Vervolgens was het de taak van Vierhouten de kopman naar de finish te begeleiden. Weer werken dus voor de ploeg. Twintig ki lometer voor het einde bleef Van Petegem bij een aanval van Hammond echter achter met Boonen, Devolder en Lotz in een spelle tje blufpoker. Twaalf kilometer verder loste ook Mattan en toen had Davitamon nog maar één man voorin: Vierhouten. „Eerst de forcing voeren, dan de ontsnapping op gang houden en dan op het einde ook nog eens de koers zelf moeten afmaken. Sorry, dat ging dus even niet samen", verzuchtte de 35-jari- ge Noord-Hollander. Niko Eeckhout weet al jaren dat zoiets niet samengaat. Daarom verkaste hij afgelopen winter van het grote Lotto naar het kleine re, minder betalende Chocolade Jacques. „Het knechten werk staat mij tegen", zegt hij eerlijk. Eeckhout is liever kopman/ afma ker bij een kleine ploeg dan wegvoorberei- der bij een grote. Bij Lotto reed hij de laat ste twee jaar met de ziel onder zijn arm. „Ik functioneer niet in die functie. Ik bewijs vandaag dat ik met altijd ongelijk heb." Met een zekere afschuw kijkt hij terug op zijn tijd als knecht. „Na een dag op kop rij den, word je dan 25e in de Omloop Het Volk. Ik word liever vierde, zoals dit jaar, als ik mijn eigen kans maar mag gaan." Eeckhout (34) is daarnaast de leermeester in een opleidingsploeg. Eentje die in de eer ste plaats zelf koersen wil winnen. „Uit er varing weet ik dat jonge jongens meer leren van iemand die koersen wint, dan van ie mand die van achteren rijdt." Eeckhout werkte hard de afgelopen winter. Vierhouten ook. De één om koersen te win nen, de ander om anderen te doen winnen. Als dertigers kunnen ze niet met krachten blijven smijten. Eeckhout: „Mijn seizoen duurt maar twee weken: de periode van de koersen die ik kan winnen. Die periode is vandaag direct goed begonnen." Vierhou ten: „Ik neem en krijg iets meer rust tussen de koersen. Zo rijd ik niet in de Driedaagse van De Panne. Ik spaar mijn energie voor de Ronde van Vlaanderen." GPD ZURICH - Het Nederlands voetbalelftal is op de Fifa- ranglijst één plek gezakt. Oranje stond eind vorig jaar ge deeld zesde met Mexico. Op de laatste versie van het mon diale klassement staat het team van Marco van Basten op de zevende plaats, twee punten achter Mexico. Verder wa ren er weinig veranderingen in de toptien. Brazilië blijft de koploper, voor Frankrijk en Argentinië. ANP LONDEN - De politie van Manchester is een onderzoek begonnen naar een incident waarbij Wayne Rooney van Manchester United zou zijn betrokken. De spits van de club zou maandagavond een 22-jarige student in een nachtclub geslagen hebben na een woordenwisseling. Rooney is opgenomen in de Engelse selectie voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Noord-Ierland zaterdag. De politie van Manchester heeft zich nog niet bij de Engel se bond gemeld voor een onderhoud met de 19-jarige ve dette. Rooney ontkent de beschuldigingen. ANP/RTR BAAL - Veldrijder Sven Nys heeft zijn contract bij Rabo bank verlengd. De Belg tekende voor nog eens drie jaar bij de Nederlandse ploeg. De wereldkampioen is al sinds 1998 in dienst van Rabo. Directeur Theo de Rooij van de ploeg toonde zich ingeno men met de nieuwe verbintenis. „Sven had meerdere aan biedingen, maar heeft toch voor ons gekozen. Ik ben blij dat we de beste crosser ter wereld voor ons hebben kun nen behouden." ANP/BELGA ELBEUF - Wielrenner Hans Dekkers won gisteren de tweede etappe van de Ronde van Normandië. De Neder lander werd in de eerste rit al tweede. In het klassement leidt de Argentijn Martin Gari'ido Mayorda, voor de Ne derlanders Mathieu Heijboer en Michiel Elijzen. De Italiaanse wielrenner Franco Pellizotti won de tweede etappe van de Internationale Week. Hij won de sprint van een uit vijf Italianen bestaande kopgroep. Luca Mazzanti werd tweede, voor Francesco Casagrande. Pellizotti is nu tevens leider in het algemeen klassement. ANP BAGA - De Spanjaard Alberto Contador heeft gisteren de derde rit van de Catalaanse Week gewonnen. De klimmer kwam na 157 kilometer als eerste aan op de finish berg-op. Contador nam tevens de leiding in het algemeen klassement over van de Italiaan Claudio Corioni. ANP FRANKFURT - Franz Beckenbauer is geïnteresseerd in de functie van Uefa-voorzitter. Dat zei de ex-voetballer op de website van de Duitse bond. „Ik heb in mijn leven altijd al verantwoordelijkheid genomen." Vrijdag besloot de bond Beckenbauers eventuele kandidatuur te steunen. De huidige Uefa-preses, Lennaxt Johansson, liet doorsche meren dat hij er volgend jaar mee ophoudt. ANP Niko Eeckhout is in Dwars door Vlaanderen de Brit Roger Hammond te snel af. foto Yves Boucau/EPA door Edward Swier LOS ANGELES - Er zit veel tac tiek en techniek achter de rond jes die de teamsprinters Teun Mulder, Theo Bos en Tim Veldt afraffelen. Het gaat om details, timing, fijnafstemming. Maar één ding is altijd hetzelfde. Of het nu een clubrace is, een we- reldbekerrit of het WK, dat van nacht in Los Angeles begint: spa ren is er niet bij. „Alles volle bak", zegt Teun Mulder. Ondanks een stilstaande start woi'dt na drie rondes van 250 meter een gemiddelde van zestig kilometer geklokt. Bos en Veldt moeten maar zien te volgen, na de furieuze start van Mulder. Veldt: „Na anderhalve ronde be sef je; ik heb de start overleefd. En je weet dat het een ronde ver der echt pijn gaat doen." De teamsprint is één van de spectaculairste onderdelen van de toch al niet saaie baansport. Snelheid in optima forma, explo siegevaar gegarandeerd. Van nacht, tijdens de eerste WK-dag in Los Angeles, kan het onder deel de veertienkoppige Neder landse afvaardiging een vliegen de start geven. Wordt een me daille gepakt, dan is de toon ge zet en kan er meer volgen voor de selectie van Peter Pieters. Eindigt het trio buiten de plak ken, dan neemt de rest van de ploeg dat mogelijk als een zwa re last mee in het toernooi, dat tot en met zondag duurt. Hosanna De afgelopen maanden was het overal en nergens hosanna. Het koppel Danny Stam en Robert Slippens won drie zesdaagsen, Theo Bos heerste in de spxinteve- nementen die de wereldkampi oen reed. Wex-eldbekerwedstrij- den in Moskou, Manchester, LA en Sydney leverden tal van ze ges op, voor de mannelijke spurt ers en hun vrouwelijke collega Yvonne Hijgenaar, voor achter volger Levi Heimans. Het lan- denklassement was aan het eind van de rit zelfs voor Nederland. Dat was nog nooit voorgeko men. De stemming in de Neder landse ploeg is dan ook goed. Onder aanvoering van Theo Bos timmert een jonge generatie na drukkelijk aan de weg. De teamsprinters zijn, in de hui dige samenstelling, nog ongesla gen. In december wonnen Teun Mulder, Theo Bos en Tim Veldt in LA, nadien reden ze geen trio- race meer. Trainingen gaven ech ter aan dat het goed zat. „We x*e- den in Alkmaar, terwijl we die zelfde ochtend nog wat conditio neel zware startjes hadden geoe fend, ruim een halve tel sneller dan in LA. Slechts twee ploe gen, de Engelsen en de Fransen, wax'en sneller dit jaar." Ze weten echter dat het om dui zendsten kan gaan. „Vorig jaar misten we de WK-finale omdat de Duitsers een duizendste van een seconde sneller waren weet de 23-jarige Mulder nog. Kans Vorig jaar was Jan Bos er nog bij. Na de Spelen besloot de oudere broer van Theo zich weer volledig op het schaatsen te concentreren, Tim Veldt, in het olympische jaar reserve, kon zo aanhaken. „Ik was erop voor bereid dat mijn kans kwam." De ster van Veldt (21) steeg snel. Mede dankzij Theo Bos. „Vanaf 2003 ben ik met hem gaan trai nen. Voor die tijd had ik echt een niveau van niks. Ik mocht naar een junioren-WK, maar goed was ik niet. Ik heb van hem geleerd waar het om draait, ken het klappen van de zweep." Veldt ziet in Bos, hoewel de twee even oud zijn, een leider. Mulder kijkt minder op tegen zijn ploegmakker, maar heeft wel bewondering voor diens vlotte vlucht naar de wereldtop. „Ik zat in 1999 al bij de selectie, hij kwam er in 2001 bij. Maar waar ik bleef hangen, maakte hij de sprong. Theo is een perfec tionist, weet exact hoe hij alles wil hebben. Hij creëert de ideale omstandigheden." Zijn teamgé- noten profiteren mee. „We heb ben ons aan hem opgetrokken." Bovendien kunnen ze, omdat Theo Bos regerend wereldkampi oen sprint is en dus automatisch geplaatst, nu beiden naast Bos aan het individuele sprinttoer- nooi in LA meedoen. Mxxlder rijdt daarbij ook de keirin, Veldt de kilometer. „Maar onze beste kansen op een plak liggen op de teamsprint. Het zou prach tig zijn als het de eerste dag met een raak is." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21