zc rontmij komt in Stationsgebied Veerse beeldengroep brokkelt af exclusief Beestenboel op Klimopschool Bossenburghse jeugd krijgt speelterreintje PZC OPTIEK b.v. Wethouder houdt spreekuur over bouwput theater meerite gaat in de slag met projectontwikkelaar over verkoop grond iurinaams nenu Slootwater gestolen in Rilland Straf voor valse aangifte kind Geen trekkende schaapskuddes Vrouw raakt rijbewijs kwijt zeeuwse almanak Feest £0113-315649 sc.nl wdactie@pzc.nl ,531,4460 AA Goes «niié-exploitatie: ,'enMidden-Zeeland: 0113-315520; .«.Vlaanderen: 0114-372770; „1:020-4562 5 00. lerdag 24 maart 2005 ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT Technically Cool Ey etc ear' dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 editie Walcheren jjrtjaBerkelder gLBURG - De gemeente |urg begint een commu- «ffensief rond de bomv- „het nieuwe theater. Vori- k klaagden omwonenden slecht worden geïnfor- meerd. Vandaag valt bij de om wonenden het eerste exemplaar van een wekelijkse nieuwsbrief op de deurmat. Vanaf dinsdag houdt wethouder A. van 't West einde elke week een spreekuur voor buurtbewoners. Waarom is dat niet eerder gedaan? „Dat is een lastige vraag", aldus Van 't Westeinde. „We hebben altijd een telefoonnummer beschik baar gesteld, mensen konden wel met vragen bij ons terecht." „Maar tijdens de informatie avonden voor bewoners bleek ook dat mensen meer behoefte hebben aan informatie en dat ze er soms moeite mee hebben om de telefoon te pakken. Op dit moment spelen er allerlei emo ties bij omwonenden. Het is goed om er extra aandacht aan te besteden." Het spreekuur wordt in ieder ge val gehouden tot het moment dat de gemeenteraad heeft beslo ten wat er in de toekomst met de bouwput gaat gebeuren. tedia Berkelder flJJURG - De Grontmij ihet najaar van 2006 een kantoor in het Stationsge- Bi Middelburg betrekken, jncente en de projectont- Jaar moeten het eerst nog torden over de prijs van /i {gingen van advies- en in- isbureau Grontmij in fcurg en Terneuzen wor- eaigevoegd. Honderd me ters van het kantoor in azen komen in Middel- rerken. Omdat het huidi- rfaan de Buitenruststraat ais voor het personeelsbe- personen, wil het [verhuizen naar een end. Het nieuwe kan en de Grontmij moet op iran de Schroeweg en de heg comen, pal tegen „Het is een repre- w plaats in het Stations- zegt directeur A. Va- tetis ook één van de wei- ikken waar we driedui- lierkante meter kantoor- konden krijgen met vol- parkeerplaatsen erbij." ieente Middelburg vindt 05de kantoor te klein en per vierkante meter te e gemeente is eigenaar grond. Een aantal jaren heeft de gemeente de van accu Iraft met boete ÏLBURG - Politierechter «waard Boekhout heeft leen 26-jarige inwoner neden-Leeuwen wegens 1 van een accu veroor- tot een boete van 220 eu- tuige had op 20 mei vorig iBiggekerke gezien dat &neen accu met accubak m bij een knipperlichtin- en in zijn camper weg teerde iet kenteken van en gaf de diefstal ade politie. dachte bekende die dag "eren te zijn geweest. stond op een cam- pelle en is vol- i|niet van het terrein ge- het niet", zei hij te- litierechter. lAdvertentie uvond vanaf 17.30 uur bravosoep, en roti v keuze vegetarisch) 1 bojo en lapis 12.50 of 10,00 ;;etarisch menu) weren: 0118-886 866 vnd 19.30-20.30 uur Popmuziek quiz 'dag 26 maart 00-12.00 uur Jwntatie nieuwe boek ohanna Kruitl in De Directiekamer Oe 20e eeuw van drie iarzon Morel -ki|k ook onze website ''[ukken imicldelbury.nl PRVK KERY 111 Woord •iusseric» Beeld &Geluid Markt 51 liddelburg 8) 886886 grond gekocht van projectont wikkelaar Bam. op voorwaarde dat de ontwikkelaar er mocht bouwen. Er is afgesproken dat de gemeente de grond bouwrijp maakt en de grond vervolgens te rug verkoopt aan de projectont wikkelaar voor een 'marktcon forme prijs.' Bam en de gemeente verschillen van mening over wat marktcon form is. In december zei wethou der H. Kool-Blokland dat het verschil voor het totale gebied ruim een miljoen euro bedraagt. Het gaat om het stuk grond langs de Kanaalweg, tussen het station en de Schroeweg en over de kavel van de Grontmij, aan de andere kant van het spoor. De gemeente onderhandelt nog steeds met Bam. „Het aantal vierkante meters bedrijfsopper- vlakte in het huidige plan is min der dan wat op die plaats moge lijk is", zegt R. Kosters, ambte lijk projectleider van het Sta tionsgebied. „Hoe meer meters, hoe hoger het bedrag dat we krij gen. We willen onderzoeken of het gebouw groter kan worden. Daarnaast vergelijken we de prijs per vierkante meter met de prijzen op andere locaties." Met het plan zoals het er nu ligt, kan de gemeente niet zonder meer akkoord gaan, zegt Kosters. Vol gens de projectleider moet het mogelijk zijn om twee bedrijven in één pand onder te brengen. „Er zijn afspraken gemaakt met de gemeenteraad over de kos ten", aldus Kosters. „Het gebied moet binnen een bepaald bud get worden ontwikkeld. Als we er met Bam niet uitkomen, moe ten we terug naar de raad." Volgens A. Kuyvenhove van Bam vastgoed gaat het verschil van mening over 'finesses'. „Er is nog een aantal zaken dat gere geld moet worden. Het gaat er niet om of het wel of niet door gaat, dat is flauwekul. Die grond wordt gewoon verkocht." Ellen (midden) laat Rosalie en Joost van de Kliinopschool in Middelburg kennismaken met konijn Rover. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Duiven, een kip en het konijn Rover vullen het klaslokaal van de Klimop- school. De reden voor deze bees tenboel is een project van leer lingen van het Groen College in Goes met moeilijk opvoedbare kinderen. Sebastiaan: „Wan neer komt de hond nou?" „Op de hond moet je nog even wachten", zegt juf Olga. „Die is nu bij een andere groep." Het is de bedoeling dat de klas van Ol ga leert omgaan met dieren. Terwijl de kinderen Rover aai en, vertelt Hans Altenburg van het Groen College over het pro ject. „De studenten moeten een aantal doelstellingen halen en één daarvan is het werken met kinderen met een handicap. De leerlingen zoeken dan zelf naar een project als dit." Leerlinge Lesley Faas: „We zochten kinde ren die bijna nooit in aanraking komen met dieren. Een klasge noot had ervaring gehad met de Klimopschool. Ze belde leraren van de school op en die vonden het een leuk idee." Dan komt het bericht dat de hond er eindelijk aan komt. Henk durft het niet aan. Hij rent naar buiten en kijkt vanach ter het raam toe. De andere kin deren duiken bovenop rottwei ler Borka. „Lief zijn!", roept de juf. Volgens baasje Jan Jaap kan Borka best tegen een stoot je. „Bovendien vindt ze al die aandacht heerlijk." Schoorvoe- door Selma Osman VEERE - De zeven heren en vrouwen van Veere in museum De Schotse Huizen zijn drin gend toe aan een opknapbeurt. De beeldengroep behoort tot de top van het Nederlands erfgoed, maar verkeert in slechte staat. Restauratie vergt naar schatting tussen de twee en drie miljoen euro. De vraag is wie dat gaat betalen. Het museum heeft de beelden in bruikleen van de gemeente Veere. Het geslacht. Van Borse- len prijkte ruim vier eeuwen op de gevel van het Veerse stad huis. De Van Borselens hebben een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van Veere. Hen drik IV gaf opdracht tot de bouw van het stadhuis. Zijn zoon Wolfert VI liet de beelden plaatsen. Dat gebeurde echter pas in 1517, tientallen jaren na Wolferts dood. Naast Hendrik en Wolfert zijn ook hun echtge notes en Janna en Charlotte ver eeuwigd. De overige beelden zijn van Anna van Borselen, haar man Philips van Bourgon- dië en hun zoon Adolf. Ze ston den in nissen met erboven een soort dakje. Tijdens de restaura tie van het stadhuis, in 1931, moesten ze plaatsmaken voor nieuwe beelden. De Middeleeuw se sculpturen van beeldhouwer Michiel IJsewijnsz (schoonzoon van de bekende Mechelse bouw meestersfamilie Keldermans), verhuisden naar de kelder van het stadhuis. Later stonden ze in de Grote Kerk. In 1948 kwa men ze in het museum aan dé Kaai terecht. De tere kalkzandstenen beelden brokkelen af. Bestuurslid S. van Dam Merrett van De Schotse Huizen hoeft niet veel moeite te doen om aan te tonen dat de ste nen sculpturen in deplorabele staat verkeren. Zodra ze een van de beelden aanraakt, breekt er een stukje af. Ze zijn al vaak opgelapt, vertelt ze. „Zeventig jaar nadat ze werden geplaatst, waren er al handen en hoofden afgeschoten tijdens de oorlog." In de achttiende eeuw kregen de gekleurde beelden een saaie grij ze stuclaag die op verschillende plaatsen weer is aangesmeerd. Wat de beeldengroep zo bijzon der maakt, is dat de serie nog compleet is. Vergelijkbare beel den in Middelburg zijn ver woest. „Als ze niet gerestau reerd worden, moeten we de beelden op zijn minst conserve ren", meent Van Dam Merrett. Tijdens de wintersluiting wor den de door zout aangetaste vloer en muren van het museum gerestaureerd. De Van Borse lens moeten dan van hun plek. Daardoor is de slepende discus sie over het opknappen van de beelden weer actueel geworden. Het museum heeft er geen geld voor. „Bovendien is het niet on ze taak", stelt Van Dam Mer rett. „Wij zijn geen eigenaar van de beelden." Rapport Volgens de Veerse wethouder M. te Roller (cultuur) is er al langer getouwtrek rond het herstel van de beelden. Een recent rapport, opgesteld door een hoogleraar en een groep studenten van de Hogeschool Antwerpen, kent zij niet. Dat stuk gaat in op de mo gelijkheden voor restauratie. Te Roller heeft in het verleden met het museum gesproken over het injecteren van de beelden. „Het gaat om veel geld en dat hebben we simpelweg niet", reageert zij. Bovendien speelt volgens haar ook de vraag waarom de beelden aan corrosie onderhevig zijn. Ligt dat aan de vloer en wie moet er dan betalen. De Rijksgebouwendienst? Die is ei genaar van het pand." De Vlaamse studenten die het rapport hebben opgesteld ko men terug tijdens het museum weekend op 9 en 10 april. Zij zullen dan aan het publiek laten zien hoe het onderzoeken van een beeld in zijn werk gaat. Be langstellenden zijn welkom tus sen 13 en 17 uur. RILLAND - De politie heeft dinsdagavond een man be keurd omdat hij in de buurt van de Zuidhof in Rilland, twintig kubieke meter water uit de sloot had gehaald. De man zei het water nodig te hebben bij het herstel van een rioolleiding. Ontrekking van oppervlaktewater is zonder vergunning verboden. De politie handhaaft met dergelij ke bekeuringen de Verordening Waterhuishouding Zee land van 2002. MIDDELBURG - Een 44-jarige Middelburger had er op 13 oktober vorig jaar alle belang bij om een ambtenaar van de burgerlijke stand een akte van erkenning voor een nog niet geboren kind te laten opmaken. Het motief was gisteren in Middelburg volgens politierechter B. Doore- waard Boekhout duidelijk: het kind moest de Nederland se nationaliteit krijgen. De moeder, een Marokkaanse, was echter twee dagen eerder al bevallen, op 11 oktober. Dat betekende dat het kind het Nederlanderschap niet meer kon krijgen. De politierechter veroordeelde de Mid delburger wegens fraude met de akte tot tachtig uur werk straf. „U heeft de zaak bewust geflest. U heeft gepoogd te redden wat er te redden viel. U bent een klassiek voor beeld van iemand die de schijn tegen heeft." De verdach te vertelde zich bij de aangifte te hebben vergist in de da tum, maar dat werd door de rechter naar het rijk der fabe len verwezen. KATS - Burgemeester en wethouders van Noord-Beve land hebben een proef met trekkende schaapskuddes in Kats, Colijnsplaat en Kortgene afgewezen. Het idee kwam uit het eigen ambtelijk apparaat. T. Vermin, coördi nator van het cluster openbare werken, vond het wel aar dig om een schapenhouder uit Kats met een vrij forse kud de schapen langs dijken in de drie plaatsen te laten trek ken. Dat zou weer eens wat anders zijn dan een grote trek ker die met veel geraas langs de dijken rijdt. Het college vindt het een sympathiek idee, maar ziet praktische be zwaren. Zo zou de verkeersveiligheid in gevaar komen door al die loslopende schapen en zouden mensen zich kunnen ergeren aan de uitwerpselen van de dieren. KAMPERLAND - Een 44-jarige vrouw uit Duitsland is in de nacht van dinsdag op woensdag haar rijbewijs kwijtge raakt, nadat ze op de Ruiterplaatweg in Kamperland werd betrapt op rijden onder invloed. Bij een blaastest bleek dat ze ruim drie keer te veel had gedronken. Binnen kort moet ze voor de rechter verschijnen. foto Ruben Oreel tend komt ook Henk weer bin nen. Na aansporing van juf Olga steekt hij voorzichtig zijn hand uit. De hond snuffelt, en geeft een vriendelijk likje. Na pakweg vijf minuten verlaat de hond het lokaal alweer. Veel te snel naar de zin van de kinderen. De juf roept de kinderen bijeen. „Weet je wat we nu gaan doen? Jullie krijgen nu allemaal knuffelcerti ficaten. Tenminste, als iemand het voor elkaar krijgt dat die kip stopt met kakelen." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een jeugdhonk zit er voorlopig niet in, maar de Bossenburghse jongeren kunnen binnenkort wel rekenen op ver betering van hun karige basket balveldjes. Zij krijgen een 'mul tifunctioneel speelterreintje'. Nu moet de jeugd het nog stel len met twee kleine, afzonderlij ke basketbalvelden bij Wicken- burg en een voetbalveld bij Ster- kenburg. Liever zien zij de speel velden op één verhard terrein. Dat zag de gemeente Vlissingen ook best zitten. Ze ontwierp een verhard speelveld van 12,5 bij 25 meter, met daarop baskets, doelen, zitbankjes en prullen bakken. In het ontwerp stonden 'ballenvangers'; lage afrastering rondom het veld en een hoger hekwerk achter de doelen. Het terrein zou 30.000 euro kosten. De eerste schets liet ze begin fe bruari aan buurtbewoners zien. Die reageerden echter niet zo en thousiast, merkte groenontwer- per Anton Riemens. „Ze hebben het plan afgewezen, omdat ze bang waren dat er nog meer jongeren op het verharde veld zouden afkomen. Ze waren bang voor overlast. Vandaar dat we het ontwerp hebben aange past. We houden dezelfde loca tie aan, maar dan verder van de huizen. De buurt krijgt het nieu we ontwerp 14 april te zien. Wanneer het veld er komt, is af hankelijk van hun reacties. Mis schien deze zomer al." De diepste wens van de Bossen burghse jongeren, een overdekt jeugdhonk, zit er voorlopig niet in. „Dat wil de jeugd, maar daar is bij de gemeente nog geen spra ke van. In het verleden dook de wijk vaak op in het nieuws als het ging om overlast van voetballende jeugd. De laatste tijd valt het mee, laat Nan Kern- pers van welzijnsorganisatie Pal ladium weten. Hij is wijkwerker in Bossenburgh. „Ballen belan den wel eens tegen auto's en kin deren gebruiken de blinde muur van een woning als doel. Maar ik merk dat de overlastbeleving bij buurtbewoners is gedaald." (Advertentie) In verband met Goede Vrijdag sluiten onze kantoren op 25 maart om 16.00 uur. Op tweede paasdag, 28 maart zijn al onze kantoren gesloten. De redactie blijft bereikbaar op: 06 54267107. Alle medewerkers van de PZC wensen u vrolijk Pasen. het alfabet van Zeeland De stenen beelden in museum de Schotse Huizen in Veere verkeren in slechte staat. foto Lex de Meester Arjaan uit Terneuzen kan er met gespeelde verontwaardi ging over praten, over de on bedwingbare neiging van zijn broer elke gebeurtenis aan te grijpen om een feestje te bou wen. „De zot. Er hoeft maar 't minste of geringste te gebeu ren of hij komt met een krat bier aanzetten. Niet dat ik er vies van ben, maar toch!" Laatst deed zich weer zoiets onbenulligs voor en jawel, daar sleepte zijn broer dus ook weer een krat naar bin nen. Arjaan de dag erna tegen ge amuseerde collega's: „Wer kelijk alles is reden voor een feestje! Zelfs de verjaar dag van z'n schoenveters viert-ie!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13