mnesty: Kenia in de but met arrestaties Zeventienjarige Amerikaan richt bloedbad aan op school VLjJ \,ÊÈÈk □□□I INCREDIBLE! Indonesië jaagt op rebellen Molukken KlKlElR Juridische strijd om Terri duurt voort 5 rganisatie meldt massaal schenden mensenrechten ite in VS der omhoog irburg-virus odt tientallen Solezen Duitse politie zoekt slachtoffers van verdachte seriemoorden tl ena i i\mmm €3- KORTING Campagne om Karadzic aan te geven Satanisme neemt toe in Frankrijk Zes jaar cel voor afbijten oor Architect Kenzo Tange overleden Australië versoepelt immigratiewet Vredestroepen lichten VN op Roman Alexandre Dumas ontdekt Prins Rainier is ernstig ziek Donor worden? Laat het weten! woensdag 23 maart 2005 frans van den Houdt .HAAG - De regering van ^-Afrikaanse Kenia gaat «der het mom van terreur- ijding op grote schaal te ,n aan schendingen van de mrechten. Dat stelt Amnes- Itmational in een vandaag iiceerd rapport. ;de bomaanslag op een ho- de kust in 2002 en ande- arallen op burgers, zijn len verdachten om ondui- redenen en zonder pro- ge tijd vastgehouden op ier.de locaties, aldus Am- De arrestanten hadden contact met familie, advo- öf medegevangenen, wer- «menselijk behandeld en gemarteld. Kenia handel- irmee in strijd met eigen nationale wetgeving, iganisatie zegt er begrip hebben dat de Keniaan- jtnng optreedt tegen ver en van terrorisme, maar mensenrechten te allen (gerespecteerd dienen te Het Amnesty-rapport pgesteld door de Neder- rechercheur Cees Hin- ,oud-hoofd onderzoek van randa-Tribunaal. d iedereen die in Kenia op Éng van terrorisme is ge leerd en gevangen gezet, tegenover Amnesty ver- ldoor buitenlandse veilig- ndelende wekker DEN - Een wandelende er kan ervoor zorgen dat niet keer op keer de slui- indrukken, maar di- ipstaan. Wanneer de slui- wordt ingedrukt, rolt praat van het nachtkast- iverstopt zich in de slaap- De klok zou bovendien een andere verstop- kunnen vinden. ANP QNGTON - De Ameri- rente is opnieuw met een procentpunt verhoogd. Zangrijkste tarief, de fede rate, een kortlopende die banken moeten beta- te lenen bij de een- tank, is daarmee op 2,75 it gekomen. aft het Amerikaanse stel- centrale banken, de Fe- Beserve, gisteren besloten, de zevende maal achter- de rente wordt verhoogd >ai vorig jaar, toen de ren- 1 procent op het laagste isinds 1958 stond, deral Reserve zegt vast te aan het huidige beleid rente in een 'afgemeten te blijven verhogen. Ege analisten hielden er re- dat de Fed gisteren formulering zou schrap- fit erop zou kunnen wij de rente in volgende be- harder omhoog zou Daarvan is nu vooralsnog brake. ANP ®A - Het Marburg\' rus df afgelopen maanden in "orden van Angola aan ze ventig mensen het leven lDat hebben de Angolese ®eiten gisteren gemeld. kinderen onder de vijf slachtoffer van de zeld- ening. De getroffe- met hevig braken, 'nde ontlasting en hoge t verschijnselen die ook Jfbola-besmetting opdui- ®ver bekend was de jong- -tbraak van een Mar- ofectie in 1998 in de De- ',J$che Republiek Congo. 2000 zijn r ook uitbra- ^est van ebola in Afri- o was vorig jaar in Ma. Er vielen daar honder den. ANP/AFP heidsmensen te zijn verhoord. In een aantal gevallen was daar geen Keniaanse politieagent of advocaat bij aanwezig, De on dervragingen duurden vaak erg lang, zonder dat de verdachten werd gewezen op hun rechten. De aanhoudingen gingen ge paard met grof geweld en intimi datie en waren volgens Amnesty met veel geheimzinnigheid om geven. „Een groot aantal arres taties dat onder het mom van terreurbestrijding is uitgevoerd, kan worden omschreven als on rechtmatig en willekeurig", oor deelt de mensenrechtenorganisa tie. Ook familieleden werden door de politie onder handen geno men. De vrouw van een terreur verdachte vertelde Amnesty: „Ze dreigden dat ze me zouden slaan als ik de waarheid niet zo vertellen. Ze wilden alleen maar weten waar mijn man was, maar dat wist ik niet. Op een be paald moment begon een vrou welijke agent me toch met een knuppel op mijn benen, knieën en voetzolen te slaan. De volgen de dag kon ik niet lopen en had ik koorts. Ik vroeg of ze me naar het ziekenhuis wilden brengen, maarzij weigerden." Vanwege het gebrek aan infor matie en de geheimzinnigheid waren verdachten niet in staat hun arrestatie aan te vechten. In de gevangenis hadden ze verder te lijden onder abominabele om standigheden. Aanbevelingen In het Kenia-rapport doet Am nesty een aantal aanbevelingen. Zo moeten verdachten goed en tijdig worden geïnformeerd over de reden van hun arrestatie en moeten zij snel en met de hulp van een advocaat voor de rechter worden gebracht. Klach ten over onwettelijk politie-op- treden dienen te worden onder zocht en agenten die zich aan wandaden te buiten gaan, moe ten worden gestraft. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische president Yudhoyono heeft de strijdkrachten en de poli tie gisteren opdracht gegeven jacht te maken op opstande lingen op de Molukken. De aanleiding is volgens het pers bureau Antara een recente se rie 'terreurdaden'. In Ambon-Stad gooiden onbe kenden gisteren een explosief in een stadsbus. Behalve tien mensen in de bus, overwe gend christenen, raakten ook vier omstanders gewond, meldde een woordvoerder van de politie. Maandag raakten vijf mensen gewond door een handgra naat die ontplofte in een mos- limwijk in Ambon-Stad. Drie jaar lang teisterde ge weld tussen christenen en moslims Ambon en andere de len van de Molukken, tot in fe bruari 2002 een vredesak koord van kracht werd. Maar sporadisch blijft het sek tarisch geweld de kop opste ken en de spanning tussen de geloofsgemeenschappen blijft groot. Het geweld op de Molukken heeft de afgelopen jaren aan zeker zesduizend mensen het leven gekost. De president hoopt met een 'veiligheidsoperatie' een nieu we uitbarsting van geweld in de kiem te smoren. Vice-president Kalla zei giste ren in Jakarta dat een on langs uitgevoerde soortgelij ke operatie op Sulawesi bin nen zes maanden leidde tot de arrestatie van 'terroristen'. ANP BREMERHAVEN - Duitse agenten zoeken in een bos bij Bremerhaven naar licha men van vermiste vrouwen. De zoekactie kwam op gang omdat een 31-jarige man, die vorig jaar twee moorden bekende, van nog zes andere wordt verdacht. De man bekende twee 8-jarige jongens te hebben vermoord. Aan een medegevangene zou hij nog zes moorden hebben opgebiecht, op twee kinderen, twee lifsters en twee an dere vrouwen, meldde de politie in Bremerhaven gisteren.Volgens een woordvoer der vertoonden de moorden op de twee Duitse jongetjes grote overeenkomsten met die op Nicky Verstappen. In augustus 1998 werd de toen 11-jarige jongen uit het Limburgse Heibloem tijdens een jeugdkamp vermoord op de Brunssummerheide gevonden. De zaak is nooit opgehelderd. foto Fabrizio Bensch/RTR van onze redactie buitenland MINNEAPOLIS - Een scholier die maandag (gisterochtend vroeg in Nederland) in de Ameri kaanse staat Minnesota negen mensen doodschoot, heeft zich zelf eerder op een internetsite van neo-nazi's 'Engel des doods' en 'Indianen-Nazi' genoemd. De 17-jarige schutter zou zijn bewondering voor Adolf Hitler hebben uitgesproken, meldden Amerikaanse media gisteren. De jongen schoot eerst zijn grootvader en diens vrouw dood en richtte daarna een bloedbad aan op zijn school, de Red Lake High School. Bij het detectie poortje bij de ingang doodde hij een bewaker, waarna hij het vuur opende in een klaslokaal. Daar werden volgens de federa le recherche FBI een 62-jarige le raar en vijf scholieren gedood. Veertien mensen raakten ge wond, van wie twee ernstig. Tij dens een schietpartij met de poli tie beroofde de jongen zich van het leven. De scholier vuurde volgens ge tuigen met twee handvuurwa pens en een geweer lukraak om zich heen. Angstige leerlingen en medewerkers barricadeerden deuren van klaslokalen en bel den de politie. Over de motieven van de dader is nog niets bekend, hoewel een medeleerling vertelde dat de jon gen al een jaar geleden had ge zegd stennis op school te willen schoppen. De jongen zou een in dividualist zijn geweest die veel werd gepest. Volgens een brandweerman ter plekke was een van de wapens van de doodgeschoten grootva der, een oud-politieman. De da der zou glimlachend en zwaaiend schoolgenoten onder vuur hebben genomen. Een scho lier vertelde dat de schutter zijn wapen op een jongen richtte, van gedachten veranderde, naar de jongen lachte en iemand an ders doodschoot. Een ander vroeg hij of hij in God geloofde, waarop hij de trekker overhaal de. Reservaat De school ligt in het Red Lake reservaat voor Chippewa India nen, 350 kilometer ten noorden van Minneapolis. De school telt ongeveer driehonderd leerlin gen. Het is het bloedigste drama op (Advertentie) (Advertentie) tn waarmee '"de show? Middelburg 0118-681112 Open: di-za 11 -17 u en op afspraak V«N te MAKttS VAN IINOINO ««O1 Tl.-Ï7' -_-.nl rf 1 Alleen vandaag woensdag 23 maart s ÉK* op DVD of video! Exclusief bij: een Amerikaanse school sinds april 1999. Toen schoten twee leerlingen willekeurig op men sen in hun Columbine High School in Littleton (Colorado). Twaalf leerlingen en een leraar kwamen om. De twee daders pleegden zelfmoord. ANP BANJA LUKA - De Bosnisch-Servische regering is gisteren voor het eerst een publi citeitscampagne begonnen die moet leiden tot een betere rela tie met het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag. Onder het motto 'Of zij gaan naar Den Haag of wij gaan naar de hel' worden burgers opgeroe pen mee te werken aan de arres tatie en uitlevering van negen verdachten, onder wie kopstuk ken als Ratko Mladic en Rado van Karadzic. Voor veel Bosnische Serviërs zijn de negen nationale helden uit de oorlog in het Balkanland tussen 1992 en 1995. Het Servi sche deel van Bosnië, dat een ei gen bestuur heeft, is er ook ver scheidene malen van beschul digd niet mee te werken aan de berechting van verdachten van oorlogsmisdaden of volkeren moord door het VN-hof in Den Haag. Bosnië wil bij de EU, maar net als bij Kroatië eist de unie dat het land meewerkt met het tribunaal. ANP/RTR/AFP PARIJS - In Frankrijk is het sa tanisme in opmars. Ook bestaan er banden tussen gemarginali seerde jongeren die zich daartoe aangetrokken voelen en groepen van neo-nazi's. Dat is de conclusie van een Frans overheidsrapport. Er is een toename gesignaleerd van gevallen van grafschennis en an ti-christelijke rituelen. Tussen januari en augustus 2004 waren er volgens de politie 23 gevallen van grafschennis, vergeleken met achttien in heel 2003. De ontheiligingen deden zich voor al voor in het oosten van Frank rijk, zoals in de Elzas. Volgens het rapport hebben satanische groepen zich daar verbonden met neo-nazi's. Op begraafplaat sen in het oosten van het land werden afgelopen jaar geschil derde swastika's en satanische symbolen op grafstenen aange troffen. De satanisten opereren niet in gestructureerde netwer ken, maar zij vinden hun infor matie op het internet. Ook in Scandinavië, Italië, Duitsland, Spanje, Rusland, Griekenland en Polen zou het sa tanisme aan populariteit win nen. GPD/RTR CHARLEROI - De rechtbank van het Waalse Charleroi heeft gisteren een inwoner van die stad veroordeeld tot zes jaar celstraf voor het afbijten van het oor van een vroe gere jeugdvriend. Ook moet de man het slachtoffer een schadevergoeding van 30.000 euro betalen. Het slachtoffer heeft inmiddels een prothese gekregen voor het afgebeten oor. ANP/Belga TOKIO - De internationaal vermaarde Japanse architect Kenzo Tange, de belangrijkste stedebouwkundige vormge ver van het naoorlogse Japan, is overleden. Hij stierf op 91-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval. Tange brak na de Tweede Wereldoorlog door met zijn we- deropbouwplannen voor Hiroshima, dat op 6 augustus 1945 totaal was verwoest door een atoombom. Hij ont wierp ook het vredesmonument in de stad. In de jaren zestig maakte Tange stedenbouwkundige plan nen voor de baai van Tokio. Daarnaast speelde hij een be langrijke rol als ontwerper van het complex van de Olym pische Spelen in 1964 in de Japanse hoofdstad. ANP CANBERRA - Australië versoepelt na zeven jaar zijn strenge immigratiewetgeving. Verschillende asielzoekers die lange tijd opgesloten hebben gezeten omdat ze niet in Australië mochten blijven en niet terugkonden naar hun land, worden vrijgelaten. Met de aanpassingen hoopt premier John Howard een eind te maken aan de rel binnen zijn conservatieve partij. Een aantal conservatieve volksvertegenwoordigers klaag de de laatste tijd voortdurend over de veel te harde aan pak van de buitenlandse gevangenen in een detentiekamp in Noord-Australië. GPD/RTR NEW YORK - VN-militairen die toezien op de naleving van het vredesakkoord tussen Ethiopië en Eritrea hebben de Verenigde Naties voor een half miljoen dollar opge licht. Door gebruik te maken van gestolen persoonlijke identiteitscodes en andere trucjes konden ze in 2003 en 2004 gratis over de hele wereld telefoneren. Militairen die deelnemen aan een buitenlandse missie van de VN moeten gewoonlijk zelf betalen voor persoonlijke telefoongesprekken. GPD/RTR PARIJS - In de nationale bibliotheek van Frankrijk in Pa rijs is een roman van Alexandre Dumas (1802-1870) ont dekt, die nooit in boekvorm is verschenen. De titel is 'Le Chevalier de Sainte-Hermine' (De Ridder van Sainte-Hermine) en het boek telt meer dan negenhon derd pagina's, meldde de Franse krant Le Figaro gisteren. Dumas schreef de roman kort voor zijn dood en wist het niet helemaal te voltooien. In 1869 werden wel enkele hoofdstukken afgedrukt in een Franse krant. Claude Schopp, Dumas-kenner en ontdekker van de ge schriften, heeft zelf de laatste regels toegevoegd. In juni wordt de roman De Ridder van Sainte-Hermine uitge bracht. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De ouders van Terri Schiavo zijn in hoger beroep gegaan tegen de weige ring van een federale rechter in Florida om hun dochter op nieuw voeding toe te dienen via een sonde. Na een uitzonderlijke hoorzit ting, mogelijk gemaakt door een ingreep van het Amerikaanse Congres en president Bush, oor deelde rechter J. Whittemore dat Terri's zaak evenwichtig en afdoende door de rechtbanken was behandeld. De toediening van vocht en voe ding werd vrijdag na zeven jaar procederen stopgezet. De zaak is nu in behandeling bij een federaal hof van beroep in Atlanta. De kwestie kan daarna opnieuw belanden op het bordje van het federale hooggerechtshof, dat tot nu toe weigerde om zich over de kwestie te buigen. De 41-jarige Terri Schiavo heeft vijftien jaar geleden een zware hersenbeschadiging opgelopen. Daardoor is zij in een permanen te vegetatieve staat beland. Haar ouders zeggen dat haar toe stand kan verbeteren met be hulp van therapie, maar de rech ters in Florida stelden haar man Michael Schiavo de afgelopen ja ren telkens in het gelijk. Schia vo betoogde dat Terri hem had verteld dat zij haar leven niet kunstmatig zou willen rekken. Michael is een nieuwe relatie be gonnen, maar hij weigert de voogdij over Terri over te dra gen aan haar ouders. Haar ouders betogen dat Terri leeft en wil blijven leven. Zij is katholiek, zeggen ze, en dat houdt in dat het haar grond recht is om in leven te worden gehouden zolang zij niet hon derd procent hersendood is. Omdat een deel van de hersen stam nog functioneert beweegt Terri haar ogen soms. Maar dat zijn reflexen en geen bewegin gen die door Terri zelf gestuurd kunnen worden, aldus een neu roloog die Terri heeft onder zocht en tijdens de processen voor Michael Schiavo getuigde. Ook een door de rechtbank aan gewezen specialist kwam tot die conclusie. GPD MONACO - Prins Rainier van Monaco is gisteren opgenomen op de afdeling intensieve zorg van het ziekenhuis waar hij twee weken geleden werd opge nomen wegens een longinfectie. Volgens het Monegaskische vor stenhuis is zijn gezondheidstoe stand verslechterd. De drie kinderen van de prins, kroonprins Albert, prinses Caro line en prinses Stephanie, zijn in allerijl naar Monaco gereisd om bij de 81-jarige Rainier te zijn. Rainier, die ruim vijftig jaar mo narch is van het kleine vorsten dom aan de zuidkust van Frank rijk, sukkelt al jaren met zijn ge zondheid. In november lag hij ook al enige tijd in het zieken huis met een longinfectie. Eer der werd hij behandeld voor hartproblemen. Veel van zijn verantwoordelijkheden heeft hij al overgedragen aan zijn enige zoon, prins Albert. ANP/AFP (Advertentie) Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0,10 p/mir). NIG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5