VS in de ban van Terri Schiavo PZC Functies arbodienst wijzigen door veranderingen in verzuim Europa moet eigen industrie behouden Blauwtje te gast 23 maart 1955 Kwestie comapatiënte een politiek mijnenveld door Theo Bouwman De werkloosheid in Euro pa stijgt, bedrijven ver plaatsen hun activiteiten naar China, India of Midden- en Oost-Europa. Toch vindt staatssecretaris Van Gennip dit niet zo belangrijk. Zij wil vooral nieuwe kansrijke acti viteiten. Hier wordt het kind met het badwater wegge gooid. Recent bracht staatssecreta ris Van Gennip haar 'Visie op Verplaatsing' van bedrijfsacti viteiten naar andere delen van Europa en de wereld naar buiten. Haar stelling luidt dat verplaatsen van ar beid 'profijtelijk' is en 'con currentie van lagelonenlan den positief'. Deze stelling smeekt om een repliek. Op de eerste plaats dringt zich de vraag op naar de mo gelijkheden van technologi sche vernieuwing als men spreekt over 'niet meer con currerend' in relatie tot 'lage lonen'. Een uitgekiende com binatie van ontwerp van pro- dukt en produktieproces blijkt bij veel zaken de con currentie te kunnen weer staan. Dat stelt menig innova tief ondernemer, van sigaren fabrikant tot bussenbouwer en werd onlangs nog eens be vestigd op een symposium van de Nederlandse Vereni ging van Produktietechniek. Kansen te over. Het belang hiervan is groot, want op ter mijn is het ondenkbaar dat Nederland dan wel Europa de maakindustrie kan uitbeste den aan andere delen van de wereld en zelf de 'kop en de staart' van deze 'waardeke ten' kan behouden. Dat zijn respectievelijk onderzoek, ontwikkeling, ontwerp, mar keting, distributie, verkoop en deze activiteiten voegen ze ventig tot tachtig procent van de waarde toe. Philips is een goed voorbeeld van het ver trek van zowel produktie van eindprodukten, ontwikkelfa- bneken alsmede onderzoek. Ten tweede: andere landen zit ten niet stil. De onderschat ting van de potentie van Chi na in Europa is nog steeds vrij groot. Een voorbeeld. In Dalian, een stad van twee mil joen inwoners met een bloeiende software-industrie, heeft een permanent tekort aan gekwalificeerde software ingenieurs. Elk van de twin tig universiteiten kreeg een software faculteit en er wer den zes speciale IT-oplei- dingsinstituten opgericht. In korte tijd zijn er meer dan 15.000 computeringenieurs en software-ontwikkelaars opgeleid. Doel van de opera tie is om het Indiase Bangalo re naar de kroon te steken als softwareproducent. Veel maakindustrie en dienst verlening hebben hun basis in de oostelijke kustregio's van China. Maar de ontwikkeling gaat razendsnel landin waarts. Zo is de hele regio van Sjanghai tot Suzhou - ruim honderd kilometer ver derop - op de schop. High-tech ontwikkelingszo nes, industriële ontwikke lingszones, economische ont wikkelingszones en giganti sche infrastructurele werken wisselen elkaar af. Op basis van de maakindustrie eist en krijgt China ook steeds meer ontwikkelfabrieken en onder zoek. Als men geen internatio naal aansprekende 'merken' heeft, dan koopt men ze wel, denk aan Rover en IBM. Chi na wil ook de 'kop' en de 'staart' van de waardeketen. Europa, 'let op uw saeck'! Tot slot, maar niet zonder beteke nis. China is geen arm land meer, maar kent wel grenzelo ze armoede. Wie China be zoekt en bestudeert is steke blind als men niet ziet hoe de groeiende welvaart deels voortkomt uit sociale uitbui ting: extreem lage lonen, late betaling van lonen, zeer be roerde behuizing, zeer lange werktijden, slechte arbeids omstandigheden, onveilig heid op het werk en gebrekki ge vakbondsrechten. Feitelijk is dit valse concurrentie met werknemers en bedrijven in de Westerse 'thuislanden'. Theo Bouwman is oud-voor zitter van de Commissie So ciale Zaken en Werkgelegen heid van het Europese Parle ment. woensdag 23 maart 2005 Gisteravond liep D66 in de Eerste^ een blauwtje over de gekozen burgen ter. De Senaat wenste niet in te ste* met de grondwetswijziging die benoemingdoq Kroon afschaft. De benodigde tweederde megj heid werd niet gehaald, vooral omdat PvdA-si toren, na aanvankelijke instemming van huni tij met de plannen van minister De Graaf, tei nig vertrouwen hebben in de uitvoering. De(J bleek gisteren niet in staat hen gerust te stellej Bijna veertig jaar vechten voor bestuurlijke nieuwing heeft D66 weinig opgeleverd. Het: rendum is nog halfwas. De gekozen burgen^ komt er voorlopig niet. Het zou triest zijn, als deze laatste nederlaag niet in belangrijke! aan zichzelf zou hebben te danken. De Graafi de laatste tijd al te halsstarrig in op snelleiq ring. Dat de uitvoering nog rammelde, vooralj de bevoegdheden van de gekozen burgemee leek hem niet te deren. Hij wenste door te 4 ken. De Senaat heeft terecht op de rem getrapt De laatste dagen voor dit besluit deden defrai voorzitters van de coalitiegenoten CDA, Vil D66 nog verwoede pogingen om een uitweg te den. Zij kwamen echter niet op een lijn diej voor de coalitie als voor de bezorgde PvdA'ai ceptabel was. Gisteren werd men het toch over de macht van de gekozen burgemeester, heldere, eenduidige afspraak over de invoe had wellicht voor een doorbraak kunnen zoi Maar De Graaf kon of wilde de Senaat geer doende toezegging doen. En hoewel de PvdA de gekozen burgemeester is, kon De Graal van de socialisten verwachten dat zij vrij baan den maken voor een - in hun ogen - vrijwel a bestuurlijke chaos in de gemeenten vanaf 20W Het is te gemakkelijk de PvdA nu politiek oppi nisme te verwijten. De bestuurlijke vermen in Nederland verdient maximale zorgvuldig geen broddelwerk. Ook als dat D66 even niet; uitkomt. De PvdA-senatoren waren gisteren samen de van De Graaf. Het doet denken aan het optr van de VVD'er Wiegel in het referendumdeh de Eerste Kamer in mei 1999. Zijn afwijzingl kende toen een onverwacht intermezzo in Paa Koks kabinet werd opgelapt. Hoe dat nu zal ui len, moet worden afgewacht. De schouden len kan. De Graaf vervangen kan. Het kabina kenende II ten val brengen kan ook. Na dit cle heeft D66 in elk geval weinig te verliezen PHILIPPINE - De bevolking en de overkant opgeroepa van Philippine maakt zich op boek mee te nemen voord voor de grootse viering van het bliotheek van Arnemuidfl 450-jarig bestaan. In 1505 kampt met een gebrek aa werd Philippine gesticht door tuur. ZVU-leden in Goa Jeronimus Laurijn, de heer ven daar bij de eerste bq van Watervliet. Overigens: nog komst gehoor aan: Virulj voordat er ook maar een huis zestig boeken in ontvangJ stond, kreeg het al stadsrech- schrijver hoopt nu op sou ten: een merkwaardige gang lijke respons in Middelhui van zaken, want normaal ge- Oostburg. sproken diende een dorp zich eerst verdienstelijk te maken GELIJK - In de Tweede voor het deze privileges kreeg. mer wordt nog altijd drui debatteerd over gelijke! BOEKEN - De bekende vlie- ning voor man en va ger-schrijver A. Viruly heeft Staatssecretaris Van I bezoekers aan de presentatie houdt vooralsnog vast aa van zijn nieuwe boek De zee leidelijke invoering daaffl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.ni Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax-(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.ni Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tol 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,91 per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail- lezersservice@pzc.nl I Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voorn einde van de betaalperiode PZC. t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag- 1,25 zaterdag 1.75 Alle bedragen zijn inclusief 6S 81" Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiij" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenvW de Regelen voor het Advertentie^" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (01131315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjeet Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onrosrs»»" Tel: (076)5312277 Fax; (076)5312274 Internet: v rc.nl/adverters" Auteursrechten v<aL Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conctf» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordtgebru (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante c,e"(" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig?'* de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden i - ce, Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR door Ans Bouwmans Ze mogen er George Bush voor wakker maken. De Amerikaanse president stapte maandagmorgen even na enen zijn slaapkamer uit, om in de hal van zijn privé-vertrekken in het Witte Huis de speciale Terri Schiavo-vvet te tekenen. Niets gaat de Republikeinse partij te ver om een 41-jarige vrouw uit Florida een 'extra kans op le ven' te geven. Bush onderbreekt een vakan tie op zijn ranch in het Tex- aanse Crawford. Leden van het Huis van Afgevaardigden ko men speciaal terug van reces. Het is een prachtig staaltje po litiek theater, geïnspireerd door de sociaal-conservatieve vleugel van de Republikeinse partij. De vraag dringt echter zich op of die politieke bemoeienis ook verstandig is. Je kunt rustig stel len dat de kwestie Terri Schiavo en de interventie van het door Republikeinen gedomineerde Congres en Witte Huis het ge sprek van de dag zijn in de Vere nigde Staten Het gekrakeel over het inerte lichaam van Schiavo blijkt een angstaanja gend effect te hebben. Er is een run ontstaan op informatie over wilsverklaringen. Een dergelijke uit de hand ge lopen ruzie wil je niet afroe pen over je geliefden, mocht je - hetgeen God verhoede - zelf ooitin een 'permanente vege tatieve staat' komen te verke ren. Overhoop Maar dat is het praktische aspect. Wat te denken van het feit dat de staat zich op zo'n indringende wijze met het privé-leven van een van zijn burgers bemoeit? Is het accep tabel dat het hele rechtelijke systeem overhoop gehaald wordt, omdat politici in Wa shington het niet eens zijn met het vonnis in een zaak die al door vele artsen en negentien rechters is bekeken? Wegen christelijk morele overwegingen zwaarder dan de soevereiniteit van de staten? Is deze zaak belangrijker dan deugdelijke pantserwagens die het leven van Amerikaanse sol daten in Irak beschermen, om maar eens een voorbeeld te noe men van een kwestie die niet leidde tot haastige spoed in het Congres? De zaak Terri Schiavo is niet al leen een circus. Het is een poli tiek mijnenveld. Terwijl de Re publikeinse kopstukken nog na gloeien over hun vernuftige staaltje machtspolitiek, komen de eerste opiniepeilingen al met slecht nieuws voor Bush en zijn partijmakkers. Hoe hartverscheurend het leed van de familie van Terri ook is, politici moeten zich niet men gen in dit soort conflicten, aldus een overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk, volgens peilingen van ABC Nieuws en CNN/Gallup. Nog erger: bijna zeven op de tien Amerikanen menen dat de interventie in de zaak Schiavo vooral is ingegeven door politie ke motieven. Vragen De interventie door president Bush roept netelige vragen op, zo blijkt. Hoe valt Bush' overtui ging dat elk leven belangrijk is te rijmen met zijn ijverige steun aan de doodstraf? Critici van Bush maken gretig melding van een Texaanse wet die George Bush als gouverneur heeft onder tekend. Verklaarde de president zijn handtekening maandag niet met de frase dat hij zich bleef inzet ten voor het leven van alle Ame rikanen, inclusief degenen met handicaps? Nou, in 1999 tekende Bush een wet die het mogelijk maakt voor artsen en ziekenhuizen om de stekker eruit te trekken bij pa tiënten zelfs als de familie wenst dat iemand in leven wordt gehouden. Een zieken huis in Houston had vorige week de primeur: de zes maan den oude Sun Hudson werd te gen de zin van zijn moeder van de beademing gehaald, omdat Aanhangers van de pro-lifebeweging blijven demonstreren voor verpleeginrichting Pinellas Park in Florida voor het in leven houden van Terri Schiavo. Ook nadat federaal rechter Whittemore bepaald heeft dat de sondevoeding niet hervat hoeft te worden. foto Carlos Barria/RTR verdere behandeling volgens art- nu al de balans op te ma- overwogen ethische discussie sen uitzichtloos was. ken. Maar het is klip en klaar vooraf is gegaan over de beteke- Ongetwijfeld is het te vroeg om dat aan de 'Tem-wet' geen wel- nis van leven en de zin van uit zichtloze medische behandelin gen. De zaak Schiavo is niet eens van beide zijden bekeken. Echtgenoot Michael Schiavo heeft nimmer een telefoontje uit Washington DC gekregen. De ouders van Terri kregen steun van de actieve pro-life (steun het leven)lobby die politici be stookte met e-mails. Democraten wilden niet afge schilderd worden als 'moorde naars' en lieten de Republikei nen de afgelopen dagen begaan, op enkele uitzonderingen na. Terri is een uitzondering, in de zin dat de familie en echtgenoot zeven jaar geprocedeerd heb ben. Maar het stoppen van kunstmatige voeding komt regel matig voor. Het Congres is echter niet met een wetsvoorstel gekomen om dat te verbieden. Er is alleen overhaast en op de valreep een uitweg via de federale rechter bedacht. Volgens de peiling van ABC is het publieke sentiment op de hand van Michael Schiavo. Geen wonder eigenlijk als je be denkt dat acht op de tien Ameri kanen zouden willen sterven als ze in soortgelijke omstandighe den als Terri terecht zouden zijn gekomen. Sondevoeding De voedingssonde van Schiavo, die vorige week vrijdag op last van een lokale rechtbank in Flo rida, werd verwijderd is giste ren niet opnieuw aangebracht. Federaal rechter James Whitte more bepaalde gisteren dat de kunstmatige voeding niet moest worden hervat. De ouders van Terri konden hun zaak - doorgaan met de son devoeding voor hun al vijf tien jaar in coma verkerende dochter - voor een federale rechtbank bepleiten door de eer dergenoemde noodwet die maan dag door president Bush werd bekrachtigd. Zonder sondevoe ding zal de Amerikaanse binnen tien dagen overlijden. GPD pagina 5 ouders Terri in hoger beroep door Sylvia Marmelstein Het kabinet wil bedrijven la ten kiezen hoe ze hun ziek teverzuim aanpakken. Een con tract met een arbodienst is daar om binnenkort niet meer ver plicht. Moeten werknemers vre zen voor slechtere arbeidsom standigheden? „Nee", zegt Paul Verburgt, directeur van Ar- boNed. „Werkgevers weten heel goed dat zodra de aandacht voor ziekteverzuim verslapt, de ziekmeldingen weer toenemen." De controleur die thuis aanbelt bij werknemers die zich ziek hebben gemeld, daarmee wil Ar- boNed niet meer geassocieerd worden. „Compleet uit de tijd", vindt directeur Paul Verburgt zo'n controleur zelfs. De arbo dienst waar 1,2 miljoen werkne mers onder vallen heeft de afge lopen maanden drastisch gereor ganiseerd en is omgebouwd tot een totaal ander bedrijf dat vooral wil voorkómen dat werk nemers in de toekomst uitval len. Arbodiensten moeten vol gens Verburgt veranderen om dat de oorzaken van verzuim drastisch veranderd zijn. „Kijk", zegt hij, „zo'n contro leur was vroeger hard nodig door de erg hoge verzuimcijfers van rond de 9 procent. Daar zat gewoon onterecht verzuim bij. Nu melden werknemers zich niet meer zomaar ziek, want met 4,4 procent verzuim komen we (bedrijven aangesloten bij ArboNed) in de buurt van de ab solute ondergrens van 3,3 pro cent. Een werkgever die toch nog het ziekteverzuim in zijn be drijf aanpakt door alleen maar controleurs langs te sturen, heeft een heel ander probleem dan verzuim. Hij houdt gewoon niet van zijn werknemers en vi ce versa." Hart Bedrijven die hart hebben voor hun personeel gaan volgens Ver burgt anders met ziekteverzuim om. „Zij zetten alles op alles om te voorkomen dat mensen uitval len." ArboNed springt daar op in met een zogenoemd vitaliteits- programma. Werknemers krij gen zowel een lichamelijk als een geestelijk onderzoek. „Er wordt bijvoorbeeld gekeken of werknemers verschijnselen van Arbodiensten zijn binnenkort niet meer automatisch verze kerd van klandizie. Als de Eer ste Kamer de nieuwe Arbowet goedkeurt, zijn bedrijven vanaf 1 juli niet meer verplicht een contract af te sluiten met een ar bodienst. Ze mogen dan ook het ziekteverzuim en arbeidsomstan digheden op andere manieren aanpakken. Verburgt is blij met deze veran dering. „De verplichte rela tie tussen bedrijven en arbo diensten heeft veel te lang ge duurd. Keuzevrijheid van bedrij ven dwingt ons om steeds te blij ven vernieuwen. Bovendien, al les wat verplicht is, is niet sexy." Noodzaak Angst dat bedrijven massaal de arbodienst de deur uitzetten heeft hij niet, want de nieuwe wet geeft werkgevers geen vrij brief om niets meer aan de ar beidsomstandigheden te doen. „Ze hebben nog steeds de ver plichting om goed voor hun werknemers te zorgen", zegt Verburgt. Opzeggingen heeft hij nog niet. De noodzaak voor be drijven om in arbobeleid te in vesteren, ziet Verburgt alleen maar groter worden. „Werkgevers weten heel goed dat zodra de aandacht voor ziek teverzuim verslapt, de ziekmel dingen weer toenemen. Zeker nu het kabinet wil dat ouderen langer blijven werken. „Bij zes tig jaar beginnen de lichamelij ke klachten toe te nemen en wordt de kans dat een werkne mer uitvalt groter. Nu merken bedrijven daar weinig van, om dat de meeste ouderen op hun zestigste in de vut zitten." Ook wordt het risico dat jonge werk nemers uitvallen in de toekomst groter. Door de vergrijzing ont staat een tekort aan arbeids krachten. Voor werknemers wordt het ar bobeleid een belangrijke secun daire arbeidsvoorwaarde, ver wacht Verburgt. Over een paar jaar zullen er meer vacatures zijn dan werkzoekenden. „De arbeidsmarkt wordt een ko persmarkt waar de werkzoeken den het voor het zeggen hebben. Wie wil er dan nog aan de slag bij een werkgever die zich niet bekommert om de veiligheid en de gezondheid van zijn perso neel?" GPD Volgens Paul Verburgt, directeur van ArboNed, hoeven werkne mers niet te vrezen voor slechtere arbeidsomstandigheden. foto Phil Nijhuis/GPD burn-out vertonen en wat de fac toren zijn in een bedrijf die stress veroorzaken. Zo wordt ook de cultuur van de onderne ming onder de loep genomen. Het programma heeft inmiddels proefgedraaid in een paar onder nemingen en kan voor hele afde lingen aangeven hoe groot de kans is dat werknemers een bur nout krijgen omdat het werk niet goed georganiseerd is", ver telt Verburgt enthousiast. In een grote multinational is het burn out-percentage daardoor bin nen een jaar teruggebracht van van 11 naar 4 procent. Nieuw is dat bedrijven ook voor hun werknemers een algehele ge zondheidstest kunnen aanvra gen. Via een mini-enquête wordt achterhaald wat het leef patroon is van een werknemer en het gewicht, bloeddruk en cholesterolgehalte worden geme ten. Wie risico's loopt, krijgt ad viezen mee om ze aan te pakken. Hoewel dat alleen kan als werk nemers daar vrijwillig aan mee werken, verwacht Verburgt veel van deze dienst. „We hebben afgelopen zomer ge test of mensen belangstelling hebben voor zo'n onderzoek. Met een bus zijn we op pleinen en markten gaan staan en wat bleek? Na een paar minuten stonden er rijen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4