>zc £NVB zet zwaar in op derby Basis sport ligt in fokkerij Hoek zoekt nieuwe spelers alleen in Zeeland oodzware opdracht )elta/Ockenburgh orenbeurs/'t Kaaitje fint slecht optreden Zwalkend Oostburg moet verder zonder trainer Van de Velde ülsterloo-Clinge beladen duel in vierde klasse zondagvoetbal Etappe driedaagse start in Hulst Twee favorieten voor schaaktitel Goud judoka Malipaard in Dalfsen Niels Goverse wint kleine vierkamp uitslagen woensdag 23 maart 2005 b21 jrFrits Bakker JEK - Voor de nieuwe spelers, ioek binnenkort nog aan de folie wil toevoegen, gaat de ^dag-hoofdklasser bij voor- jir de Zeeuwse voetbalmarkt Gerrit Emans, hoofd scou- heeft een viertal spelers op iioog. t onder meer om twee jailers: Chinedu Chukwug- bo van Terneuzen en Bart van Steveninck van Arnemuiden. Be halve voor de voorhoede zoekt Hoek ook nog versterking voor het middenveld. Emans: „We denken aan twee jonge spelers uit de streek. Alleen als we hier niet de gewenste kwaliteit kun nen vinden, zullen we in België moeten rondkijken." Hoek-trai- ner Eric Tetaert was zondag bij de wedstrijd van Terneuzen te gen DFC, maar zag Chukwugbo niet aan het werk. „We wisten dat hij geschorst was, maar Te taert wilde eens zien wat er nog meer in Terneuzen rondloopt", aldus Emans. Met Chukwugbo is nog geen oriënterend gesprek gevoerd. „Hij heeft een zaak waarnemer, die ook de belangen van Terneuzen-speler Gueye be hartigt. We zullen binnenkort contact met hem opnemen." Emans is gecharmeerd van de snelle Nigeriaanse spits. „Hij kan centraal voorin, maar ook op rechts spelen. Naar zo'n spe ler zijn we op zoek." Hoek heeft met het oog op het komende seizoen nog maar één speler aangetrokken. Roy Hen- driksen beëindigt zijn profloop baan en speelt volgend seizoen bij Hoek. Steven de Croock en Bart Poppe nemen afscheid van de hoofd klasser. Keeper Dennis Wonder- gem is tussentijds al naar Ter neuzen vertrokken. Volgens Emans is de kans groot dat Ramazan Yuruk alsnog bijte kent. Met de routinier Gunther de Meyer is de afspraak ge maakt dat gekeken wordt naar de genezing van zijn blessure. De Belg heeft sinds de winter last van een chronische ontste king aan de achillespezen. Karei Pleunis ÜNEUZEN - De KNVB jt geen enkel risico bij de Ibalwedstrijd tussen Hulster- i Clinge, die maandag in /-Namen wordt gespeeld. [gaat weliswaar om een regu- ie competitie- en geen beslis- gswedstrijd, maar toch zal Broekhoven uit Middel- als scheidsrechter worden sisteerd door twee neutrale istenten. Verder zal een waar van de voetbalbond aan- zijn. Daaruit blijkt de ^waarmee de districtscom- scheidsrechterszaken het d tegemoet ziet. Èterloo-Clinge kent een voor- chiedenis. De wedstrijd werd seizoen al eens gespeeld en jgde in 1-1. Daarmee was sous echter niet af. Bij Clin- geelde in die wedstrijd Jur- mee. Hij kreeg drie we- voor de derby rood in de ktrijd Koewacht-Clinge. ;werd automatisch voor één strijd geschorst en vooruitlo- i op wat de strafcommissie aschijnlijk zou beslissen, td Clinge de speler ook nog tweede duel (Jong Ambon) idekant. De club verzuimde echter te melden bij de [VB, waardoor die wedstrijd meetelde voor de bond. tweede wedstrijd kwam uitspraak van de strafcom- twee duels schorsing Ras. Bij Clinge werd veron- ileld dat de schorsing daar- voorbij was. Ras speelde ook mee tegen Hulsterloo. woede van Clinge maakte Hulsterloo bij de KNVB mel ding van het meespelen van Ras. Clinge kreeg drie punten in min dering, een boete en Jurgen Ras werd opnieuw enkele wedstrij den geschorst. Ook moest de wedstrijd opnieuw gespeeld wor den. Clinge ging nog in beroep, maar verloor dat. Beide ploegen staan maandag opnieuw tegenover elkaar in Nieuw-Namen, in wat best een beladen derby genoemd mag worden. Inzet voor Hulsterloo: een periodetitel. Inzet voor Clin ge: een stap in de richting van behoud. De belangen zijn groot en uiteraard spelen ook emotie en gevoel een rol. Clinge voelt zich immers nog steeds verra den door buurman Hulsterloo. De voorbije weken is ook duide lijk geworden dat de verhoudin gen tussen beide clubs enigszins op scherp staan. Die signalen zijn ook bij de bond niet onopge merkt gebleven. Vandaar dat er, ook overigens op verzoek van scheidsrechter Broekhoven zelf, twee neutrale grensrechters langs de lijn zul len lopen. „Want met zes ogen zie je meer dan met twee", weet ook Broekhoven. „En die zou je best eens nodig kunnen heb ben." „Je moet er toch maar vanuit gaan dat het niet echt een gezel lig potje wordt. Ik hoop dat ik het verkeerd zie, maar je moet er wel op voorbereid zijn dat het spitsroeden lopen wordt", zegt de wiskundeleraar. Broekhoven (58), maandag on derscheiden met de COVS-speld vanwege zijn veertigjarig lid maatschap van de scheidsrech- Ook bij eerdere derby's tussen Clinge en Hulsterloo werd de rivaliteit duidelijk. Hier wordt vlug een nieuwe middenstip op het hoofdveld van Clinge aangelegd, nadat deze voor het duel was ontvreemd. foto Peter Nicolai tersvereniging, zegt dat hij zich vereerd voelt met zijn aanstel ling. „Ze hadden ook een Bra bander kunnen Taten komen. Dat hébben ze niet gedaan. Ik kan het blijkbaar nog steeds. En ik zal er maandag ook staan." De Middelburger zal de teugels strak houden. „Want ik wil geen ambulance op het veld. Het kan niet zo zijn dat er dinsdag drie man niet aan het werk kunnen, omdat ze maandag hebben ge voetbald. Ze kunnen wat mij be treft een hoop flauwekul ophan gen. Aan een shirtje hangen, een overtreding maken. Kan alle maal. Maar moet Broekhoven er maandag voor kwart over vier mee stoppen, dan denk ik dat de bond bepaald niet zachtzinnig zal optreden." Broekhoven wil niet de scheids rechter van de lange verhalen worden. „Daar heb ik geen trek in. Ik denk dat ik het vooraf wel met twee zinnen af kan. Als ze willen voetballen, mogen ze voetballen. Als ze daar geen zin in hebben, dan zal ik bepalen waar de grens ligt en hoeveel speelruimte ze krijgen." GOES - De start van de tweede etappe van de Junioren-, driedaagse vindt dit jaar plaats in Hulst. Waar in voor-: gaande jaren de etappe Axel-Axel stond geprogram meerd, wordt nu op zaterdag 21 mei een etappe van Hulst naar Axel verreden. De Juniorendriedaagse begint op vrij dag 20 mei met de etappe Philippine-Philippine. De vol gende ochtend wordt een tijdrit in en rond Zuiddorpe ver reden, waarna 's middags nog een etappe volgt. De Junio rendriedaagse eindigt op zondag 22 mei met een rit in de Ardennen. In tegenstelling tot voorgaande edities zal de Molenberg dit jaar geen deel uitmaken van het parkoers. De organisatie zoekt nog naar een vervangende klim. Over het deelnemersveld hoeven de organisatoren zich daarentegen geen zorgen meer te maken. De driedaagse, die meetelt voor de wereldbeker voor junioren, is hele maal volgeboekt. Opvallend is dat de sterke Italiaanse jeugdselectie na een afwezigheid van enkele jaren eind mei weer present is in Zeeuws-Vlaanderen. ZIERIKZEE - De twee koplopers hebben hun voorsprong tijdens de 25e ronde van de strijd om de Schouwen-Duive- landse schaaktitel vergroot. Hans Aangeenbrug won vrij gemakkelijk zijn partij en liep iets in op Bas van de Graaf, die niet in actie kwam. Nummer drie, Martin Krij ger, leed zijn eerste nederlaag. Op de vierde zet maakte hij al een beslissende fout, wat door Sjaak Spiegels vak kundig uitgebuit werd. Arend Bandsma bleef in de achter volging door een zege op Hans Baris. Het eerste team van Zierikzee verloor in de voorlaatste wedstrijd in de hoofdklasse van de ZSB nipt van SVWZV uit Oostburg (3,5-4,5). In de laatste ronde zal gewonnen moeten worden van Landau om degradatie te ontlopen. Het tweede team behaalde een verdienstelijk 2-2-gelijk- spel tegen Denk en Zet 2 uit Tholen en behield daarmee zijn plaats in de middenmoot van de tweede klasse B. DALFSEN - Arjan Malipaard heeft tijdens een internatio naal toernooi in Dalfsen een gouden medaille veroverd. De judoka van Sportschool Geelhoed uit Zierikzee won al zijn partijen in een afvalsysteem. Zijn clubgenoot Ruben Jumelet moest in zijn categorie genoegen nemen met een tweede plaats, terwijl Deborah van der Wielen ondanks een blessure een bronzen plak won. Sander Verseput ein digde in zijn categorieop de vierde plaats. HEERENVEEN - Niels Goverse is in Heerenveen eindwin naar geworden van een kleine vierkamp, die werd georga niseerd door STW Wageningen. De schaatser uit Kapelle zag de uit IJzendijke afkomstige Andy van Waes als der de eindigen en Maarten Janse uit Wolphaartsdijk moest genoegen nemen met de vijfde plaats. Goverse (19) reed tijdens het toernooi vier persoonlijke en Zeeuwse records voor junioren A. Op de eerste dag reed Goverse op de 500 meter 39,30 en op de 1500 meter 2.00,96. De tweede dag reed hij de 1000 meter in 1.18,28. In het tussenklassement na drie afstanden stond Goverse nog tweede. Hij moest 4,5 seconden goedmaken op de leider om nog eerste te kunnen worden. Met 4.15,27 op de 3000 meter voldeed hij hier ruim aan. doop van den Oudenhoven B - Het driebandenteam Delta/Ockenburgh staat af vandaag voor een lood ste opdracht. Het bereiken een plaats in de nationale erfinale is het eerste streven, ide stunt van vorig jaar her toen een derde plaats ii behaald, lijkt vrijwel on gelijk. Daarvoor moeten ster- tgenstanders als titelverde- er Crystal Kelly, Van Donge De Roo en Rütchen Advies Onbestreden. laatste lijkt, om met de ge- üelijkste opdracht te begin gen haalbare kaart. Van de i uit Oosterhout moet naar esehting worden gewonnen, beide andere opponenten van een heel ander kaliber, •telverdediger en het dit sei- ook in de competitie onge- iibare Crystal Kelly is de ab- favoriet voor de eindzege, dat dit geen vanzelfspre- ^ad is werd eerder al bewe- "12001 en 2003. Toen ging Kker met de grote oren naar ?«tievelijk Twentevisie en hoeders Van Wanrooij. Die willen (in de andere poule Pdeeld) ook dit jaar weer ho- v gooien. Delta/Ockenburgh niet op tthand kansloos is bewijzen de resultaten in de reguliere competitie. Daarin staat de ploeg momenteel vijfde en het heeft nog altijd kans op een plaats in de play-offs. Tegen Crystal Kelly werd één keer ge wonnen (7-1) en één keer verlo ren (2-6). De balans tegen Van Donge De Roo is na één ont moeting met 5-3 in het voordeel van de Goese ploeg. De Rotter dammers, met Richard Bitalis, Martin Hom, Christ van der Smissen en Barry van Beers ste ken dit seizoen in een bloed vorm. Het grootste gevaar voor het Zeeuwse team komt echter uit eigen gelederen: wisselvallig heid. Grote hoogten worden af gewisseld met diepe dalen. Teamleider Raymond Nicodem gelooft desondanks wel in zijn manschappen. „We zijn zeker wel eens wat te wisselvallig, maar dat is tegelijkertijd ook on ze sterkte. Pieken op de belang rijke momenten is de kracht van het team. Dat bewezen ze vorig jaar en dat gaan ze nu weer be wijzen. Ik heb er alle vertrou wen in." Vandaag en morgen speelt Delta/Ockenburgh vanaf 13.30 uur. Vrijdag vanaf 15.30 uur wordt duidelijk of de ploeg de halve finales weet te bereiken en daarmee voor een herhaling van vorig jaar kan zorgen. JAND - Na het slechtste op to van het seizoen toch nog "itoaar uit de strijd komen to een verdienste. Dat was Positieve conclusie na de ze- to Korenbeurs/'t Kaaitje op 'lantaarndrager RCD tos uit Dordrecht. foto Lex de Meester Rien Jakobsen (links) en dierenarts Henk van Dijk organiseren vandaag een hengstenshow in Vrouwenpolder. Hengstenshow in manege De Eendracht in Vrouwenpolder vecht, dat 77 beurten duurde, was het gevolg. De winst bleef wel in eigen huis. Jan Westdorp, ook al niet in goede doen, had de winst op Alex Mulders voor al te danken aan de zwakte van zijn tegenstander. Kimmo Pankow ging uitstekend uit de startblokken en leidde na twintig beurten met 15-5. Niets stond een vlotte afwikkeling van de partij in de weg, maar een paar forse tegenslagen zorg den voor de ommekeer. Uiteinde lijk won Pankow na negentig beurten. Korenbeurs/'t Kaaitje - RCD/ Kloens 8-0: Kimmo Pankow-Wout Berg 30-28, 90; Jan Westdorp-Alex Mulders 25-15, 62; André Karel- se-Jan Buytenhek 25-19, 77; Jean Louis Smulder-Roberto Stiegelis 20-13, 42. door Lucien Roelandt SINT LAURENS - Hij was ooit een verdien stelijk ruiter. Rien Jakobsen kon goed uit de voeten in de dressuurpiste en was ook in het parcours sterk. Die periode ligt inmiddels achter hem. Tegenwoordig is de 49-jarige in woner van Sint Laurens actief in de fokke rij. Jakobsen denkt een bijdrage te kunnen leveren aan de verbetering van het niveau van de paardensport in Zeeland. „De basis van de sport ligt in de fokkerij." „Toen ik nog actief was in de sport kon je het met een middelmatig paard op basisni veau een aardig eind schoppen", zegt Jakob sen. „Daar is nu geen sprake meer van. Het niveau is enorm gestegen. Zeeland stond be kend om zijn warmbloed stamboek. Dat wa ren sterke, werkwillige paarden voor in de landbouw. Sinds de mechanisatie is men zich gaan toeleggen op het fokken van een modem sportpaard. Paarden met een goed karakter, die fijn te rijden zijn, maar ook moeten kunnen presteren." Jakobsen pretendeert niet de wijsheid in pacht te hebben. Hij legt zijn oor vaak te luisteren bij bekende fokkers, hengstenhou- ders en dierenarts Henk van Dijk uit Hein- kenszand. De laatste is gespecialiseerd in paardengeneeskunde en is als teamveteri- nair betrokken bij de Nederlandse Young Ri ders en het juniorenteam. „De ontwikkeling in de fokkerij gaat steeds verder. Specialisa tie, daar ontkom je niet aan. Er zijn maar weinig hengsten die zich in beide discipli nes hebben bewezen. Succes ligt dan ook het meest voor de hand door springstam- men te laten dekken door springhengsten en dressuurstammen door dressuurhengsten." „De beslissing ligt altijd bij de fokker", vult echtgenote Ina aan. „Die kent de merrie. Haar aandeel in het succes van de fokkerij is nog altijd groter dan van de hengst." Zorg Het begon zestien jaar geleden, met een ken nis die vroeg of hij een paard bij Jakobsen mocht stallen. Ondertussen zijn er al heel wat fokkers die hun paarden aan de zorg van het echtpaar Jakobsen toevertrouwen. Er staan vele tientallen jonge viervoeters in de stallen van Klein Popkensburg. „Noem het maar een uit de hand gelopen hobby", zegt Ina Jakobsen. Een hobby die door Ina en Rien uiterst se rieus wordt genomen. Het echtpaar Jakob sen laat de paarden onder de beste omstan digheden opgroeien. Klein Popkensburg is een kuuroord voor paarden. De hengsten en merries staan keurig gescheiden van elkaar. In de winter gaan ze een uur naar buiten om goed te kunnen bewegen. In de zomer gaan ze de wei in. „Ze komen hier als jaarling, staan voortdu rend onder controle en als ze drie jaar zijn vertrekken ze om opgeleid te worden in de sport. Dan is het leuk als je ze op hoog ni- Tilburg. Oefeninterland, mannen: Nederland - Argentinië 4-1 (2-1). 8. Kla ver 1-0, 12. Matthijs Brouwer 2-0, 15. Cammareri 2-1, 50. Matthijs Brouwer 3-169. De Nooijer 4-1 Zierikzee. Kampioenschap Schou- wen-Duiveland: Meerkerk-Bremer re mise; Greefhorst-Maaskant 0-1; Brou- wer-Doeswijk 1-0; H. de Jonge-Yuen 1-0; Van Eldik-Stoel 0-1; De Vrieze-Ver- duyn den Boer 1-0; Krijger-Spiegels 0-1; Baris-Bandsma 0-1; De Nie-Aangeen- brug 0-1. Stand: 1. Van der Graaf 913; 2. Aangeenbrug 897; 3. Krijger 821; 4. Bandsma 764; 5. Spiegels 659; 6. Brakel 527; 7. Van de Made 522; 8. De Jonge 499; 9. De Vrieze 480. Sportpriisvragen Lucky Day 3661: 1-6-9-16-24-28-31- 32-35-40-46-47-53-54-57-58-59-69-77-80 (onder voorbehoud). Madrid. Catalaanse Week. Tweede etappe, Lloret de Mar - Empüria- brava: 1. Corioni (Ita) 168 kilometer in 4.05.02, 2. Arrieta (Spa), 3. Jufre (Spa), 4. Bileka (Oek), 5. Llorente (Spa), 6. Murn (Slv). Algemeen klassement: 1. Corioni, 2. Murn, 3. Bileka. Riccione. Internationale Week. Eer ste etappe: 1. Bongiorno (Arg) 95 kilo meter in 2.16.33, 2. Chicchi (Ita), 3. Na- politano (Ita), 4. Bettini (Ita), 5. Krzeszo- wiec (Pol), 6. Haussier (Dui), 120. Moe renhout 1.36,141. Engels 2.49. Ploegentijdrit: 1. Fassa Bortolo 12 kilo meter in 13.44, 2. Liquigas 0.06, 3. Navi gators 0.17, 4. Davitamon, 5. Quick Step 0.18, 6. Miche 0.21. Algemeen klasse ment: 1, Chicchi, 2. Velo (Ita) 0.05, 3. Kirchen (Lux), 21. Moerenhout 0.21. veau terugziet. Zoals Hollywood, het paard waar het allemaal mee begon. Die werd met succes uitgebracht op internationaal ni veau. Daar heb je dan toch je steentje aan bijgedragen door te waken over zijn gezond heid toen hij hier op stal stond." Maar het worden niet allemaal toppers in de sport of goedgekeurde dekhengsten. Dat hoeft ook niet voor Rien Jakobsen: „Als fok kers moeten we het hoogst haalbare nastre ven, dan blijven er vanzelf genoeg goede be taalbare paarden over voor de breedtesport. En ook dat is belangrijk, want de breedte sport is de kurk waar de topsport op drijft." Tophengsten Samen met de veterinair van Klein Popkens burg, Henk van Dijk, en een aantal bekende hengstenhouders organiseert Jakobsen van daag in manege De Eendracht in Vrouwen polder een hengstenshow. Daar zullen een aantal tophengsten door Edward Gal, Wout Jan van der Schans, Arjan Theeuwissen, Jur Vrieling, Mark Jespers en Gerdiene Maree aan de fokkers worden gepresenteerd. Hierbij bevindt zich de Contango-zoon Ra- vel, de nieuw crack van de nationale dres- suurkampioen Edward Gal. „We moeten de fokkers stimuleren", zegt Rien Jakobsen. „Een fraaie foto in een folder met omschrij ving van een hengst is leuk. Maar er gaat na tuurlijk niets boven het presenteren van de hengsten in levende lijve, dan kan de fokker zelf beoordelen wat hij of zij er van vindt." door Barry van der Hooft GOES - Danny van de Velde is opgestapt bij zondag-vier deklasser Oostburg. De trai ner uit Terneuzen liet voorzit ter Walter van Duyse zondag na het duel met Hontenisse (4-0-nederlaag) weten niet meer verder te wilen als trai ner. Het verlies tegen Hontenisse betekende de elfde nederlaag op rij voor het zwalkende Oostburg. De ploeg begon het seizoen nog met zeven over winningen op rij en pakte daardoor overtuigend de eer- ste-periodetitel. Vanaf dat moment werd echter geen punt meer gepakt, stapelden blessures en schorsingen zich op en werd de ene na de ande re nederlaag geleden. Danny van de Velde wilde gis teravond niet te diep op zijn vertrek ingaan. „Ik heb een goede band met Walter van Duyse en we hebben afgespro ken dat ik er niet te veel over zou zeggen. Ik heb hem zon dag na de wedstrijd verteld dat ik niet meer verder wilde. Het is jammer dat het zo heeft moeten lopen in mijn eerste jaar als hoofdtrainer." Van de Velde had bij Oost burg al aangegeven dat hij aan het einde van dit seizoen zou vertrekken, omdat hij vol gend seizoen trainer bij Ter- neuzense Boys wordt. Van de Velde wilde er een aantal we ken geleden overigens al een punt achter zetten, maar be sloot toen toch door te gaan. „Danny en ik hebben een uit stekende band en ik heb hem toen over kunnen halen het seizoen af te maken", reageer de voorzitter Walter van Duy se gisteravond. „Maar de si tuatie was nu onhoudbaar en Danny heeft om persoonlijke redenen besloten er meteen mee te stoppen. Aan het be gin van dit seizoen hadden we een schitterende ploeg, maar daar is helemaal niets van over. Ik vind het vreselijk dat het zo is gelopen en ver der wil ik er niet te veel over zeggen. Het is al pijnlijk ge noeg." De training bij Oostburg werd gisteravond geleid door Jan Verdonk, trainer van het tweede elftal. Van Duyse: „We hebben nog niet beslist hoe we het seizoen af gaan maken, daar praten we later deze week over." Voor de spelersgroep kwam het opstappen van Van de Vel de niet echt als een verras sing. „Het is nog te prijzen dat hij het zo lang heeft volge houden", zei aanvaller Domi nique Verlinde. „Als trainer stond hij machteloos aan de zijlijn, terwijl wij als spelers dachten er nog wel iets aan te kunnen veranderen. Hij heeft na het wegvallen van een aan tal spelers van alles gepro beerd, maar als het niet aan slaat houdt het een keer op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39