kinkels Zierikzee zondag open IC zc Us van rijst, water en zeezout Rookcafé in verpleeghuis Xazet Proef met wegvissen van Japanse oesters ,13 Leefbaarheidsbudget dorpsraden gaat op de schop \éernemers vereniging begint proef tijdens zomer 3nda ttgieuze poezie Dance-on op de hoogste trede Werkstraf Vlissingse hennepteler Geen besmettingsgevaar open tbc Mensensmokkelaar langer vast Omwonende protesteert tegen bouw paardenstal woensdag 23 maart 2005 fwKjeemans 1KZEE - Het leefbaar- ijdget dat de gemeente Hfcn-Duiveland ter he rstelt aan de eilandelij- «raden gaat op de schop. B3n wordt gewerkt met utraal budget waar een be- ,p kan worden gedaan in van een vast bedrag per ipraad. i toe had elke dorpsraad - Schouwen-Duiveland telt er vijf tien - de beschikking over een ei gen budget voor het bevorderen van de leefbaarheid in de eigen omgeving. Dat geld werd vol gens Schouwen-Duivelands da gelijks gemeentebestuur niet al tijd gebruikt waar het voor be doeld was. Het merendeel van het budget wordt door dorpsra den aangewend voor het ver strekken van subsidies voor ver enigingsactiviteiten in de ker nen, terwijl het aanwenden van de bijdragen voor investeringen in de fysieke omgeving nauwe lijks plaatsvindt. Dat is in feite, stelt het gemeentebestuur, onei genlijk gebruik van gemeen schapsgeld. „Omdat subsidies voor verenigingsactiviteiten reeds in meer of mindere mate via het welzijnsprogramma wor den verstrekt." De gemeente steekt ook de hand in eigen boe zem. Kennelijk is verzuimd dui delijk te formuleren waar het geld voor bedoeld is. Dat moet anders en vooral beter in de vi sie van burgemeester en wethou ders. Het leefbaarheidsbudget helemaal schrappen gaat het col lege te ver. In plaats daarvan is nu gekozen voor het werken met één centraal budget. Iedere dorpsraad kan een beroep op de gelden in dat potje doen, maar moet dan wel met een concreet 'projectplan' komen. Uit dat plan moet duidelijk blijken wat er precies met het geld gaat ge beuren en hoeveel nodig is. De gemeente gaat daarbij uit van 'kleine investeringen' In de praktijk gaat het om projecten die een investering van maxi maal 2500 euro vergen. Om te voorkomen dat de over gang als te abrupt wordt erva ren gaat de nieuwe opzet in per 1 januari 2006. Voor 2005 geldt nog het systeem van individuele bijdragen per dorpsraad. Het college dringt daarbij wel aan op het zoveel mogelijk besteden van het beschikbare budget aan investeringen in de fysieke leefomgeving. Marcel Modde KZEE - Een groot deel jt winkeliers in het cen- ran Zierikzee opent in het tseizoen vier zondagen de Volgens voorzitter D. dl van ondernemersvereni- Keptunus gaat het om een inent. Blijkt de zondag- lelling aan te slaan, dan er in 2006 meerdere da mns wil met de openstel de eerste zondagen van «en met september aanha- jde kunstateliers en gale- de Stichting Kunstwan- ieaan het begin van de rmaand al langer toegan- ajn voor publiek. Aanvan- T3S het idee te beginnen ïialf kledingzaken, maar Kersten kwam al snel ag uit andere branches irunnen liften met het ini- als een klein vlekje wordt naarmate het mo- adert steeds groter. We icual op 25 winkels, naast sreca, die natuurlijk al rop de zondag." ignieer leven in de brou- lebrengen gaat de zondag- le!ng(van 12.00 tot 17.00 (Advertentie) PN-ZONWERING fWW.AAZET.Nl •Tel. 0113-: ^klachten: W231231 tendag t/m vrijdag ge- de openingstijden; rigs tot 12.00 uur 'ACTIE "OUWEN-DUIVELAIMD foweg23a Mo AB ZIERIKZEE "111-454647 0111-454657 redzzee@pzc.nl BlModde (chef) pemans mow 'Soesman Unting ^LE redactie "spark 28 531 agoes '13)315500 113)315669 pc.nl ;Web@pzc.nl uur) vergezeld van muziek op straat en een springkussen. Ook wil Neptunus een pontje uit en naar Colijnsplaat laten varen, om toeristen uit Noord-Beve land eveneens te verlokken tot een dagtripje Zierikzee. Na het seizoen wordt de opzet geëvalu eerd en bij gebleken succes ver der uitgebreid, aldus Kersten. Tegenstand Het plan kent ook tegenstan ders. De lokale CDA-coryfee en groenteman C. Legemaate is uit principiële overwegingen tegen winkelopenstelling op zondag. Daarnaast vindt hij het heel wat waard dat Zierikzee in het hoog seizoen één dag in de week de hectiek van het toerisme be spaard blijft. Legemaate vindt het vreemd dat het plan zonder enige discussie tussen onderne mers onderling, noch met de po litiek, wordt ingevoerd. „Dit kan wel eens het begin zijn van iets grootschaligs. Is dat wel wat we willen in Zierikzee? De winkelwet staat hier toe om maximaal twaalf zondagen per jaar open te zijn. Meer is ook mo gelijk, maar dan moet je een spe ciale vergunning aanvragen Vol gens mij zit niemand daar op te wachten. Nu kunnen mensen op zondag in alle rust genieten van een wandeling langs monumen tale gevels. Dat is eigenlijk iets unieks, dat moet je niet wegge ven ten bate van de commer cie." Legemaate heeft zijn bezwaren per e-mail kenbaar gemaakt aan Kersten en diverse fractie voorzitters in de gemeenteraad. Hij weet zich gesteund door col lega M. Ooijens van de Golff su permarkt. Dubbel gevoel Ooijens zit evenwel met een 'dubbel gevoel'. Hij zegt voorals nog niet mee te doen aan de zon dagopenstelling 'uit respect voor een belangrijk deel van de klanten'. „Maar als straks ieder een het doet, kan ik niet achter blijven. Anders loopt iedereen naar de concurrent." Volgens Kersten bestaat er met name bij de eigenaren van de plezierjachten in de drukbezoch te Nieuwe Haven behoefte aan een verswinkel op zondag. Hij vindt de kritiek van de voorma lig CDA-fractievoorzitter mis plaatst. „Legemaate moet eerst maar eens lid worden van Nep tunus, dan had hij zelf kunnen ervaren dat we het er in onze na- jaars- en voorjaarsvergadering over hebben gehad. En politieke bemoeienis is niet relevant. De reglementen staan een zondag openstelling toe. Dus daar hoe ven we niet meer over te discus siëren!" Speerpunt Het realiseren van de zondag openstelling is één van de speer punten die de nieuwe onderne mersvereniging bij haar oprich ting oktober vorig jaar kenbaar maakte. Een soortgelijk plan van bouwmarkt Praxis stuitte vijf jaar geleden bij onderne mend Zierikzee nog op grote weerstand. ET.NJS 1-33^33 EKACTIVITEITEN )R - Manege Stal Balans, Informatiebijeenkomst over renen huidafwijkingen; nwnde Kerk. 20.00 uur: Passie- Schouws Kamerkoor en Barok iPadovana; Verpleeghuis Cornelia. 3 uur: Informatiebijeenkomst kanker. - Windkracht Acht woensdag 30 maart een kochtend over gedich- bijeenkomst worden gedichten voorgedra- ibesproken uit de bundel fel en cimbalen. Deelne- hnen ook een persoonlij- i meebrengen, snkomst begint om 9.30 ieJacobuskerk in Renes- feng). De jongste leerlingen van de Sint Willibrordusschool staan verlekkerd te kijken naar de vele smaken ijs van ijssalon Capri. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De zomerjurken hangen nog in de kast, de wind kan soms wat frisjes zijn, maar met een beetje zon in maart lopen de mensen direct met een hoorntje ijs door de stad. Veel nieuwe smaken zijn er niet meer te verzinnen maar dit jaar kunnen ook de mensen met een glutenallergie genieten van am bachtelijk gemaakt ijs uit Zierikzee. Bij het eerste lentegevoel hoort gewoon een ijsje, liefst ambachtelijk bereid. Ten minste, als we het over de Nederlanders hebben. Want Duitsers eten het hele jaar door ijs, weet Raymond Verschu ren, ijsbereider en eigenaar van ijssalon Capri in Zierikzee. „Het klinkt wat raar, maar hoe noordelijker je gaat, des te meer ijs er gegeten wordt. Italië is het land van het ambachtelijke ijs, daar worden nieuwe ontwikkelingen be dacht, maar het meeste ijs wordt in Scandinavië en Duitsland gegeten. Duit sers bestellen rustig bij donker, mieze rig weer een ijsje; Nederlanders willen er graag een zonnetje bij zien." Verschuren beschouwt de Duitsers als trendsetters in de ijsbranche. Zij waren de eersten die minder softijs gingen eten en kiezen steeds vaker voor sorbet ijs, een trend die Nederlanders nu ook oppikken. Verschuren: „Vorige week heb ik alle leerlingen van de Sint Willibrordus een ijsje aangeboden omdat de school hon derd jaar bestaat. Veel van die kinderen kozen voor de sorbetsmaken citroen, groene appel en cassis, Vroeger zouden ze vanille of aardbei gekozen hebben." Nieuwe smaken zijn bijna niet meer te verzinnen, meent Verschuren, alles is al eens geprobeerd en wel of niet een suc ces geworden. Toch hebben de Italianen een antwoord op deze impasse gevon den, het variegato ijs. „Dit is een mix van yoghurt of gewoon ijs met vruchten concentraat er apart doorheen geroerd, zoals chocolade-ijs met sinaasappel. Dat slaat wel aan." De ijsbereider heeft dit jaar een nieuwe ijssoort ontwikkeld die geschikt is voor mensen met een koemelk- of glutenaller gie en die geheel vegetarisch is. „Ik heb al een jaar of twintig een ijssoort op ba sis van mango die mensen met diabetes mogen eten. Maar er ontstaan steeds meer allergieën. Mensen die geen koe melk verdragen, kunnen kiezen voor een sorbetijsje. Maar mensen met een glutenallergie kunnen dat niet omdat in het bindmiddel dat bij de ijsbereiding gebruikt wordt, altijd iets van gluten zit." Gluten is een eiwit dat voorkomt in haver, tarwe, gerst, rogge en spelt en dat bij mensen met een glutenallergie het slijmvlies van de dunne darm aan- foto Marijke Folkertsma tast. Het ijs dat Verschuren nu ontwik keld heeft, wordt gemaakt op basis van biologische rijst, water en zeezout. De gedroogde rozijnen, appeltjes en kokos- vlokken moeten het geheel binden en ge ven smaak aan het ijsje. De glutenvrije ijsjes en de ijsjes voor suikerpatiënten zijn wel wat duurder dan gewone ijsjes. „De grondstoffen zijn duurder en het ijsbereiden is bewerkelijker dan bij de andere smaken. Gewoonlijk maak ik met dezelfde machine steeds sterker smakende soorten ijs. Voor het speciale ijs moet ik de machines telkens extra goed schoonmaken zodat er geen suiker- resten of gluten in het ijs kunnen ko men. En omdat ik ambachtelijk werk, gaat het altijd om relatief kleine hoe veelheden." Om diezelfde reden staat deze ijssoort niet in de schepbakken in de vitrine. Bij het scheppen van andere ïjssoorten kan er immers wat gemorst worden in de bak met het speciale ijs. „Ik verkoop het ijs daarom in handige porties in be kertjes die zo bij mij ingevroren staan." door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Zoveel glaas jes jenever en advocaatjes met slagroom als je maar wilde, een doos vol sigaren om uit te kie zen én vader Abraham op visite. Het leven in een verpleeghuis is zo onaangenaam nog niet. Het gaat allemaal maar net, in 't Gasthuis. Stoelen, rolstoelen. Er zijn zelfs complete ligbedden de aula ingereden zodat niemand het spektakel hoeft te missen. Bijna alle bewoners hebben hun breiwerkjes even gelaten voor wat het is en turen zenuwachtig om zich heen. Waar blijft hij nou, vader Abraham? En ineens is hij daar. Zoals het een echte ster betaamt, komt hij met zijn handen zwaaiend in de lucht binnen. Hij zingt van de zeven de hemel en geeft zijn fans een wijze raad mee. „Geen plaatjes kopen hoor, die zijn veel te duur. Neem het maar over van de radio, zoals vroeger! Vooraan zit Ko de Lavoir (twin tig sigaren per dag). Zijn leef tijd, 107, is er niet naar zijn ar men zelf de lucht in te zwaaien, maar zijn sigaar houdt hij stevig vast. Het aansteken gebeurt ech ter later, als de oudste man van Nederland het rookcafé van het verpleeghuis mag openen. Het eerste in Nederland. Zodra hij zijn schaar in het lintje heeft ge zet, stroomt het café vol gasten. Met vlotte vaart duwen ze hun rollator. Geen obstakel kan hen nog tegenhouden. Roken zullen ze. Al gauw ziet het blauw van de rook. „Fantastisch", vindt meneer Riemens (vier sigaretten per dag). Vol tevredenheid trekt hij nog maar eens aan zijn siga ret. „Wie had dat nou ooit ge dacht?" Behalve bewoners genieten ook personeelsleden van hun legale rokertje. Die hadden voorheen niet eens een rookhok, vertelt di recteur Frank Bordui (niet-ro- ker)." ZIERIKZEE - De jeugdgroep 16-20 jaar van Dance-on - een afdeling van gymnastiekevereniging Delta Sport - heeft tijdens de voorronden van het Nederlands Kam pioenschap Jazzdans de eerste prijs behaald. De dans groep deed voor het eerst mee met de voorrondes van het Nederlands kampioenschap in de D-categorie van 16 jaar en ouder. „Dit is onze eerste beker. De meiden hebben het goed ge daan. Voor het eerst meedoen en dan meteen de eerste prijs behalen, dat is een heel goede prestatie", aldus een enthousiaste dansdocente C. Nederlof gisteren in een reac tie op het succes. Dance-on bracht tijdens de wedstrijd een combinatie van jazzdans en streetdance. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Vlissinger voor hennepteelt conform de eis veroor deeld tot dertig uur werkstraf. In zijn woning werden op 14 november vorig jaar 64 hennepplanten aangetroffen. De man heeft een schuldenlast en dacht met de winst van de wietteelt zijn schuld weg te kunnen werken. Raadsman E. Smit betoogde dat het ontbrak aan wettig bewijs voor de aanklacht, omdat er van de wietplanten geen foto's en geen monsters waren genomen. De politie rechter putte het bewijs uit de verklaringen van verdach te en de kennis van de verbalisanten. MIDDELBURG - Het gezin van de Middelburger bij wie vorige week open tbc is geconstateerd, is niet besmet. Uit onderzoeken door de GGD is gebleken dat de familiele den geen open tbc hebben. Daarom is er geen besmettings gevaar voor mensen in hun omgeving. De ziekte kan al leen worden overgedragen op anderen als sprake is van open tbc. Directeur V. Slenter van de GGD benadrukt dat nog steeds het risico bestaat dat het gezin van de man wel is besmet met tbc. Dat is echter niet besmettelijk voor an dere mensen. Het kan echter drie maanden duren voordat de ziekte zich als open tbc openbaart. Daarom wordt het gezin over enige tijd opnieuw onderzocht. De uitslag van het familie-onderzoek is hoopgevend voor het personeel van het bedrijf waar de man werkt, zegt Slenter. De mede werkers met wie hij veel contact had, worden in de loop van deze week onderzocht. MIDDELBURG - Het voorarrest van één van de vier ver dachten van mensensmokkel is verlengd met negentig da gen. Deze man wordt gezien als hoofdverdachte. Hij maakte deel uit van een groep van vier personen die op 8 maart zijn aangehouden in Zierikzee, Utrecht en Valkens- waard. De overige drie verdachten blijven nog een paar dagen in voorarrest tot hun termijn van veertien dagen er op zit. Van de drie mannen wordt er één overgedragen aan de IND omdat hij illegaal in Nederland verblijft. De twee andere verdachten kunnen naar huis. Dit betekent volgens persofficier L. Boogert niet dat de drie mannen niet langer verdacht zijn, maar hun aandeel is niet zwaar genoeg om ze langer in voorarrest te houden. Of de hoofd verdachte een van de twee Zierikzeeënaren is, kon Boo gert gistermiddag niet zeggen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - In het najaar of de winter wordt een proef uit gevoerd met het opvissen van wilde Japanse oesters uit de Oos- terschelde. De bedoeling is twee keer vijftig hectare aan wilde Japanse oes ters weg te halen; vijftig hectare in een dieper deel van de Ooster- schelde en vijftig hectare in een ondieper deel, op een zandplaat of slikken. Verschillende vistech nieken zullen worden beproefd. Onderzocht wordt hoeveel de di verse methoden kosten en welke effecten er te zien zijn op het ecologisch systeem van de Oos- terschelde. Onderzoeksinstituut Rivo bege leidt de proef waarvan de pro vincie de opdrachtgever is. Het komt er nu op aan één of meer dere ondernemers te vinden voor het experiment, aldus gede puteerde A. Poppelaars (CDA, visserij). Een vergunning moet vervolgens worden aange vraagd, want het opvissen van wilde oesters in een natuurpark als de Oosterschelde gaat niet zomaar. Poppelaars: „Als de proef is uit gevoerd, gaan we bekijken wat we het beste kunnen doen. Het oesterbestand gaan beheren óf toch alles laten zoals het is." Het laatste lijkt hem onwaar schijnlijk. Plaag De wilde Japanse oester heeft zich de laatste jaren ontpopt tot een plaag in de Oosterschelde. Vele honderden hectares zijn er mee bedekt. Vissers en recrean ten hebben er last van. Vogels hebben er weinig aan. Ze kun nen de oesterschelpen niet open krijgen. Mosselkwekers voerden in februari op de Oosterschelde nog actie voor een snelle aanpak van het wilde oesterbestand. Oesters en mosselen doen elkaar concurrentie aan. Ze eten uit de zelfde ruif. De 107-jarige Ko Lavoir mag een sigaartje uitzoeken bij de opening van het rookcafé van verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg. foto Lex de Meester door Adri Klinkenberg ZONNEMAIRE - Oprecht ver ontwaardigd zat W. Verhulst-de Meulemeester uit Zonnemaire gisteren in de wachtkamer bij 's lands hoogste bestuursrecht- bank, de Raad van State in Den Haag. Zij verzet zich daar tegen de bouw van een paardenstal aan de Achterweg in Zonnemaire, die volgens haar met een oneer lijke truc tot stand is gekomen. Verhulst betreurt het dat de paardenstal, gebouwd door K. Stoel, het uitzicht vanuit haar woning verpest. Eerder was dat al gebeurd door een garage die Stoel heeft gebouwd. Volgens het bestemmingsplan 'Zonnemaire Kom' mag het erf bij woningen voor 40 procent worden bebouwd met ten hoog ste 40 vierkante meter. Stoel vroeg voor zijn erf in 2001 een bouwvergunning voor de bouw van een garage en kreeg die prompt van de gemeente. Nog geen jaar later kocht hij een an der perceel dat als erf bij zijn woning werd getrokken. Het per ceel met de garage werd aan fa milie verkocht. Het nieuwe per ceel mocht volgens het bestem mingsplan opnieuw voor 40 pro cent worden bebouwd. Dat is ook gebeurd. Stoel zette er een paardenstal op van 38,7 vierkan te meter. Verhulst, bewoonster van Dijk van Bommenede 62, kijkt uit op beide gebouwen. Maar ze is vooral ontdaan, zo schrijft ze aan de Raad van State, over de 'zeer oneerlijke manier' waarop de bouwvergunningen in de wacht zijn gesleept. De gemeente Schouwen-Duive land stelt dat daar niets aan te doen is. 'Een al dan niet oneerlij ke manier van vergunninghou der om aan het bestemmings plan te voldoen door het verko pen van een perceel aan familie kan geen rol spelen.' De gemeente wilde geen oordeel geven over de handelswijze van Stoel. De rechtbank in Middel burg dacht er vorig jaar ook zo over en verklaarde het beroep van mevrouw Verhulst onge grond. Formeel klopt het alle maal wel, aldus de rechtbank De Raad van State beslist in ho ger beroep binnen enkele we ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37