iöfïilïl If SE COURAN 'vdA stopt kiezen burgemeester oterijen laten deelnemers etalen voor cadeau Beatrix PZC Snel akkoord EU-top over begrotingsregels Arabisch vredesaanbod aan Israël j^-minister De Graaf lijdt nederlaag in Eerste Kamer GLAZENDEUREN: Qlashandel MELIESTE nsumentenbond laakt ast invoering zorgstelsel 23 Netwerk natuurgebieden bedreigd File bij tunnel door te hoge truck Debutantenbal op training Oranje Vaticaan: paus hoeft niet weer naar het ziekenhuis IHH WÊÊÊ internet: www.pzc.nl ijaargang «dag 23 maart 2005 manier 1,25 MMnKWHB IWII— li— IIHI— haag - De gekozen meester is voorlopig n en wordt niet 2010 ingevoerd. De wetsherziening hier- strandde gisteravond i de Eerste Kamer, door de tegenstem- in de PvdA. Minister raaf (Bestuurlijke Ver- jring) wilde een begin 2006, om te begin- de vijfentwintig gro- den. [Dister reageerde gister- d. „Ik ben zeer te- Seld en boos op de èactie. Ik heb steeds rprobeerd de PvdA tege nkomen, maar men wierp ;eer hordes op. Het leek jen niet wilde meewer- de gekozen burgmees- PvdA is de kampioen regenten", aldus De lie fellijk na de stemmingen Brussel premier Balken- lijgepraat over de gebeur- in de Senaat. Of de te ler voor het kabinet de in gevaar brengt, bleef ivond onduidelijk. In krin- D66 werd hardop gespe- het aanblijven van taf. Hij zou vandaag mo- ekendmaken dat hij af- D66-leider Dittrich reageerde woedend. „Wouter Bos is er niet in geslaagd zijn senatoren te overtuigen. Ik wil nu niet over een eventueel opstappen van De Graaf speculeren. Hij heeft het goed gedaan. Vandaag moeten we snel met de coalitiegenoten om de tafel om alles te bespre ken", zei Dittrich. De gekozen burgemeester hing gisteravond voortdurend aan een zijden draadje. De PvdA le verde zoals verwacht flink weer werk. „Al met al moet ik mijn fractie adviseren niet in te stem men met de voorliggende grond wetsherziening", waarschuwde PvdA-senator Van Thijn halver wege. Een 'proef met de vijfen twintig steden met meer dan honderdduizend inwoners ging de sociaal-democraten te ver. „Er zullen ongetwijfeld gemeen ten zijn die zeggen: Aan mijn lijf geen polonaise. Waarom laat u die gemeenten niet zelf kiezen. Waarom wilt u hen een burge meesterscampagne door de strot jagen?" zei Van Thijn. De Graaf kwam de PvdA onvoldoende te gemoet en dat brak de minister uiteindelijk op. De PvdA vreesde ook dat de ge kozen burgemeester straks niets te vertellen heeft over de politie. De minister van Binnenlandse Zaken is juist bezig zijn greep op de politie te vergroten. Zeggenschap „Maar de zeggenschap van de burgemeester blijft groot", wierp De Graaf tegen. Hij zei dat het hoe dan ook niet in de re de ligt dat het kabinet verande ringen in de politieorganisatie zal gaan voorstellen. Dat stelde de PvdA wel gerust. Maar de on vrede over het invoeringsmodel van het kabinet overheerste en dus stemden de sociaal-demo craten tegen. Fractieledier Wer ner van het CDA was woedend. „De PvdA is doelbewust bezig geweest om het kabinet onder uit te halen. Wat mij betreft blij ven we zitten." GPD pagina 4 commentaar Advertentie Mrndige montage! s awpend ma t/m vr 7.30-17.30 uur aewg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Minister De Graaf (I) is in gesprek met Eerste-Kamerlid Van Thijn (PvdA) in de rookkamer van de Senaat. [geredactie binnenland tERDAM - De Postcodelo- tonkGiroloterij en Spon- tój schrijven voor de trek- ran 25 mei bovenop de ran het gewone lot 5,25 eu- ■ra af van de rekening van Mnemers. De helft van "tag gaat naar het jubi- ideau voor koningin Bea- togeveer eenderde wordt aan extra prijzen. Mrs die niet mee willen binnen tegen betaling een bellen en krijgen het be- in teruggestort of voorko- raire dat het wordt alge bra Zestienduizend men den maandag en gisteren, van wie de overgrote meerder heid bezwaar maakte tegen de extra afschrijving, aldus een woordvoerster van de loterijen. Minister Donner van Justitie is ontevreden over de gang van za ken. Hoewel hij van tevoren toe stemming heeft gegeven voor de actie, wil hij niet dat mensen moeten betalen als ze hun be zwaar kenbaar maken. „De kos ten voor het opbellen heb ik niet toegestaan", zei Donner. Geen afspraak Het nummer, 0909-0011, kost 15 eurocent per minuut. De minis ter zal hierover spreken met de loterijen, die al hebben aangege ven gewoon gesprekskosten te zullen blijven berekenen. Vol- üjgjedactie binnenland HAAG - Invoering van het zorgstelsel begin vol eis 'bijna onmogelijk', drijft de Consumenten- ren brief aan minister "wst van Volksgezond- ♦olgens de bond komt de to laat met wetgeving behandeling door de leö Tweede Kamer moge- naken. mist de belangenor- Ee 'n de wet een aantal ptgen voor verzekerden, «eken garanties voor een ^te markt voor zorg dragen. aldus de bond. 'en denkt de organisatie Juicht op 1 januari nog d geregeld zal zijn. Bin- raespreken de twee par- kwestie, aldus de bond. Met het nieuwe zorgstelsel ver dwijnt het verschil tussen het ziekenfonds en de particuliere ziektekostenverzekering. De ver anderingen moeten de markt werking in de zorg aanzwenge len. De Consumentenbond staat niet alleen in zijn kritiek. Koepe lorganisatie Zorgverzekeraars Nederland wil ook uitstel van het nieuwe stelsel. Opschorting Ondertussen laat de behande ling van een aantal gerelateerde wetten in de Eerste Kamer op zich wachten. De fractie van D66 in de Senaat heeft inmid dels om opschorting van de stel selwijziging gevraagd en de CDA-fractie vraagt zich af of in voering op 1 januari nog haal baar is. Ook de fractie van de Pv dA in de Eerste Kamer is kri tisch. ANP gens hen is er geen sprake van een dergelijke afspraak. De drie loterijen hebben in to taal ongeveer 3,5 miljoen deelne mers, die gezamenlijk ruim vier miljoen loten kopen. Er is een aanzienlijk aantal mensen dat meer dan 5,25 euro betaalt als ze geen bezwaar maken, bijvoor beeld als zij meedoen aan twee of meer loterijen of als ze meer loten kopen. De bijdrage geldt voor maximaal drie loten. Als ie mand meedoet aan alle drie lote rijen en per loterij drie of meer loten afneemt, kost het cadeau hem bijna 50 euro. Van de 5,25 euro gaat de helft als cadeau naar goede doelen die koningin Beatrix heeft goed gekeurd: Unicef, Jantje Beton, het Oranje Fonds en het Prinses Beatrix Fonds. Ongeveer 20 pro cent gaat op aan kosten zoals mailing en logistiek, 30 procent is extra prijzengeld. Omgekeerde wereld Volgens een woordvoerster van de loterijen is de actie niet de omgekeerde wereld, maar een normale gang van zaken. „We gaan ervan uit dat een cadeau voor Beatrix een breed maat schappelijk draagvlak heeft." Het college van toezicht op de kansspelen heeft eind vorig jaar in een advies aan Donner al aan gegeven dat de 'opt out-con- structie' op grote weerstand stuit bij consumentenorganisa ties. „Wij hebben Donner dan ook geadviseerd om voor 'opt in' te kiezen, waarbij de deelnemer niet automatisch meedoet, maar zelf kiest of hij wel of niet mee doet", aldus een woordvoerder van het college. De Consumentenbond vindt het opmerkelijk en onbegrijpelijk dat de minister zijn goedkeu ring heeft verleend aan de jubi leumactie. „Het zet ook de deur open naar meer van dit soort extra trekkingen", aldus de woordvoerster. ANP van onze redactie buitenland ALGIERS - Arabische leiders hebben gisteren tijdens een to pontmoeting in de Algerijnse hoofdstad Algiers afgesproken een vredesplan uit 2002 voor het Midden-Oosten nieuw leven in te blazen. Dat hebben bronnen rond de tweedaagse top van de Arabi sche Liga gemeld. Het plan, des tijds gepresenteerd door de Sa- oedische kroonprins Abdullah tijdens een top in de Libanese hoofdstad Beiroet, behelst een vredesaanbod van de Arabische landen aan Israël. Dat moet zich in ruil daarvoor terugtrekken achter de grenzen van 1967. Is raël heeft het voorstel herhaalde lijk verworpen. Israël vindt dat de grenzen met zijn buurlanden door onderhan delingen moeten worden vastge steld. Washington vindt dat ook. De Verenigde Staten zijn het belangrijkste lid van het 'kwartet' achter de routekaart Antoine Mes, kunstenaar van het platte vlak Het is niet zeker dat alle natuurgebieden in Nederland met elkaar verbonden zullen worden. Een Kamermeerder heid van CDA, WD en LPF heeft gisteren beslo ten dat bekeken moet worden welke verbindin gen 'noodzakelijk en haalbaar' zijn. Honderden automobilisten hebben gisteravond drie kwar tier moeten wachten voordat ze door de Westerschelde- tunnel mochten rijden. Een Franse vrachtwagenchauf feur was met een te hoge truck door de tunnel gereden, waarna eerst moest worden gecontro leerd of er geen apparatuur was beschadigd. Bondscoach Marco van Bas ten begon gisteren de voor bereiding van het Neder lands voetbalelftal op de in terlands tegen Roemenië (zaterdag) en Armenië (vol gende week woensdag) met de jonge debutanten Babel, Maduro en Meerdink in de selectie. PSV'ers Van Bom mel en Cocu ontbraken op de training in Katwijk door rij blessures. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 26; Uit: 27, 28 en 29 foto Ed Oudenaarden/ANP ROME - Paus Johannes Paulus De conservatieve krant II Messa- II heeft opnieuw ademhalings- ggero meldde dat 'de algehele problemen gehad en zijn gezond- toestand van de paus nu slech- heidstoestand gaat achteruit, zo ter is dan toen hij in het Gemelli schreven Italiaanse kranten gis- Ziekenhuis lag', teren. Volgens zijn artsen hoeft De krant baseert zich op bron- de kerkvorst echter niet op- nen binnen het Vaticaan. nieuw naar het ziekenhuis. ANP/AFP/RTR door Cor de Horde en Kees Bos BRUSSEL - De Europese staats- en regeringsleiders zijn het gisteravond snel eens gewor den over het versoepelen van de EU-begrotingsregels. Over ande re punten voerden zij veel meer discussie. De tweedaagse top is bijna helemaal gewijd aan de kwakkelende economie. Even leek het of Italië het begro tingscompromis wilde wijzigen, maar daarvoor kreeg premier Berlusconi geen enkele steun. De kern van het akkoord is dat eurolanden zich op allerlei uit zonderingen mogen beroepen als hun begrotingstekort hoger is dan de norm van 3 procent. Vandaag praten de EU-leiders verder over plannen om de eco nomie een zetje te geven. Vijf jaar geleden hadden zij zich voorgenomen om in 2010 de flo- rerendste economie ter wereld te worden, maar tot dusver is daar nog weinig van te merken. De Europese Commissie heeft een minder ambitieus doel voor gesteld en houdt het op zes mil joen extra banen in 2010. Op advies van oud-premier Kok besluiten de leiders waarschijn lijk dat alle landen een natio naal plan voor de economie op stellen, waarvan zij beloven het uit te voeren. Er moet meer aan dacht komen voor bijvoorbeeld kenniseconomie en diensten. Maar over het liberaliseren van die diensten zijn de EU-landen het nog lang niet eens. Een voor stel van de Nederlandse toenma lige eurocommissaris Bolkestein om met één wet alle nationale beroepseisen te kunnen passe ren, stuit op veel verzet. Niet al leen van vakbonden, die de komst van arbeiders uit lagelo nenlanden vrezen, maar ook van de Franse president Chirac. Hij wil een compleet nieuw voor stel. ANP (Advertentie) De Egyptische president Mubarak (1) en de Libische leider Khadaffi aan het begin van de topontmoe ting in Algiers. foto Mike Nelson/EPA naar de vrede, een recenter vre desplan voor het Midden-Oos ten. Het kwartet bestaat verder uit de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties. Jordanië had het voorstel willen aanpassen om het voor Israël aantrekkelijker te maken. De Arabische ministers van Buiten landse Zaken verwierpen dat echter. Zij vreesden dat de in druk zou ontstaan dat conces sies worden gedaan aan Israël zonder dat daar iets tegenover staat. ANP/AFP/RTR O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbi) eenmalig toestemming voor >o van dit bedrag van onderstaand plaats telefoon Iposttoankrekeningnummet Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00) O per iaar met automatische incasso 22Z50). KijVopwwwpK nl/etxmeren. bel gratis 0300 023-, 231 of stuur dete bon naar PZC, afdeling teiersservice Antv.nordnummt 713. HBO WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland ■um

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1