buffelen in het verpleeghuis IC let poëzie kun je de chaos overwinnen an schoolfuif tot Shadows-festival IEK ZORG Minder hiphopbands in finale van talentenjacht Hooikoorts 17 Huidige Sloeweg N62 verbreden Geweldpleger voor politierechter Voorwaardelijke straf voor braak Kapelle pakt foutparkeren aan Rijden tijdens ontzegging nst woensdag 23 maart 2005 Toe fit blijft de Zeeuwse [^gezondheidszorg onder de iagse bezuinigingen? De PZC jkent de stand van zaken in de Uwsezorg. Vandaag: verpleeg- psCornelia in Zierikzee. De da- van zaken. \m zeven uur 's ochtends begint de Jdagin Cornelia. De ochtendploeg pl binnen. In de keuken wordt ge staan het ontbijt, de gangen en pers worden gesopt en de bewo- jsworden één voor één wakker ge lakt. bdaag is mevrouw De Vries aan de it voor een douchebeurt. Ze wordt ibed geholpen en voetje voor voetje luifeltze naar de douche. Ria helpt iropde douchestoel. „Wilt u een idestraal of een zachte straal?", ze. Met veel geduld wordt me- nw De Vries van top tot teen gewas- lOndertussen knoopt Ria een itjeaan. Douchen is een van de inige momenten waarop de bewo gen alleen is met een verzorger. bis leidt dat tot heel intensieve ge- tkken." Elke dag onder de douche lerniet in voor de bewoners. Een per week is standaard, en als de rkdruk het toelaat misschien twee per week. Op de andere dagen men de ouderwetse waskom en het S2ndje gebruikt. Maar ook dan reende bewoners van top tot teen fissen. „Dat is best heel intiem", iRia uit. „Je wast de mensen ook ionderen. Respect is daarbij van Dlbelang, want het is natuurlijk prettig dat iemand anders je daar :wassen. Ook al zijn de mensen ikt.jemoet ze het gevoel geven dat langekleed zijn." Als het mogelijk nssen bewoners zichzelf, zoals me luw Jansen. Zij wordt in een stoel orde spiegel geholpen en gaat daar- liaar eigen gang. lochtendritueel kost veel tijd. Voor idouchebeurt ben je al gauw twin- Jmnuten kwijt. Bewoner naar de the brengen, helpen met uitkle- wassen en aankleden. Terug naar Veel tijd voor contact tussen personeel en bewoners is er niet in Cornelia; de zorg voor dertig mensen noopt tot een hoog werktempo. foto Marijke Folkertsma de kamer en vervolgens de douche ont smetten. Op een afdeling met dertig bedden en zes personeelsleden is het ondoenlijk dit dagelijks voor iedere be woner te doen. „We streven er naar om iedereen voor elf uur gewassen en aangekleed te hebben", zegt Ria. Pya- madagen en bewoners langdurig in bed laten liggen, is er in Cornelia niet bij. Iedereen moet in de kleren. Intensief Veel bewoners hebben intensieve zorg nodig, zoals meneer Kooistra. Hij is verlamd en heeft bi] alles hulp nodig. Alleen naar het toilet gaat bijvoor beeld niet. Daarvoor is een speciale ta- kelstoel nodig, waarin hij hangend naar het toilet wordt gerold. Voor zijn persoonlijke verzorging zijn twee per sonen nodig. Als hij gewassen wordt, moet hij gedraaid met hulp van een speciaal zeiltje. Behendig sjorren Ria en Hanna aan het zeil, de rug kan ge wassen worden. „Voor één persoon is dit te zwaar." Als hij klaar is, blijft Kooistra nog even in bed liggen. Het is pas acht uur en hij wil nog even naar Ontbijt TV kij ken. Als een van de weinigen heeft me neer Kooistra een eigen kamer met te levisie. De meeste bewoners van Cor nelia hebben nauwelijks privacy. Ze liggen op een tweepersoonskamer, met alleen een fotootje op het nacht kastje en wat kleine dingetjes aan het prikbord achter het bed. Meer ruimte voor privé-spullen is er niet. Ondanks de hoge werkdruk vinden de verzorgers toch de tijd voor wat extra persoonlijke aandacht. Je ziet telkens een van de verzorgens een kamer bin nenlopen om te vragen hoe het is, of iemand wat nodig heeft of tussendoor iemand naar het toilet helpen. Meneer De Vries zit deze ochtend als een van de eersten aan het ontbijt. „Je moet je aanpassen", zegt hij. „Maar het is hier goed. Als het nodig is, roep je gewoon heel hard 'zuster', en dan komt er iemand." Toch kan hij niet he lemaal verbloemen dat hij het niet leuk vindt. „Ik hoop dat ik weer naar huis kan." Voor het personeel is het buffelen, elke dag weer. Om negen uur wordt snel (staand!) het eerste kopje koffie naar binnen gewerkt en pas te gen elf uur is het tijd voor een pauze. Voor de bewoners die dat willen, wor den overdag activiteiten aangeboden. Koken, knutselen, mannensoos of zangclub, er is keuze genoeg. De hulp van vrijwilligers is daarbij onontbeer lijk. Voor de verzorgers draait de dag ondertussen in hoog tempo verder. Een nieuwe opname, een gesprek met de familie, of een persoonlijk gesprek met een van de bewoners. Na de mid dagmaaltijd willen de meeste bewo ners even terug in bed om te rusten, en tussendoor moeten mensen naar het toilet gebracht. Rond half vier is de wisseling van de wacht en begint de avondploeg. Aan het begin van de avond is het opnieuw spitsuur. Een voor een worden de bewoners naar bed geholpen. Zo veel mogelijk op een tijd die ze zelf kiezen. De een wil vroeg naar bed, de ander wat later. Morgenochtend, om zeven uur, begint een nieuwe dag in Cornelia. Op verzoek van de betrokkenen zijn de na men fictief. HEINKENSZAND - Voor een betere doorstroming van het autoverkeer tussen Rijksweg A58 bij Heinkenszand en de weg naar de Westerscheldetunnel, kiest de provin cie voor een verbreding van de huidige Sloeweg N62. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten twee al ternatieven voor de verbreding verder te onderzoeken in een milieu-effectrapportage (mer). Het voorstel van een inspreker om de weg te verleggen langs Nieuwdorp rich ting Lewedorp, evenals het goederenspoor vanaf het Sloe- gebied, is afgewezen. Op een informatieavond kwam daar veel kritiek op. De inspreker wilde de weg en het spoor verleggen om de hoofdspoorlijn vervolgens door te trek ken langs de A58, waarmee Goes en Kapelle zouden wor den ontlast. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 45-jarige Temeuze- naar voor huiselijk geweld veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte had 11 ja nuari dit jaar zijn vrouw geslagen na een ordinaire ruzie. Volgens het slachtoffer waren er de laatste jaren steeds meer conflicten, waarbij hun families een rol speelden. De twaalfjarige dochter vreesde dat er ergere dingen tus sen haar ouders gaan gebeuren. De man is voor zijn agres sie in therapie gegaan bij Emergis. Dat werd meegewogen in het oordeel van de politierechter. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een negentienja rige inwoner van Oost-Souburg voor een poging diefstal met braak tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf. In de uitspraak hield ze er rekening mee dat de ver dachte voor zijn drugsverslaving hulp had gezocht bij kli niek De Reilof. Daarnaast speelde mee dat de jongeman 26 november vorig jaar had ingebroken in de woning van de vriend van zijn moeder. Nadat hij een brandkast uit de slaapkamer had gehaald, werd hij door de bewoner op he terdaad betrapt. Hij vertelde het geld nodig te hebben om in zijn verslaving te voorzien. „Er moet voorkomen wor den dat u verder op het slechte pad gaat", verzekerde offi cier van justitie N. de Coninck. Zij eiste dertig uur werk straf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. KAPELLE - De politie gaat in opdracht van de gemeente Kapelle strenger optreden tegen foutparkeerders. Op die manier hoopt de gemeente een einde te maken aan onveili ge verkeerssituaties in met met name de kernen Wemel- dinge en Kapelle. Zo worden er in de bocht bij Hotel De Zwaan in Kapelle regelmatig auto's op het trottoir gepar keerd, waardoor een onoverzichtelijke situatie ontstaat. MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Middelburg is maandagnacht door de politie achter het stuur aangetrof fen, terwijl zijn rijbewijs was geschorst. De man verklaar de er niet aan te hebben gedacht dat hij niet mocht rijden. Er werd een proces-verbaal opgemaakt. fteekJanssen IB ARENDSKERKE - De Shadows-coverband Saints staat aan de voor van het tweede hoogte- haar carrière. Het eerste «sin 1965, toen de bandle- op de Vlissingse Zee- school zaten en bijna een «contract in de wacht ta. Nu, veertig jaar later, ze op het podium tijdens tenationaal Shadows-fes- bBerkel-Enschot. en artikel in de PZC van 3 1565: 'Wat is nu de aan- fg voor een stukje over ad the Saints. Phonogram ilG. and the Saints de je voor een plaatje aange lat kwam na het beluis van het wijsje Promise schreven door J.G. him- iew met de toenmali- ®an Wijnand van Gessel betekende, vreemd ge- fet voorlopige einde van fiDachtige carrière van d the Saints. Schooldirec- Brouwer wilde de goede van de school hoog en vreesde dat de school de? van de bandleden gin- iden onder de muziek. Hij besloot maatregelen te nemen: twee bandleden zouden blijven zitten en twee voorwaardelijk overgaan. Als ze stopten met J.G. and the Saints, dan gingen ze voorwaardelijk en onvoor waardelijk over. Dat werkte. Nog één zomer speelde de band de sterren van de hemel in La Cave in Vlissin- gen en daarna werd er een punt achter gezet. Pas in 1981 kwam er een ver volg, toen gitarist Frans Jansens op zijn zolder het stof van zijn twaalfsnarige gitaar afblies. „Mijn vrouw vroeg of ik niet iets voor de kinderen wilde spe len, vandaar." De eerste noten die uit zijn gitaar kwamen, vormden het nummer Apache van The Shadows. Contact Frans had nog regelmatig con tact met Rien Bouwmeester, die slaggitarist was bij The Saints. Als snel verzamelden de twee weer een band om zich heen: één voor één sloten drummer Wim de Voogd, bassist Ron van der Meer en toetsenist Hans Hel- mich zich bij The Saints aan. De laatste drie speelden nooit in de originele bezetting van de groep, maar zaten ook op de Zee vaartschool, of speelden bij de Vlissingse bands The Skybolts en The Night Revellers, die rond dezelfde tijd furore maakten. De afgelopen 24 jaar werd er wel eens opgetreden, maar veel verder dan verjaardagen en op tredens op een camping op Re- nesse kwam het niet. Dat hoefde ook niet. Rien Bouwmeester: „We maken muziek voor ons zelf. Als er geen druk van een op treden achter zit, kun je gewoon lekker rammelen." Champions League Omdat ze voornamelijk liedjes spelen van The Shadows, gingen ze vorig jaar met zijn allen naar Liverpool, naar een optreden van hun idolen. Bouwmeester stuurde later een brief naar de organisator van de Shadows-fes tivals in Nederland: „Dat was ei genlijk min of meer voor de gein. Maar hij kwam meteen kij ken om ons te horen spelen." The Saints werden uitgenodigd om in november in Dordrecht te komen spelen, tijdens een Sha dows-festival. En daaruit kwam de uitnodiging voor het grotere, internationale festival, van 1 tot 3 april in Berkel-Enschot, bij Tilburg. Daar spelen bands uit heel de wereld. En, misschien nog wel belangrijker, er lopen ook twee leden van de échte Sha dows rond. Voor The Saints voelt het alsof ze vanuit de hoofdklasse ineens beland zijn in de Champions League. Ron van der Meer: „Het grappige is, dat nu we naar buiten komen, blijkt dat we best een redelijk ni veau hebben. Dat wisten we ei genlijk niet." Hoe lang ze nog doorgaan met hun muziek, weten ze niet. Ze zijn nu allemaal eind vijftig. „Waarschijnlijk stoppen we pas als we reumatiek krijgen of dood neervallen", lachen ze. Voorlopig zijn ze nog hard bezig met repeteren. Want ze willen knallen, daar in Berkel-En schot. Net zoals ze dat ooit de den op de schoolfuif van de Zee vaartschool. The Saints spelen op zondag 3 april, de derde dag van de 45e International Cliff Richard The Shadows Fan Meeting Hol land in De Druiventros in Ber kel-Enschot. The Saints, met van links naar rechts bassist Ron van der Meer, slaggitarist Rien Bouwmeester, drummer Wim de Voogd, toetse nist Hans Helmich en sologita rist Frans Jansens. foto Dirk-Jan Gjeltema fejl Bosboom Even leek het erop dat rater des Vaderlands Goes s'eek zou laten, maar an Wissen bleek zich te vergist in de aanvangs- arriveerde daardoor een te laat in boekhandel fen Tuin. minder welgemoed begon a het voordragen uit zijn J°als 'Gloria munda', zijn lffonisehe beginselverkla- *e- de drijfveer van de enkel de zucht naar eer'. Dat gaat niet voor P' -Vanmorgen stond ik aor de klas in Hooge- pppemeer, want ik ben ws schoolmeester. liet de maar matig s winkel horen waar hij ;ls: toegankelijke poëzie, sonnetvorm, waarbij S'erkt naar de clou in de ^Se], steevast goed voor wat gegrinnik in het publiek. Vaak zijn het luchtige gedich ten, maar hij demonstreerde ook mooie, zelfs gevoelige poëzie te kunnen schrijven waarbij de lach ver weg is. Het vermakelijkst waren de stukjes over taaikronkels en zijn Driek van Wissen zet zijn handtekening op de wc-deur van de Kope ren Tuin in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema korte gedichten, de zesregelige speedsonnetten. Die maakt Van Wissen naar aanleiding van ac tuele gebeurtenissen, zoals over affaire rond Ruud Lubbers (met de slotzinnen Zo maakt Lubbers zich persoonlijk sterk/ Voor nog meer nobel vluchtelingenwerk), de waterpokken van Amalia en, de afgelopen dagen, de vettaks en het rapen van kievietseieren. Van Wissen zei, na de tweede pauze, dat het Jean Pierre Ra- wie was die hem in 1972 heeft gestimuleerd sonnetten te gaan schrijven. „Ik voel me inmiddels heel vertrouwd bij vormvaste en rijmende gedichten." Beduidend minder thuis voelt hij zich bij de stroming van de hermetische poëzie, die vindt dat gedichten moeten ontrege len en waarbij rijm uit den boze is. Vertegenwoordigers daarvan, met name Ilja Leonard Pfeijffer, hebben vaak kritiek op dichters zoals Van Wissen. Die kiest be wust niet voor de tegenaanval. „Er moeten verschillende soor ten poëzie naast elkaar bestaan. Ik vind dat je met gedichten juist ook de chaos kunt overwin nen." Zijn veelbesproken uitverkie zing als Dichter des Vaderlands, in januari na een intensieve cam pagne, is begonnen als een grap met een serieuze ondertoon, zei Van Wissen. „Een Dichter des Vaderlands moet in elk geval toegankelijke poëzie schrijven. Dat kan ik." Hij is de eerste om het verschijn sel te relativeren. „Alleen al de naam Dichter des Vaderlands heeft iets ironisch in zich." Zijn opdracht is minimaal vier ge dichten per jaar te schrijven. De eerste twee zijn al gepubliceerd: over de zieke paus en over de thuiskomst van de Nederlandse soldaten uit Irak. Het zijn gedichten zoals Van Wissen die voor ogen heeft. „Ik wil vooral proberen poëzie meer uit de elitaire sfeer te halen." door Rolf Bosboom WESTKAPELLE - Veertien muziek- en dansacts strijden morgenavond om de prijzen in de finale van Hooikoorts. Deze wordt gehouden in discotheek De Hooizolder in Westkapelle en begint om 19.30 uur. Het is het derde seizoen van de Walcherse talentenjacht, een initiatief van de gemeente Veere, De Hooizolder en Scoop. Jongeren tussen de 14 en 24 jaar vormen de doel groep. Dit jaar deden, ver deeld over zes voorronden, veertig acts mee, bij elkaar ruim tweehonderd jongeren. Er zijn twee categorieën: mu ziek en dans. Opvallend onder de musici is dat hiphop in de fi nale veel minder sterk verte genwoordigd is dan vorig jaar. De belangstelling voor rock en muziek uit de jaren tachtig groeit juist, waarmee jongeren direct de landelijke trend lij ken te volgen. De enige hiphop formatie in de finale is Het Ge zelschap uit Middelburg. De andere muziekfinalisten zijn: Fitting (mix van wave, funk en punk), Lucid Dream (invloed van allerlei stijlen), Marsha de Nooijer (sfeervolle akoestische muziek), Bluem (sterk beïnvloed door diverse Belgische bands), Outsmarted (Britpop) en Joëlle (kruising van Anouk en R&B). Het pu bliek koos tijdens de voorron des ska- reggaeband The Up rights in de finale. In de categorie dans hebben hiphop en streetdance in de fi nale nog steeds de overhand, met Vivrant Thing, Dancing Chicks, Devilish The Change, Slammin' Teez en publiekskeu- ze The Four Street Girls als re presentanten. Madhuri combi neert invloed uit India met hip hop, dancehall en R&B. Als special acts treden de win naars van vorig jaar op: de Walcherse band Essence en dansgroep Urban Vision. 2nd Influenz Hooikoorts kent sinds vorig jaar ook een Bevelandse va riant: Kiekvirus, inmiddels 2nd Influenz geheten. De eind strijd daarvan is op 23 april in De Stenge in Heinkenszand. Inmiddels is er ook een wed strijd voor klassieke, jazz- en wereldmuziek, Classic Fever, met op 20 mei de finale in de Grote Kerk in Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17