loskee komt aan Stromenweg 233,- WEA Tevreden roker is geen onruststoker eicpert SPRINT PHOTO zc Jongeren opgepakt voor vernielingen in Dishoek neente Middelburg onderhandelt nog over inpassing in landschap raputerspel akt jeugd ieubewust ONTBIJT GEWOON OP Z'N PAASBEST www.bliekmeesterbakkers.nl Gapingse Sipma-Looise overleden Twee vuilniswagens naar Bosnië Mensensmokkelaar langer vast Geen besmettingsgevaar open tbc Op ji; 0113-315649 c.nl Kiactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes ie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; mderen: 0114-372770; 562500. sdag 23 maart 2005 editie Walcheren Ima Osman [KERKE - J. Wielema- bet gelijknamige trans- is blij dat er met de Hg van drie jongeren, weekeinde, een eind naan een reeks vernie- Koudekerke en Dis- jiortondememer loofde in december een beloning van driehonderd euro uit, nadat op een terrein van Wielemaker in Dishoek strandhuisjes werden vernield. Hij hoeft zijn beloning niet uit te keren. De jongens werden in de nacht van vrijdag op zater dag betrapt. Buurtbewoners hadden de politie gealarmeerd nadat de jongens op een boeren bedrijf aan de Zwaanweg drie tractoren en meer dan twintig ruiten hadden vernield. De jongens, twee 17-jarigen uit de gemeente Veere en een 16-ja- rige uit Breda, hebben twintig zaken bekend. Op hun nachtelij ke tochten richtten zij een spoor van vernielingen aan. De schade wordt geschat op dertig- tot vijf tigduizend euro. Ze vernielden machines die werden gebruikt voor de aanleg van de rondweg Koudekerke, maar ook tuinhek jes en brievenbussen. De jon gens zijn ook verantwoordelijk voor een inbraak in een strand tent. Daarnaast kalkten ze leu zen op een fietspad in Dishoek. Wielemaker is opgelucht. „Ge lukkig is er nu eindelijk een stel jongens bij de kladden gepakt. Ze doen maar alsof het allemaal niks kost, het tegendeel is waar", zegt hij geïrriteerd. „Die jongeren weten, als ze op weg zijn naar of terugkomen uit het uitgaansleven, uit balorigheid niet wat ze moeten doen." Wielemaker kreeg na het uitlo ven van de beloning geen tips, maar wel veel steunbetuigingen. De vernielingen hebben de ge moederen in Dishoek en omge ving flink beziggehouden. De po litie heeft in het gebied extra ge surveilleerd. idia Berkelder [LBURG - De nieuwe moskee komt op de hoek Stromenweg en de Nieu- ssingseweg in Middel- )t gemeente praat nog moskeebestuur over de big van het plan. lllege van B en W vindt 'e locatie voor een jt wethouder H. Blokland (CDA) van ruim- ordening. Wel moet nog overlegd over de inpas- de omgeving. „Het gaat beeld om kwaliteitseisen de plaats waar gepar- bn worden." fciege praat ook met het des Heils over een nieuw waar diensten kunnen gehouden. De korpsen tddelburg en Vlissingen jaar gefuseerd. Ook jfrdesHeilsgebouw moet aiidkant van de Stromen sen, tussen de brand- i&meen de Nieuwe Vlis- i»g In totaal is op die rond plaats voor vier ge- ivoor de moskee is al bar, zegt Y. Qoban, be- van de moskee en ge- fines Goedbloed INGEN - Het is lastig, «den heeft een educatie- lag, De gemeente Vlissin- hnceerde gistermiddag Blemet-milieugame. Deze bnderen spelenderwijs be- rmaken van het milieu. fffl is redelijk makkelijk controle wijst zichzelf, ppetje staat op het strand itde visjes terug in de zee nenhet afval in de vuilnis- kvel twee en drie, gesi- iop de boulevard en in de cdad van Vlissingen, zijn aaoeilijker. Amoud van 1 van de website vlissin- -Hetmoet niet te makke en. Kinderen moeten Nspelen." dne was oorspronkelijk wlijker. „Daarin zit een wilden die hond de <be je gooit, laten opvan- bthebben we echter laten Dus wie in level drie bnrustig ademhalen. Het Moet niks. Dat maakte ®ell]kte moeilijk." «geld was op", lacht Mar kers van het Spui, mede- lEervan zowel de jeugdsi- feingen.nl als de game. Eiws van de afdeling tie zegt daarover: n nog drie levels in dbggen, dus als we nog er- N vandaan weten te ha- ik wat we ermee kun- »n," p heeft geen illusies over activiteit van het spel. 'ónderen van het gedrag ®kren is ontzettend moei- ^rwat we in ieder geval 5® is dat de kinderen in komen met het onder en milieubewustheid in omgeving." Wethou- milieuzaken L. Pop- booff lanceerde de game propjes in een echte m te gooien. „Dit spel Wd aan de actie Neder- jtooon en de milieunota 'n dat jaar hebben we Spannen om ons strand fkhouden, waardoor wij *t eerst de blauwe vlag «et teken voor een 'strand. Dat willen wij herhalen." Om dat resul- J* te halen, zullen dit Clale afvalzakjes wor- Jspreid onder bezoekers, is te spelen via 'en.nl/milieugame meenteraadslid voor het CDA. „Het wordt een hele moderne moskee, strak vormgegeven. Het gebouw staat voor een deel in het water, voor een deel op de grond." Het is wel de bedoeling dat de moskee, volgens de tradi tie, een koepel en een minaret krijgt. De tekening van de mos kee wil Qoban nog niet prijsge ven, die wordt over een paar we ken openbaar. De moskee moet het oude gebouw aan het Oost kerkplein in de binnenstad van Middelburg vervangen. De ge bedsruimte daar is veel te klein. Bovendien is er in de omgeving te weinig ruimte om te parke ren. Daardoor is de moskee moeilijker te bereiken voor be zoekers die uit Vlissingen of Oost-Souburg komen. De nieu we moskee is bestemd voor alle moslims in het stadsgewest. Daarom is gekozen voor een lo catie tussen de twee steden in. De Middelburgse moskee wordt bezocht door mensen van Turk se afkomst. In Vlissingen is een moskee voor de Marokkaanse ge meenschap. Kool zegt dat er nog gewerkt wordt aan een plan voor het hele gebied. „Over de visie op de Stromenwijk moeten we nog praten met de omwonen den. Ook de gemeenteraad moet nog instemmen met de visie op het gebied." Volgens Kool is het daarom ook niet te zeggen wanneer de mos kee de deuren kan openen. „Dat is afhankelijk van dat overleg en van de wensen van de Turkse gemeenschap." Bij de moskee in Middelburg zijn zo'n honderd twintig gezinnen aangesloten. De bezoekers komen om te bid den, maar ook voor allerlei ande re activiteiten. Kinderen krijgen er bijvoorbeeld les. Ko de Lavoir mag een sigaartje uitzoeken. Gisteren werd een rookcafé geopend in verzorgingshuis 't Gasthuis. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Zoveel glaas jes jenever en advocaatjes met slagroom als je maar wilde, een doos vol sigaren om uit te kie zen én vader Abraham op visite. Het leven, in een verpleeghuis is zo onaangenaam nog niet. Het gaat allemaal maar net, in 't Gasthuis. Stoelen, rolstoelen. Er zijn zelfs complete ligbedden de aula ingereden zodat niemand het spektakel hoeft te missen. Bijna alle bewoners hebben hun breiwerkjes even gelaten voor wat het is en turen zenuwachtig om zich heen. Waar blijft hij nou, vader Abraham? En ineens is hij daar. Zoals het een echte ster betaamt, komt hij met zijn handen zwaaiend in de lucht binnen. Hij zingt van de ze vende hemel en geeft zijn fans een wijze raad mee. „Geen plaat jes kopen hoor, die zijn veel te duur. Neem het maar over van de radio, zoals vroeger! Vooraan zit Ko de Lavoir (twin tig sigaren per dag). Zijn leef tijd, 107, is er niet naar zijn ar men zelf de lucht in te zwaaien, maar zijn sigaar houdt hij stevig vast. Het aansteken gebeurt ech ter later, als de oudste man van Nederland het rookcafé van het verpleeghuis mag openen. Het eerste in Nederland. Zodra hij zijn schaar in het lint je heeft gezet, stroomt het café vol gasten. Met vlotte vaart du wen ze hun rollator. Geen obsta kel kan hen nog tegenhouden. Roken zullen ze. Al gauw ziet het blauw van de rook. „Fantastisch", vindt meneer Rie- mens (vier sigaretten per dag). Vol tevredenheid trekt hij nog maar eens aan zijn sigaret. „Wie had dat nou ooit gedacht?" Rookhok Lachend kijkt Cor van de Els- hout (pakje shag per drie dagen) achterom. Hij had wel verwacht dat het rookcafé er zou komen. Sterker nog: hij heeft ervoor ge zorgd als voorzitter van de cliën tenraad. „Voorheen zaten we in een rookhok. Een tafel, wat stoe len, meer stond er niet. Maar wij rokers verdienen gewoon beter. Dat vond de directie ook. Nu mo gen we zoveel roken als we wil lenen een mooie omgeving." Behalve bewoners genieten ook personeelsleden van hun legale rokertje. Die hadden voorheen niet eens een rookhok. vertelt di recteur Frank Bordui (niet-ro- ker). Hij wijst wat verlaten tuinstoe len aan, bij de fietsenstalling. „Daar stonden ze dan. De bewo ners hadden ook geen goed alter natief. Er waren altijd wel akke fietjes. Nu hoeven de bewoners niet langer stiekem een sigaretje op te steken. En bovendien kun nen ook niet-rokers aanschui ven; de luchtverversingsinstalla tie haalt de rook weg. Attie de Visser (pakje sigaretten per dag) houdt haar aansteker tegen de sigaret van meneer Rie- mens. Ze is nog steeds een beet je boos op de regering. „Wie be denkt dat nou, roken verbieden? Het is heel erg als je altijd rookt en het mag ineens niet meer." Met het rookcafé is ze erg tevre den. „Als ik 's morgens uit bed kom, ga ik gelijk hier naartoe." Dat begrijpt vader Abraham (ge stopt met roken) best. „Als je dit café ziet, ga je haast voor de lol roken. Even zonder gekheid, ik ben blij voor deze mensen. De re gering wil maar alle genotsmid delen verbieden. Nu wil ze zelfs belasting heffen op vet. Dat vin gertje, daar heb ik genoeg van. Daar maak ik een liedje over! (Advertentie) Advertentie DYSON 'zakloze' stofzuiger Hard Floors MIDDELBURG - Centina Sipma-Looise is maandag op 72-jarige leeftijd overleden. In haar geboortedorp Gapin- ge stond zij bekend om haar maatschappelijke betrokken heid. Zo was zij jarenlang kosteres van de plaatselijke ge reformeerde kerk en beheerde ze het verenigingsgebouw van Veere. Voor deze taken ontving ze in 1986 een konink lijke onderscheiding. Ook was ze bekend om haar verha len over het vroegere Gapinge. In dat dorp wordt ze vrij dag begraven. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg stuurt twee af geschreven vuilniswagens naar Bosnië. De gemeente heeft twee nieuwe wagens besteld en wilde die eigenlijk inruilen. Middelburger M. Aalders, die in Bosnië heeft ge werkt, stelde voor de wagens naar Bosnië te brengen. De gift kost de gemeente vijfduizend euro aan inruilwaarde. MIDDELBURG - Het voorarrest van één van de vier ver dachten van mensensmokkel is verlengd met negentig da gen. Deze man wordt gezien als hoofdverdachte. Hij maakte deel uit van een groep van vier personen die op 8 maart zijn aangehouden in Zierikzee, Utrecht en Valkens- waard. De overige drie verdachten blijven nog een paar dagen in voorarrest. Van de drie mannen wordt er één overgedragen aan de IND, omdat hij illegaal in Neder land verblijft. De twee andere verdachten kunnen naar huis. Dit betekent volgens persofficier L. Boogert niet dat de drie mannen niet langer verdacht zijn, maar hun aan deel is niet zwaar genoeg om ze langer in voorarrest te houden. MIDDELBURG - Het gezin van de Middelburger bij wie vorige week open tbc is geconstateerd, is niet besmet. Uit onderzoeken door de GGD is gebleken dat de familiele den geen open tbc hebben. Daarom is er geen besmettings gevaar voor mensen in hun omgeving. De ziekte kan al leen worden overgedragen op anderen als sprake is van open tbc. Directeur V. Slenter van de GGD benadrukt dat nog steeds het risico bestaat dat het gezin van de man wel is besmet met tbc. Dat is echter niet besmettelijk voor an dere mensen. Het kan echter drie maanden duren voordat de ziekte zich als open tbc openbaart. Daarom wordt het gezin over enige tijd opnieuw onderzocht. De negatieve uitslag van het familie-onderzoek biedt goede hoop voor het personeel van het bedrijf waar de man werkt, zegt Slenter. De medewerkers met wie hij veel contact had, worden in de loop van deze week onderzocht. (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierikzee zijn op vrijdag 25 maart a.s. GESLOTEN in verband met Goede Vrijdag (Advertentie) foto Lex de Meester Na amper een uur zijn de mees te asbakken aan verversing toe. Iedereen kijkt tevreden. Jonge klare, borrelhapje, paaseitje. Alleen die ene meneer gaat er met zijn rollator vandoor. Even later zit hij in het vroegere rook hok. Heimwee? Welnee. „Ik had last van het kronkeltje in het slange tje van mijn buik. Straks, als de drukte voorbij is, ga ik terug." De man (pakje per week) houdt vuur bij zijn sjekkie. Ontspan nen leunt hij achterover. Een zucht en verder heeft hij niets te zeggen. Een tevreden roker is immers geen onruststoker. Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers von de ruim 200 experts in heel Nederland. zeeuwse almanak Jens van twee uit Vlissingen mag graag tekenen en kleu ren. Gelukkig, vindt z'n opa, die de kinderwereld van te genwoordig nogal sterk elek tronisch aangestuurd vindt. Zijn kleinzoon wist evengoed het spel van potlood en pa pier nog te waarderen. Dacht hij. Tot Jens 'ns te ma ken kreeg met een haperend kleurtje. Punt gebroken. Da's niet iets wat je als peuter zelf oplost, dus riep Jens de hulp van zijn mama in. Aldus: „Mama, het batterijtje is op!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11