>zc tog geen besluit in zaak-Schiavo Ruzie binnen Vlaams Belang Racistisch geweld Frankrijk bereikt ongekend niveau Bij patiënt in coma zijn de ogen gesloten Zigeuners betichten iritse conservatieven an nazi-praktijken Palestijnen kwaad over bouw Israël Noord-Korea breidt nucleair arsenaal uit mcht over hervatting van kunstmatige voeding Amerikaanse vrouw Duitse paaseieren veel te oud Dossiers geheim agenten vernietigd Ruim 2800 daklozen in Japan Grote droogte in Thailand Cel voor agent met escortbureau abinetscrisis I Estland Levenslang voor moord op Britse meisjes dinsdag 22 maart 2005 Ji HAAG - Een ding staat j de 41-jarige Terri Schiavo Florida, al vijftien jaar bui- bewustzijn en nu speelbal je Amerikaanse politiek, „iet in coma. n belangrijk kenmerk van coma is dat de patiënt de n dicht heeft. Zo'n periode it nooit veel langer dan een j of vier. Dan is de patiënt -ieden of gaan de ogen i zegt coma-deskundige ftrikkelings- en neuropsy- pog Henk Eilander. Hij on- derzoekt en behandelt in revali datiecentrum Leijpark in Til burg patiënten als Schiavo. Als de ogen eenmaal open zijn dan wil dat niet zeggen dat de patiënt bij bewustzijn is. Maar al te vaak verkeert hij in een 've getatieve staat'. Daarin werkt al leen de hersenstam nog, die de patiënt in staat stelt om een aan tal basisfuncties te vervullen, zo als ademen en het op peil hou den van bloeddruk en lichaams temperatuur. Hooguit wordt een enkele keer met de ogen ge knipperd. Het komt voor dat mensen uit hun schemel-wereld ontwaken - hoe dat kan is trouwens onbe kend - maar velen overlijden binnen een jaar of vijf. Wie na lange tijd weer wakker wordt, zal nooit meer de oude worden. Amerikaanse rechters hebben herhaaldelijk uitgesproken dat Terri Schiavo in een permanen te vegetatieve staat verkeert. Ei lander spreekt van een vorm van 'laag bewustzijn' waarbij be halve de hersenstam ook onder delen van de tussenhersenen nog wat functies verrichten. „Op televisiebeelden was duide lijk te zien dat de vrouw gericht naar haar moeder keek." Wat ie mand in een dergelijke staat pre cies hoort, voelt, ruikt, proeft en waar hij of zij zich bewust van is, is onduidelijk. Nederland heeft in de vorige eeuw een vergelijkbare kwestie gekend. Het betrof Ineke Stinis- sen die begin jaren zeventig in coma raakte en daarna zestien jaar vegeteerde, voordat een rechter toestemming gaf haar be handeling te stoppen, waarna zij overleed. Papiertje Sindsdien is de regelgeving in Nederland verder uitgebouwd, legt juridisch adviseur J. Lege- maate van de landelijke artsen vereniging KNMG uit. In Neder land bestaat de mogelijkheid om een wilsverklaring op te stel len, waarin is vermeld dat men niet wil worden behandeld als men in coma of in vegetatieve staat raakt. De meeste mensen beschikken echter niet over zo'n papiertje. In Nederland geldt in dergelijke gevallen in grote lijnen dat de artsen kunnen beslissen tot het stoppen van de behandeling als zij tot de conclusie zijn geko men dat verdere behandeling medisch zinloos is. Doorgaans zal zo'n besluit genomen wor den in overleg met naasten, maar uiteindelijk hebben de ar- ten het laatste woord. GPD wizeredactie buitenland PETERSBURG - De federa- luerikaanse rechter James Ülemore heeft nog steeds [besluit genomen over moge- (hervatting van de kunstma- voeding vande 41-jarige 'co- atiënte' Terri Schiavo. Itmore riep een hoorzitting eh kort nadat een advocaat Schiavo's ouders het ver- hadden ingediend bij de ibank in Tampa in de staat ida. Zij willen dat de kunst- ge voeding van de 41-jarige apatiente' wordt hervat, isgwerd de sonde verwij- ioplast van een staatsrecht- i in Florida. Dat was wat i s echtgenoot wilde, sient Bush zette daarop gis- r zijn handtekening onder soedwet die het leven van bvo moet verlengen. Het ivan Afgevaardigden en de ui hadden toen al gestemd rte wet, die ervoor moet b dat Schiavo weer wordt d en dat federale rechters «eer over de zaak gaan bui- Xaar verwachting zal de fe- !e rechter besluiten dat de flmatige voeding van Schia- ioet worden hervat. pulance hl het gebouw waar Schia- ïordt verpleegd, staat al ihet besluit van het Con- overhet noodwetje een am ice klaar om haar indien de rechter gevolg geeft aan het ver zoek van de ouders, direct naar het ziekenhuis te vervoeren. De verwachting is dat de vrouw nog twee weken te leven heeft in dien de voedseltoevoer niet wordt hervat. De Amerikanen zijn in meerder heid fel tegen de interventie van het Congres in de zaak-Schiavo. De meeste Amerikanen menen dat de parlementariërs de zaak misbruiken voor politiek gewin. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de nieuwszender ABC. Het Vaticaan heeft het besluit om de kunstmatige voeding van Schia vo te stoppen, scherp veroor deeld. Het noemt de doodsstrijd van de Amerikaanse patiënte 'de doods strijd van de menselijkheid'. „Wie kan, op welke gronden, be palen wie het 'privilege' gegund moet worden te leven?", is de re torische vraag die de Vaticaanse krant Osservatore Romano stelt in een commentaar. „De langza me en vreselijke doodsstrijd van Terri", schrijft de krant, doe lend op de onthouding van voed sel en water, „is de doodsstrijd van de menselijkheid", aldus het officiële orgaan van het Vati caan. GPD/RTR BERLIJN - Bont geschilderde, glimmende Duitse paaseie ren kunnen een gevaar zijn voor de gezondheid. Uit een door het dagblad Bild georganiseerde steekproef bleken bijna alle eieren veel te lang in de winkelschappen te heb ben gelegen. „De meeste eieren zijn te oud, sommigen rui ken zelfs al bedorven", concludeerde expert Waldemar Hollert van het Instituut voor Levensmiddelenonderzoek in Hamburg. Omdat de eieren zijn geverfd en hardgekookt vallen zij niet onder de strenge eisen voor de verkoop van verse eie ren, maar onder de minder strenge algemene levensmidde lenwet. GPD PRAAG - Tussen medio december 1989 en medio januari 1990 zijn in Tsjechoslowakije de dossiers vernietigd van tienduizenden geheim agenten die voor de communisti sche machthebbers werkten. Dat gebeurde in opdracht van de toenmalige staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, en chef van de geheime dienst, Lorenc. Hij vluchtte later naar Slowakije om aan vervolging te ontkomen. In december 1989 moesten de communisten de macht afstaan na een volksopstand: de zogenoemde fluwe len revolutie. Lorenc gaf opdracht om, gezien de politieke situatie, alle compromiterende stukken uit de dossiers te halen. Uiteindelijk zou dat gebeurd zijn met 70 procent van de "documenten. GPD TOKIO - Ruim 2800 mensen hebben als gevolg van de aardbeving zondag in Japan hun huizen moeten verlaten. De beving met een kracht van 7 op de schaal van Richter heeft in totaal achthonderd gebouwen beschadigd, aldus het Japanse persbureau Kyodo gisteren. Het dodental is blijven steken op één, maar het aantal ge wonden is intussen van zeker vierhonderd opgelopen tot ruim zevenhonderd. De beving trof het zuidelijke eiland Kyushu. ANP BANGKOK - Grote delen van Thailand hebben last van een enorme droogte. Op verscheidende plaatsen is geen water meer beschikbaar voor de landbouw en de oogst op vele duizenden hectare landbouwgrond geldt als verlo ren. Volgens The Bangkok Post van gisteren is de situatie ernstiger dan in 1997/1998 toen het natuurverschijnsel El Nino zorgde voor het uitblijven van regenval. Het waterpeil in veel grote rivieren was nog nooit zo laag. Zelfs in de zuidelijke provincies, die doorgaans een over vloedige regenval kennen, is sprake van een alarmerende situatie, aldus het dagblad. De schade loopt in de tiental len miljoenen euro. ANP ANTWERPEN - De rechtbank van Antwerpen heeft giste ren een 31-jarige politieman uit het naburige Wilrijk ver oordeeld tot een celstraf van een jaar wegens het leiden van een escortbureau tijdens diensturen. Ook kreeg hij een boete van 3750 euro en verliest hij voor vijf jaar zijn burgerrechten. ANP jllNN - Het kabinet van bnd is gisteren gevallen. Parts stuurde zijn mi- naar huis, nadat lement een motie van iwen had aangenomen ide bewindsman van Justi- 'aher ANP/AFP/RTR lEstherGotink KDEN - De voormannen van Britse zigeuners hebben de jwvatieve Partij beticht van ó-praktijken'. De aanleiding Bt het plan van de conserva- Rleider, Howard, om alle il- de kampen van rondtrekken en op te ruimen als zijn dj aan de macht komt. Mnezingen vinden waar- tk]kop5mei plaats. "Np® zijn veel burgers [worn in het oog. Premier c verweet Howard het goed- tdwepen' met emoties ps Howard worden er pmeer illegale kampen op- Noor rondtrekkende groe- 1 tn zigeuners. „Als je een 5wilt bouwen, dan moet je ri een vergunning hebben. "als je rondtrekt beroep je Non op je mensenrechten weral waar je dat wilt iets Me zetten." kekken naar schatting ruim Berdduizend mensen door tonden Wales. Sinds 1994 gemeenten voor hen «unpen meer in te richten. ■Noor zou 30 procent van de :"lers illegale standplaatsen Kien. "meneer Howard voorstelt fr'-es hetzelfde als wat de widen vlak voordat ze ,;aar de concentratiekam pen stuurden", aldus Charles Smith, voorzitter van de Britse zigeunerraad. „Het is verachte lijk. Ik verwachtte het van de Conservatieve Partij, maar niet van een joodse politicus om zo racistisch te zijn." Howard komt uit een joods gezin. Howard wees erop dat slechts een minderheid van de zigeu ners zich niet aan de regels houdt. „Sommige mensen claimen dat het racistisch is om over dit on derwerp te praten. Dat is niet zo. Het heeft niets met ras te ma ken." GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Vlaams Belang, de opvolger van het Vlaams Blok, lijkt het spoor bijster. Kopstuk ken als Filip Dewinter en Gerolf Annemans tuimelen publieke lijk over elkaar heen. Terwijl Annemans gematigde moslims toe wil laten tot de rechts-extre- mistische partij, dreigt Dewin ter op te stappen als het ooit zo ver komt. Dit weekeinde bereikte de stam menstrijd tussen gematigde par tijprominenten zoals Annemans en nieuwkomer Marie-Rose Mo rel, en de haviken die vertegen woordigd worden door mensen als Dewinter en Kamerlid Filip de Man, een nieuw hoogtepunt. In het tv-discussieprogramma 'De Zevende Dag' zei De Man 'dat een moslim geen democraat kan zijn'. De Man, die eerder een spreekverbod kreeg wegens beledigende uitspraken aan het adres van Annemans, wekte de suggestie dat hij het officiële partijstandpunt uitdroeg. Dat werd later tegengesproken door partijvoorzitter Frank Van- hecke. Volgens hem heeft de par tij zich nooit over de kwestie ge bogen. „Wat we wel zeggen, en dat is heel duidelijk, is dat de kenmer ken van de islam onverenigbaar H29Q56 MIDDELBURG LONDEN - Vier Britse mannen zijn gisteren veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf we gens moord op twee Britse tie nermeisjes in 2003. De meisjes stonden buiten tij dens een nieuwjaarsfeestje in Birmingham, toen de vier hen vanuit een rijdende auto met au tomatische geweren beschoten. De mannen maken naar eigen zeggen deel uit van een bende. Zij zijn tevens veroordeeld we gens poging tot moord op twee andere meisjes, die bij de schiet partij gewond raakten. Drie van hen moeten ten minste 35 jaar in de gevangenis door brengen. De andere schutter, die op het moment van de dubbe le moord pas achttien jaar was, moet minimaal 27 jaar zitten. De advocaten van twee van de veroordeelden gaan tegen de uit spraak in beroep. ANP/RTR De woningbouw in Maaieh Adumim op de Westoever is in volle gang. foto Jim Hollander/EPA van onze redactie buitenland GAZASTAD - De uitbreiding van de joodse nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver ondermijnt pogingen om het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen op gang te brengen. Dat heeft de Palestijnse onder handelaar Saeb Erekat gisteren gezegd. Hij reageerde op het Israëlische besluit om 3500 nieuwe wonin gen voor kolonisten te bouwen op de Westoever. De huizen moe ten het bezette Arabische Oost-Jeruzalem verbinden met de nederzetting Maaieh Adu mim. De plannen zijn in strijd met 'de routekaart voor vrede'. Vermoedelijk worden ook de ne derzettingen Ariel in het noor den van de Westelijke Jordaan- oever en Gush Etzion ten zuiden van Jeruzalem uitgebreid, aldus de Britse omroep BBC. Een hooggeplaatste functionaris op het bureau van de Israëlische premier Sharon zei gisteren dat Israël deze drie nederzettingen nooit zal opgeven. Volgens internationaal recht zijn de Israëlische nederzettin gen illegaal alsook de annexatie van Oost-Jeruzalem. Het Israëlische leger is gister avond begonnen met de terug trekking uit de stad Tulkarem op de Westelijke Jordaanoever. Later op de avond zou de over dracht aan de Palestijnse veilig heidsfunctionarissen worden voltooid, meldde een Israëlische legerwoordvoerder. ANP LAFP zijn met een aantal waarden en principes van onze samenleving. Zoals de scheiding tussen kerk en staat en de gelijkheid van man en vrouw", aldus Van- hecke. Ook Dewinter toonde zich niet erg gelukkig met de uitspraken van De Man. Andere politieke partijen, waar onder de Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) van premier Guy Verhofstadt, en vooral al lochtone politici reageerden ver ontwaardigd. Hoofddoekje Vanhecke zit ook erg in zijn maag met de kwestie-Remmery. Een anonieme briefschrijver be dreigt een Marokkaanse werk neemster van dat bedrijf in West-Vlaanderen omdat zij een hoofddoek draagt en dreigt de bedrijfsleider te vermoorden als hij haar niet ontslaat. Deze kwestie houdt België al maanden in de ban. Bedrijfslei der Rik van Nieuwenhuyse en de vrouw in kwestie, Naïma Am- zil, werden al ontvangen door koning Albert. Een in temetpetitie waarin soli dariteit met de vrouw en haar baas wordt betuigd, leverde dui zenden handtekeningen op. Vanhecke maakt er geen geheim van dat de zaak hem slecht uit komt. „Wie heeft belang bij de zaak-Remmery? Niet het Vlaams Belang. Het komt de tra ditionele partijen en de tegen standers van het Vlaams Belang erg goed uit. Je zou haast den ken dat de reclamegoeroe van Verhofstadt er zelf achter zit, maar dat zal wel een perfide re denering zijn", schrijft hij op de website van zijn partij. Als de briefschrijver er op uit is 'het Vlaams Belang in diskre diet te brengen, de opmars van de islam te bagatelliseren en het dragen van een hoofddoek als sympathiek voor te stellen, dan is de opzet geslaagd', aldus Van hecke. door Henk Glimmerveen PARIJS - In een jaar tijd is het racistisch en antisemitisch ge weld in Frankrijk meer dan ver dubbeld. Tot die conclusie komt de nationale commissie voor de mensenrechten in haar rapport over 2004. Het aantal uitingen van racis me, antisemitisme en vreemde lingenhaat heeft een niveau be reikt dat nog niet eerder is waar genomen, aldus de commissie. Bedreigingen en vormen van in timidatie zijn zelfs verdrievou digd. Antisemitisme komt in Frank rijk vooral voor op scholen, al dus de commissie. Uitingen van vreemdelingenhaat, vooral van anti-Arabische aard, zijn veel al gemener. Tot voor kort werd aangenomen dat het Pales tijns-Israëlische conflict ten grondslag lag aan het antisemi tisch geweld, maar de commis sie zegt daarvoor onvoldoende bewijs te hebben aangetroffen. „De plegers van antisemitische gewelddaden lijken minder te reageren op de actualiteit. Maar de ongerustheid is niet minder groot omdat geconstateerd kan worden dat het antisemitisme tot in de hoogste niveaus is door gedrongen en een permanent ka rakter lijkt te hebben gekre gen." Wat het anti-Arabisch geweld betreft is de commissie vooral bezorgd over de situatie op Cor sica waar vorig jaar een stijging van racistisch geweld met meer dan 250 procent werd geconsta teerd. Het rapport van de commissie toont overigens slechts het topje van de ijsberg. De meeste cijfers zijn afkomstig van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Veel slachtoffers van racistisch geweld doen echter geen aangif te meer bij de politie. Ook de databank Signa, die in het schooljaar 2001-2002 werd opgezet om racistisch geweld te registreren, geeft maar een deel van de werkelijkheid weer. Nog al wat schoolhoofden blijken er een ruime opvatting op na te houden bij de beoordeling van antisemitisme en racisme ge weld. Om te voorkomen dat hun school een slechte naam krijgt worden veel incidenten niet vast gelegd. GPD van onze redactie buitenland SEOUL - Noord-Korea heeft gis teren laten weten dat het zijn nu cleaire arsenaal heeft uitge breid. Het regime in Pyongyang zegt zo de Verenigde Staten te willen afhouden van een even tuele aanval op de staat. Dat heeft het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap gemeld op basis van het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA. Het is de eerste keer dat Noord-Korea met een dergelijke mededeling komt. „We hebben een belangrijke maatregel genomen door ons nu cleair wapenarsenaal uit te brei den in voorbereiding op een in vasie door onze vijanden", meld de KCNA. Volgens Pyongyang is de gezamenlijke legeroefe- ning vorige week van Zuid-Ko- rea en de VS 'een voorbereiding op oorlog'. Noord-Korea maakte vorige maand bekend over kernwapens te beschikken. Het land overleg de tot juni vorig jaar met de VS, Japan, China. Zuid-Korea en Rusland over zijn nucleaire pro gramma en de mogelijkheden om het te ontmantelen. Pyongyang weigert verder te praten wegens de 'vijandelijke houding' van de VS. De Amerikaanse minister Rice van Buitenlandse Zaken waar schuwde Noord-Korea gisteren dat Washington 'andere opties' overweegt tegen het stalinisti sche regime in Pyongyang als dat het zeslandenoverleg blijft boycotten. ANP/RTR Betogers die willen dat Terri Schiavo blijft leven, staan voor het ziekenhuis in Pinellas Park, waar de vrouw is opgenomen foto Carlos Barria/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5