)e situatie wordt bedreigend Maria Diduch schept feeërieke lentesfeer in Galerie Esprit wee films uit Nacht van Buitengewoon ilm Zonnemaire naar Dutch Open 17 Openlucht-expositie gaat door Auto's 'geleend' bij garages Samenwerking op gebied van water Boring onder Nieuwiandseweg Ziekenzorg dinsdag 22 maart 2005 WISSENKERKE - Dynamic-Art-Delta 2005, een grote openluchttentoonstelling van kinetische kunst, gaat defi nitief door, maar op een andere locatie dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat heeft initiatiefnemer en kunste naar P. Kamper uit Wissenkerke laten weten. Het was de bedoeling dat het beeldenpark op het terrein van de Anna Jacobahaven zou verrijzen, maar dat bleek financieel geen haalbare kaart. De manifestatie gaat nu plaatsvin den op het terrein van Waterland Neeltje Jans, dat het project ook sponsort. Dat heeft volgens Kamper zowel voor- als nadelen. „De tentoonstelling kan nu een half jaar langer open blijven en misschien zelfs permanent worden. Nadeel is dat er nu een hoge toegangsprijs moet worden betaald, terwijl het op de vorige locatie gratis zou zijn. We willen bekijken of we mensen die kunnen aanto nen dat ze in Zeeland wonen, korting kunnen geven." De tentoonstelling begint 29 april en duurt tot eind okto ber. GOES - Verschillende garagebedrijven hebben bij de poli tie aangifte gedaan van verduistering van auto's. In de af gelopen anderhalve week heeft een man bij tenminste drie bedrijven, twee in Vlissingen en één in Goes, auto's meegenomen voor een proefrit. Hij kwam echter niet te rug op de afgesproken tijdstippen. De voertuigen werden pas dagen later weer bij de garages afgeleverd, op momen ten dat die gesloten waren. De auto's, middenklassers, wa ren niet beschadigd. De politie heeft de zaak in onder zoek. VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland gaat met drie ande re hogescholen samenwerken op het gebied van waterma nagement. Ze gaan gezamenlijk cursussen organiseren en modules ontwikkelen. Verder kwam het weieens voor dat bedrijven of instellingen, zoals Rijkswaterstaat, voor pro jecten een beroep deden op studenten van een van de ho gescholen. En dan moesten die scholen soms 'nee' verko pen omdat de studenten bezet waren. Door samenwer king hopen ze in voorkomende gevallen wel die mensen te kunnen leveren of grotere projecten uit te kunnen voeren. Daarnaast willen de vier scholen elkaar aanvullen omdat ze elk hun eigen specialiteit hebben. Hogeschool Zeeland heeft bijvoorbeeld als specialiteit onder meer zout/zoet water en dynamische delta. De samenwerkende hogescho len zijn Hogeschool Zeeland, Hogeschool Inholland, Hoge school Van Hall Larenstein en Noordelijke Hogeschool Leeuwarden. Vandaag wordt in Amersfoort een congres over de nieuwe kaders voor watermanagement gehouden. De organisatie van dit congres is in handen van de vier ho gescholen. MIDDELBURG - Onder de Nieuwiandseweg wordt een transportleiding van het waterschap aangelegd. Dat ge beurt via een zogenaamde 'gestuurde boring'. Om te voor komen dat hierbij de weg barst, heeft de gemeente Middel burg een berg zand op de weg laten storten in een naastge legen weiland. Die houdt de waterkering in het gareel en is niet bedoeld als afslag voor de nieuwe N57, zoals het aanzicht wellicht doet vermoeden. Pankow MKZEE - Het Nederlands fonds heeft twee films uit Project Zaad- Nacht van de gewoon Film in Zonne- geselecteerd voor Dutch Dat is het Internationaal W voor Nederlandse film kunst dat van 14 tot en april wordt gehouden in "lie in Amsterdam. De gese lde korte films zijn Love "k de Bruyn en Composi- ^René Bosma. K blijk van waarde- stimulans verder te kneuteren op de ingesla- zegt cineast en filmdo- ia uit Ellemeet. Hij is ',dDde zestien filmmakers J verzoek van initiator ^seput een kort filmpje en vo°r die Nacht van de ^gewoon Film vorig jaar in de polder van Zon- e Verseput nodigde on der het motto 'Zaad' cineasten uit eens met andere ogen naar het platteland te kijken en de schoonheid of bijzondere waar de ervan tot uiting te brengen. Bosma creëerde met digitale fo to- en computeranimatie een herschepping van het land schap. Hij maakte een experi mentele animatiefilm, bestaan de uit duizenden foto's die met de computer zijn bewerkt. Die fotp's zijn digitaal opgenomen in het landschap rondom Zonne- maire. De geluidslaag bestaat uit live-opnames van een orgel improvisatie op een Frans ro mantisch orgel uit 1890. Het platteland is Bosma niet vreemd. Hij is geboren en opge groeid in het Friese Makkum. Sinds een klein jaar woont hij op Schouwen-Duiveland. Naast zijn werk als docent animatie aan de Kunstacademie Sint Joost in Breda, wijdt hij zich in de beperkte tijd die hem daar naast resteert aan experimente le korte films. De uitgestrekte Zeeuwse polders vormen voor hem een belangrijke inspiratie bron. „Mijn filmpje Compositae is kort geleden ook vertoond tij dens de museumnacht in Rotter dam. Dat geeft een andere di mensie, zo'n presentatie van het platteland te midden van groot steedse architectuur", zegt Bos ma. Het belang van het onder deel 'Celluloid/Digitaal' van Dutch Open in de categorie On derzoek en Ontwikkeling ziet hij vooral in het feit dat cineas ten hier andere kanten van hun talent kunnen tonen. „Erik de Bruyn is bijvoorbeeld bij het grote publiek alleen bekend door Wilde Mossels, maar hij doet natuurlijk veel meer", zegt Bosma. Zelfdestructie In de korte film Love stelt De Bruyn de vraag aan de orde of zelfdestructie inherent is aan het menselijk bestaan. En zo ja, is daar dan een remedie tegen? Of niet? De afkorting staat voor Lithurgy Of Venomous Existen ce. Het fragmentarisch en associ atief opgebouwde filmpje geeft de kijker ruimte zelf invulling te geven. Ervan uitgaande dat zaad aan de basis van veel leven ligt, maakte De Bruyn een ly risch filosoferende film over dat leven. Het Nederland Fonds voor de Film verleende een subsidie in de kosten van De Nacht van de Buitengewoon Film in Zonne- maire. Uit de oogst van de zes tien filmpjes heeft dit fonds de producties van Bosma en De Bruyn geselecteerd als saillante voorbeelden van grensverleggen de filmkunst. Het filmprogramma van 'Celluloid/Digitaal' wordt ver toond in twee zalen van De Ba lie in Amsterdam op zaterdag ochtend 16 april en zondag 17 april de gehele dag. door Anita Tournois CLINGE - Het exposeren van werken van Maria Diduch kon niet op een passender tijdstip. Wie Galerie Esprit binnen stapt, wandelt regelrecht de lente binnen. De tere voorjaars- tinten die deze papierkunstena res toepast in haar recente wer ken corresponderen niet alleen subliem met het voorjaar, maar doen ook feeëriek aan. Diverse titels van werken, waaronder veel landschappelij ke alsook waterimpressies, re fereren aan het voorjaar: Lente feest, Lente-impressie en Bloei tijd, bijvoorbeeld. Wie al eer der werk van Diduch, geboren in 1947 in het Poolse Lodz, zag, wordt opnieuw verrast met uitzonderlijk artistiek werk, opgebouwd uit papier pulp, vervaardigd volgens een eigen uniek procédé. Vooral onderwerpen uit de na tuur als bloemen, bomen, vo gels en vissen vormen deze keer een thema voor haar schil derijen. Toch blijven ervaringen opge daan tijdens reizen een van de belangrijke inspiratiebronnen, getuige markante werken als Balbek (afbeeldingen van re constructies van oude Romein se ruïnes), Byzantijnse tekenin gen en Biblos. Diduch: „Een re cent verblijf in Libanon inspi reerde me tot het maken ervan. Libanon kende een zeer hoge beschaving, met invloeden van de Romeinen en een Veneti- aans tijdperk." Bijzonder zijn de driedimensio nale werken en objecten als en kele grote bekers Cup en Green Tea, en Vertrek, een compositie met zes vogels. Rond en binnen een frame van ijzerdraad krijgen deze objec ten vorm, waarbij soms cirkels van diverse grootte met elkaar worden verbonden, zoals in Ge- luksboompje en Vaas. Naast objecten en schilderijen zijn er weer tal van liefelijke boekjes van haar hand, waar van sommigen met gedichten. Werkelijk alles ademt diezelf de verstilde en tedere sfeer uit die haar papierkunst ken merkt. Maria Diduch bij enkele van haar driedemensionale werken. Diduch: „Ik combineer diverse materialen als zijdevlies, na- tuurvezels met papierpulp van cellulose. Hierin probeer ik steeds nieuwe dingen te ont dekken, blijf continu in ontwik keling, maar in feite kent het materiaal geen geheimen meer en pas ik eigenlijk 'gecontro leerde' verrassingen toe." Alle mogelijke papiersoorten wor den door haar verwerkt met tel kens nieuwe structuren. De huidige werken in het plat te vlak worden vooral geken merkt door een ritmisch herha len van kleuren in banen bo ven of naast elkaar waarin dan veertjes, vezels, takjes of blaad jes van judaspenning worden ingebracht, maar ook een in zaai van bijvoorbeeld koffie- korrels. Zachte tinten roze, bruinen, beiges, gelen, blau wen en groenen overheersen, regelmatig aangevuld met gou den accenten. Het spel met dit materiaal is voor Diduch de manier gewor den om zich uit te drukken. Na dat zij in 1973 cum laude in schilder- en beeldhouwkunst en modeontwerpen afstudeer de aan de Rijks Kunstacade mie W. Strzeminski in Lodz, verhuisde ze naar Nederland, foto Camile Schelstraete waar haar artistieke schilder carrière een aanvang nam. Maar het werken met papier, een werkwijze die wel enige verwantschap vertoont met mo derne textielkunst, won het na verloop van tijd van de verf. Te genwoordig worden haar crea ties in tal van landen geëxpo seerd en wist zij reeds diverse grote prijzen in de wacht te sle pen. Tentoonstelling t/m 24 april in Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Openingstijden: do. t/m zo. 13.30 - 17.30 uur en do. ook van 19.00 - 21.00 uur. Koe fit blijft de Zeeuwse ge zondheidszorg onder de aagsebezuigingen? De PZC ver at de stand van zaken in de juwse zorg. Vandaag: dokters ziekenhuizen strijden om bud- voor dure behandelingen. rClaudia Sondervan fan een ziekenhuisdirectie weige ren om medicijn te laten komen ermee drie uiterst zieke mensen giermaanden kunnen leven? Die ag hebben dokters en de directie dZiekenhuis Walcheren nu op tafel gen De beste behandelingen voor spatienten met ernstige aandoenin- a dreigen het budget met twee ton overschrijden. De oncologen en ad van Bestuur zijn er nog niet uit. a volgende patiënt met mesothe- lom.een bijzondere vorm van long- aker, heeft een probleem, schetst de issingse oncoloog L. Kerkhofs. Of iver.Kerkhofs heeft dat. „Ik laat pa- aten met de klappen opvangen. Dat eik liever zelf. Ik zal die patiënt zeg en elke behandeling hij nodig heeft njn opties doornemen. Naar een an- raekenhuis dat wel budget heeft, bet bij de rechter afdwingen. De Eg is: moet je mensen bij de recht platen vragen om een medicijn armee ze een paar maanden langer RE?" Keen paar andere patiënten ziet srithofs hoop gloren. Een medicijn •patiënten met de ziekte van Kah- leenbeenmergziekte die het bot ctast) jarenlang goed kan laten le- r.haalt waarschijnlijk de lijst 'geli- aeerde geneesmiddelen'. Die toptien adure geneesmiddelen vergoeden rzekeraars voor een groot deel voor aekenhuizen. Zorgverzekeraars ienCZ voor driekwart. De overige ra's moet het ziekenhuis zelf bijleg- i eraiddelen uit die top tien kosten sen de dertig- en vijftigduizend eu- perpatiënt per jaar. De eigen bij lgen voor dure middelen leggen een wszwaarder beslag op de zieken Dure medicijnen die een patiënt weliswaar kunnen redden, maar niet vergoed dilemma's. huisbudgetten, vertelt directeur J. van der Heide van de Zorgsaam-ziekenhui- zen in Zeeuws-Vlaanderen. „De kos ten van die middelen stijgen jaarlijks 20 tot 30 procent. De budgetten van de ziekenhuizen stijgen nul; dit jaar moesten we zelfs bezuinigen. Voor dit jaar geeft het voor ons nog geen pro blemen. Maar volgend jaar is de situa tie bedreigend. Voor alle ziekenhuizen in Nederland." Temeer omdat steeds meer patiënten steeds duurdere middelen steeds lan ger gaan gebruiken, vult oncoloog Kerkhofs aan. „We geven in Zieken huis Walcheren per maand tachtigdui zend euro uit aan chemotherapie, een miljoen euro per jaar. Toen ik zes jaar geleden in Vlissingen kwam, gaven we twee middagen chemotherapie. Nu doen we dat vijf dagen per week. We overwegen om ook de avonden en de zaterdag erbij te trekken." De strijd om behandelgeld speelt voor al bij de kankerbehandelingen. In veel mindere mate worstelen specialismen worden, stellen ziekenhuisdirecties voor foto ANP als reumatologie, neurologie en derma tologie met budgettaire problemen. De Nederlandse ziekenhuizen hebben de problematiek bij de minister aange kaart. Nieuwe middelen die in Neder land toegelaten zijn, moeten veel snel ler op de vergoedingslijst komen, stelt directeur J. Van den Blink van Zieken huis Walcheren. „Nu duurt het jaren eer het College Tarieven Gezondheids zorg een nieuw middel, dat ziekenhui zen al wel mogen gebruiken, aan de lijst toevoegd. De afgelopen twee jaar is er geen middel bijgekomen." Komt Hoogervorst de behandelaars niet tege moet, dan moet de politiek keuzes ma ken," vindt Van der Heide. „Individue le dokters of ziekenhuisdirecteuren moeten niet besluiten of een patiënt een levensverlengend middel mag of dat het rendement te gering is." Bud get ruilen met andere specialismen, minder nieuwe heupen voor meer kan kerbehandeling, is geen optie. Zieken huizen kunnen wel besluiten om zeer specialistische behandelen niet meer te doen, meent Van den Blink. Behan- delstops zoals enkele ziekenhuizen in Nederland nu hebben, zijn onbe spreekbaar, vindt Van der Heide. „Daar zou ik met de Cliëntenraad ook dwars voor gaan liggen," reageert M. Bergen-Langenberg, voorzitter van de Cliëntenraad van Ziekenhuis Wal cheren. „Tot nu toe is alles goed ge gaan. Meestal wordt er een weg gevon den of wil de verzekeraar van de pa tiënt vergoeden. We hebben nog geen klachten gekregen. Het is wel span nend." Onderzoek Meedoen aan farmaceutisch weten schappelijk onderzoek biedt enig soe laas, zegt Kerkhofs. Maar je moet als patiënt de mazzel hebben dat je past in de criteria. In ons ziekenhuis krij gen zeker honderd patiënten dankzij wetenschappelijk onderzoek topzorg voor hun ziekte." Patiënt verenigingen in Zeeland krij gen geen signalen dat mensen niet de behandeling krijgen die ze nodig heb ben. Wel is er twijfel of mensen vol doende weten wat er mogelijk is, ge ven zij aan. Informatie is voor patiënten moeilijk te krijgen en te begrijpen, beaamt Kerkhofs. „Ik had een patiënt met dikke darm kanker die vroeg naar allerlei midde len die voor andere kankers bedoeld zijn. Mensen zijn er erg mee bezig." Vooral Zeeuwen zijn ervan overtuigd dat ze in Zeeuwse ziekenhuizen niet krijgen wat er mogelijk is, merkt Rot terdammer Kerkhofs. Onterecht: de Zeeuwe oncologen behandelen vol gens de laatste inzichten en in samen werking met het Integraal Kankercen trum Rotterdam. Ik denk dat meer con tact met patiëntverenigingen goed kan zijn", denkt Kerkhofs. „Om duide lijkheid te scheppen en de lucht te kla ren." othema 'Zaad' vertoonden zestien cineasten hun impressies in de Nacht van de Buitengewoon film in Zonnemaire. foto Jaap Verseput

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39