zc B yy )rie theaters slaan handen ineen 50% Rechter ziet sloop en bouw los van elkaar CDA wil tractors toelaten op nieuwe rondweg Breskens De Vurssche heeft nieuwe stilteruimte KORTING ~TQ[LIMDli ©TOIK \annen voor project met schouwburgen in Vlaanderen mand levend rugvinden, it is uniek Vrachtwagenchauffeur in de puree Antoniusschool pleit voor zwemles Beste voorlezers Zws-Vlaanderen Begraafplaats Graauw geruimd zeeuwse almanak Arts rje: 0113-315649 ipzc.nl jiredactie@pzc.nl us31,4460 AA Goes rientie-exploitatie: j en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; gnaal: 020-45625 00. idag 22 maart 2005 Jan de Nooljer v.o i Woninp en meubelstoffeerder Langstraat 79 Amemulden Tal 0118 602937 www.lanflonoollqrYur.nl Tapijt Vitrages Textiel Laminaat Overgordijnen Binnenzonwering Meubelstoffering Matrassen Buitenzonwering Hl garanderen vakwerk en streven naar perfectie. editie Zeeuws-Vlaanderen Wout Bareman KEUZEN - Het Scheide er in Terneuzen gaat nau- sanenwerken met het Ledel- in Oostburg en Den Dul- j Hulst. Met ingang van md seizoen gaan de drie po- itrken met eenzelfde sys- kaartverkoop. Ook de rammering is op elkaar af god. Het is een voorbode verdergaande samenwer- jop Zeeuws niveau. Zeeuws-Vlaamse theaters inu al overleg over met na- programmering. In de na- Icêkomst wordt ook een ka nt geïntroduceerd, waar voorstellingen en andere senten in de streek wor- angekondigd. ièddetheater bereidt ook over de grens voor. De- hgen wordt bij het secreta- ran de Euregio Schelde- een subsidieaanvraag in- sd voor een samenwer- iroject met het Concertge in Brugge en het Bijloke (brekend :ploitant F. Lievens: boorden bij die samenwer- zijneen goede communica- het publiek en mobili- Het project is baanbrekend, resenteren het project bin- enkele maanden. Een is bijvoorbeeld om bussen zetten die publiek uit bij- eeld Zeeuws-Vlaanderen men naar een voorstelling ugge of Gent en omge- Onderweg wordt dan alle ijke informatie verstrekt Ie te bezoeken voorstel- Het project, dat een loop- RonMagnée jlACHT - Speurhond Max n baasje Willem de Wit uit ijnen in het Gelderse rivie- M hebben afgelopen hinde in de bossen bij Koe een totaal verwarde levend teruggevonden. ta twaalven, in de nacht taterdag op zondag, rinkel- BjWillem de Wit in Delwij- de telefoon. Of hij zo snel üjk naar Zeeuws-Vlaande- wilde afreizen, mét zijn bond Max, een kruising ielse herder. «wacht was een verwarde «dale vrouw van huis weg- Op slippers, zonder jas. ■jarige vrouw, opgenomen inrichting, was het week st proefverlof bij haar zes uur was hij even was de vrouw ge uren zoeken was ze fceds niet gevonden. Voor toen werd gevreesd. *it pakte zijn spullen en meteen weg. De Delwijner Iran de Internationale Red enden Groep (IRG), een tójwilligers die wordt inge vet speuren naar overle- bij aardbevingen, ram- overmissingen. Rond half ^veerde hij bij het politie- riavan Terneuzen. tam was een team van vijf to drie honden geformeerd, ®tig uit het hele land. De ie bad al uitgebreid gezocht W hulp ingeroepen van een lopter met warmtecamera, 'die kon niet opstijgen van- 1 ®e mist. 'sddingshonden doorzoch- •rilanden, de bossen, maar Ce schuren van het huis. tocces. Binnen drie kwar- 'erd de vrouw gevonden, i21 de bossen bij Koewacht, ad onderkoelingsverschijn- vertelt De Wit. „We bel- «ambulance, maar die had '4 om het terrein op te ko- Gdukkig had één van ons luiwagen. «lelijk werd de vrouw bet ziekenhuis van Terneu- iebracht. De Wit noemt het «uniek, 15 te danken aan de snelle ^"tg- Vaak zijn we simpel- aat- Maar zo'n vrouw le- erugvinden, ja, daar doe Ivoor." tijd van enkele jaren heeft, wordt binnenkort beoordeeld door de stuurgroep van de Eure gio. Lievens is ook voorstander van een intensievere samenwerking op provinciaal niveau. Momen teel vindt daarover overleg plaats met de andere grote thea ters in Zeeland, de schouwburg in Middelburg, het Arsenaal theater in Vlissingen, De Mythe in Goes en het Ledeltheater in Oostburg. Als het aan de Temeuzense thea terexploitant ligt, blijft het niet bij die vijf. Lievens pleit voor een integrale samenwerking van alle podia in Zeeland. Dat zijn er twaalf. Hij beseft dat zo'n sa menwerkingsverband een zaak van de langere adem is, maar pleit desondanks voor snelle be sluitvorming. „We moeten niet vergeten dat we allemaal gebaat zijn bij een goede afstemming van de pro grammering, bij één gekoppeld systeem voor de kaartverkoop en gezamenlijke publiciteit en marketing. Valt één van die as pecten weg, dan wordt het moei lijker. We moeten elkaar niet op één en dezelfde markt gaan be concurreren; we maken immers mede gebruik van gemeen schapsgeld. De podia bedienen samen 350.000 Zeeuwen, het aantal van een wat grotere stad. Dan is samenwerking onontbeer lijk." In één adem pleit Lievens ook voor één gezamenlijke thea tervisie. Iets te snel Beleidsambtenaar cultuur van de provincie, J. van Aspert, rea geert positief op de suggesties van Lievens, maar vindt dat de theaterexploitant 'iets te snel' gaat. Hij legt momenteel de laat ste hand aan een notitie over de verdergaande samenwerking, die zou kunnen uitmonden in de oprichting van de Stichting Theaterexploitatie Zeeland. „La ten we met die vijf podia begin nen en later de overige zeven er aan toevoegen. Dan heb je de meeste kans van slagen." De sloop van de panden bij de basiliek in Hulst is al zover gevorderd, dat puinruimers de laatste resten kunnen afvoeren. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr HULST - De sloop van oude panden in het gebied aan de Kor te - en de Lange Nieuwstraat in Hulst staat volledig los van het bouwplan dat door oudheidkun dige kring De Vier Ambachten met succes bij de bestuursrech ter is bestreden. Dat stelt die zelfde bestuursrechter in de schriftelijke motivatie van zijn uitspraak om de sloop niet lan ger stil te laten liggen. De rechter deed zijn uitspraak eind vorige maand al. Pas giste ren volgde de uitleg waarom de sloop in Hulst mocht doorgaan. Volgens de oudheidkundige kring wilden de gemeente en projectontwikkelaar Planoform, die in de straten naast de Huls ter basiliek een appartementen complex met winkels en een on dergrondse parkeergarage wil len bouwen, met de sloop een vrijbrief krijgen voor realisatie van het gebouw waartegen de kring bezwaar maakt. Volgens de rechter bestaat die koppeling niet. Hij voegt daaraan toe, dat de ge meente en Planoform op de zit ting zelf nog hebben aangege ven, 'dat de open plek die zal ontstaan na de sloop van de pan den wel zal worden ingevuld met bebouwing, maar dat thans geheel open is op welke wijze dat zal geschieden'. De sloop van de panden op de plek van het project Onder de Toren werd op verzoek van de rechtbank tijdelijk stilgelegd, nadat het beroep van De Vier Ambachten tegen de bouwver gunning gegrond werd ver klaard, en de kring de sloop wil de laten opschorten. De bestuursrechter heeft zich bij de uitspraak over de sloop vergunning mede laten leiden door een brief van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg, die lietweten dat ze geen bezwaar tegen de sloop heeft. Daarnaast hield hij rekening met rapporten van politie en brandweer, die uitwezen dat de situatie bij de half gesloopte pan den zeer brandgevaarlijk was. Inmiddels is de sloop al zover ge vorderd, dat puinruimers druk bezig zijn met het afvoeren van de laatste resten van de panden. door Jean-Lou de Gucht SLUIS - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Sluis vindt het ongewenst dat er geen lang zaam verkeer over de toekomsti ge rondweg bij Breskens mag. „Het CDA begrijpt er niets van dat de rondweg bij Aardenburg wel voorzien wordt van een pa rallelweg en de rondweg bij Breskens niet. Dat betekent dat langzaam verkeer zoals land- bouwverkeer via de bebouwde kom van Breskens moet. Dat is een ongewenste ontwikkeling", zegt fractievoorzitter L. Flik- weert. „Dat komt de verkeersvei ligheid niet ten goede. Om maar niet te spreken van de overlast voor de inwoners van Bres kens." De voorbereidingen voor de rondweg duurden ongeveer vijf jaar. De verkeersoverlast voor bewoners van de Scheldekade, Grote Kade en Dorpsstraat/ Rijksweg moet dankzij het nieu we traject voorgoed tot het verle den behoren. Ook de toegang tot het industrieterrein wordt aan zienlijk verbeterd. Het kruis punt Roofack wordt een rotonde waarop ook de nog te recon strueren wegvakken Roofack Schoondijke en Roofack-Groe- de aansluiten. Die werkzaamhe den beginnen volgend jaar. De provincie Zeeland verwacht volgende maand te beginnen met de aanleg van de rondweg bij Breskens. De opening staat genoteerd voor december. Het CDA wil overwegen of land- bouwverkeer op de rondweg kan worden toegelaten. „Wij vragen ons af in hoeverre land- bouwverkeer nog langzaam ver keer is. Bovendien heeft de pro vincie de inzichten over het scheiden van verkeersstromen de laatste tijd ook heroverwo gen." Aangepast De provincie, die in het kader van het project Duurzaam Vei lig gaat over de aanleg van we gen in West-Zeeuws-Vlaande- ren, heeft uit geldgebrek de doel stellingen aangepast. Zo hoeven niet overal nieuwe parallelwe gen te worden aangelegd, omdat blijkt dat moderne landbouw voertuigen steeds hogere snelhe den kunnen bereiken. Boven dien blijkt dat er weinig onge lukken gebeuren door de aanwe zigheid van landbouwvoertui gen op de hoofdrijbaan, meldde gedeputeerde T. Poppelaars on langs. De CDA-fractie verzoekt het col lege stappen te ondernemen om toelating van langzaam verkeer op rondweg bij Breskens moge lijk te maken. Het gemeentebe stuur van Sluis beraadt zich nog op die vraag. TERNEUZEN - De St. Antoniusschool in Axel vraagt de Terneuzense gemeenteraad om het schoolzwemmen als nog in te voeren in de hele gemeente. In een brief namens alle leerkrachten wijst directeur J. Oude Kempers erop dat bij de gemeentelijke herindeling is afgesproken dat het voorzieningenniveau in de kernen niet zou worden af gebroken. Het voorstel om een streep te zetten door het schoolzwemmen is volgens Oude Kempers een 'regelrech te aanval' op dit voorzieningenniveau. In de raadscommis sie Samenleving tekende zich vorige week een politieke meerderheid af tegen herinvoering van het zwemonder wijs. Er komt wel een zogenaamde vangnetregeling voor kinderen die aan het einde van de basisschool nog geen zwemdiploma hebben. Die krijgen dan alsnog de kans om een diploma te halen. Oude Kempers wijst er op dat de kinderen van de voormalige gemeente Axel al jaren met plezier en met succes naar het openluchtzwembad gaan. Als kinderen nog moeten leren zwemmen als ze 11 of 12 jaar zijn, zijn ze een uitzondering, betoogt hij. „Vaak is dan de reden te weinig zwembadbezoek of het niet kun nen betalen van zwemlessen. De kinderen van ouders met een smallere beurs zijn de dupe." De St. Antoniusschool vraagt het schoolzwemmen zoals dat in de voormalige ge meente Axel werd geregeld tot norm te maken. SLUIS - De winnaars van de Zeeuwse-Vlaamse voorron de van de Nationale Voorleeswedstrijd voor scholieren zijn bekend. Eline Nijgaard uit IJzendijke verdedigt de West-Zeeuws-Vlaamse eer tijdens de provinciale finale op 16 april in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Do minique Beverdam uit Terneuzen vertegenwoordigt Mid den-Zeeuws-Vlaanderen en Wesley Leys uit Kloosterzan- de wordt afgevaardigd door Oost-Zeeuws-Vlaanderen. GRAAUW - De ruiming van graven op het kerkhof in Graauw is achter de rug. Medio februari begon een gespe cialiseerd bedrijf uit Pijnacker met het ruimen van 240 van de oudste graven. Zij waren slecht onderhouden en omdat er ruimtegebrek dreigde op de begraafplaats, be sloot de gemeente Hulst de graven te ruimen. Na een speuractie naar familieleden of belanghebbenden zijn 215 graven geleegd en de resten zijn ondergebracht in een ver- zamelgraf. Daarnaast zijn er 25 stoffelijke overschotten die op verzoek van nabestaanden elders op het kerkhof worden bijgezet in een familiegraf. Momenteel wordt het geruimde gedeelte van de begraafplaats opnieuw inge richt. De hoofdpaden worden eerst aangelegd en nadat het terrein voldoende is nagezakt, worden de kleine pa den aangebracht. Het inzaaien van de grafvelden volgt rond mei of juni LAMSWAARDE - Aan de Kruispoldersedijk bij Lamswaarde is gisterochtend een vrachtwagen combinatie, geladen met aardappelen, over de kop geslagen. De volledige lading belandde op de weg en in de sloot. De 26-jarige bestuurder uit Graauw liep een gebroken sleutelbeen op. Truckchauffeur P. Steijaert was vroeg in de och tend, rond kwart voor zes, op weg van Graauw naar Lamswaarde. Zijn combinatie was geladen met ongeveer dertig ton aardappelen. In een bocht van de dijk ging zijn wagen schuiven. „De door Euqène Verstraeten AXEL - Woonzorgcentrum De Vurssche in Axel beschikt sinds gisteren over een sfeervolle stil teruimte. Inwoners van De Vurs sche, maar ook van de nabijgele gen Weistede en het Kasteel, kunnen er terecht voor bezin ning, meditatie, of het onge stoord voeren van een gesprek. Gisteren werd de stilteruimte of ficieel geopend in het bijzijn van vertegenwoordigers van de Axelse kerken en de cliënten raad van De Vurssche. Met na me Wim de Pooter en Maria Bootsma van de cliëntenraad hebben het initiatief genomen. „Er was wel een stilteruimte, maar die was aan de kleine kant", zegt De Pooter. „Samen met de dominee van De Vurs sche en de vier Axelse kerken hebben we een plan gemaakt voor de inrichting. Maar men sen hoeven niet per se een geloof te hebben om van de ruimte ge bruik te maken. Iedereen kan er terecht." De stilteruimte is 24 uur per dag open. De Pooter ver wacht dat de ruimte voorziet in een behoefte. „In zo'n gebouw als De Vurssche ben je bijna al tijd omringd door mensen. Wie er behoefte aan heeft kan zich nu terugtrekken." (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005 ZONNEBRIL OP STERKTE VANAF 40,00 NET GRATIS UV-ZONNEGLAZEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 VOOR ALLE AANBIEDINGEN KIJK OP WWW.TILROE.NL achterkant brak uit en corrigeren hielp niet meer, dus toen ging ik." De combinatie sloeg over de kop en belandde in de sloot. Steijaert kon zelf uit de cabine krabbelen. Hij had wat last van zijn schouder en is zelf naar de dokter gegaan. Die stel de een gebroken sleutelbeen vast. Een takelbe- drijf heeft de vrachtwagencombinatie gistermid dag geborgen. Een kraan werd later ingeschakeld om alle aardappelen uit de sloot te vissen en over te laden in een andere vrachtwagen. foto Camile Schelstraete Eén van de huisartsen in Zou- telande stopt ermee. Veel men sen zien hem met lede ogen gaan, want men was altijd erg tevreden over de arts. Maar vervanging van de ver trekkende medicus is - heel ef ficiënt - al geregeld, zag die in woonster van Zoutelande toen ze de weekenddiensten in het huis-aan-huisblad be keek. Twee heren nemen de taken van haar oude huisarts ivaar. Al weet ze niet of ze daar nu wel helemaal gerust op kan zijn. Want in het lijstje prijkt naast de naam van een huis arts in Westkapelle ook de naam van de dierenarts...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35