ilusea werken aan bekendheid Een gedachte werkelijkheid zien worden KC Burgerzaal vol nieuwe eilanders tijdens kennismakingsavond Goes wacht met besluit verkeer- en vervoersplan Nieuw leven voor handelseiland GRATIS atform prikkelt recreatieondernemers meer passe-partouts te verkopen vernieuwde Dorpsraad Fietsendief gevangenis in Hoogbejaarde fietser ten val Speelgoedtractor gestolen Politieman gepakt bij drankrit Turkse drankjes doen man das om AAZET Donor worden? Laat het weten! dinsdag 22 maart 2005 jeHeuff JIKZEE - Business Isle, dat jtt bedrijventerrein aan de „lingenstraat in Zierikzee trijgt er twee bedrijfsgebou- bij, Thesaurie Projektont- teling uit Bergen op Zoom (alle vergunningen rondge zien kan op 1 april de eer- Li laten slaan door wethou- j,van der Wekken. Met de bouw van twee nieuwe panden, elk met twee bouwla gen, wordt een flinke stap in de verdere realisering van dit han delseiland gezet. Het ene pand krijgt een bebouwd oppervlak van 450 vierkante meter, hier gaat Krijnse Locker World of Drinks zich vestigen met een winkel en groothandel. Het an der pand krijgt een bebouwd op pervlak van 1850 vierkante me ter. Het grootste deel hiervan, twee bouwlagen van 1250 vier kante meter, is verhuurd aan Leen Bakker. Voor het andere deel >vordt nog onderhandeld met een potentiële huurder. Dit gebouw wordt groter dan in de oorspronkelijke plannen was ge pland maar zal dezelfde uitstra ling krijgen als het al gebouwde bedrijfsgebouw. E. Verheugt, di recteur van Thesaurie Projekt- ontwikkeling, verwacht het kleinste gebouw in juli te kun nen opleveren en het grootste in september. Ruwbouw „Dat is wel ruwbouw. De huur ders zullen dan nog enige tijd no dig hebben voor de afwerking naar eigen inzicht." Als deze twee bedrijfsgebouwen klaar zijn, heeft de projectontwikke laar nog een kantoorpand en een bedrijfsgebouw te bouwen. De plannen van Business Isle da teren uit 1999. Het eerste be drijfsgebouw van de vijf werd in september 2001 opgeleverd. Daarna lag de bouw stil door ge brek aan huurders. Isme Soesman jKZEE - Te veel passe-par- de musea op Schou- Duiveland blijven bij ver- srecreatieve ondernemin- wgebruikt op de plank lig- Dat heeft volgens het be- het Platform Musea nnren-Duiveland alles te met onbekendheid van jadernemers en hun mede- trsmet de musea die er op Jandzijn. ie weken feest tekmarkt HKZEE - De nieuw inge- weekmarkt in Zierikzee naaf donderdag compleet, komen de negen nieuwe klaren voor het eerst naar ivenplein. De nieuwe kra- komen aan de kant van de ie staan. seek later wordt de markt jeel geopend en gelijktijdig een drieweekse promotie- Bgne. Op 31 maart en 7 knjgen klanten bij hun •op een prijzenfestival- Deze kaart biedt kans op ramen van waardebonnen njf tot en met honderd eu- loarde kinderen zijn er bal en is er een grabbelton. Onderdag 14 april is radio wen-Duiveland live op de I aanwezig met reportages terviews op locatie. Ook maakt het publiek weer op gratis producten. eenkomst er behandeling i borstkanker IKZEE - In het Zierikzee- upleeghuis Cornelia wordt n informatiebijee- gehouden over borstkan- ivor.d begint om 19.30 uur til georganiseerd door het )li Huis Goes, het steun- voor mensen met kanker tnaasten. Chirurg C. Dijk- van het Oosterscheldezie- geeft informatie over re- lontwikkelingen bij het be- van borstkanker. Aan tornt onder meer de hormo- erapie. Belangstellenden reserveren via de centra- fflistratie (0118-413932) of bericht te sturen naar tolil&eelandnet.nl. Mrgklachten: &0231231 baandag t/m vrijdag ge- "tfdede openingstijden; ^dagstot 12.00 uur ÏIACTIE nouwen-duivelaimd tttweg 23a Sbus80 ®AB zierikzee '0111-454647 h: 0111-454657 redzzee@pzc.nl '•reel Modde (chef) "Kleemans pkow be Soesman Planting dyBoogert (sport) "ïrale redactie mspark 28 &JS31 AA goes '10113)315500 Pil'; redactie® pzc.nl KllNET ^•Pzc.nl to": web@pzc.nl' Met een open dag voor deze sec tor timmert het platform aan de weg. Het is niet dat de recreatie- ondernemers er niets aan doen, weet penningmeester R. Geluk van het museumplatform te ver tellen. Recron-leden (de Recron is een brancheorganisatie voor recreatieondememers) hebben in het voorjaar 2004 1200 pas se-partouts afgenomen. Dus daar ligt het niet aan, consta teert Geluk. Aan de hand van ge- stickerde exemplaren weet het platform echter dat er uiteinde lijk maar tweehonderd van deze kaarten zijn ingeleverd en dat is niet veel. „Wij denken dat dat af hangt van de mensen die in die bedrijven werken. In hoeverre maken baliemedewerkers hun gasten bijvoorbeeld attent op de passe-partout? Of worden de passe-partouts gebruikt bij een actie of bijvoorbeeld als bingo prijsje?" Feit is dat baliemedewerkers en andere betrokkenen hun gasten eerder wijzen op iets dat ze zelf kennen dan op iets waar ze zelf nooit zijn geweest, schetst Ge luk. Met een (volgende maand geplande) open dag voor onder meer mensen die in de verblijfs- recreatieve sector (campings, bungalows en hotels en dergelij ke) werken, hoopt het platform hierin verandering te brengen. Ook gemeenteraadsleden en ho recaondernemers zijn op deze dag welkom. Overigens steken de platformle den ook de hand in eigen boe zem. Museumbezoekers worden aan de deur vaak niet gewezen op het bestaan van het pas se-partout - stelt de platform penningmeester. Zij kopen dus een kaartje zonder op de moge lijkheid van de voordeelkaart te worden gewezen. Ook het slijten van de kaarten via de musea zelf vraagt dus verbetering. In totaal zijn er afgelopen seizoen 1500 museumpasse-partouts de deur uitgegaan. Het initiatief voor deze kaart is in 2003 genomen. Het pas se-partout maakt het mogelijk drie musea te bezoeken tegen een schappelijk tarief (vier eu ro). Daarbij heeft de passe-par- touthouder de keuze uit zes deel nemende musea: de Oudheidka mer en het Visserijmuseum in Bruinisse, de Burghse Schoole in Burgh, Goemanszorg in Dreischor, het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk en het Stad huismuseum en Maritiem mu seum in Zierikzee. Door gebruik making van de kortingskaart be spaart de bezoeker al snel een euro of twee. De kaart is het he le seizoen te gebruiken. Cursisten aan het werk onder leiding van Pim de Graaf, door Esme Soesman ZIERIKZEE - Hij werkt met kostbaar materiaal, maar dat weerhoudt edel smid en handgraveur Pim de Graaf er niet van met enige regelmaat humor in zijn werk te leggen. In zijn atelier an nex winkel aan de Visstraat in Zierik zee staat het resultaat daarvan naast strakker ogend werk opgesteld. Vlakbij de plek waar bijna twintig jaar geleden de moeder van de in de zilverstad Schoonhoven wonende De Graaf expo seerde. Alsof het allemaal zo heeft moe ten zijn. Bizar hè, zegt hij. Het is een verhaal dat De Graaf graag vertelt. Over hoe hij bij toeval met zijn atelier op de eerste ver dieping van hengelsportzaak See-Fish aan de Visstraat 12 belandde. Zijn vrouw kocht er, tijdens hun vakantie op Schouwen-Duiveland, pieren. Eigenaar Roel Bolier sprak haar toen over haar haarspeld aan. Op de zolder van het Zie- rikzeese pand vond de Schoonhovenaar later - nadat hij er vorig jaar april zijn atelier had gevestigd - een postertje van een expositie die twintig jaar geleden (18 tot 31 mei 1985) werd gehouden in de toenmalige galerie 'Tussen de Ha vens'. Dat was gevestigd in het huur pand op nummer 10. Exposante was Miep de Graaf (textiel), de inmiddels ze ventien jaar geleden overleden moeder van Pim. „Heel vreemd, maar dan val len er opeens allemaal dingen op hun plaats", blikt De Graaf op die ontdek king terug. Het bewuste postertje hangt ingelijst aan de wand. Markeert de overgang tus sen enerzijds het werkgedeelte van de edelsmid, anderzijds het deel waar zijn creaties in glazen vitrines liggen uitge stald. Uitbundige dan wel verfijnde sie raden voor rond pols, vinger en nek. Oorbellen, parfumhangers en haarspel den. Soms strak, maar ook vaak met een knipoog. Een ketting die is opge bouwd uit aan de waslijn hangende ka- bouterkleding. En allerlei gegraveerde voorwerpen, die met oneindig geduld vervaardigd zijn. Het is één van de leu ke kanten van zijn vak, zegt De Graaf. „Iets volslagen etherisch als een gedach te werkelijkheid zien worden." Die kick is overgeslagen op Zierikzeeën- aar Rik Vermaat. Eén van de cursisten die het vak van De Graaf leert. Aan zijn vinger een zelfgefabriceerde ring. Het 'edel smeden' gaat Vermaat - en me de-cursist Ton van Vliet uit Burgh- Haamstede - zo soepel af dat ze de siera den in hun respectievelijke kappersza ken zijn gaan verkopen. „Ik teken graag, vind dat gepriegel leuk en ben die soaps op tv spuugzat. En het is een kick als het lukt. Je moet zo zuinig om- foto Marijke Folkertsma gaan met dit materiaal. Heel geduldig en precies zijn", aldus Vermaat. Dat laatste zit bij De Graaf wel goed. Hij kon vroeger eindeloos, liggende op zijn buik, beestjes tekenen. Was een kei met gereedschap en erg precies. Jaren lang was De Graaf werkzaam in het on derwijs tot hij daar in 2000 volledig op afknapte. Creatieve priegelaar als hij was kwam hij al snel terecht bij een antiquair voor wie hij sleets geraakte gravures op bas cules van oude jachtwapens ophaalde. Zijn aangeboren liefde en talent voor het vak vulde hij aan met een opleiding tot edelsmid. En met dat werk belandde hij tenslotte in Zierikzee, dat hij - als kampeerder - al in zijn jeugd leerde ken nen. „Stom toeval allemaal dat ik dit werk nu hier doe. Maar wel heel bijzon der." Edelsmid en handgraveur Pim de Graaf is gevestigd aan de Visstraat 12 in Zie rikzee. Hij is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag. Die dagen geeft hij ook cursussen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Rust, ruimte en de menselijke maat of simpel weg het feit dat de kinderen er wonen. De redenen die mensen hebben om op Schouwen-Duive land te komen wonen lopen zeer uiteen. Zo'n 170 nieuw ingezete nen van de gemeente Schou wen-Duiveland waren gisteren te gast op een kennismakings avond in het gemeentehuis, waar de verse eilanders werden vergast op veel woorden over, maar ook fraaie beelden van Schouwen-Duiveland. De hal van het gemeentehuis is voor de gelegenheid omge bouwd tot een weekmarkt. Een markt waar slechts één product te krijgen is: informatie over (de gemeente) Schouwen-Duive land. De brandweer is present met een stand, evenals filmhuis FiZi en tal van andere organisa ties. De gemeente presenteert haar afdelingen. Her en der wordt in brochures gesnuffeld, ambtenaren - her kenbaar aan hun naambadge - geven tekst en uitleg. Het echt paar Van Baarn - sinds februari woonachtig in Burgh - leest op een laptopscherm over het Bur gerpanel, door burgemeester J. Asselbergs later omschreven als 'de peilstok' van de gemeente on der de burgers. De Van Baarns verruilden Au- sterlitz voor Schouwen-Duive land. Voor hen was de stap niet zo groot. „We kennen dit gebied goed. We hadden hier al jaren een recreatiewoning." Voor A. Boer was de stap een stuk groter. Zij liet het platte land van Frankrijk - waar ze ze ventien jaar woonde - achter zich en heeft zich nu in Zierik zee gevestigd. Prachtig stadje, vindt zij. Een goede uitvalsbasis voor haar hobby, wandelen. Al leen heeft zij nog geen gelijkge stemde zielen gevonden die net als zij niet vies zijn van een ste vig stukje lopen over Schou- wen-Duivelandse dreven. „Ik heb overal, ook op internet, ge zocht naar wandelclubs. Tot dus verre heb ik nog niet echt kun nen vinden wat ik zoek." Toenadering WD-raadslid H. Coomans is al lesbehalve een nieuwe ingezete ne. Hij woont al zijn leven lang in Scharendijke, waar hij ook zijn recreatiebedrijf runt. Hij is, benadrukt hij, present als eilan der en niet als WD'er op ziel- tjesjacht. „Ik vind dat je nieuwe inwoners moet verwelkomen, toenadering moet zoeken. Het is hier niet de plek voor politiek, maar voor kennismaking." Ook voor het ventileren van kleine er gernissen, zo blijkt later op de avond, na het enthousiaste ver haal van een trotse burgemees ter Asselbergs en het voorstel lingsrondje van de wethouders. Scheve tegels Wethouder Renden krijgt de la chers op zijn hand als hij zich zelf voorstelt als de wethouder van scheve tegels, hondepoep en parkeerproblemen. Om vervol gens vanuit de goed gevulde Bur gerzaal vragen over die onder- werpen te krijgen. Echt schok kende zaken komen niet naar vo ren. Wel klinkt de roep om een 'welkomstpakket' voor nieuw in gezetenen. Of op z'n minst een gemeentegids voor alle nieuwe eilanders. Na de vragenronde volgde vertoning van een film van het Brouwse TSTP over Schouwen-Duiveland. De avond werd besloten met een in formeel samenzijn. BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad Burgh-Haamstede houdt vanavond een openbare vergadering in dorpshuis De Schutse. Op de agenda staat on der meer de aanpassing van de ringwalburcht. Wethouder W. Renden is ook aanwezig. Hij is onlangs aangewezen als kern bestuurder voor Burgh-Haam- stede. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 41-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad wegens fietsendiefstal veroordeeld tot drie weken cel. De Middelburger had toegegeven vorig jaar op 9 mei en 19 juli in zijn woonplaats twee fietsen te hebben weggeno men. De verdachte is een expert als het om stelen van fiet sen gaat, want hij werd er al vele malen voor veroordeeld. GAPINGE - Op de Schellachseweg in Gapinge is gister middag rond 16.45 uur een 95-jarige inwoner uit de ge meente Veere met zijn fiets gevallen doordat zijn broeks pijp vastraakte in de trapper. Hij is met heupletsel met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. VLISSINGEN - Vanuit de tuin van een woning aan het Vondelingplein in Vlissingen is afgelopen weekeinde een blauwe speelgoed tractor weggenomen. De waarde is cir ca zestig euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 43-jarige politieman uit Ant werpen (B) voor dronken rijden veroordeeld tot tien maan den rijontzegging en duizend euro boete. De Belg botste op 12 december vorig jaar op de rijksweg A58 bij Waarde tegen een voorligger, waarna hij de macht over het stuur verloor en in de sloot belandde. Zijn auto werd totaal ver nield. De verdachte had zich die dag na problemen met zijn partner teruggetrokken in zijn stacaravan in Colijns- plaat. Daar had hij zich tegoed gedaan aan een fors aan tal glazen port. Vervolgens reed hij terug naar huis, met alle gevolgen van dien. Uit de blaastest bleek dat hij vier keer (885 microgram) zoveel alcohol had gedronken als toegestaan. De politie vorderde direct zijn rijbewijs in. Ruim drie maanden ondervond hij de gevolgen daarvan in zijn werk. Zo moest hij als bijrijder plaats nemen in de politieauto waarin hij normaliter achter het stuur zit. Van belang voor de agent was dat hij zijn rijbewijs terug kreeg. De rijontzegging geldt namelijk alleen voor Neder land. Dat nam niet weg dat hij vond dat de politie in Ne derland zijn werk goed had gedaan. „Maar u had als poli tieman beter moeten weten", merkte de politierechter op. De Antwerpenaar knikte instemmend en gaf haar gelijk. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Sint Maar tensdijk moest gisteren tijdens de behandeling van zijn strafzaak in Middelburg toegeven zich te hebben verke ken op twee Turkse drankjes. „Ik had niet in de gaten dat er zoveel alcohol in zat." Uit de blaastest kwam welis waar geen hoge score - 320 microgram -, maar er hing de man nog een half jaar rijontzegging boven het hoofd. De Middelburgse politierechter wilde deze echter niet ten uit voer leggen en legde de Thoolse ondernemer slechts een boete van 360 euro op. Daarnaast werd de proeftijd van zes maanden voorwaardelijke rijontzegging met een jaar verlengd. De man werd op 10 januari vorig jaar in Tholen aangehouden. door Harmen van der Werf GOES - Een beslissing over het verkeers- en vervoersplan 2005- 2015 van de gemeente Goes laat nog even op zich wachten. Het moet eerst duidelijk zijn aan welke projecten voorrang wordt gegeven en hoeveel geld daar mee is gemoeid, besloot de Goe- se raadscommissie grondgebied gisteravond. Tot een voorproefje op wat de verschillende partijen in de Goe- se gemeenteraad de belangrijk ste projecten vinden, liet prak tisch geen raadslid zich verlei den. H. Bouma (SGP/ChristenUnie) liet doorschemeren dat hij prio riteit wil toekennen aan verlen ging van de Nansenbaan rich ting de 's-Gravenpolderseweg, waardoor één van de drukste toegangswegen van Goes - de Anthony Fokkerstraat - kan worden ontlast. Ook gaven enkele raadsleden aan de verkeersafwikkeling rond Wilhelminadorp en Wol- phaartsdijk belangrijk te vin den. Ze lieten het achterste van hun tong over bijvoorbeeld een randweg bij Wolphaartsdijk ech ter niet zien. Voorrang De fracties in de gemeenteraad gaan zich nu eerst beraden over welke projecten uit het ver keers- en vervoersplan voorrang moeten krijgen in hun ogen. Op één punt is dat al gebeurd, zoals bekend. Een meerderheid van CDA, WD en SGP/ChristenUnie stemde vorige week voor een ontsluitingsweg bij de uitbrei dingswijk Mannee. In welk tem po Goes wegen kan aanleggen of verbeteren, is vooral een kwestie van geld. Veel te verde len is er momenteel niet, liet wet houder S. van 't Westeinde (WD) weten. De middelen zul len uit een gestaag groeiend pot je met overschotten uit de par- keergelden moeten komen en uit opbrengsten van bestemmings plannen. (Advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Blezelingsestraat 102A, 4421 BV Kapcllc Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 Advertentie Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0,10 p/mln). N,G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31