rustratie Seniorenraad groeit IC PZC Gilde Sint Sebastiaan begraaft zuster Projectgroep voor brede school Goes was vrijwel stuurloos GRATIS b 13 0' adviesorgaan voelt zich door gemeente niet serieus genomen AAZET Werkstraf voor huisvredebreuk Ondernemer vergist zich in drank Gokverslaafde krijgt werkstraf Bedrijfsinbraak in Kruiningen Hoogbejaarde fietser ten val Ruitjes kerkgebouw vernield Mosselsector kiest voor dialoog met milieuclubs agenda Donor worden? Laat het weten! dinsdag 22 maart 2005 [frank Balkenende [5 Knap frustrerend is je geeft advies en je krijgt (D of laat antwoord. Die K is er dan ook nog vaak n: 'waar bemoeien jullie se Seniorenraad, die nu ^ar draaitvoelt zich mis- .We worden afgedaan als 0: andere belangengroep", voorzitter L. de Leeuw, jethouder van de gemeen- is onterecht, vindt De „De gemeenteraad heeft gekozen een senioren- a te stellen, die gevraagd gevraagd advies kan geven bestaand en toekomstig be- laar als we dat doen, hoor is taal noch teken. Uit de Sies die we dan krijgen, dik dat ze ons misschien las- linden." «oorbeeld. Medio vorig jaar lot de Seniorenraad onge- gd advies te geven over het leentelijk Verkeers- en Ver stal (GWP). Leeuw: „De seniorenraad, jkt naar de effecten van be- roor ouderen, vond bijvoor- Idat je fietsers en voetgan- opbepaalde plaatsen in het n. zoals de Gasthuis- uit elkaar moet halen, niet je dus daar geen fiets- splaatsen plannen. We ook aandacht voor parkeermogeli j kheden :de oostkant van het cen- Vervolgens hoor je niets, gier een raadsvoorstel. Je acht dat je antwoord krijgt tze opmerkingen voordat voorstel wordt gemaakt. ijven we een boze brief, s net de deur uit, ontvan- (Advertentie) Inlijstwerk? tmmakerij Gijzel oor bedrijf en particulier aal 102A, 4421 BV Kapelle 0113-342383. fax 0113-340044 igische agent onken op A58 DELBURG - De Middel- H politierechter M. Meeu- heeft gisteren een 43-jari- politieman uit Antwerpen dronken rijden veroor- tot tien maanden rijont- Bgen duizend euro boete. dg botste op 12 december jaar op de rijksweg A58 aarde tegen een voorligger, de macht over het verloor en in de sloot be- fe Zijn auto werd totaal Bi verdachte had zich die dag problemen met zijn partner getrokken in zijn stacara- Colijnsplaat. Daar had tegoed gedaan aan een aantal glazen port. Vervol gd hij terug naar huis, iDegevolgen van dien. Borgklachten: 5W231231 Baandag t/m vrijdag öjrende de openingstij- «zaterdags tot 12.00 uur 3ACTIE ïelanden/tholen aóonspark 28 Rbus3l AA GOES '0113-315670 lc 0113-315669 roailiredgoes@pzc.nl "ik Balkenende (chef) M Huibers van der Jagt ^Janssen MiPaardekam •ort) "Wiïan der Werf JI"A1.E REDACTIE «nspark 28 ^bus 31 AA GOES *10113)315500 ^<0113)315669 NI: redactie@pzc.nl vernet "Wpzc.nl W: web@pzc.nl gen we een samenvatting van in spraakreacties op het GWP. Zo komt je adviesrol natuurlijk niet uit de verf. De communicatie met de ge meente verloopt dus moeizaam. De Leeuw heeft daar deels een verklaring voor: „Het ambtelijk apparaat heeft zijn eigen tempo. Ambtenaren die een plan heb ben geschreven of begeleid, vin den het hinderlijk als er tussen tijds een nieuw adviesorgaan zich met de boel gaat bemoeien. Komen er ineens lastposten langs en dan ook nog eentje met een verdachte achtergrond", grijnst De Leeuw, die voor de PvdA jarenlang wethouder was. Dat is echter nog geen reden om de Seniorenraad buiten de deur te houden met het argument dat het om bestaand beleid gaat. „Zulke antwoorden zijn in strijd met de verordening, Daar staat zwart op wit in dat wij ge vraagd en ongevraagd advies kunnen geven over bestaand en toekomstig beleid." De omvorming van de Erasmus- flat in de Goese Polder tot woon zorgcentrum voor de wijk, is een ander onderwerp waai" de Seniorenraad zich niet serieus genomen voelt. „Als daar zestig flats voor vitale ouderen ver dwijnen, moet je zorgen dat je de aangrenzende kavel waarop een garagepand staat, kunt be nutten voor de bouw van senio renwoningen. We hebben daar met de gemeente ook gesprek ken over gevoerd, maar de be loofde verslagen daarvan krij gen we niet. Alleen weer zo'n ambtelijk antwoord dat je kunt vertalen als: waar bemoei je je mee." Het bijltje erbij neergooien, wil hij nog lang niet, Hij constateert dat Seniorenraad en gemeente 'nog aan elkaar moeten wen nen'. Het kan ook anders. Zo noemt De Leeuw de communica tie met de Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) uitstekend. Volgens De Leeuw moet de ge meente juist gebruik maken van de kennis in de Seniorenraad. De raad telt onder andere een oud-ziekenhuisdirecteur, mana ger, een voormalig afdelings hoofd van de RWS en iemand uit de gezondheidszorg. Leden van schutterij Sint Sebastiaan brengen gildezuster Cornelia Laura van der Linde-Harinck naar haar laatste rustplaats. door Mieke van der Jagt KLOETINGE - De dag is vol van lente beloften. Middenin Kloetinge staat de Geerteskerk mooi en monumentaal te wezen. Nog zo'n dag en het groen springt uit de voorbeeldig onderhouden berceaus die de kerkepaden overhui ven. Het voltallige schuttersgilde van Sint Sebastiaan, misschien wel net zo oud als de vroeg veertiende-eeuwse kerk, verzamelt zich op het pad onder de bomen. Op straat staat een lijkwagen klaar. Als door de dikke muren de laatste tonen sluipen van het orgel, dat zingt „Blijf bij mij Heer", gaan de vier gildeleden die het laatst zijn ingetreden naar bin nen. Zij zullen de kist van de overleden gildezuster Cornelia Laura van der Lin de-Harinck naar de wagen brengen. Daarna gaat de stoet, onder klokgelui en voorafgegaan door de gildebroeders, in bedaarde pas naar de begraafplaats. Zo hoort dat, zo gaat het al eeuwen. Als er iets is dat de overleden mevrouw Van der Linde over haar eigen uitvaart heeft geweten, dan was het dat de gilde- broeders haar op haar laatste tocht zou den begeleiden. Vierentwintig in getal, niet meer en niet minder. Want al was ze geen lid van het gilde - alleen man nen kunnen worden benoemd als lid van de schutterij - ze was getrouwd met een gildebroeder en als een gildezuster wordt ze beschouwd. In Kloetinge wor den die nu eenmaal door Sint Sebasti aan in voorgeschreven zwarte, lakense mantels, zogenoemde pelle's, naar hun laatste rustplaats gebracht Een uur voordat de dienst in de Geertes kerk begon, hebben de gildebroeders zich in het Geerteshuis verzameld. Hoofdman Cees Dekker: „Geloof maar niet dat er eentje ooit maar een minuut te laat komt. Die zou worden beboet. Wij nemen die plicht hoog op." In het Geerteshuis hebben de schutters een bijeenkomst gehouden. Ze hebben gesproken over de overledene, dat ze tot voor kort altijd op de fiets zat, voor heel de wereld jurkjes naaide en nooit te be roerd was om voor oude mensen bood schappen te doen, al was ze zelf al 85 jaar. Ze hebben zich vervolgens omge kleed: zwarte pakken aan, hoeden op, pelle's om en zwarte handschoenen aan. Want niet alleen het ritueel luistert nauw, de kleding evenzeer. Op de begraafplaats, waar het voorjaar zich ook op duizend manieren aankon digt, gaat het gilde nog steeds voorop. De dragers halen de kist uit de auto en brengen hem vooraan de stoet naar het graf. Dan stellen de schutters zich terzij de op, hoeden af. Ze bidden het Onze Vader mee en bege leiden de rouwenden weer terug naar het dorp. In het Geerteshuis wordt het ritueel weer afgesloten: nog een borrel tje, kleding in de kast en de schutters gaan weer aan het werk, want de mees ten van hen hebben een boomgaard, een akker of een ander bedrijf te onderhou den. Hoe oud het gilde is, kan hoofdman Dekker niet zeggen. „Het hele archief is omgekeerd, maar een oprichtingsacte is niet gevonden. Wel weten we dat de ri tuelen die we bij begrafenissen uitvoe ren, heel ver teruggaan. Lange tijd is dat begraven het enige geweest wat we deden, plus een keer per twee jaar een zogeheten Blijde Maaltijd, waarbij ook de vrouwen mochten aanzitten. Vroeger ging dat in de vorm van een reisje maar nu is iedereen al overal geweest. De le den blijven net zo lief hier." In de reglementen staat dat de Blijde Maaltijd in de oneven jaartallen moet worden gehouden maar er staat, vol gens de hoofdman, niet dat je in de even jaren geen barbecue mag houden. „Dat doen we dus. Maar als het om begraven en om het bestuur gaat, houden we ons strikt aan de oude regels." Die regels be helzen het maximum aantal leden, de benoeming van nieuwe leden, het kie zen van een hoofdman en de opvolging in de rest van het bestuur. De hoofd foto Dirk-Jan Gjeltema man wordt geholpen door de eerste, de tweede.en de derde deken en natuurlijk door een bode. De bode is geen lid maar ontvangt een bescheiden salaris. Lid kun je worden als een ander lid ge storven is of heeft bedankt en het gilde draagt je voor. Als er meer kandidaten zijn, beslist de Kloetingse ambachts- vrouwe wie het wordt. Leden betalen een bescheiden contributie en er zijn nog wat inkomsten uit grond en kapi taal dat het gilde bezit. Extra inkomsten worden door boetes ge genereerd. Wie Cees Dekker met iets an ders aanspreekt dan met hoofdman, moet betalen, vloeken wordt beboet en ook op te laat komen of verzuimen staat een prijs. Ruim twintig jaar gelden besloot de schutterij maar weer te gaan schieten. Dat was al jaren niet meer gebeurd en Kloetinge had al lang geen staande of liggende wip meer. Die is er ook niet ge komen. In Kwadendamme zijn de gilde broeders van Sint Sebastiaan meer dan welkom. Ze schieten alleen in de winter op de liggende wip, die nu eenmaal nauw met de horeca verbonden is. „Toch is het goed dat we die stiel, we zijn er immers door ontstaan, weer heb ben opgepakt. Anders waren we niet meer geweest dan vierentwintig lijkdie- naren," zegt de hoofdman, wiens opa en overgrootvader ook al hoofdman wa ren. „De Kloetingers waarderen deze traditie. Die kan nog wel vijfhonderd jaar mee." (Advertentie) door Frank Balkenende GOES - De betrokken partijen hebben zich zwaar vertild aan de totstandkoming van de brede school Symfonie in de wijk Ou verture in Goes. De brede school vergde meer tijd en geld dan was voorzien. Dat concludeert de rekenkamer commissie van de gemeente Goes, die de gang van zaken in de periode 1998-2001 heeft on derzocht. Aan het begin van het onder zoek stuitte de commissie al op problemen. Relevante dossiers waren niet centraal gearchi veerd. Ze lagen ergens in een la van een ambtenaar of waren zoek. Ook bemerkten onderzoe kers bij betrokkenen nogal wat schroom om over het project uit spraken te doen. Het project begon met gezamen lijke nieuwbouw voor de open bare basisschool Zuidwesthoek en de protestants-christelijke school Prinses Beatrix. Later kwam daar Kinderopvang De Bevelanden bij. Om het project te sturen, huurde Goes een bu reau in. De gemeente fungeerde als bouwheer voor alle betrok ken partijen. Er lag echter geen specifiek plan en een centrale projectlei der van de gemeente ontbrak. Daardoor waren de taken en de bevoegdheden van de betrokken partijen te vaag. Bovendien bleek de projectgroep niet opge wassen tegen de complexiteit en omvang van de opdracht. Vervolgens ging van alles mis. Het wensenlijstje van de scho len leidde tot een te duur ont werp, wat keer op keer moest worden aangepast. Kosten lie pen voortdurend op en de ver warring over bevoegdheden leid de tot onderlinge verwijten. De rekenkamercommissie noemt de ze fase een crisissituatie. Toch, stelt de commissie vast, is er vreemd genoeg nooit een afwe ging gemaakt het project te stop pen. Wel werd de projectgroep uitgedund en andere deskundi gen aangetrokken. Later werd een definitief ontwerp weer ge wijzigd omdat bleek dat er op grond van leerlingenprognoses meer lokalen nodig waren. Daar door werd het project duurder dan de begrote 7,6 miljoen gul den, zeker nadat was besloten er een brede school van te ma ken. Daarover werd tot twee maal toe gediscussieerd, steeds nadat het programma van eisen was aangepast. De omgekeerde volgorde dus. Uiteindelijk kost te het gebouw dertien miljoen gulden. De rekenkamercommissie heeft met onderzocht of de kostenstij gingen het gevolg zijn van moge lijke missers, behalve dan de twee warmtepompen die verge ten waren in het ontwerp. In een reactie op het rapport stelt het college van Ben W dat de kostenstijgingen het gevolg zijn van het brede school-con cept, leerlingenprognoses en de eis van het ministerie om klas sen te verkleinen. Er moesten dus lokalen bij. Overigens stond daar ook rijksgeld tegenover. Ook politiek gezien ging het niet volgens het boekje. De re kenkamercommissie constateert dat de gemeenteraad vrijwel nooit in de gelegenheid is ge weest tussentijds afgewogen be sluiten te nemen. Het college nam verschillende keren beslui ten buiten het budgetrecht van de raad om. Het college reageert dat fracties wel op de hoogte wa ren. In de commissies zijn ze steeds geïnformeerd, zeggen B en W. Doel is lering te trekken uit alle dingen die slecht waren geregeld of mis zijn gegaan. Vol gens het college is het projectma nagement op grond van de erva ringen in Ouverture stukken ver beterd, waarbij het de bouw van theater De Mythe als voorbeeld noemt. Dat bevreemdt de reken kamercommissie, omdat het pro ject brede school nooit is geëva lueerd. KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmelkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststof kozijnen WWW.AAZET.NL/ Kapelle - Tel. 0113-3303W MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Goes voor huisvredebreuk veroordeeld tot vijftig uur voorwaardelijke werkstraf. De twee incidenten speelden zich af in de relatiesfeer. Zo drong de verdachte 19 juli vorig jaar in Goes de wo ning binnen van zijn vriendin door de voordeur in te trap pen. Begin november vernielde de Goesenaar een deur van de woning van zijn moeder. De verdachte vertelde last te hebben van psychoses. Volgens de officier van justitie had hij ook zijn moeder mishandeld, maar dat vond de politierechter niet bewe zen. De officier eiste 48 uur werkstraf en een week voor waardelijke gevangenisstraf. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Sint Maar tensdijk moest gisteren tijdens de behandeling van zijn strafzaak in Middelburg toegeven zich te hebben verke ken op twee Turkse drankjes. „Ik had niet in de gaten dat er zoveel alcohol in zat." Uit de blaastest kwam weliswaar geen hoge score - 320 microgram - maar er hing de man nog een half jaar rijont zegging boven het hoofd. De Middelburgse politierechter wilde deze echter niet ten uitvoer leggen en legde de Thoolse ondernemer slechts een boete van 360 euro op. Daarnaast werd de proeftijd van zes maanden voorwaar delijke rijontzegging met een jaar verlengd. De man werd op 10 januari vorig jaar in Tholen aangehouden. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Bergen op Zoom is gisteren in Middelburg voor verduistering in dienstbetrekking veroordeeld tot 175 uur werkstraf, waar van 75 uur voorwaardelijk. De Brabander heeft op 19 no vember vorig jaar als assistent-bedrijfsleider van een Vlis- singse supermarkt twee tassen met daarin 12.695 euro achterovergedrukt. De man kampt met een ernstige gok verslaving. Het geld had hij bijna allemaal - zo'n slordige 10.000 euro - vergokt in Casino Breda. KRUININGEN - In een bedrijf aan de Nissestraat in Krui ningen is tussen zaterdag en gisterochtend een inbraak ge pleegd. Computerapparatuur is weggenomen. GAPINGE - Een 95-jarige fietser uit de gemeente Veere is gistermiddag op de Schellachseweg in Gapinge geval len doordat zijn broekspijp vastraakte in de trapper. De man is met heupletsel per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. 's HEER ARENDSKERKE - Onbekenden hebben afgelo pen weekeinde een aantal kleine ruitjes van een kerkge bouw in 's Heer Arendskerke vernield. Een schadebedrag is niet bekend. door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselsector gaat om de tafel met de Wadden vereniging om te praten over de mosselzaadvisserij. Het overleg is ingegeven door een uitspraak van de Raad van State februari dit jaar. De Raad van State oordeelde dat elke vergunningaanvraag voor mosselzaadvisserij in het vervolg wetenschappelijk moet worden getoetst. Het Haagse rechtscollege bepaalde dit aan de hand van de uitleg die het Eu ropees Hof in Luxemburg eer der had gegeven aan de Europe se Vogel- en Habitatrichtlijnen. Het vonnis van de Raad van Sta te was een tegenslag voor de mosselsector. Binnen de producentenorganisa tie mosselcultuur is de laatste tijd veel gediscussieerd over de te volgen strategie. Een aantal leden was boos. Zij wilden een ramkoers inzetten. Uit een toe spraak van één van de felste mosselbestuurders, W. van den Berg uit Bruinisse, viel onlangs al op te maken dat de producen tenorganisatie voor de dialoog heeft gekozen. Hij sprak over een charmeoffensief richting mi lieuclubs. H. van Geesbergen, secretaris van de producentenorganisatie mosselcultuur, bezigt het woord 'charmeoffensief' met. Hij beves tigt wel dat er is gekozen voor een dialoog met milieu- en na tuurorganisaties. Volgens Van Geesbergen is er geen andere keuze. De mossel sector zal moeten leven met de Europese Vogel- en Habitat richtlijnen. „Het is dan van groot belang te weten hoe in sprekers zoals de Waddenvereni ging over de activiteiten den ken. Je moet daar rekening mee houden." De partijen hebben nog even de tijd om het één en ander op een rijtje te zetten. Dit voorjaar zal er niet op mosselzaad worden ge vist. Er ligt praktisch niks De mosselzaadval was vorig jaar erg slecht. Pas dit najaar is er wellicht weer mosselzaadvisse- rij mogelijk, als er genoeg zaad is gevallen én er eensgezindheid bestaat over de te volgen vergun ningprocedure. „Dat wordt nog hard werken", denkt Van Gees bergen. Handkokkelaars Ondertussen hebben de handma tige kokkelaars weinig meer te vrezen. De Waddenvereniging maakt geen bezwaar tegen de vergunningen voor twintig hand vissers, onder wie negen Zeeu wen. Atiegroep Wilde Kokkels heeft wel bezwaar aangetekend. Niet om de visserij te verbieden, maar om het vergunningenbe leid te toetsen. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Rommelmarkt; Kan tine ZLM, 13 30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillon bespeling door Sjoerd Tammïnga; Reva lidatiecentrum De Lindenhof, 16.45- 17.45 uur. bewegen voor astma- en CODP-patiènten; KAPELLE - De Vroone, 9 15 uur: Yoga; 13.30 uur; Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- werk; Gemeentehuis, 9.30 uur: Openba re vergadering seniorenraad; KRUININGEN Zwembad Den Inkel, 13.00 - 13.30 uur: Aquajogging; 13.30 - 14.00 uur: Aquarobics, WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten Advertentie Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0,10 p/min). /j» N,G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27