Fazant is op de versiertoer Maaao da' s oek weh wah Gebouwd voor generaties notarissen Nieuwe raadkaart dinsdag 22 maart 2005 Mannetjesfazant foto Het Zeeuwse Landschap Een rondje door de pol der zit altijd vol verras singen, gekleurd door het jaargetijde. Zo ook nu. Tus sen de nog kale takken van de bomen zie je allerlei vo gels. Ze zijn druk bezig met de voorbereidingen voor het komend seizoen, terwijl ze zich vrolijk laten horen. Aan een enkele struik of boom, die tot de vroege bloeiers behoort, ontwikke len zich de eerste knoppen of zelfs bloemen. Dat laat ste is bijvoorbeeld het geval bij de gele kornoelje. De kleine gele bloemetjes ge ven het prille voorjaarsland schap een vrolijke kleur. Op de nog kale akker zien we ook een opvallend gekleur de verschijning: het fazan tenmannetje. Het opvallendst aan het fa zantenmannetje is zijn kop. Rondom zijn ogen hangen opvallend rode lellen. De kopve- ren zijn blauwgroen en krijgen extra aandacht door de metaal achtige glans die er op rust. Sommige exemplaren hebben een witte halsring. Het lijf is ge tooid in een wat roestbruin ge kleurd verenkleed, met zwarte vlekken. Wie ooit eens een fazan- tenveer gevonden heeft, weet dat er op het einde van iedere veer zo'n vlek zit. Aan het einde van het lichaam, dat zo'n negen tig centimeter lang is, zit een lange, gebaande staart. Het fazantenvrouwtje daarente gen is een vrij onopvallende ver schijning. Ze heeft een egaal, bruinig verenkleed. Met een lengte van een kleine zestig cen timeter is ze aanzienlijk kleiner. Ook haar staart is niet zo lang als die van het mannetje. Met zijn imponerende verschij ning kan een fazantenmannetje een vrouwtje verleiden. En blijk baar vinden de dames hem echt prachtig, want het lukt hem om er een heel harem op na te hou den. Zijn versierpogingen begin nen in deze tijd van het jaar. Tij dens het rondje door de polder ben je daar, met een beetje ge luk, getuige van. Hij springt re gelmatig op en neer, terwijl hij luid met zijn veren klappert. Z'n kraaiende roep 'kork-kok-kok' begeleidt dit ver- siergedrag. Het vrouwtje rea geert op de flirtpartij met een 'kia-kia' geluid. Het vrouwtje maakt niet veel werk van het nest. Meestal is het een holletje in de grond. Hierin worden tussen april en juni acht tot twaalf eieren ge legd. De gladde, glanzende eie ren zijn olijfbruin, bruin of De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. blauwgrijs van kleur en zo'n vier tot vijf centimeter groot. Soms ligt het nest in de begroei ing langs bosranden of ander struikgewas, soms zit het wat verstopt in bijvoorbeeld wat graspollen in het kale veld. Tij dens het broeden komt de onop vallende verschijning goed van pas. Want vijanden, zoals kraaiachtigen en reigers die het op de eieren gemunt hebben, ko men immers zeer algemeen voor. Na drie tot vier weken gebroed te hebben, komen de kuikens uit het ei. Moeder heeft het er dan meteen druk mee, want de jon gen kunnen meteen lopen. Na dat moeder hen een kleine twee weken verzorgd heeft, kunnen ze al vliegen. Toch blijven het moederskindjes, want tot het volgende broedseizoen blijven ze bij hun moeder. Dat sociale gedrag zorgt voor een grotere overlevingskans: ze zien hun vij anden eerder aankomen. Om zich te behoeden voor hun vijan den op de grond, slaapt de fazan tenfamilie vaak in bomen. En dat verraadt de relatie met kip pen. Kippen slapen immers ook graag op een hogere plaats, in het kippenhok op een stok. En net als kippen zijn fazanten ech te alleseters. Het gevarieerde me nu van fazanten bestaat onder meer uit insecten, wormen, za den, planten, knoppen, bessen en vruchten. De naam fazant is een verzamel naam voor een heleboel soorten fazanten. Veel familieleden van 'onze' fazant, de Phasis colchi- cus, zijn in de dierentuin te be wonderen, zoals de goudfazant en de zilverfazant. Fazanten ko men van oorsprong niet in onze polders voor. Vermoedelijk zijn ze circa 500 tot 800 jaar na Christus als siervogel vanuit Transkaukasië ingevoerd. Pas later, rond de negentiende eeuw, is de Oost-Chinese fazant ingevoerd voor de jacht. De man netjes van deze exemplaren zijn herkenbaar aan de witte hals ring. Onze fazant in de polder is waarschijnlijk een kruising van deze twee soorten. Hierdoor is ieder fazantenmannetje een ui terlijk uniek exemplaar. Carolien van de Kreeke- Abrahamse Carolien van de Kreeke is mede werkster externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Kantalanka, eijtokka, kruke- tier, mokkokè... Het blijft een leuke bezigheid om 'amme- koorewoorden' te ontcijferen en regelmatig doen lijstjes met de ze woorden de ronde op feestjes en partijen. Ruim twee jaar terug bracht ca- barockgroep GRYSL een cd uit met een nummer 'Bietnakke- naaie', één van de uitdrukkin gen die zelden in de lijstjes ont breekt. De Lamaketta's, een jonge band uit Terneuzen, bracht vorig jaar een cd uit on der dezelfde naam, maar anders geschreven: Bietie akum aai. Sindsdien is deze band aan een regelrechte opmars bezig. Zan ger en tekstschrijver van de La maketta's is Maikel Harte. Hij schrijft in het Terneuzens dia lect. De Lamaketta's hebben een lan ge voorgeschiedenis van jeugd vriendschappen, muzikale ont wikkeling en ervaringen, en toe val, dat misschien geen toeval is. Een duidelijke mijlpaal in het ontstaan is de zwangerschap van de zus van Maikel Harte, die een tweeling verwachtte. Re den genoeg om er een lied aan te wijden: 'M'n zuster krijgt een tweeling'. De opname van het lied in het Terneuzense Porgy Bess bleef niet onopgemerkt en onder druk van de luisteraars werden meer nummers geschre ven en volgden er optredens. Eerst in 't Bierwinkeltje in Ter- neuzen, later ook elders. Een naam was gauw verzonnen. In de Randstad studerende band leden deden het bij hun huisge noten vaak voorkomen dat ze een vreemde taal spraken en rie pen elkaar zinnen toe als damoe- koekain (dat moet ik ook heb ben), doedatanmaa (doe dat dan maar) en lamaketta (laat maar ik heb het al). Besloten werd de band de naam Lamaketta's mee te geven. De gelegenheidsforma tie viel echter uiteen, maar kwam na enkele jaren, dankzij een verzoek om nog eens op te treden bij de presentatie van een boek, weer bij elkaar. Dat betekende een nieuwe start en een opmars die hen ook al over de Schelde bracht. Humor Zeeuwse dialecten en humor worden vaak met elkaar in ver band gebracht en dat geldt in elk geval voor de Lamaketta's. Dat is duidelijk te maken door naar hun teksten en muziek te luisteren, maar ook hun website www.lamakettas.nl ademt een sfeer van humor van het droge soort. Een eigen taalgebruik - dialect is spreektaal, geen schrijftaal - in combinatie met fantasierijke berichten geven de Lamaketta's een eigen gezicht. De Lamaketta's, bestaande uit Maikel Harte (zanger/tekst schrijver), Donny Benjaminsz, Jean-Paul Harreman, Toine Met selaar, Friso van Wijck en Arno Francke, is vast van plan door te gaan. Met spanning wordt door de groeiende schare fans al uitgekeken naar een nieuwe cd. Op de eerste cd staan vijf num mers. Het titelnummer 'Bietie akum aai' gaat uiteraard over de angst voor de hond: Dan hao je op visite en dan bel je noh maor an Of je oor 't audder ond die kom- ter an Deu de hang deu de keuk'n eer ak is lekker zit Dan benk a zeikenat, afgeleb- berd, afgelikt Pas op met dat gebakje dat lust Nestor ook zo graag Voodak er aan behin is ut daor- om dak ut vraog Biet-ie, biet-ie, biet- akumaai 3x - Dat doet ie anders nooit hoor - Dankzij de vette knipoog mogen ze naar hartelust ook een niet bepaald complimenteuze tekst zingen over Jolanda: Jolanda, Jolanda, akelig kra- puul Morhun zet ik je buut'n dan aal'n ze ut grofvuul. Kom je bie ons thuus, het is een bende da je treft In plek van nao de sherry, pakte je is beter nao de dreft Een leuke en typische tekst heeft het lied 'Maaao, da's ok weh wah': Op woensdag nao de markt en ik kom bie 't groentekraom En kiek daor ain we Lena die komt eroek net aon AAAAA Lena o eist dur noe toch mee Zun we heen bakje koffie doen tis zovee lank helee'n Nee ik moe nao uus wan Adrie zit wee mie z'n rugh Nou een bakje, dan benk nohg om vuufuur terug. Maaao zit ie wee mee z'n ruhg Maaao ja die is d'r wee deu he- haon Maaao die is een stoepe wiste le- hhun Maaao die kan nie meer op z'n been'n staon. Maaao da's oek weh wah. Hun onbetwiste topper is 'Joe- hoe', met het refrein: Joehoe, die van mien past in die vanjoe! Je hoeft geen dialect te spreken om te raden waar dat over gaat. Engel Reinhoudt De Lamaketta's treden zondag 27 maart op in de Groese Duin- tjes in Groede (aanvang 22.00 uur) en zondag 10 april in 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk (aanvang 14.30 uur). De naam van het imposante huis op de raadkaart van vorige week is ontleend aan die van een ridderhofstede, die ei gendom moet zijn geweest van het geslacht Gistellis. Het slot Gistellis wordt in 1499 in een archiefstuk genoemd. De over blijfselen van dit versterkte huis zijn omstreeks 1840 ge sloopt. Ook van de andere drie middeleeuwse kastelen in Ka- pelle - Maelstede, Bruëlis en Poucques - is maar weinig meer bewaard gebleven. De naam Gistellis is teruggekeerd via het huis aan de Biezelingsestraat te Kapelle. J. C. van Hartingsveldt uit Ka pelle doet de geschiedenis uit de doeken. „Dat was het kantoor dat notaris C. A. Huvers in 1915 liet bouwen. Thans is het huis nummer 9. Na hem hebben steeds notarissen met de stand plaats Kapelle daarin gewoond en kantoor gehouden, zoals de heer Valette (naar ik meen voor dien in Maasland), notaris J. C. Kram en tegenwoordig al meer dan 25 jaar notaris J. Gmelich Meijling, aanvankelijk alleen, later geassocieerd met notaris Sarneel en thans met mevrouw Veneklaas." Volgens hem zijn in de loop van negentig jaar de aanbouwen wat veranderd en zijn de luiken helaas verdwenen. „Maar het gebouw is nog steeds zeer goed herkenbaar en volledig in be drijf." Dat blijft wel zo, blijkt uit de reactie van E. Veneklaas Slots, sinds vorig jaar eigenares se van het Huys Gistellis en van af volgende maand opvolger van notaris Gmelich Meijling. „Het linkse gedeelte was tevens in gebruik als notariskantoor. Rond 1980 is dat afgebroken en is achter de woning een nieuw kantoor gebouwd. De serre aan de rechterkant van de woning is in dezelfde tijd afgebroken en vervangen door een nieuwe." J. J. de Kok-Huissoon uit Lewe- dorp woonde tot haar twintig ste jaar recht tegenover Gistel lis. „Links op de foto is nog een klein stukje te zien van garage De Groene. Ik heb daar mijn eer ste fiets gekocht. De garage is nu naar Goes verplaatst. Mijn vader vertelde dat huis Gistellis een jachtslot was." Ook C. Nieu- welink uit Terneuzen wijst op de historische achtergrond. J. H. Nieuwenhuijse uit Kapelle schrijft dat haar man in het pand veertig jaar als klerk werk te. P. Nieuwenhuize uit Biezelinge noemt het garagebedrijf van W. W. en later L. de Groene. „De voorvaderen van de huidi ge garage De Groene in Goes. In Kapelle was het een dorpsgara ge die auto's, fietsen en brom mers verkocht, maar ook tracto ren, en dergelijke repareerde." A. Oele uit Kapelle denkt dat de naam van het huis ontleend is aan de ter plekke gelegen kwe kerij Gistellis, 'waar het latere zaadbedrijf D. J. van der Have in Kapelle begonnen is'. Dat moet dan eind negentiende eeuw zijn geweest, aangezien Van de Have in 1879 werd opge richt. Verkeerd Naast flink wat goede oplossin gen, waren er ook diverse ver keerde. Genoemd zijn villa Eu reka in Kapelle, het oude zieken huis in Terneuzen en de villa van Lensen in die plaats, het no tarishuis Meijs in Oostburg, de woning van veearts Steendijk bij Sint-Maartensdijk, het huis van Verlare in Nieuw- en Sint Joosland en een deel van de bus vestiging te Axel. Ook huize Po mona, eveneens aan de Bieze lingsestraat in Kapelle, kwam enkele malen voor. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. A. Nieuwenhuijzen-Huis- soon, Yerseke, J. J. Coppoolse, Heinkenszand en I. Slabbe- koorn, Kapelle. De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh is een moeilijke. Het is weer een bui tenplaatsachtig huis. Het staat in een stukje Zee land dat bij veel inwoners nauwelijks bekend is. De vraag is: waar staat dit gebouw? Nadere bij zonderheden, zoals over naam, ligging, bewoners toen en nu, zijn welkom. In verband met Pasen moeten de oplossingen al uiterlijk vrijdag 25 maart binnen zijn bij: Redactie PZC, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Voor drie inzenders van een goede oplossing is een waardebon beschikbaar. Huls "Giste/les", Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22