S sceptisch over voorstel Annan Politici ruziën over uitgeven van verwachte meevallers PZC President Kirgizië is toch bereid tot overleg met oppositie N* petaris-generaal presenteert hervormingsplannen voor VN eurenfilm mp van 53 ontdekt GOEDKOPER KAN NIET! Meisjes steken kapsel van lerares in brand 21 Nog geen besluit over Schiavo Fusieplan AZZ krijgt geen steun Dieleman naar Franse club Ook kritiek Terlouw op gekozen burgemeester Trouwplannen En op zoek n^ar perfecte Die bieden 50 nieter van zee strand! x nummer 1,25 waredactie buitenland SHINGTON - De Vere- Staten zijn sceptisch richtlijnen die secretaris-generaal An- nil invoeren voor het nik van geweld onder .vlag. Dat stelde het trikaanse ministerie van tnlandse Zaken giste- ineen reactie op de her- ningsplannen die An- eerder op de dag open de, woordvoerder A. Ereli ministerie presenteerde 'een ambitieuze agenda groot aantal veiligheids- «twikkelingsvraagstukken orde stelt'.Ereli juichte Annans rapport duide- sikt 'dat landen niet hoe- wachten tot ze worden ïdlen voordat ze geweld gebruiken uit zelfverde- .Hij zei echter niet te ver- tn dat nieuwe richtlijnen j W-Veiligheidsraad in erg zinvol zullen zijn. deed gisteren in een toe voor de Algemene Verga- zijn plannen voor de hervormingen in de ge lenis van de volkerenorga- uit de doeken. „Wat we dig hebben zijn geen ver wen of beloftes meer, jictie", zei de VN-topman. plannen bevatten weinig sagen. De aanbevelingen iels overeen met leen interne VN-commis- HESüM - Het televisiepro- Andere Tijden vertoont id een uniek stukje kleu- over de watersnood- i van 1953. i toe waren slechts zwart ten beschikbaar van de aoodramp. Beeldresear- krard Nijssen was ervan sigd dat er toch ergens aibeelden moesten zijn en al jaren naar op zoek, He programmamaker Hein van Andere Tijden en, In de Verenigde Staten :n in een archief vijf beeldmateriaal in geschoten enkele dagen tamp. een stukje van ongeveer --ten uit een soort promo- over Nederland", aldus an. Te zien is hoe Neder- met man en macht de proberen te herstellen. het water nog gewoon ®orme gaten in de dijken Door de kleuren komt P ineens heel dichtbij, teers dan die grijze heel de kennen." Wie de beel- schoten heeft, is niet be- De beelden zijn vanavond 'jfl uur te zien op Neder ig onderdeel van een do- met kleurenbeelden tjaren vijftig. ANP sie, die in december verslag uit bracht. De ingrijpendste veran deringen betreffen de Veilig heidsraad, het belangrijkste VN-orgaan. Zoals verwacht stelt Annan voor de raad uit te breiden van vijftien naar 24 le den. Of er ook nieuwe permanen te leden moeten komen, laat de VN-chef aan de Algemene Ver gadering over. Onder meer Duitsland, India, Japan en Bra zilië willen graag permanent lid worden. Ook moet de Veiligheidsraad nieuwe richtlijnen krijgen voor het gebruik van geweld en moet er snel een door ieder gedeelde definitie komen van het begrip 'terrorisme', zei Annan verder. Maar hij legt ook zware nadruk op de economische ontwikke ling van achterstandsgebieden en respect voor de mensenrech ten. Hij wil de VN-Commissie voor de Mensenrechten vervan gen door een door de Algemene Vergadering gekozen Raad voor de Mensenrechten. Annan waarschuwde zijn ge hoor dat zijn voorstellen een sa menhangend geheel vormen. „De verleiding is groot om al leen de onderwerpen te selecte ren die u in het bijzonder aan spreken", zie hij. „In dit geval werkt die aanpak niet. Wat ik voorstel, komt neer op een sa menhangende strategie." Annan wil dat de pijlers waarop zijn plannen steunen: ontwikke ling, veiligheid en mensenrech ten, alle evenveel aandacht krij gen. Verbeteringen daarin kun nen niet los van elkaar worden bereikt, benadrukte hij. De wereldleiders moeten de voorstellen goedkeuren tijdens een top die in september wordt gehouden. ANP/DPA Twee Kirgiezen kijken toe hoe een politiebureau afbrandt in de zuidelijke stad Jalal Abad. door Remco Reidinq MOSKOU - President Askar Akajev van Kirgizië is bereid te onderhandelen om een einde te maken aan geweld en toenemen de spanningen in het Cen- traal-Aziatische land. Een pro test tegen fraude bij de verkie zingen leidde de afgelopen da gen tot confrontaties tussen be togers en de politie. Om escalatie te voorkomen wil Akajev nu toch oppositieleiders ontmoeten. Aanvankelijk eiste hij eerst orde in het land. „De oppositie heeft poker gespeeld met heel grote risico's. Ons grootste belang is escalatie van geweld te voorkomen", zei een woordvoerder van de president. Gevreesd wordt voor een burger oorlog die grotere delen van de regio in brand kan zetten. Buur land Tadzjikistan besloot al de grenscontroles te verscherpen. Ook oppositieleider Koerman- bek Bakijev is bang dat hij de controle kwijt is. De protesten zijn vooral in het zuiden van Kir gizië, waar veel Oezbeken wo nen. Zij leven in grote armoede en voelen zich achtergesteld bij van het rijkere noorden, dat voornamelijk wordt bewoond door etnische Kirgiezen. De demonstranten eisen het af treden van Akajev. Zij beschul digen hem ervan gesjoemeld te hebben met de verkiezingsresul taten. De betogers nemen een voorbeeld aan Georgië en Oek raïne, waar revoluties na dubieu ze verkiezingen leidden tot de val van het regime. Akajev heeft beloofd na de presi dentsverkiezingen van oktober af te treden, maar oppositielei ders geloven hem niet. In een po ging de gemoederen te bedaren riep de president op tot een her telling van de stemmen in de zui delijke provincies. Behalve Osj, de tweede stad van het land, kreeg de oppositie Ja- lal Abad steviger in handen. Be togers strooiden stenen op de landingsbanen van de luchtha ven en staken banden in brand, zo meldde de politie. Ook het vliegveld in Osj is in handen van de demonstranten. De oppositie zou zo willen voorkomen dat de oproerpolitie versterkingen krijgt uit andere regio's. Boze betogers, gewapend met stenen, stokken en benzinebom men, bezetten gisteren opnieuw overheidsgebouwen. Eerder had den veiligheidstroepen een over- door Ap van den Berg DEN HAAG - Over de beste- (Advertentié) "OFITEER 'Saterdag 'Haart 2005 Altijd goed! Altijd voordeel! ding van financiële meevallers van het kabinet bestaat in de Tweede Kamer grote onenig heid, zo bleek gisteren. Naar ver wachting krijgt minister Zalm van Financiën een paar miljard euro extra binnen uit aardgasba ten en belastingheffingen. PvdA-leider Bos wil dat iedere Nederlander 200 euro krijgt ter compensatie van de gestegen ziektekosten. Er moet zijns in ziens ook een extraatje komen voor werkende gezinnen, jeugd zorg, vmbo-scholen en verpleeg huizen. „Sommige belastingen zijn verhoogd omdat anders de Brusselse begrotingsregels wor den overtreden. Nu blijkt dat het kabinet daar binnen blijft en de lastenverzwaringen niet nodig waren, moet het geld wor den teruggeven", vindt Bos. Zijn voorstellen kosten rond 1,5 miljard euro. D66-leider Dittrich kan met de redenering van de oppositielei der maar moeilijk leven. „Het gaat beter met de economie, maar we moeten niet alles gaan uitgeven", aldus Dittrich. Hij wil niettemin wel de kinderop vang een extra impuls geven. „De kosten voor ouders zijn nu zo hoog dat wouwen besluiten niet te gaan werken. Dat is slecht voor onze economie." Hij wil ook dat het lesgeld voor 16- en 17-jarigen volgend jaar wordt afgeschaft. Dit voorstel kreeg eerder de instemming van staatssecretaris Wijn van Finan ciën Woordvoerder Blok van de VVD voelt er niets voor iedere Neder lander 200 euro te geven. „Wij DORDRECHT - Twee meisjes van respectievelijk 13 en 14 jaar oud hebben gisteren in een school aan dc Kapteynweg in Dordrecht het haar van een lera res in brand gestoken. De politie heeft de twee aange houden op verdenking van mis handeling. De lerares wist het vuur met haar hand te doven, de schade bleef beperkt tot schroei plekken. ANP Bevelands klein fruit in het museum De federale Amerikaanse rechter Whittemore heeft nog steeds geen besluit ge nomen over mogelijke her vatting van de kunstmatige voeding van de 41-jarige 'comapatiënte' Terri Schia vo. De advocaat van Schia vo's ouders had een ver zoek ingediend om de kunstmatige voeding te her vatten. w De fracties in de Zeeuwse Staten zien niets in vergaande samenwerking tussen jeugdhulpverlener AZZ en de instel ling voor gehandicapten Arduin. Wel steunen ze gedepu teerde Van Heukelom, die in een onderzoek on der meer duidelijk wil krijgen of AZZ wel de rij j? enige Zeeuwse jeugdhulpverlener moet zijn. Martijn Dieleman maakt het seizoen af bij Narbonne. De Goese volleyballer speelt in Portugal nog één duel voor zijn huidige club Castêlo de Maia en stapt dan over naar de Franse club. Dieleman speelde eer der al in Nederland, Spanje, Griekenland en Cl Zwitserland. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 foto Vladimir Pirogov/RTR heidsgebouw in Osj heroverd op de oppositie. Zeker 158 mensen werden daarbij gearresteerd. De ambassadeurs van de VS en Duitsland en vertegenwoordi gers van de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa zijn bereid te bemiddelen. Zij roepen de partijen op een vreedzame oplossing te vinden. GPD pagina 4 Centraal-Azië maakt zich op voor finale afrekening van onze redactie binnenland DEN HAAG - De critici van een gekozen burgemeester hebben gisteren een opmerkelijke steun betuiging gekregen uit D66-hoek, de partij die deze her vorming bedacht. Jan Terlouw, oud-fractievoorzitter van D66, zei op Avro-radio 1 dat de kri tiek hout snijdt. Terlouw vindt de plannen nog steeds vaag over de bevoegdhe den van de burgemeester en diens positie ten opzichte van de politie en van de wethouders. De D66-coryfee maakte duide lijk dat hij niet zo warm loopt voor de staatsrechtelijke ver nieuwingsdrang van D66. „Ik vind dat er belangrijker dingen aan de orde zijn." Vandaag buigt de Eerste Kamer zich over de burgemeesterskwes tie. De 75 senatoren moeten be slissen over het schrappen van de bepaling in de Grondwet dat de burgemeester door de Kroon wordt benoemd. Dat moet de ge kozen burgemeester mogelijk maken. De PvdA-senatoren twij felen sterk en wachten de ant woorden van het kabinet af. Hun steun is van essentieel be lang voor de tweederde meerder heid die nodig is voor een grond wetswijziging. Minister De Graaf (D66, Be stuurlijke Vernieuwing) heeft de Eerste-Kamerleden er steeds op gewezen dat nu slechts het schrappen van het grondwetsar tikel ter tafel ligt en dat de wij ze van invoering van de gekozen burgemeester later aan bod komt. De Tweede Kamer moet zijn wetsvoorstellen hierover nog behandelen. Onhaalbaar Maar de PvdA-Eerste-Kamer- fractie vindt het haar taak te wa ken voor onzorgvuldige wetge ving. Zij acht het kiezen van de burgemeester in alle gemeenten in 2006 onhaalbaar. Ook wil zij de bevoegdheden van de burge meester bij politietaken onge moeid laten. ANP Advertentie zijn beslist niet tegen lastenver lichting, maar dan moet daar wel een besparing tegenover staan", benadrukt hij. „Bos komt met een ongedekte che que. Dat is ouderwets potverte ren", aldus de liberaal. CDA-Kamerlid De Nerée tot Babberich wijst er op dat er nog altijd sprake is van een finance- ringstekort. „En dat zal de eer ste jaren niet veranderen." Het CDA voelt er dan ook niet veel voor om hogere inkomsten di rect weer uit te geven. „Onze schulden lopen wat terug, maar er is nog steeds geen geld." Minister Zalm deelt in grote lij nen de visie van het CDA en de WD. Hij zei in een reactie dat hij het geen goed plan vindt om op forse schaal extra uitgaven te doen. Middeninkomens Overigens zijn vrijwel alle frac ties in de Tweede Kamer er voor stander van dat de koopkracht van de middeninkomens (met kinderen) de komende tijd wordt gerepareerd. Die inko mensgroepen hebben volgens de partijen 'veel voor hun kiezen gekregen'. GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso ven dit bedrag van onderstaand voorletters i straat: i plaats- 1 telefoon- i (posObankrekeningnimmer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement - -y Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Oaarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,951 k per kwartaal met automatische incasso 58.00) CD per jaar met automatische incasso 222.50). i Kijk op ivwiv,ptc.nl/abonneren. bel gratis 1 HKIO-0231231 of sfinx deie bon naar J P2C, afdeling lenrssemce Antwoordnummer 713. «60 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1