Meieman rekt zijn seizoen wat op Roemeens elftal voor één dag Heracles verovert derde-periodetitel Murn wint openingsrit Catalaanse Week Kluivert denkt niet meer aan Oranje Marathonverbod voor Ierse priester 19 me volleyballer verkast naar Franse Narbonne tocedure Uefa en Mourinho (derlandse elen vanaf 18 mogelijk Cocu meldt zich in Noordwijk Clijsters stijgt 95 plaatsen Nijpels weg bij Eneco Tour Disney in zeilrace om de wereld Traksel kan voorjaar vergeten Argentijnse bondscoach selecteert liefst 33 spelers Bobby Fischer wordt IJslander dinsdag 22 maart 2005 Lsportredactie (CASTLE - Patrick Klui ft Oranje voorlopig uit hoofd gezet. De 28-jarige van Newcastle United wil I volledig op zijn Engelse Itoncentreren. „Het Neder- k elftal is niet meer belang- Ivoor mij. Het interesseert Momenteel niet", liet hij te- gntse verslaggevers weten. Lt speelde vorig jaar bij het Europees kampioenschap in Portugal onder de toenmalige bondscoach Dick Advocaat geen minuut. Diens opvolger Marco van Basten heeft even min al een beroep op hem ge daan. Voor de komende WK- kwalificatieduels met Roemenië (zaterdag) en Armenië (volgen de week woensdag) kreeg de topscorer van Oranje aller tij den (veertig treffers in 79 inter lands) opnieuw geen uitnodi ging. „Het doet me niets", gaf Klui vert aan. „Het boek-Oranje in mijn leven is waarschijnlijk dicht. Als ik nu was geselec teerd voor het Nederlands elf tal, zou ik misschien niet eens zijn gegaan. Ik had er nog eens goed over moeten nadenken. Want er is met mij in het verle den natuurlijk wel het een en an der gebeurd bij Oranje." „Ik richt me nu volledig op New castle. Bij deze club wil ik pres teren. Ik heb het hier prima naar mijn zin, zowel op als bui ten het veld." De voormalige spits van Ajax te kende vorig jaar zomer een drie jarig contract op St. James Park, nadat hij door Barcelona in de uitverkoop was gedaan. Het is echter nog niet zeker dat Kluivert in Newcastle mag blij ven. Door een reeks van blessu res heeft hij zich bij de Engelse middenmoter nog niet onmis baar kunnen maken. „Daar baal ik stevig van", legde Kluivert uit. „Telkens als ik een beetje in vorm begin te komen, word ik door kleine blessures terugge worpen. Het is steeds een kwes tie van uitvallen en opnieuw be ginnen. Dat is tamelijk frustre rend, zowel voor mezelf als voor het team. Het belangrijkste is nu fit worden en fit blijven en tot aan het eind van het seizoen zoveel mogelijk duels spelen voor Newcastle." ANP/RTR Volleyballer Martijn jjnan (25) speelt de komen- K maanden in Zuid-Frank- jj Union VB Narbonne. njarige contract met zijn igese club, Castêlo da heeft de Goesenaar kort het einde ervan laten ont- ankrijk wil hij weer eens mprijs spelen, zoals hij dat Bij Castêlo da Maia, de re- iilandskampioen, beleefde man namelijk een romme- ar, waarin weinig succes- ierden geboekt. „Het was rmet ontzettend veel pro- i"vertelt hij vanuit Por- „We hadden een slechte r, trainden altijd in een kregen te maken blessures in de ploeg en intal spelers had niet de sg van een topsporter. ?jn je ook niet presteren." ar dat Castêlo da Maia erderkwam dan de kwart van de Top Teams Cup. ide eigen competitie zal de 5 het hoogst haalba- linieveren fie vijfde plaats speelt de Dieleman tegen Anti- hinos. De eerste wedstrijd Castêlo da Maia al gewon- d het gaat om twee gewon- iiels in een serie van drie. Dis het tweede duel. Daar- de verwachting is dat er gewonnen wordt - mag can vertrekken. Diele- Eigenlijk had ik nog een BAAG/LONDEN - De Ue- tra officiële procedure ge legen Chelsea-coach Jose iaho, zijn assistent Steven ie en veiligheidsman Les i Zij zouden in de marge Ie Champions-Leaguewed- Barcelona-Chelsea valse kringen hebben uitge- t. Daardoor hebben ze het al in diskrediet gebracht, de Uefa. «is Mourinho zou de dse scheidsrechter Anders in de rust van die met 2-1 Barcelona gewonnen wed- een onderonsje hebben ge net Frank Rijkaard. In de dehelft werd, zo suggereer- lourinho daarop, de Chel- pits Didier Drogba van het gestuurd. (acties op die aantijging wa rn heftig, dat Frisk besloot ri scheidsrechter te stop- Jiadeze valse en ongefun- ie beschuldigingen is door dmische staf van Chelsea fcgatieve en vijandige sfeer &d." De tuchtcommissie iüefa bespreekt de 'zaak Mbo' op 31 maart. GPD MEM - Nederland is op Ngst in 2028 in staat om "ppische Spelen te organi- Dat stelt de nationale «wepel NOCNSF na een Nderzoek naar de moge- F®n om de Zomerspelen pans land te halen. werk- maand bij de club moeten blij ven om te trainen, maar na wat onderhandelingen kon ik toch gaan. Wel moest ik dan wat geld inleveren. Maar daardoor kan ik me wel eens in een ander land la ten zien." Dieleman, 73-voudig internatio nal, speelde al in Nederland, Spanje, Griekenland, Zwitser land en Portugal. Nu voegt hij Frankrijk aan dat rijtje toe, waar hij zijn seizoen met twee maanden oprekt. Vrijdag zal hij zich melden bij de club in Narbonne, die uit komt op het tweede niveau van Frankrijk, in de Pro B-competi tie. De bedoeling is dat de Goese naar zaterdag al meteen mee speelt in de laatste competitie wedstrijd tegen Saint-Nazaire. „Met een beetje geluk kan ik vrijdagavond nog meetrainen. Eén training is wat weinig, maar ik heb van de club begre pen dat ze me zaterdag wel wat speelminuten willen geven." Wat de uitslag van dat duel ook wordt, de club eindigt als vierde in de competitie en speelt dus play-offs. Dieleman: „Nu doe je dat al snel, hoor. De eerste acht teams komen daarin. Die wor den ingedeeld in twee poules van vier en de poulewinnaars spelen dan tegen elkaar. Zij ma ken samen uit wie er promo veert." Blessures En volgens Dieleman zou dat best wel eens Narbonne kunnen worden. „Tot februari stond de ploeg bovenaan. Daarna hebben ze wat last van blessures gehad en zijn ze wat afgezakt. Nu zijn ze weer op sterkte, ik denk dat Narbonne een goede kans maakt." Dieleman kan het niveau van zijn nieuwe ploeg nog niet pre cies inschatten. „De hoogste Franse divisie staat hoog aange schreven. De topteams in de Pro A-competitie horen bij de bes ten van Europa. En ik denk dat de laaggeklaseerde teams in die divisie in andere Europese com petities nog best bovenin mee kunnen draaien. Dus misschien zit de top van de Pro B-competi- tie daar een beetje tegenaan." Op 31 mei loopt Dielemans con tract bij Union VB Narbonne weer af. Welke wending zijn car rière daarna krijgt, weet hij nog niet. Hij zou volgend seizoen graag in de Franse Pro A-compe- titie optreden, óf met het dan ge promoveerde Narbonne óf met één van de andere clubs. „In Por tugal heb ikzelf nog niet zo slecht gespeeld", vindt Diele man. „Ik heb daar een stap voor uit kunnen maken. Narbonne heeft mij vervolgens zelf bena derd, nadat ze een video van mij hadden gezien. Ik ben dus, mede door de Europese wedstrijden die we met Castêlo da Maia heb ben gespeeld, wel opgevallen. Misschien ook bij andere clubs. Ik houd daarom alles nog even open." LLORET DE MAR - De Sloveense wielrenner Uros Murn heeft gisteren de eerste etappe van de Catalaanse Week gewonnen. De renner van de Phonak-ploeg won na 165,5 kilometer, van en naar Lloret de Mar, voor de Italiaan Corioni en de Spanjaard Artetxe. foto Andreu Dalmau/EPA Bondscoach Piturca doet tegen Oranje beroep op oudgedienden door Henri van der Steen BOEKAREST - Roemenië moet en zal za terdag winnen van het Nederlands elftal, anders wordt een nieuw elftal opge bouwd. „Ik heb oudere spelers opgeroe pen, omdat ik ze nodig heb, al is het maar voor één keer", aldus bondscoach Victor Piturca gisteren bij het bekendma ken van zijn selectie voor de WK-inter- lands tegen Oranje en Macedonië, volgen de week woensdag. Piturca zegt geen keus te hebben gehad; hij was wel gedwongen bijna of geheel ge stopte oud-cracks terug te halen. Mutu, de sterspits, is nog twee maanden ge schorst vanwege het gebruik van cocaï ne, het talent Niculae heeft bij Sporting Lissabon in twee jaar tijd vijf wedstrij den gespeeld, anderen zijn ook gebles seerd of zitten bij hun (buitenlandse) club steevast op de bank. Om die redenen maken Cosmin Contra (29), Viorel Moldovan (33) en Dorinel Munteanu (bijna 37) hun rentree in de se lectie. Piturca kan een kansje wagen met deze routiniers, omdat hijzelf niet zal worden geslachtofferd als de WK-kwali- ficatie mislukt. Hij heeft - net als Van Basten - de opdracht een poging te doen het WK te halen, maar zich vooral te con centreren op het EK van 2008. De wed strijd van zaterdag is wat hem betreft wel bepalend. „Het gaat zaterdag om een beslissende interland, zeker voor ons. Ne derland zal tevreden zijn met een gelijk spel, wij moeten winnen, omdat we thuis spelen. Maar Nederland is sterk en wij zullen zowel fysiek als psychologisch een topdag moeten hebben om te winnen. Daarom heb ik enkele oudere spelers op geroepen. Zij hebben de kwaliteiten, hun leeftijd telt even niet." En zo speelt Dorinel Munteanu zaterdag zijn 121e interland, waarmee hij nog vier caps tekortkomt ten opzichte van de gro te Gheorghe Hagi, de Roemeense recor dinternational met 125 landen wedstrij den. Viorel Moldovan zal wel beginnen als centrumspits; hij speelt, na zijn af scheid in 2003, zijn 69e interland. Moldo van heeft, met zijn halflange haren en wat verlopen kop, wat weg van Ilie Nas- tase, de oud-tennisvedette. Lijden Mooie man, deze Moldovan, goeie speler ook. Hij is in zijn nopjes met zijn selec tie. „Ik heb voor de televisie zitten lijden als de nationale ploeg speelde, want ik speel graag voor mijn land. Ik heb ook nog plezier in voetballen, dus..." De oude heren Moldovan en Munteanu Victor Piturca zullen zaterdag toch ook hulp krijgen van de jeugd, Cristian Chivu voorop, mis schien ook Nicolae Mitea. De reser ve-linksbuiten van Ajax, van wie in Am sterdam wordt beweerd dat hij geen woord Nederlands of Engels spreekt, van onze sportredactie RIJSWIJK - Heracles heeft de derde-periodetitel in de eerste divisie veroverd. De ploeg uit Al melo won gisteravond de uitwed strijd tegen Excelsior met 4-1. Daarmee is de ploeg van trainer Peter Bosz zeker van de nacom- petitie. Heracles kwam pas laat op gang op Woudenstein. Excelsior nam vrijwel direct na rust een voor sprong door een treffer van Mul der. Daarna was het bijna twin- tig minuten wachten op de ge lijkmaker van Tamerus. Quan- sah (79e minuut), nog eens Ta merus (85e) en Höcher (94e) be zorgden Heracles de overwin ning én de periodetitel. De Alme- loërs nemen in algehele stand de tweede plaats in achter Sparta met slechts één punt achter stand. AGOW won uit bij Haarlem met 4-1 door doelpunten van Lo pes Monteiro, Guijo-Velasco, Meekels en Stegeman. Haarlems treffer kwam op rekening van Ten Heuvel. Het was pas de tweede uitoverwinning van de club uit Apeldoorn dit seizoen. De positieve prestatiereeks van Veendam werd onderbroken door TOP Oss, dat de noorderlin- EINDHOVEN - Phillip Cocu meldt zich vandaag toch in Noordwijk waar de selectie van het Nederlands elftal sa menkomt voor de interlands tegen Roemenië en Armenië. Cocu raakte zondag tijdens de topper tegen Ajax gebles seerd en moest worden vervangen. Gisterochtend bleek de middenvelder al veel minder last te hebben van zijn blessure. Cocu klaagde in eerste instan tie over zijn knie, maar bleek ook een verkramping in dé hamstring te hebben. Hij wordt de komende dagen behan deld door de medische staf van Oranje en donderdag zal in overleg met PSV besloten worden of Cocu in actie kan komen tijdens het WK-kwalificatieduel met Roemenië, komende zaterdag. GPD RIJSWIJK - Kim Clijsters is met stip gestegen op de we reldranglijst. De herboren tennisster uit België klom dankzij haar zege in het Masterstoemooi van Indian Wells bijna honderd plaatsen op de nieuwe lijst; van 133 naar 38. Een slepende polsblesurre hield haar maanden aan de kant en zorgde ervoor dat ze duikelde uit de top- honderd. ANP LEEUWARDEN - Ed Nijpels legt zijn functie neer als pre sident-commissaris van de Eneco Tour, de Nederlands/ Belgische wielerronde die dit jaar is opgenomen in de prestigieuze ProTour. De WD-coryfee kan de werkzaam heden voor de wielerkoers niet meer combineren met zijn werk als Commissaris van de Koningin in Friesland. ANP LONDEN - Het entertainmentconcern van Walt Disney verschijnt eind dit jaar aan de start van de vierjaarlijkse race om de wereld, ook wel Volvo Ocean Race genoemd. Het Amerikaanse amusementsbedrijf neemt met een 'pira- tenschip' deel aan de uithoudingsproef over ruim 31.000 zeemijl. Walt Disney wil reclame maken voor deel twee van de film Pirates of the Caribbean, die in juli 2006 moet uitkomen. Hoofdrolspeler is opnieuw Johnny Depp, die wellicht met enkele filmcollega's commerciële activitei ten rond de Volvo Ocean Race zal verrichten. Voorlopig hebben zeven teams zich ingeschreven voor de mondiale zeilrace, waaronder twee Nederlandse. ANP/RTR MEERLE - Een knieblessure houdt Bobbie Traksel ook de komende weken aan de kant. De Nederlandse wielren ner in dienst van het Belgische Mr. Bookmaker liet giste ren een MRI-scan maken waarbij een ophoping van kraak been in de knie werd vastgesteld, een gevolg van een val eerder dit jaar in de Ster van Bessèges. Traksel fietste na die val nog wel, maar gaf in de Ruta del Sol uiteindelijk op. De afgelopen maanden probeerde hij regelmatig de training te hervatten. „Maar steeds kwam de pijn terug. Vandaag is me aangeraden het twee weken rustig aan te doen. Ik onderga nu alleen fysiotherapie." De voorjaarswedstrijden in april kan hij vergeten. „Ik lig er nu al vier weken uit. Ik kan opnieuw aan mijn voorbe reiding beginnen." ANP blijkt zich uitstekend te kunnen uitdruk ken, in het Engels. Hij rent tijdens de training als een uitgelaten jong over het veld, blij weer thuis te zijn. Vertrouwen „Ja, maar ik krijg hier ook het vertrou wen. Ik denk dat ik zaterdag speel ja, waarschijnlijk links vanaf het midden veld, in een 4-4-2-systeem. Ik speel be ver 4-3-3, maar we hebben geen rechts buiten." De situatie bij Ajax, waar hij achter Boukhari de tweede en achter Ba- bel soms zelfs de derde linksbuiten is, verbijstert hem nog altijd. „Vorig jaar heb ik geweldig gespeeld, ineens stond ik er naast. Ik begrijp er nog steeds niks van. Misschien is Boukhari beter..." Zijn contract loopt nog twee jaar, aan zijn gezicht te zien veel te lang. Spanje blijkt zijn nieuwe beloofde land. „Open spel, leuk voetbal." Eerst Roemenië - Nederland. Beslissende wedstrijd? Ajax-keeper Bogdan Lobont, de onbetwiste nummer één in het doel van de Roemenen, lijkt de uitslag al te kennen, hoewel het Roemeense voetbal al jaren in crisis verkeert. „Crisis? Ja, maar die telt niet bij de nationale ploeg. Wij zijn favoriet", bluft de extroverte Lo bont, met een rood Ajax-petje op zijn hoofd. „Want wij spelen thuis." GPD van onze sportredactie BUENOS AIRES - In Neder land krijgt bondscoach Marco van Basten kritiek op de soms opmerkelijke samenstelling van de nationale selectie. In Argenti nië pakt zijn collega Jose Peker- man het handiger aan. Voor de komende WK-kwalificatiewed- strijden tegen Bolivia en Colom bia selecteerde de bondscoach liefst 33 spelers. Argentinië leidt de Zuid-Ameri kaanse groep met 22 punten uit 11 wedstrijden. Bolivia, zater dag tegenstander in La Paz, is hekkensluiter, Colombia, volgen de woensdag op bezoek in Bue nos Aires, neemt de zesde posi tie in. Pekerman speelt met de gedachte om twee totaal ver schillende teams het veld in te sturen. Daarom selecteerde hij zo veel spelers. Bovendien denkt hij daarmee het gezeur te voor komen van de Argentijnse voet balfans, die altijd wel een of meer van hun favorieten missen in het nationale elftal. Het is echter nog maar de vraag of Pe kerman buiten schot blijft, om dat hij toptalent Carlos Tevez en Juan Sebastian Veron buiten het team heeft gehouden. Van de 33 geselecteerden spelen er 25 in het buitenland. Juan Ro man Riquelme, spelend voor het Villerreal dat AZ in de Uefa Cup treft, is één van de geselect eerden. Andere opgeroepen top pers zijn Coloccini, Ayala, Za- netti, Heinze, Aimar, Cambias- so, Bemardi, Mascherano, Cres- po en Saviola. GPD/RTR REYKJAVIK - Bobby Fischer wordt IJslander. Het parlement van IJsland verstrekt de voorma lige wereldkampioen schaken de IJslandse nationaliteit om zo de voortvluchtige Amerikaan in staat te stellen zich te vestigen op het eiland. De 62-jarige Fischer zit in voor arrest in Japan vanwaar hij een dreigende uitlevering aan de VS aanvecht. Het parlement stemde met veertig tegen één voor het besluit. Fischers uitlevering wordt door de VS verlangd om dat hij sancties opgelegd aan ex-Joegoslavië schond door in dat land in 1992 een schaakpar tij te spelen. Juli vorig jaar werd hij in Japan opgepakt omdat hij op een ongeldig Amerikaans pas poort reisde. Fans op Usland waar hij in 1972 wereldkampi oen werd door de Sovjetrus Spassky te verslaan, waren al ge ruime tijd actief om Fischer een tehuis te bieden. GPD/RTR gen de eerste nederlaag na de winterstop bezorgde: 2-0. FC Zwolle waande zich in de thuiswedstrijd tegen FC Eindho ven al drie punten rijker, nadat binnen het halfuur een 3-0-voor- sprong op het scorebord had ge staan. De Brabanders temper den de Zwolse vreugde echter door vier keer tegen te scoren: 3-4. FC Dordrecht was na een rode kaart in de achtste minuut voor Carrilho kansloos bij Helmond Sport. De Brabanders wonnen met 2-0. ANP van onze sportredactie DEN HAAG/LONDEN - Een rechter in Londen heeft de voormalige Ierse priester Cor nelius Horan verboden om zich op 17 april aanstaande op te houden in de buurt van het parkoers van de mara thon van Londen. Hij mag zich nergens vertonen in de nabijheid van het 42.195 me ter lange parkoers en de dui zenden hardlopers. Doet hij dit wel, dan wordt hij onmid dellijk gearresteerd. Cornelius Horan werd in au gustus vorig jaar wereld nieuws toen hij tijdens de olympische marathon in Athe ne de Braziliaanse koploper Vanderlei de Lima beet pakte en het publiek in duwde. De atleet kon snel worden ont zet, maar raakte de kopposi tie kwijt. Vanderlei de Lima eindigde uiteindelijk als der de. Horan was gekleed in een kilt en wilde de wederopstanding van Christus aankondigen. Hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf. De kans op recidive wordt in Londen echter groot geacht. Horan had al eerder geprobeerd in te breken bij de Formule 1-race op Silver- stone en bij de vorige editie van de marathon van Londen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19