)elta weigert haast te maken orlogsboodschap likt op bij sloop toilet Slim zoeken, snel vinden! Name'n Number" Staten zien niets in fusie AZZ en Arduin 15 PvdA wil gratis bus voor ouderen tsbedrijf geeft kwaliteit voorrang bij aanpak problemen Straf dreigt voor Yara Sluiskil M speelt irDarfur Etentje met Balkenende stemt Van der Zaag tevreden Staten steunen pontje Perkpolder-Hansweert Het handigste nummer van Nederland. Rechter mild voor liegende vrouw Fietscampagne weer van start Boete na slecht inparkeren dinsdag 22 maart 2005 yeCalon PELBURG - Ouderen en to moeten in de daluren niet de bus kunnen. Een iel daartoe is in de maak pvdA-Statenfractie. maakte gisteren tij- fcStatencommissie Mobili- jjeend dat zijn partij bin- met een voorstel komt ffijze van proef twee jaar lang zestigplussers en AOW'ers gratis toegang te geven tot de bus in Zeeland. Volgens hem gaat het voorstel de provincie 'praktisch niets kosten'. Een uit gewerkt financieel plan kon hij nog niet tonen omdat intern nog aan het voorstel wordt gewerkt. Gedeputeerde G. de Kok raadde hem wel aan het plan door amb tenaren te laten doorrekenen om zo zicht te krijgen op de daadwerkelijke kosten. Ook an dere fracties deden gisteren voorstellen om te experimente ren met het openbaar vervoer. Het CDA wil dat flexbussen in gezet worden als instrument in het oproepgestuurde openbaar vervoer. Volgens A. Lijnbach moet er twee jaar geëxperimen teerd worden met dit systeem van kleine busjes rond een of meer grotere Zeeuwse steden. De christen-democraat pleitte ook voor het opzetten van trans feria bij de grotere winkelste den. Zo worden de binnenste den ontlast: automobilisten kun nen goedkoper aan de rand van de kern parkeren en met de pen delbus naar de binnenstad gaan. M. Wiersma (Groenlinks) hield een pleidooi om het systeem van de Belgische busmaatschappij De Lijn als proef in te voeren in Zeeuws-Vlaanderen. De Lijn biedt tal van diensten aan, heeft een zeer fijnmazig netwerk en al lerlei tarieven waarmee de klan ten als het ware worden uitgeno digd om tegen lage bedragen de bus te nemen. M. Stoffels (PvZ) beloofde steun aan allen die met voorstellen komen om de bus aantrekkelijker te maken voor anderen. „We moeten ervoor zor gen dat vooral meer jongeren en ouderen de bus nemen." Gedeputeerde G. de Kok is be nieuwd naar de voorstellen die binnenkort door de verschillen de fracties worden ingediend. SLUISKIL - Gedeputeerde Staten hebben kunstmestpro- ducent Yara in Sluiskil een formele waarschuwing gege ven, wegens overtreding van de milieuvergunning. Een toezichthouder van de provincie constateerde begin vorige maand dat de giftige stof nikkeloxyde werd opge slagen op. een plaats waar dat niet mag. In de bewuste ruimte bevinden zich ook brandstoftanks. De illegale op slag van nikkeloxyde was ook al in september 2003 gecon stateerd. Toen zijn afspraken met het bedrijf gemaakt dat er aan die situatie een eind zou worden gemaakt. Bij een controle in juli vorig jaar bleek echter dat de illegale op slag nog steeds niet was beëindigd. De nieuwe afspraak was dat de nikkeloxyde per 1 november 2004 zou zijn ver plaatst. Maar weer kwam er niets van terecht. GS willen nu dat Yara het gevaarlijke goedje met onmiddellijke in gang elders opslaat. Gebeurt dat niet, dan dreigen GS met bestuursrechtelijk optreden. Dit optreden kan be staan uit het toepassen van bestuursdwang, het opleggen van een dwangsom of intrekken van een deel van de mi lieuvergunning. [GENE - De Koninklijke hereniging EMM uit ene zet de uitvoering op 9 al in het teken van r. de Soedanese provincie teisterd wordt door massa- ingen. De kinderen van de itschool, Anja Kopmels ussiegezelschap Tak 'N erken mee. roering in de hervormde legint om 19.30 uur. Sa il EMM zingen de schóól- in liedjes van Blof en K3. Kopmels zingt haar luister- Tak 'N Djola brengt )és en andere percus- tnimenten de Afrikaanse de kerk. Kaarten kun de voorverkoop worden il bij Le Grand Bazar en ■ond zelf bij de kerk. De ®gst gaat naar het Rode l dat probeert de vluchte- ïïoom te stoppen, de be- 5gop te vangen en mensen zijn kwijtgeraakt, elkaar te brengen. De burgemeesters die minister-president Balkenende bezochten op een rij, met op de voorgrond (vlnr) de burgemeesters Van der Zaag (Goes), Leers (Maastricht), Krikke (Arnhem) en de premier. foto Rick Nederstigt/ANP door Freek Janssen GOES - Burgemeester Dick van der Zaag van Goes kijkt tevre den terug op het etentje dat hij en nog achttien burgervaders gisteravond hadden met pre mier Balkenende en minister Remkes van Binnenlandse Za ken. Het gesprek ging, hoe kan het ook anders, over normen en waarden. Het etentje was bedoeld om te praten over de kwaliteit van de leefomgeving. Van der Zaag: „We hebben het gehad over ver keersgedrag. Hoe mensen die in de dagelijkse praktijk de regels naleven, in het verkeer dat in eens niet meer doen." Ook het onderwerp pro bleemjongeren werd besproken onder het eten van de lamskote letjes. „Er is een soort verloren groep jongeren, waar de over heid geen grip op heeft. Je kunt ze niet aanspreken in samenle vingsverbanden als het gezin of de vereniging, want daar trek ken ze zich niets van aan. En als je individueel met ze praat, be reik je ze bijna niet." Andere thema's waren de invloed van het college van burgemeester en wethouders op de politie en, op fe'ffla Osman IGKN - Het sloophout 'ijna weggegooid toen P. Bostelaar op een plankjes een boodschap ton. 'Hier onder stond de '9(3 gevorderd door de ras hij. Ondertekenaars boodschap zijn J. Wijnen "aerebout. "oner van de Paul Kruger- ■feed zijn vondst tijdens Hjbouwen van zijn toilet. "1 bet sloophout al op zijn ""'"gd. Pas dagen later 'g op het bewuste tankje, De boodschap is jotlood geschreven op de tolt. Tussen de vloer en «lenverdieping zit een jan zestig centimeter. ionradio staan", ver der is sinds hij de ont- Jgdeed, geïntrigeerd door ïhaal erachter. „Het is a soort boodschap in een «nand heeft dat bericht 'daten met de bedoeling ^vonden zou worden." M beeft de zoon van de ^genaar van het pand be- P. Bostelaar ziet de tekst op het plankje als een soort boodschap in een fles: bedoeld om gevonden te worden. foto Ruben Oreel naderd. Die wist te vertellen dat een zekere Wijnen in de oorlogs jaren in het huis heeft gewoond. Telefoontjes naar de families Wijnen en Naerebout in Vlissin- gen heeft Bostelaar nog niet het nieuws opgeleverd waar hij op zit te wachten. „Misschien blijft het wel gewoon 'hier stond een radio en verder niks'. Hij hoopt echter meer te weten te komen. „Is de boodschap geschreven uit kwaadheid, en wat is er dan ge beurd?", waagt hij zich af. Bekend is dat de Duitsers in 1943 kwamen met de oekaze dat alle radio's moesten worden in geleverd. Huiszoekingen wer den niet gedaan. Wel liepen Vlis- singers het risico dat hun radio werd ontdekt als zij bijvoor beeld een Duitser in huis kre gen. Om straf te ontlopen, wer den de radio's verstopt. Ook als er geen spannend ver haal achter zijn vondst schuilt, wil Bostelaar het vloerplankje bewaren. „Het is een stukje ge schiedenis. En het hoort bij het huis." aandragen van Van der Zaag, de overvloed aan regeltjes. „We hebben geconstateerd dat er net zoveel regels bij komen als er verdwijnen, maar dat dat niet per se de schuld is van de rijks overheid." De Goese burgemeester vond dat Balkenende en Remkes be grip toonden voor de lokale be stuurders: „Het was geen hullie tegen zullie, er is echt naar ons geluisterd." Hij is vooral onder de indruk van het gezag van Bal kenende: „Je hoefde maar je vin gertje op te steken en je kwam door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Geen enkele fractie in het provinciebestuur steunt het samenwerkingsplan van jeugdhulpverlener AZZ en instelling voor gehandicapten Arduin. De associatie met ver standelijk gehandicapten zou de probleemkinderen van AZZ blootstellen aan pestgedrag. Tegenhouden kan de provincie het samengaan van Arduin en AZZ niet. Wel onderzoekt ze of het Zeeuwse jeugdzorggeld wel naar AZZ moet blijven gaan. Zo'n onderzoek kondigde gede puteerde G. van Heukelom giste ren aan, onder bijval van de commissie sociale en bestuurlij ke zaken en onder applaus van de volle publieke tribune. Over twee maanden wil Van Heukel om duidelijk hebben of AZZ nog wel de enige Zeeuwse jeugd hulpverlener moet zijn en of de organisatie bestaansrecht heeft. Ook wil de provincie weten of de problemen al zo groot waren toen in 2003 pleegzorg in AZZ opging en G. Schaart er de lei ding nam. De rol van 'het be heer' bij de ontspoorde zorgver lener moet duidelijk worden. Ge zien de reeks onderzoeken die al bij de Agogische Zorgcentra Zee land lopen, stelt Van Heukelom voor, het provinciaal onderzoek te voegen bij dat van de ondeme- mingsraad van AZZ. Het provincieonderzoek gaat echter verder. De oproep van de Pleegouderraad, de Nederland se Vereniging van Pleegouders aan de beurt, al kwamen er twee of drie sprekers tussen." Het is de bedoeling dat het gesprek wordt uitgewerkt en gepubli ceerd op wiow.lömiljoenmen- sen.nl, de website van het nor men en waarden-project van de minister-president. MIDDELBURG - In de maan den juli en augustus vaart er zo goed als zeker dagelijks een fietspontje tussen Perkpolder en Hansweert. De leden van de Statencommis sie economie gingen gisteren in overgrote meerderheid akkoord met het financieel ondersteunen van het plan. Ze zijn bereid voor de komende drie jaar een subsi die van 288 mille te geven op de voorwaarde dat met name de aangrenzende gemeenten ook met geld over de brug komen. Er was nogal wat kritiek op met name de gemeente Hulst. Die had volgens een aantal Statenle den al lang de portemonnee moe ten trekken om het initiatief voor een veerverbinding over de Westerschelde te steunen. Zelfs gedeputeerde G. de Kok erken de dat die Oost-Zeeuws-Vlaam- se gemeente zich nogal afwach tend had opgesteld terwijl het fietspontje toch vooral onder steund wordt om de economie van dat deel van Zeeland te sti- muleren.De Kok benadrukte dat dankzij de nieuwe loot aan Rondje-Pontje de toekomst van het pontje op de route Terneu- zens-Hoedekenskerke ook zo goed als verzekerd is. (Advertentie) en de pleegzorgwerkers die bin nen AZZ een sterkere profile ring willen, vond gisteren een willig oor. Het onderzoek moet ook daarin voorzien. Bovendien wil de gedeputeerde zicht krijgen op de kwaliteit van de Zeeuwse jeugdzorg. De Inspectie voor de Gezondheids zorg geeft hem dat onvoldoende zei hij de commissie gisteren. Mocht een nieuw gesprek van daag met de hoofdinspectrice niets opleveren, dan klaagt de gedputeerde bij staatssectaris Ross (volksgezondheid) over het gebrek aan inspanning door de controledienst voor de zorg. Wat de commissie betreft moet ook de hand in eigen boezem. Hadden we de problemen moe ten voorzien, vroegen alle frac ties. De scheve organisatie van AZZ moet zijn oorsprong lang voor de fusie met de pleegzorg in 2003 hebben. Toen werd het Bureau Jeugdzorg Zeeland ge vormd en de uitvoerende zorg overgegeven aan AZZ. Het BJZ wordt ook betrokken bij het onderzoek naar de kwali teit van de jeugdzorg. Van Heu kelom ruikt onraad bij BJZ, na dat gisteren bekend werd dat de ondernemingsraad een klacht in dient tegen de voorzitter van de raad van bestuur, H. van den En- de. De ondernemingsraad ver wijt de RvB dat hij niet is ge raadpleegd over een samenwer- kingsafspraak tussen BJZ, Cen traal Indicatieorgaan voor de Zorg (CIZ) en centrum voor gees telijke gezondheidszorg Emer- Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). Ifj Name 'n Number doneert 7 cent per gesprek aan het Wereld Natuur Fonds i tenkPostma IELBURG - Het Zeeuwse [drijf Delta levert liever leil dan haastwerk. Met merking snoerde de voor van de Raad van Commis- aiJ.Hennekeij, gistermid- vertegenwoordigers van iciebestuur en gemeenten nod. indeelhouders constateer- egefrustreerd dat het Del- lieuw niet gelukt is binnen gesproken termijn klaar- brengen in de problemen de facturering aan de 1® kleinverbruikers, ca veel heen en weer ge- accepteerden ze uiteinde- aten dat een definitief t over de kwestie op z'n üegen het eind van april ïïgt trouwelijk Itegenwoordigers van pro- en gemeenten, die bijeen- e om een statutenwijzi- ed te keuren, waren tevo- itrouwelijk op de hoogte it van een tussenrapport ce facturenkwestie. De jpige conclusies stroken [bevindingen van de direc- a algemeen directeur D. n.Hij benadrukte dat Del- tiddels een heel eind is ge rei met het oplossen van de ■men december was er met vijf- recent van de facturen iets lat percentage zou inmid- ija teruggebracht tot vijf tVolgens Luteijn zal be- lil nog twee procent van de rekeningen problemen ople veren, en is de situatie binnen enkele maanden weer normaal. Dat wil zeggen dat dan nog bij een procent van de gevallen (2000 rekeningen) iets niet klopt. Tijdens het openbare gedeelte van de vergadering putten de aandeelhouders zich desalniette min uit in het zoeken naar woor den waarmee ze hun onvrede konden uitdrukken. Bestuur ders van de provincie, en van ge meenten als Veere, Kapelle en Sluis toonden zich gepikeerd omdat nog geen eindrapport op tafel lag. Ze klaagden ook dat ze de afgelopen dagen van de PZC afhankelijk waren voor actuele informatie over Delta. Het stak de vertegenwoordigers van de gemeenten dat ze de afge lopen dagen met de mond vol tanden stonden wanneer ge meenteraadsleden en burgers hen om opheldering vroegen. „Wij kunnen zo niet verder", mopperde de vertegenwoordiger van Veere, W. van Tatenhove, met enige wanhoop in zijn stem. Hij memoreerde dat de directie er nu al vier keer niet in ge slaagd is binnen een beloofde termijn duidelijkheid te ver schaffen. Troost Van Tatenhove eiste de garantie dat eind april een eindrapport bespreekbaar is. Maar voorzit ter Hennekeij van de Raad van Commissarissen weigerde zich aan een harde datum te binden. „We laten kwaliteit prevaleren boven tempo." De aandeelhou ders schikten zich daar uiteinde lijk in. Als troost kregen ze de belofte mee dat ze voortaan, zo mogelijk, eerder worden geïnfor meerd. Veel van de 160 mensen die zijn ingehuurd om de problemen mee te helpen oplossen blijven voorlopig nog voor Delta wer ken. Een aantal van hen zal zelfs in vaste dienst worden ge nomen. Zoals gemeld is voor dit jaar 1 miljoen euro gereserveerd om de problemen op te lossen en de dienstverlening, waaronder de communicatie met klanten, te verbeteren. Volgens Luteijn komen per week zo'n 6000 reac ties van klanten binnen via tele foon, e-mail of brief. Bij de helft daarvan gaat het om mensen die inlichtingen inwinnen. De ande re helft meldt zich met proble men en klachten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M Meeuwisse heeft gisteren een negentienjarige vrouw uit Renesse voor het plegen van meineed een voorwaardelij ke taakstraf van honderd uur opgelegd. In de strafmaat hield ze er rekening mee dat de verdachte meteen na haar valse verklaring bij de rechter-comissaris vertelde dat ze had gelogen. Ook werd meegenomen dat ze de verklaring vrijwel zeker onder druk had afgelegd. De vrouw had aan vankelijk bij de politie verklaard dat een horeca-ondeme- mer flessen drank had gestolen. Op 12 juli trok ze die ver klaring echter in. Officier van justitie J. Zondervan eiste honderd uur werkstraf. GOES - Fietsers zijn gezonder, hebben minder last van stress en verzuimen minder op het werk. Waarom zou je dus niet fietsen naar je werk? Dat is de boodschap van de campagne Fiets naar je werk, die op woensdag 30 maart alweer voor de veertiende keer van start gaat. Het doel is tussen 1 april en 1 oktober zoveel mogelijk mensen te la ten fietsen van en naar het werk. De actie wordt gespon sord door onder meer de ministeries van Vrom en Sociale Zaken. Tot vorig jaar deed ook de provincie mee, maar die is overgestapt naar het commerciële broertje Trap pers. De opbrengst van Fiets naar je werk gaat naar No- vib. Vorig jaar deden landelijk 25.000 deelnemers mee aan de actie, waarvan ruim 4400 in Zeeland. De 2,5 mil joen kilometer die in totaal was afgelegd, leverden bijna 50.000 euro op voor ontwikkelingsprojecten in Ethiopië, Brazilië en op de Filippijnen. VLISSINGEN - Een 54-jarige man uit Vlissingen stuntel de zondagavond zo erg met het inparkeren van zijn auto, dat politieagenten besloten hem een blaastest af te ne men. De man probeerde onder het oog van de agenten zijn auto weg te zetten in de Bonedijkestraat. Uit de test bleek inderdaad dat de man te veel had gedronken. Hij moet binnenkort voor de rechtbank verschijnen omdat het niet de eerste keer was dat hij dronken achter het stuur zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15